ŠTA JE DUŠA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
promašaj
Posts: 19
Joined: 31/05/2009 20:03

#1 ŠTA JE DUŠA

Post by promašaj »

Šta je duša u čovjeku, umire li duša kada čovjek umre ili se putem gena prenosi na naš naraštaj. Gdje se nalazi duša u tijelu ili van istog, da li je to nešto što nam je Svevišnji dao dok smo na zemlji ili.....?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#2 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Admir_1984 »

dusha se najbolje manifestuje djelima koje covjek radi u svom zivotu ;-)
Najljepsa
Posts: 244
Joined: 06/04/2009 23:02

#3 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Najljepsa »

Nisam sigurna sta je dusa ,ali znam da je teska 21 gram.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#4 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by NIN »

Najljepsa wrote:Nisam sigurna sta je dusa ,ali znam da je teska 21 gram.
Kako znas? Da je nisi sama mjerila?

Uglavnom, davno opovrgnuto! Kako? Pa fino: eksperimenti koji su vodjeni da bi se (a priori) doslo do zadovoljavajuceg rezultata su opovrgnuti pa samim tim i zakljucak do kojeg se navodno doslo. Ukratko, metod koji se koristio u vrsenju ovih eksperimenata je bio pogresan i pun (namjernih) nedostataka.

A moj bi odgovor bio: dusa je kad se zavalis u fotelju, pustis sebi dobar film i zadas se po vocnoj salati! :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#5 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by arzuhal »

Sljedeći klip nudi nagovještaj o duši

User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#6 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by NIN »

Znate kako cemo?

Haj' fino da prvo definiramo sta je to dusa. Tek nakon njene definicije mozda i skontamo o cemu da pricamo. :wink:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#7 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by arzuhal »

NIN wrote:Znate kako cemo?

Haj' fino da prvo definiramo sta je to dusa. Tek nakon njene definicije mozda i skontamo o cemu da pricamo. :wink:
Haj započni :)
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#8 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by piupiu »

E'o ja: dusa je ime koje dajemo svojoj zelji za besmrtnoscu. Dusa je ime koje dajemo svojoj ljudskoj njeznosti i nemoci. Moze za pocetak?
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#9 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vratnik »

Dusa je primopredajnik elektromagnetnih talasa.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#10 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vratnik »

piupiu wrote:E'o ja: dusa je ime koje dajemo svojoj zelji za besmrtnoscu. Dusa je ime koje dajemo svojoj ljudskoj njeznosti i nemoci. Moze za pocetak?
Ako je samo ime koje mi dajemo onda je nema?
Meni nije upitna dusa, jedino me zbunjuje svrha iste.
User avatar
black
Posts: 17169
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#11 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by black »

........Moja duša i ja često vodimo duge, naprosto beskrajne razgovore. O svemu, pa i o njoj samoj, kadgod i o meni, na primjer, da li ja jesam nešto ili sam ništa, nečiji san, misao.....ponekad i posvađamo, raziđemo se svako u svoju samoću.....Ali, ponekad je upitam, šta si ti, dušo moja? Ili, ko si ti? Gdje si? Kako se pokazuješ, obznanjuješ, kako to da znamo za tebe, da te je neko, negdje, davno, pomenuo i otada ti zaista postojiš, onako kako postoje bajke, patuljci....Toliko je hartije potrošeno da bi se ljudi tebi približili, ali ne znamo jesu li uspjeli, ili su možda čak i dalje nego što su bili u Sokratovo vrijeme. Čovjek je, zaista, tada imao dušu i nije je negirao, nije od nje bježao. Dvije i po hiljade godina poslije Sokrata, došli su oni što su vjerovali samo u materiju, kao da je to što opipavamo zaista materija a ne opet samo nečiji smijeh, laž, podvala, došli i odrekli dušu i njeno postojanje. Došli i prošli, ali dušu nisu uništili....
Kako je ona, moja i tvoja duša, prijatelju moj? Mirna ili uznemirena? Bolna ili zdrava. Jasna ili tamna? Puna mržnje ili ljubavi? Caruje li u njoj zavist i zloba ili plemenitost i velikodušnost. Okrene li glavu na drugu stranu kada neko strada, ili u svemu želi da učestvuje?..........
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#12 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by arzuhal »

Da samo malo dodam (obzirom da postavljač teme spominje Svevišnjeg), priče radi: u islamu postoji razlikovanje duše (nefs) i duha (ruh). Duša bi, onako naprvu, bio skup svih duševnih/psihičkih moći jedne osobe kojom se bavi i koje proučava savremena psihologija (ilmu-nefs, ar.) sa naglaskom na uobičajenu trijadu: svijest, volja i emocije. Ruh ili duh, međutim, je nešto sasma neuhvatljivo i nije podložan ikakvom emprijskom zahvatu.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#13 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by NIN »

arzuhal wrote:
NIN wrote:Znate kako cemo?

Haj' fino da prvo definiramo sta je to dusa. Tek nakon njene definicije mozda i skontamo o cemu da pricamo. :wink:
Haj započni :)
Pa valjda bi bilo ispravnije da je pokusaju definirati oni koji su ubjedjeni u njenu istinitost jer, kao skeptik, misljenja sam da nisam meritoran da dajem bilo kakve definicije. Nakon definicije jedino sto ja mogu je da je prihvatim kao valjanu ili da pokusam argumentirano opravdati svoju skepticnost. :)
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#14 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by atko »

vratnik wrote:Dusa je primopredajnik elektromagnetnih talasa.
Bezdusna definicija :D

Al jedna od onih sa kojom se slazem :wink:

Dusa ... elektricni impulsi koji pice korz mozak cineci tako "softver" koji je u stanju da razmislja sta je to dusa :D
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#15 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vratnik »

Nekome je i dusa teorija zavjere. Meni je to sve jedno. (we come one).
Dusa je ono sto nas "budi" (zamalo ne rekoh tjera, ali to bi opet bilo too much) da razmisljamo o visim silama. Primjer: ushicenje kad gledamo prelijep izlazak / zalazak sunca, uzivamo u muzici, bjezimo s biciklom od oluje sa svim mislima koje nisu racionalne, podloznost religijama, teorijama zavjere, uzitak u pomoci drugom, itd.. Kad snom osjetimo da nesto nije u redu a to se ispostavi tacnim, i sl. A posto je postavljac teme pitao i gdje se nalazi ja cu ponoviti ono sto napisah na temi teorije zavjere: nalazi se u prednjem dijelu mozga. Tamo gdje je centar za vjerovanje. Ali sta je stvarna svrha ise, me no know.
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#16 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Vitamin C »

Najljepsa wrote:Nisam sigurna sta je dusa ,ali znam da je teska 21 gram.
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#17 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by piupiu »

"Covjek ti je, Senada, teski hajvan. I ono malo duse sto ima Sejtan mu je dao da mu bude teze."
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#18 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vratnik »

Vitamin C wrote:
Najljepsa wrote:Nisam sigurna sta je dusa ,ali znam da je teska 21 gram.
:thumbup:
NIN to gore spomenu: nije teska 21g. Od nekoliko ljudi koji su "vagani" samo kog jednog je bila prisutna ta "neprirodnost", a to nije bilo ni cudo s obzirom na to kako je i s kojim masinama vrseno mjerenje. Nema potrebe da to ponovo potenciramo. Holjiwuuud, nista drugo. Pogresan odgovor.
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#19 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by sistem »

dusa je romanticno ime koje dajemo svom intelektu i njegovoj interakciji sa emocijama :oops:
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#20 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vratnik »

sistem wrote:dusa je romanticno ime koje dajemo svom intelektu i njegovoj interakciji sa emocijama :oops:
I ti tvrdis da je samo ime? Ovaj dio sa interakcijom intelekta sa emocijama je stavlja u neki ogranicen okvir. Mojoj dusi je to premalo. Valjda je svrha duse (ona koju nisam skontao) interakcija sa drugim dusama / prirodom / necim? Posto ako to nije svrha, onda je dusa slijepo crijevo. A za interakciju izmedju intelekta i emocija je meni dovoljan razum. (hocu da utazim glad, jedem, ovo najbanalnije).
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#21 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by Priorat »

dusa od covjeka...
mekan kao dusa!
duse bi mu dao!
duse mi moje!
duso moja..!
dusevni bolesnik.
dusevno ugrozen...

Jbt, pa sta je stvarno dusa?? :?:
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#22 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by sistem »

vratnik wrote:
sistem wrote:dusa je romanticno ime koje dajemo svom intelektu i njegovoj interakciji sa emocijama :oops:
I ti tvrdis da je samo ime? Ovaj dio sa interakcijom intelekta sa emocijama je stavlja u neki ogranicen okvir. Mojoj dusi je to premalo. Valjda je svrha duse (ona koju nisam skontao) interakcija sa drugim dusama / prirodom / necim? Posto ako to nije svrha, onda je dusa slijepo crijevo. A za interakciju izmedju intelekta i emocija je meni dovoljan razum. (hocu da utazim glad, jedem, ovo najbanalnije).
da, mislim da je to samo ime.
pod interakcija smatram reagiranje intelekta na ljubav, privrzenost, pozitivne emocije. to sto spominjes su instinkti i fizioloske potrebe, a ne emocije.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#23 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by piupiu »

vratnik wrote:
piupiu wrote:E'o ja: dusa je ime koje dajemo svojoj zelji za besmrtnoscu. Dusa je ime koje dajemo svojoj ljudskoj njeznosti i nemoci. Moze za pocetak?
Ako je samo ime koje mi dajemo onda je nema?
Meni nije upitna dusa, jedino me zbunjuje svrha iste.
Kako te zbunjuje? Fino si rekao da je primopredajnik? Elektromagnetnih talasa ...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#24 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by osa »

fikcija.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#25 Re: ŠTA JE DUŠA

Post by vratnik »

sistem wrote:
vratnik wrote:
sistem wrote:dusa je romanticno ime koje dajemo svom intelektu i njegovoj interakciji sa emocijama :oops:
I ti tvrdis da je samo ime? Ovaj dio sa interakcijom intelekta sa emocijama je stavlja u neki ogranicen okvir. Mojoj dusi je to premalo. Valjda je svrha duse (ona koju nisam skontao) interakcija sa drugim dusama / prirodom / necim? Posto ako to nije svrha, onda je dusa slijepo crijevo. A za interakciju izmedju intelekta i emocija je meni dovoljan razum. (hocu da utazim glad, jedem, ovo najbanalnije).
da, mislim da je to samo ime.
pod interakcija smatram reagiranje intelekta na ljubav, privrzenost, pozitivne emocije. to sto spominjes su instinkti i fizioloske potrebe, a ne emocije.
U pravu si. Los primjer.. Ali evo sam si naveo ljubav. To nije fizioloska potreba. I za tu interakciju nije potrebna dusa.
Post Reply