Šta je potrebno za katarzu?

ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#1 Šta je potrebno za katarzu?

Post by ASurogat »

Od 1991. do 1999. godine smo imali rat na prostoru zapadnog Balkana zbog krvavog raspada bivše države.

Najveći teret je podnijela Bosna i Hercegovina u kojoj je rat trajao od proljeća 1992. godine skoro do kraja 1995. godine. U Bosni i Hercegovini rat je imao agresorski karakter, ali ne treba zaboraviti da to nije bio samo agresorski rat, već ujedno i građanski rat. Ne treba da se ljudima dižu dlake na glavi od pojma "građanski rat" jer iskreno većina nas je glavno zlo doživjela od prvih susjeda/komšija koji su vrata do nas, a manje od susjeda/komšija preko grane što se ono kaže.

Osim tragedije u vidu poginulih, raseljenih, odseljenih građana, razvaljenje infrastrukture i stigme nesigurne države, možda je najveći poraz ono što često čujemo:

"Mi ćemo ovdje uvijek imati tri istine". Posljednji koji je to ponovio javno je onaj gradonačelnik Istočnog Sarajeva koji je neki dan gostovao u Face TV. Stalno imamo tu mantru tri istine i imamo konstatno različite poglede na ista zbivanja, iste tragedije i uz sve to glorifikaciju ratnih zločinaca i ratnih politika.

Pitam šta je potrebno za katarzu po vama?

Sinoć sam malo čitao neki literaturu koja se tiče Nurnberškog procesa i mogu samo reći da sam dosta izmjenio sliku o tome kako sam do sinoć posmatrao stvari. Čitav život sam vjerovao da su Nijemci nadnaravan narod koji je shvatio svoje greške, osudio sve to, preporodio se i krenuo dalje. Ali nije to baš tako bilo.

Najveći razlog zašto je njemački narod doživio katarzu je žestok i bolan totalni poraz. Znači da bi određena grupacija u ovom slučaju njemački narod ili vam ga nacija, doživjeli katarzu očito je potrebno doživjeti težak i kompletan poraz i tek to dovede do otriježnjenja, jer na kraju pobjednik piše historiju.

Postupak koji je prošao njemački narod zove se denacifikacija, odnosno odmak od nacističke ideologije uz osudu iste. Nije se denacifikacija desila preko noći, ali nije ni trajala predugo. Denacifikacija se koliko sam mogao pohvatat odvijala nekih 10 do 15 godina nakon poraza i okonačana je uspješno. Razlog zašto je uspješna je što je imala glavu i rep - postojao je plan i bila je intezivna. Intezitet i odlučnost - to je glavni razlog zašto je čišćenje od zle ideologije jednog naroda trajao svega 10 do 15 godina. A sve je počelo bolnim i teškim totalnim porazom. Kud će veći poraz od brisanja države sa lica mjesta. Treći Reich je pobrisan sa lica zemlje, a 4 pobjedničke strane su oformile svoje okupacione zone koje su se tek čisto dobrom voljom tih pobjedničkih snaga ujedinile u dvije države - 3 zone u Zapadnu, a četvrta zona u Istočnu Njemačku. To je bila neka samilost. Uglavnom nakon poraza je slijedio jedan proces da se presudi vrhu tog zla - vođama Trećeg Reicha. Proces je trajao kratko, svega godinu dana. Neki su se ubili, neki su osuđeni na smrt, a neki su dobili blage kazne, dok su neki i oslobođeni. Cilj procesa nije bilo postizanje pravde, jer ne postoji kazna koja će za holokaust i tako monstruozne zločine kaznit nečim bilo zatvorom ili smrtnom kaznom.

Nurnberški proces je prije svega bio poruka svijeta da je antifašizam tekovina čovječanstva i da se više takvo zlo kao nacizam ne smije ponoviti. Evo baš sam čitao jedna doktorica koja je isto bila na osuđeničkoj klupi dobila je svega 5 godina zatvora. A odgovorna je za eksperimentiranje nad desetinama a vjerovatno i stotinama dječaka i djevojčica. Nije sad važno ime doktorice, uglavnom bavila se infektologijom. Neke od najgorih stvari što je radila je da bi djeci na ekstremitetima rukama i nogama pravila otvorene rane i u njih ubrizgavala usitnjeno staklo, hrđu, sedative. Ispitivala je kako se protiv infekcije rane najbolje boriti. Znači dobila je svega 5 godina, a vjerovali ili ne nakon odslužene kazne iako joj je oduzeta liječnička licenca ona je radila na nekom medicinskom istraživačkom institututu u Njemačkoj do kraja života. Žena-monstrum, ali se vratila normalnom životu. Znači cilj procesa je bio veći od kažnjavanja pojedinaca.

Njemačka kao i njemačka nacija su uspješno denacificirani. Ne zato što se u Nijemcima naglo probudio neki ljudski moral, sažaljenje, etika. Naravno došlo je i to, ali mnogo mnogo kasnije. Glavni razlog zašto su se uspješno denacificirali je taj što su Njemci žalili sebe i svoju državu. Poraženi su, država im je sravnjena sa zemljom. Shvatili su da im taj nacizam nije donio ništa dobro i htjeli su bolje za sebe i svoju državu.

E sada da povučem paralelu sa zločincima iz BiH i Haškim sudom. Koliko vam se god ovo činilo čudno što ću reći ja bih pohvalio Haag i ono što su uradili. Trajalo je neopravdano dugo, znatno duže od Nurberškog procesa. Godinama, desetljećima. I još traje u vidu rizidualnog mehanizma. Haag sudi pojedincima, istina, ali su indirektno osuđene agresorske politike koje su započele rat u BiH. Kako ona sa srpske tako i ona sa hrvatske strane. Važno je da su pravim imenom nazvane te politike i da će to što su radili biti zapamćeno kao Udruženi zločinački pothvat, pokušaj genocida, nesprečavanje genocida i provođenje genocida. Haag je odradio svoj dio posla. Naš Nurberški proces jeste bio uspješan. Ali ovaj drugi dio - "denacifikacija" se nije desila.

Problem što ljudi u BiH sad nakon što "denacifikacija" nije odrađena imaju drugačije poglede na sve, jer su drugačije programirani/indoktrinirani. Ali i ljudi u regiji, HR i Srb je čisto zato što ovdje nije bilo poražene strane. Napravljen je statu quo, stanje vječitog zamrznutog sukoba. Zašto su nam to Amerikanci uradili, ja još uvijek ne mogu da pojmim. Amerikanci su 90ih s Clintonom imali toliku svjetsku moć i dominaciju, pogotovo u poređenju sa Jelcinjovom Rusijom. Znači Amerikanci su mogli porazit tu ako išta velikosrspku politiku i zauvijek očistit ovaj prostor, a oni su svakom dali ponešto, pa su svi i zadovoljni i nezadovoljni. Niko nije prošao katarzu, ne osjeća se krivim, svi imaju svoju istinu. Koliko god teško i bolno bilo Međunarodna zajednica predvođena Amerikom je morala zauzeti jasan stav i stati na jednu stranu. Kao da su namjerno napravili status quo i zamrzli sukob da ga jednog dana po potrebi odlede. Jer kako objasniti američko inzistiranje na legalizaciji RS u Daytonu. Pred poraz Banjaluke su sve zaustavili. Doslovno su Rusima, koji su im navodno neki neprijatelji u ruke predali pola države kad to uopšte nisu bili primorani a to su 90te kad je Rusija bila na koljenima vođena pijadnurom Jelcinjom.

Nego konačni zaključak je da ne postoji lijek protiv mitomanije koju gaje narodi na ovim prostorima, do katarze neće nikad doći, vrijeme ne liječi rane. Greške su napravljene kada se nije desila pobjeda određene strane, a poraz preostalih. Ovako će ovdje prije ili kasnije eksplodirat opet.

Šta je po vama potrebno za katarzu? Jel poraz jedina stvar koja može donijeti katarzu? Meni se čini da jeste.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#2 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by erentedia »

Plati ratnu odštetu. Katarza.

Da se ne lažemo rat je bio agresorski koji je postao i građanski. Ali indukcija je agresorski. Možeš pričati koliko hoćeš.

I nacizam u Njemačkoj živi.
Last edited by erentedia on 25/03/2021 11:07, edited 1 time in total.
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Novak20 »

Za denacifikaciju u Njemackoj važno je bilo ukidanje Nacionalsocijalističke stranke.
A kod nas Kamen Mudrosti sačuva SDS. Slobodno mogu reći i HDZ pa i svoju mladomuslimansku stranku SDA. Tako da katarze u BiH nema nego treba pustiti da ove stranke i ideologije dovrše procese koje su zapoćele.
ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#4 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by ASurogat »

Te stranke je trebalo zabranit al evo SDS danas nema neku snagu, retorika SNSD-a deset puta gora danas. I da su zabranili SNSD bi harao sa svojim srbovanjem.

Ja i dalje mislim samo poraz da može do katarze dovest
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#5 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by MaksprotivMarksa »

Srbi
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Maraschino »

1. priznati zlocine i ne negirati iste
2. izviniti se za zlocine
3. ponuditi odstetu
4. obecati da se takve stvari nece ponoviti
5. promijeniti politicku strukturu i aktere

...komotno se moze ici dalje opusteno. bez toga smo uvijek na pocetku i bez povjerenja.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#7 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by madner »

Porediti Njemacku i Srbiju ne stoji. 1918 je puno slicnija nego 1945 kada je do temelja srusena i okupirana. Srbija jos nije sama sa sobom obradila 1945-1999, niti ce, jer najvise ce ih boliti da su sami pali.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#8 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by sinuhe »

Denacifikacija Njemacke je vise skup nekih poluistina. Djecu Staufenberga su vrsnjaci maltretirali jer im je otac bio izdajica a oni sto su spijunirali za saveznike nisu mogli naci zaposlenje u poslijeratnoj Njemackoj. Sudjenja su cesto bila namjestena da se optuzeni osude na neke smijesne kazne.
Istina danasnja Njemacka je demokratska i liberalna zemlja ali samo zato sto je od rata uskoro vec 100 godina.
Last edited by sinuhe on 30/03/2021 11:19, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Maraschino »

madner wrote: 30/03/2021 11:07 Porediti Njemacku i Srbiju ne stoji. 1918 je puno slicnija nego 1945 kada je do temelja srusena i okupirana. Srbija jos nije sama sa sobom obradila 1945-1999, niti ce, jer najvise ce ih boliti da su sami pali.
Sto je Tunjo jednom rekao, oni jos nisu rascistili sa Turcima. :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#10 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by madner »

Da i taj mit o Turcima nema veze sa realnoscu. Rekao sam vec, Srpska teska konjica je doprinjela vise sirenju Osmanskog carstva nego sto su svi ustanci odmogli.

No problem ovdje je sto su Srbi krenuli u rusenje drzave jer su mislili da su ih ostali zajebali 1945 i 1974. Nakon sto su sve odradili, puno gori im je rezultat nego sto je bio. Tako da bi analiza rekla da je SANU i SPC los, a to jednostavno ne mogu prihvatiti.

Nesto kao mi sa SDA.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Maraschino »

Tunjo je mislio da su im jos uvijek Turci i Turcin neprijatelji, kakvi Svabo sto ih je strijeljao, on jos nije dosao na red.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#12 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by madner »

To je mit koji je stvoren u svim zemljama Balkana, kako bi se opravdali strasni zlocini nad domicilnim stanovnistvom druge vjere. Izetbegovici su najbolji primjer, nema cistijih Srba na Balkanu. :D
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#13 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Seyfo »

Katarza poput Njemaca nije moguća kod Srba iz 2 osnovna razloga:

1.Nisu na tom nivou razvoja (budimo realni)
i
2. Nisu pobijeđeni pa onda natjerani na katarzu. Pobijedili su na 50% teritorije BiH, u Hrvatskoj su izgubili, ali generalno se ne može reći da su pobijeđeni kao što su Njemci u WWII.

I to je to.

Da su kojim slučajem na većem nivou razvoja, da imaju političke elite i predstavnike spremne na suočavanje s istinom i prošlošću, vremenom bi možda i došlo do katarze, jednog dana. Međutim, oni sistemom truju djecu od rođenja i usađuju im svoju verziju tj svoju istinu, i onemogućavaju katarzu u perspektivi.

Kad bi se i pojavio neki srpski Willy Brandt i učinio gest pokajanja i katarze, odmah bi bio popljuvan kod kompletne javnosti u PC i Srbiji, izdajnik, poturica, plaćenik, ...i ko zna da li bi mu ostala glava na ramenima.

Znam ljude iz Beograda koji slično misle kao ja ali njih je 1-2%

Volio bih da me neko upućeniji, ko živi u manjem entitetu ili Srbiji, demantuje.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#14 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by breuer »

pa dobro, realno, nije baš da su i jurišali do Moskve jbg :D

ne znam zašto porediti svjetskog negativca br. 1 u tom trenutku i jednu malu, skoro nepoznatu naciju na Balkanu i sukob skoro potpuno nebitan u odnosu na WWII...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#15 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by spreca »

Milosrdni andjeo
ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#16 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by ASurogat »

Pa dragi ljudi službena Ankara i službeni Beograd imaju bolje i konkretnije odnose nego službena Ankara i službeno Sarajevo. To vam je činjenica.

Ja sam dojma da Turci više cijene Srbe, nego Bošnjake. I nema to veze s kriminalom i lopovlukom kao što neki pričaju jer ima tog i u Srbiji. Mislim da Turci cijene Srbe na principu one tvrdnje da imaš veće strahopoštovanje prema neprijatelju koji ti se nije htio pokoriti nego prema neprijatelju koji ti je postao prijatelj tako što je usvojio tvoju vjeru i običaje.

Jedan Murat (Turčin) iz Istanbula će men se čini više cijeniti nekog Milorada (Srbina) s Balkana jer mu je pokazao otpor i zube i zadržao svoj identitet prije pokoravanje, nego nekog Murata (Bošnjaka) koji je za povlastice i zemlju prihvatio njegovu kulturu. Bajdvej Murat je čisto tursko predislamsko ime, nema veze s islamom nikakve, a Bošnjaci su uvojili to tursko ime, a nema nijednog Turčina da je usvojio neko bosansko ime tipa Kulin.

Turci Srbima poštovanje, partnerstvo i novac, a Bošnjacima postećije i tespisi za džamije.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by madner »

Sto opet nema veze sa historijom. Srbija nije pokazala zube Turcima nego je bila jedna izuzetno odana pokrajina od koje Sultane nije bolila glava, sve dok Turska nije toliko oslabila da ih je bolila glave od svakog.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#18 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Hank Paldum »

Novak20 wrote: 25/03/2021 10:56 Za denacifikaciju u Njemackoj važno je bilo ukidanje Nacionalsocijalističke stranke.
A kod nas Kamen Mudrosti sačuva SDS. Slobodno mogu reći i HDZ pa i svoju mladomuslimansku stranku SDA. Tako da katarze u BiH nema nego treba pustiti da ove stranke i ideologije dovrše procese koje su zapoćele.
Jah, nakon toliko sramotnih izjava samo u ovoj sedmici na ovom forumu (Izetbegović=Karadžić, političko Sarajevo=nacistička Njemačka, ponašanje političara u Sarajevu prema narodu=genocid u Srebrenici, Bošnjaci koji su došli u grad=četnici sa brda koji su pucali na grad da uđu u njega itd.) ide se na iduću fazu "Zna se ko je krivac ali Alija ili neki drugi Bošnjak su pogurali bez kojih se ne bi moglo.", ispipava se teren.
Ti si sigurno svjestan da problem nisu samo BH Srbi nego Srbi sa balkana uopšte, o kakvoj katarzi pričaš kada ukidanje SDSa u BiH opet ostavlja politički Beograd? Pa Đukanović se sa njima politicki obračunao pa opet je podlegao uticaju Beograda i Rusa.
Pa eto neko je drugi umjesto Alije oslabio SDS pa se pojavi SNSD, nema ljepšeg imena, savez nezavisnih socijaldemokrata, pa priča kao u SDSa u najboljim danima.
Ali nema veze, još jedan pokušaj standardnih 10-20 forumaša koji van ovog foruma nema nikakvog odjeka.
ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#19 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by ASurogat »

Pa eto neka su Srbi i bili poslušni Osmanlijama.

Objasnite vi meni zašto se Turci i Arapi prema Bošnjacima ponašaju kao prema ispodprosječno inteligentnim (da ne kažem retardiranim) domaćim životinjama na europskom tlu koji gaje i njeguju sličnu kulturu (kad kažem sličnu kulturu mislim isključivo po pitanju onog što religija donosi).

Turci svako malo neku džamiju otvaraju u BiH, doniraju opremu za provođenje vjerskih rituala, prave iftare na otvorenom. S druge strane s Vučićem i Srbima sjednu kao s poslovnim partnerima i dođu s vrećom novca i investicijama.

Hajdemo dalje.

Arapi. Jučer Bošnjacima za potrebe iftara donirali 50 tona hurmi. Baš ko nekim domaćim životinjama o kojim brinu sa sažaljevanjem, kao da su ljudi u BiH žedni i gladni i kao da je ratno stanje, u doba najveće pandemije kad svi žive za vakcine. Čitava regija se sprda s tim hurmama. A s Vučićem sjednu kao poslovni partneri, dogovore kupovinu Air Srbije (s druge strane BH Airlines propao), dogovore Beograd na vodi, dogovore izgradnju industrijskih postrojenja na jugu zemlje.

I Arapi i Turci nemaju ni najmanje poštovanja prema Bošnjacima kao nekim partnerima, gledaju na Bošnjake kao retardiranu djecu kojoj su donijeli određenu kulturu kroz stoljeća iza nas i misle da je Bošnjak najsretniji čovjek na svijetu kad mu urade fasadu na džamiji ili izgrade novi minaret.

Problem je u Bošnjacima i tom podaničkom mentalitetu.

Ko do sad nije skontao da su Srbi i doba najvećih sankcija pod Miloševićem imali jaku diplomatsku mrežu po svijetu i prijatelje i po Europi i po Americi. Čak i kad su najveće zločine činili. Baš zbog tog mislim da im je kroz prste progledano po pitanju zločina, genocida, agresije i td. Čak i što su im Kosovo uzeli. Pa boni Amerika im je poklonila RS u onim trenucima kada Amerika uopće nije bila primorana na to niti je u pogledu vanjske politike bio američki interes da stvori temelje za prorusku enklavu u budućnosti. Ali su to uradili.

A za katarzu je potreban potpuni poraz, baš zato da se ne ovisi o dobroj volji međunarodne zajednice koje očito boli neka stvar.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Maraschino »

nekada je bolje nista ne pisati.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#21 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Hank Paldum »

:razz:
ASurogat wrote: 31/03/2021 09:29 Pa eto neka su Srbi i bili poslušni Osmanlijama.

Objasnite vi meni zašto se Turci i Arapi prema Bošnjacima ponašaju kao prema ispodprosječno inteligentnim (da ne kažem retardiranim) domaćim životinjama na europskom tlu koji gaje i njeguju sličnu kulturu (kad kažem sličnu kulturu mislim isključivo po pitanju onog što religija donosi).

Turci svako malo neku džamiju otvaraju u BiH, doniraju opremu za provođenje vjerskih rituala, prave iftare na otvorenom. S druge strane s Vučićem i Srbima sjednu kao s poslovnim partnerima i dođu s vrećom novca i investicijama.

Hajdemo dalje.

Arapi. Jučer Bošnjacima za potrebe iftara donirali 50 tona hurmi. Baš ko nekim domaćim životinjama o kojim brinu sa sažaljevanjem, kao da su ljudi u BiH žedni i gladni i kao da je ratno stanje, u doba najveće pandemije kad svi žive za vakcine. Čitava regija se sprda s tim hurmama. A s Vučićem sjednu kao poslovni partneri, dogovore kupovinu Air Srbije (s druge strane BH Airlines propao), dogovore Beograd na vodi, dogovore izgradnju industrijskih postrojenja na jugu zemlje.

I Arapi i Turci nemaju ni najmanje poštovanja prema Bošnjacima kao nekim partnerima, gledaju na Bošnjake kao retardiranu djecu kojoj su donijeli određenu kulturu kroz stoljeća iza nas i misle da je Bošnjak najsretniji čovjek na svijetu kad mu urade fasadu na džamiji ili izgrade novi minaret.

Problem je u Bošnjacima i tom podaničkom mentalitetu.

Ko do sad nije skontao da su Srbi i doba najvećih sankcija pod Miloševićem imali jaku diplomatsku mrežu po svijetu i prijatelje i po Europi i po Americi. Čak i kad su najveće zločine činili. Baš zbog tog mislim da im je kroz prste progledano po pitanju zločina, genocida, agresije i td. Čak i što su im Kosovo uzeli. Pa boni Amerika im je poklonila RS u onim trenucima kada Amerika uopće nije bila primorana na to niti je u pogledu vanjske politike bio američki interes da stvori temelje za prorusku enklavu u budućnosti. Ali su to uradili.

A za katarzu je potreban potpuni poraz, baš zato da se ne ovisi o dobroj volji međunarodne zajednice koje očito boli neka stvar.
Ti si skroz promašio fudbal.
Radi se o katarzi jednog naroda na prostoru čitave ex-Yu koja se tiče antipatije i prema Hrvatima, Albancima, Crnogorcima a ti o hurmama, podaničkim Bošnjacima i kako Vučić i Erdogan sklapaju poslove.
Pa čak da smo ponosni kao Jevreji, zajebani kao Albanci i veće patriote nego Amerikanci, čak i da ne postojimo, pogledaj šta rade ponosnim Crnogorcima.
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#22 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by Hemsworth30 »

erentedia wrote: 25/03/2021 10:40 Plati ratnu odštetu. Katarza.

Da se ne lažemo rat je bio agresorski koji je postao i građanski. Ali indukcija je agresorski. Možeš pričati koliko hoćeš.

I nacizam u Njemačkoj živi.
:thumbup:
ASurogat
Posts: 96
Joined: 03/02/2019 00:37

#23 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by ASurogat »

Nisam ni rekao da se radi o katarzi BH Srba, već Srba bilo gdje.

Crna Gora je specifična situacija, tamo ti se među crnogorskim stanovništvom vodi vječiti rat za srpstvo i crnogorstvo.

Tamo je sasvim normalno dva brata iz iste kuće, jedan se izjašnjava kao Crnogorac, drugi kao Srbin. Etničku pripadnost u Crnoj Gori definira ideologija, manje nešto drugo. Zaustavljaj ljude po Cetinju, svi će ti odreda reći da su Crnogorci, kao što možeš zaustavljat ljude po Herceg Novom gdje će ti svi odreda reći da su Srbi. A isti narod. Ideološko pitanje.

I Srbija u Crnoj Gori radi ono što radi zahvaljujući onom dijelu stanovništva Crne Gore kojima je ova zastava Crne Gore draža od potpuno crvene i koji malo drugačije pjevaju crnogorsku himnu:

Image
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#24 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by erentedia »

ASurogat wrote: 30/03/2021 11:57 Pa dragi ljudi službena Ankara i službeni Beograd imaju bolje i konkretnije odnose nego službena Ankara i službeno Sarajevo. To vam je činjenica.

Ja sam dojma da Turci više cijene Srbe, nego Bošnjake. I nema to veze s kriminalom i lopovlukom kao što neki pričaju jer ima tog i u Srbiji. Mislim da Turci cijene Srbe na principu one tvrdnje da imaš veće strahopoštovanje prema neprijatelju koji ti se nije htio pokoriti nego prema neprijatelju koji ti je postao prijatelj tako što je usvojio tvoju vjeru i običaje.

Jedan Murat (Turčin) iz Istanbula će men se čini više cijeniti nekog Milorada (Srbina) s Balkana jer mu je pokazao otpor i zube i zadržao svoj identitet prije pokoravanje, nego nekog Murata (Bošnjaka) koji je za povlastice i zemlju prihvatio njegovu kulturu. Bajdvej Murat je čisto tursko predislamsko ime, nema veze s islamom nikakve, a Bošnjaci su uvojili to tursko ime, a nema nijednog Turčina da je usvojio neko bosansko ime tipa Kulin.

Turci Srbima poštovanje, partnerstvo i novac, a Bošnjacima postećije i tespisi za džamije.
Bravo a balije naše veličaju radije sultana nekog već Gradaščevića.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#25 Re: Šta je potrebno za katarzu?

Post by erentedia »

Hank Paldum wrote: 31/03/2021 10:13 :razz:
ASurogat wrote: 31/03/2021 09:29 Pa eto neka su Srbi i bili poslušni Osmanlijama.

Objasnite vi meni zašto se Turci i Arapi prema Bošnjacima ponašaju kao prema ispodprosječno inteligentnim (da ne kažem retardiranim) domaćim životinjama na europskom tlu koji gaje i njeguju sličnu kulturu (kad kažem sličnu kulturu mislim isključivo po pitanju onog što religija donosi).

Turci svako malo neku džamiju otvaraju u BiH, doniraju opremu za provođenje vjerskih rituala, prave iftare na otvorenom. S druge strane s Vučićem i Srbima sjednu kao s poslovnim partnerima i dođu s vrećom novca i investicijama.

Hajdemo dalje.

Arapi. Jučer Bošnjacima za potrebe iftara donirali 50 tona hurmi. Baš ko nekim domaćim životinjama o kojim brinu sa sažaljevanjem, kao da su ljudi u BiH žedni i gladni i kao da je ratno stanje, u doba najveće pandemije kad svi žive za vakcine. Čitava regija se sprda s tim hurmama. A s Vučićem sjednu kao poslovni partneri, dogovore kupovinu Air Srbije (s druge strane BH Airlines propao), dogovore Beograd na vodi, dogovore izgradnju industrijskih postrojenja na jugu zemlje.

I Arapi i Turci nemaju ni najmanje poštovanja prema Bošnjacima kao nekim partnerima, gledaju na Bošnjake kao retardiranu djecu kojoj su donijeli određenu kulturu kroz stoljeća iza nas i misle da je Bošnjak najsretniji čovjek na svijetu kad mu urade fasadu na džamiji ili izgrade novi minaret.

Problem je u Bošnjacima i tom podaničkom mentalitetu.

Ko do sad nije skontao da su Srbi i doba najvećih sankcija pod Miloševićem imali jaku diplomatsku mrežu po svijetu i prijatelje i po Europi i po Americi. Čak i kad su najveće zločine činili. Baš zbog tog mislim da im je kroz prste progledano po pitanju zločina, genocida, agresije i td. Čak i što su im Kosovo uzeli. Pa boni Amerika im je poklonila RS u onim trenucima kada Amerika uopće nije bila primorana na to niti je u pogledu vanjske politike bio američki interes da stvori temelje za prorusku enklavu u budućnosti. Ali su to uradili.

A za katarzu je potreban potpuni poraz, baš zato da se ne ovisi o dobroj volji međunarodne zajednice koje očito boli neka stvar.
Ti si skroz promašio fudbal.
Radi se o katarzi jednog naroda na prostoru čitave ex-Yu koja se tiče antipatije i prema Hrvatima, Albancima, Crnogorcima a ti o hurmama, podaničkim Bošnjacima i kako Vučić i Erdogan sklapaju poslove.
Pa čak da smo ponosni kao Jevreji, zajebani kao Albanci i veće patriote nego Amerikanci, čak i da ne postojimo, pogledaj šta rade ponosnim Crnogorcima.
:thumbup:
Post Reply