Šta je duša?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#201 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

carobnjak_iz_voza wrote:Rekao si dosta tačnih stvari ali se ne slažem da islam gasi individualnost jer baš on daje individui mogućnost direktnog bezposredničkog obraćanja Bogu i samim tim daje individui do znanja da je specifičan.
Kolektivna svijest je takodjer razvijena i ona kao što si sam rekao može da bude veoma pozitivna snaga za neko društvo (nebitno da li je riječ o čisto muslimanskom društvu)ako se napravi mjesto u istom društvu za islam tj za takav način života jer kao što sam rekao to nije religija već način življenja (i sam si to primjetio da je sva pokriveno).
Individualnost u smislu da čovjek razmisli šta će uraditi i onda tako uradi. U islamu često ne mora da razmišlja kako će. Sve piše :D Ja ovako izvan islama imam opciju da se napijem ili da se ne napijem. Tako kad odlučim da se neću napiti mogu biti ponosan na sebe i svoju odluku (nije slobodna volja ali je volja). A neko drugi će da se napije i upropasti. I TAKO TREBA. Budala treba da se upropasti. Ne treba mu to zabranjivati.

Bez tih pravila bio bi veći haos ali ja upravo želim veći haos (ne totalni ali veći svakako). U haosu će onaj koji valja isplivati a onaj koji ne valja potonuti. U haosu će evolucija i prirodni odabir imati puno jači uticaj a to želim. Ne želim ja zaštitu za slabe i nejake. Ja želim da se slabi i nejaki sami elimišu kroz proces borbe za opstanak. Upravo onako kako je to bilo milionima godina i čemu možemo zahvaliti naš napredak. Slabi nestaju jaki se razmnožavaju a onda ti jaki napreduju brže baš zato što su jaki i sposobni. Čupaš korov da bi cviječe bolje raslo.

Razvoj je uzrokovan prirodnim odabiranjem u borbi za opstanak, gdje oni koji su najbolje prilagođeni okolini preživljavaju i nastavljaju lozu. Borba za opstanak je obično najoštrija među vrstama koje su si najbliže zato što se moraju boriti za istu hranu. Tako svaka mala prednost postaje odlučujuća. Što je borba za opstanak okrutnija, to brže napreduje razvoj novih vrsta. Preživljavaju samo oni koji su najbolje prilagođeni dok svi drugi izumiru. Što manje hrane i što brojnija mladunčad, to brži razvoj.

Važno je izbjeći i da te pojede neko drugi. Tako je, na primjer, prednost imati kamuflažnu boju, moći brzo trčati, zapaziti predatora (žrtvu) ili, u najgorem slučaju, biti lošeg okusa. Nije bez razloga to što su mnogi kaktusi otrovni. I bodljikavi također. Jako je važna, naravno, i sposobnost razmnožavanja. Cvijet zrači lijepim bojama i odašilje slatke mirise kako bi privukao kukca koji pomaže oprašivanje. Iz istog razloga ptice pjevaju svoje prekrasne arije. Razmnožavanje je osnovni zadatak svake jedinke. Oni koji ne uspiju nisu ni trebali uspjeti. Priroda je samo regulirajuća.

Moglo bi se reći da je život lutrija u kojoj su vidljive samo pobjedničke srećke.

Ja ne bih ništa zabranjivao osim onoga što je protiv druge osobe. Dopustio bih drogu recimo ali samo u svojoj kući gdje nemože nauditi drugima (a ne da sjeda u auto tako drogiran i zgazi nekoga). A sebe nek uništi ako je budala. Dopustio bih da otac i kćerka spavaju zajedno (samo ako je kćerka punoljetna i ako to oboje žele). Pa ako se rodi idiot neka sami su to tražili. Samoubistvo ne samo da bih dopustio nego bih napravio ustanovu o državnom trošku gdje bi se to bezbolno omogućilo svim zainteresovanim. Kažu Homoseksualci sebi uskraćuju potomke. Neka brate ko voli nek izvoli. Itd.

E onda možeš zamisliti koliko su mi draga (nekad zaista i minorna) pravila u Islamu koja i najvećoj budali daju mogućnost da opstane. Po mom mišljenju tako se samo usporava razvoj čovječanstva. I drvetu ćeš odrezati grane koje smetaju a sve zato da bi drvo bolje raslo.
carobnjak_iz_voza wrote:Ne ignorišem ih ,kao što sam rekao to je samo poticaj u startu ,a kasnije vrlo brzo je to Ljubav prema Bogu i prema dobru koje je Njegovo i samim širenjem istog ti postaješ blizak Njemu,a to je po meni najveća satisfakcija.
Mislim (ispravi me ako griješim) da je u Islamu lijepo kada je čovjek BOGOBOJAZAN. Isto tako lijepo je kad čovjek teži dzenetu. To što ti pričaš o ljubavi prema Bogu je divno ali to imaš i u spinozizmu. Ono što u spinozizmu nemaš je bogobojaznost.
carobnjak_iz_voza wrote:Nije problem,kulturan si i pametan sugovornik od čijeg se razmišljanja može okoristiti
Hvala. Isto važi i za tebe. Ja sam dosta kontraverzan "pisac" koji često ide protiv popularnog mišljenja. Ti to dobro podnosiš. Za sad ;-)
carobnjak_iz_voza wrote:Nije pogriješio već je to učinio znajući da ćeš ti se spotaći na taj "uzrok" i moliti Ga da ti oprosti ,a On će to i uraditi.Svrha je da ti pokaže Ljubav i da ti to shvatiš i osjetiš .Dakle još jedna božija nepojmljiva osobina:Sveznajući! Da li mi znamo i možemo znati kakva je to osbina u biti ?Ne! To je isto kao i kod onog Najveći.
Kaže Uzvišeni da kad ljudi nebi griješili da bi stvorio nova bića koja bi griješila i onda se kajala te Ga molila za oprost
Da tako ti to shvataš. Ja ne mogu nikako shvatiti takvo poimanje odnosa između Boga i čovjeka. Obojica ćemo se složiti da je Bog jedan i svemoćan. U jednom momentu jedino što postoji. Onda je takav, potpuno sam, bez ičega što bi uticalo na njega, napravio čovjeka (ja ću reći od sebe a ti ćeš reći od ničega ali to sad nije bitno).

Problem je onaj prvi momenat kada je on još uvijek bio sam i bez ičega. Tvoj razum ne shvata da nešto što je samo i jedino što postoji ne može imati nikakav motiv da bilo šta uradi ciljano. Tu je kamen spoticanja. Ovo i jeste jako teško shvatiti jer niko od nas nije potpuno sam, beskonačan i vjećan te takav da osim njega ništa ne postoji. Potrebno je razumjeti šta nas ljude tjera da išta želimo i činimo a to je naša smrtnost i naša okolina. Da ničim nismo ugroženi i da osim nas ništa ne postoji ni mi ništa ne bismo radili. Samo bismo bili. Tako i Bog samo jeste. On ništa ciljano ne radi. A sve što postoji su samo njegova stanja.

Evo banalan primjer stanja Boga: Danas je stanje Boga takvo da između ostalog postoje zemlje kao što su italija, Bosna i Hercegovina, Hrvatksa itd. A nekada je stanje Boga bilo takvo da između ostalog postoji zemlja Rimsko Carstvo. Bog je ostao isti. Iste mase ako hoćeš. Ali su se njegova stanja promjenila. Isto kao kad se led promjeni u vodu.
carobnjak_iz_voza wrote:Nisi primjenio moj primjer sa naftom i zagadjivanjem okoline pored obnovljive zdrave energije odnosno slobodne volje da sami sebe trujemo ali dobro slažem se da je slobodna volja relativna i ona se u islamu objašnjava (u stavri ja je sam sebi tako objašnjavam) sa tom razmjenom ljubavi izmedju stvorenja i Stvoritelja ,ap onaj ko to prekine ,prekida to svojom voljom jer ne želi tražiti od Uzroka ,promjenu uzroka :-D
Primjer sa pljačkom banke je pojednostavljen jako,uzmi ti primjer korupcije ;-)
Možda nisi primjetio ali ja sam uvijek namjerno koristio izras "misli" kada sam o ovome govorio. Pa tako kažem "zdrav čovjek će uvijek uraditi ono što MISLI da mu najviše koristi". Ali ljudi griješe pa misle da im koristi ono što im ustvari škodi. Tako će u tvom primjeru sa naftom i zagađenjem neko stvari staviti na vagu i procjeniti da mu je važnija zarada od zdravlja planete. On griješi ali to ne znači da on ne radi ono što MISLI da mu najviše odgovara. Dakle ovo je univerzalan princip koji važi za sve ljude ( i ne samo ljude već sve što postoji). Sve što postoji se trudi da sebi pomogne utoliko više koliko je zdravo.

E sad poveži ovo sa onim što sam pričao o budalama i prirodnom odabiru. Taoisti bi rekli da je potrebno biti u skladu sa prirodom. U ovom slučaju to znači što manje praviti gore spomenute greške (tipa misliti da je zarada važnija od zdravlja). Svako, pa i budala, misli da sebi radi najbolje. Čak je i samoubica sebe ubijedio da je to najbolja opcija. Ali griješi. Što više čovjek griješi to su mu manje šanse za opstanak.

Naravno kad kažem opstanak mislim preko svojih potomaka (jer niko ne živi vječno) pri čemu nije dovoljno samo napraviti dijete već i učiniti sve da tom djetetu budu što je moguće bolji uslovi da i ono napravi dijete pa onda i njegovo itd. Dakle svoju lozu što bolje obezbjediti.

A što se tiče korupcije, rizik je da te uhvate/uhapse. Ali ako se provučeš bez da te iko ikad uhvati onda svaka čast. Good move :thumbup:
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#202 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

dr.Gonzo wrote:Puno su se izmjenila vidjenja determinizma i slobodne volje od vremena Spinoze, jer danas imamo puno vise informacija o fizickom svijetu nego prije 400 godina.

Kako se kvantna fizika uklapa u determinizam? Da li postoji determinizam na nekom subkvantnom nivou? Da li bi "unified field theory" bila deterministicna? Kakav to ima utjecaj na makroskopsi svijet? Da li se potrebno posegnuti za kvantnim procesima da bi se objasnila svijest, kao sto misli Roger Penrose? Da li je ono sto iskustveno dozivljavamo kao slobodnu volju samo privid, i kako bi izgledala slobodna volja koja ne bi bila privid? Da li determinizam iskljucuje postojanje slobodne volje(mnogi se ne misle tako)?

U svakom slucaju, imajuci na umu sva ova pitanja i dileme, ja licno nemam razloga da vjerujem u determinizam i nepostojanje slobodne volje, i sumnjam u vlastito iskustvo(osjecaj da slobodna volja postoji).
Ljepota Spinozine filozofije (meni barem) je što nije vezana za vrijeme. Meni su potpuno nebitni odgovori na ta pitanja koja postavljaš jer onako kako je Spinoza objasnio determinizam ti detalji nisu bitni. I to zbog toga što sam mehanizam nije bitan ako je osnovna postavka tačna. Da li si ti podigao teret sa nekoga zato da ga spasiš ili zato što voliš da bildaš nije bitno. Neki razlog sigurno postoji a i za njega sigurno postoji drugi razlog. I sve tako.

Ali svakom njegovo :D
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#203 Re: Šta je duša?

Post by eddinn »

Katastrofa filozofije je sto ona ne daje odgovore na postavljena pitanja, vec pravi nova pitanja na date odgovore, ovo su svi velikani filozofije skontali pa su se odrekli svega onog sto su prije objavili..... pa su rekli: "filozofija je zacarani krug gdje se nemoze nista objasniti, u njoj nema nista, filozofija je kao rupa bez dna, zasta se god uhvatis jos vise propadas"
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#204 Re: Šta je duša?

Post by statix »

Sad pošto je svijet globalno selo lagano se pretvaramo svi u jedan bezbožnički narod
Ova teza se korsiti po potrebi. Kada se prica o moralu i kijametskom damu, onda je rijec o dekadenciji, a kad pricate o islamu, onda je sve vise muslimana i islam napreduje.
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#205 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

carobnjak_iz_voza wrote: "U vjeru nema prisile "
Ima ako iskreno vjeruješ. Onda MORAŠ raditi ono što piše. Ali nema prisile da vjeruješ. Tu se slažemo.

Međutim ja sam više govorio o pomoći koju vjera pruža slabima jer im sređuje nered u glavi i daje upute kako da žive. Bez tih uputa mnogi slabi bi nestali a ovako će se razmnožiti i nastaviti lozu. Vidi primjer drogeraša koji je našao spas u vjeri. Imam ja komšiju upravo takvog. Bez vjere bi se predozirao i umro. Ovako ga je Islam spasio i evo nekidan se i oženio i vjerovatno će imat i porodicu. E vidiš ja navijam da se takvi predoziraju a ne da se razmožavaju :D
carobnjak_iz_voza wrote:Ne slažem se ali vrlo cijenm tvoju iskrenost koju će mnogi štovaoci uma(najviše ateisti)poreći tj poreći će istinu koju im nameće njihovo vidjenje da je insan samo kombinacija uma sa nagonom za samoodržanje.Um nema morala,on ima samo ono što ocijeni da je pozitivno za njega pa ako je to nekim slučajem moralno ,to je čista slučajnost jer njemu moral nije cilj. Takodjer postojanje društvenog morala bez Boga po meni nije moguć .Živi primjer je komunizam pa i neki oblici socijalizma kao kod nas i njihova propast.To je utopija.
Um nema apsolutni moral to jest ako svi ljudi na planeti svoj moral ravnaju prema svom umu biće i onih koji će ćiniti zlo jer njihov um će griješiti. Međutim isto je slučaj i sa vjernicima. Đaba im što imaju knjigu kad je neki razumiju a neki ne. Jer knjigu opet treba pročitati i razumiti a i za to se koristi um. A slažemo se da je um sklon greškama. Zato imaš i dobrih i loših ateista isto kao što imaš i dobrih i loših vjernika.

Uostalom, svi znamo za poznati argument vjernika kad im ukažeš na ratove u ime vjere. Tada će vjernik odgovoriti "ljudi su griješni pa pogrešno shvataju šta piše u svetoj knjizi". Upravo tako. Opet je razum taj koji griješi.

Dakle, ateista ima iste osnove za moral kao i vjernik. Svoj razum. 8-) Bog uopšte nije potreban za moral i samo dodatno komplikuje stvar jer pogrešno shvaćen može prouzrokovati nasilje.
carobnjak_iz_voza wrote:Takodjer politika eliminacije slabih je bila i dio Hitlerovog shvatanja svijeta jer osim židova eliminisao je i umno zaostale,invalide itd Tvoja politika je da se sami eliminišu ,razlika je u pristupu -cilj je isti.
Razlika je velika jer ja sam svijestan da um može pogriješiti i upravo zato neću sebi dopustiti da odlučujem ko treba a ko ne treba da živi kao što je Hitler radio. Nije moje da to odlučujem jer može biti da nisam u pravu. Ja ću to prepustiti prirodi. Ona ne griješi ali može biti umjetno usporena ljudskim djelovanjem.
carobnjak_iz_voza wrote:Možda nisi primjetio ali haos o kome ti govoriš je upravo kulminirao zadnjih sto godina i ja sam siguran da je uzrok tog haosa upravo razmišljanje kakvo ti preferiraš i da je ono prisutno baš kod tog malog "elitnog" broja ljudi koji vladaju svijetom.U zadnjih sto godina je nepravljen najveći i drastični skok u svemu ,a ovaj vijek bio je poprištem i najvećeg broja ratova ,masovnih pogibija ali i odlaska na mjesec,zar ne?Haos je već tu i postaje sve veći ,ništa se ti ne sikiraj .Zar kapitalizam sam nije borba za opstanak jačeg,zar ne umiru afrikanci od gladi ,a npr moj ili tvoj račun za internet (za zabavu) bi hranio čitavu porodicu ?Socijalizam kojeg vidimo je interan ,a ne globalan i samim tim je čista kozmetika.
Ne sikiram se. Vrlo sam zadovoljan razvojem situacije :D

Ja se ne bojim haosa jer imam povjerenja u sebe i u svoje potomke. Život bez izazova nije život. Vjernici bi da urede svijet da maltane imaju raj na zemlji. Oni ne vjeruju svojim potomcima i zato žele da njihovi potomci imaju što je moguće manje iskušenja. Pa su tako vjernici recimo protiv popularizacije homoseksualizma i spremni su se fizički obračunati sa takvima. Znaju oni da ako biti gay postane normalna opcija puno više ljudi će je i izabrati (danas imamo mnoge prikrivene homoseksulace koji se boje okoline pa onda ožene suprotni pol a nikada nisu sretni). Tako oni u startu žele oduzeti tu mogućnost svojim potomcima to jest smanjiti im mogućnost greške. Isto je i sa pokrivanjem žena i mnogim drugim pravilima. Cilj je smanjiti mogućnost greške.

Nemoj se naljutiti ali meni je to pizdunski. To je meni isto kao da igraš fudbalsku utakmicu pa tražiš da tvoj tim ima 15 igrača a protivnik samo 11. Tek toliko da budeš siguran da nećeš izgubiti.

Život je igra. Najbolji nastavljaju svoju lozu. Ja hoću da igram fair i da imam mogućnost poraza. Pa nek pobjedi bolji :-D
carobnjak_iz_voza wrote:Osim pukog opstanka po islamskom poimanju života čovjek je i duhovno biće pa samim tim taj "razvoj" čovječanstva može ići i u duhovnom prvacu jer ga ovaj pravac koji slijedi sad očito ne usrećuje.
Upravo je duhovni napredak najviše usporen tim pravilima. Vidi islamski svijet. Nema ih na mapi ni u umjetnosti, ni u industriji, ni u nauci. Nigdje ih nema. Umjesto da se razvijaju oni uče Kuran na pamet i raspravljaju čiji je šejh u pravu. Osim toga izgleda da baš i nemaju motiv da budu moćni na ovom svijetu. Na ovom svijetu njihov je motiv da zasluže dzenet a tu nema agresivnosti. Složićeš se da je umjerenost i skromnost vrlina u islamu? Molitva, Hadz, post, i umjerenost. A samo se agresivnošću napreduje. Nije bez razloga zapad ostavio islamske zemlje daleko iza sebe.

Prijatelj misliman mi je znao reći "pusti se te filozofije. U Kuranu sve imaš, sve ti piše. Nemoj se griješiti i filozofirati". Razmisli malo koliko je ovakvo mišljenje pogubno za Islam. Jer među 10 glupih ideja jedna će biti dobra. Ali ako ne razmišljaš nego sve po knjizi onda nema ni ideja.
carobnjak_iz_voza wrote:Da to je vrlina velika a sa njom se razvija upravo onaj kolektivni moral i odgovrnost,da su to imali komunisti nebi im trebala udba .Ali kao što sam već rekao to je početni stadij na kojem se rijetko ko zaustvalja ako živi islam.
Komunizam je još jedan vid religije i udruživanja protiv evolucije 8-)
carobnjak_iz_voza wrote:Kaže Dželaludin Rumi :"tražiti put do ljubavi razumom je isto što i tražiti svjetiljkom sunce".Mi jesmo jedna supstanca i dio smo svemira ,zemlje od koje smo nstali ,iznikli ali mi nismo Bog niti Njegov dio .Samo je duša o kojoj pričamo udhanuta od Njega
Bog je nedjeljiv. Nema dijelove. Mi nismo njegov dio već STANJA Boga.
carobnjak_iz_voza wrote:Ja tebe potpuno razumijem ali te ne podržavam nikako i kao što rekoh cijenim iskrenost .Medjutim vidio si na primjeru korupcije koja je na štetu društvenog razvitka i rak rana je modernih društava ali ona je mozgu samo bolje osiguranje potomaka i stvarnje malog elitnog(ali i nemoralnog) društva koja su se toliko puta stvarala u prošlosti ,a ja kao musliman vjerujem da su bila uništena od Boga na način da je doveden drugi narod umjesto tog i takvog.Sad pošto je svijet globalno selo lagano se pretvaramo svi u jedan bezbožnički narod
Korupcija je rak rana modernih društava ali to je njihova greška. Što je država bolja ima manje korupcije. A državu čini narod. Opet evolucija savršeno funkcioniše :D
ragib
Posts: 2327
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#206 Re: Šta je duša?

Post by ragib »

O duši

Aida Begić Zubčević

semerkand

Image
Image
Umoslav
Posts: 24
Joined: 20/08/2011 11:57

#207 Re: Šta je duša?

Post by Umoslav »

Izmaštavate svasta :-)
Niko ne pominje odakle se u nas vokabular uselila "dusa" (dualizam telo-dusa).Sve je pocelo s grcima ,Platovim dijalogom "Fedon" (ili o dusi) ,onda su arapi preveli ovo na arapski ,pa onda kršćani osvojili Toledo (centar znanja u arapskoj spaniji) preveli na latinski i napravili krscansku teologiju (Augustinus,Toma Akvinski itd).Dakle,sve sto vi danas mislite o "dusi" staro je 2500 godina.Vi znate kako je prosao Ptolomeusov sistem sveta (zemljocentricni),verovalo se u njega stoljecima a onda je naprsano (Kopernikanska revolucija) zbrisan,prosta percepcija je pobjedila idelnu sliku svijeta.Isto to ce se desiti i sa "dusom" odnosno religijom kao ideologijom spasenja te "duse".Tolko. :run:
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#208 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

carobnjak_iz_voza wrote:Islam nema ciljanu skupinu ,ne traži ni slabe ni jake .Šta da je taj narkoman tvoje dijete,isto bi ga prepustio "evoluciji" ili bi se umješao?
Ne bih se složio da Islam nema ciljanu skupinu. Mislim da su to siromašni i slabi kao i u svim religijama. Ali avaj.

Da je taj narkoman moje dijete onda nisam uspio kao otac. Da li bih se umješao? Da, umješao bih se i pokušao ga spasiti. Vjerovatno bih ga uputio hafizu Bugariju or something. Pokušao bih da prevarim evoluciju i (očigledno) slabog spasim te time spasim i svoje gene. Vjerovatno bih sebe ubijedio da su to majčini geni proradili kod njega a možda moji budu dominantniji kod njegovog potomka. I ja podliježem osnovnim zakonima evolucije (obavezno pročitati Sebični Gen od Richarda Dawkinsa ako do sada nisi). Islam bi mi u tome pomogao jer je to divan način da se prevari evolucija.

Ali u interesu čovječanstva nije da takav čovjek (pa makar i moj sin) nastavlja svoju lozu. Tako ni Islam nije u interesu čovječanstva (iz tog i drugih razloga o kojima sam ovdje pisao) ali ja bih (kao i svaki čovjek) svoj interes stavio ispred interesa čovječanstva.
carobnjak_iz_voza wrote:Ratovi u ime vjere su postojali ali nema nikakvog razloga da se vjera navodi kao uzrok skoro svakog rata ,to je zlonamjerna inputacija .Islamski stavovi o ratu su vrlo jednostavni i transparentni:obrambeni rat,preventivni,kazneni(ako se prekrši ugovor) ali nikad da je cilj oteti jednom narodu da bi drugi živio na osnovu toga.To je vrlo strogo zacrtano i opomenuto da se ne prelaze granice.
Eh da. Ali opet je čovječiji razum taj koji odlučuje da li je neko napadnut ili nije a rekli smo da je razum griješan. I to je problem. Ako imaš neku knjigu koja ti daje mandat da koristiš silu ako tvoj razum procjeni da su stekli uslovi onda automatski opet imaš situaciju da razum (koji može pogriješiti) donosi odluku o životu i smrti drugih ljudi. Ovaj put u IME BOGA.

Ako ne možeš shvatiti koliko je ovo opasno i nepotrebno onda ne možemo dalje nastaviti sa ovom temom.
carobnjak_iz_voza wrote:Nema iste osnove za moral jer kao što smo rekli mozak i nagon za samoodržanjem ti govore da si bitan samo ti i tvoje potomstvo,a u islamu je bitan samo Bog ,a on zapovjeda da ljudi budu samilosni medjusobni i da udjeljuju.Ne da daju,već da udjeljuju jer mi nemamo šta dati sve je Njegovo,a On nam je povjerio da upravljmo time.
:-D Sjećaš se kada sam objašnjavao kako moj nagon za samoodržanjem garantuje da neću drugima činiti zlo? I složili smo se da neću ako pravilno razmišljam. Ti si onda primjetio da neko ko pogrešno razmišlja može učiniti zlo ako se pouzda samo na razum. I ja sam se složio sa tobom. Ali isto je i sa Islamom. Ako pravilno razmišljaš i razumiješ knjigu onda nećeš činiti zlo. U suprotnom eto belaja. Dakle osnova za moral je opet razum a ne Bog.
carobnjak_iz_voza wrote:On je mislio valjda da ubrzava taj proces ,ti misliš da ga mi usporavamo,a ja mislim da bi na kraju sam postao žrtva svoje ideje o produktivnosti jedinke i evoluciji koja nemilosrdno odabire ko ide dalje.Šta da radimo onda sa penzionerima?
Iako to izgleda strašno ,mnoge zapadne zemlje već lagahno rade to i roditelje eliminiraju iz društva smještajući ih u stračke domove.Ti želiš biti u stračkom domu ili želiš biti uvažen i poštovani dedica ?
Ja sam gledao kako moji roditelji poštuju svoje roditelje i naučio sam da ja onda poštujem njih. Moja je zadaća da isto naučim svoju djecu. Ako ne uspijem onda sam bio slab i treba mi se vratiti staračkim domom.

Ipak, sasvim je moguće da ću ja dobrovoljno otići u neki dom. Naime ako primjetim da sam finansijska ili bilo kakva druga smetnja svojim potomcima ja ću se skloniti da ne smetam. Recimo ako vidim da ću biti teško bolestan lako je moguće da izvršim samoubistvo umjesto da im budem na smetnji. Oni su bitniji od mene a posebno ako sam u toj situaciji.
carobnjak_iz_voza wrote:Raj na zemlji nije moguć,to je učenje islama ,tako da te utopije ne uzimam za ozbiljno.
Mislim da je uvodeći zakone kojim se smanjuju iskušenja islam samo poravnao broj igrača ,a ne ih povećao.Uvjeren sam da je tako.Što se tiče potomaka istu stvar i ti radiš samo na drugi način sa svojim potomcima,smanjuješ im mogućnost greške nastojeći im dati sve predispozicije sa kojima neće pogriješiti.Naravno ovdje se "greška" tumači na osnovu tačke gledišta,koje su ovdje uglavnom potpuno udaljene.
Neću se naljutiti ali mislim da i u tvojoj filozofiji nema mjesta za takve karakteristike ,bitno je samo uraditi ono što mozak odredi kao najsigurnije bez obzira jel to kukavički ili kako god.U dunjalučkim odnosima islamska regulativa je u čvrstom savezu sa umom.
Kako je poravnao broj igrača? Pošteno je ako svako ima mogućnost da pogriješi. Pa šta bude. Oduzmi mogućnosti greške i odmah nije ravnopravna borba.

Ovo boldirano očigledno nije tačno. Ja se već godinama borim za prava homoseksualaca da slobodno izražavaju svoju seksualnost. Čak sam i za to da mogu usvajati djecu. A ne bih volio da je moje dijete homoseksualac (jer tu nema nastavka gena). Također sam mišljenja da ako to postane normalno više ljudi će birati homoseksualne brakove umjesto da u strahu od okoline idu u heteroseksualne brakove. Dakle ja se svijesno borim za nešto što će mojoj kćerci možda predstavljati iskušenje.

Isto tako ja sam protiv šerijatskog zabavljanja i pokrivanja žena a imam kćerku. I ja sam svjestan da bi za moju kćerku bilo najsigurnije da ne izlazi po kafićima sa bog zna kim. Da nema sexa prije braka. itd. A ipak ću joj sve to dopustiti.

Dakle ja sam odlučio da igram sa rizikom.

Ti si u pravu za moju filozofiju. Ako bih baš bukvalno gledao to pravilo (sebi najbolje) onda naravno da ne bih želio haos u kojem moji potomci mogu stradati. Međutim nije sve crno i bijelo. Ja svom potomku želim najbolje pa samim tim mu/njoj želim da društvo u kojem svi živimo napreduje. Bolje je živjeti u Americi negu u Afganistanu, dakle bitno je i da težim boljem društvu u kojem će moj potomak živjeti. A s obzirom da veći haos znači bolju evoluciju društva (uporedi SAD i Gadafijevu Libiju na primjer) onda stvari moram staviti na vagu. Treba mi haos radi evolucije društva ali treba mi i da mislim na sebe i svoje potomke. Srećom ima siva boja i ja pravim kompromis. Haos svakako radi boljeg društva ali uz moj trud da mi potomak sigurno prepliva tu rijeku haosa.
carobnjak_iz_voza wrote:Mislim da je tebi "duhovni2 napredak vrlo relativan pojam :-D Puno je složenije pitanje islamskog svijeta od tako površnog tumačenja kakvo si iznio.Jako komplexna tema ali dovoljno je podsjetiti da su bili jedan dug period br1 u svijetu iako se i tad učio Kur'an na pamet i pričalo čiji je šejh bolji iako je ovo drugo vjerovatno glavni uzrok njihova pada jer islamski progres je uvjetovan tom kolektivnom svijesti odnosno ummetom.Bez toga nema motora koji će ih goniti naprijed brže od ostalih ,a to su ti "ostali" i na kraju shvatili te su umjetno izazivali nacionalizam koji je i srušio snag umeta.
Ih sad. Najlakše je druge kriviti. Dušmana je bilo i tada kao i sada. Kao što su se tada nosili sa svojim dušmanima i postali #1 tako su mogli i sada. Ali NEŠTA ih je spriječilo. Kao što si rekao, bili su broj 1. Znači nije da narod ne valja genetski or something. Narod je genetski sposoban da bude najbolji. Ali NEŠTA ga usporilo. Bili su broj 1 a onda pod Islamom malo po malo postali zadnja rupa na svirali. Još tada kad su bili #1 nisu imali naftu a sad je imaju. Toplo preporučujem svima da o ovome razmisle. Nije to slučajno.
carobnjak_iz_voza wrote:Islam to ne plasira već naglašava da će uvjek biti bogatih i siromašnih i da nije sramotno ni jedno ali odredjuje pravila kojim limitira koliko neko može biti bogat ili siromašan.
Pa vidiš u tome i jeste problem. Čuj nije sramotno. JESTE SRAMOTNO BITI SIROMAŠAN. Da više njih misli da je sramotno trgnuli bi se i izašli iz toga. Ali oni se mole i smatraju da nije sramotno. Važno je kako na ahiret a ne kako ovdje biti neko. A za to vrijeme dok se oni mole neko klepa pare. Kako li je njemu drago što se oni mole umjesto da se bore za svoje parče neba.
carobnjak_iz_voza wrote:Islam to ne plasira već naglašava da će uvjek biti bogatih i siromašnih i da nije sramotno ni jedno ali odredjuje pravila kojim limitira koliko neko može biti bogat ili siromašan.
Jel limitira kao što je Gadafi limitirao? Niko gladan ali niko ni bogat (osim njega i šačice oko njega). Meni to djeluje kao socijalizam :run:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#209 Re: Šta je duša?

Post by arzuhal »

Izgubi ova tema dušu...
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#210 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

Nikad je nije ni imala ;-)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#211 Re: Šta je duša?

Post by asurbanipal »

Nebula wrote:Nikad je nije ni imala ;-)
Sreća pa je to samo tvoje mišljenje
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#212 Re: Šta je duša?

Post by arzuhal »

Nebula wrote:Nikad je nije ni imala ;-)
...al' zato ima ima nefsa, moraš ga bagerom razgrnut da ugledaš šta ;-)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#213 Re: Šta je duša?

Post by harač »

carobnjak_iz_voza wrote:
asurbanipal wrote:
Nebula wrote:Nikad je nije ni imala ;-)
Sreća pa je to samo tvoje mišljenje
Ne slažem se s tobom ahbabu,baš naprotiv i nažalost veliki broj ljudi ima takvo mišljenje kao i naš Nebula.medjutim cijenim njegovu iskrenost zaista jer je medju rijetkim štovaocima uma koji je bez suztezanja rekao da je cilj uma u kombinaciji sa egom vrlo jasan :bitan sam samo ja .
Mnogi ljudi koji misle kao on pričaju bajke o tome kako to nije istina te kako su oni prije svega za čovječanstvo ,medjutim to je laž ili laganje samog sebe ili neka romnatična vizija ateizma ,ali mozak je sa svojim nagonom za samoodržanje vrlo jasan.To je već odavno underground filozofija kapitalizma koja je na zapadu u urbanim sredinama posebno razvijena.Kažem underground jer ipak mnogi drže do kozmetike kojom se mažu oči masama,a to je opet opravdano logikom mozga:otmeš afrikancima sirovine i dragulje iz rudnika porobiš sve resurse i onda daš 0,00000001 % toga njihovog bogatstva i ti si našminkao svoju politiku.
Medjutim kontrolirani haos koji takva filozofija preferira je opasan za same "kontrolore" jer haos može lahko da preuzme kontrolu i onda te goni nešto nevidljivo ali tako strašno i opako ;-) Mi bi rekli da ga progoni šejtan :lol:
mektebski paternalizam par exellence :roll:
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#214 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

A šta je deda mraz? :D
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#215 Re: Šta je duša?

Post by dr.Gonzo »

Mnogi ljudi koji misle kao on pričaju bajke o tome kako to nije istina te kako su oni prije svega za čovječanstvo ,medjutim to je laž ili laganje samog sebe ili neka romnatična vizija ateizma ,ali mozak je sa svojim nagonom za samoodržanje vrlo jasan.To je već odavno underground filozofija kapitalizma koja je na zapadu u urbanim sredinama posebno razvijena.Kažem underground jer ipak mnogi drže do kozmetike kojom se mažu oči masama,a to je opet opravdano logikom mozga:otmeš afrikancima sirovine i dragulje iz rudnika porobiš sve resurse i onda daš 0,00000001 % toga njihovog bogatstva i ti si našminkao svoju politiku.
Medjutim kontrolirani haos koji takva filozofija preferira je opasan za same "kontrolore" jer haos može lahko da preuzme kontrolu i onda te goni nešto nevidljivo ali tako strašno i opako Mi bi rekli da ga progoni šejtan
Evo ja sam ateista(u kontekstu postajanja svemocnog Boga, kako ga opisuju monoteisticke religije), ali ni priblizno ne mislim da sam bitan samo ja. Niti da je bitno covjecanstvo, jer je to apstraktan pojam, a svakakva sranja se mogu progurati kroz borbu za apstraktne vrijednosti. Moj cilj je da zivim dobar i balansiran zivot, dobar za mene, dobar za ljude u mojoj okolini, dobar za moju zivu, pa cak i nezivu okolinu. To je sve povezano i u zabludi je onaj koji misli da moze odvojiti licni interes od interesa okoline, jer su u krajnjoj liniji on i okoline jedno.

Isto tako se ne slazem sa tvojom tezom da je za moralnost potrebna religija. To je romanticna vizija vjernika. Dokaza je na sve strane, koliko hoces moralnih ljudi sa i bez religije. Mozda je za apsolutno utemeljenu moralnost potrebna religija kao apsolutni temelj. Medjutim, takva moralnost je samo ideja.
Cinjenice je da je moralnost relativna(zavisi od prostora i vremena), ali i univerzalna(u nekom obliku prisutna u svim ljudskim zajednicama). Iz toga se namece zakljucak da je moralnost dio prirode ljudskih bica (postoje naucna istrazivanja na tu temu), ali i da je funkcija kulture i vremena.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#216 Re: Šta je duša?

Post by dr.Gonzo »

Ti si romantičar -ateista ali nije to ništa ,postoje i gori od tebe ,a to su "vjernici" egoisti ili egzistencijalisti kojima je mozak rekao da je dobro u odredjenom vremenu biti vjernik i da je to prečica kojom će napredovati i obezbjediti svoje potomke.
Postoje mnogi trenutci u kojima u životu se ti moraš odlučiti da nešto uradiš protiv okoline a u cilju ličnog progresa i realno čovjek kojem je mozak jedini aršin će se uvjek odlučiti u svoju korist.Možda ti lično nećeš tako odlučiti ali ti onda ne slijediš svoj mozak i njegovu logiku.To je baška...
Ja mislim da vecina ljudi, bez obzira na drustvo iz koga poticu i vlastita vjerska uvjerenja ima taj moralni kapacitet da uradi pravu stvar, kad se zagledaju dovoljno duboko u sebe. A malo je reci da drustvo nije puno podrske u vezi tog procesa. Organizovane religije se bave dogmom, ritualima, politikom, potenciraju medjusobne razlike, umjesto da ljudima pomazu da u sebi nadju tu moralnu jasnocu.
Pda ali u današnjem društvu i vremenu moralnost je nešto čega se treba riješiti ,to su "bespotrebne skrupule " koje nas ograničavaju i ljudi se čak izruguju tome.Biti moralan je danas čista kurtoazija ,jer ako pronadješ nečiji novčanik ili veću sumu novca od 100ljudi njih 90 će reći da si :lud,glup,smiješan,nerazuman itd.Tih 90 će ipak dati neki novac u humanitarne svrhe samo ako se tu može istaknuti njihovo ime i da će na taj način njima to biti uzvraćeno .Zato je moral vrlo intimna stvar i moraš ga vezati za nešto unutrašnje ,nematerijalno pa će se onda to odraziti kao kolektivna svijest na javni moral.
Prvo, ja ne mislim da je bas takva situacija, ima koliko hoces dobrih i postenih ljudi.
Drugo, neke vrijednosti na nivou drzava/drustava su poremecene, odnosno nisu kakve bi trebale, ali uvijek je tako bilo. Na nama je da mijenjamo ono sto mozemo, a najbolje je krenuti od sebe.
Moderni zapad je odbacio religiju kao izvor moralnosti u drustvu, jer jer organizovana religija zakazala na mnogo nivoa, i time dodatno pogorsala svoj upitni moralni kredibilitet. I onda kazu "truli, dekandentni zapad", a svoju odgovornost u tome niko ne vidi.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#217 Re: Šta je duša?

Post by arzuhal »

Drugo, neke vrijednosti na nivou drzava/drustava su poremecene, odnosno nisu kakve bi trebale, ali uvijek je tako bilo. Na nama je da mijenjamo ono sto mozemo, a najbolje je krenuti od sebe.
Ili ovako: neke vrijednosti na nivou Vjera/ljudi su poremecene, odnosno nisu kakve bi trebale, ali uvijek je tako bilo. Na nama je da mijenjamo ono sto mozemo, a najbolje je krenuti od sebe.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#218 Re: Šta je duša?

Post by dr.Gonzo »

Ili ovako: neke vrijednosti na nivou Vjera/ljudi su poremecene, odnosno nisu kakve bi trebale, ali uvijek je tako bilo. Na nama je da mijenjamo ono sto mozemo, a najbolje je krenuti od sebe.
Ako je nekome vjera, i odnos prema istoj od tolikog znacaja, meni je to sasvim ok i pohvalan stav :)
Naravno, sve dok nema nametanja, odnosno dok neko radi svoje vjere nekome drugom ne namece norme ponasanja. Ja recimo ne bih volio da mi neko namece serijatski zakon (zato sto su mi neke stvari u njemu, prije svega kazne, nemoralne i neprihvaljive), pa me nekad zabrinjava entuzijazam kojim bi neki ljudi drugima nametali Boziju volju :)
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#219 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

Božanstvo je ljut na moj narod. Hoće da nas podavi jer smo opet bili loši. Ali moj narod zna kako da ga udobrovolji.

Napokon je kucnuo i moj čas. Za ovaj dan sam čitav život spremana. I ja i moje sestre. Nedavno sam navršila 15 ljeta i sada sam spremna. Aresel i Bonomata će biti sa mnom. Čitav život smo zajedno i sada ćemo zajedno spasiti svoj narod. Nema veće sreće. Još kao mala sam slušala priče o onima prije mene koje su date Božanstvu. Sanjala sam dan kada ću i ja biti te sreće da napravim skok ljubavi.

Evo dolaze po nas. Oratin nas je već obukla u svećane odore. Sve tri izlazimo zajedno sa ratnicima. Božanstvo je veoma ljuto. Odozgo prosipa rijeku po nama dok iskre svako malo osvjetljavaju cijelo selo. Božanstvo sigurno udara planinom u planinu kad pravi takve iskre i kad tako galami. Tako mokri smo došli do pećine svetih. Tamo u njenoj utrobi, napokon ću ispuniti svoju svrhu.

Veliki vrač je počeo svoj ples. Ratnici mu prave ritam udarajući svojim kopljima u zemlju. Nakon plesa veliki vrač se obraća Božanstvu:
«Oče! Oprosti nam Oče!! Opet smo bili loši. Uvijek iznova obećajemo svoju poslušnost ali uvijek zastranimo. Mi smo od mesa i zato griješimo. Mi nismo kao Ti koji nikad ne griješiš. I ovaj put te molimo za oprost. Doveli smo ti tri djevice. Baš onakve kakve ti voliš. Oče, prihvati naš dar i još jednom nam oprosti. Ti koji sve praštaš i voliš»

Sve tri smo sa sebe skinule odjeću. Božanstvu ćemo se vratiti onakve kakvim nas je i napravio. Bonomati je pripala ta čast da bude prva. Stala je na rub jame i čekala na znak. Vrač je tiho rekao «amantea doribe votero». Bonomata je istog časa skočila u jamu. Njen vrisak se čuo još neko vrijeme. Koliko 3 ili 4 otkucaja srca.

Aresel će biti druga. Prvo mi je bilo krivo što sam ja ostavljena zadnja ali onda sam se utješila da možda Božanstvo najviše voli upravo onu što zadnja skače. Uostalom i u školi su nas učili da nije bitno koja si po redu i da nas Božanstvo sve isto voli.

Opet se čulo «amantea doribe votero». Ali šta to radi Aresel? Zašto ne skače? Je li ona normalna? Pa da. Uvijek je bila nerazumna i pravila probleme. Sjećam se samo koliko je pitanja postavljala. Oratin je često imala velikih muka da je urazumi. A kako su to glupa pitanja bila. Čak se usudila da pita kako to mi znamo da se Božanstvo ne bi smirilo i bez naših skokova ljubavi. Oratin joj je fino objasnila da su svi naši stari vjerovali u to. Osim toga vrlo brzo nakon skokova ljubavi Božanstvo bi prestalo da sipa rijeke po nama. Nekad prije, nekad kasnije ali uvijek bi prestalo. I ko je ona da preispituje naše običaje?

Ali u zadnje vrijeme je i Aresel prestala postavljati pitanja i svi smo mislili da se napokon urazumila i popravila. Uostalom, i mi ostale se nismo htjele družiti sa njom sve dok se nije popravila. Eto mislili smo da jeste. Pogriješili smo. Evo ona sada hoće sve da nas uništi. Došlo mi je da je gurnem ali to ne bi bilo ispravno. Ona mora sama da skoči. Ona mora pokazati da voli Božanstvo. Zato se to i zovu skokovi ljubavi.

Ratnici su postali nervozni. Vrač je još jednom ponovio «amantea doribe votero» ali ovaj put puno glasnije. Aresel se napokon bacila. Znala sam. Znala sam da je ona dobra djevojka i da voli svoj narod. Možda je bila pod uticajem zlih duhova ali eto pobijedila ih je i napravila skok ljubavi.

Došao je red i na mene. Stala sam na rub jame. Bože kako je duboka. Ne vidim joj dno. Pa naravno. Treba puno putovati do Božanstva. Čekala sam na riječi koje čekam cijeli život.

AMANTEA DORIBE VOTERO

Samo sam skliznula dole. Sretna kao nikada do sada. Hladan vjetar šibao je moje nago tijelo. Osjetila sam kao da se ispunjavam Božanskom ljubavi. Htjela sam da plačem i da se smijem u isto vrijeme. Evo me ljubavi. Tvoja sam.

I tada sam se probudio. Kako glup san. Ne sjećam se da sam ikada sanjao nešto slično. Bitno je da sam sada budan i da su ta primitivna vremena prošla. Zar ne?
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#220 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

carobnjak_iz_voza wrote:U ime Boga ,Milostivog,Samilosnog
Prestanak sjaja(sura 81,9ajeta)

Kada sunce sjaj izgubi,
i kada zvijezde popadaju,
i kada se planine pokrenu,
i kada steone kamile bez pastira ostanu,
i kada se divlje životinje saberu,
i kada se mora vatrom napune,
i kada se duše sa tijelima spare,
i kada živa sahranjena djevojčica bude upitana
zbog kakve krivice je umorena?!.........
U to vrijeme je bilo popularno ubijati novorođenu žensku dijecu jer se "nije isplatio" hraniti ih. Zato je dat taj ajet.

To nema veze sa mojim postom gore koji govori o vjerskom fanatizmu kada su ljudi spremni sebe žrtvovati u ime Boga. Isto imamo danas sa teroristima samoubicama. Uz to se u oba slučaja zbog neznanja pribjegava Bogu kao riješenju neobjašnjivog i to po pravilu na način kako su to roditelji radili. Pri tome se oni koji misle svojom glavom i sumnjaju proglašavaju lošim i ekskomuniciraju. Osoba koja se žrtvuje je toliko sigurna da je u pravu da upravo u tom bezumnom činu vidi savršenstvo i konačni dokaz ljubavi prema Bogu.
carobnjak_iz_voza wrote:Vidiš Kur'an je probudio ljude iz takvog ružnog sna i naredjeno im je u njemu da radi ličnog interesa ne smiju naškoditi drugome nego baš naprotiv treba da im pomognu.
Nisi shvatio poentu. Ove dijevojke se DOBROVOLJNO bacaju u jamu. Niko im nije naudio. Sami to izabiraju. Baš kao i svi vjernici današnjice koji dobrovoljno prilagođavaju (i najčešće uništavaju) svoj život (jedini život koji imaju) radi bajke.
carobnjak_iz_voza wrote:Tvoj egzistencijalizam i evolucionizam kojeg ti preferiraš u medjuljudskim odnosima je mnogim ljudima vratila tu noćnu moru u život
:?: Ja preferiram da ljudi ne žrtvuju sebe radi neke dogme. Ali avaj.
User avatar
Nebula
Posts: 178
Joined: 24/08/2011 12:07
Location: Sarajevo

#221 Re: Šta je duša?

Post by Nebula »

carobnjak_iz_voza wrote: Možeš ti pričati koliko hoćeš da kad ostariš i postaneš teret takvom društvu ćeš jednostavno otići ali svi znamo da je to laž ako je ista jedinka uspjela sebi u toku života obezbjediti materijalna sredstva-on se njih ne odriče.Jok!On će da ide na plastične operacije,kupovat će organe poginulih mladića,radiće sve da ostane još sekundu duže jer sa druge strane za njega je ili patnja ili ništavilo -nema treće opcije.
Sve je moguće ali ako vidim da sam se nepovratno razbolio (recimo neki rakonja u poodmaklom stadiju) i ako budem ove pameti onda ću fino naći neku visoku zgradu i polećeti ka soko sivi. 8-)
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#222 Re: Šta je duša?

Post by eddinn »

arzuhal wrote:Izgubi ova tema dušu...

:run:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#223 Re: Šta je duša?

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
Nebula wrote:Nikad je nije ni imala ;-)
...al' zato ima ima nefsa, moraš ga bagerom razgrnut da ugledaš šta ;-)
Ma neka nama nefsa, ko bi nas inače ćero da se pehlivanišemo, da nam nije nefsa svi bi mi 'nako, "lezi 'ljebe da te jedem, :lol:
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#224 Re: Šta je duša?

Post by rogoz »

eddinn wrote:
arzuhal wrote:Izgubi ova tema dušu...

:run:
Dusa je ko alkohol,cim se zagrije do sto stepeni ispari... :D

...a tek kremacija... :run:
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#225 Re: Šta je duša?

Post by eddinn »

rogoz wrote:
eddinn wrote:
arzuhal wrote:Izgubi ova tema dušu...

:run:
Dusa je ko alkohol,cim se zagrije do sto stepeni ispari... :D

...a tek kremacija... :run:

ma jok ba, samo ti se pricinjava.....
Post Reply