Sta cemo mi propustiti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8228
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Sta cemo mi propustiti

Post by apsidejzi »

Zivot je kao jedan veliki party klub gdje je party 24/7 i mi smo sada u njemu, partijamo, kad umremo jednostavno izadjemo i party se nastavlja bez nas. Na tom partiju se svasta nesto desava i mi smo svjedoci toga. Imamo i zapisane dogadjaje sa tog partija prije nas. Znamo da su se desila dva svjetska rata a sve je manje onih koji su bili na partiju u tom periodu. Znamo za razne revolucije, uspjehe, padove civilizacija, znamo sve velike i krupe dogadjaje koji su oblikovali nasu historiju. Show must go on, zivot ide dalje. Party se nastavlja. Bez tih ljudi.

Meni tako s vrmeena na vrijeme naumpadnu neki ljudi koje sam poznavao i onda gledam iz njihove perspektive, od trenutka kada su napustili Party sta se na njemu dogodilo. Evo recimo danas je prva godisnjica pogibije Kobe Bryant-a i samo jednu godinu nakon njega vidimo da Party vise nije isti. On je propustio kompletnu Korona histeriju u svijetu. Propustio je i nevjerovatan uspjeh nauke da razvije vakcinu za manje od godinu dana. Istovremeno je propustio da vidi najnizi oblik ljudske naravi tj one koji zaradjuju na nevolji. Haj necemo ici na nas lokalni nivo sa respiratorima jer Kobe ne bi ni znao o tome svakako i da je ziv, ali bi recimo sada svjedocio manipulaciji sa vakcinama gdje vakcinu dobija onaj ko najvise plati. Budi se najnizi ljudski poriv. Onaj ko je umro prije samo godinu dana ostao je uskracen za ono sto je najbolje i najgore u nama. Definitivno.

Onaj ko je umro prije 15 godina ostao je uskracen za cjelokupni IT boom kojem smo svjedocili. Razvoj 4g mreze, touch screen uredjaja. Party vise nije isti kao prije 15 godina. Danas je sve na karticu, sve elektronski, sve na otisak prsta.

Onaj ko je umro prije 20 godina nije dozivio mobitel i njegov odlazak na radno mjesto uglavnom se ogledao u mnostvu papirologije (uredski radnici). Danas je Excel kljucni alat.

Onaj ko je umro prije 30 godina propustio je sve nemire na balkanu. Samo su rijetki uvidjali rusenje Jugoslavije. Party na ovim prostorima vise nije isti.

I tako... kad pogledas neke konkretne slucajeve vidis da se Party malo po malo mijenja i da vise nije isti. Pojavljuju se nove stvari, otkrivaju novi nacini zivota a stari nestaju. Danas je sasvim normalno da citav dan provedes radeci od kuce, sve je digitalizirano, kupujes, prodajes od kuce. Ne moras izaci iz nje. Zabava je kod kuce. Mnostvo ljudi koji igraju video igrice na xboxu, pc, ps konzolama i sl. Kompletan zivotni stil je promjenjen. Naravno, uvijek postoje izuzeci ali vecina ljudi tezi ovakvom nacinu zivota.

Ja nemam nista protiv i ne zelim pricati o tome jel to dobro ili nije. Zaboli me briga. Volio bih razmijeniti misljenje kud ovo ide i sta ti mislis kakve sve alternative postoje. Nije bitno hoce li se to desiti, nego sta se sve moze desiti u buducnosti a sto cemo mi vjerovatno propustiti. Ne mora to biti neko revoluciono otkrice, nego ovo sto je nama danas normala. Bas kao sto je prije godinu bilo normala ne razmisljati o virusima a danas vise nije. Citavo drustvo nas napominje na koronu htjeli mi to ili ne. Koji dijelovi nasih zivota ce se promijeniti i postati normala?

Evo da ja pocnem: Ja mislim da ce veoma uskoro zdravstveni sistem postati poput servisa rezervnih dijelova. Vec je to postao samo mi nismo svjesni toga ali svijest se polako budi i to postaje normala. Nase tijelo se posmatra kao masina i kad ti ode jedan dio ili ti nisi zadovoljan nekim dijelom, jednostavno ga promijenis. Mislim da ce ovakav nacin pogleda na tijelo postati sasvim normalan.

Isto tako, genetska modifikacija svega i svacega ce biti buducnost. Mi vec sad mozemo ubaciti gen u sta hocemo i dobiti protein kakav zelimo. Vec imamo koze koje u mlijeku proizvode svilu i svila se danas ne proizvodi od svilenih buba nego iz koza koje imaju ubacen gen. Mislim da cemo uskoro doci da nam normalno bude proizvodnja bioloskih materija kroz zivotinje. Dakle neka "svetost" ljudskog i zivotinjskog tijela odlazi sa Partija.
Last edited by apsidejzi on 26/01/2021 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#2 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Hercegoviina »

ja, i?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8228
Joined: 25/05/2013 23:49

#3 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by apsidejzi »

Hercegoviina wrote: 26/01/2021 10:43 ja, i?
Nista. Produzi dalje, ako te ne interesuje.
User avatar
pojedinac
Posts: 1455
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#4 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by pojedinac »

apsidejzi wrote: 26/01/2021 10:37 Zivot je kao jedan veliki party klub gdje je party 24/7 i mi smo sada u njemu, partijamo, kad umremo jednostavno izadjemo i party se nastavlja bez nas. Na tom partiju se svasta nesto desava i mi smo svjedoci toga. Imamo i zapisane dogadjaje sa tog partija prije nas. Znamo da su se desila dva svjetska rata a sve je manje onih koji su bili na partiju u tom periodu. Znamo za razne revolucije, uspjehe, padove civilizacija, znamo sve velike i krupe dogadjaje koji su oblikovali nasu historiju. Show must go on, zivot ide dalje. Party se nastavlja. Bez tih ljudi.

Meni tako s vrmeena na vrijeme naumpadnu neki ljudi koje sam poznavao i onda gledam iz njihove perspektive, od trenutka kada su napustili Party sta se na njemu dogodilo. Evo recimo danas je prva godisnjica pogibije Kobe Bryant-a i samo jednu godinu nakon njega vidimo da Party vise nije isti. On je propustio kompletnu Korona histeriju u svijetu. Propustio je i nevjerovatan uspjeh nauke da razvije vakcinu za manje od godinu dana. Istovremeno je propustio da vidi najnizi oblik ljudske naravi tj one koji zaradjuju na nevolji. Haj necemo ici na nas lokalni nivo sa respiratorima jer Kobe ne bi ni znao o tome svakako i da je ziv, ali bi recimo sada svjedocio manipulaciji sa vakcinama gdje vakcinu dobija onaj ko najvise plati. Budi se najnizi ljudski poriv. Onaj ko je umro prije samo godinu dana ostao je uskracen za ono sto je najbolje i najgore u nama. Definitivno.

Onaj ko je umro prije 15 godina ostao je uskracen za cjelokupni IT boom kojem smo svjedocili. Razvoj 4g mreze, touch screen uredjaja. Party vise nije isti kao prije 15 godina. Danas je sve na karticu, sve elektronski, sve na otisak prsta.

Onaj ko je umro prije 20 godina nije dozivio mobitel i njegov odlazak na radno mjesto uglavnom se ogledao u mnostvu papirologije (uredski radnici). Danas je Excel kljucni alat.

Onaj ko je umro prije 30 godina propustio je sve nemire na balkanu. Samo su rijetki uvidjali rusenje Jugoslavije. Party na ovim prostorima vise nije isti.

I tako... kad pogledas neke konkretne slucajeve vidis da se Party malo po malo mijenja i da vise nije isti. Pojavljuju se nove stvari, otkrivaju novi nacini zivota a stari nestaju. Danas je sasvim normalno da citav dan provedes radeci od kuce, sve je digitalizirano, kupujes, prodajes od kuce. Ne moras izaci iz nje. Zabava je kod kuce. Mnostvo ljudi koji igraju video igrice na xboxu, pc, ps konzolama i sl. Kompletan zivotni stil je promjenjen. Naravno, uvijek postoje izuzeci ali vecina ljudi tezi ovakvom nacinu zivota.

Ja nemam nista protiv i ne zelim pricati o tome jel to dobro ili nije. Zaboli me briga. Volio bih razmijeniti misljenje kud ovo ide i sta ti mislis kakve sve alternative postoje. Nije bitno hoce li se to desiti, nego sta se sve moze desiti u buducnosti a sto cemo mi vjerovatno propustiti. Ne mora to biti neko revoluciono otkrice, nego ovo sto je nama danas normala. Bas kao sto je prije godinu bilo normala ne razmisljati o virusima a danas vise nije. Citavo drustvo nas napominje na koronu htjeli mi to ili ne. Koji dijelovi nasih zivota ce se promijeniti i postati normala?

Evo da ja pocnem: Ja mislim da ce veoma uskoro zdravstveni sistem postati poput servisa rezervnih dijelova. Vec je to postao samo mi nismo svjesni toga ali svijest se polako budi i to postaje normala. Nase tijelo se posmatra kao masina i kad ti ode jedan dio ili ti nisi zadovoljan nekim dijelom, jednostavno ga promijenis. Mislim da ce ovakav nacin pogleda na tijelo postati sasvim normalan.

Isto tako, genetska modifikacija svega i svacega ce biti buducnost. Mi vec sad mozemo ubaciti gen u sta hocemo i dobiti protein kakav zelimo. Vec imamo koze koje u mlijeku proizvode svilu i svila se danas ne proizvodi od svilenih buba nego iz koza koje imaju ubacen gen. Mislim da cemo uskoro doci da nam normalno bude proizvodnja bioloskih materija kroz zivotinje. Dakle neka "svetost" ljudskog i zivotinjskog tijela odlazi sa Partija.
Velikim dijelom se slažem sa tvojim mišljenjem. Samo što je po meni ova tvrdnja “znamo” diskutabilna. Kako mogu tvrditi da nešto znam ako se to desilo prije mog rođenja. Mislim da je ispravnije reći “mislimo da znamo” ili “vjerujemo da znamo”.
apsidejzi wrote: 26/01/2021 10:37 Volio bih razmijeniti misljenje kud ovo ide i sta ti mislis kakve sve alternative postoje.
I, ranije sam to navodio na ovom forumu a sada mislim da nam se dešavaju prvi koraci:

Aldous Huxley: Divni novi svijet
https://shop.skolskaknjiga.hr/divni-novi-svijet.html

U ovom novom svijetu ne bih volio živjeti a, najvjerovatnije i neću.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by broj dva »

Necu propustit nista. Kad ja umrem umire i svjet. Makar sto me mene tice :D
A sad, to sto ce se nekad napraviti dobri sexsbots, kao recimo u Blade Runner, to ce mi djeca....
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#6 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by mousstapha »

Mnoge stvari cu sigurno propustiti, ali izgleda ne i propast zeljescara :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8228
Joined: 25/05/2013 23:49

#7 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by apsidejzi »

broj dva wrote: 26/01/2021 13:17 Necu propustit nista. Kad ja umrem umire i svjet. Makar sto me mene tice :D
A sad, to sto ce se nekad napraviti dobri sexsbots, kao recimo u Blade Runner, to ce mi djeca....
Pa dobro sad, naravno da ce svijet umrijeti sto se i mene tice al mislim da ima nekih stvari koje bih mozda volio nauciti/vidjeti/probati a nikada necu imati priliku. Doduse, ako cu biti iskren postoji vec sada mnogo stvari koje ne znam pa nikom nista, mada mi bude drago kada ih otkrijem. Postoji mnogo mjesta koje nisam obisao ali mi bude drago kada to uradim ili ako nista kada vidim snimak kako tamo izgleda. U najgorem slucaju (sad dok je korona) odem negdje preko google maps-a :D kad vec ne moze uzivo. Vec sad ima mnogo stvari koje postoje a koje cemo propustit i nikada ih ne saznati.

No, vecina ljudi ipak uprati velike dogadjaje. Zamisli jednog Isac Njutna koji je izracunao da je moguce letiti ali nikada nije dozivio avion. Nama je to danas svakodnevnica. Eh ovo mene kopka hahahahaha. Sexsbots ok, sve vezano za hedonizam ok, al pored tih potreba ja imam i potrebu da znam i saznam sto vise mogu. Ne da mi nesto koristi i da ce mi koristiti jer ce sve to nestati kada umrem al dok sam ziv, zanima me :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66003
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by _BataZiv_0809 »

Biljezim se sa postovanjem za sada. Kasnije on topic.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#9 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Ljubo2 »

I ljudski organizam je "party" u kojem učestvuje mnogo milijardi ćelija, unutar oko 42.000 dijelova i organa ljudskog organizma. Ćelije se stalmo nove rađaju, a stare umiru, dok organizam i dalje živi i stalno se mijenja. Nakon desetak godina sve ćelije i sva materija organizma se promijeni i organizam poslije 10 godina uopšte nije više onaj koji je bio prije 10 godina. Stalnu promjenu organizma uzrikuju nove ćelije koje se rađaju. One su te koje uvode razne inovacije u organizam, težeći da ga naprave boljim, nego što je bio ranije. A, zapravo, prave ga se gorim i gorim, dok na kraju cijeli organizam ne pripadne.

Ista sudbina je i sa Čovječanstvom. Nove generacije koje ga grade uvijek teže da ga naprave boljim i savršenijim nego što je ono ranije bilo, a zapravo sve te inovacije su greške koje se gomilaju, koje će na kraju da uzrokuju njegovu propast, smrt i raspad. Ova naša sadašnja generacija sa svojim inovacijama će da odsvira kraj Čovječanstva, njegovu smrt i raspad, tako da ovi sadašnji ljudi koji ga grade, neće prpustiti da vide i saznaju šta će se desiiiti poslije njih, jer poslije njih se više neće desiti ništa. Poslije njih će da ostane samo vječita pustoš i mrak. Dpk će naša planeta, oslobođena od bijesnih ljudi, u miru i spokojno nastaviti da se vrti oko svoje ose i oko Sunca, dalje.
Last edited by Ljubo2 on 26/01/2021 23:15, edited 1 time in total.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#11 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Ljubo2 »

pojedinac wrote: 26/01/2021 23:14 Ima NADE za pojedince.
Nema nade ni za POJEDINCE, jer kad više ne bude ljudi, neće više da bude mi Microsofta. Eventualno, ostaće samo ljudske aveti da tumaraju u mraku. Uostalom, to je i ono jedino što bi Misrosoft sa svojim 3D tehnologijama i mogao umjesto ljudi da proizvede - ljudske avetinje.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#12 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by megaribi1 »

Smrt kao prestanak svjesnosti svakako hiljadama godina intrigira ljude, pa su nastala vjerovanja o selidbi duše kao svjesnog entiteta na drugi svijet ili u drugo tijelo. Ako su ta vjerovanja tačna, onda se ima prilike još štošta vidjeti. Ali i ako nisu, treba se sjetiti Mark Tvena koji je otprilike kazao da o svijetu nakon smrti ne treba ništa više brinuti nego o svijetu prije našeg rođenja, koga smo također propustili.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#13 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by irac300 »

Kako ovaj svijet ide nizbrdo, izgleda da se nece nista posebno ni propustiti u buducnosti. Klimatske promjene, migracije, ko zna kakvi buduci ratovi, virusi... Meni bi iskreno jedino bilo zao da ne docekam vijest da smo otkrili vanzemaljce, pa makar i obicnu bakteriju vanzemaljskog porijekla.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#14 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by bandit_mo »

Priznajem da ni ne volim misliti o onome poslije. Uvjerena sam da će mnoge stvari biti gore. Stanje prirode, populacije životinja, ne očekujem tu ikakvv boljitak u odnosu na današnje stanje koje svakako nije dobro..
Ljudski odnosi, posebno ljubavni, sve kraći klimaviji. Mentalno zdravlje pojedinca sve gore. Možemo reći da je zapravo isto kao na partzu prije, samo što se više govori, ali nekako sumnjam, posebno kod djece..

Drago mi je što ne živim u budućnosti, ako mogu tako reći.
Iako, ako treba napomenuti očigledno, cijenim i uživam u svemu što su mi tehnologija i razvoj medicine donijeli.
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#15 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by broj dva »

apsidejzi wrote: 26/01/2021 14:15
broj dva wrote: 26/01/2021 13:17 Necu propustit nista. Kad ja umrem umire i svjet. Makar sto me mene tice :D
A sad, to sto ce se nekad napraviti dobri sexsbots, kao recimo u Blade Runner, to ce mi djeca....
Pa dobro sad, naravno da ce svijet umrijeti sto se i mene tice al mislim da ima nekih stvari koje bih mozda volio nauciti/vidjeti/probati a nikada necu imati priliku. Doduse, ako cu biti iskren postoji vec sada mnogo stvari koje ne znam pa nikom nista, mada mi bude drago kada ih otkrijem. Postoji mnogo mjesta koje nisam obisao ali mi bude drago kada to uradim ili ako nista kada vidim snimak kako tamo izgleda. U najgorem slucaju (sad dok je korona) odem negdje preko google maps-a :D kad vec ne moze uzivo. Vec sad ima mnogo stvari koje postoje a koje cemo propustit i nikada ih ne saznati.

No, vecina ljudi ipak uprati velike dogadjaje. Zamisli jednog Isac Njutna koji je izracunao da je moguce letiti ali nikada nije dozivio avion. Nama je to danas svakodnevnica. Eh ovo mene kopka hahahahaha. Sexsbots ok, sve vezano za hedonizam ok, al pored tih potreba ja imam i potrebu da znam i saznam sto vise mogu. Ne da mi nesto koristi i da ce mi koristiti jer ce sve to nestati kada umrem al dok sam ziv, zanima me :)
Dobro apsi, malo i ja pretjerujem, mislim koga boli za sexbots i nije hedonizam sve.
Neke " buduce" stvari vec mozemo namirisati. Recimo virtual reality, uzgajivanje organa, cistija energija,novi materijali, human-machine interface i ukusna vegetarijanska hrana.
Ali je li ti pada na pamet da mozda necemo propustiti nista ? Da je mozda ovo vrhunac homo-sapiensa i da ce nas za par decenija ukopati nase klimatske greske, nasi bojni otrovi, nasi vojni virusi i atomsko oruzje...
Mislim da covjecanstsvo nema nikakvu garanciju da ce preziviti naredn 2-3 stoljeca, bez scenarija tipa meteori, i da ce sledece generacije zivjeti bolje.
repetitor2
Posts: 6
Joined: 11/09/2017 18:50

#16 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by repetitor2 »

Ne vjerujem da cemo propustiti mnogo toga, jednostavno smo bice sa defektom nesposobno za taj iskorak i razvoj svijesti.

Kakva je razlika izmedju covjeka 1500. godine i 2021. godine, ako se dublje udje u razmatranje, pa bukvalno nikakva...isti smo mi ljudi samo sto smo "dobili" tehnologiju, a tehnologija je nista ako se svijest uporedo s njom ne razvija.

2021 godina, ljudi i dalje gledaju resurse planete kao nesto sto treba ugrabiti samo za sebe, tu istu tehnologiju gledaju kao nesto sto treba sakriti, samo za sebe, i uglavnom se prica vrti kako je upotrjebiti u vojne svrhe i kontrolu populacije...kako onda krenuti dalje kao jedna rasa u svemiru, i gdje da vidim da cu nesto pozitivno propustiti u svemu tome?
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#17 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Ljubo2 »

repetitor2 wrote: 28/01/2021 20:29Ne vjerujem da cemo propustiti mnogo toga, jednostavno smo bice sa defektom nesposobno za taj iskorak i razvoj svijesti.
Hiljadama godina ljudi pričaju o razvju svijesti,, a još uvijek niko ne zna čak ni šta je svijest, a kamo li šta se pod pojmom razvoj svijesti podrazumijeva. Ima li neko među vama ko to zaista zna, pa da nam to lijepo objasni, pa da mi odmah to i učinimo - razvijemo tu našu svijest do kraja i spasimo se od propasti u koju nas naša nerazvijena svijest gura. Odnosno, spasimo svijet od skorog fajronta partija, kako bi i naša djeca i unuici mogli da nastave da parijaju
Bellomo
Posts: 767
Joined: 15/03/2018 20:25

#18 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Bellomo »

repetitor2 wrote: 28/01/2021 20:29
Kakva je razlika izmedju covjeka 1500. godine i 2021. godine, ako se dublje udje u razmatranje, pa bukvalno nikakva...isti smo mi ljudi samo sto smo "dobili" tehnologiju, a tehnologija je nista ako se svijest uporedo s njom ne razvija.
Cak smo i manje svjesni i inteligentni, nego ljudi u 16. stoljecu, bas zbog te tehnologije, koja u zadnje vrijeme ide u potpuno pogresnom pravcu.
Na pojedinca ocito ima jako los efekat, jer udaljava covjeka od stvarnosti, pa se ljudi sve vise i vise fokusiraju na nesto sto je fiktivno, izmisljeno i lazno. Pa tako grupa ljudi, sacinjena od ovakvih pojedinaca, moze samo nazadovati u skoro svakom mogucem aspektu.

A ubjedjen sam da je to i stvarna poenta "tehnologije" od samog starta, da od ljudi pravi "ljudske robote" i da se svijet globalizuje koliko god je to moguce.

Prava tehnologija nama obicnim smrtnicima nije, niti ce ikada biti dostupna.

U svemu tome je i stvar te svijesti... Je li znas sta zivis i sta ti se nudi i servira raznim medijama, internetom, drustvenim mrezama? Ili nemas pojma i mislis da si normalna osoba sposobna da razmislja izvan okvira. Mislis da si slobodan, da odlucujes za sebe i donosis sve svoje odluke, a zapravo nisi. Jer i tvoji izbori i odluke koje doneses su nametnute na razne nacine, serviranjem lazne stvarnosti.

A pitanje toga sta cemo MI propustiti za mene ovdje staje. Jer na neki nacin mi je drago sto necu biti dio populacije na planeti kada sve ode bukvalno u 3 lijepe. Zivimo u zadnjem stoljecu ljudi u ovom obliku koji poznajemo.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2545
Joined: 28/02/2010 19:25

#19 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Plavo-bijeli »

Propustit ćemo mnogo toga. Isto kao i naredne generacije poslije nas koje će živjeti i duže nego mi, a i oni što će doći hajmo reć 1000 godina poslije nas će opet propustiti mnogo. Sve dok ne dođemo do one generacije koja će razumjeti kako da ili spriječi potpunu smrt našeg uma/mozga, ili koja će tu smrt usporiti za 10,100, ili 1000 puta.

Najviše mi bude krivo zbog otkrivanja svemira, drugih planeta, zvijezda, galaksija.. volio bih da dozivim da barem u mogucnosti budemo vidjeti preko ekrana kakav je zivot na nekoj drugoj planeti sličnoj Zemlji, kakve su biljke, jezera, koje je boje sve, kakve su životinje.. ima li kakvih građevina i dokaza o nekim inteligentnim stvorenjima...

Ovo razmišljanje oko propuštanja me je vodilo često u depresiju, osjećaj tog 'missing outa' je uzasan, ali isto i pomisao kad vidiš neke stare slike ili klipove od prije 100 godina i shvatiš da su i ti ljudi tada bili mladi, puni zivota , a danas ih odavno nema...

Ipak shvatiš da kad si više u 'sadašnjem trenutku', kad živiš život kakav trebaš da živiš i okružen si pravim ljudima(a nisi samo pod uticajem nekih narkotika) shvatiš da je samo to tada bitno i da šta god poslije bude je potpuno nebitno.

To i činjenica da možda fakat reinkarnacija postoji i da je ovo samo jedan od života koje smo živjeli i koji ćemo živjeti :D

i da ima i nada da će se pojavit neka vanzemaljska civilizacija koja će nam dati dio njihove tehnologije, pa da ćemo usporit starost barem 5x.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#20 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by Ljubo2 »

Plavo-bijeli wrote: 29/01/2021 13:24Najviše mi bude krivo zbog otkrivanja svemira, drugih planeta, zvijezda, galaksija.. volio bih da dozivim da barem u mogucnosti budemo vidjeti preko ekrana kakav je zivot na nekoj drugoj planeti sličnoj Zemlji, kakve su biljke, jezera, koje je boje sve, kakve su životinje.. ima li kakvih građevina i dokaza o nekim inteligentnim stvorenjima...
Ne brini, sve to ćeš moći da vidiš i znaš i kada umreš, tj. kad ostaneš bez fizičkoig tijela, jer tvoja duša (aura) koja postoji u obliku jednog svjesnog elekromagnetnog polja, koja se može i spojiiti i odvojiti od tijela, je BESMRTNA. Ovo podrazumijeva da ona i bez tijela može sve oko sebe i da opaža i osjeća i pamti i misli i razumijne isto kao i da tijelom. Tako da u trenutku smrti, kad ostaneš bez tijela, sve će za tebe da ostane gotovo isto, da skoro u prvi mah nećeš ni shvatiti da si umro, Jer tvoja svijest i svjesnost nije uslovljena tvojim tijelom, već sama sobom.

Ovo što sam ti rekao o smrti i raspadu tijela i sposobnosti čovjekove svijesti da i dalje može da se napreže, kreće, opaža, osjeća, pamti, misli i razumije, gotovo isto kao i sa tijelom, a po nečemu drugom još i bolje nego sa tijelom, je tačno 100%. Ovo ti garantujem, ja, čovjek koji je tokom života mnogo puta, u potpuno budnom i svjesnom stanju uspio da izađe iz svoga tijela i pomovo se zdrav, čitav i savršeno svjestan vrati u njega. I tom prilikom izvrši mnoge provjere i eksperimente i 100& se uvjeri da su ti izlasci iz tijela bili zaista istiniti.

Dakle, ništa ne brinite, ništa nećete popustiti ni kada umrete, jer i poslije smrti i raspada tijela "party" teče i dalje i svi u njemu - i živi i mrtvi - učestvijemo i dalje.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8228
Joined: 25/05/2013 23:49

#21 Re: Sta cemo mi propustiti

Post by apsidejzi »

Plavo-bijeli wrote: 29/01/2021 13:24 Najviše mi bude krivo zbog otkrivanja svemira, drugih planeta, zvijezda, galaksija.. volio bih da dozivim da barem u mogucnosti budemo vidjeti preko ekrana kakav je zivot na nekoj drugoj planeti sličnoj Zemlji, kakve su biljke, jezera, koje je boje sve, kakve su životinje.. ima li kakvih građevina i dokaza o nekim inteligentnim stvorenjima...
Eh ovog je i meni zao. Ja sam ubijedjen da zivot buja u svemiru i da je pitanje decenije kad ce se to otkriti. Imamo milijarde planeta slicnih Zemlji na kojima se moze razviti karbonski zivot tako da bi zaista bilo lijepo dozivjeti da saznas to.
Ovo razmišljanje oko propuštanja me je vodilo često u depresiju, osjećaj tog 'missing outa' je uzasan, ali isto i pomisao kad vidiš neke stare slike ili klipove od prije 100 godina i shvatiš da su i ti ljudi tada bili mladi, puni zivota , a danas ih odavno nema... Ipak shvatiš da kad si više u 'sadašnjem trenutku', kad živiš život kakav trebaš da živiš i okružen si pravim ljudima(a nisi samo pod uticajem nekih narkotika) shvatiš da je samo to tada bitno i da šta god poslije bude je potpuno nebitno.
Svaki put kad vidim stari klip to mi naumpadne i zato sebe cesto napominjem da sve sto postoji jeste SADA. Buducnost naziremo, proslost je negdje u svemiru, putuje u vidu svjetlosti koju smo emitovali, ali zato je sadasnjost tu.
i da ima i nada da će se pojavit neka vanzemaljska civilizacija koja će nam dati dio njihove tehnologije, pa da ćemo usporit starost barem 5x.
Ja nekako zamisljam da ce za 1000 godina nestati drzava i religija i svega ovog sta imamo danas. Vjerovatno cemo do tada (ako ne zeznemo stvar sa nuklearnim oruzjem) osvojiti nas suncev sistem i izgraditi stanice na Marsu a odatle da iduce planete. Do tada cemo imati generacije ljudi koji su se rodili na Marsu i nikada nisu bili na Zemlji. Desice se ista stvar kao sto je bilo kada su Evropljani pronasli Americki kontinent. U pocetku su i dalje bili evropljani a kako su desetljeca pa i stoljeca odmicala, oni su gradili svoj identitet. Tako ce ti ljudi izgraditi svoj identitet kao "marsovci", kao stanovnici neke desete planete. Tada ce i nacije na nasoj planeti postati besmislene i svi cemo se vidjeti kao zemljani. Mozda ce u medjuvremenu naletiti na neke nove civilizacije koje su se razvile nevezano za ljudski rod.

Volio bih malo zaviriti u buducnost da vidim sta ce biti :) Ne moram je zivjeti, samo da zadovoljim radoznalost. Ja vjerujem da ce njihov zivotni stil biti potpuno drugaciji od naseg. Ti kad danas uzmes jednog prosjecnog covjeka, on je imao mnogo vise, neprocjenjivo mnogo vise nego svi kraljevi koji su zivjeli do prije sto godina. Kad ih saberes. Koliko god bio bogat taj kralj, on je jahao konja i putovao danima da ode iz tacke A u B. Bili su suhi bogatasi ali nikada nisu sjeli u automobil, avion, voz. Nikada nisu drzali telefon i pricali sa osobom na drugoj strani planete. Mozda to banalno zvuci, ali to je nevjerovatno dostignuce. Otkrili smo bakterije, viruse koji su ubili toliko ljudi prije nas. Objasnili smo energiju i kako je proizvesti i iskoristiti. Struja.

Sta su oni sve propustili sto mi danas uzimamo zdravo za gotovo. Kao sto ti rece, dosta je depresivno ovako razmisljati jer si svjestan da ce neke nama nezamislive stvari nekome nekada postati banalnost u zivotu. A ja ni ne znam da ce postojati i nikada to saznati necu. Vjerovatno se ljudska narav nece promijeniti mnogo. Kao sto neko napisa, covjek iz 1500-e godine je isti kao ovaj iz 2021-e i to je istina na generalnom nivou, ali i u nama se desava mikroevolucija. Mozda za milion godina ljudska vrsta evoluira u nesto drugo :)

Zamisli proslo tri miliona godina. Hahahah i ljudi evoluirali u neku drugu vrstu... Bizi odoh spavat :D Valja sutra na posao!!!
Post Reply