Sta je glavni bosnjacki cilj?

Post Reply

Sta je najvaznija za Bosnjake?

Ovo sto sam ja predlozio
14
54%
Samo neki od toga sto sam predlozio
3
12%
Bosnjacka fildzan-drzava
9
35%
 
Total votes: 26

User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#26 Re: Sta je glavni bosnjacki cilj?

Post by Ahmmed »

mostarac wrote:
Black angel wrote:Sta je danas glavni cilj bosnjackoga naroda je opce-nepoznata cinjenica. Svakome je najvazniji vlastiti zivot i niko se vise ne brine za naciju. Sta je Bosnjacima kao NACIJI u pravom smislu te rijeci, kao dio bosanskog kolektiva i sandzackog zivlja i balkanskog bica uopce glavno? Ja mislim da je to jedinstvena i unitarna Bosna gdje ce oni moci opstati i gdje ce se sve vratiti na svoje. A onda i autonomni Sandzak te etabliranje Bosnjaka na Kosovu i u Makedoniji pa i u ostalim mjestima Balkana te povezivanje i jacanje bosnjacke dijaspore.

Sta vi mislite?(ozbiljno molim)
Ovo Bosnjake ne treba da zanima jer to apsolutno nema nikakve veze sa njima. Bosnjackoj manjini u Hrvatskoj i Sloveniji jos i mogu priznati da su Bosnjaci jer su iz Bosne isli trbuhom za kruhom, ali sandzackim, kosovskim i makedonskim muslimanima to nikako ne mogu priznati jer oni nisu to nikad ni bili, a to sto su muslimani nije dovoljno i da budu Bosnjaci, ali je Alija u svojoj viziji sjebavanja bosne i hercegovine to nabacio i sam on je Bosance odredio religijski, a ne nacionalno i sta ocekivati od jednog efendije i priglupog seljacica.
Glavni i jedini bosnjacki cilj je BOSNA i nista drugo. Sve drugo je manje bitno. Bosna Bosanaca muslimana, Bosanaca katolika, Bosanaca pravoslavnih i svih koji je vole. Bosna u kojoj cemo svi prije svega biti ljudi, zatim Bosanci, a onda sebe nek zove kako god ko hoce. To je jedini interes muslimana u bosni, jer ti si pitao samo za muslimane, a ne Bosance. Mene zaista ne zanimaju Srbi, Crnogorci, Makedonci islamske vjeroispovjesti i Bosna sa njima nema nista.
Ma, stvari ,mostarac, nikako ne treba uprošćavati na ovakav način. Sandžački Bošnjaci će to biti, sve dok oni ne odluče drugačije, bez obzira kako na to gledao ti, ja ili cijela BiH i Bošnjaci u njoj. Dakle govorim, primarno, o osjećaju pripadnosti Bošnjaštvu, a u prilog ovome mogu ići i naučne činjenice kojima se definira nacija. Drugo, neko je pomenuo migracije....One u svoj ovoj priči, nikako ne mogu biti zanemarene. I sam sam primjer ovoga, a sve do prije nekoliko godina, mislio sam da sam "najčišći" Bosanac na svijetu....No, vremenom sam, jer me zanimalo, otkrio da sam to, u "materijalnom" smislu, najmanje, no, to me nije omelo da se i dalje osjećam najbosanskije i najbošnjačkije na svijetu.

Ovakvo uprošćeno gledanje stvari, podsjeća na komšijsku Akademiju nauka i umjetnosti, samo što je njihov teritorij veći od tvoga.

I što se Izetbegovića tiče: Pa, nisam siguran da je on imao bilo kakve veze sa vjerskim imenovanjem bošnjačke nacije, u proteklom sistemu. Isto tako smatram, da se u vrijeme bivše SFRJ,bez obzira na takvo imenovanje, Bošnjačka nacija, etablirala u sasvim pristojnoj mjeri, pogotovo ako se uzme u obzir "kašnjenje" Bošnjaka u nacionalnoj emancipaciji, nakon odlaska Osmanlija sa ovih prostora.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#27

Post by liberal »

samo da se ukljucim nevezano za temu
ja neznam zasto se toliko palite kad srbi kazu da su srbi....ako se ja nazivam srbinom to znaci da ja pripadam pravoslavnoj crkvi ali jedina stvar sto razdvaja srbe od ostalih pravoslavaca je to sto srbi imaju krsnu slavu.ostali pravoslavci neslave krsne slave. sto znaci da ako ja kazem da sam srbin iz bosne to netreba nikog da tangira ili nervira. ja nikad necu dozvolit da mi neko kaze da nisam srbin ili da nisam bosanac....to nedirajte :x
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#28

Post by Panasonic »

chuchumbamayumbe wrote:
Jastreb35 wrote:Interes Bosnjaka je stvaranje odrzivog zivotnog prostora na kojem nece biti zrtve diskriminacije. BiH o kojoj ti govoris nije moguca, jer u njoj zive tri konstitutivna naroda cija se kolektivna prava mora uvazavati. Bosnjaci trebaju podrzati podjelu na administrativne jedinice koje nemaju nacionalni karakter, jer se tako stiti prava manje brojnih Srba i Hrvata, a ne podriva drzavu. Postojecu podjelu treba prihvatiti samo kao prelazno rjesenje, a dobru volju sugradjana srpske i hrvatske nacionalnosti obezbjediti konkretnim planom uredjenja, koje ih stiti od preglasavanja i majorizacije.

Srbi i Hrvati koji su se borili u redovima ARBiH, to nisu radili zbog uspostave bosnjacke BiH, nego zato sto je tada sve drugo vodilo raspadu drzave. A to se ne smije relativizirati opravdavanjem separatistickih floskula o bosnjackom preglasavanju i majorizaciji.
Jastreb,
Evo mene opet i samo da kazem da se u potpunosti slazem sa tvojim komentarom.
Usput, nisam Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat, nego sam iz reda 'jebenih ostalih" pa i ne znam koliko je moje da komentarisem nacionalne interese Bosnjaka, ali...
Vidim da se mnogi pozivaju na Bosnjake u Sandzaku, na Kosovu, itd. E sada, ako ocekujete da se Srbi i Hrvati izjasnjavaju kao bosanski pravoslavci ili katolici, po toj logici bi se i Bosnjaci koji zive u, recimo Beogradu, trebali izjasnjavati kao Srbi (Srbijanci) islamske vjeroispovijesti. Ili oni u Zagrebu kao Hrvati islamske vjeroispovjesti, jel tako?
Bosnjaci u Sandzaku su oduvijek bili Bosnjaci, dok su Hrvati i Srbi u BiH bili Bosnjaci katolici odnosno pravoslavci, osim onih 0.001% koji su stvarno dosli iz Srbije ili Hrvatske u Bosnu.

Kako se Srbinom postajalo u Srbiji?
Image
Black angel
Posts: 18
Joined: 03/01/2007 22:06

#29

Post by Black angel »

Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#30

Post by Panasonic »

liberal wrote:samo da se ukljucim nevezano za temu
ja neznam zasto se toliko palite kad srbi kazu da su srbi....ako se ja nazivam srbinom to znaci da ja pripadam pravoslavnoj crkvi ali jedina stvar sto razdvaja srbe od ostalih pravoslavaca je to sto srbi imaju krsnu slavu.ostali pravoslavci neslave krsne slave. sto znaci da ako ja kazem da sam srbin iz bosne to netreba nikog da tangira ili nervira. ja nikad necu dozvolit da mi neko kaze da nisam srbin ili da nisam bosanac....to nedirajte :x
Ok, sve je uredu, ali onda nemojte priznavati rezultate agresije ('rs'), jer to znaci da priznajete i agresiju ili ukratko da ste fashisti.

Budite Marsovci ako hocete, u BiH je svako dobrodosao ko je priznaje kao suverenu drzavu i kao svoju domovinu. U suprotnom - sikter.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#31

Post by liberal »

Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#32

Post by Jastreb35 »

nemojte priznavati rezultate agresije ('rs'), jer to znaci da priznajete i agresiju
Od entita se distancira svaki castan i posten Srbin koji ima i taj luksuz da brani svoj integritet. S ostalim ce biti puno lakse nakon sto im se ponudi institucionalizirana zastita nacionalnog (srpskog) bica, od raznih preglasavanja i bosnjacke dominacije. Tebi mozda nije bitno hoce li buduca centralna Vlada u Sarajevu moci balansirati po pitanju ulaganja u Trebinje i Travnik, odnosno hoce li se zakoni u drzavnom parlamentu donositi prostom (bosnjackom) vecinom. A sve dok ti ignorises tu problematiku, velikosrpski agenti ce biti u stanju kapitalizirati medju (izglednom dominacijom) nezadovoljnim Srbima.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#33

Post by chuchumbamayumbe »

Panasonic wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
Jastreb35 wrote:Interes Bosnjaka je stvaranje odrzivog zivotnog prostora na kojem nece biti zrtve diskriminacije. BiH o kojoj ti govoris nije moguca, jer u njoj zive tri konstitutivna naroda cija se kolektivna prava mora uvazavati. Bosnjaci trebaju podrzati podjelu na administrativne jedinice koje nemaju nacionalni karakter, jer se tako stiti prava manje brojnih Srba i Hrvata, a ne podriva drzavu. Postojecu podjelu treba prihvatiti samo kao prelazno rjesenje, a dobru volju sugradjana srpske i hrvatske nacionalnosti obezbjediti konkretnim planom uredjenja, koje ih stiti od preglasavanja i majorizacije.

Srbi i Hrvati koji su se borili u redovima ARBiH, to nisu radili zbog uspostave bosnjacke BiH, nego zato sto je tada sve drugo vodilo raspadu drzave. A to se ne smije relativizirati opravdavanjem separatistickih floskula o bosnjackom preglasavanju i majorizaciji.
Jastreb,
Evo mene opet i samo da kazem da se u potpunosti slazem sa tvojim komentarom.
Usput, nisam Bosnjak, ni Srbin, ni Hrvat, nego sam iz reda 'jebenih ostalih" pa i ne znam koliko je moje da komentarisem nacionalne interese Bosnjaka, ali...
Vidim da se mnogi pozivaju na Bosnjake u Sandzaku, na Kosovu, itd. E sada, ako ocekujete da se Srbi i Hrvati izjasnjavaju kao bosanski pravoslavci ili katolici, po toj logici bi se i Bosnjaci koji zive u, recimo Beogradu, trebali izjasnjavati kao Srbi (Srbijanci) islamske vjeroispovijesti. Ili oni u Zagrebu kao Hrvati islamske vjeroispovjesti, jel tako?
Bosnjaci u Sandzaku su oduvijek bili Bosnjaci, dok su Hrvati i Srbi u BiH bili Bosnjaci katolici odnosno pravoslavci, osim onih 0.001% koji su stvarno dosli iz Srbije ili Hrvatske u Bosnu.

Kako se Srbinom postajalo u Srbiji?
Image
Znaci, bili su nekada Bosnjaci katolici, Bosnjaci pravoslavci, Bosnjaci muslimani, Bosnjaci jevreji...? A sada su ostali samo Bosnjaci muslimani, a ovi ostali vise ne postoje, tj. preuzeli su druge nacionalnosti? Pa su onda Bosnjaci muslimani za sebe uzeli ekskluzivno pravo da su oni bili, jesu i ostace nasljednici Bosnjastva, a ovi ostali kao da nisu ni postojali?
Fakat ne pokusavam da budem provokativan i pokusavam da skontam tu cijelu pricu, ali mi nikako ne ide od ruke.
To sto kazes da je 0.001% ljudi stvarno doslo iz Srbije ili Hrvatske nema veze sa zdravom pamecu...Raspitaj se malo oko sebe odakle su dosli pradjedovi tvojih komsija ne Bosnjaka, veliki broj je ili iz Crne Gore, iz stare Hercegovine, iz Srbije, Hrvatske...
A ove slike kako se postajalo Srbin ili ne znam ti ni ja sta vise ne...svako vrijeme nosi svoje obicaje i zakone.
I kod nas su mudzahedini preko noci postajali BiH drzavljani u svoje vrijeme...
I Bosnjaci su u Sandzaku Bosnjaci od bosnjackog kongresa koji se odrzao u Sarajevu ratnih godina, a do tada su bili Muslimani (valjda je tako?).
Treba jasno reci Hrvatima, Srbima, ostalima da su svi oni, ustvari, nekada bili Bosnjaci, samo razlicitih vjeroispovijesti.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#34

Post by chuchumbamayumbe »

Jastreb35 wrote:
nemojte priznavati rezultate agresije ('rs'), jer to znaci da priznajete i agresiju
Od entita se distancira svaki castan i posten Srbin koji ima i taj luksuz da brani svoj integritet. S ostalim ce biti puno lakse nakon sto im se ponudi institucionalizirana zastita nacionalnog (srpskog) bica, od raznih preglasavanja i bosnjacke dominacije. Tebi mozda nije bitno hoce li buduca centralna Vlada u Sarajevu moci balansirati po pitanju ulaganja u Trebinje i Travnik, odnosno hoce li se zakoni u drzavnom parlamentu donositi prostom (bosnjackom) vecinom. A sve dok ti ignorises tu problematiku, velikosrpski agenti ce biti u stanju kapitalizirati medju (izglednom dominacijom) nezadovoljnim Srbima.
Ja se distanciram od RS-a isto kao sto zelim da se distanciram i od Federacije.
Ja sam u ovoj drzavi UGROZEN!
Ja, kao pripadnik "ostalih" ne mogu nikada biti predsjednik ove drzavem koliko god to htio, jer mi to Ustav ne dozvoljava.
Ja zivim u Federaciji u kojoj je vecina vlasti podijeljena na principu bosnjacko-hrvatskog dogovora, u RS-u je znamo vec kako.
Podjela na regije bez nacionalnih predznaka je nasa buducnost, ali je dug put do tada...
Black angel
Posts: 18
Joined: 03/01/2007 22:06

#35

Post by Black angel »

liberal wrote:
Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#36

Post by Panasonic »

Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
Naime, u Bosni je bogumilstvo bila dominanatna religija, tzv. Crkva Bosanska. Italijanski Papa je Crkvu Bosansku proglasio heretickom, a bogumile nevjernicima. Zbog toga je Papa Inocentije htio organizovati krstaski pohod na Bosnu. Tadasanji bosanski vladar, Ban Kulin, uvidjajuci opasnost po Bosnu, sa velikim brojem Bosnjana je na Bilinom Polju u Zenici 1203. godine javno prihvatio crkveno ucenje iz Rima. Kao sto vidite, katolicanstvo je nametnuto, i zbog toga su sve vise i vise Bosnjaka ponovo prelazili na bogumilstvo. Kasnije Stjepan Kotromanic u 14. stoljecu ponovo prihvata katolicanstvo sa jos 2000 Bosnjaka-bogumila, pod ponovnom prijetnjom Pape.
Oni bogumili koji nisu htjeli prihvatiti katolicanstvo (njih preko 40.000) su izbjegli na Hum, gdje ih je primio Stjepan Vukcic Kosaca.

Pravoslavlje se u Bosni pojavljuje tek u 16. stoljecu, kada je veliki broj Vlaha (pravoslavnih stocara) imigrirao u Bosnu, poslije Osmanske okupacije. Stanje 1624. godine: U Bosni zivi 150.000 Bosnjaka-katolika, 75.000 Bosnjaka-pravoslavaca i 450.000 Bosnjaka-muslimana. Kasnija politicka desvanja (u 19. stoljecu) dovela su do toga da Bosnjaci-katolici i pravoslavci pod utjecajem hrvatsko-srpskih misionara (Hrvatska i Srbija su zeljele stvoriti konfuziju u Bosni) postanu "Hrvati" odnosno "Srbi".
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#37

Post by chuchumbamayumbe »

Panasonic wrote:
Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
Naime, u Bosni je bogumilstvo bila dominanatna religija, tzv. Crkva Bosanska. Italijanski Papa je Crkvu Bosansku proglasio heretickom, a bogumile nevjernicima. Zbog toga je Papa Inocentije htio organizovati krstaski pohod na Bosnu. Tadasanji bosanski vladar, Ban Kulin, uvidjajuci opasnost po Bosnu, sa velikim brojem Bosnjana je na Bilinom Polju u Zenici 1203. godine javno prihvatio crkveno ucenje iz Rima. Kao sto vidite, katolicanstvo je nametnuto, i zbog toga su sve vise i vise Bosnjaka ponovo prelazili na bogumilstvo. Kasnije Stjepan Kotromanic u 14. stoljecu ponovo prihvata katolicanstvo sa jos 2000 Bosnjaka-bogumila, pod ponovnom prijetnjom Pape.
Oni bogumili koji nisu htjeli prihvatiti katolicanstvo (njih preko 40.000) su izbjegli na Hum, gdje ih je primio Stjepan Vukcic Kosaca.

Pravoslavlje se u Bosni pojavljuje tek u 16. stoljecu, kada je veliki broj Vlaha (pravoslavnih stocara) imigrirao u Bosnu, poslije Osmanske okupacije. Stanje 1624. godine: U Bosni zivi 150.000 Bosnjaka-katolika, 75.000 Bosnjaka-pravoslavaca i 450.000 Bosnjaka-muslimana. Kasnija politicka desvanja (u 19. stoljecu) dovela su do toga da Bosnjaci-katolici i pravoslavci pod utjecajem hrvatsko-srpskih misionara (Hrvatska i Srbija su zeljele stvoriti konfuziju u Bosni) postanu "Hrvati" odnosno "Srbi".
A prvo su bile amebe, pa onda "Bosnjaci, Srbi, Hrvati, Bogumili..."
Znaci, svijet pocinje od 1624 godine, ili kako kome odgovara...
Srbi se pozivaju na Kosovo jos od 1389 godine.
Hrvati su imali franjevce prije 1000 godina.
Jevreji dosli iz Spanije prije 12.000 godina.
Piramide izgradjene prije 15.000 godina.
Joj, umorih se.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#38

Post by liberal »

Black angel wrote:
liberal wrote:
Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
kakve sad veze turcin ima sa tobom ...ako si ti musliman ili prihvatas islam ko vjeru nemora da znaci da si i turcin.... :D
sad idemo u krajnost ..necemo da pocnemo da diskutujemo o tome ko je bosnjak ili bosanac a ko ne. posteno da ti kazem ja naziv bosnjak nemogu da ga svarim samo zbog jednog razloga. taj naziv nije usvojen ili dat narodu ili narodima! sa ovog podrucja na nekom naucnom skupu gdje bi ljudi koji imaju vaze sa tom tematikom dosli do tog zakljucka nego na kongresu jedne stranke tokom rata (sda). e sad to svojatanje bosne kroz naziv bosnjak i pripajanje imena samo jednom narodu nikako neide.
jebiga ali skrenusmo sa teme skroz
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#39

Post by stickitout »

Black angel wrote:
liberal wrote:
Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ja nebuloze, svaka cast :-) :-)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#40

Post by chuchumbamayumbe »

Black angel wrote:
liberal wrote:
Black angel wrote:Ti mozes biti Srbin dokle god prihvatas Bosnu kao drzavu. Inace ako te jedino pravoslavlje veze sa Srpstvo nije ti jaka nacija.
pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
I on je Srbin jer je to istorijsko ime njegovog naroda, govori srpski/hrvatki/bosanski/srpsko-hrvatski - nije bitno jezik, i smatra Srbiju za svoju maticu (recimo da smatra) i ti mu to ne mozes i ne trebas braniti.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#41

Post by Panasonic »

chuchumbamayumbe wrote: To sto kazes da je 0.001% ljudi stvarno doslo iz Srbije ili Hrvatske nema veze sa zdravom pamecu...Raspitaj se malo oko sebe odakle su dosli pradjedovi tvojih komsija ne Bosnjaka, veliki broj je ili iz Crne Gore, iz stare Hercegovine, iz Srbije, Hrvatske...

I Bosnjaci su u Sandzaku Bosnjaci od bosnjackog kongresa koji se odrzao u Sarajevu ratnih godina, a do tada su bili Muslimani (valjda je tako?).
Iz Crne Gore? Pa dio CG je bio pod vlascu Bosne, tacnije Tvrtka Kotrmanica koji je tu osnovao grad Novi. Kasnije je bosanski vojvoda Herceg Stjepan Vukcic Kosaca, kada su Osmanlije usle u Bosnu, otisao u Novi i od tada taj grad nosi naziv Herceg Novi.

Hercegovina je teritorija koja pokriva Hum, kojom je vladala bogata bosanska plemicka porodica Kosace, tacnije Stjepan Vukcic Kosaca. Nastala je u 15. stoljecu kada Stjepan Vukcic Kosaca nije htio priznati vlast novog bosanskog kralja Tomasha. Stjepan Vukcic je sebi dao titulu 'Herceg' po cemu je naziv dobila Hercegovina. Medjutim, Hercegovina se vise ne spominje sve do 20. stoljeca, kada ju je tadasnji jugoslovenski kralj uvrstio u zvanicni naziv Bosne da bi detaljnije objasnio teritoriju Bosne. Vazno je napomenuti da je Stjepan Vukcic Kosaca bio krstjanin(tj. bogumil, pripadnik Crkve Bosanske).

Sandzak je bio u sastavu Bosanske kraljevine, a kasnije i Bosanskog ejaleta. Interesantno je da je Bosna u Osmanskom carstvu imala daleko najvecu autonomiju u odnosu na druge zemlje pod vlascu Osmanlija. Naime, 2 godine poslije okupacije, uz obostrani dogovor (bosanski i turski) ponovo je stvorena Kraljevina Bosna, zatim Bosanski sandzak(koji se sastojao iz kadiluka) i Bosanski ejalet(koji se sastojao iz vise sandzak, ukljucujuci i danasnji Sandzak u Srbiji, i velike teritorije susjednih zemalja).Susjedne bosanske drzave su bile rastrkane u vise ejaleta, izmedju ostalog i u bosanskom. Stvaranjem kapetanija u 19. stoljecu je Bosna pod Osmanlijama imala gotovo stopostotnu autonomiju, jer su na funkcijama kapetana (osmanskih vojnih administratora) uglavnom bili Bosnjaci. Vazno je napomenuti da je Osmansko carstvo imalo vojnu organizaciju, kojoj je najvaznije bilo osvajanje novih teritorija, ubiranje poreza i uzimanja ljudstva za vojsku. Nikada nije bilo velike imigracije Osmanlija u Bosnu, a kapetani su porez slali Sultanu u Carigrad.

Malo sam skrenuo sa teme, pitanje je bilo Sandzak i njihovo izjasnjavanje kao 'Muslimani' prije bosanskog kongresa. Onda cu ja tebe da pitam, a kako su se to jos mogli nazivati? Odgovor: Srbi, Hrvati, Jugosloveni i tek poslije 1970. kao Muslimani. Toliko o jugoslovenskom bratstvu i jedinstvu.
Black angel
Posts: 18
Joined: 03/01/2007 22:06

#42

Post by Black angel »

liberal wrote:
Black angel wrote:
liberal wrote: pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
kakve sad veze turcin ima sa tobom ...ako si ti musliman ili prihvatas islam ko vjeru nemora da znaci da si i turcin.... :D
sad idemo u krajnost ..necemo da pocnemo da diskutujemo o tome ko je bosnjak ili bosanac a ko ne. posteno da ti kazem ja naziv bosnjak nemogu da ga svarim samo zbog jednog razloga. taj naziv nije usvojen ili dat narodu ili narodima! sa ovog podrucja na nekom naucnom skupu gdje bi ljudi koji imaju vaze sa tom tematikom dosli do tog zakljucka nego na kongresu jedne stranke tokom rata (sda). e sad to svojatanje bosne kroz naziv bosnjak i pripajanje imena samo jednom narodu nikako neide.
jebiga ali skrenusmo sa teme skroz
To je ime moga naroda koje je bilo ukinuto pa vraceno. Uostalom, na kom referendumu se ono uvelo ime "Srbin" ako to vec trazite za Bosnjak!?
Black angel
Posts: 18
Joined: 03/01/2007 22:06

#43

Post by Black angel »

chuchumbamayumbe wrote:
Black angel wrote:
liberal wrote: pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
I on je Srbin jer je to istorijsko ime njegovog naroda, govori srpski/hrvatki/bosanski/srpsko-hrvatski - nije bitno jezik, i smatra Srbiju za svoju maticu (recimo da smatra) i ti mu to ne mozes i ne trebas braniti.
On je rekao da je Srbin samo zbog Pravoslavlja.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#44

Post by Panasonic »

chuchumbamayumbe wrote:
Black angel wrote:
liberal wrote: pojasni malo sta si htjeo da kazes...nekontam snesto
....sta treba da me veze ?
Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
I on je Srbin jer je to istorijsko ime njegovog naroda, govori srpski/hrvatki/bosanski/srpsko-hrvatski - nije bitno jezik, i smatra Srbiju za svoju maticu (recimo da smatra) i ti mu to ne mozes i ne trebas braniti.
Neka se izjasnjavaju kao Indokinezi, neka im je maticna Novi Zeland, ali ukoliko nama pocnu praviti probleme onda to ne moze. Bosna i Hercegovina kao svog gradjanina smatra samo onog ko Bosnu i Hercegovinu smatra svojom domovinom. Ukoliko je ne smatra, onda neka dadnu pasos i plove preko Drine.

Drugim rijecima, Vatikanci, Cadjani, Nijemci, Srbi i Hrvati su ovdje dobrodosli ukoliko su za suzivot i ukoliko priznaju BiH kao suverenu drzavu.

A sto se tice ameba, piramida i pocetka svijeta od 1624. godine, ti samo postavi pitanje a neko ce se naci da odgovori.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#45

Post by liberal »

Black angel wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
Black angel wrote: Pa je*iga, evo ja sam Bosnjak jer mi je Bosna matica, jer govorim bosanskim i jer je to historijsko ime moga naroda a Islam se naravno u to sve uklapa. Ti si Srbin samo zato sto si pravoslavac i nemas nikakve druge veze sa Srpstvom? Tom logikom ja bih bio Turcin.
I on je Srbin jer je to istorijsko ime njegovog naroda, govori srpski/hrvatki/bosanski/srpsko-hrvatski - nije bitno jezik, i smatra Srbiju za svoju maticu (recimo da smatra) i ti mu to ne mozes i ne trebas braniti.
On je rekao da je Srbin samo zbog Pravoslavlja.
stvarnno nekontam tvoju logiku...ja kad kazem da sam srbin to znaci da pripadam jednom pravoslavnom "ogranku" da se tako izrazim. sjediste te crkve je u srbiji sto neznaci da sam ja srbijanac. sva moja familija je iz sarajeva ja sam bosanac i hercegovac (uh sad da me cuju moji prijatelji hercegovi dusu bi mi pojeli) srbin pravoslavac ...sta je to cudno. ako imas potomke rusa u bosni oni su bosanci i hercegovci , pravoslavci ali ne srbi....jos jednom da ponovim srbima se nazivaju pravoslavci koji slave krsne slave a to su od svih pravoslavnih crkava samo pravoslavci sa podrucja bivse jugoslavije (90%)
Black angel
Posts: 18
Joined: 03/01/2007 22:06

#46

Post by Black angel »

Dakle Srbi su pravoslavci sto slavé slave? :-) Nema ni srpskog jezika, ni kulture ni pred-krscanske tradicije ili historije sve je to samo radi pravoslavlja, vjerska nacija sta li? Sta cemo onda sa Crnogorcima jesu li i oni Srbi?

To sto kazem je da su Srbi nacija, sa srpskim jezikom, drzavom, kulturom historijom itd. a Pravoslavlje je samo dio toga. Po tebi Srbin ne moze biti ne-pravoslavac?
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#47

Post by Panasonic »

liberal wrote:
Black angel wrote:
chuchumbamayumbe wrote: I on je Srbin jer je to istorijsko ime njegovog naroda, govori srpski/hrvatki/bosanski/srpsko-hrvatski - nije bitno jezik, i smatra Srbiju za svoju maticu (recimo da smatra) i ti mu to ne mozes i ne trebas braniti.
On je rekao da je Srbin samo zbog Pravoslavlja.
stvarnno nekontam tvoju logiku...ja kad kazem da sam srbin to znaci da pripadam jednom pravoslavnom "ogranku" da se tako izrazim. sjediste te crkve je u srbiji sto neznaci da sam ja srbijanac. sva moja familija je iz sarajeva ja sam bosanac i hercegovac (uh sad da me cuju moji prijatelji hercegovi dusu bi mi pojeli) srbin pravoslavac ...sta je to cudno. ako imas potomke rusa u bosni oni su bosanci i hercegovci , pravoslavci ali ne srbi....jos jednom da ponovim srbima se nazivaju pravoslavci koji slave krsne slave a to su od svih pravoslavnih crkava samo pravoslavci sa podrucja bivse jugoslavije (90%)
Znaci ti si Bosnjak/Bosanac ali pripadnik Srpske pravoslavne crkve.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#48

Post by liberal »

Panasonic wrote:
liberal wrote:
Black angel wrote: On je rekao da je Srbin samo zbog Pravoslavlja.
stvarnno nekontam tvoju logiku...ja kad kazem da sam srbin to znaci da pripadam jednom pravoslavnom "ogranku" da se tako izrazim. sjediste te crkve je u srbiji sto neznaci da sam ja srbijanac. sva moja familija je iz sarajeva ja sam bosanac i hercegovac (uh sad da me cuju moji prijatelji hercegovi dusu bi mi pojeli) srbin pravoslavac ...sta je to cudno. ako imas potomke rusa u bosni oni su bosanci i hercegovci , pravoslavci ali ne srbi....jos jednom da ponovim srbima se nazivaju pravoslavci koji slave krsne slave a to su od svih pravoslavnih crkava samo pravoslavci sa podrucja bivse jugoslavije (90%)
Znaci ti si Bosnjak/Bosanac ali pripadnik Srpske pravoslavne crkve.
nisam bosnjak nego srbin gradjanin bosne i hercegovine ili skraceno srbin bosanac. namjerno kazem da nisam bosnjak jer je sda iskoristila ratni momenat i preokrenula tadasnji naziv musliman u bosnjak i time dala sebi pravo exkluziviteta nad bih
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#49

Post by stickitout »

I sta ono bi sa Bosnjackim ciljem i interesima :D :D
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#50

Post by liberal »

stickitout wrote:I sta ono bi sa Bosnjackim ciljem i interesima :D :D
procita mi misli
odosmo mi sa teme
Post Reply