Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#76 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Zejnep »

petunija wrote:Zabranila bih vožnju kroz pješačke zone, svima bez izuzetka.

I parkiranje na trotoaru
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3160
Joined: 22/07/2017 18:36

#77 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

bersK wrote:Eh da mi je zivjet u gradu kakvim ovdje zele... Al onda se sjetim necega.

Moj prijedlog.

Izbacio bih SDA iz svih mogucih sfera zivota. To je ja mislim najkompletnija stvar koja se može spojit s ovim željama. Ove stvari mogu bit donekle i ostvarive, al džaba kad imate krkane i kabadahije kao vlast.
Slazem se i sam mislim da je SDA stranka koja koci razvoj Sarajeva i BiH. Samo onda se javlja jedan bitan problem. SDA, iako gleda prvenstveno svoje interese, a ne interese drzave je jedina bosnjacka nacionalna stranka koja ima dovoljno moci da zastupa i stiti interese Bosnjaka. Jedan od razloga sto SDA dobija glasove je i ovaj. Mnogo bi ljudi glasalo za neku drugu stranku, ali Bosnjaci nemaju nijednu vise stranku koja je dovoljno jaka da zastupa bosnjacke interese. Iako i sam smatram da drzava treba da brani interese gradjana bez obzira na nacionalnu pripadnost, isto tako mislim da bi opstanak BiH i Bosnjaka bio doveden u pitanje ako ne bi bilo stranke koja je dovoljno jaka da zastupa interese Bosnjaka i BiH.
Sve dok se ne pojavi kvalitetna alternativa, bicemo prisiljeni da trpimo mito i korupciju na svim nivoima u Sarajevu i BiH jer SDA ima monopol na vlast u vecinaki bosnkackim podrucijima.
Ne zelim ovu tema pretvoriti u politicku raspravu, ali ovo sam zelio da napisem.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3160
Joined: 22/07/2017 18:36

#78 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

lajkujMe wrote:Dobra tema.

1)Pod jedan zavrsio sve planirane saobracajnice.
2)Tramvajski sistem bi prosirio da obuhvata i Hrasnicu, Dobrinju i Lukavicu. Trolejbuse bih ukinuo cim bi dosli prvi isplativi elektricni autobusi i komplet vozni park zamjenio istima.
3) zabranio saobracaj od pozorista do obale sem posebnim vozilima lokalnih ljudi s brda jer nemaju alternativu. A sadasnju cestu bi preuredio u dugu zelenu setnicu sa tramvajakim kolosjekom.
Najvece raskrsnice grada ima ih 4-5 bi pametno sredio tramvaj i ljudi bi isli pod zemlju u tim dijelovima a kruzni tokovi iznad za vozila.
4. Srusio bi ko sto neko rece arhiktektonske monstere tipa tibra i izgradio nova rjesenja prikladnija za to i jos.par zgrada novije izrade. Kampus bi pretvorio u ogromni park s kampusom naravno univerzitet bi smjestio tu komplet park bi bio naravno otvorenog tipa.
5. Ocistio Miljacku komplet i sredio korito naravno sva nasa go.na bi se kolektorom cistila.
6. Vodozastitnu zonu ko sto neko rece ocistiti od ljudi i kuca.
7. Aerodom ne bi dirao nego prosirio kapacitete.
8. Pokrenuo bih program podzemnih garaza za svako naselje sto vise to bolje i to kroz javno privatno partnerstvo. Dozvole za garaze bi bile brze i besplatne i ukinuo bih pdv za izgradnju iste i dao na koncesiju od 30god. S reguliranim cjenovnikom parkinga. I onda bi uslio svakog vlasnika vozila da dokaze da ima osiguran parking inace ne mozea registrovati auto. Uglavnom bi parkirana vozila stavio pod zemlju a iznad setnice, igralista, sportske terene i parkove.
9. U Sarajevu ima mnogo rusevina sto od rata sto od zapustenosti rusi! Sve to srusi. RTV dom ne bih rusio nego renovirao i adaptirao ona zgrada moze biti lijepa bez rusenja. Onaj dio od carsije do vjecne vatre zgrade i kuce s desne strane bi porusio i prosirio setnicu.
10. Carsiju bih rezervirao za iskljucivo tradicionalne shopove i tim zanatsko prehrambrenim shopovima bi dao nizu ili 0 stopu pdv kao podsticaj za tradicijionalne radove i hranu.
11. Pijace koji izumiru bih preorijentisao na Bio/domaci uzgoj ne samo voce povrće nego i riba, mlijecni, mesni proizvodi i slatki proizvodi. Takodjer sada imamo dosta ulicnih prodavaca to bih rijesio gdje bi grad obezbjedio moderne i lijepe stand sitove za te ljude uz malu kompenzaciju.
12.Napravio dva tri prava trga.
13. Padinske dijelove grada bih polako poceo sredjivati trajalo bi to desetljecima ali bih polako uvodio arhitektonski red gore. S redovima jednakih kuca u skladu s licem grada. Prosirio sadrzaje gore s parkovima, igralistima i zajednickim sadrzajima.
14)Od Trebevica bih napravio visokomoderni eko/natur/adrenalin park s masu prirodnih sadrzaja, sportskih terena, velikim zoloskim vrtom, stazama za biciklo, hoteli, bazeni, staze za sankanje i skijanje djece. I milion drugih sadrzaja.
15) davao podsticaje za gradnju skycrapera u centru znaci marin dvor i okolica i napravio "downtown" gdje bi se vecina sjedista firmi preselila i osigurao sve moguce uvjete za rad istih.
16)istakao bih turisticke atribute grada pogotovo mislim na historijske dogadjaje i zgrade citav grad bi postao svojevrsni muzej s raznim instalacijama, dogadjajima (npr imitacija atentata) s raznim kipovima, novim muzejima, interaktivnim sadrzajima i slicno gdje bi docarao historiju grada.
17) ulagao u sport uveliko od ameterskih do profesionalnih obezbjedio bih vrhunske uslove za sportase to ukljucuje i dvorane, trening centri, stadione i drugo. Time bi i pokusao dovesti vec takmicenja kod nas npr europska i svjetska prvenstva u raznim sportovima, pogotovo bi se fokusirao na zimske sportove.


Uglavnom napravio bi moderni grad s jakom ekonomijom, jakim turizmom i jakim drustvenim natur sadrzajima.
:thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#79 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

petunija wrote:Zabranila bih vožnju kroz pješačke zone, svima bez izuzetka.
da i kad crkne trafo negdje onda ce vam predsjednik mjesne zajednice podijeliti svijece ,jer kamion ne moze dovuci drugi .takodjer i hitna i vatrogasci kad dodju neka izgore stanovi i zgrade i neka umiru ljudi jer ne mogu proci kroz pjesacku zonu...
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#80 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by petunija »

Lupaš gluposti
naravno da za hitnu i vatrogasce ovo ne važi, a što se trafo stanica tiče, nešto ih ne viđoh u pješačkim zonama :-?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8578
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#81 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Pitar sa Kariba »

UPRAVU!




:D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#82 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by dječak sa šibicama »

vratio "sarajlije" kucama u Pracu i Ustikolinu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#83 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

petunija wrote:Lupaš gluposti
naravno da za hitnu i vatrogasce ovo ne važi, a što se trafo stanica tiče, nešto ih ne viđoh u pješačkim zonama :-?
ja lupam gluposti?
petunija wrote:svima bez izuzetka.
ima ih koliko hoces u pjesackim zonama ,zavucene su,na bascarsiji se vide ,po ferhadiji su u dvoristima...
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#84 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by vryzas »

Pitar sa Kariba wrote:UPRAVU!




:D

:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#85 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Zejnep »

GRAS :cry:
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#86 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by petunija »

bitanga_sa_otesa wrote:
petunija wrote:Lupaš gluposti
naravno da za hitnu i vatrogasce ovo ne važi, a što se trafo stanica tiče, nešto ih ne viđoh u pješačkim zonama :-?
ja lupam gluposti?
petunija wrote:svima bez izuzetka.
ima ih koliko hoces u pjesackim zonama ,zavucene su,na bascarsiji se vide ,po ferhadiji su u dvoristima...
Kad se kaže "svi bez izuzetka" misli se na ove dostavljače pizza, kojekakvih sekjuritija... i sl koji dobivaju kojekakve dozvole, podrazumijeva se da hitna i vatrogasci mogu svuda prići, njima ne treba posebna dozvola (da budem preciznija tu su i svi iz održavanja i intervencija: vodovod, telekom, struja...)
Da ne začatavamo temu dalje...složićemo se da se ne razumijemo najbolje
User avatar
Logovan
Posts: 94353
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#87 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Logovan »

Izetbegovića, Ivanića, Dodika, Čovića, Novalića, Konakovića, Skaku, itd.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#88 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

petunija wrote: Kad se kaže "svi bez izuzetka" misli se na ove dostavljače pizza, kojekakvih sekjuritija... i sl koji dobivaju kojekakve dozvole, podrazumijeva se da hitna i vatrogasci mogu svuda prići, njima ne treba posebna dozvola (da budem preciznija tu su i svi iz održavanja i intervencija: vodovod, telekom, struja...)
svi bez izuzetka su svi,da je pisalo sa izuzetkom sluzbi tih i tih onda bi bilo ok,ovako moram nagadjat i citat misli,jer ne pise nigdje sta se podrazumijeva :-D
p.s. vatrogasci ne mogu svuda proci,ako se zatvori fizicki ,ne moze kamion kroz stubice prolaziti..
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3160
Joined: 22/07/2017 18:36

#89 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

Kao sto sam ranije naveo , mislim da bi trebalo renovirati i modernizovati stadione Kosevo i Grbavica.
Stadion Kosevo bi se ABd srusio i napravio novi koji nije ukopan u zemlju i sa svim pratecim sadrzajima koje stadion treba da ima. Izgledao bi slicno kao Mercedes Benz Arena u Stuttgartu.
Image
Saobracaj na juznoj longitudinali bi trebao biti usmjeren ispod povrsine zemlje u dijelu koji prolazi pored stadiona Grbavica, a na povrsini bi bi bila velika otvorena povrsina ispred stadiona. Stadion bi treobao ovako izgledati.
Image
Oba stadiona bi zadovoljavala standarde za UEFA 4. kategoriju.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#90 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by akaunt »

Nema se šta više mijenjat. Sve je promijenjeno!
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#91 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Tuzla111 »

Uradio bi fasade na starim zgradama i uveo strasne kazne za grafite. Zabranio parking na trotoarima, mislim poceo kaznjavati strasno.i uradio vise za pjesacke zone, iako sam ja rijetko pjesak, bode me u oci kako se bukvalno vozi po trotoarima.
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#92 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by salihh »

dječak sa šibicama wrote:vratio "sarajlije" kucama u Pracu i Ustikolinu
A vratio prave sarajlije iz uloga, kalinovika i niksica... sta cemo s tobom?
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#93 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Tuzla111 »

:thumbup: :thumbup:
salihh wrote:
dječak sa šibicama wrote:vratio "sarajlije" kucama u Pracu i Ustikolinu
A vratio prave sarajlije iz uloga, kalinovika i niksica... sta cemo s tobom?
Ko da im je babovina pa se niko ne smije doseliti jebote.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#94 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by duminjo »

Izgradio bih Jos zatvora u Kojima bi svaki zatvorenik morao zaraditi svoj obrok.

Poostrio bih Sve inspekcije zä neplacanje poreza i rada na crno.

Bar bih uduplo Broj policije na ulici. Normalne policije.

Svaki trgovacki Centar ili granap bi morao imati vise Od 50% domacih proizvoda na Posebno istaknutim policama.

I tako tih nekih stvari. Bolje da Se ne pitam i da ja ne mijenjam :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#95 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by konektovan »

Zabranio dalju gradnju, betonizaciju grada. Dajte nam parkova. :mrgreen:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#96 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

bitanga_sa_otesa wrote:
petunija wrote:Zabranila bih vožnju kroz pješačke zone, svima bez izuzetka.
da i kad crkne trafo negdje onda ce vam predsjednik mjesne zajednice podijeliti svijece ,jer kamion ne moze dovuci drugi .takodjer i hitna i vatrogasci kad dodju neka izgore stanovi i zgrade i neka umiru ljudi jer ne mogu proci kroz pjesacku zonu...
Pretjerujes.

Na Dobrinji eno zatvaraju pjesacku zonu, jer je ponekad najmanje pjesaka tu. Iako svaka radnja, restoran ima servisni put iza zgrade - jer je tako isplanirano, malo ko taj servisni put koristi. I onda svi idu setalistem, lakse im.

Zona se sada zatvara, postavljeni stubici i na ulazima u setaliste ce biti jedan prolaz gdje ce biti stubici koji se spustaju, bas za ove slucajeve koje si ti naveo.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#97 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

dječak sa šibicama wrote:vratio "sarajlije" kucama u Pracu i Ustikolinu
one koji su postali "Sarajlijama" nakon ovog ili drugog svjetskog rata - u oba slučaja grad je imao ogromne prilive stanovništva? Ostat će Sarajevo na par hiljada stanovnika ako ih sve vratiš jer se i poslije onog rata isto desilo :)

"1910. godine Sarajevo je imalo 57.040 stanovnika, 1931. godine 78.180, a 1961. 143.120 stanovnika"
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#98 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by petunija »

@Thorgerson :thumbup: upravo tako,
Ne sjećam se kad sam vidjela bilo koju hitnu službu, jer se takve stvari rijetko dešavaju, a jasno je da su oni izuzeti od svih zabrana.
Bodu oči papci koji svakodnevno voze šetalištem a bez ikakve potrebe.
Treba li navesti da sam svojim očima gledala na Ferhadiji lika iz kombija sekjuritija, kako se u pola 11 lagano zaustavlja kod onog čike u prolazu što prodaje igračke, kupuje nešto i nastavlja kombijem kroz šetalište? A mi pješaci noge polomismo na pločice što iskaču zbog ovih bahatih momaka. Ili onaj što vozi auto pizzerije Kovači, često ga viđam, kakvu to hitnu dostavu on ima u sedam ujutro? :roll:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#99 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

Thorgerson wrote: Pretjerujes.
ne pretjerujem,ja sam se vise bazirao na uzu gradsku zonu,dobrinja je predgradje i novije naselje i rijesena je dobro.ferhadija i bascarsija je vec druga prica...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#100 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

bitanga_sa_otesa wrote: svi bez izuzetka su svi,da je pisalo sa izuzetkom sluzbi tih i tih onda bi bilo ok,ovako moram nagadjat i citat misli,jer ne pise nigdje sta se podrazumijeva :-D
p.s. vatrogasci ne mogu svuda proci,ako se zatvori fizicki ,ne moze kamion kroz stubice prolaziti..
slažem se - riječi se olako koriste a ništa se ne podrazumijeva :) + riješi se i to sa definisanjem "izuzetaka" kao i sa potopnim stubićima i ljepota - dobiju "daljinski" svi koji treba da ga imaju i nema saobraćaja osim za definisane kategorije
Post Reply