Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post Reply
User avatar
Milan N
Posts: 51
Joined: 15/01/2014 16:18

#101 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Milan N »

muniza wrote:Kakva je uopšte tvoja veza/iskustvo sa ratom u BiH?
Možda samim tim što sam rođen u BiH.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#102 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by LBVIEW »

MuaDib wrote:Zašto je MZ u okućanim skrenula kolonu JNA koja je išla ka Beogradu u BiH, zato što je potiacala i priželjkivala rat u BiH.
Zašto, zato što su Francuska i Velika Britanija imale averziju od države sa relativnom muslimanskom većinom, zato što je Njemačka spašavala Hrvatsku od ekstremnog napada JNA, zato što je Rusija htjela pokazati da je još uvjek sila koja pomaže "prijateljima", zato što je Amerika htjela da pokaže Evropi da je nesposobna. A to ništa ne bi mogli bez glupih očeva nacije, Slobe, Franje i Alije.
Samo ti nastavi "prati" velikosrpsko divljanje 90-tih, u suprostnosti s cinjenicama i zdravim razumom, samo nemoj kukati kad te neko svrsta uz ovu beogradsku salonsku momcad. :izet: Sto su velike sile prizeljkivale niti mozes znati, a niti to oslobada srpsku politicku vrhusku za rat,etnicko ciscenje i genocid. Sva sreca, pa je sve presudeno i dokumentirano gdje treba i na taj nacin postalo historijska cinjenica, inace bi za ovo vase guslanje mozda poneko osim vas samih i brace Rusa imao i sluha. :D
Cuj ti samo, kruh te rodio, na osnovu cega on konstruira teoriju zavjere:"skretanje kolone kod Okucana". :lol: :lol: :lol: :lol: Ne znas pravilno ni napisati naziv ovog zapadnoslavonskog mjesta(evo otkrih ti i geografsku poziciju, a siguran sam da, za vrijeme desavanja nisi znao ni koristiti atlas :D ), a "igrao" bi se politickog analiticara, moj "Muadibe".
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#103 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by cindrlimindrli »

O tome sbb kbb trebali ste razmisljati prije nego sto ste najavljivali predbitke i bitke, nosali mosti Lazarove i slali Hrakana da kolje komsije. Danas tu tvoju ubleha pricu niko ne shvata ozbiljno, tim vise sto ti je dok kucas gluposti po internetu cetnicki vojvoda na celu drzave.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#104 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by muniza »

Milan N wrote:
muniza wrote:Kakva je uopšte tvoja veza/iskustvo sa ratom u BiH?
Možda samim tim što sam rođen u BiH.
U redu, možemo pričati, možda šta i naučiš ako si dobronamjeran. Ako si otišao pred rat i posmatrao ga sa distance i preko javljanja Riste Đoge ne čude me malo čudni prijedlozi i stavovi ali sve to može doći na svoje.

Ja sam bio tu, vidio konvoje JNA prije rata, iskopane položaje prije rata, zarobljen i protjeran od strane ljudi od kojih je pola pričalo ekavski, i dalje gledao konvoje i konvoje vojne i civilne pomoći koja je ulazila u BiH sa istoka i meni niko ne može reći da je do mene ili mojih bilo da se rat izbjegne.
bosnianwoman
Posts: 154
Joined: 25/07/2008 14:02

#105 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by bosnianwoman »

LBVIEW wrote: Samo ti nastavi "prati" velikosrpsko divljanje 90-tih, u suprostnosti s cinjenicama i zdravim razumom, samo nemoj kukati kad te neko svrsta uz ovu beogradsku salonsku momcad. :izet: Sto su velike sile prizeljkivale niti mozes znati, a niti to oslobada srpsku politicku vrhusku za rat,etnicko ciscenje i genocid. Sva sreca, pa je sve presudeno i dokumentirano gdje treba i na taj nacin postalo historijska cinjenica, inace bi za ovo vase guslanje mozda poneko osim vas samih i brace Rusa imao i sluha. :D
Cuj ti samo, kruh te rodio, na osnovu cega on konstruira teoriju zavjere:"skretanje kolone kod Okucana". :lol: :lol: :lol: :lol: Ne znas pravilno ni napisati naziv ovog zapadnoslavonskog mjesta(evo otkrih ti i geografsku poziciju, a siguran sam da, za vrijeme desavanja nisi znao ni koristiti atlas :D ), a "igrao" bi se politickog analiticara, moj "Muadibe".
Pa javna je tajna da su nas zavadili "oni sa strane" :D vidis, nisam znala za to historijsko "skretanje"... A oni jadni, ku' ce, sta ce pa poceli nasumicno da pucaju, ruse i pale kad su vec tu... steta da se municija vrati neiskoristena... ovom svemu jos dodati i bosnjake koji su sami sebe, po potrebi, znali izgranatirati i gadjati snajperom, tek toliko da dodaju malo drame svemu tome :D :D :D
Ne znam za vas, ali meni ovo zvuci kao jedino logicno objasnjenje :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#106 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

Hlapoje wrote:Uzrok rata je bujanje nacionalizma u državi koja se raspadala, a koja je sama po sebi bila rezultat kompromisa kojeg su svojevremeno nametnuli komunisti.
Kada su pravili SFRJ komunisti su zarad "bratstva i jedinstva" mnoge stvari gurnuli pod tepih i napravili kompromisnu državu u kojoj je svako na neki način bio zakinut.
Raspadom države i komunizma, izostala je spremnost na novi kompromis, nestalo je bratsva i jedinstva, a ispod tepiha su izronili problemi i aveti prošlosti.
Lideri su uzjahali bujajući nacionalizam kao sredstvo za ostvarenje nacionalnih ciljeva...i tako je rat bio neizbežan.

Mogao je rat da bude izbegnut. Al neko je morao da proguta žabu...ili bar da je podele pa da je zajedno pojedu.
Medjutim, valjda je svako mislio da će moći izbeći to gutanje žabe.

Kako god, 20 godina kasnije u eri internet dominacije, mi smo tu da realno sagledamo ko je više srao i ko se više govana najeo.
uzrok rata je srpski nacionalizam. eksplicitno.

kada najveći narod ne želi živjeti u federalnoj državi, onda je ona osuđena na propast. da postojao ikakav interes za očuvanjem Jugoslavije u obliku u kojem je i bila, rat uopšte ne bi bio tako krvav, a pitanje je da li bi ga i bilo.

iskreno, da je Jugoslavija ikada zaživjela u Srbiji, Jugoslavija se ne bi ni raspala.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#107 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Bodkin »

LBVIEW wrote:
MuaDib wrote:Zašto je MZ u okućanim skrenula kolonu JNA koja je išla ka Beogradu u BiH, zato što je potiacala i priželjkivala rat u BiH.
Zašto, zato što su Francuska i Velika Britanija imale averziju od države sa relativnom muslimanskom većinom, zato što je Njemačka spašavala Hrvatsku od ekstremnog napada JNA, zato što je Rusija htjela pokazati da je još uvjek sila koja pomaže "prijateljima", zato što je Amerika htjela da pokaže Evropi da je nesposobna. A to ništa ne bi mogli bez glupih očeva nacije, Slobe, Franje i Alije.
Samo ti nastavi "prati" velikosrpsko divljanje 90-tih, u suprostnosti s cinjenicama i zdravim razumom, samo nemoj kukati kad te neko svrsta uz ovu beogradsku salonsku momcad. :izet: Sto su velike sile prizeljkivale niti mozes znati, a niti to oslobada srpsku politicku vrhusku za rat,etnicko ciscenje i genocid. Sva sreca, pa je sve presudeno i dokumentirano gdje treba i na taj nacin postalo historijska cinjenica, inace bi za ovo vase guslanje mozda poneko osim vas samih i brace Rusa imao i sluha. :D
Cuj ti samo, kruh te rodio, na osnovu cega on konstruira teoriju zavjere:"skretanje kolone kod Okucana". :lol: :lol: :lol: :lol: Ne znas pravilno ni napisati naziv ovog zapadnoslavonskog mjesta(evo otkrih ti i geografsku poziciju, a siguran sam da, za vrijeme desavanja nisi znao ni koristiti atlas :D ), a "igrao" bi se politickog analiticara, moj "Muadibe".
to hoces da kazes da on nije ni muadib vise pa ga pod navodnike stavljas ?
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#108 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Chmoljo wrote:
Hlapoje wrote:Uzrok rata je bujanje nacionalizma u državi koja se raspadala, a koja je sama po sebi bila rezultat kompromisa kojeg su svojevremeno nametnuli komunisti.
Kada su pravili SFRJ komunisti su zarad "bratstva i jedinstva" mnoge stvari gurnuli pod tepih i napravili kompromisnu državu u kojoj je svako na neki način bio zakinut.
Raspadom države i komunizma, izostala je spremnost na novi kompromis, nestalo je bratsva i jedinstva, a ispod tepiha su izronili problemi i aveti prošlosti.
Lideri su uzjahali bujajući nacionalizam kao sredstvo za ostvarenje nacionalnih ciljeva...i tako je rat bio neizbežan.

Mogao je rat da bude izbegnut. Al neko je morao da proguta žabu...ili bar da je podele pa da je zajedno pojedu.
Medjutim, valjda je svako mislio da će moći izbeći to gutanje žabe.

Kako god, 20 godina kasnije u eri internet dominacije, mi smo tu da realno sagledamo ko je više srao i ko se više govana najeo.
uzrok rata je srpski nacionalizam. eksplicitno.

kada najveći narod ne želi živjeti u federalnoj državi, onda je ona osuđena na propast. da postojao ikakav interes za očuvanjem Jugoslavije u obliku u kojem je i bila, rat uopšte ne bi bio tako krvav, a pitanje je da li bi ga i bilo.

iskreno, da je Jugoslavija ikada zaživjela u Srbiji, Jugoslavija se ne bi ni raspala.

Upravo suprotno, nisu Srbi odlučili da više neće Jugoslaviju, već da im treba čvršća, centralizovanija Jugoslavija. Ali svaka akcija stvara reakciju, manji faktori beže od nametanog centralizma i unitarizma, kasnije korekcije ''plana'' dolazile su u hodu po principu daj šta daš
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#109 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote:
Hlapoje wrote:Uzrok rata je bujanje nacionalizma u državi koja se raspadala, a koja je sama po sebi bila rezultat kompromisa kojeg su svojevremeno nametnuli komunisti.
Kada su pravili SFRJ komunisti su zarad "bratstva i jedinstva" mnoge stvari gurnuli pod tepih i napravili kompromisnu državu u kojoj je svako na neki način bio zakinut.
Raspadom države i komunizma, izostala je spremnost na novi kompromis, nestalo je bratsva i jedinstva, a ispod tepiha su izronili problemi i aveti prošlosti.
Lideri su uzjahali bujajući nacionalizam kao sredstvo za ostvarenje nacionalnih ciljeva...i tako je rat bio neizbežan.

Mogao je rat da bude izbegnut. Al neko je morao da proguta žabu...ili bar da je podele pa da je zajedno pojedu.
Medjutim, valjda je svako mislio da će moći izbeći to gutanje žabe.

Kako god, 20 godina kasnije u eri internet dominacije, mi smo tu da realno sagledamo ko je više srao i ko se više govana najeo.
uzrok rata je srpski nacionalizam. eksplicitno.

kada najveći narod ne želi živjeti u federalnoj državi, onda je ona osuđena na propast. da postojao ikakav interes za očuvanjem Jugoslavije u obliku u kojem je i bila, rat uopšte ne bi bio tako krvav, a pitanje je da li bi ga i bilo.

iskreno, da je Jugoslavija ikada zaživjela u Srbiji, Jugoslavija se ne bi ni raspala.
i hrvatski i slovenski separatizam i zelja za nacionalnom drzavom.a i albanci nikad nisu htjeli u jugu
bosnianwoman
Posts: 154
Joined: 25/07/2008 14:02

#110 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by bosnianwoman »

Martinez_ wrote:
Upravo suprotno, nisu Srbi odlučili da više neće Jugoslaviju, već da im treba čvršća, centralizovanija Jugoslavija. Ali svaka akcija stvara reakciju, manji faktori beže od nametanog centralizma i unitarizma, kasnije korekcije ''plana'' dolazile su u hodu po principu daj šta daš
a ja bih samo da dodam SANU! :evil:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#111 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

Bodkin wrote:
i hrvatski i slovenski separatizam i zelja za nacionalnom drzavom.a i albanci nikad nisu htjeli u jugu
separatizam od čega? Jugoslavije ili nečega drugog. jebiga, dovoljno je vidjeti koliko je "ostatak Jugoslavije" bio zabrinut zbog Slovenačkog separatizma. rat je trajao koliko prosječni godišnji odmor.
Martinez_ wrote:
Upravo suprotno, nisu Srbi odlučili da više neće Jugoslaviju, već da im treba čvršća, centralizovanija Jugoslavija. Ali svaka akcija stvara reakciju, manji faktori beže od nametanog centralizma i unitarizma, kasnije korekcije ''plana'' dolazile su u hodu po principu daj šta daš
ne, Srbi su odlučili da hoće SVOJU Jugoslaviju. velika je razlika između centralizacije i diskriminacije.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#112 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Bome polticki vrh Srbije je odlucio da ne zele Jugoslaviju, nego bas Veliku Srbiju.
Nema smisla prosipati ove bajke o nesporazumu.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#113 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote:
Bodkin wrote:
i hrvatski i slovenski separatizam i zelja za nacionalnom drzavom.a i albanci nikad nisu htjeli u jugu
separatizam od čega? Jugoslavije ili nečega drugog. jebiga, dovoljno je vidjeti koliko je "ostatak Jugoslavije" bio zabrinut zbog Slovenačkog separatizma. rat je trajao koliko prosječni godišnji odmor.
od jugoslavije naravno. htjeli su vanka. a to je problem slozenih drzava sa vise etnija. koga bi to poslao da brani sloveniji da se odvoji? da odu srbi bili bi opet agresori. hrvati su ih podrzavali. makedonaca nema dovoljno. bosnjake to nije ni zanimalo previse. da slovenci i hrvati nisu htjeli svoju drzavu, mogli su skupa sa bosnjaci ciniti antiteg srbima. ili ostati skupa. ni jedno od ovoga nije se nikad ni razmatralo
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#114 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

Da je politički vrh Srbije odlučio se u prvi navrat na veliku Srbiju političkog i svakog drugog sukoba Srbije i Slovenije ne bi ni bilo. Ali čitavu 1989. i veći deo 1990. obeležile su trzavice Slovenije i Srbije a na kraju i manji vojni sukob teritorijalaca i JNA.

Slovenci bi bili puštani da odu sa mirom. Revitalizacija jugocentralizma je bila osnovna ideja sredine i kraja osamdesetih.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#115 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Pa nije politicki vrh Srbije bio svemoguc, bilo je tu drugih faktora.

No da je politicki vrh Srbije bio za ocuvanje Jugoslavije, Slovenija bi dobila pravi rat.
bosnianwoman
Posts: 154
Joined: 25/07/2008 14:02

#116 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by bosnianwoman »

E Cezare, krme te ubolo dabogda.... :run:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#117 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

Bodkin wrote:
od jugoslavije naravno. htjeli su vanka. a to je problem slozenih drzava sa vise etnija. koga bi to poslao da brani sloveniji da se odvoji? da odu srbi bili bi opet agresori. hrvati su ih podrzavali. makedonaca nema dovoljno. bosnjake to nije ni zanimalo previse. da slovenci i hrvati nisu htjeli svoju drzavu, mogli su skupa sa bosnjaci ciniti antiteg srbima. ili ostati skupa. ni jedno od ovoga nije se nikad ni razmatralo
naravno da nije. jer kad je sve palo, bila je parola: uzmi što više možeš. zna se na čiji račun najviše.

međutim, Slovenci, posebna priča. oni su bježali ka Evropi. a Hrvati (i Makedonci), bježali su od Beograda, ali ne kao Jugoslavenske, nego kao Srpske prijestonice. Srbima nije smetalo da budu agresori u dvije priznate države i jednoj pokrajini, a problem je sa Slovenijom? hajde ba... :D

problem je bio što ta "Jugoslavija" nije imala šta tražiti u Sloveniji.

nije bilo Srba.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#118 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:23, edited 1 time in total.
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#119 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Hlapoje »

Chmoljo wrote:
uzrok rata je srpski nacionalizam. eksplicitno.

kada najveći narod ne želi živjeti u federalnoj državi, onda je ona osuđena na propast. da postojao ikakav interes za očuvanjem Jugoslavije u obliku u kojem je i bila, rat uopšte ne bi bio tako krvav, a pitanje je da li bi ga i bilo.

iskreno, da je Jugoslavija ikada zaživjela u Srbiji, Jugoslavija se ne bi ni raspala.
O da...Jugoslavija jeste zaživela u Srbiji. Kako misliš "nije zaživela"?

Zaživela je u istoj meri koliko i u ostalim republikama, iako su se komunisti vodili idejom "slaba Srbija, jaka Jugoslavija", pa su Srbiju podelili na tri dela.
A s druge strane su se trudili da zarad "bratstva i jedinstva" genocid nad Srbima u NDH što više gurnu pod tepih, pa su srpski etnički korpus u Hrvatskoj i BiH ostavili bez ikakve autonomije. Dali su mu navodnu konstitutivnost u tim republikama, za koju se kasnije ispostavilo da je mrtvo slovo na papiru kad dodje do "demokratskog" preglasavanja.

Zauzvrat smo "svi mi Srbi" živeli u jednoj državi.
To su bili ti komunistički kompromisi, o kojima sam pisao u prethodnom postu.
Dok su oni važili, živela je i Jugoslavija.
Kad su oni počeli pucati, padali su jedan za drugim.
Želje za novim nije bilo ni kod jedne strane.

Ko je to iskreno želeo ostati u federalnoj državi?
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#120 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

BiH, CG, Makedonija i Slovenija.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#121 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Martinez_ »

madner wrote:Pa nije politicki vrh Srbije bio svemoguc, bilo je tu drugih faktora.

No da je politicki vrh Srbije bio za ocuvanje Jugoslavije, Slovenija bi dobila pravi rat.
Da je bio za Veliku Srbiju još 1988/1989. Slovenija bi bila puštena da ode sa mirom. Uostalom poznato ti je kako četnici/monarhisti kroz istoriju nikad nisu imali problema sa Slovencima, štaviše. Kad je izbio sukob već su se krupne stvari izdogađale, na primer, JNA nije dobila podršku predsedništva jer je Miloševiću falio jedan glas. Zašto je uopšte zaposedao predsedništvo? Da bi ovladao čitavom zemljom i unitarizovao je.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#122 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Bodkin »

Chmoljo wrote:
Bodkin wrote:
od jugoslavije naravno. htjeli su vanka. a to je problem slozenih drzava sa vise etnija. koga bi to poslao da brani sloveniji da se odvoji? da odu srbi bili bi opet agresori. hrvati su ih podrzavali. makedonaca nema dovoljno. bosnjake to nije ni zanimalo previse. da slovenci i hrvati nisu htjeli svoju drzavu, mogli su skupa sa bosnjaci ciniti antiteg srbima. ili ostati skupa. ni jedno od ovoga nije se nikad ni razmatralo
naravno da nije. jer kad je sve palo, bila je parola: uzmi što više možeš. zna se na čiji račun najviše.

međutim, Slovenci, posebna priča. oni su bježali ka Evropi. a Hrvati (i Makedonci), bježali su od Beograda, ali ne kao Jugoslavenske, nego kao Srpske prijestonice. Srbima nije smetalo da budu agresori u dvije priznate države i jednoj pokrajini, a problem je sa Slovenijom? hajde ba... :D

problem je bio što ta "Jugoslavija" nije imala šta tražiti u Sloveniji.

nije bilo Srba.
pa to ti i govorim. bili bi agresori da je tamo jna otisla. i sam kazes,bjezali su ka evropi. makedonci nisu nigdje bjezali. oni su se odvojili kad je sve otislo u kurac. ali ti ja govorim da su slovenci i hrvati htjeli van juge neovisno od srba. to je taj separatizam o kojem sam pricao. i zato ti kazem, ako nisu planirali nacionalne drzave, zasto nikad nije razmatrana zajednica izmedju bih, slovenije i hr. zasto nikad nisu oformili "blok" kontra srbije. dakle uz srpski nacionalizam, dodaj slobodno hrvatski i slovenacki separatizam.

i zato juga nikad nije mogla zazivjeti i prezivjeti. jer srbin nema sta da trazi u sloveniji ili hrvatskoj. i etnicko je uvijek stavljano ispred drzavnog kao i danas
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#123 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by madner »

Rekoh da je bilo i drugih faktora osim poltickog vrha Srbije koji su se nesto pitali. Prvi Milosevic se morao praviti da je ocuvanje Jugoslavije kako bi dobio izbore u Srbiji. Vrh JNA je bio jos za ocuvanje granica itd...

No opet, da se htjelo, Slovenija bi gorila. Sami Slovenci su ocekivali upravo taj rasplet i da nece biti u stanju da pruze znacajan otpor.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#124 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Chmoljo »

Hlapoje wrote: O da...Jugoslavija jeste zaživela u Srbiji. Kako misliš "nije zaživela"?

Zaživela je u istoj meri koliko i u ostalim republikama, iako su se komunisti vodili idejom "slaba Srbija, jaka Jugoslavija", pa su Srbiju podelili na tri dela.
A s druge strane su se trudili da zarad "bratstva i jedinstva" genocid nad Srbima u NDH što više gurnu pod tepih, pa su srpski etnički korpus u Hrvatskoj i BiH ostavili bez ikakve autonomije. Dali su mu navodnu konstitutivnost u tim republikama, za koju se kasnije ispostavilo da je mrtvo slovo na papiru kad dodje do "demokratskog" preglasavanja.

Zauzvrat smo "svi mi Srbi" živeli u jednoj državi.
To su bili ti komunistički kompromisi, o kojima sam pisao u prethodnom postu.
Dok su oni važili, živela je i Jugoslavija.
Kad su oni počeli pucati, padali su jedan za drugim.
Želje za novim nije bilo ni kod jedne strane.

Ko je to iskreno želeo ostati u federalnoj državi?
nije zaživjela zato što je prvo ubijena u Srbiji. Gazimestan, 1989.

a kako su gurali pod tepih? krili Maksa Luburića? sakrivali masovne grobnice, pa pravili sekundarne? dopuštali zločincima da budu u policijski i državnim strukturama? krili zločine?

hm...
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#125 Re: Šta da nije bilo rata 90-tih?

Post by Hlapoje »

Cybernetic wrote:Pocinjene su ogromne greske od strane vlasti u SFRJ. Otvorili su vrata nacionalizmu od cega su najvise profitirali srpski i hrvatski nacionalizmi. Uvodjenjem trzisnog socijalizma pocinje konkuriranje izmedju republickih ekonomija pod upravom svojih birokratija sto na kraju zavrsava sa nacionalnim konkuriranjem, a birokratije mijenjaju retoriku u korist "zastite svojih nacionalnih interesa". Polako se razvija i medijska propaganda sa ciljem da narod psiholoski pripremi na "novo stanje" sto je ocigledno uspjelo, jer narod bez demokratskih i participatorskih tradicija nije bilo tesko zavesti. Ipak se mogao rat sprijeciti ako ne i raspad Jugoslavije. Tesko je reci kako bi se stvari odvijale da nije bilo rata.
Teško da se rat mogao sprečiti.
Mogao se teoretski sprečiti nekakvim vojnim udarom na predsedništvo SFRJ i odlučnom akcijom u Sloveniji.
Ali pitanje je kakve bi to imalo implikacije u medjunarodnoj zajednici, s obzirom da su pojedine zemlje otvoreno podržavale secesionizam i raspad SFRJ.
Post Reply