Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post Reply
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#76 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Milan N wrote:Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Kakva bre Turska 1990. šta ti je :lol:
User avatar
DoZeN
Posts: 1189
Joined: 20/03/2013 22:53

#77 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by DoZeN »

sreten75 wrote: ma kakvo bosanstvo,,bosnjacima bosanstvo znaci sto u srbima jugoslovenstvo a to je opstanak srba u jednoj drzavi,tako i bosanstvo znaci opstanak bosnjaka u jednoj drzavi,samo sto su bosnjaci u goroj poziciji nego sto su srbi bili.
Neki se Bosnjacki politicari i mediji kriju iza licemjerstva "Bosanstva" najbolji primjer FACE TV i SDP
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#78 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Martinez_ wrote:
Kakva bre Turska 1990. šta ti je :lol:
Nagovorili bi je. :)
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#79 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Milan N wrote:
Martinez_ wrote:
Kakva bre Turska 1990. šta ti je :lol:
Nagovorili bi je. :)
Nema potrebe za njom. Jugosloveni su se danas vratili u kmetski položaj i stanje uma pa su danas opet Bošnjaci i Turci braća, Srbi i Rusi itd ali 1990. su još uvek jače veze ex yu naroda između sebe nego sa nekim tamo Turcima. Turci da posreduju između naroda koji su prethodno potpuno dobrovoljno živeli jedni sa drugima, lele i kuku
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#80 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by MuaDib »

User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#81 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Martinez_ wrote: @Martinez



Pa to trebaš sebi ponavljati, možda bi onda shvatio da suživot Srba Hrvata i Bošnjaka nužno ne znači krvoproliće.
Mozda bi trebao shvatiti da su granice Bosne i Hercegovine nepromjenjive, sa ili bez krvoprolica, sa ili bez Srba i Hrvata.

Isto tako, malo je idiotski da se javlja lik iz zemlje cije se granice ni ne znaju, a ovdje se brine o granicama BiH. Okreni se svom pasaluku momak.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#82 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

insomnia78 wrote:
Milan N wrote:Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Ahahaahaha


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
S kim se ja upustam u diskusiju... :lol: ...fakat zemlja umobolnih ljudi, zabrinjavajuce.
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#83 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by escobar__ »

Milan N wrote:Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Gledaj, ti možeš predlagat šta ti je ćejf isto k'o i ja. Ja bih recimo predložio da se zapravo Srbija priključi Turskoj, odnosno da se vrati matici. :D Što se Bošnjaka i veze s Turcima tiče, ona se jedino ogleda u bratstvu po vjeri, u svakom drugom slučaju ste vi bliži njima nego mi. ;)
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#84 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by muniza »

escobar__ wrote:
Milan N wrote:Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Gledaj, ti možeš predlagat šta ti je ćejf isto k'o i ja. Ja bih recimo predložio da se zapravo Srbija priključi Turskoj, odnosno da se vrati matici. :D Što se Bošnjaka i veze s Turcima tiče, ona se jedino ogleda u bratstvu po vjeri, u svakom drugom slučaju ste vi bliži njima nego mi. ;)
A što je najtužnije, sve je ovo kao dobronamjerno, on od tamo zna šta je najbolje za nas. Ako on kao (šatro) liberalan i normalan ima ovakve prijedloge šta tek očekivati od ostatka, fala bogu pa ne znamo niti ćemo ikada saznati!
User avatar
sluga_okupatora
Posts: 674
Joined: 01/08/2013 19:47

#85 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by sluga_okupatora »

Nije Bosna burek pa da se kida na dijelove.

Prdite o komadanju dijelova moje zemlje i pripajanju Srbiji (koja usput ne zna ni gdje ce joj biti granice sutra a kamoli sljedece godine) - jel' to opet ona stara prica o "humanom preseljenju".

Makar danas imamo demokratiju - svi oni koji ne osjecaju BiH kao svoju domovinu mogu lijepo da ispale u Srbiju, Hrvatsku, Norvesku, Kinu ili negdje drugo gdje ce do mile volje moci da vole tu svoju "maticu".
User avatar
escobar__
Posts: 8875
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#86 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by escobar__ »

muniza wrote:
escobar__ wrote:
Milan N wrote:Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Gledaj, ti možeš predlagat šta ti je ćejf isto k'o i ja. Ja bih recimo predložio da se zapravo Srbija priključi Turskoj, odnosno da se vrati matici. :D Što se Bošnjaka i veze s Turcima tiče, ona se jedino ogleda u bratstvu po vjeri, u svakom drugom slučaju ste vi bliži njima nego mi. ;)
A što je najtužnije, sve je ovo kao dobronamjerno, on od tamo zna šta je najbolje za nas. Ako on kao (šatro) liberalan i normalan ima ovakve prijedloge šta tek očekivati od ostatka, fala bogu pa ne znamo niti ćemo ikada saznati!
Ma ja, ovo je jedan kozmopolita i moderni Srbin, demokrata kojem je žao što nas tamo neki sa Zapada zavadiše i što natjeraše pripadnike njegovog naroda da kolju, spaljuju, siluju i ruše sve što nije srpsko. Evo suze mi na oči krenuše... :oops:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#87 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by LBVIEW »

Ne znam sta koji *urac ova tema uopce radi na ovom forumu? :-)
Prava adresa za ovo pitanje je srbijanska prijestolnica koja je jedina odlucivala o ratu i miru tada.
Za ove sto se prave mutavi, raznorazne "dobrotvore", a osobito za salonsko drustvo u cosku,nije zgoreg podsjetiti na historijske cinjenice:na jednoj strani smo imali potpuno legitimno pravo na samoopredjeljenje koje je rezultiralo Referendumom,priznanjem medunarodne zajednice i ulaskom u UN, dok na drugoj brutalnu silu koja je rezultirala agresijom, etnickim ciscenjem i genocidom, dakle zlocin sa predumisljajem.
Pametnom dosta. :izet:
bosnianwoman
Posts: 154
Joined: 25/07/2008 14:02

#88 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by bosnianwoman »

Interesantna tema, s obzirom na autora iste :D

Nego... kada se vec bavimo teorijama SBBKBB (sta bi bilo kad bi bilo) sta mislite o sljedecoj temi:

Sta da je Cezar umjesto plemena, od kojih su nastali danasnji srbi i hrvati, doveo neka druga plemena da brane njegov teritorij od napadaca sa sjevera? ;-) Da li bi bilo vise mira u BIH danas? :run:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#89 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by MuaDib »

Ljudi moraju definitvno shvatiti jednu istinu:


Sve ostalo je samo posljedica.... :oops:
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#90 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Hlapoje »

muniza wrote:Jednostavno, bilo bi rata dvijehiljaditih!

S druge strane svaka usporedba BiH sa EX YU je smiješna i glupa jer BiH ima hiljadugodišnju istoriju dok je Juga bila vještačka tvorevina čiji je vijek trajanja bio malo duži od goveđeg narezka.
Odakle ovoj BiH hiljadugodišnja tradicija?
Kakva tradicija? Tradicija čega?
Jel i pre hiljadu godina u BiH postojao visoki medjunarodni predstvanik ,tročlano predsedništvo i entiteti?

Ova BiH, svidelo se to nekom ili ne, ima 20-godišnju tradiciju, koja se naslanja na krvavi sukob iz 1992-95.
Pre toga, BiH je bila sastavni deo SFRJ, NDH, Austro-Ugarske i Osmanskog carstva i to je takodje tradicija prožeta medjuverskim i medjuetničkim antagonizmima.

Ona Bosna (dakle ne BiH, već Bosna), Kotromanića od pre 1000 godina, nema veze sa ovom današnjom BiH, sem što se teritorijalno tu i tamo poklapaju. Ono je bila Bosna jedinstvenih Bosanaca, kojima nije bio potreban medjunarodni tutor, da ih drži na okupu i pazi da se medjusobno ne pokolju.

Gde je ta Bosna danas? Ko baštini tu tradiciju od pre 1000 godina?
Onu Bosnu su mnogi hteli uništiti i prisvojiti, a ona je odolevala zbog jedinstva naroda koji ju je naseljevao.sve do dolaska Osmanlija. A danas, ovoj BiH najveća opasnost preti baš od tog naroda.

Narodu BiH bi bio potreban jedan Master reset od 600 godina, da bi Bosna bila ono što je bila u vreme Kotromanića.
E tad bi imalo smisla pozivanje na hiljadugodišnju tradiciju.
I time bi pitanje iz naslova teme bilo izlišno.

A bez toga, BiH jeste veštačka tvorevina, koja ne bi trajala bez medjunarodnog tutorstva ni koliko otvoren govedji narezak na +40 stepeni.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#91 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Mnogi su pristrasni na teritorije gde realno nemaju većinu. Svako će izgubiti nešto.

To je bolno. Ali mora se preći preko toga.

Čemu danas oružani sukobi? Ko će terati ljude - gde su ti ljudi većina - da žive na način protiv svoje volje?

Rat 90-tih nametnut je svima nama od strane svetskih sila. Pametno, lukavo. Ne da bi nama bilo bolje, na protiv, samo da bi svima nama bilo gore.

Olako su raskomadali Jugu, a svoje federacije te svetske sile ne bi dale za živu glavu. Gazili bi sami po sebi brutalnije nego što je kod nas bilo.

Mi živimo u velikoj zabludi. Dokle će biti toga ostaje da vidimo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#92 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

Sezame, odmori se. :wink:

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila foruma”
» Sezam

mjesec
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#93 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

Milan N wrote:Mnogi su pristrasni na teritorije gde realno nemaju većinu. Svako će izgubiti nešto.

To je bolno. Ali mora se preći preko toga.

Čemu danas oružani sukobi? Ko će terati ljude - gde su ti ljudi većina - da žive na način protiv svoje volje?

Rat 90-tih nametnut je svima nama od strane svetskih sila. Pametno, lukavo. Ne da bi nama bilo bolje, na protiv, samo da bi svima nama bilo gore.

Olako su raskomadali Jugu, a svoje federacije te svetske sile ne bi dale za živu glavu. Gazili bi sami po sebi brutalnije nego što je kod nas bilo.

Mi živimo u velikoj zabludi. Dokle će biti toga ostaje da vidimo.
Milane, poštedi nas priče o svjetskim zavjerama, molim te. nit' su Amerikanci nosali mošti, nit su Francuzi ukopavali topove oko Sarajeva, nit su Englezi minirali Aladžu.

možeš shvatiti i kao moderatorsko upozorenje, jer je priča klasični spin.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#94 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Na strani MIloševića bili su samo stari i poremećeni ljudi. Na žalost, to je upravo bila većina.

Za posledice njegovog režima znalo se unapred. Za posledice Titovog režima znalo se unapred - pa je Tito finansiran skoro do iznemoglosti (od strane svetskih sila), samo da bi narod slušao takvog čoveka koji vodi u propast.

Nije apsurdno to da je Milošević bio strani čovek kome je zadatak bio da deformiše Srbiju i izazove sukobe. Lako je to uraditi sa ljudima na ovim našim prostorima.
Last edited by Milan N on 16/01/2014 10:36, edited 1 time in total.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#95 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Chmoljo wrote:
možeš shvatiti i kao moderatorsko upozorenje, jer je priča klasični spin.
Ne želim da ovo izgleda kao spinovanje. Govorio sam vezano za temu.

Valjda može da misli svako šta hoće. Lično ne vređam nikog. To što spekulišem i iznosim neke pretpostavke nije valjda zabranjeno.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#96 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by MuaDib »

Zašto je MZ u okućanim skrenula kolonu JNA koja je išla ka Beogradu u BiH, zato što je potiacala i priželjkivala rat u BiH.
Zašto, zato što su Francuska i Velika Britanija imale averziju od države sa relativnom muslimanskom većinom, zato što je Njemačka spašavala Hrvatsku od ekstremnog napada JNA, zato što je Rusija htjela pokazati da je još uvjek sila koja pomaže "prijateljima", zato što je Amerika htjela da pokaže Evropi da je nesposobna. A to ništa ne bi mogli bez glupih očeva nacije, Slobe, Franje i Alije.
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#97 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Hlapoje »

Milan N wrote:Na strani MIloševića bili su samo stari i poremećeni ljudi. Na žalost, to je upravo bila većina.
Sad si napisao jednu veliku glupost.
Kako misliš "stari i poremećeni" ljudi?
Znaš li ti ko je glasao za Miloševića u Srbiji 90-ih godina?

O da...to jesu bili uglavnom sredovečni i stariji ljudi, ali nikako poremećeni.
Miloševićev SPS je nastao na razvalinama saveza komunista Srbije i pristalice SPS-a i tad, a i dan danas predstavljaju onaj sloj stanovništva koji pamti i još uvek veruje u blagostanje socijalizma i samoupravljanja.

Velika je zabluda da su 90-ih za Miloševića u Srbiji glasali nacionalisti. Ne, oni su glasali za Vuka Draškovića i Šešelja i to su uglavnom bili mladji naraštaji, medju kojima je svakako više bilo tih "poremećenih".

Glasati za Miloševića tih godina uopšte nije bilo pitanje glasanja za nacionalne interese, Veliku Srbiju i slično...već pitanje vlasništva nad sredstvima za proizvodnju. Ljudi su birali izmedju monarhizma Vuka Draškovića i socijalističke republike Miloševića, birali su izmedju američkog kapitalizma Milana Panića i socijalizma koji je propagirao Milošević.
U suštini, predizborna propaganda se svodila na to da su SPS aktivisti išli i ljude ubedjivali da će ostati bez sigurnog posla i bez penzija, ako dodju ovi što se zalažu za privatizaciju svega i svačega.

I da...za Miloševića su glasale i nacionalne manjine u Srbiji. I Muslimani su glasali za njega.
Doduše, oni i nisu imali neki izbor. I njima se Milošević činio kao bolji izbor od bradatog ravnogorca Draškovića i deklarisanog četnika Šešelja.

Tako da mi često bude smešno kad pročitam da neko krivi ljude u Srbiji što su glasali za Miloševića.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#98 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Imaš pravo. Mnogo je komplikovanije nego što mislim.

Čudi me kako su ljudi prihvatili rat. Baš je sve bilo uigrano od strane Slobe, Franje i Alije.

Ali čini mi se da je sukob stvaran nešto ranije. Bila su peckanja iz čistog mira još pre devedesetih.

Znam na ličnom iskustvu. Možda je svako od naroda osećao da se iz jednog lažnog sistema mora desiti nešto loše.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#99 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by muniza »

Milan N wrote:
Chmoljo wrote:
možeš shvatiti i kao moderatorsko upozorenje, jer je priča klasični spin.
Ne želim da ovo izgleda kao spinovanje. Govorio sam vezano za temu.

Valjda može da misli svako šta hoće. Lično ne vređam nikog. To što spekulišem i iznosim neke pretpostavke nije valjda zabranjeno.
MIlane druže nemoj zamjeriti, ovdje na forumu su ljudi koji su krvavo platili špekulacije o Bosni iz Beograda i Srbije generalno zato i nailaziš na ovakvu odbojnost.
Kakva je uopšte tvoja veza/iskustvo sa ratom u BiH?
Evo ja npr znam ponešto o ratu na Kosovu, na strani sam Albanaca ali mi ne pada na pamet da idem na vaše forume i iznosim neke svoje teorije jer fakat ne znam dovoljno detalja.
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#100 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Hlapoje »

Uzrok rata je bujanje nacionalizma u državi koja se raspadala, a koja je sama po sebi bila rezultat kompromisa kojeg su svojevremeno nametnuli komunisti.
Kada su pravili SFRJ komunisti su zarad "bratstva i jedinstva" mnoge stvari gurnuli pod tepih i napravili kompromisnu državu u kojoj je svako na neki način bio zakinut.
Raspadom države i komunizma, izostala je spremnost na novi kompromis, nestalo je bratsva i jedinstva, a ispod tepiha su izronili problemi i aveti prošlosti.
Lideri su uzjahali bujajući nacionalizam kao sredstvo za ostvarenje nacionalnih ciljeva...i tako je rat bio neizbežan.

Mogao je rat da bude izbegnut. Al neko je morao da proguta žabu...ili bar da je podele pa da je zajedno pojedu.
Medjutim, valjda je svako mislio da će moći izbeći to gutanje žabe.

Kako god, 20 godina kasnije u eri internet dominacije, mi smo tu da realno sagledamo ko je više srao i ko se više govana najeo.
Post Reply