Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
ČikaJosip
Posts: 250
Joined: 24/01/2011 12:17

#1 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by ČikaJosip »

Nedostaje im dobrih slušatelja, a onih koji k tome imaju para još i više.
User avatar
So What!
Posts: 11157
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#2 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by So What! »

Treba dobre kvalitetne izdavčke kuće, a to je teško u zemlji sa 5 miliona stanovnika. Uzećemo da ih milion sluša dobru muziku opet se ne isplati. Naše veće zvijezde (ne podrazumijevaju se folkeri u bilo kojem smislu) uglavnom snimaju u inostranstvu jer je bolje, kvalitetnije, a ima više profesionalaca.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by nellington »

CD shopovi (tipa onih londonskih). Kad to kažem, ne šalim se.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#4 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 17:22, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by detroit-mercy »

nellington wrote:CD shopovi (tipa onih londonskih). Kad to kažem, ne šalim se.
Proslo vrijeme, CD su preskupi raja uglavnom skida ono sto im treba, takav je trend. Malo ce ih danas kupiti album jednog izvodjaca radi jedne ili dvije pjesme koje im se svidjaju. Nova tehnologija je promijnila lice muzicke industrije zauvijek :mrgreen: .
A sto se ticne sta nam treba, ma nista, imamo Halida i Hanku, Dinu i Harija, Selmu i Ajselu :mrgreen: , sta na ba vise moze trebati :skoljka: .
User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#6 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by cellisto »

Fali orkestar opere i baleta, radio-televizijski orkestar, big band orkestar pri televiziji i kamerni gudacki orkestar. Klase fagota, trombona, horne, tube, oboe, viole i kontrabasa na Akademiji. Odsjek za pop i jazz muziku pri Akademiji. Koncertna sala od jedno 300-400 sjedista s razradjenom akustikom i dobrim Steinway klavirom. I, naravno, zgrada za Muzicku akademiju, koja jos uvijek nema svoju. Za pocetak :)
User avatar
So What!
Posts: 11157
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#7 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by So What! »

cellisto wrote:Fali orkestar opere i baleta, radio-televizijski orkestar, big band orkestar pri televiziji i kamerni gudacki orkestar. Klase fagota, trombona, horne, tube, oboe, viole i kontrabasa na Akademiji. Odsjek za pop i jazz muziku pri Akademiji. Koncertna sala od jedno 300-400 sjedista s razradjenom akustikom i dobrim Steinway klavirom. I, naravno, zgrada za Muzicku akademiju, koja jos uvijek nema svoju. Za pocetak :)
Potpis, jedna mal ispravka, mislim da je narodno sarajevska filharmonija solidan sastav, a i zgrada im je ono pravo gotivna. Al ostalo se slažem.
User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#8 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by cellisto »

So What! wrote:
cellisto wrote:Fali orkestar opere i baleta, radio-televizijski orkestar, big band orkestar pri televiziji i kamerni gudacki orkestar. Klase fagota, trombona, horne, tube, oboe, viole i kontrabasa na Akademiji. Odsjek za pop i jazz muziku pri Akademiji. Koncertna sala od jedno 300-400 sjedista s razradjenom akustikom i dobrim Steinway klavirom. I, naravno, zgrada za Muzicku akademiju, koja jos uvijek nema svoju. Za pocetak :)
Potpis, jedna mal ispravka, mislim da je narodno sarajevska filharmonija solidan sastav, a i zgrada im je ono pravo gotivna. Al ostalo se slažem.
Ja sam mislila na to da pored Sarajevske filharmonije trebaju postojati svi navedeni orkestri. SF trenutno svira i opere i balete, u nedostatku opernog orkestra koji je postojao prije rata, sto smanjuje broj koncerata, a i ogranicava broj opera i baleta koji se mogu prikazivati mjesecno. Kada bi postojao operni orkestar (koji postoji trenutno u svakoj evropskoj zemlji osim nase, ukljucujuci i Albaniju, s kojima je SF nedavno imala jako lijep koncert i prijatno iskustvo), opera i balet u B&H mogli bi se izvuci sa ruba egzistencije, a otvorila bi se i mnoga radna mjesta za skolovane mlade muzicare. Sto se prostora tice, SF radi u prostorima Narodnog pozorista, gdje rade i drama i opera i balet, tako da nema svoju scenu, kao sto ni Muzicka akademija nema svoju zgradu. :)
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#9 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

Fali opceg znanja i kulture!
User avatar
ProbuseniDolar
Posts: 1007
Joined: 13/05/2008 00:18
Location: Rajvosa

#10 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by ProbuseniDolar »

Treba u svakom malo vecem gradu naci mjesto gdje ce mladi izvodzaci vjezbati i odrzavati koncerte. Primjer Sarajeva: Dom mladih zjapi prazan, a mnogi novi bendovi nemaju gdje odrzavati probe. Zasto se ne bi izabrala 2 dana u sedmici kad ce mladi bendovi imati nastupe u recimo Domu mladih ili Slozi. Siguran sam da ce svi ti bendovi dzaba svirati. Zar Indexi, Bijelo dugme i ostali bendovi nisu tako poceli?
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#11 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

kurt cobain wrote:
sarajev_o wrote:Fali opceg znanja i kulture!
ne da si u pravu...


sta jos?
Para,obicno raja koja imaju slusaju t.folk.
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#12 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

Ja mogu jednom mjesecno tako izaci.Moram planirati i skupljati.Npr sada skuplajm za Galiju i za exit da li cu skupiti ko zna.

Evo ti racunice
-ulaz je minimum 7 km obicno oko 10
-piva ti je 2.5 - 5 zavisi gdje si
-taxi mi je 7 km
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#13 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

kurt cobain wrote:
sarajev_o wrote:Ja mogu jednom mjesecno tako izaci.Moram planirati i skupljati.Npr sada skuplajm za Galiju i za exit da li cu skupiti ko zna.

Evo ti racunice
-ulaz je minimum 7 km obicno oko 10
-piva ti je 2.5 - 5 zavisi gdje si
-taxi mi je 7 km
po takvom odgovoru pretpostavljam da si studnet ili cak i srednjoskolac, dakle bez posla. nemoj me nista pogresno shvatiti ali jesi li ikad pokusao naci ljetni posao ili neki kraci eto samo da imas za pive i za koji koncert!? ljetni posao npr u skladistima, na SFFu ili eno u Cinema Cityju, primaju stalno nove ljude.
Jesam student:D,radim svako ljeto nekad i zimu al samo do sep faks mi je takav da nema kompromisa sa rasporedom i nonstop sam na njemu.Tako da sam kokuz :D veci dio godine jbg :(
TvojNeko
Posts: 4
Joined: 02/05/2011 20:16

#14 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by TvojNeko »

Treba zatvoriti sve kafiće u kojem curice od 15 godina uz bambus na stolu pjevaju: "Trezna ja nikome se nedam, mamurnoj lakše će mi pasti kad probudim se bez časti." 8)
TV kuće (tipa Hayat, OBN..) da više podržavaju i reklamiraju DOBRU a ne komercijalnu muziku. (njima je u interesu komercijala, to je ipak normalno).
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#15 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by dezurni_ucenik »

.
Last edited by dezurni_ucenik on 21/03/2016 17:16, edited 1 time in total.
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#16 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

Odron mjeseca Aco Pejovic u Skenderiji :shock: :shock:
User avatar
blue.lady_sa
Posts: 9
Joined: 30/04/2011 17:17

#17 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by blue.lady_sa »

sarajev_o wrote:Odron mjeseca Aco Pejovic u Skenderiji :shock: :shock:
Mozes li mi molim te objasniti zasto je ovaj dogadjaj zasluzio ovakvu titulu?
emirbey_7
Posts: 86
Joined: 18/01/2011 15:12

#18 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by emirbey_7 »

@blue lady,

Slazem se, nije zasluzio titulu odron mjeseca.


Zasluzio je odron godine (iako je jos 7 mjeeseci u konkurenciji).
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#19 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

emirbey_7 wrote:@blue lady,

Slazem se, nije zasluzio titulu odron mjeseca.


Zasluzio je odron godine (iako je jos 7 mjeeseci u konkurenciji).
Zato sto pjevaci cija je ciljna grupa 18 g i 80IQ ne trebaju da pjevaju tu nego po nekim supama van grada.
Ali slazem se nominujem ga za sada na mjesto broj 1.
User avatar
blue.lady_sa
Posts: 9
Joined: 30/04/2011 17:17

#20 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by blue.lady_sa »

sarajev_o wrote:
emirbey_7 wrote:@blue lady,

Slazem se, nije zasluzio titulu odron mjeseca.


Zasluzio je odron godine (iako je jos 7 mjeeseci u konkurenciji).
Zato sto pjevaci cija je ciljna grupa 18 g i 80IQ ne trebaju da pjevaju tu nego po nekim supama van grada.
Ali slazem se nominujem ga za sada na mjesto broj 1.
Na osnovu cega si to zakljucio/la?
Ovo je stvar ukusa, a o tome se ne raspravlja. Ako ga vec ne volis, ne moras ga vrijedjati. Ne volim ni ja ni house, techno, metal itd. pa ako neki DJ odrzi nastup ne idem tamo, i NE VRIJEDjAM. Ko voli nek' izvoli, ja idem tamo gdje je meni dobro.. :)
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#21 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by sarajev_o »

O ukusima se ne raspavlja ali postoje stvari gdje se treba povuci linija i reci ne nisam ja kriv sto se ti nalazis u toj skupinu sto se mene tice udaj se za gospodina Pejovica.
Al njegovi tekstovi od prosto prosirenih recenica ne trebaju biti pustani u centru grada.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#22 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by MyCore »

Ukratko: Mentalitet !
User avatar
blue.lady_sa
Posts: 9
Joined: 30/04/2011 17:17

#23 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by blue.lady_sa »

Ovo nije tema koja je otvorena da bi se komentarisao ovaj koncert.
Ja licno jako cijenim gosp. Pejovica, i to je jedan od rijetkih folk pjevaca na ciji ja koncert rado odem, i volim slusati njegove pjesme.. A sto se tice te udaje rado bih ja :P
Uduh
Posts: 4
Joined: 14/04/2011 18:24

#24 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by Uduh »

Fali nam stari dobri Rock
kad kazem "stari dobri" mislim na klasicni.. R'n'R al' vidim da vecina mojih vrsnjaka, srednjoskolaca ako uopste slusaju rock sto je rijetko.. slusaju ove novije grupe ...

I nije istina kad kazu R'n'R je mrtav ... Da se par puta odrzi koja svirka nafurala bi se raja.
Mislim... kad cujes tekst ovih roke koke i tekst neke Ex Yu grupe, zamislis se jel poslije tog rata kojeg se sam ne sjecam opala inteligencija ljudima il' sta ... :/
User avatar
ProbuseniDolar
Posts: 1007
Joined: 13/05/2008 00:18
Location: Rajvosa

#25 Re: Sta BiH nedostaje sto se tice muzike(osim dobrih koncerata)?

Post by ProbuseniDolar »

Ne vidim zasto bi Pejovicu trebalo zabraniti nastup u Skenderiji. Ako masa hoce, bujrum. Pitam se da li bi se protivnici Pejovicevog koncerta sutra protivili i koncertu Lady Gage, Tokio Hotel, Akona i sl. izvodzaca?

To toj logici, trebalo bi i mafijaskoj KK Bosni zabraniti Skenderiju.
Post Reply