Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#1 Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

Kao sto sam naslov kaze, moje pitanje je sta bi vi promijenili u Sarajevu pod pretpostavkom da imate ogromnu kolicinu novca za ovu namjenu.
Ja bih licno uradio sljedece:
na svim zgradama koje ne bi bile srusene fasada bi im bila obnovljena
Uspostavio tramvajsku mrezu od ilidze do hrasnice zatim do dobrinje i onda u istocno sarajevo, zatim bi tramvaj prolazio tunelom do grbavice i zatim paralelno sa prvon transverzalom do vogosce
Zavrsile bi se sve longitudinale, transverzale i zaobilaznice koje su planirane ABd da se urade
Srusio bih vecinu zgrada koje su starije(ne mislim na austrougarske zgrade u centru i syarom gradu vec jednostavno stare i oronule zgrade koje nemaju nikakvu estetsku, arhitektonsku vrijednost u centru, novom sarajevu i novom gradu) te ih zamjenio novim i modernim zgradama
Srusen bi bio rtv dom, a na mjestu rtv doma bi bila izgradjena moderna zgrada iste namjene
Grbavica, kosevo i zetra bi bili modernizovani i obnovljeni
Srusene bi bile i kuce u padinskim naseljima grada a stanovnici ovih kuca bi dobili stanove u novim zgradama koje bi bile izgradjene
Srusene bi bile i nove zgrade koje su apsolutni arhitekonski i urbanisticki promasaji, a na njihovim mjestima bi bile izgradjene nove i moderne zgrade sa svim pratecim sadrzajima
Aerodrom bi bio izmjesten izvan grada
Srusene bi bile i sve kuce u vodozastitnoj zoni
Na Ilidzi bi isto tako bile srusene nove zgrade koje kvare izgled Ilidze i Ilidza bi postala zeleni dio Sarajeva sa mnogo parkova, fontana...
Betanija bi postala gradski park sa pratecim sadrzajima
Na mjestu danasnjeg kampusa bi bio izgradjen novi kampus sa novim zgradama za fakultete i smjestajnim kapacotetima za studente, a na drugom dijelu bi bila izgradjena Centralna dzamija Sarajeva
Alipasino polje bi bilo obnovljeno i uredjeno te bi bile srusene zgrade koje su izgradjene uz glavnu cestu
Napisah se i ja dosta :D
Izvinjavam se na svim gramatickim greskama, pisao sam sa mobitela.
Napisite i vi kako bi ste uredili Sarajevo
Last edited by Leopard_SA on 14/03/2024 16:38, edited 2 times in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#2 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

pod pretpostavkom da imam ogromnu kolicinu novca odleprsao bi iz ove septiĆke jame :lol:
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#3 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

bitanga_sa_otesa wrote:pod pretpostavkom da imam ogromnu kolicinu novca odleprsao bi iz ove septiĆke jame :lol:
Pretpostavimo da bi novac se mogao koristiti samo za navedenu namjenu :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#4 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

Leopard_SA wrote: Pretpostavimo da bi novac se mogao koristiti samo za navedenu namjenu :D
onda cemo pretpostaviti da sam ja neko iz ezdea i da cu pokrast taj novac i pobjeci :lol:
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#5 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

bitanga_sa_otesa wrote:
Leopard_SA wrote: Pretpostavimo da bi novac se mogao koristiti samo za navedenu namjenu :D
onda cemo pretpostaviti da sam ja neko iz ezdea i da cu pokrast taj novac i pobjeci :lol:
:lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by insomnia78 »

Vratio bi prave Sarajlije iz Bratunca i Han pijeska
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#7 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by vjesticanametli »

Leopard_SA wrote:Kao sto sam naslov kaze, moje pitanje je sta bi vi promijenili u Sarajevu pod pretpostavkom da imate ogromnu kolicinu novca za ovu namjenu.
Ja bih licno uradio sljedece:
na svim zgradama koje ne bi bile srusene fasada bi im bila obnovljena
Uspostavio tramvajsku mrezu od ilidze do hrasnice zatim do dobrinje i onda u istocno sarajevo, zatim bi tramvaj prolazio tunelom do grbavice i zatim paralelno sa prvon transverzalom do vogosce
Zavrsile bi se sve longitudinale, transverzale i zaobilaznice koje su planirane ABd da se urade
Srusio bih vecinu zgrada koje su starije(ne mislim na austrougarske zgrade u centru i syarom gradu vec jednostavno stare i oronule zgrade koje nemaju nikakvu estetsku, arhitektonsku vrijednost u centru, novom sarajevu i novom gradu) te ih zamjenio novim i modernim zgradama
Srusen bi bio rtv dom, a na mjestu rtv doma bi bila izgradjena moderna zgrada iste namjene
Grbavica, kosevo i zetra bi bili modernizovani i obnovljeni
Srusene bi bile i kuce u padinskim naseljima grada a stanovnici ovih kuca bi dobili stanove u novim zgradama koje bi bile izgradjene
Srusene bi bile i nove zgrade koje su apsolutni arhitekonski i urbanisticki promasaji, a na njihovim mjestima bi bile izgradjene nove i moderne zgrade sa svim pratecim sadrzajima
Aerodrom bi bio izmjesten izvan grada
Srusene bi bile i sve kuce u vodozastitnoj zoni
Na Ilidzi bi isto tako bile srusene nove zgrade koje kvare izgled Ilidze i Ilidza bi postala zeleni dio Sarajeva sa mnogo parkova, fontana...
Betanija bi postala gradski park sa pratecim sadrzajima
Na mjestu danasnjeg kampusa bi bio izgradjen novi kampus sa novim zgradama za fakultete i smjestajnim kapacotetima za studente, a na drugom dijelu bi bila izgradjena Centralna Dzamija Sarajeva
Alipasino polje bi bilo obnovljeno i uredjeno te bi bile srusene zgrade koje su izgradjene uz glavnu cestu
Napisah se i ja dosta :D
Izvinjavam se na svim gramatickim greskama, pisao sam sa mobitela.
Napisite i vi kako bi ste uredili Sarajevo
dobro je...taman kontam nece bit DZamije kad ono bice centralna :run:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#8 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by uglavnomja »

.
Last edited by uglavnomja on 05/03/2018 09:11, edited 1 time in total.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#9 Re: Sta bi vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

vjesticanametli wrote:
Leopard_SA wrote:Kao sto sam naslov kaze, moje pitanje je sta bi vi promijenili u Sarajevu pod pretpostavkom da imate ogromnu kolicinu novca za ovu namjenu.
Ja bih licno uradio sljedece:
na svim zgradama koje ne bi bile srusene fasada bi im bila obnovljena
Uspostavio tramvajsku mrezu od ilidze do hrasnice zatim do dobrinje i onda u istocno sarajevo, zatim bi tramvaj prolazio tunelom do grbavice i zatim paralelno sa prvon transverzalom do vogosce
Zavrsile bi se sve longitudinale, transverzale i zaobilaznice koje su planirane ABd da se urade
Srusio bih vecinu zgrada koje su starije(ne mislim na austrougarske zgrade u centru i syarom gradu vec jednostavno stare i oronule zgrade koje nemaju nikakvu estetsku, arhitektonsku vrijednost u centru, novom sarajevu i novom gradu) te ih zamjenio novim i modernim zgradama
Srusen bi bio rtv dom, a na mjestu rtv doma bi bila izgradjena moderna zgrada iste namjene
Grbavica, kosevo i zetra bi bili modernizovani i obnovljeni
Srusene bi bile i kuce u padinskim naseljima grada a stanovnici ovih kuca bi dobili stanove u novim zgradama koje bi bile izgradjene
Srusene bi bile i nove zgrade koje su apsolutni arhitekonski i urbanisticki promasaji, a na njihovim mjestima bi bile izgradjene nove i moderne zgrade sa svim pratecim sadrzajima
Aerodrom bi bio izmjesten izvan grada
Srusene bi bile i sve kuce u vodozastitnoj zoni
Na Ilidzi bi isto tako bile srusene nove zgrade koje kvare izgled Ilidze i Ilidza bi postala zeleni dio Sarajeva sa mnogo parkova, fontana...
Betanija bi postala gradski park sa pratecim sadrzajima
Na mjestu danasnjeg kampusa bi bio izgradjen novi kampus sa novim zgradama za fakultete i smjestajnim kapacotetima za studente, a na drugom dijelu bi bila izgradjena Centralna Dzamija Sarajeva
Alipasino polje bi bilo obnovljeno i uredjeno te bi bile srusene zgrade koje su izgradjene uz glavnu cestu
Napisah se i ja dosta :D
Izvinjavam se na svim gramatickim greskama, pisao sam sa mobitela.
Napisite i vi kako bi ste uredili Sarajevo
dobro je...taman kontam nece bit DZamije kad ono bice centralna :run:
Znaci napisem kilometarski tekst, navedem ogroman broj stvari koje bih promijenio i opet se uspije nac neko kome smeta dzamija.
Pa ne mogu da vjerujem...
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#10 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by azurna_obala »

Proširila trotoare i prilagodila ih za dječija kolica i invalide, kao i ulaze u prodavnice, banke, autobuse i sve ostalo gdje svi drugi normalno ulaze. Naravno, auta maknula sa istih.

Smanjila broj auta, uvela carpool, na mjestu gdje se prave zgrade Meandar na otoci napravila park. Inače bih voljela da ima neka površina gdje možeš otići sa dekom, knjigom, djecom, i uživati na zemlji bos.

Ukinula saobraćaj u Vilsonovom skroz, da bude samo za rekreaciju. Također, ograničiti ili ukinuti saobraćaj skroz od Skenderije do čaršije i nazad do predsjedništva.


Za početak :mrgreen:
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#11 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

@azurna obala :thumbup:
Potpuno se slazem sa tobom. Prosirenje trotoara i zatvaranje saobracaja za privatne automobile od Bascarsije do Skenderije bi bio dobar potez.
Isto tako Vilsonovo setaliste bi se trebalo produziti do Skenderije i trebao bi se potpuno ukinuti saobracaj kroz isti.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by SmokingMan »

Obnovio observatoriji na čolinoj kapi.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#13 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

Bilo bi lijepo da se na mjestu bivse Sarajke napravi gradski trg i isto tako da se napravi vise podzemnih garaza da bi se rijesila potreba za parkingom u centralnom dijelu grada
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#14 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by zipoo »

Ljude
kudrilo
Posts: 1213
Joined: 17/10/2016 02:48

#15 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by kudrilo »

zipoo wrote:Ljude
Bukvalno sam krenuo to napisati.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#16 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by JavierBosnia »

To ni na SIMSu nije moguce jaro
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by SmokingMan »

zipoo wrote:Ljude
Možeš ih prisilno raseliti,ukoliko si u najmanju ruku diktator,ali im karakter ne možeš promjeniti. :D
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3170
Joined: 22/07/2017 18:36

#18 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Leopard_SA »

SmokingMan wrote:
zipoo wrote:Ljude
Možeš ih prisilno raseliti,ukoliko si u najmanju ruku diktator,ali im karakter ne možeš promjeniti. :D
Dovoljno bi bilo samo uvesti zakone i pravila koja bi morali postovati svi gradjani. Sarajevo je metropola i citava srednja i istocna Bosna gravitira Sarajevu. Zbog toga je normalno da se mnogo ljudi doseljava u Sarajevo. Znaci treba postojati jaka i autorotativna policija koja bi uspostavila red u gradu da ne bi bilo situacija kakve se danas desavaju.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by muha_sa »

vecini stanovništva bi promjeno mentalni cip u glavi
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by Truba »

tramvajske tračnice
rimsa91
Posts: 113
Joined: 21/07/2017 14:17

#21 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by rimsa91 »

Ja polazim pod pretpostavkom sa malo para tj. minimalno a 30 % bolje bi bilo

OČISTIO BIH GA, POJAČAO BIH ČIŠĆENJE I POD HITNO NA SVAKO AUTOBUSKO, TRAMVAJSKO STAJALIŠTE BI POSTAVIO KORPU ZA OTPATKE.

P.S. Putovao sam al nigdje manje korpi za otpatke nisam vidio nego u Sarajevu. Zadužiti Ministarstvo obrazovanja KS za uvođenje edukacije o reciklaži u obdaništa, osnovne i srednje škole. :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#22 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by SmokingMan »

Leopard_SA wrote:
SmokingMan wrote:
zipoo wrote:Ljude
Možeš ih prisilno raseliti,ukoliko si u najmanju ruku diktator,ali im karakter ne možeš promjeniti. :D
Dovoljno bi bilo samo uvesti zakone i pravila koja bi morali postovati svi gradjani. Sarajevo je metropola i citava srednja i istocna Bosna gravitira Sarajevu. Zbog toga je normalno da se mnogo ljudi doseljava u Sarajevo. Znaci treba postojati jaka i autorotativna policija koja bi uspostavila red u gradu da ne bi bilo situacija kakve se danas desavaju.
Prvo,trebamo svi krenuti od samih sebe,kako bi vremenom bio primjetan neki kultuloroški pomak u društvu.Mi imamo naviku pripisivati doseljenicima mnogo šta,od loših navika,govora,običaja,a u suštini i ovi "starosjedioci (iako znamo da su isto tako njihovi preci porijeklom iz neke ruralne sredine)" se ništa bitnije ne razlukuju od "došljaka" po ponašanju,(štaviše isti su,možda čak i gori u nekim stvarima od njih),samo se razlikuju po naglasku sredine iz kojih oni dolaze.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#23 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Leopard_SA wrote:@azurna obala :thumbup:
Potpuno se slazem sa tobom. Prosirenje trotoara i zatvaranje saobracaja za privatne automobile od Bascarsije do Skenderije bi bio dobar potez.
Isto tako Vilsonovo setaliste bi se trebalo produziti do Skenderije i trebao bi se potpuno ukinuti saobracaj kroz isti.
Bi li me ti krkace nosio kuci ili kako zamisljas da dodjem :D
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#24 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by krofnaa* »

Slažem se sa mnogim stavkama iz uvodnog posta. Ali su u krajnju ruku nerealni bar zasad.
Što se tiče očuvanja izgleda grada, trebalo bi uvesti neki red i redoslijed kakve su kuće i tipovi kuća dozvoljeni za gradnju kao a isto tako i za nove zgrade pogotovo u centru grada.

Što se tiče gradskog prevoza, definitivno treba izbaciti višak radne snage, povećati cijene, kontrolu ali i kvalitet prevoza, da imamo redovne autobuske linije, koji su u minutu tačni. Postaviti table na autobuska i tramvajska stajališta - za koliko minuta dolazi sljedeći autobus. Proširiti tramvajsku liniju.
Postaviti kante za smeće, klupe i kamere na svaku stanicu u gradskoj zoni. Kažnjavati vandale i seljake koji izvaljuju klupe, šaraju i prljaju stanice.

Strogo kažnjavati bacanje i nepropisno odlaganje smeća novčanim kaznama. Nema ulice, zgrade, dvorišta zgrade u cijelom gradu na kojem nema hrpa smeća. Od ovih kazni finansirati održavnje čistoće grada.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#25 Re: Sta biste vi promijenili u Sarajevu?

Post by piupiu »

Kad bi mi neko dao čarobni štapić s tim parama, resetovala bih na 5. april 1992.. I napravila urbanistički plan.

Prvo bih porušila one straćare kad kreneš sa aerodroma prema gradu, tamo gdje su one pletene korpe i ostali idiotluci, pa ono je stvarno gore od Soweta. Prvo što vidi neko ko dolazi u Sarajevo s aerodroma je taj, ne znam kako da ga nazovem... prizor. Tražila bih da se riješi pitanje svih neprirodno natakarenih objekata po bivšim parkinzima, dječjim igralištima i zelenim površinama, ukjlučujući i onaj zločin prema stanarima A-faze na koji su se odavno svi već navikli.

U Sarajevu se disat ne može od nedostatka zelenila, otvorenog prostora, potpuno bih zaustavila svu gradnju u gradskom jezgru. Ilidža izgleda k'o da je neko ko je odrastao na smetljištu vodi, Buća potok i ostale favele... da ne pričamo, katastrofa. Jedino ono malo Mejtaša, Bjelava, Višnjika, Džidžikovca još izgleda kao grad. I za kraj bih tražila da se krivično gone i kazne teškom robijom svi koji su odgovorni za sve gore navedeno, za sistematsko uništavanje grada Sarajeva.
Post Reply