Sta je nepravda?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Prirodni
Posts: 66
Joined: 13/02/2009 16:19

#1 Sta je nepravda?

Post by Prirodni »

Sta je po Vama definicija nepravde.
Ja sam jednom prilikom dugo razmisljao o tome kako zapravo definisati nepravdu i dosao sam do zakljucka da je najbolje fiksirati se za neki primjer u historij (ili primjere).
Moja definicija...
U ljeto 1995 godine srpska vojska pod vodjstvom Mladica i kompanjola upali su u Srebrenicu. Dogodio se GENOCID.Za djelo genocida sirom BiH uskoro pocinje sudjenje koljacu Karadzicu ,a mnogi koljaci i silovatelji-na slobodi su.Dozvoliti da jos uvijek zivi njegov Projekat, entitet Republika srpska zove se nepravda.
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Sta je nepravda?

Post by cyprus »

Fino si smješo pravdu i politiku (teško spojivo) i još upakovo u filozofiju :-)
Prirodni
Posts: 66
Joined: 13/02/2009 16:19

#3 Re: Sta je nepravda?

Post by Prirodni »

Slusaj...nema nigdje mijen=sanja pravde i politike u mom upisu...i to i dijete od 2 godine moze odma da primijeti.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#4 Re: Sta je nepravda?

Post by osa »

nepravda je ono što po mom osobnom osjećaju meni odgovara, a za druge me .....
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#5 Re: Sta je nepravda?

Post by metal_rules_cura »

Vrlo interesantno pitanje... Moglo bi se o ovome jako dugo pisati ali kada bi se sumiralo po meni bi nepravda bilo nesto sto se kosi na mojim LICNIM uvjerenjem a napravljeno mi je. Pritom je jako bitan osjecaj zasluge odnosno osjecaj da ono sto je meni kao individui naneseno nije ono sto sam zasluzila. Nepravda je prvenstveno subjektivni dozivljaj koji nastaje kao posljedica neke radnje.
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#6 Re: Sta je nepravda?

Post by bruce lee »

mozda bi trebalo kao prvo definisati pravdu, pa iz tog izvuci definiciju nepravde..

a pravda kao jedan od glavnih pojmova etike ima masu razlicitih definicija. po meni licno je kantov kategoricki imperativ najuze vezan za pojam pravde u prakticnom smislu: "djeluj samo po onoj maksimi, za koju u isto vrijeme mozes zeljeti da postane opsti zakon". znaci ako ne zelis da je ubistvo ili prevara opsti zakon, nemoj ubijati ili varati. ako ne zelis da tebe neko pokrade, nemoj krasti. kada bi ama bas svako djelovao po tom imperativu (sto je naravno nerealno, al hajde), moglo bi se reci da na svijetu vlada apsolutna pravda.

a ako je to definicija pravde, znaci da je nepravda tj. nepravedno djelovanje ono koje krsi kategoricki imperativ. voila :)
User avatar
biolog
Posts: 190
Joined: 21/01/2009 02:12

#7 Re: Sta je nepravda?

Post by biolog »

bruce lee wrote:mozda bi trebalo kao prvo definisati pravdu, pa iz tog izvuci definiciju nepravde..

a pravda kao jedan od glavnih pojmova etike ima masu razlicitih definicija. po meni licno je kantov kategoricki imperativ najuze vezan za pojam pravde u prakticnom smislu: "djeluj samo po onoj maksimi, za koju u isto vrijeme mozes zeljeti da postane opsti zakon". znaci ako ne zelis da je ubistvo ili prevara opsti zakon, nemoj ubijati ili varati. ako ne zelis da tebe neko pokrade, nemoj krasti. kada bi ama bas svako djelovao po tom imperativu (sto je naravno nerealno, al hajde), moglo bi se reci da na svijetu vlada apsolutna pravda.

a ako je to definicija pravde, znaci da je nepravda tj. nepravedno djelovanje ono koje krsi kategoricki imperativ. voila :)
Znači bruce lee, ako ti imaš želju da te neko ubije fatalnim udarcem jokogerija u glavu, ti imaš moralno pravo da poubijaš ljude oko sebe jer to smatraš pravdom! :-)

P.S. Zaista filozofija može postati dobar šejtanski instrument... :zzzz:
Mrs.Zurbrigen
Posts: 696
Joined: 25/09/2008 11:27

#8 Re: Sta je nepravda?

Post by Mrs.Zurbrigen »

biolog wrote:
bruce lee wrote:mozda bi trebalo kao prvo definisati pravdu, pa iz tog izvuci definiciju nepravde..

a pravda kao jedan od glavnih pojmova etike ima masu razlicitih definicija. po meni licno je kantov kategoricki imperativ najuze vezan za pojam pravde u prakticnom smislu: "djeluj samo po onoj maksimi, za koju u isto vrijeme mozes zeljeti da postane opsti zakon". znaci ako ne zelis da je ubistvo ili prevara opsti zakon, nemoj ubijati ili varati. ako ne zelis da tebe neko pokrade, nemoj krasti. kada bi ama bas svako djelovao po tom imperativu (sto je naravno nerealno, al hajde), moglo bi se reci da na svijetu vlada apsolutna pravda.

a ako je to definicija pravde, znaci da je nepravda tj. nepravedno djelovanje ono koje krsi kategoricki imperativ. voila :)
Znači bruce lee, ako ti imaš želju da te neko ubije fatalnim udarcem jokogerija u glavu, ti imaš moralno pravo da poubijaš ljude oko sebe jer to smatraš pravdom! :-)

P.S. Zaista filozofija može postati dobar šejtanski instrument... :zzzz:
aha... posto 90% ljudi na ovome svijetu naravno 24/7 masta o tome kako ce ih netko ubiti jokogerijem... :roll:

hooray for realizm!
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#9 Re: Sta je nepravda?

Post by bruce lee »

e jakog li ti primjera. onaj ko ima zelju da ga neko ubije fatalnim jokogerijem u glavu je slucaj za bolnicu, a ne dijeljenje pravde. ne ocekujes valjda da ces tim primjerom oboriti kategoricki imperativ?
User avatar
Amila♥Emir
Posts: 124
Joined: 19/02/2009 20:07
Location: Delirijum

#10 Re: Sta je nepravda?

Post by Amila♥Emir »

ucenici anticke stoe bi reli da ne postoji nepravda ili pravda, dobro ili lose, vec postoji samo moralno dobro i moralno lose, po cemu se i definise pravda i nepravda, na sto covjek sam, nema pravo da odlucuje sta je sta, kao i ja evo :?


zapetljah se :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#11 Re: Sta je nepravda?

Post by Shoshana »

Nepravda je nedostatak pravde :D

Sta je ispravno (pravedno) a sta nije - ovisi o tome kako si shvatio onu temu o moralu. Za mene je ispravnost razmisljanja i djelovanja (dakle procjena kvaliteta) socijalno uslovljena kategorija u kojoj se svaka individua formira konstantnom interakcijom sa svojom okolinom - te je samim time o istoj besmisleno raspravljati. Svako ima svoje vlastito misljenje o kvalitetu vlastitih postupaka.

S druge strane, u svakom uredjenom drustvu postoji vise-manje koncenzus o tome sta je ispravno, a sta nije i uglavnom se svodi na ideju "sto vise dobra za sto vise ljudi"... O pravdi i nepravdi se najcesce govori u kontekstu prosude necije akcije, te sprovodjenja dosljedne kontraakcije. Dakle o nagradi i/ili kazni. Bilo bi mnogo zanimljivije raspravljati o tome ko, kako, na kom nivou, i zasto ima pravo odlucivati koje kontraakcije su pravedne.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#12 Re: Sta je nepravda?

Post by patrius »

(Ne)pravda,sama po sebi,ne postoji.Nju stvara interakcija ljudi.Ako bas hocete,cijeli danasnji svijet pociva na nepravdi.
ja71
Posts: 5407
Joined: 31/03/2006 14:45

#13 Re: Sta je nepravda?

Post by ja71 »

patrius wrote:(Ne)pravda,sama po sebi,ne postoji.Nju stvara interakcija ljudi.Ako bas hocete,cijeli danasnji svijet pociva na nepravdi.
Znaci svijet pociva na necemu sto ne postoji :D

MOzda si hrio reci da pravda/nepravda spada u red subjektivnih stvari, odnosno postoji samo u glavama ljudi.

Ja bih nepravdu deklarisao kao:
cin koji ne smijes nekome drugome uraditi zato sto ne bi volio da neko tebi to uradi.

naravno to je uvjetovano situacijama jer npr. kao zena mozes pozeliti svojoj udatoj sestri da zatrudni a ti posto nisi udata ne bi volila da ti se to desi
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#14 Re: Sta je nepravda?

Post by patrius »

ja71 wrote:
patrius wrote:(Ne)pravda,sama po sebi,ne postoji.Nju stvara interakcija ljudi.Ako bas hocete,cijeli danasnji svijet pociva na nepravdi.
Znaci svijet pociva na necemu sto ne postoji :D

MOzda si hrio reci da pravda/nepravda spada u red subjektivnih stvari, odnosno postoji samo u glavama ljudi.

Ja bih nepravdu deklarisao kao:
cin koji ne smijes nekome drugome uraditi zato sto ne bi volio da neko tebi to uradi.

naravno to je uvjetovano situacijama jer npr. kao zena mozes pozeliti svojoj udatoj sestri da zatrudni a ti posto nisi udata ne bi volila da ti se to desi
Ne postoji sama po sebi,rekoh.A u glavama ljudi ne samo da postoji,nego njima dominira.Kad kazem svijet,mislim iskljucivo na ljude i njihove interakcije,ne na floru i faunu,u kojoj bi se,ako bi smo priminijeli nas pojam (ne)pravde,moralo sve satrati,ako bismo primijenili Kantovo nacelo po kojem se pravda mora provesti pa kad bi zbog toga i cio svijet propao.
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#15 Re: Sta je nepravda?

Post by shtula »

"meybe time we live in will be looked at from future as on midevil ages" - quote
User avatar
Wutkica
Posts: 4468
Joined: 27/08/2010 12:32
Location: middlearth

#16 Re: Sta je nepravda?

Post by Wutkica »

Prirodni wrote:Sta je po Vama definicija nepravde.
Ja sam jednom prilikom dugo razmisljao o tome kako zapravo definisati nepravdu i dosao sam do zakljucka da je najbolje fiksirati se za neki primjer u historij (ili primjere).
Moja definicija...
U ljeto 1995 godine srpska vojska pod vodjstvom Mladica i kompanjola upali su u Srebrenicu. Dogodio se GENOCID.Za djelo genocida sirom BiH uskoro pocinje sudjenje koljacu Karadzicu ,a mnogi koljaci i silovatelji-na slobodi su.Dozvoliti da jos uvijek zivi njegov Projekat, entitet Republika srpska zove se nepravda.

e to ti i nije bas nepravda vec zakon jaceg (međunarodna zajednica da ne bi bilo zabune) :thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26913
Joined: 16/07/2010 13:49

#17 Re: Sta je nepravda?

Post by medvjed23 »

karakteristika djelovanja kojim se ugrožavaju život i/ili zdravlje i/ili imovina drugih ljudi. :D :run:
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#18 Re: Sta je nepravda?

Post by metal_rules_cura »

medvjed23 wrote:karakteristika djelovanja kojim se ugrožavaju život i/ili zdravlje i/ili imovina drugih ljudi. :D :run:
Ajmeeeee :lol: :lol:
User avatar
Rossetti
Posts: 19
Joined: 05/02/2011 18:53
Location: тако близу а тако далеко

#19 Re: Sta je nepravda?

Post by Rossetti »

Nepravda je situacija pri kojoj se do subjektivne pravde mora doći borbom, snalažljivošću ili čak silom.
A ako je ta nepravda nepopravljiva onda ili smo pogrešno nešto shvatili (ispali glupi) ili smo žrtva neke ideologije.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#20 Re: Sta je nepravda?

Post by Indigont »

Vjerovali ili ne "nepravda" je subjektivan pojam. A kako se definira? Pa nedostatak pravda lol, koja je opet jedan subjektivan koncept.
ja71
Posts: 5407
Joined: 31/03/2006 14:45

#21 Re: Sta je nepravda?

Post by ja71 »

kad neko nesto ne smije a drugi smije
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#22 Re: Sta je nepravda?

Post by Desert Wind »

ja71 wrote:kad neko nesto ne smije a drugi smije
ti drugi su vise pravedniji :mrgreen:

ma nepravda pocinje u skoli, za milione djece na svijetu i novorodjencadi u neimastini, bolesti i gladi....
jednostavno zivimo vrijeme trzisne ekonomije gdje se jedan kamicak vrednuje milionima dolara i milionima se placa jedna obicna slika Pikasa, a ti milioni ionako nista ne vrijede jer su obican papir al po zakonima i sili nose vrijednost i kad onaj grbo gubavi crni gladni iskopa taj jebeni kamicak za 2-3 dolara dnevnice (zivo me zanima samo na tim nalazistima ureduju sistem zastite od kradje ruda :mrgreen: ), a neko ga trasnportuje u Kartijer pa postane vrijedan par miliona samo da bi bio na necijim sisama uhu prstu ili guzici :mrgreen: onda shvatis da nepravda pocinje tamo negdje daleko od nas a zavrsava odmah pored nas ili na nama u vidu nenadjebivih telefona koji sadrze zlatna vlakna ili vlakna koltana itd itd itd.... i tu se prica prekida....

eto to je nepravda - vjecni postulat zivljenja stotinama godina od momenta kad se neki supak ispravio sa 4 noge i rek'o ja mogu ovo prodat po vecoj cijeni od drugih :mrgreen:
User avatar
kukuruz_kokicar
Posts: 423
Joined: 29/09/2008 16:48

#23 Re: Sta je nepravda?

Post by kukuruz_kokicar »

Nepravda je osjecaj da smo mi ili neko koga smatramo bliskim uskraceni zbog dobrog cina odn. da je nas neprijatelj nagradjen zbog loseg cina. Ta asimetrija dozivljavanja pravde je posljedica toga sto je pojedinac centar procjene pravicnosti i sto vrlo vaznu ulogu u procjeni ima i faktor da li nam je drag (ne)pravednik. Dakle pravicnost ne odredjuje neki drzavni, vjerski autoritet ili ne d'o bog bog vec mali pojedinac motiviran onim sto smatra licnim interesom. Autoriteti samo pokusavaju da propisu sta je dobro a sta lose i tako posredno manipulisu osjecajem za pravdu kod pojedinca. Ta manipulacija je proporcionalna povjerenju koje jedinka ima u te autoritete. Neki manipulatori poput masovnih medija i marketinskih kampanja pokusavaju cak oblikovati i licne interese i zelje.
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#24 Re: Sta je nepravda?

Post by therrarrius »

Kalimero zna!
User avatar
madame
Posts: 103
Joined: 07/01/2011 16:19

#25 Re: Sta je nepravda?

Post by madame »

Nepravda je kad ti stari da cenera, umjesto stoje za subotu navečer, il' kad političari kradu, il' kad naučiš za 10, a dobiješ 6 dok neki "babin sin" dobije 10 a zijeva na usmenom, kad izgubi tim kog bodriš, jer je sudija potplaćen, il' kad ti neko uđe na parking iako si ti već uredno upalio žmigavac.

Hele nejse, gluposti, nepravda je subjektivna stvar, umjesto da se skoči i nešto poduzme, treba se polemisat' na forumu. Što bi Dubioza Kolektiv rekla (Bože da njih citiram, povratit ću) šuti i trpi. To ti je istinski izraz nepravde.

I da, da Dubioza Kolektiv napuni Dom Mladih, to je nepravda za muziku. Za vječnost.
Post Reply