Sta biste uradili sa 10 000 KM?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
james28

Re: Sta biste uradili sa 10 000 KM?

Post by james28 » 23/05/2018 17:35

drndalo wrote:Zanzibar ima puno ljepse more i plaze od Londona i Pariza... :mrgreen:
ako hoćeš more i plaže fataj se Azurne obale, šta ćeš u Zanzibaru da te neko preparira ko međeda

james28

Post by james28 » 23/05/2018 17:37

kiligonzales wrote:
Leopard_SA wrote:Pozdrav,
Otvaram ovu temu sa zeljom da forumasi napisu sta bi uradili sa 10 000 KM?
Da li bi pokrenuli neki biznis ili bi sa novcem uradili nesto drugo?
Vala tesko bi ih potrosio na pokretanje posla jer je to nezahvalno malo kod nas.

Ulozio bih u kakav plac i gledo sagraditi sta na njemu kroz vrijeme.
ako imaš više para pokretanje posla je uvijek odlična opcija, sve se može, ali ipak ne sa 10 hiljada maraka

kiligonzales
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by kiligonzales » 23/05/2018 18:37

james28 wrote:
kiligonzales wrote:
Leopard_SA wrote:Pozdrav,
Otvaram ovu temu sa zeljom da forumasi napisu sta bi uradili sa 10 000 KM?
Da li bi pokrenuli neki biznis ili bi sa novcem uradili nesto drugo?
Vala tesko bi ih potrosio na pokretanje posla jer je to nezahvalno malo kod nas.

Ulozio bih u kakav plac i gledo sagraditi sta na njemu kroz vrijeme.
ako imaš više para pokretanje posla je uvijek odlična opcija, sve se može, ali ipak ne sa 10 hiljada maraka
To je od insana do insana, ja bi umro da nekome ne ostanem duzan, dok drugi nemaju takav odnos prema dugu i poslu. A u poslu je svasta nesto sa odgodom i svasta je nesto suplja koju jednostavno ne volim. I tako dok cekas da naplatis svoje, obaveze stiscu, belaji se nizu, i sve je to borba koja covjeku jede zivce i pitas se vrijedili novac kojeg zaradis svega toga.

james28

Post by james28 » 23/05/2018 22:44

a jbg prijatelju ako tako razmišljaš nećeš ništa u životu pokrenut, mislim nigdje ne piše da moraš pokretat biznis, ali opet ako hoćeš malo više od života vrijedi se potrudit pa čak ući i u rizik, ne sad izvodit nešto neizvodivo nego jednostavno pokušat pa ne ide ne ide, ali pokušat, međutim za iole ozbiljan biznis treba malo jača cifra, ali opet najveći biznisi su počinjali od nule, step by step

kiligonzales

Post by kiligonzales » 24/05/2018 00:33

james28 wrote:a jbg prijatelju ako tako razmišljaš nećeš ništa u životu pokrenut, mislim nigdje ne piše da moraš pokretat biznis, ali opet ako hoćeš malo više od života vrijedi se potrudit pa čak ući i u rizik, ne sad izvodit nešto neizvodivo nego jednostavno pokušat pa ne ide ne ide, ali pokušat, međutim za iole ozbiljan biznis treba malo jača cifra, ali opet najveći biznisi su počinjali od nule, step by step
Vidi ne promicem ideju da ne treba pokusati, ali kada covjek sazrije za takvo sto imajuci pravu ideju, dobro razradjen plan i nacin kako to realizovati, misljenja sam da je suludo pokusati sa 10 hiljada napraviti nesto, ako ti je to sva ustedjevina koju imas recimo. Poznajem pojedince koji su radili usluge recimo u IT, koji su sa 30 hiljada krenuli u posao, pa propali za dvije godine i to spletom okolnosti, na kraju su imali veci problem zatvoriti firmu, nego sto je bilo otvoriti, ma da je i to tada bio problem. Upravo jer su najvise sa naplatom imali problema.

Moj posao je polu marketing, svakodnevno srecem ljude koji pokusavaju nesto promrdati, prodati, napraviti nesto novo, pomazem im koliko mogu da isplivaju, izradjujem sajtove, graficka rijesenja, videa, odradjujem marketing na socijalnim mrezama i td. Ponekad im programiram ali mi teze ide, servisiram nesto, stimam mreze manje i td. Evo ovih dana pravim dokumentaciju za jednu kliniku. Ono pretvoris se u vegeta tipa, u svakoj juhi plivas. Trenutno radim od kuce, stalno zaposlen, primam platu u maloj firmi u kojoj je svaki dan borba. Zivot sam proveo radeci za privatnike i devera je dosta. Privatnika i klijenata ima svakakvih, dobrih i losih i skaliranja dosta od dobrih ka gorim.

Cesto me povuce da li vrijedi krenuti u jedan takav rizik, razmisljajuci sta i kako i onda ciiin, neki zid blokada. U zadnje vrijeme cesce ulozim u sebe, u kakvu edukaciju koja ce mi otvoriti mogucnost vise u poslu, nego u to razmisljanje o nekom vlastitom poslovnom poduhvatu, ali otom potom. Sve je moguce.

PeeJay

Post by PeeJay » 24/05/2018 07:32

kiligonzales wrote:
james28 wrote:a jbg prijatelju ako tako razmišljaš nećeš ništa u životu pokrenut, mislim nigdje ne piše da moraš pokretat biznis, ali opet ako hoćeš malo više od života vrijedi se potrudit pa čak ući i u rizik, ne sad izvodit nešto neizvodivo nego jednostavno pokušat pa ne ide ne ide, ali pokušat, međutim za iole ozbiljan biznis treba malo jača cifra, ali opet najveći biznisi su počinjali od nule, step by step
Vidi ne promicem ideju da ne treba pokusati, ali kada covjek sazrije za takvo sto imajuci pravu ideju, dobro razradjen plan i nacin kako to realizovati, misljenja sam da je suludo pokusati sa 10 hiljada napraviti nesto, ako ti je to sva ustedjevina koju imas recimo. Poznajem pojedince koji su radili usluge recimo u IT, koji su sa 30 hiljada krenuli u posao, pa propali za dvije godine i to spletom okolnosti, na kraju su imali veci problem zatvoriti firmu, nego sto je bilo otvoriti, ma da je i to tada bio problem. Upravo jer su najvise sa naplatom imali problema.

Moj posao je polu marketing, svakodnevno srecem ljude koji pokusavaju nesto promrdati, prodati, napraviti nesto novo, pomazem im koliko mogu da isplivaju, izradjujem sajtove, graficka rijesenja, videa, odradjujem marketing na socijalnim mrezama i td. Ponekad im programiram ali mi teze ide, servisiram nesto, stimam mreze manje i td. Evo ovih dana pravim dokumentaciju za jednu kliniku. Ono pretvoris se u vegeta tipa, u svakoj juhi plivas. Trenutno radim od kuce, stalno zaposlen, primam platu u maloj firmi u kojoj je svaki dan borba. Zivot sam proveo radeci za privatnike i devera je dosta. Privatnika i klijenata ima svakakvih, dobrih i losih i skaliranja dosta od dobrih ka gorim.

Cesto me povuce da li vrijedi krenuti u jedan takav rizik, razmisljajuci sta i kako i onda ciiin, neki zid blokada. U zadnje vrijeme cesce ulozim u sebe, u kakvu edukaciju koja ce mi otvoriti mogucnost vise u poslu, nego u to razmisljanje o nekom vlastitom poslovnom poduhvatu, ali otom potom. Sve je moguce.
Mudro razmišljaš, prijatelju. Ja sam pao na tu caku "ajmo otvorit firmu". Kad sam se 2007 vratio u Sloveniju, bio sam praktički nezaposljiv. Slično kao i "vi" ovdje i poslodavci, kad vide CV, koji je iznad prosjeka, steknu neki čudan utisak i ne vide više čovjeka. Nije bitno. Prve tri godine sam nekako pregurao, bilo nas je 4 developera, 2 sistemca, 2 media-marketing dizajnera, dvoje u prodaji i "vegeta sekretarica", kako vi kažete. Dok se 2011 nije zalomilo. Ne znam, kako je kod vas, ali u Sloveniji postoji i lična odgovornost rukovodećih, što se u malim firmama i redovno izvodi. Prije nego što sam shvati šta se dešava (jednja njemačka firma se povukla iz vlasništva i njena slovenska hći u stečaj), sam imao gubitak, koji se na kraju svega poslije likvidacije sveo na nešto manje od sto tisuća evra ličnih obaveza (plus kamate i troškovi).

Ja sam imao sreću, da sam imao njemačku klientelu i već neke veze u Njemačkoj, te putovnicu na kojoj piše "evropska unija", pa sam mogao dosta brzo urgirat. Ovo, o čemu smo nekoliko dana sad malo pričali sam postigao na osnovi jednog kovčega i dvije tisuće posuđenih evra, te laptopa, kojem je garancija već iztjecala. Četiri godine i pol, po 12, 14, 16 sati na dan. Znao sam i prespavat u Büro, da saniram štetu, koju sam počinio. Dok negdje prd kraj 2016-e nisam konačno sve poplatio sa kamatama. Dobrim kamatama. Zato se sasvim slažem sa tobom. Na osnovu izkustva, koje boli. Zato bi svima, koji misle, da jim za biznis treba samo neka lova rekao, da griješe. Podsticaj uvjek dolazi iznutra. Ideja, želja, snovi, volja i disciplina, te korak po korak.

A 10 milja radije ostavite sebi za rezervu. Ili priuštite sebi i svojima nešto. Ili ako možete, poklonite u dobre svrhe. Jer ako vam za pokretanje biznisa treba "samo još neka dobra lova", na pogrešnom ste putu. Moje mišljenje, naravno.

james28

Post by james28 » 24/05/2018 17:02

kiligonzales wrote:

eh upravo to govorim, ne treba se sa 10 hiljada upuštati u neki veliki posao jer nije izvodivo, to možeš one košnice za pčele, možeš poljoprivredni posao neki, zdrava hrana i tako to ali nešto veće nikako, i naravno niko ne garantuje uspjeh, izgubiš, propadneš, to je tako, a ove "megauspješne" firme kod nas najčešće imaju političke veze pa i kad propadaju vlast ih pogura, a ako si sam itekako je teško vodit firmu, ali oprezno, polako, i biće nešto, ali ne dizati kredit od pola miliona i upuštati se u neke vratolomije, treba biti racionalan i oprezan jer se lako okliznuti, najbolje je prodavati neke usluge, tj. svoje znanje, za to ne treba ulaganje, već samo edukacija i pamet

u svakom slučaju bolje je pokušati sam nego raditi za nekog privatnika, slamati se od posla, a za neki sitan novac, ovako kad radiš za sebe, više ti je i stalo, imaš motiv jer znaš da šta zaradiš ide tebi, a ne nekom "gazdi"

baglama

Post by baglama » 26/05/2018 23:08

J'ai bi uradio isto sto i 96-te Platio raji 4-5 Tura i ispalio vani

RtrnOfSalisbury

Post by RtrnOfSalisbury » 28/05/2018 16:25

najbolje kupit akcije neke perspektivne firme ciji ce kurs ekplodirat i onda ce glavna briga bit: prodat namah jal odmah 8-)

Matzan
Has thanked: 13 times

Post by Matzan » 28/05/2018 16:29

kupio kišobran.

Vladimir RUS

Post by Vladimir RUS » 21/11/2019 17:01

Ovako na brzinu i ugrubo receno, kupio bih kamion necega, neke robe, bilo cega sto se trazi. Maltene, ne moze se propasti. Prodam robu po malo visoj od nabavne, ako ne ide. Inace, uvoz je jedan od najboljih poslova, samo treba skenirati trziste i jos paziti na gomilu nekih finesa, kao kod svakog drugog biznisa.

L u c i f e r
Has thanked: 19 times
Been thanked: 6 times

Post by L u c i f e r » 21/11/2019 17:47

Ko da toliko para postoji.

Jimmy McNulty

Post by Jimmy McNulty » 21/11/2019 19:04

1. Završio preostale 2 godine fakulteta u Kiseljaku (5000 maraka)
2. Kupio janje i piće direktoru da me prebaci na bolje radno mjesto (500 maraka)

Ako bi opcije 1 i 2 bile uspješne ostatak bih dao roditeljima za tekuće troškove i novi krov.

Ako ne bi bile uspješne preveo bih diplomu na njemački jezik i upisao kurs istog.

Guadalajara
Has thanked: 53 times
Been thanked: 22 times

Post by Guadalajara » 21/11/2019 19:06

Jimmy McNulty wrote:
21/11/2019 19:04
2. Kupio janje i piće direktoru da me prebaci na bolje radno mjesto (500 maraka)

Ako bi opcije 1 i 2 bile uspješne ostatak bih dao roditeljima za tekuće troškove i novi krov.

Ako ne bi bile uspješne preveo bih diplomu na njemački jezik i upisao kurs istog.
:lol:

Dobar :lol:

noviclan
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Post by noviclan » 21/11/2019 19:17

Guadalajara wrote:
21/11/2019 19:06
Jimmy McNulty wrote:

Mozel' kontakt iz kiseljaka, mora li se ici na predavanja

pedeset

Post by pedeset » 22/11/2019 09:29

noviclan wrote:
21/11/2019 19:17
Guadalajara wrote:
Jimmy McNulty wrote:

Pa ti ćeš propasti i u Kiseljaku :D Čuj pitanja mora li se ići na predavanja? Pa jesi li ikad ikoga vidio da ide na predavanje. Odeš, upišeš se, a diploma te čeka u restoranu :kiss:

spreca
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

Post by spreca » 22/11/2019 09:32

noviclan wrote:
Guadalajara wrote:
Jimmy McNulty wrote:

ako imas love nemoras..ima ih u vladi koliko hoces imaju diplome a Kiseljaku nisu nkad bili

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 22/11/2019 21:17

pedeset wrote:
22/11/2019 09:29
noviclan wrote:
Guadalajara wrote:

Pa ti ćeš propasti i u Kiseljaku :D Čuj pitanja mora li se ići na predavanja? Pa jesi li ikad ikoga vidio da ide na predavanje. Odeš, upišeš se, a diploma te čeka u restoranu :kiss:
Mlatnes lepinice u kajmaku, malo prosetas do parka, napijes se kiseljaka sa izvora i dok se vratis, diploma gotova :mrgreen:. Samo da je doturis u kako pederalno ministarstvo i life is good :mrgreen: .
Cuj predavanja :-), ko jos ide na predavanja :roll: .

Jimmy McNulty

Post by Jimmy McNulty » 22/11/2019 23:01

Kiseljak je kao malo ozbiljniji od Travnika, dokaz je moj drug koji je i tamo uspio obnovit godinu :lol:

victom

Post by victom » 22/11/2019 23:47

ja bi nadomirio na 50.000 i uzo novu mazdu

Post Reply