Šta je duša?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ellec
Posts: 378
Joined: 05/09/2011 01:33
Location: WWW.RAJVOSA-X.COM
Contact:

#226 Re: Šta je duša?

Post by ellec »

carobnjak_iz_voza wrote:sekularna država jedino može imati kontrolu nad religijom...
Da se razumijemo, politika i religija su srodne vrste koje naređuju ljudima šta da rade i misle, dok je tako pojam mira, slobode i ravnopravnosti će ostati samo mit, a tvrdnje koje proizilaze iz samih njih da to nalažu je samo jedna u nizu laži koja ih održava.
Last edited by ellec on 20/09/2011 14:16, edited 1 time in total.
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#227 Re: Šta je duša?

Post by eddinn »

ellec wrote:
carobnjak_iz_voza wrote:sekularna država jedino može imati kontrolu nad religijom...
Da se razumijemo, politika i religija su srodne vrste koje naređuju ljudima šta da rade i misle, dok je tako pojam mira, slobode i ravnopravnosti će ostati samo mit, a tvrdnje koje prozilate iz samih njih da to nalažu je samo jedna u nizu laži koja ih održava.

ma jok ba, obojici vam se pravo pricinjava
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#228 Re: Šta je duša?

Post by harač »

Ova tema je natrollovana do smrti, ali zanima me da li je iko pisao o epifenomanalnim kvalijama, kao subjektivnom svjesnom iskustvu (način na koji nam se stvari čine - npr. "crvenilo" crvene boje, za razliku od jednostavnog fizičkog opisa valne dužine svjetlosti koja proizvodi istu etc.) a što se često veže za dušu (fizikalnost ne može objasniti sve)?

Nedavno sam slušao interview sa australskim filozofom uma Franckom Jacksonom koji je postulirao poznati umni eksperiment "Marijina soba" kao argument za kvalije, te me je iznenadilo da ima više od decenije od kad je i sam odbacio argument kao neuvjerljiv
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#229 Re: Šta je duša?

Post by zrno_pijeska »

Naučno dokazali da duša postoji!
Priznati naučnici kvantne fizike uspjeli su da daju odgovor na pitanje koje je mučilo sve religije i brojne filozofe: da li postoji ljudska duša?
Američki doktor Stjuart Hamerof i britanski psihijatar ser Rodžer Penrouz naučno su dokazali da ona zaista postoji, prenose agencije.

Mozak kao računar
Dvojica stručnjaka su autori nove kvantne teorije svijesti, prema kojoj se naše duše nalaze u specifičnim strukturama nazvanim mikrotubule ili mikrocjevčice, smještene u ćelijama mozga, a odatle nakon smrti mogu da izađu i nastave da postoje u univerzumu.
Doktor Hamerof sa univerziteta u Arizoni i Penrouz radili su na toj teoriji od 1996, kad su krenuli od ideje da je mozak biološki kompjuter, sastavljen od gotovo 100 milijardi neurona, odnosno nervnih ćelija, i specijalnih, takozvanih aksonalnih varnica i sinaptičkih veza, koje se ponašaju kao informacione računarske mreže. Oni su željeli da dokažu da je naše svjesno iskustvo rezultat procesa koji se odvija u mikrocjevčicama, što su nazvali orkestrirana objektivna redukcija (Orch-OR).
Klinička smrt je ključ
Stručnjaci su izučavali slučajeve ljudi koji su doživjeli kliničku smrt. Njihove mikrocjevčice iz ćelija mozga gubile su kvantne podatke, ali informacije u njima nisu bile uništene. Time su Hamerof i Penrouz potvrdili da duša ne umire, već odlazi negdje u univerzum.
- Ukoliko nakon kliničke smrti ljekari uspiju da ožive pacijenta, sve kvantne informacije vraćaju se u mikrocjevčice, a osoba koja je bila na samoj ivici života tvrdi da ima osećaj kao da je zamalo umrla. Tako je moguće da, kada osoba zaista umre, njegove kvantne informacije potpuno napuštaju tijelo u vidu duše i nastavljaju da postoje u vantjelesnom obliku negde u univerzumu - objasnio je doktor Hamerof.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#230 Re: Šta je duša?

Post by odr0n »

zrno_pijeska wrote:Naučno dokazali da duša postoji!
Priznati naučnici kvantne fizike uspjeli su da daju odgovor na pitanje koje je mučilo sve religije i brojne filozofe: da li postoji ljudska duša?
Američki doktor Stjuart Hamerof i britanski psihijatar ser Rodžer Penrouz naučno su dokazali da ona zaista postoji, prenose agencije.

Mozak kao računar
Dvojica stručnjaka su autori nove kvantne teorije svijesti, prema kojoj se naše duše nalaze u specifičnim strukturama nazvanim mikrotubule ili mikrocjevčice, smještene u ćelijama mozga, a odatle nakon smrti mogu da izađu i nastave da postoje u univerzumu.
Doktor Hamerof sa univerziteta u Arizoni i Penrouz radili su na toj teoriji od 1996, kad su krenuli od ideje da je mozak biološki kompjuter, sastavljen od gotovo 100 milijardi neurona, odnosno nervnih ćelija, i specijalnih, takozvanih aksonalnih varnica i sinaptičkih veza, koje se ponašaju kao informacione računarske mreže. Oni su željeli da dokažu da je naše svjesno iskustvo rezultat procesa koji se odvija u mikrocjevčicama, što su nazvali orkestrirana objektivna redukcija (Orch-OR).
Klinička smrt je ključ
Stručnjaci su izučavali slučajeve ljudi koji su doživjeli kliničku smrt. Njihove mikrocjevčice iz ćelija mozga gubile su kvantne podatke, ali informacije u njima nisu bile uništene. Time su Hamerof i Penrouz potvrdili da duša ne umire, već odlazi negdje u univerzum.
- Ukoliko nakon kliničke smrti ljekari uspiju da ožive pacijenta, sve kvantne informacije vraćaju se u mikrocjevčice, a osoba koja je bila na samoj ivici života tvrdi da ima osećaj kao da je zamalo umrla. Tako je moguće da, kada osoba zaista umre, njegove kvantne informacije potpuno napuštaju tijelo u vidu duše i nastavljaju da postoje u vantjelesnom obliku negde u univerzumu - objasnio je doktor Hamerof.
Pseudonauka tj. niđe veze s naukom.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#231 Re: Šta je duša?

Post by harač »

odr0n wrote:
zrno_pijeska wrote:Naučno dokazali da duša postoji!
Priznati naučnici kvantne fizike uspjeli su da daju odgovor na pitanje koje je mučilo sve religije i brojne filozofe: da li postoji ljudska duša?
Američki doktor Stjuart Hamerof i britanski psihijatar ser Rodžer Penrouz naučno su dokazali da ona zaista postoji, prenose agencije.

Mozak kao računar
Dvojica stručnjaka su autori nove kvantne teorije svijesti, prema kojoj se naše duše nalaze u specifičnim strukturama nazvanim mikrotubule ili mikrocjevčice, smještene u ćelijama mozga, a odatle nakon smrti mogu da izađu i nastave da postoje u univerzumu.
Doktor Hamerof sa univerziteta u Arizoni i Penrouz radili su na toj teoriji od 1996, kad su krenuli od ideje da je mozak biološki kompjuter, sastavljen od gotovo 100 milijardi neurona, odnosno nervnih ćelija, i specijalnih, takozvanih aksonalnih varnica i sinaptičkih veza, koje se ponašaju kao informacione računarske mreže. Oni su željeli da dokažu da je naše svjesno iskustvo rezultat procesa koji se odvija u mikrocjevčicama, što su nazvali orkestrirana objektivna redukcija (Orch-OR).
Klinička smrt je ključ
Stručnjaci su izučavali slučajeve ljudi koji su doživjeli kliničku smrt. Njihove mikrocjevčice iz ćelija mozga gubile su kvantne podatke, ali informacije u njima nisu bile uništene. Time su Hamerof i Penrouz potvrdili da duša ne umire, već odlazi negdje u univerzum.
- Ukoliko nakon kliničke smrti ljekari uspiju da ožive pacijenta, sve kvantne informacije vraćaju se u mikrocjevčice, a osoba koja je bila na samoj ivici života tvrdi da ima osećaj kao da je zamalo umrla. Tako je moguće da, kada osoba zaista umre, njegove kvantne informacije potpuno napuštaju tijelo u vidu duše i nastavljaju da postoje u vantjelesnom obliku negde u univerzumu - objasnio je doktor Hamerof.
Pseudonauka tj. niđe veze s naukom.
pazi da se michael ne čuje iz banovića :lol:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#232 Re: Šta je duša?

Post by odr0n »

Njega će i iz banovića istjerat. :lol:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#233 Re: Šta je duša?

Post by sour cherry »

Niko od nas ne zna šta je duša.Džaba raspravljate.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#234 Re: Šta je duša?

Post by harač »

sour cherry wrote:Niko od nas ne zna šta je duša.Džaba raspravljate.
da, ali na isti način ne znam ni šta je zubić vila.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#235 Re: Šta je duša?

Post by sour cherry »

Ni o tome se ne raspravlja,jel'da?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#236 Re: Šta je duša?

Post by harač »

sour cherry wrote:Ni o tome se ne raspravlja,jel'da?
ne, to se jednostavno odbacuje kao imbecilizam
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#237 Re: Šta je duša?

Post by Great Cornholio »

harač wrote:
sour cherry wrote:Ni o tome se ne raspravlja,jel'da?
ne, to se jednostavno odbacuje kao imbecilizam
Eto objasni mi čudo postojanja svijesti o sebi, postojanja sposobnosti da mislimo, planiramo, mijenjamo sebe i svijet, odakle to sve kad znamo da niti jedan hemijski element, od kojih je sastavljen nervni sistem, te sposobnosti nema?

Ima u mozgu, osim nervnih ćelija, još nešto.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#238 Re: Šta je duša?

Post by sour cherry »

Džaba to objašnjavaš forumskim mudracima.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#239 Re: Šta je duša?

Post by Great Cornholio »

sour cherry wrote:Džaba to objašnjavaš forumskim mudracima.
Nije džaba, očekujem da me "pokopaju" argumentima i naučnim činjenicama 8-) :D
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#240 Re: Šta je duša?

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
harač wrote:
sour cherry wrote:Ni o tome se ne raspravlja,jel'da?
ne, to se jednostavno odbacuje kao imbecilizam
Eto objasni mi čudo postojanja svijesti o sebi, postojanja sposobnosti da mislimo, planiramo, mijenjamo sebe i svijet, odakle to sve kad znamo da niti jedan hemijski element, od kojih je sastavljen nervni sistem, te sposobnosti nema?

Ima u mozgu, osim nervnih ćelija, još nešto.
Svijest ne postoji bukvalno kako ti shvataš, nego je u pitanju metafora koja objašnjava skup psihofizioloških elemenata koji nas čini živim, uz pomoć kojih poimamo i percepiramo sve oko sebe. Pravo čudo je kako pokušavate vezati besmisleni koncept boga uz to i sve što je malo komplikovanije za rezonovati, ali u biti greška ostaje greška gdje god je pokušali uklopiti.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#241 Re: Šta je duša?

Post by Great Cornholio »

odr0n wrote: Svijest ne postoji bukvalno kako ti shvataš, nego je u pitanju metafora koja objašnjava skup psihofizioloških elemenata koji nas čini živim, uz pomoć kojih poimamo i percepiramo sve oko sebe. Pravo čudo je kako pokušavate vezati besmisleni koncept boga uz to i sve što je malo komplikovanije za rezonovati, ali u biti greška ostaje greška gdje god je pokušali uklopiti.
Ja mislim da mozak ne razmišlja niti percipira stvarnost, mozak je sredstvo kojim razmišlja nešto što postoji u mozgu, i to nešto percipira stvarnost. Za mene je mozak = hardver, duša =softver.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#242 Re: Šta je duša?

Post by harač »

Great Cornholio wrote:
odr0n wrote: Svijest ne postoji bukvalno kako ti shvataš, nego je u pitanju metafora koja objašnjava skup psihofizioloških elemenata koji nas čini živim, uz pomoć kojih poimamo i percepiramo sve oko sebe. Pravo čudo je kako pokušavate vezati besmisleni koncept boga uz to i sve što je malo komplikovanije za rezonovati, ali u biti greška ostaje greška gdje god je pokušali uklopiti.
Ja mislim da mozak ne razmišlja niti percipira stvarnost, mozak je sredstvo kojim razmišlja nešto što postoji u mozgu, i to nešto percipira stvarnost. Za mene je mozak = hardver, duša =softver.
još kad bi nam objasnio kako nematerijalna stvar ["duša"/"duh"/"42"], i da "postoji", kauzalno djeluje na materijalnu ["mozak"/"stolica"/"radijator"] bilo bi korisno budući da je na tome pao i descartes
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#243 Re: Šta je duša?

Post by Great Cornholio »

harač wrote:
još kad bi nam objasnio kako nematerijalna stvar ["duša"/"duh"/"42"], i da "postoji", kauzalno djeluje na materijalnu ["mozak"/"stolica"/"radijator"] bilo bi korisno budući da je na tome pao i descartes
Zašto bi bila nematerijalna, zašto ne bi bila izgrađena od nekog, nama do sada nepoznatog vida materije, koji od sebe ne odbija, "upija" ih, svjetlosne zrake talasne dužine nama vidljivog spektra, pa da je zbog toga ne možemo vidjeti.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#244 Re: Šta je duša?

Post by harač »

Great Cornholio wrote:
harač wrote:
još kad bi nam objasnio kako nematerijalna stvar ["duša"/"duh"/"42"], i da "postoji", kauzalno djeluje na materijalnu ["mozak"/"stolica"/"radijator"] bilo bi korisno budući da je na tome pao i descartes
Zašto bi bila nematerijalna, zašto ne bi bila izgrađena od nekog, nama do sada nepoznatog vida materije, koji od sebe ne odbija, "upija" ih, svjetlosne zrake talasne dužine nama vidljivog spektra, pa da je zbog toga ne možemo vidjeti.
ukoliko je materijalna stvar onda nema problema; duša a la higgsovo polje :lol: u tom slučaju, međutim, odbacuješ svoju prethodnu ideju da materijalne supstance ne mogu imati svijest, a ujedno otvaraš mogućnost da tu dušu, kad za to budemo dovoljno napredni, možemo i manipulisati, uništiti... stvoriti etc. nadalje, nekompatibilno je sa idejom duše u ovim abrahamovskim monoteizmima

p.s. naravno, tu je okam sa onom svojom britvom
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#245 Re: Šta je duša?

Post by Great Cornholio »

harač wrote:
ukoliko je materijalna stvar onda nema problema; duša a la higgsovo polje :lol: u tom slučaju, međutim, odbacuješ svoju prethodnu ideju da materijalne supstance ne mogu imati svijet, a ujedno otvaraš mogućnost da tu dušu, kad za to budemo dovoljno napredni, možemo i manipulisati, uništiti... stvoriti etc.

p.s. naravno, tu je okam sa onom svojom britvom
Vidiš, glavni problem s nama ljudima je u tome što mi mislimo da možemo znati sve, i da možemo sve, a to je nemoguće, to može jedino Bog.
Možemo mi stvoriti "vještačko" tijelo, ali vještačku dušu( koja oživljava tijelo) ne možemo, niti ćemo ikad moći.

Na tome su "pali" i Adam i Eve, odbacili su Boga, proglasili čovjeka Bogom ( tako ja tumačim biblijsku priču o prvobitnom grijehu ), a do čega nas dovodi to što se klanjamo ovozemaljskim bogovima, vidimo na svakom koraku.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#246 Re: Šta je duša?

Post by harač »

Great Cornholio wrote:
harač wrote:
ukoliko je materijalna stvar onda nema problema; duša a la higgsovo polje :lol: u tom slučaju, međutim, odbacuješ svoju prethodnu ideju da materijalne supstance ne mogu imati svijet, a ujedno otvaraš mogućnost da tu dušu, kad za to budemo dovoljno napredni, možemo i manipulisati, uništiti... stvoriti etc.

p.s. naravno, tu je okam sa onom svojom britvom
Vidiš, glavni problem s nama ljudima je u tome što mi mislimo da možemo znati sve, i da možemo sve, a to je nemoguće, to može jedino Bog.
Možemo mi stvoriti "vještačko" tijelo, ali vještačku dušu( koja oživljava tijelo) ne možemo, niti ćemo ikad moći.

Na tome su "pali" i Adam i Eve, odbacili su Boga, proglasili čovjeka Bogom ( tako ja tumačim biblijsku priču o prvobitnom grijehu ), a do čega nas dovodi to što se klanjamo ovozemaljskim bogovima, vidimo na svakom koraku.
opet, čitava ova rasprava ima smisla samo ako se pretpostavi da duša/bog/zubić vila etc.već postoji. ako se to ne prihvati rasprava je naučno smislena kao ona o genealogiji likova u "Game of Thrones" na drugom PDFu
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#247 Re: Šta je duša?

Post by Great Cornholio »

harač wrote: opet, čitava ova rasprava ima smisla samo ako se pretpostavi da duša/bog/zubić vila etc.već postoji. ako se to ne prihvati rasprava je naučno smislena kao ona o genealogiji likova u "Game of Thrones" na drugom PDFu
Da ako u raspravu kreneš isključivo s namjerom da ismijavaš one koji vjeruju da se sve ne može objasniti brojevima, logikom, formulama, onda je ta rasprava unaprijed osuđena na propast, niko se iz te "rasprave" neće izaći pametniji.

Zašto ne poći s pozitivnom hipotezom, zašto odmah na početku odbaciti mogućnost postojanja nečega što nauka do sad nije dokazala, a ne znači da neće, zašto ti ne možeš da je povjeruješ da gore navedeno istraživanje nauka, da nije pseoudonauka kojoj je za cilj da nađe opravdanje za neko od religijskih učenja.

Ako ti je cilj osporiti postojanje duše, to nećeš postići ismijavanjem religijskih učenja.

I kakva ba zubić vila, šta ste se svi za tu vilu ufatili, nikada mi u Bosni nismo vjerovali u nju, mi smo jedino kad bi nam zub isp'o isti bacali preko kuće, jer ako to uradiš narašće ti drugi :D :lol:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#248 Re: Šta je duša?

Post by harač »

Great Cornholio wrote:I kakva ba zubić vila, šta ste se svi za tu vilu ufatili, nikada mi u Bosni nismo vjerovali u nju, mi smo jedino kad bi nam zub isp'o isti bacali preko kuće, jer ako to uradiš narašće ti drugi :D :lol:
kad se sjetim onih priča - ne treba nokte bacali, ili ih bacati na jedno mjesto :lol: :-)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#249 Re: Šta je duša?

Post by nasa »

Kako ste bezdusni ateisti :lol:

A Odron ti si najbolji gdje god se spomene bilo sta sto ima veze s Bogom odmah ulijeces da dokazes besmisao,nelogicnost i sl.

Pa vjerovali su u postojanje duse ,a vjeruju neki i danas nevezano za religije...



Image
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#250 Re: Šta je duša?

Post by nasa »

Evo jedna saljiva,dosadile vile,crvenkapice .... :D

Image
Post Reply