SSD hard disk za laptop

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#26 Re: SSD hard disk za laptop

Post by stingking »

Da li ce smanjiti zagrijavanje laptopa ?? i hoce li barem nesto za igrice pomoci ??
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#27 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Teufik »

mayab wrote:Nebitno, uglavnom, predji na SSD, vidjeces ogromnu promjenu!Uzmi ovo, stvarno nije skupo, 147 KM, SSD, jedan od boljih u smislu cijena-kvalitet
Ja ga imam od prije par mjeseci u desktopu, uz i5-4440 , sprava LETI :thumbup:
Taj je odlican. planiram uzet od 250 GB.
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#28 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Teufik »

stingking wrote:Da li ce smanjiti zagrijavanje laptopa ?? i hoce li barem nesto za igrice pomoci ??
Brze ce ti se ucitavati
stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#29 Re: SSD hard disk za laptop

Post by stingking »

Neko jos koment ???
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#30 Re: SSD hard disk za laptop

Post by febo_acm »

Vjerovatno ce malo smanjiti zagrijavanje, bice manje bucan i manje ce baterij trositi. Sto se igrica tice neces imati neki poseban efekat.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#31 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

Na multiplayeru mi dosta brže učitava mape (BF3 i BF4) na SSD nego na HDD tako da ima neki + u igrama ipak.
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#32 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Nermin_BH »

Zagrijavanje ti nece smanjiti jer se laptop ne grije samo od hdd. Ako ti se puno zagrijava laptop moras ocistiti cooler.
stingking
Posts: 71
Joined: 24/05/2012 17:30

#33 Re: SSD hard disk za laptop

Post by stingking »

Gdje mogu kupiti hard disk adapter da stavim umjesto DVD ? Jer stavrno mi nije potreban.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#34 Re: SSD hard disk za laptop

Post by xamp »

stingking wrote:Gdje mogu kupiti hard disk adapter da stavim umjesto DVD ? Jer stavrno mi nije potreban.
Ako ti se ne zuri, onda ebay. Kucaj 'hdd caddy' :)
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#35 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Wheatly »

Fauja Singh wrote:Ne znam koliko ima istine ali sam citao na jednom forumu da se pad perfomansi SSD-a osjeti vec nakon godinu dana koristenja... Kakva su vasa iskustva?
Ja znam iz prakse da su ti SSD-ovi iz starije serije flash memorije, koja je nakon 700 sati neprestanog prepisivanja podataka počela slabiti.
Moderni SSD-ovi još uvijek pate od ovih problema, ali nisu više tako iskazani, samo je važno da dnevno ne mijenjaš, dodaješ ili brišeš više od 50GB podataka, i SSD će ti trajati barem 5-6 godina.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#36 Re: SSD hard disk za laptop

Post by artime »

Gdje uzeti ssd od 60 ili 64GB, provjereno?
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#37 Re: SSD hard disk za laptop

Post by shandrprcSA »

artime wrote:Gdje uzeti ssd od 60 ili 64GB, provjereno?
winwin ti je najjeftini ako kupujes online...zasto tako mali kapacitet trazis?
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#38 Re: SSD hard disk za laptop

Post by artime »

shandrprcSA wrote:
artime wrote:Gdje uzeti ssd od 60 ili 64GB, provjereno?
winwin ti je najjeftini ako kupujes online...zasto tako mali kapacitet trazis?
Ne treba mi vise, a u pitanju je stariji laptop na kojem ce biti OS. Ne znam mozda bih trebala vise, ali ne mogu financije :D
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#39 Re: SSD hard disk za laptop

Post by shandrprcSA »

artime wrote:
shandrprcSA wrote:
artime wrote:Gdje uzeti ssd od 60 ili 64GB, provjereno?
winwin ti je najjeftini ako kupujes online...zasto tako mali kapacitet trazis?
Ne treba mi vise, a u pitanju je stariji laptop na kojem ce biti OS. Ne znam mozda bih trebala vise, ali ne mogu financije :D
moj ti je savjet 120GB ko zna koliko ce taj laptop biti kod tebe :D :D

http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 11985.html
http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 52622.html

ja sam inace uzeo preko pika (http://www.olx.ba/profil/perop) pouzdan prodavac i jeftin :thumbup:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#40 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

Pero mulja sa robom, šalje i polovno, moje lično iskustvo (naručio od njega r9 270x prije godinu i kusur, friška bila i plaćena kao nova a na kulerima prašina, znači ofirno se vidi da je bila korištena i naravno vratim, dva puta dostavu platio i od tada sam sa Perom završio). A ja i ekipa sa teamspeaka smo mu za par godina preko 5000KM ostavili, toliko o obrazu dotičnog.
Sada samo sa Mikijem surađujem, malo je skuplji ali barem nikada nije došao dio da je na njemu prašine i bez garancije!
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#41 Re: SSD hard disk za laptop

Post by artime »

shandrprcSA wrote:
moj ti je savjet 120GB ko zna koliko ce taj laptop biti kod tebe :D :D

http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 11985.html
http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 52622.html

ja sam inace uzeo preko pika (http://www.olx.ba/profil/perop) pouzdan prodavac i jeftin :thumbup:
Ek sad :D A de mi reci, koja je razlika izmedju ovih brendova :D Da li postoji neki pouzdan itd. sa cime necu fuliti.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#42 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Maharadza »

artime wrote:
shandrprcSA wrote:
moj ti je savjet 120GB ko zna koliko ce taj laptop biti kod tebe :D :D

http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 11985.html
http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 52622.html

ja sam inace uzeo preko pika (http://www.olx.ba/profil/perop) pouzdan prodavac i jeftin :thumbup:
Ek sad :D A de mi reci, koja je razlika izmedju ovih brendova :D Da li postoji neki pouzdan itd. sa cime necu fuliti.
Samsung 840 serija imala neki bug sa padom performansi kako se puni disk ali su to sve ispravili sa 850 serijom! Znači taj samsung 850 EVO odličan (pogotovu jer imaš 5 godina garancije što je neviđeno)! :thumbup:
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#43 Re: SSD hard disk za laptop

Post by artime »

Maharadza wrote:
Samsung 840 serija imala neki bug sa padom performansi kako se puni disk ali su to sve ispravili sa 850 serijom! Znači taj samsung 850 EVO odličan (pogotovu jer imaš 5 godina garancije što je neviđeno)! :thumbup:
Znaci samsung jedan od jacih proizvodjaca. :thumbup: Ovo meni djeluje revolucionarno, da jedan stari sistem ozivim sa ssd-om. Onda nema svrhe kupovine novog, ako ovaj dobro fercera.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#44 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Maharadza »

artime wrote:
Maharadza wrote:
Samsung 840 serija imala neki bug sa padom performansi kako se puni disk ali su to sve ispravili sa 850 serijom! Znači taj samsung 850 EVO odličan (pogotovu jer imaš 5 godina garancije što je neviđeno)! :thumbup:
Znaci samsung jedan od jacih proizvodjaca. :thumbup: Ovo meni djeluje revolucionarno, da jedan stari sistem ozivim sa ssd-om. Onda nema svrhe kupovine novog, ako ovaj dobro fercera.
Da se razumijemo, ova EVO serija je mid-range (čitaj: za prosječnog korisnika) gdje ima odlične performanse uz najmanju moguću potrošnju;

Image

Image

Znači kao stvoren za laptop! :thumbup:
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#45 Re: SSD hard disk za laptop

Post by shandrprcSA »

avaks wrote:Pero mulja sa robom, šalje i polovno, moje lično iskustvo (naručio od njega r9 270x prije godinu i kusur, friška bila i plaćena kao nova a na kulerima prašina, znači ofirno se vidi da je bila korištena i naravno vratim, dva puta dostavu platio i od tada sam sa Perom završio). A ja i ekipa sa teamspeaka smo mu za par godina preko 5000KM ostavili, toliko o obrazu dotičnog.
Sada samo sa Mikijem surađujem, malo je skuplji ali barem nikada nije došao dio da je na njemu prašine i bez garancije!
zar se toliko pokvario?
artime wrote:
Maharadza wrote:
Samsung 840 serija imala neki bug sa padom performansi kako se puni disk ali su to sve ispravili sa 850 serijom! Znači taj samsung 850 EVO odličan (pogotovu jer imaš 5 godina garancije što je neviđeno)! :thumbup:
Znaci samsung jedan od jacih proizvodjaca. :thumbup: Ovo meni djeluje revolucionarno, da jedan stari sistem ozivim sa ssd-om. Onda nema svrhe kupovine novog, ako ovaj dobro fercera.
kod mene je ovaj 840 i za sada radi odlicno :D a sa samsungom neces pogrijesi...kad ugradis ssd k'o da si redbull popila :D :D :D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#46 Re: SSD hard disk za laptop

Post by avaks »

Mene veoma negativno iznenadio, kada sam mu vratio opremu počela priča nije do njega nego mi je neko njegov iz BL poslao pa je sigurno on podvalio. Nekako mi to sve djetinjasto, reko hvala ti na ovome do sada ali izgubio je 8-9 mušterija sigurnih. Čitave 3 konfiguracije smo kupili kod njega i još dosta dodatne opreme i nakon godinu i više saradnje da ti neko nešto tako uradi i bez pardona, pa da se udostojio da on plati dostavu ali ne, ja sam 2 puta morao to i to je prelilo čašu (i do mene i nazad). Znači na svoju odgovornost uzimate od Pere pa ako tih 10KM jeftinije vrijedi peglanja bujrum.
Još jednom naglašavam, ovo je moje iskustvo, ne mora da znači ništa ali treba podijeliti. :thumbup:

OT
SSD je preporuka za svakoga ko je u mogućnosti, preporodi računar pa bio on i 9 godina star :D
Ja već par godina koristim Crucial (Micron) i teško da bih se ikada više vratio na mehanički što se sistema tiče, fluidnost vidljiva već nakon par minuta korištenja, od snimanja sistema pa do boot vremena kao i startanje programa. Svaka preporuka :thumbup:
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#47 Re: SSD hard disk za laptop

Post by artime »

shandrprcSA wrote:
kod mene je ovaj 840 i za sada radi odlicno :D a sa samsungom neces pogrijesi...kad ugradis ssd k'o da si redbull popila :D :D :D
Imam neki stari AMD proces na laptopu, ali fercera dobro, doduse ja sam office korisnik, pa ono ne trazim dosta. Ali nekada mi stopa i sada prije nego nesto ne crkne zelim se osigurati :D
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#48 Re: SSD hard disk za laptop

Post by shandrprcSA »

artime wrote:
shandrprcSA wrote:
kod mene je ovaj 840 i za sada radi odlicno :D a sa samsungom neces pogrijesi...kad ugradis ssd k'o da si redbull popila :D :D :D
Imam neki stari AMD proces na laptopu, ali fercera dobro, doduse ja sam office korisnik, pa ono ne trazim dosta. Ali nekada mi stopa i sada prije nego nesto ne crkne zelim se osigurati :D
neces uspjeti ni da trepnes a word ili excel vec otvoren :D
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#49 Re: SSD hard disk za laptop

Post by celeron »

Samsung 840 zasad dere. Podizanje Win10 gotovo instantno.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#50 Re: SSD hard disk za laptop

Post by Maharadza »

Po meni def. najveći upgrade kojeg' kod PC-a momentalno i najviše osjetiš jeste prelazak sa klasičnog HDD-a na SSD, 'nači Bože! :D
Post Reply