Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post Reply
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#51 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Ali Kemal »

muniza wrote:Ovo je sve na žalost samo optimistična teorija. Mislim da je izglednije da bi nam se desio palestinski scenario i da bi se dan danas patili i po podrumima pravili koktele... Jugoslaviju/Srbiju su oslabili ratovi i samo zato su priliku za mirno odcjepljenje dobile CG i MKD, ni zbog čeg drugo.
Prije svega Makedonija je dobila nezavisnost vec 1992, a Crna Gora kada su sazreli demokratski uslovi. Bosna je fakticki vec imala nezavisnost i 1991, svoju vladu, parlament, predsjednistvo, nikakve veze sa Palestinom nema, slobodni izbori, doduse nezreli poslije decenija komunizma, tako da bi tek mozda drugi ili treci izbori donijeli malo istinske demokratije.
muniza wrote:Njemačka je za razliku od Srbije preuzela krivicu i odgovornost za sve šta se desilo i Nijemci se svega toga i danas stide, kad Srbija bar donekle bude slijedila njihov primjer ovdje se može pričati o nekim pomirenjima, do tada, na distanci molit ću lijepo!
Nema potrebe da se brine o distanci, distanca je trenutno trajna kategorija :mrgreen:
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#52 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Sezam wrote:
Sta si ti konkretno izgubio?
Mislim da sam izgubio budućnost. O stradalim licima ne bih da govorim.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#53 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Milan N wrote:
Sezam wrote:
Sta si ti konkretno izgubio?
Mislim da sam izgubio budućnost. O stradalim licima ne bih da govorim.
Kakvim stradalim licima? Izgubio si clanove familije?
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#54 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Ali Kemal »

Kakva su ovo pitanja, sve unisteno, podjeljeno, nenormalno i sad pitanje sta se izgubilo :skoljka:
User avatar
Michio Kaku
Posts: 327
Joined: 09/01/2014 02:05

#55 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Michio Kaku »

[quote="Sezam"]
pa naravno, svaki nacionalizam ima identicnu strukturu.

struktura je sljedeca - usmjeriti razne strahove (nezaposlenost, inflacija, nema penzija, nema plata, dolaze stranci, kriminal raste, nesigurnost za buducnost, za zdravlje,za buducnost djece, itd.) na samo jedan strah ili objekat krivnje - jevreje (ili bilo koju drugu grupu). objekat mrznje jeste jevrej ali on je samo objkat mrznje. fetiš. uzrok je klasni antagonizam koji proizvodi nejednakosti, nepravdu, eksploataciju, nesigurnost, i sl. kako ne bi doslo do istinske klasne promjene koja je i uzrok svih tih antagonizama, elite lako nađu objekat mrznje - obicno onaj koji je slican, ali malo drugaciji i koji zivi u blizini. to su u nacistickoj njemackoj bili jevreji, ali to nema veze sa njemackim nepoznavanjem jevreja ili nekom urođenom mrznjom.

da je tako, pokazuje nam i sama njemacka propaganda u kojoj su jevreji nelogicno istovremeno i inferiorna bica ali i sposobni spekulanti i manipulativni bankari. primjeri se mogu naci za gotovo sve nacionalizme, odnosno oni su samo projekcija nasih strahova. naravno da su neki jevreju zaista eksploatisali njemacke radnice, zgrtali pare ili zavodili maloljetne djevojcice kao sto su nacisti tvrdili, zato karakteristike jevreja ili bilo kojeg naroda nisu argumenti protiv nacionalizma. po svojoj strukturi, oni su uvijek klasni.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#56 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Sezam wrote:
Milan N wrote:
Kakvim stradalim licima? Izgubio si clanove familije?
Čini mi se da hoćeš baš o tome da govorimo. Ali za temu je nebitno.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#57 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Mislim da malo ko od nas nije bio nekom na sahrani, koji je poginuo u ratu. Podrazumeva se da bi pre svega to bilo drugačije da nije bilo rata.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#58 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Milan N wrote:
Sezam wrote:
Milan N wrote:
Kakvim stradalim licima? Izgubio si clanove familije?
Čini mi se da hoćeš baš o tome da govorimo. Ali za temu je nebitno.
Ne, interesuje me sta si ti iz Srbije to izgubio, u poredjenju sa nama koji smo na svojoj kozi iskusili ideologiju Velike Srbije?

Da su Srbi devedesetih ostvarili ono sto su naumili, niko od vas ne bi danas kukao, niti se nostalgicno prisEcao "Juge" :oops:


@Michio Kaku

Sve je to u sustini tacno, ali ne kontam bas da je vjekovni velikosrpski projekat klasnog karaktera?

U svakom slucaju, na Balkanu svaki "klasni konflikt" zavrsi opstom klanicom, tako da ne vidim razloge da se zagovara neko ponovno ujedinjenje.

@Martinez

Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#59 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by akcid »

Ali Kemal wrote:Kakva su ovo pitanja, sve unisteno, podjeljeno, nenormalno i sad pitanje sta se izgubilo :skoljka:
Trol-pitanja
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#60 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Sezam wrote: @Martinez

Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
Odgovaram samo na ono šta si napisao, da novo udruživanje naroda znači krvoproliće. Kad, gle čuda, isti ti narodi - Srbi, Bošnjaci i Hrvati, tvore BiH.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#61 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Sezam wrote:Ne, interesuje me sta si ti iz Srbije to izgubio, u poredjenju sa nama koji smo na svojoj kozi iskusili ideologiju Velike Srbije?
Rado bih se menjao s tobom.
Last edited by Milan N on 15/01/2014 22:34, edited 2 times in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#62 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Martinez_ wrote:
Sezam wrote: @Martinez

Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
Odgovaram samo na ono šta si napisao, da novo udruživanje naroda znači krvoproliće. Kad, gle čuda, isti ti narodi - Srbi, Bošnjaci i Hrvati, tvore BiH.
Znam sta si napisao, dao sam ti odgovor.

Bosna i Hercegovina je nepromjenjiva kategorija.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#63 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

Milan N wrote:
Sezam wrote:Ne, interesuje me sta si ti iz Srbije to izgubio, u poredjenju sa nama koji smo na svojoj kozi iskusili ideologiju Velike Srbije?
Rado bih se menjao s tobom.
Izvini sefe, nisam znao da si bas u tolikom xurcu.
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#64 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by akcid »

Sezam wrote:Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
Gdje su ti Hrvati i Srbi, konstitutivni... ili je opet proradio šovinizam :-) :(
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#65 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

akcid wrote:
Sezam wrote:Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
Gdje su ti Hrvati i Srbi, konstitutivni... ili je opet proradio šovinizam :-) :(
De mi ti objasni sta Radisavu iz Visegrada znaci Bosna i Hercegovina?
User avatar
akcid
Posts: 1901
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#66 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by akcid »

Sezam wrote:
akcid wrote:
Sezam wrote:Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
Gdje su ti Hrvati i Srbi, konstitutivni... ili je opet proradio šovinizam :-) :(
De mi ti objasni sta Radisavu iz Visegrada znaci Bosna i Hercegovina?

Da mu ne znači, iselio bi davno iz ovog "klozeta" u kojem se nakotilo svega i svačega :oops:

Osim toga, i njegova je "zemlja" koliko i tvoja ili onog Ivana iz Lištice. Ili ti smatraš da nije?
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#67 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Sezam »

@akcid

Nema potrebe za daljom diskusijom, salonjero.
User avatar
DoZeN
Posts: 1189
Joined: 20/03/2013 22:53

#68 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by DoZeN »

BIH jeste nezavisna, ali je Jugoslavija u malom, sve problem Jugoslavije je na sebe preuzela.
Ko ne vjeruje neka vidi politicko stanje u BIH?
Ali neka je propala SFRJ, jer Bratstvo i Jedinstvo je lazno bili,kao i sada Bosanstvo.
Bolje ce biti ako u BIH zive Bosnjaci,Srbi i Hrvati ko sto kaze Tokic :D a ne Bosanci koji ne vole Djokovica
sreten75
Posts: 106
Joined: 13/01/2014 13:40

#69 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by sreten75 »

muniza wrote:Jednostavno, bilo bi rata dvijehiljaditih!
Stvarno mi nije više ni jasno čemu želja za udruživanjem divljih plemena kada je sasvim jasno da će prije ili kasnije uvijek neko htjeti dominirati. Bilo bi lijepo da se plemena nauče toleranciji za početak pa bi mnoge stvari bile lakše.

S druge strane svaka usporedba BiH sa EX YU je smiješna i glupa jer BiH ima hiljadugodišnju istoriju dok je Juga bila vještačka tvorevina čiji je vijek trajanja bio malo duži od goveđeg narezka.
a koliko je u toj HILJAGODISNJOJ istoriji bih bila zemlja u kojoj su odlucivali iskljucivo ljudi iz bih,,pa to nije ni sad cim ode medjunarodna zejdnica nece se 3 strane moci dogovoriti ni koje je boje snijeg.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#70 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#71 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Sezam wrote:
Martinez_ wrote:
Sezam wrote: @Martinez

Uopste ne ocekujem od nekog Srbina, pogotovo iz Srbije, da pojmi sta Bosna i Hercegovina znaci Bosnjacima i Bosancima.
Odgovaram samo na ono šta si napisao, da novo udruživanje naroda znači krvoproliće. Kad, gle čuda, isti ti narodi - Srbi, Bošnjaci i Hrvati, tvore BiH.
Znam sta si napisao, dao sam ti odgovor.

Bosna i Hercegovina je nepromjenjiva kategorija.

Pa to trebaš sebi ponavljati, možda bi onda shvatio da suživot Srba Hrvata i Bošnjaka nužno ne znači krvoproliće.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#72 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by insomnia78 »

Milan N wrote:Nemojte pogrešno da me razumete. Ja bih u ono vreme - pre rata - predložio da Bosna postane teritorija Turske.

Mogao bi narod da bira i završena priča. Tamo gde su većina Srbi pripalo bi Srbiji.

Za prekomplikovane teritorije vodili bi se iscrpni pregovori i svako bi morao da nešto izgubi. Samo tako ne bi bilo rata.

Verujem da bi bošnjaci sa Turskom imali specijalni odnos, izbor za autonomiju, nezavisnost - i kako narod hoće tako bi bilo.

Ne bi bilo progona, ne bi bilo stradanja. Međutim, tada je falilo umeće za tako nešto. Sada je naravno lako filozofirati.

Ali verujte mi što ću sada da kažem. Svet je takav da ratovi moraju da se prouzrokuju. Nažalost, naneli su veliko nepoverenje među ovim narodima.
Ahahaahaha


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
sreten75
Posts: 106
Joined: 13/01/2014 13:40

#73 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by sreten75 »

DoZeN wrote:BIH jeste nezavisna, ali je Jugoslavija u malom, sve problem Jugoslavije je na sebe preuzela.
Ko ne vjeruje neka vidi politicko stanje u BIH?
Ali neka je propala SFRJ, jer Bratstvo i Jedinstvo je lazno bili,kao i sada Bosanstvo.
Bolje ce biti ako u BIH zive Bosnjaci,Srbi i Hrvati ko sto kaze Tokic :D a ne Bosanci koji ne vole Djokovica
ma kakvo bosanstvo,,bosnjacima bosanstvo znaci sto u srbima jugoslovenstvo a to je opstanak srba u jednoj drzavi,tako i bosanstvo znaci opstanak bosnjaka u jednoj drzavi,samo sto su bosnjaci u goroj poziciji nego sto su srbi bili.
Last edited by sreten75 on 15/01/2014 23:04, edited 1 time in total.
User avatar
Comandini
Posts: 229
Joined: 08/02/2012 00:13

#74 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Comandini »

Kakva Turska, ko hoce da zivi u Turskoj ? Ovo je jedna od bizarnijih stvari na koju sam naletio ovdje.
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#75 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

Turska bi učestvovala u pregovorima na strani bošnjaka. Imala bi privremenu ulogu na teritoriji Bosne.
Post Reply