ŠTA JE DUŠA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#376 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by _majevica_ »

Great Cornholio wrote:Ni ja nisam siguran kada Bog "udahne" Duh (dušu) u tijelo i time ga oživi, da li se to dešava na rođenju, ili u toku trudnoće, ali siguran sam da smo mi DuH(duša) + tijelo, da tijelo oživi kad u njega Bog udahne dušu, i da tijelo umire kada ga duša "napusti".

@nemampojmaO, da li misliš da se Duša "useli" u tijelo u toku trudnoće, da li misliš da se to desi u trećem mjesecu trudnoće, kada bebino srce počne da "kuca"? Ja mislim da je velika vjerovatnoća da se to desi tada.
Svako ima svoje vidjenje o dusi i aktiviranju duse u tijelu. :-D
Kad je tijelo spremno da prihvati dusu? Tijelo kod nerodjene ili rodjene bebe da li je potpuno oformljen organizam?
Moze li dusa bitstvovati u nedovrsenom organizmu? Imal smisla da se dusa nastanjuje u nedovrsen bebin organizam?
Mislim da je tijelo u normalnim uslovima spremno prihvatiti dusu sa odvajanjem od pupcane vrpce i prvim udahom zraka(prvim placom).Druga stvar, sta smatramo dusom..koja je definicija pojma dusa..To opet prije svega svatam
kao duhovni/razumni dio covjeka(tijela).Moze se reci kad covjek pocne da stice znanje..opet dodje po rodjenju...Ili i
sledeca varijanta zasto se uci ezan/ikamet(tj.krstenje)bebi posle rodjenja? Mislim da svako treba svatiti svoju dusu.


Jedno misljenje o dusi..http://quantumfuture.net/sr/dusa_karma.htm
Ukoliko duša egzistira u jednom takvom smislu, onda ona može bi manje ili više razvijena. Ukoliko postoji, može se desiti da ona nema mnogo upliva na to kako čovjek živi svoj život. Ona većim dijelom može da spava, što se obično i događa i kao takva je odvojena od doživljaja uma i tijela. Ovdje se možemo poslužiti onom starom gnostičkom Parabolom o Kočiji, u kojoj se čovjekovo biće poredi sa jednom kočijom, odnosno, konjskom zapregom, gdje sama kočija ili kola, simbolizira čovjekovo fizičko tijelo, konji predstavljaju njegove emocije, osjećanja i strasti; kočijaš predstavlja jedan intelektualni sklop koji je sposoban da rezonuje (Ličnost) a u kočiji se nalazi i jedan putnik, koji je ujedno i njen gospodar (Duša). U svom normalnom stanju, cijeli taj sistem bi trebao da bude u jednom besprekorno skladnom odnosu i perfektno da funkcioniše – kočijaš drži uzde čvrsto u svojim rukama i upravlja konjima i kočijom u pravcu i na način koji mu gospodar nalaže. Međutim, u praksi je stvar prilično drugačija jer putnik u kočiji spava a kočijaš koji se nalazi u nekoj vrsti transa smatra da je on gospodar kočije. Tako on putnika u svojoj kočiji nije ni svjestan ili je zaboravio na njega.

U tom smislu, u nekim gnostičkim učenjima smatra se da bi kočijaš trebao da se "probudi" tj. poveže sa svojim višim centrima, te tako stekne uslove za povezivanje sa svojim – "istinskim Ja", gospodarom (putnikom u kočiji), koji bi se tek tada razbudio i preuzeo upravljanje kočijom tj. čovjekovim bićem. Tako, s gnostičkog aspekta, na kočiju, odnosno, kočijaša, gleda se kao na nešto što ima potencijal za razvoj ili napredak a ukoliko se taj potencijal ne iskoristi, kočija veoma lako može završiti u provaliji. Čini se da je čovjeku potrebno da prethodno ostvari određeni stepen razvoja svog bića, prije nego što se njegova duša ‘usidri’ u njemu kao jedan svjestan gospodar misli, osjećanja i fizikalnosti.



http://www.kurir-info.rs/otkrice-veka-d ... nak-488035
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#377 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Nurudin »

nemampojma0 wrote:Nisi razumio ono zadnjih rijeci iz mog prethodnog posta.Jesil bas siguran da je tijelo bez duse nezivo?Jel celija ziva?Sta karakterizira zivot?Rast,hranjenje i kretanje,to se ucilo iz biologije u osnovnoj,sjecas se?Ponavljam,plod raste i razvija se i kad je vidljiv samo pod mikroskopom,a nema duse tad,sta je to?
Misljenje da se dusa udahne na samom rodjenju je samo mastarija i rezultat nerazmisljanja.
Bozje mogucnosti stvaranja su nepobrojive i to samo On zna,ali mi poznajemo 4 modela stvaranja s kojima nas je Bog upoznao,a to je: kad stvara od nicega(primjer Adema/Adama); kad stvara od muskarca,a bez zene(primjer Have/Eve); kad stvara od zene,a bez muskarca(primjer Isa a.s./Isusa) i model kad stvara od muskarca i zene(primjer svih nas).
Jel govoriš o Ruhu ili nefsu?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#378 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Great Cornholio »

_majevica_ wrote:
Great Cornholio wrote:Ni ja nisam siguran kada Bog "udahne" Duh (dušu) u tijelo i time ga oživi, da li se to dešava na rođenju, ili u toku trudnoće, ali siguran sam da smo mi DuH(duša) + tijelo, da tijelo oživi kad u njega Bog udahne dušu, i da tijelo umire kada ga duša "napusti".

@nemampojmaO, da li misliš da se Duša "useli" u tijelo u toku trudnoće, da li misliš da se to desi u trećem mjesecu trudnoće, kada bebino srce počne da "kuca"? Ja mislim da je velika vjerovatnoća da se to desi tada.
Svako ima svoje vidjenje o dusi i aktiviranju duse u tijelu. :-D


http://www.kurir-info.rs/otkrice-veka-d ... nak-488035
Da, onaj ko vjeruje da je Čovjek = Duh(duša) + tijelo, dušu može "definisati" onako kako on smatra da treba, može joj pridavati različite funkcije, "smještati" je u različite dijelove tijela, i može biti u pravu, a i ne mora biti u pravu.

Kad je u pitanju tijelo tu više i nema nekih nepoznanica, nauka je tu gotovo sve objasnila.

Što se tiče duše, tu nauka još nije dala adekvatno objašnjenje, ali evo sudeći po ovom istraživanju koje je prezentovano u ovom tekstu koji se krije iza ovog linka, može biti da ćemo nekad u budućnosti moći saznati i potpunu istinu o duši, sad je ne znamo, ali ova dvojica naučnika su utvrdili postojanje duše, locirali je u mozak, i biće interesantno vidjeti kako će njihovo istraživanje teći, jer na osnovu ovoga što su izložili bi se moglo zaključiti da smo još daleko od toga da naučnim putem razriješimo "misteriju" duše, ali da se ipak nešto pokrenulo, jer do sada su naučnici sva objašnjenja kad je u pitanju i psihičke i fizičke karakteristike čovjeka "smještali" samo u tijelo.

Ja sam na ovoj temi dana 28 apr 2011, napisao sljedeće:
- " A šta ako se ( zamišljam) negdje u mozgu ( ne znam tačno gdje bi se to moglo locirati , ali npr. negdje gdje se sastaju svi aferentni nervni impulsi ( nervni impulsi koji dolaze sa periferije podstaknuti djelovanjem različitih draži na različita čula), nalazi nekakav softver (duša) koji je od neke druge materije, minijaturan i nama nevidljiv, i koji je u naš mozak (hardver) ugrađen od strane nekog naprednijeg oblika života , a da su nervni impulsi samo sastavni dio hardvera koji omogućava aktiviranje softvera? Šta ako su misli, emocije, nagoni i sve ono što svjesno doživljavamo, proizvod ugrađenog nam softvera? Da li bi se onda taj softver mogao na neki način prebaciti u drugo tijelo, tijelo koje je to isto biće koje nam je ugradilo softver u prvo tijelo kloniranjem stvorilo negdje drugdje , bi li na taj način mogli ponovo "oživjeti"?"

Eto, interesantno je da se moje viđenje duše, i odnosa tijela i duše, u mnogo čemu "slaže" sa ovim što su ova dva naučnika utvrdila.

Bog zna potpunu istinu, ali eto ne zabranjuje ni nama da je tražimo :)
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#379 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by malsal »

Da li ljudi koji su iz nekog razloga "brain dead" ( lezis u krevetu, hranis se kroz cjev u nosu, mozak je nesposoban srociti misao itd.) imaju dusu ?
User avatar
nikobitein
Posts: 18
Joined: 24/08/2014 00:32
Location: BiH
Contact:

#380 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by nikobitein »

i Duša je tijelo, nevidljiv oblik po Liku Duha koji je prapočelo i Vječnost
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#381

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 04/06/2023 21:45, edited 1 time in total.
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#382 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by mariner »

NEKE STVARI CE OSTATI ZAUVJEK TAJNA, COVJEK NIKAD NECE MOCI SAZNATI SVE.

Ja gledam fenomenoloski ove stvari kroz racionalisticki pristup.
Ako je dusa neki entitet koji za vrijeme smrti napusta tijelo i nastavlja kontinuitet vjecno u skladu sa religiskim dogmama, onda bi trebalo to razloziti ovako:
Posto je psiha covjeka ukupnosti nesvjesnih i svjesnih zbivanja, svijet je samo mali fragment saznanja u datom trenutku u odnosu na veliko prostranstvo nesvjesne psihe.. Svijest je saznanje o svome Ja, saznanje o realnosti i opazanje realnosti i osjecaj kontinuiteta vremena i prostora, prisebnost ili svjesnost licnosti. Nema svijesti bez Ja, ja je nosilac sv. i svjest uvijek fluktuira svakodnevno izmedju snizenja( pospanost, umor ili spavanje) i budnosti ili trezvenosti.
Nesvjesna psiha je nosilac svih opazanja koja su privremeno nedostupna svijesti (zaboravljanje),nosilac memorije koja je predsvjesna i voljom biva svjesna( pamcenje bojeva telefona, adrese, datuma, filmova, ..itd..), ovo se zove prisjecanje jer je ovaj sadrzaj i nesvjestan i svjestan tj, stoji na granici sv. i nsv. psihe. Treci sadrzaji su potisnuti materijal ili opazaj zbog neugodnosti i oni nose ogroman emocionalni naboj( kompleksi) i jako uticu na svijest indirektno u obliku mjenjanja raspolozenja ili nekih posebnih oblika aktivnosti( simptomi). Ovi sadrzaji se cesto pojavljuju u snovima( aktivacija nsv.psihe) ili u neurotskih simptomima ili u dusevnim poremecajima.
Sta je svjesno a sta nesvjesno potpuno je relativno. Baterija koja osvjetljava mracnu prostoriju je mali dio vidljivog u odnosu na mrak i zavisi od fokusa volje sta vidimo a sta ne.To isto se moze primjeniti na volju i paznju svijesti u odnosu na nsv.
Neko se prisjeca sebe ili nekih dogadjaja upotpunosti a neki ljudi djelomicno ili jako fragmentirano..kazu nije svjestan sebe ili svog zivota.( paradoks)
Sto imamo veci broj informacija dostupnih svjescu to smo svjesniji i pametniji i obratno.. samo sto biti svjestan konstantno je jako zamorno i lako se gubi koncentracija i kontrola, nemozemo u svakom trenutku biti u isto vrijemo svjesni svega, zavisi od toga gdje paznja usmjerava voljnu aktivnost..itd. Primitivni i arhaicni ljudi su u stanju nesvjesog djelovanja i imaju malo sv.( pojmovi oskudni, apstraktno misljenje fali, sjedinjenji su konkretno sa prirodom i nagonski raspolozeni..) isto tako vazi za psih. patologiju.

Sta dusa posjeduje prilikom napustanja tijela??
Pamcenje i svjesnu memoriju?? ili
nesvjesnu ili mracnu stranu nase psihe , sav onaj materijal koji lezi u okeanu nesvjesne psihe ukljucujuci dobre i lose stvari tokom zivota??
ili nosi sve zajedno ??
Dali je dusa samo onaj emocionalni i moralni dio licnosi bez obzira na sveukupnost sadrzaja psihe ??
ili je dusa nesto sto ne ne nosi nista ili nosi svasta ukljucujuci po nekima i sadrzaj proslih zivota( rekrinacija) ??

Neko kaze: on je u dusi dobar covjek a ovo sto radi nije to on ! ( ovdje stoji da svjesna manifestna licnost nije dusa nego ono iza toga, tj. nesvjesni ili osjecajni dio licnosti!!!!)
Neko kaze ovo :vidi se da je dobra dusa svaki dan zraci dobro a nesvjesno je pravi vrag i ponekad pokazuje bezdusnost..!(ovdje stoji obrnuto , da je dusa nosilac svijesti i onoga sto svakodnevno vidljivo covjek ispoljava a ono pozadinsko je nesto sto nije dusa) Mozda ovdje primjeniti Ajnstajnovu teoriju relativiteta, zavisi od tacke gledanja.
Ovo je konstrukcija operativna fenomenoloski pristup i prilicno je racionalisticki , a filozofski i dogmatski opisi su jako jednostavni i jasni..
to je to
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#383 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by walter kurtz »

Vrata prema svemu neshvatljivom mogu otvoriti samo enteogeni :zoka:
handžar88
Posts: 1895
Joined: 06/04/2013 11:51

#384 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by handžar88 »

walter kurtz wrote:Vrata prema svemu neshvatljivom mogu otvoriti samo enteogeni :zoka:
a DMT? :mrgreen: cekam prvu priliku kad budem s parama da narucim to cudo :skoljka:
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#385 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by slavonskilola »

Duša je razum – sposobnost spoznavanja, sposobnost osjećanja,volju – sposobnost odlučivanja ili biranja – sve ono po čemu je čovjek osoba.Naj bolje se razumije kada gledamo kosti mrtvog čovjeka i nameće nam se pitanje- ovo nije on ili ona a gdje je ?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18641
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#386 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by SmokingMan »

Nepoznanica,kao što su tamna energija i tamna materija koja ispunjava kosmos.Tijelo je samo privremena "lađa" kojom se duša krće kroz nepredvidivi ljudski život.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#387 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by aurora313 »

Moja žena! :D
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#388 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Anestezija »

naka baja sto hoda po stomaku :-D
Post Reply