Šta će finansirati EU u BiH u narednom periodu ?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BihYankee
Posts: 152
Joined: 02/04/2007 11:18
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Šta će finansirati EU u BiH u narednom periodu ?

Post by BihYankee »

Na sajtu EC u BiH (http://www.europa.ba/?akcija=clanak&CID ... k=2&LID=33 i linkovi) sam pronašao da su u periodu 2007-2013 kroz program IPA predviđena sredstva od 11,5 miliardi eura ekonomske pomoći. Obzirom da će BiH imati pristup dijelu ovog kolača (namjenom za zemlje potencijalne kandidate za članstvo u EU) za oblasti Pomoć u tranziciji i institucionalnu izgradnju i jačanje te Prekograničnu saradnju nigdje ne mogu da nađem ni približne iznose na koje možemo računati. Isto tako navodi se da će se nastaviti podrška regionalnom razvoju i infrastrukturi za našu državu. Pokušavao sam nešto više saznati pregledom dokumenta Multi Indicative Planning Document ali nigdje ništa konkretno u brojevima ili procentima. Jako me zanima koliko mi možemo dobiti (ako se dobro pripremmo i apliciramo kvalitetnim projektima) miliona eura i na koje oblasti će se dati akcenat( infrastruktura ?% okoliš ? poljoprivreda ). Neki prijatelji iz Hrvatske kažu da su njima uglavnom obećavali velike procente za infrastrukturu i okoliš te neke sitnice za sve ostalo a sa svojim prijateljima vodim polemiku šta će kod nas biti priotiteti. Došlo je vrijeme kada će se sa dobro pripremljenim projektima moći aplicirati za velika sredstva. Imam neka saznanja o EU RED-u ali se primarno interesujem za projekte iz oblasti infrastrukture i "environment"-a. Ima li neko bolje informacije, konkretno da li se bazirati na poljoprivredu ili gurati napr. postrojenje za tretman otpadnih voda. (things that makes you go Hmmm)?
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#2

Post by Liberalism »

Ukupno je planirano za 2007. godinu 49,4 miliona Euro pomoci EU za BiH

to je za oko 25 miliona Euro manje nego sto iznosi rebalans budzeta F BiH.

za ekologiju je planirano 4 miliona euro pomoci za 2007. godinu.

Za civilno drustvo 3 miliona Euro

Zapošljavanje i regionalni razvoj 5,7 miliona Euro

Određena infrastruktura 4,4 miliona Euro


Ovo su informacije iz prijedloga pomoci koji je zajednicki upućen u Brisel od strane Vijeća ministara i EC delegacije u BiH....
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#3

Post by fantom slobode »

Liberalism wrote:Ukupno je planirano za 2007. godinu 49,4 miliona Euro pomoci EU za BiH

to je za oko 25 miliona Euro manje nego sto iznosi rebalans budzeta F BiH.

za ekologiju je planirano 4 miliona euro pomoci za 2007. godinu.

Za civilno drustvo 3 miliona Euro

Zapošljavanje i regionalni razvoj 5,7 miliona Euro

Određena infrastruktura 4,4 miliona Euro


Ovo su informacije iz prijedloga pomoci koji je zajednicki upućen u Brisel od strane Vijeća ministara i EC delegacije u BiH....
Ja ovdje sabrah oko 13 miliona, sta je sa ostatkom do cifre od 49,4 miliona?
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#4

Post by Liberalism »

Ma ima dosta toga, uglavnom su to projekti koje nase vlasti nece ili ne zele da daju pare.


Evo:

Ustavna reforma 1 milion

deminiranje 1,5 mil

Donacija sudu BiH 3,2 miliona (ni ovo nece da finansiraju)

Reforma javne uprave 4,45 miliona

Policija 0,4 miliona

Obrazovanje 2,8 miliona

Zdravstvo 2 miliona

Trgovina, promocija izvoza 1,5 miliona

Poljoprivreda 3,5 miliona

Energija 2 miliona

Informaciono drustvo 1,4 miliona

Jedinstveni ekonomski prostor 1 milion

Statistika 0,5 miliona

Transport 1,7 miliona

Migracije 1,5 miliona

U Eurima.

To je taj plan odprilike, mozda sam sta preskocio na brzinu prepisah
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by _BosanaC »

Pa sto bi nase vlasti davale pare za to kad ima ludi stranac kojem je i onako duznost da na to trosi pare? :?

Nase vlasti ce cuvati novac kako bi demokratski izabrani narodni predstavnici mogli da konzumiraju sva prava koja im zakon propisuje :oops:
nezeljeni nadimak
Posts: 435
Joined: 18/08/2007 23:39

#6

Post by nezeljeni nadimak »

EU ce u narednom periodu u BiH finansirati zavrsni posao oko podjele ove zemlje po etnickim kriterijima. Zapravo je vec usla u investiciju preko svog zastupnika Milorada Lajcaka :oops:
User avatar
BihYankee
Posts: 152
Joined: 02/04/2007 11:18
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by BihYankee »

Ova tema ima veze i sa ovim sto kaze@nezeljeni nadimak. Nije ni malo bez veze dali ce se projekti koje ce europa (da ima manje e stavio bih ) finansirati u narednom periodu biti realizovani na teritoriji drzave ili entiteta. Pozivam nase entuzijaste da delegiraju ideje za projekte iz oblasti infrastrukture i okolisa (napr obnova postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Sarajevu) koje su u funkciji integracije ili se realizuju u oba entiteta . Znam ko i kako moze delegirati i pripremiti projekte ali moram znati koliko su finasijeri "nanijetili" za ovu po meni vazniju stvar od ruralnog razvoja(valjda pod ovim misle na poljoprivredu a ne domove kulture po selima). Koliko god naivni bili, bolje nam je da im ne pravimo konkurenciju sa našom hranom koja je 100 puta zdravija od njihove a obzirom na geostrateški položaj jeftinija za transportovati širom zemalja EU. To ne znači da ne trebamo maksimalno poticati i subvencionirati našu PP kako bi sami sebe mogli prehraniti ili bar smanjiti uvoz vode za piće (nebi vjeerovali koliko nam za to love ode u susjedne zemlje).HAUG
User avatar
BihYankee
Posts: 152
Joined: 02/04/2007 11:18
Location: Sarajevo
Contact:

#8

Post by BihYankee »

Zahvaljujem na informaciji poštovani @liberalizam. Ima li kakav link il da tražim štele po VM-u ili EC-u? Ovo je ipak u domenu "što se babi snilo..." (dakle želje) ali mislim da EU mora imati strateška određenja koliko će procentualno odvojiti za koju oblast. Nama IPA dozvoljava apliciranje u samo dvije oblasti Transition...i Cross border..) ali se provlači i priča da će biti love i za regionalni razvoj, HR razvoj, ruralni razvoj a nigdje ništa o infrastrukturi ili okolišu što je u CARDS-u ,FARE-u i sl. programima bilo jako potencirano. Koliko su nanijetili za ovo? E to me zanima, pa da im pripremimo "projekte koje neće moći odbiti" a u funkciji su jačanja BiH( valjda se tako i entiteti jačaju)
Post Reply