Sta BiH moze "prodati" EU, a sta EU BiH????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#1 Sta BiH moze "prodati" EU, a sta EU BiH????

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Dobro vece, jutro, dan...

Najcesce citam postove ovdje i jako rijetko komentarisem ali me zivo interesuje relacija iz naslova teme!? Razlog interesovanja je cisto logicnog karaktera jer teznja BiH (politicka) prema EU je konstantna i vidno izrazena dok moja malenkosti je ubjedjena da bi bolje bilo da ostane samostalna sve do momenta kada ne bude dovoljno jaka ekonomski da "igra" kakvu takvu ulogu u Evropi, a ne kao u ovom momentu samo geografsku. Eh... "Teznja" EU ka BiH mi je sasvim jasna tj. cisto ekonomskog karaktera jer clanstvo zemlje sa cirka 3.5 miliona stanovnika donijelo bi sasvim solidan prihod razvijenim, pa su zbog toga spremni i uloziti nesto malo novca. Da je ovo predhotno receno tacno moze potvrditi podatak da Svajcarska godisnje ulaze par milijardi "za" zemlje istocnog bloka iako nije clanica EU (vise nego Austrija koja je clanica). Zasto? Vole nas? Ili...

Toliko od moje malenkosti u nadi da cu moci procitati mudre komentare!
User avatar
bijelo_dugme
Posts: 1991
Joined: 06/06/2007 23:13
Location: Dodik's Democratic Republic of Srpska (DDRS)

#2

Post by bijelo_dugme »

Za BiH: Donacije
Za Eu: Izbbjeglice, kriminalce, ratni zlocince i unitarne probleme
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#3 Re: Sta BiH moze "prodati" EU, a sta EU BiH????

Post by Leonid Breznjev »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:Dobro vece, jutro, dan...

Najcesce citam postove ovdje i jako rijetko komentarisem ali me zivo interesuje relacija iz naslova teme!? Razlog interesovanja je cisto logicnog karaktera jer teznja BiH (politicka) prema EU je konstantna i vidno izrazena dok moja malenkosti je ubjedjena da bi bolje bilo da ostane samostalna sve do momenta kada ne bude dovoljno jaka ekonomski da "igra" kakvu takvu ulogu u Evropi, a ne kao u ovom momentu samo geografsku. Eh... "Teznja" EU ka BiH mi je sasvim jasna tj. cisto ekonomskog karaktera jer clanstvo zemlje sa cirka 3.5 miliona stanovnika donijelo bi sasvim solidan prihod razvijenim, pa su zbog toga spremni i uloziti nesto malo novca. Da je ovo predhotno receno tacno moze potvrditi podatak da Svajcarska godisnje ulaze par milijardi "za" zemlje istocnog bloka iako nije clanica EU (vise nego Austrija koja je clanica). Zasto? Vole nas? Ili...

Toliko od moje malenkosti u nadi da cu moci procitati mudre komentare!
svicarska i njena politicka strana vole prvenstveno pare, pa zatim novac i onda shusku... :D

gdje oni ulazu vazda je bilo nakog hajra, mada ne ulazu neke ogromne novce na ovoj nasoj regiji, sto bi nam trebalo dati bar malo povoda za razmisljanje..(valjda ni oni ne vide neku jaku perspektivu u ovom a ni u blisko-buducem vremenu)


mislim da bi mi itekako imali sta da izvozimo za EU, nas problem je u tome sto to ne vidimo! veliki i plah hajr bi imali recimo naprimjer od zemljoradnje i stocarstva, naravno da govorim o BIO-produktima za kojim haman sve zemlje evrope zude i ne mogu istih da proizvedu dovoljno ni za sobstveno trziste... podrzavam tvoje misljenje da mi u EU nista nismo izgubili (bar ne jos) i da su nam tu ideju samo postavili onako kao ruzicaste naocare na oci pa da imamo eto i mi nesto sto ce nam lafo biti vazno i cemu cemo teziti... imali bi mi svega samo da hocemo i da znamo, ali posto ne zelimo da naucimo znaci da i necemo! sto reko neko, znam ja nas, jebem ja nas...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#4 Re: Sta BiH moze "prodati" EU, a sta EU BiH????

Post by Sarafcina »

Arslan wrote:
ODVRATAN_i_GADAN wrote:Dobro vece, jutro, dan...

Najcesce citam postove ovdje i jako rijetko komentarisem ali me zivo interesuje relacija iz naslova teme!? Razlog interesovanja je cisto logicnog karaktera jer teznja BiH (politicka) prema EU je konstantna i vidno izrazena dok moja malenkosti je ubjedjena da bi bolje bilo da ostane samostalna sve do momenta kada ne bude dovoljno jaka ekonomski da "igra" kakvu takvu ulogu u Evropi, a ne kao u ovom momentu samo geografsku. Eh... "Teznja" EU ka BiH mi je sasvim jasna tj. cisto ekonomskog karaktera jer clanstvo zemlje sa cirka 3.5 miliona stanovnika donijelo bi sasvim solidan prihod razvijenim, pa su zbog toga spremni i uloziti nesto malo novca. Da je ovo predhotno receno tacno moze potvrditi podatak da Svajcarska godisnje ulaze par milijardi "za" zemlje istocnog bloka iako nije clanica EU (vise nego Austrija koja je clanica). Zasto? Vole nas? Ili...

Toliko od moje malenkosti u nadi da cu moci procitati mudre komentare!
svicarska i njena politicka strana vole prvenstveno pare, pa zatim novac i onda shusku... :D

gdje oni ulazu vazda je bilo nakog hajra, mada ne ulazu neke ogromne novce na ovoj nasoj regiji, sto bi nam trebalo dati bar malo povoda za razmisljanje..(valjda ni oni ne vide neku jaku perspektivu u ovom a ni u blisko-buducem vremenu)


mislim da bi mi itekako imali sta da izvozimo za EU, nas problem je u tome sto to ne vidimo! veliki i plah hajr bi imali recimo naprimjer od zemljoradnje i stocarstva, naravno da govorim o BIO-produktima za kojim haman sve zemlje evrope zude i ne mogu istih da proizvedu dovoljno ni za sobstveno trziste... podrzavam tvoje misljenje da mi u EU nista nismo izgubili (bar ne jos) i da su nam tu ideju samo postavili onako kao ruzicaste naocare na oci pa da imamo eto i mi nesto sto ce nam lafo biti vazno i cemu cemo teziti... imali bi mi svega samo da hocemo i da znamo, ali posto ne zelimo da naucimo znaci da i necemo! sto reko neko, znam ja nas, jebem ja nas...

ovo je jako dalek ideal, iako se cini da BiH ima dosta toga za ponuditi na ovom polju.
ono sto nam fali, to je da ona mahalska logika kupovine domaceg (kupovina domaceg je u mojoj kuci uvijek znacila ono sto je mrski socijalizam :D, zvao vlastiti poljoprivredni viskovi :D) postane dominantna kultura. To naravno trazi uvodjenje odgovarajucih standarda (u principu, od toga se mora praviti brand, ALI ne brand tipa "enjoy bosnia" gdje ti za pola spot-ljepota treba helikopter i vojna dozvola za letenje od vojnika zemlje iz pizde materine...) da proizvod bude pravljen po tako visokim standardima da ti niko u EU ne moze parirati. Naravno, tu je i prostor da ta granica ne bude previsoka i da mali dobitak na kvalitetu proizvoda inducira visoke troskove. Za takvo nesto ti obicno treba citava jedna generacija kvalitetnih inzinjera i agronoma i nesto love da se cijeli sistem podmazuje dok ne zazivi. Problem je sto ja u ovoj drzavi ne vidim covjeka sposobnog da jedan tako obiman projekat iznese (da da ... tu je mjesto lidera i to zajebanog), a narocito zbog izrazene multidisciplinarnosti (kojom se mnogi nasi "eksperti" dice iako nemaju pojma ni o cemu pricaju) koja ce u nekih (okvirno) pet mjeseci pokopati svaki mediokritetski pristup. Npr. travnicki sir je super proizvod, ali sam cuo da ga necemo ubrzo prodavati po EU. Jednostavno ne zadovoljava EU standarde (mora se valjda praviti od pasterizovanog mlijeka). Rjesavanje samo ove prepreke na neki sistemski nacin je .... pravi cirkus (trebas zadrzati kvalitet sira, ako promijenis tehnologiju i nacin pravljenja... imas li pravo da ga zoves travnickim, ako i imas, kako ces rijesiti razlikovanje tog novog travnickog sira i starog, kako ces ...)

U svakom slucaju, nece ovo biti rijeseno ubrzo :)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#5

Post by uvjek dobar gost »

Mogli bi mi kad bi zaposlili adekvatan mlad obrazovan i rada željan kadar.... izvoziti svašta nešto jer su nam inovatori uvijek dobri... samo da iskoristimo par patenata... bili bi kao grom....

No ja bih da istaknem dva problema koja smo imali nekad a imamo ih i danas...

Nepostojan ili nestalan kvalitet... i aljkavost uposlenih odnosno nemar i nerad...kad je riječ o količinama i rokovima isporuke....

Ekološki ispravna hrana , bezalkoholni proizvodi , vina... i na kraju turistička ponuda kao kruna svega... no u postojećim okolnostima..... mi ga pušimo.... u svim segmentima... jer nema sistema .....
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#6

Post by Sarafcina »

uvjek dobar gost wrote:Mogli bi mi kad bi zaposlili adekvatan mlad obrazovan i rada ¾eljan kadar.... izvoziti sva¹ta ne¹to jer su nam inovatori uvijek dobri... samo da iskoristimo par patenata... bili bi kao grom....

No ja bih da istaknem dva problema koja smo imali nekad a imamo ih i danas...

Nepostojan ili nestalan kvalitet... i aljkavost uposlenih odnosno nemar i nerad...kad je rijeè o kolièinama i rokovima isporuke....

Ekolo¹ki ispravna hrana , bezalkoholni proizvodi , vina... i na kraju turistièka ponuda kao kruna svega... no u postojeæim okolnostima..... mi ga pu¹imo.... u svim segmentima... jer nema sistema .....

ako nisi primjetio ;)
ja gore i pricam o sistemu :)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#7

Post by uvjek dobar gost »

Onda malo da budem konkretan.... zadruge recimo... kod nas ne postoje u pravom smislu te riječi... sve su pokradene i pred stečajem..., a one su jedna od osnova razvoja poljoprivrede i nekih prerađivačkih grana tog segmenta "proizvodnje"....
Sad zamislite da niko nije uradio ništa da se recimo u Foči il Višegradu... il Rudom ... il Varešu ... pokrene adekvatna zemljoradnička zadruga koja bi se brinula o plasmanu prizvoda i nabavci repro materijala... rezervnih dijelova za mehanizaciju... a po mogućnosti bi iznajmljivala mehanizaciju za poljoprivredne i voćarske radove....
To bi bio podstrek povratku i normalnom životu....ali političari nemaju interesa da se to uradi.... jer bi tad ljudi živjeli normalnije bolje i zdravije... smanjio bi se nepotreban uvoz hrane...

Pored toga spomenuo bih i ljekovito bilje...., ako niste znali naša zemlja je jedna od pogodnijih za uzgajanje, branje.... i samu proizvodnju navedenog bilja i proizvoda od istog... a tržište i promet na istom u svjetskim razmjerama je u porastu...., ali opet ti kvazi zaštitnici..., a u stvari veliki lopovi koče sve to.....

Danas ljudi umjesto da beru ljekobilje il šta već.... beru željezo....
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#8

Post by van Basten »

BiH EU može prodati 51.129km kvadratnih za veliku deponiju otpada svih vrsta, a EU nama muda pod bubrege. Doduše, ovakav deal je aktuelan i danas kada smo svjetlosnim godinama daleko od EU, tako da naš eventualni ulazak u tu zajednicu ne bi puno toga promjenio
User avatar
bijelo_dugme
Posts: 1991
Joined: 06/06/2007 23:13
Location: Dodik's Democratic Republic of Srpska (DDRS)

#9

Post by bijelo_dugme »

van Basten wrote:BiH EU može prodati 51.129km kvadratnih za veliku deponiju otpada svih vrsta, a EU nama muda pod bubrege. Doduše, ovakav deal je aktuelan i danas kada smo svjetlosnim godinama daleko od EU, tako da naš eventualni ulazak u tu zajednicu ne bi puno toga promjenio
Kad udjemo u EU ici ce to bez poreza da im bude jeftinije.
Velicina
Posts: 130
Joined: 22/05/2007 12:19

#10

Post by Velicina »

Sasvim je u redu uci i poslovne odnose sa EU. EU ima dosta direktiva za biznis koji je dobar, medjutim uvijek je izvjestan riziko u vezi svake vrste investicija cak i sa EU.
Mislim da BiH kao prvo treba skrojiti jedan dobar ekonomski profil za sebe, za nase podrucje je jedan dobar kapitalizam sa socijalnim profilom (gdje dio dobita se investira u domaci biznis i gradjanske interese) je vjerovatno najoptimalnija opcija.
Takodje mora BiH biti efektivna sto se tice troskova, internet portali za razlicite usluge: Lanac usluga treba biti debelo kraci i efektivniji, zaboravi markice i kupone sa stembiljima.
Prava potrosaca i investitora treba bolje regulisati u BiH, niko nece ne sigurnost u regionu, mozda je to jedan od uzroka sto IKEA jos nije pomirisala bosansko trziste, a oni su npr. stvarno svuda.
Jako je vazna funkcija biznizmena i ostalih u vodstvu, nije vise dovoljno biti bivsi direktor, novo znanje o trzistu i investicijama je neophodno a takodje i nacin kako svojim radnicima obezbjediti dobra i sigurna radna mjesta sa dobrim socijalnim profilom.
Moramo takodje bolje skolovati mladost, ne samo elitu, dozvoliti jedno kvalitetno skolstvo koje izdize potencijale u ljudima, veliki ljudi ponekad dolaze is potpune anonimnosti a jedna drzava je ovisna o tome da iskoristi svoj talenat, znaci fokus na inventivnost i talenat umjesto zamaranja na skolskim klupama.
Malo nacionalnog ponosa nebi isto stetio, mi ipak jesmo u stanju napraviti kvalitet, trebamo nastaviti tu tradiciju i ukljuciti se u globalne trendove.
Ja nisam ekonom, tako da bi me radovalo da se vise ekonoma ukljuci u ovu temu.
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#11

Post by LjepoticaiZvjer »

ma gdje ces se odreci metalne industrije, bih je i prije rata bila industrijski dio jugoslavije. kod nas lezi, pored kod tebe nabrojanih trenutno uspjesnih fabrika , tone manjih razbacanih po citavoj bih , koje bi uz relativno srednja ulaganja dugorocno donijele veliki profit, i pomogle manjim gradovima u razvoju. ne treba sva industrija biti u sa ili mo, ja bih njih vise usmjerila na usluge i turizam. ako te strah za vodu , primjer je njemacka koja je industrijska zemlja sa ocuvanom prirodom. treba ugraditi preciscace i sl.

za tako nesto su definitivno potrebna strana ulaganja, ali pod nama dobrim uslovima (vjerujte koliko oni nama trebaju toliko trebamo mi njima) samo se treba ugledati na kinu , i neke od njenih uslova za strana ulaganja.

definitivno najbolje rjesenje po mom misljenju za domacu proizvodnju su mala i srednja preduzeca, to znaci domaca preduzeca sa domacim parama, ali nam za to trebaju dobri politicari koji bi donijeli dobre zakone koji stite ljude koji tek pocinju a nemaju veliki kapital, kao npr porezne olaksice, manje kreditne kamate, veci porez na strane proizvode isl.

a onu drvnu industriju smanjiti sto je moguce vise, to je cisto iskoristavanje nasih resursa( koji se obnavljaju svakih 30-40 god) i to za jeftine pare.
Post Reply