Sta biste uradili sa 10 000 KM?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Puf

Re: Sta biste uradili sa 10 000 KM?

Post by Puf » 10/05/2018 12:19

Unicredit 12 mjeseci orocenja , 10 000KM iznos. Dobijes 10KM

Zato ne lupetajte.

Screenshot sa njihovoj site : http://prntscr.com/jg1xqu

Faruk

Post by Faruk » 10/05/2018 12:26

jabi kupijo Golfa dizela

animals
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Post by animals » 10/05/2018 12:31

Da sam znao, stavio bi na Sevilju jucer..

vazi

Post by vazi » 10/05/2018 12:34

Posto su ovce ?

Kupis ovaca i das ih nekom pastiru da ih cuva uz svoje ovce. Nagodite se, dobijes sir i sta vec od mlijecnih proizvoda + male slatke janjcice kojih pola prodas za 1 maj :lol:

Ovnove ostavis i prodas za kurbana.

Za tri do pet godina imas veliko stado ovaca i placas cobana ili cobanina, ne znam kako je ispravno, prodajes vlasicki sir, janjce, ovnove... ostavljas uvijek 40% za povecanje kapaciteta.

apsidejzi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post by apsidejzi » 10/05/2018 12:45

victom wrote:sa 10.000 KM ne možeš pokrenuti nikakav biznis.
al to tek uvidiš nakon što skupiš tih 10.000 KM. Do tada živiš u iluziju da je 10.000 veliki novac.
10k je i tekako dovoljno novca za pokretanje biznisa. Ne mozes dobiti milionske poslove ali svakako mozes nesto pokrenuti na maloj skali i onda kako se uhodavas siriti se. Ali kao i u svemu, ideja je najteza pa onda rad na biznisu. Lijepo to zvuci kad kazu sam svoj gazda al jarane i to ima svoju cijenu.

Mozes kupiti neku cnc masinu pa praviti stvari od platna, kartona, drveta. Problem: ideje i marketing.

Mozes kupiti pilice uzgojiti ih pa prodavati jaja a onda to kombinovati sa raznim tjesteninama a stare koke davati da se prave pastete od njih. Problem: spor proces.

Mozes kupiti 50tak sanduka sa pcelama i onda prodavati med. Problem: neizvjesno do bola, moras imati pasnjak, moras se brinuti oko njih.

Mozes kupovati robu na arizoni ili iz kine i onda prodavati po vecoj cijeni. Problem: moras poznavati oblast.

Mozes uloziti u dionice i ocekivati dividendu ili razliku u cijeni. Problem: visoko spekulativno ali i isplativo jednom kad naucis.

Mozes kupiti industrijske sivace masine pa praviti razne stvari te ih prodavati na etsy-ju, ebaju i sl.

Mozes kupiti dobar komp, kameru, mikrofon pa snimati emisije za YouTube. Napravit gejmerski kanal ili izmislit neku novu nisu koja jos ne postoji.

Kao sto vidis, sve su ovo poslovi za jednu osobu koji zahtjevaju dosta kreativnosti i zrtvovanja. Naravno, sve ima svoju cijenu pa tako i neimanje para da otvoris veliki biznis. Cijena koju ces platiti je ekstra inovativnost i kreativnost, kao i vrijeme.

Mozes ti otvoriti biznis i sa markom ali ces morati uloziti vise ovih nematerijalnih elemenata u biznis.

Sanjarko
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times

Post by Sanjarko » 10/05/2018 12:48

Prekvalificirao se, pomogao svojima i slicno. Male stvari.

vazi

Post by vazi » 10/05/2018 13:09

Kratka prica iz truhle evrope:
Odem neki dan u setnju kad na pijaci lokalni trgovci i antikvari iznijeli i prodaju robu. Mala preduzeca... Kupim kod djevojke divnu ruzinu vodicu za 10€

Evo link na stranicu njene tj njihove porodicne firme.
http://www.isnardgrasse.com/

Grasse je grad poznat po proizvodnji parfema ( knjiga parfem, radnja se desava u grasu) , rade fragonard itd...

Poenta price je da imaju firmu od 1740. Godine a ona, mlada i lijepa, prodaje proizvode na pijaci, nepojmljivo za nasa shvatanja :-)

Imaju oni i svoju radnju u grasu, ali valja plate zaraditi i firmu odrzavati i razvijati, konkurencija jaka... i cura najnormalnije i s ponosom prodaje na pijaci i dok ti pakuje robu prica pricu i istorijat porodice i firme, daje vizitku i prospekt, poziva da ih posjetis u radnji itd itd..

Mislim da valja raditi na mijenjanju naseg shvatanja i poimanja rada. Nek se moze ziviti solidno od svog rada i dobro je. Ne mozemo svi preko noci vozati dipove i imati vile.

ExNihilo
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Post by ExNihilo » 10/05/2018 13:21

Misliš da kod nas nema mladih i lijepih koje prodaju po tržnicama i buvljacima? Predrasuda.

Uostalom, kada je kupovna moć stanovništva takva da možeš ružnicu vodicu prodati za 10 EUR, nije problem prodavati. Bilo gdje i bilo šta.

Nek dođe kod nas prodavati ružinu vodicu. :D Prvo bi prešla na krompir, a kada joj mušterije krenu spuštati cijenu krompira sa 1.5 KM na 1 KM batalila bi pijacu i upisala pravo.

Dope_Man

Post by Dope_Man » 10/05/2018 13:22

vazi wrote:
Mislim da valja raditi na mijenjanju naseg shvatanja i poimanja rada. Nek se moze ziviti solidno od svog rada i dobro je. Ne mozemo svi preko noci vozati dipove i imati vile.
Fora je sto ce ovdje svi reci ''J**o takvog gazdu kad jos voza Golfa''.

Ljudi su ovdje generalno veoma glupi. Mislim svugdje su u prosjeku, ali ovdje su iznad evropskog prosjeka u tome i zato imaju milion naopakih ideja u glavama od toga da drzava u kapitalistickom i demokratskom sistemu bi trebala biti ta koja njima pravi firme i poslove, do toga da si gazda samo ako to i pokazujes kucom, autom itd.

vazi

Post by vazi » 10/05/2018 14:05

ExNihilo wrote:Misliš da kod nas nema mladih i lijepih koje prodaju po tržnicama i buvljacima? Predrasuda.

Uostalom, kada je kupovna moć stanovništva takva da možeš ružnicu vodicu prodati za 10 EUR, nije problem prodavati. Bilo gdje i bilo šta.

Nek dođe kod nas prodavati ružinu vodicu. :D Prvo bi prešla na krompir, a kada joj mušterije krenu spuštati cijenu krompira sa 1.5 KM na 1 KM batalila bi pijacu i upisala pravo.

Predrasuda, ok :)

Daj mi primjer nekoga ko ima firmu od 1740 e i mozemo li ga zamisliti da prodaje na pijaci ?

Kod nas je sin guzonjin sin i ne tamo neka 5-6 generacija po redu ... u tome je razlika.

Edit: nije isto kad djevojka ciji su roditelji doselili u grad ili je 2 a generacija radnicke klase , u najboljem slucaju SSS, prodaje na pijaci i kad kapitalistina kcerka radi to isto. Ova s ruzinom vodicom je kcer kapitaliste , imaju puno svoje zemlje , ruzicnjaka itd.
Last edited by vazi on 10/05/2018 14:08, edited 1 time in total.

ExNihilo
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Post by ExNihilo » 10/05/2018 14:06

vazi wrote:
ExNihilo wrote:Misliš da kod nas nema mladih i lijepih koje prodaju po tržnicama i buvljacima? Predrasuda.

Daj mi primjer nekoga ko ima firmu od 1740 e i mozemo li ga zamisliti da prodaje na pijaci ?

Kod nas je sin guzonjin sin i ne tamo neka 5-6 generacija po redu ... u tome je razlika.
Pa od 1740. se kod nas promijenilo 6 država. Dakle, kod nas države nemaju takvu tradiciju, a kamoli firme.

vazi

Post by vazi » 10/05/2018 14:09

Dope_Man wrote:
vazi wrote:

Ljudi su ovdje generalno veoma glupi. Mislim svugdje su u prosjeku, ali ovdje su iznad evropskog prosjeka u tome i zato imaju milion naopakih ideja u glavama od toga da drzava u kapitalistickom i demokratskom sistemu bi trebala biti ta koja njima pravi firme i poslove, do toga da si gazda samo ako to i pokazujes kucom, autom itd.
Kljuceve od bmveja u ruku i vrti s njima, ko pravi gazda :lol:

Dope_Man

Post by Dope_Man » 10/05/2018 14:12

Ma jok, to ako si sin od gazde, babo vozi Mercedesa :mrgreen:

moze benve il audi samo kao pomocni kad hoces do Brajlovica na veceru, i to nista ispod Q7 il X7 :mrgreen:

vazi

Post by vazi » 10/05/2018 14:12

ExNihilo wrote:
vazi wrote:

Pa od 1740. se kod nas promijenilo 6 država. Dakle, kod nas države nemaju takvu tradiciju, a kamoli firme.
Pogledaj istoriju, i ovdje su bili ratovi i krize

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 10/05/2018 14:18

@vazi - ne mozes porediti koncept pijace vani i kod nas. Vani na pijaci kupuje gospoda, odnosno dobrostojeci koji ce vise platiti za svjeze, domace, organsko, genetski nemodificirano; dok se oni siromasniji opskrbljuju u Lidlovima, Hoferima i slicnim trgovinskim lancima gdje je jeftinije.

Kod nas pijacari kupe u Konzumu pa prodaju pod domace, svercera i svega. Malo domace robe, uglavnom stariji ljudi sto bez standa stoje ili sjede na okrenutoj kanti i ljube ti ruku kad kupis vezicu blitve za marku.

A_R

Post by A_R » 10/05/2018 14:35

vratila dugove. taman bi mi to poklopilo 8)

djkurt

Post by djkurt » 10/05/2018 14:39

Kupio bih kokaina i iznajmio vrhunske kurve te afterovo jedno 3 dana. Mislim da bi bilo dovoljno.

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 56 times
Been thanked: 101 times

Post by Bloo » 10/05/2018 14:41

hadzinicasa wrote:@vazi - ne mozes porediti koncept pijace vani i kod nas. Vani na pijaci kupuje gospoda, odnosno dobrostojeci koji ce vise platiti za svjeze, domace, organsko, genetski nemodificirano; dok se oni siromasniji opskrbljuju u Lidlovima, Hoferima i slicnim trgovinskim lancima gdje je jeftinije.

Kod nas pijacari kupe u Konzumu pa prodaju pod domace, svercera i svega. Malo domace robe, uglavnom stariji ljudi sto bez standa stoje ili sjede na okrenutoj kanti i ljube ti ruku kad kupis vezicu blitve za marku.
Yep.
Tužno, ali istinito.

Black swan

Post by Black swan » 10/05/2018 14:47

Puf wrote:Unicredit 12 mjeseci orocenja , 10 000KM iznos. Dobijes 10KM

Zato ne lupetajte.

već si postao dosadan :D ili trolaš

opće je poznato velika banka = mala kamata

evo ti link za 2.5%

http://www.mfbanka.com/index.php/templa ... na-stednja

Puf

Post by Puf » 10/05/2018 16:29

Black swan wrote:

Zato ne lupetajte.

evo ti link za 2.5%

Ma malo trolam, da vidim koji ce se levat zapaliti haha,

Znam ja to sve, ali ne bih riskirao sa nekom XY bankom radi 200KM godisnje. Prevelik je to rizik za mene.

Black swan

Post by Black swan » 10/05/2018 16:30

vidi se da trolas

OD
OD

OD

OD

OD

OD

http://www.aod.ba/index.php/bhs/

Spisak banaka članica AOD-a

Naziv banke Web adresa
Intesa Sanpaolo Banka d.d. Bosna i Hercegovina www.intesasanpaolobanka.ba
UniCredit Bank d.d. Mostar www.unicreditbank.ba
Raiffeisen Bank Bosna i Hercegovina www.raiffeisenbank.ba
Pro-Credit Bank d.d. Sarajevo www.procreditbank.ba
Sberbank BH d.d. www.sberbank.ba
ZiraatBank BH d.d www.ziraatbosnia.ba
Addiko Bank d.d. Sarajevo www.addiko-fbih.ba
Bosna Bank International d.d. Sarajevo www.bbi.ba
Sberbank a.d. Banja Luka www.sberbankbl.ba
Komercijalno - investiciona banka dd V.Kladuša www.kib-banka.com.ba
NLB Banka d.d. Sarajevo www.nlb.ba
Vakufska banka dd Sarajevo www.vakuba.ba
NLB Banka a.d. Banja Luka www.nlbrazvojnabanka.com
Sparkasse Bank d.d. www.sparkasse.ba
Nova banka a.d. Banja Luka www.novabanka.com
Addiko Bank a.d. Banja Luka www.addiko-rs.ba
ASA Banka d.d. Sarajevo www.asabanka.ba
Pavlović International Bank a.d. Slobomir, Bijeljina www.pavlovic-banka.com
UniCredit Bank a.d. Banja Luka www.unicreditbank-bl.ba
Komercijalna banka a.d. Banja Luka www.kombank-bl.com
MF banka A.D. Banja Luka www.mfbanka.com
Union Banka d.d. Sarajevo www.unionbank.ba
Privredna banka Sarajevo d.d. Sarajevo www.pbs.ba

james28

Post by james28 » 10/05/2018 22:06

Black swan wrote:

Zato ne lupetajte.

evo ti link za 2.5%

moraš biti idiot da pare daš u banjalučku banku, al ono pravi idiot

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 11/05/2018 06:42

Dope_Man wrote:
vazi wrote:

:thumbup: Nevjerovatne su te ideje i predstave zivota,posla...u glavama vecine ljudi. :-) Konstantno vec 16 godina gazdovanja :oops: u bih se susrecem sa tim stvarima.Cucim,rezem fosnu,bojim...eto ga,ko je gazda,nece levat ni da progovori sa mnom kako treba ,da se upita...Il na drugom poslu koji radim,opet cucim,,cistim felgu il nesta,ruke crne...Opet cuveno,gdje je gazda? :lol: Sreca dvojica smo,eno ga reko tamo,onaj gospodin u birou... :lol: Kontam konju,bolje da si mene pitao, ostalo bi ti par stoja. :lol: A smaranje sa tim sta vozim i zasto ne vozim nesta...to je tek za prica.Bosanska slika gazde u njihovim glavama,trbuh do zuba,dzip i na suvozacevom mjestu djevojka godista njegove cerke... :-) u vecini slucajeva.

spreca
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Post by spreca » 11/05/2018 06:51

vazi wrote:Kratka prica iz truhle evrope:
Odem neki dan u setnju kad na pijaci lokalni trgovci i antikvari iznijeli i prodaju robu. Mala preduzeca... Kupim kod djevojke divnu ruzinu vodicu za 10€

Evo link na stranicu njene tj njihove porodicne firme.
http://www.isnardgrasse.com/

Grasse je grad poznat po proizvodnji parfema ( knjiga parfem, radnja se desava u grasu) , rade fragonard itd...

Poenta price je da imaju firmu od 1740. Godine a ona, mlada i lijepa, prodaje proizvode na pijaci, nepojmljivo za nasa shvatanja :-)

Imaju oni i svoju radnju u grasu, ali valja plate zaraditi i firmu odrzavati i razvijati, konkurencija jaka... i cura najnormalnije i s ponosom prodaje na pijaci i dok ti pakuje robu prica pricu i istorijat porodice i firme, daje vizitku i prospekt, poziva da ih posjetis u radnji itd itd..

Kod nas za 10eura nemozes da prodas kilo meda...max za 5-7.5Eura

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 11/05/2018 06:55

Al najbolje kad sam otisao da prodam objekat,ceka nas notar ispred objekta i dosao ja sa piaggio skuterom,svapski sljem mi na glavi,mindjusa,isflekane tene,bojio neko drvo nesta pa nisam stigao da se presvucem...Nespretno pocnem,reko dobar dan ,da vas pitam u vezi objekta i prepisa...odmjeri me,kaze prodano,uredno namrgodjen,uze telefon,zove nesta,izignorisa me levat... :lol: Sjedem na zidic ,zapalim i cekam.Eto ga jedan dzip,drugi dzip,svi se skupili... :D Neka vas malo,kasnim...Poslije 15 minuta reko evo mene opet,gospodine...Hajmo po pare :izet: Fascinantne su predstave u glavama nasih ljudi.Za razliku kada odem vani i kada sam radio vani.Velika zivotna skola mi je bio taj boravak vani.Nekako se mozak otvori za milion drugih ideja i nacina razmisljanja.

Post Reply