Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Logovan
Posts: 94405
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#51 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Logovan »

Thorgerson wrote:Ovdje ima stvarno super prijedloga, ali isto tako ima nerealnih stvari - da se osjecam kao da sjedim s nekom djecom koja mastaju. Ja ne znam sta je pokretac teme htio je li da mastamo ili mozda da damo neke konkretne prijedloge koji su realno ostvarivi u nekom izglednom periodu.

Jer vidim da je i pokretac teme sam, naveo neke nerealne ciljeve, uopstene koje ne bi mogli ostvariti ni deset, pedeset puta jaci gradovi od Sarajeva.
Pa nerealan pokretač, nerealni i ostali. Valjda je tako i zamislio temu, da bude pomalo sa nerealnim ciljevima. :D Ovih par ideja su ti jako dobre. Sve bolja od bolje. Prva će se realizovati izgleda, pokrenulo se nešto konačno.

Pored bob staze, atentata na Franca Ferdinanda i ostalih mogućih turističkih atrakcija, evo još jedna:
Image
U pitanju je ovaj toranj odmah kod zgrade Energoinvesta.
To ti je bio toranj/ulaz u skloniste od bombardovanja prije II sv.rata. Nije taj bio jedini, bilo je jos par komada oko Vase Miskina prije nego su poruseni... Glatki oblik je sluzio da i u slucaju udara avio bombe, ista lakse sklizne pored umjesto u sam objekt. Moja pokojna baba s djecom je tu isla par puta u ratu kada su sirene najavljivale saveznicke bombardere... S obzirom da je tu bila zelj.radionica, a pruga sa teretnim skladistima i zelj.stanicom u krugu 100 metara, razumljivo.
Objašnjenje sa jedne teme sa ovog foruma.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#52 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

bila su 4 ta ulaza
User avatar
Logovan
Posts: 94405
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#53 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Logovan »

bitanga_sa_otesa wrote:bila su 4 ta ulaza
Sada imaju samo dva.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#54 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

Logovan wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:bila su 4 ta ulaza
Sada imaju samo dva.
poruseni kako se mijenjala namjena vmc jbga...
User avatar
Logovan
Posts: 94405
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#55 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Logovan »

bitanga_sa_otesa wrote:
Logovan wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:bila su 4 ta ulaza
Sada imaju samo dva.
poruseni kako se mijenjala namjena vmc jbga...
Znaš li možda gdje su tačno ostala dva bila izgrađena?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#56 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by supercali »

Jedan je koliko me sjecanje sluzi bio otprilike gdje se sada iskljucuje za jysk
To mi je ostalo kroz maglu mada moguce da i grijesim jer se nije od betonske ograde bas vidjelo sve al meni je to nesto ostalo da je tu bio jedan
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3169
Joined: 22/07/2017 18:36

#57 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

Logovan wrote:
Thorgerson wrote:Ovdje ima stvarno super prijedloga, ali isto tako ima nerealnih stvari - da se osjecam kao da sjedim s nekom djecom koja mastaju. Ja ne znam sta je pokretac teme htio je li da mastamo ili mozda da damo neke konkretne prijedloge koji su realno ostvarivi u nekom izglednom periodu.

Jer vidim da je i pokretac teme sam, naveo neke nerealne ciljeve, uopstene koje ne bi mogli ostvariti ni deset, pedeset puta jaci gradovi od Sarajeva.
Pa nerealan pokretač, nerealni i ostali. Valjda je tako i zamislio temu, da bude pomalo sa nerealnim ciljevima. :D Ovih par ideja su ti jako dobre. Sve bolja od bolje. Prva će se realizovati izgleda, pokrenulo se nešto konačno.

Pored bob staze, atentata na Franca Ferdinanda i ostalih mogućih turističkih atrakcija, evo još jedna:
Image
U pitanju je ovaj toranj odmah kod zgrade Energoinvesta.
To ti je bio toranj/ulaz u skloniste od bombardovanja prije II sv.rata. Nije taj bio jedini, bilo je jos par komada oko Vase Miskina prije nego su poruseni... Glatki oblik je sluzio da i u slucaju udara avio bombe, ista lakse sklizne pored umjesto u sam objekt. Moja pokojna baba s djecom je tu isla par puta u ratu kada su sirene najavljivale saveznicke bombardere... S obzirom da je tu bila zelj.radionica, a pruga sa teretnim skladistima i zelj.stanicom u krugu 100 metara, razumljivo.
Objašnjenje sa jedne teme sa ovog foruma.
Iskren da budem, prvenstveno sam mislio da pisemo sve ono sto bi promijenili, ali bas sve. Nisam mislio da pricamo samo o stvarima koje su trenutno ostvarive.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#58 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

Logovan wrote: Znaš li možda gdje su tačno ostala dva bila izgrađena?
probacu naci sliku,imao sam je u kompu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66211
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#59 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Dao bi Skenderiju Arapima da je sruse i naprave trgovacki centar.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#60 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

supercali wrote:Jedan je koliko me sjecanje sluzi bio otprilike gdje se sada iskljucuje za jysk
jeste on je srusen,a ja bi se zakleo da je bio i cetvrti tamo kod doma zdravlja zeljeznicara ,pored one najvece hale..
na slici vidim 3 komada,taj je mozda zaklonjen dimnjakom..
Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#61 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by supercali »

bitanga_sa_otesa wrote:
supercali wrote:Jedan je koliko me sjecanje sluzi bio otprilike gdje se sada iskljucuje za jysk
jeste on je srusen,a ja bi se zakleo da je bio i cetvrti tamo kod doma zdravlja zeljeznicara ,pored one najvece hale..
na slici vidim 3 komada,taj je mozda zaklonjen dimnjakom..
Nisam bio siguran al sam se smio zakleti da je tu bio preko puta adre otprilike
hrasno
Posts: 384
Joined: 01/11/2012 17:14

#62 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by hrasno »

Postoji jos onaj pored miksera
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#63 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

ne znam gdje je mikser sada imaju 2 samo ,jedan pored energoinvesta i jedan pored ramaglasa,a izgleda da su samo 3 bila...
zajebah se za cetvrti
evo slika iz 1954.
Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#64 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by supercali »

Znaci nisam pogrijesio za ovaj koji je otprilike bio gdje je iskljucenje za parking dole I na slici je u sredini
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#65 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

nisi ,njega se i ja sjecam dok je bila stara dvosmjerna ulica ,betonska ograda i dudovi :D , srusen je kad se sirila cesta.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#66 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by supercali »

bitanga_sa_otesa wrote:nisi ,njega se i ja sjecam dok je bila stara dvosmjerna ulica ,betonska ograda i dudovi :D , srusen je kad se sirila cesta.
I onaj parking na kraju pa se oko njega kruzilo da se izadje na cestu kod podvoznjaka
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#67 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

supercali wrote: I onaj parking na kraju pa se oko njega kruzilo da se izadje na cestu kod podvoznjaka
to je bio energoinvestov parking :-D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#68 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by supercali »

Znam
I to odignut parking ulazilo se sa zapadne strane a na drgoj strani bile 2 stepenice
Ne bi se smio zakleti al I tu je cini mi se bilo nesto betonsko tacno na parkingu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#69 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

supercali wrote:Znam
I to odignut parking ulazilo se sa zapadne strane a na drgoj strani bile 2 stepenice
Ne bi se smio zakleti al I tu je cini mi se bilo nesto betonsko tacno na parkingu
bila trafika s rampom i bila na sred parkinga plinska regulaciona stanica od sarajevogasa i bila granitna kocka okolo parkinga i rupetine,nije bilo asfaltirano :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#70 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by supercali »

Dobro si trafika
Znam da je nesto bilo al da si me pitao sta ne bih ti znao reci al znam da je bilo nesto
Za to ostalo se ne sjecam
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3169
Joined: 22/07/2017 18:36

#71 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

Modernizovao bih ABd stadione Kosevo i Grbavica. Na Kosevu bih uklonio atletsku stazu i stadion ne bi vise bio ukopan u zemlju vec bi bio "normalan" sa kapacitetom od oko 35 000-40 000 sjedecih mjesta(natkrivenih). Na Grbavici bi sve cetiri tribine bile kao sjeverna tribina. Na oba stadiona bi bili postavljeni najmoderniji travnjaci.
Na Ilidzi bih porusio neke nove zgrade(koje su izgradjene ili u izgradnji kao npr. hotel hills, one dvije zgrade koje se prave kada se ide prema OBI-ju, nadogradjeni dio kod austrougarskih hotela), prosirio bih ulice tj. dodao barem jos jednu traku za oba smjera uz rijeku i kod terminala. Pijaca kod terminala bi bila uklonjena. Sruseni bi bili i Sara centar, parking kod Sara centra.
Hotel Bosna bi bio izmjesten na prikladniju lokaciju.
Broj zelenih povrsina bi bio povecan tako da Ilidza bude zeleni dio Sarajeva sa parkovima i izletistima.
Uklonio bih kuce u vodozastitnoj zoni. Zgrade koje bi bile izgradjene bi bile slicne zgradama u naselju Sarajevo Wawes(ne mislim bukvalno izgledom vec da bi neki standardi o broju zelenih povrsina, igralista i sl. bili postovani)
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#72 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by bersK »

Eh da mi je zivjet u gradu kakvim ovdje zele... Al onda se sjetim necega.

Moj prijedlog.

Izbacio bih SDA iz svih mogucih sfera zivota. To je ja mislim najkompletnija stvar koja se može spojit s ovim željama. Ove stvari mogu bit donekle i ostvarive, al džaba kad imate krkane i kabadahije kao vlast.
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#73 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by drag_gost »

Kupio klix i banovao insomniju. :mrgreen:
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#74 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by lajkujMe »

Dobra tema.

1)Pod jedan zavrsio sve planirane saobracajnice.
2)Tramvajski sistem bi prosirio da obuhvata i Hrasnicu, Dobrinju i Lukavicu. Trolejbuse bih ukinuo cim bi dosli prvi isplativi elektricni autobusi i komplet vozni park zamjenio istima.
3) zabranio saobracaj od pozorista do obale sem posebnim vozilima lokalnih ljudi s brda jer nemaju alternativu. A sadasnju cestu bi preuredio u dugu zelenu setnicu sa tramvajakim kolosjekom.
Najvece raskrsnice grada ima ih 4-5 bi pametno sredio tramvaj i ljudi bi isli pod zemlju u tim dijelovima a kruzni tokovi iznad za vozila.
4. Srusio bi ko sto neko rece arhiktektonske monstere tipa tibra i izgradio nova rjesenja prikladnija za to i jos.par zgrada novije izrade. Kampus bi pretvorio u ogromni park s kampusom naravno univerzitet bi smjestio tu komplet park bi bio naravno otvorenog tipa.
5. Ocistio Miljacku komplet i sredio korito naravno sva nasa go.na bi se kolektorom cistila.
6. Vodozastitnu zonu ko sto neko rece ocistiti od ljudi i kuca.
7. Aerodom ne bi dirao nego prosirio kapacitete.
8. Pokrenuo bih program podzemnih garaza za svako naselje sto vise to bolje i to kroz javno privatno partnerstvo. Dozvole za garaze bi bile brze i besplatne i ukinuo bih pdv za izgradnju iste i dao na koncesiju od 30god. S reguliranim cjenovnikom parkinga. I onda bi uslio svakog vlasnika vozila da dokaze da ima osiguran parking inace ne mozea registrovati auto. Uglavnom bi parkirana vozila stavio pod zemlju a iznad setnice, igralista, sportske terene i parkove.
9. U Sarajevu ima mnogo rusevina sto od rata sto od zapustenosti rusi! Sve to srusi. RTV dom ne bih rusio nego renovirao i adaptirao ona zgrada moze biti lijepa bez rusenja. Onaj dio od carsije do vjecne vatre zgrade i kuce s desne strane bi porusio i prosirio setnicu.
10. Carsiju bih rezervirao za iskljucivo tradicionalne shopove i tim zanatsko prehrambrenim shopovima bi dao nizu ili 0 stopu pdv kao podsticaj za tradicijionalne radove i hranu.
11. Pijace koji izumiru bih preorijentisao na Bio/domaci uzgoj ne samo voce povrće nego i riba, mlijecni, mesni proizvodi i slatki proizvodi. Takodjer sada imamo dosta ulicnih prodavaca to bih rijesio gdje bi grad obezbjedio moderne i lijepe stand sitove za te ljude uz malu kompenzaciju.
12.Napravio dva tri prava trga.
13. Padinske dijelove grada bih polako poceo sredjivati trajalo bi to desetljecima ali bih polako uvodio arhitektonski red gore. S redovima jednakih kuca u skladu s licem grada. Prosirio sadrzaje gore s parkovima, igralistima i zajednickim sadrzajima.
14)Od Trebevica bih napravio visokomoderni eko/natur/adrenalin park s masu prirodnih sadrzaja, sportskih terena, velikim zoloskim vrtom, stazama za biciklo, hoteli, bazeni, staze za sankanje i skijanje djece. I milion drugih sadrzaja.
15) davao podsticaje za gradnju skycrapera u centru znaci marin dvor i okolica i napravio "downtown" gdje bi se vecina sjedista firmi preselila i osigurao sve moguce uvjete za rad istih.
16)istakao bih turisticke atribute grada pogotovo mislim na historijske dogadjaje i zgrade citav grad bi postao svojevrsni muzej s raznim instalacijama, dogadjajima (npr imitacija atentata) s raznim kipovima, novim muzejima, interaktivnim sadrzajima i slicno gdje bi docarao historiju grada.
17) ulagao u sport uveliko od ameterskih do profesionalnih obezbjedio bih vrhunske uslove za sportase to ukljucuje i dvorane, trening centri, stadione i drugo. Time bi i pokusao dovesti vec takmicenja kod nas npr europska i svjetska prvenstva u raznim sportovima, pogotovo bi se fokusirao na zimske sportove.


Uglavnom napravio bi moderni grad s jakom ekonomijom, jakim turizmom i jakim drustvenim natur sadrzajima.
User avatar
petunija
Posts: 3044
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#75 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by petunija »

Zabranila bih vožnju kroz pješačke zone, svima bez izuzetka.
Post Reply