SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSTOJAO

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#76 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by bruce lee »

standardizacija jezika je uglavnom politicko pitanje, ne samo lingvisticko. neko proglasi (pod kojim vec vojnim, ekonomskim i socijalnim okolnostima) standard vise dijalekta i onda se isti socijalizacijom i skolstvom siri, dok dijalekti izumiru iz javne uoptrebe. onda dodju nove okolnosti, pa neko opet pokusa novu standardizaciju itd.

u 19. vijeku, tj. u vrijeme nastajanja modernih nacija na nasim prostorima je postojala ideja da su svi juzni slaveni jedna nacija (to jest, postojalo je vise tih varijanti, jedna od njih je ilirski pokret, ali bilo je i drugih, al da ne idemo sad previse u detalje), a postojale su i ideje da su samo ovi ili samo oni nacija, pa se islo na to da i jezik mora biti standardizovan u istim okvirima, a pogotovo imenovan bas onom ciljnom grupom koju se htjelo mobilisati.

kao sto je moderna nacija drustveni konstrukt, takav konstrukt je i jezik. jbg, ja mislim da se lingisticki gledano vise razlikuje düsseldorfer platt ili kölsch od bavarskog nego BSH jezici, pa opet niko nece doci na ideju da to prozove vlastitim jezikom (zato sto to polticki, ekonomski i socijalno nije ni pozeljno ni potrebno). drugo je schweizerdeutsch, koji se negdje gleda vlastitim jezikom, ali upravo zato sto je politicki, ekonomski i socijalno postojala zelja da se on ne standardizira onako kako je to uradjeno u njemackoj. @komentar2, posto si spomenuo jednom rijec "sprachbund", vjerujem da ti ove analogije pored svih svojih mana ipak govore nesto.

u svakom slucaju je jthomas rekao sustinu problema (jedan jezik, politicki problem je imenovanje istog), a nelligton je i spomenuo jednu od situacija gdje se ne radi o lingvistickim stvarima, nego cisto o pitanju imenovanja jedne od standardizacija jezika, koja je na kraju odlucena politickom moci. znaci da je svko imenovanje produkt politickih i socijalnih okolnosti, pa tako i sadasnje i ono prije 150 godina. lingvisticki gledano je ipak jedan jezik sa razlicitim varijantama, razumijecemo se cak bolje ja i neko iz kragujevca nego neko iz manchestera i melbourne-a.

ja sam ipak da mi to sve sredimo po prof.dr. nerminu padezu, pa da mogu napisati u cv da govorim 15 jezika, osim mog maternjeg semberskog, koji je naravno sam svoj, autohotni jezik, jer ipak imamo 3-4 rijeci koje se nigdje drugo ne upotrebljavaju. haj zdra'o :run:
Last edited by bruce lee on 06/03/2012 19:08, edited 2 times in total.
komentar2
Posts: 39
Joined: 27/02/2012 20:14

#77 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by komentar2 »

lux lat. - luč crn.
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#78 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by bruce lee »

dupli
komentar2
Posts: 39
Joined: 27/02/2012 20:14

#79 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by komentar2 »

:D

hahahah

Ako Twa pigmej priča jezikom Bantu-Congo skupine da li ga to svrstava u Bantu ili u Bayake.

ili još bolje ako Italijan priča engleski u New Yorku ili Amerikanac kakav god da li ih to svstava u anglosaksonce???

Mislim ovakvo ophođenje - pa nije me ni čudo kakvi likovi samo mogu proći na ovom forumu.
nosara wrote:
komentar2 wrote:Bošnjaci nisu Slaveni!
Oni pričaju doduše slavenskim jezikom ali to je posljedica historijskih okolnosti.
Vatra je Bosanska riječ i ne znam šta te tu buni. Bilo je posuđivanja između jezika na ovim prostorima na milijarde.

Hrvatska riječ ekkpluzivna koja mi pada na pamet je gudan.
nellington wrote:Moj lapsus, umjesto praslavenska trebalo je stajati prijeslavenska/pretslavenska/predslavenska, kako kome odgovara. Slaveni su je zatekli na Balkanu.

Ovo ostalo ne ukazuje ni na kakvu posebnost bosanskog, hrvatskog ili srpskog jezika u vidu ekskluzivne riječi kako si pokušao recimo predstaviti vatru.

A taj tvoj "svaki lingvist" ima ozbiljnih problema.
:lol:

Ne preskaci terapiju, sjecas se kad smo te gologuzog vadili iz bunara...!? :roll:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#80 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by nosara »

Fino ti rekoh... Da u zadruzi ne nadjosmo onu govnjivu pritku od 5 metara, osta ti doli... :wink:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#81 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by KatarinaKosaca »

Srpsko-hrvatski- ovako napisan, nije ni postojao. Za ovako napisano iz sh bi se dobivalo keca.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#82 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by sabina1 »

bruce lee wrote:standardizacija jezika je uglavnom politicko pitanje, ne samo lingvisticko. neko proglasi (pod kojim vec vojnim, ekonomskim i socijalnim okolnostima) standard vise dijalekta i onda se isti socijalizacijom i skolstvom siri, dok dijalekti izumiru iz javne uoptrebe. onda dodju nove okolnosti, pa neko opet pokusa novu standardizaciju itd.

u 19. vijeku, tj. u vrijeme nastajanja modernih nacija na nasim prostorima je postojala ideja da su svi juzni slaveni jedna nacija (to jest, postojalo je vise tih varijanti, jedna od njih je ilirski pokret, ali bilo je i drugih, al da ne idemo sad previse u detalje), a postojale su i ideje da su samo ovi ili samo oni nacija, pa se islo na to da i jezik mora biti standardizovan u istim okvirima, a pogotovo imenovan bas onom ciljnom grupom koju se htjelo mobilisati.

kao sto je moderna nacija drustveni konstrukt, takav konstrukt je i jezik. jbg, ja mislim da se lingisticki gledano vise razlikuje düsseldorfer platt ili kölsch od bavarskog nego BSH jezici, pa opet niko nece doci na ideju da to prozove vlastitim jezikom (zato sto to polticki, ekonomski i socijalno nije ni pozeljno ni potrebno). drugo je schweizerdeutsch, koji se negdje gleda vlastitim jezikom, ali upravo zato sto je politicki, ekonomski i socijalno postojala zelja da se on ne standardizira onako kako je to uradjeno u njemackoj. @komentar2, posto si spomenuo jednom rijec "sprachbund", vjerujem da ti ove analogije pored svih svojih mana ipak govore nesto.

u svakom slucaju je jthomas rekao sustinu problema (jedan jezik, politicki problem je imenovanje istog), a nelligton je i spomenuo jednu od situacija gdje se ne radi o lingvistickim stvarima, nego cisto o pitanju imenovanja jedne od standardizacija jezika, koja je na kraju odlucena politickom moci. znaci da je svko imenovanje produkt politickih i socijalnih okolnosti, pa tako i sadasnje i ono prije 150 godina. lingvisticki gledano je ipak jedan jezik sa razlicitim varijantama, razumijecemo se cak bolje ja i neko iz kragujevca nego neko iz manchestera i melbourne-a.

ja sam ipak da mi to sve sredimo po prof.dr. nerminu padezu, pa da mogu napisati u cv da govorim 15 jezika, osim mog maternjeg semberskog, koji je naravno sam svoj, autohotni jezik, jer ipak imamo 3-4 rijeci koje se nigdje drugo ne upotrebljavaju. haj zdra'o :run:
Moj naklon.
komentar2
Posts: 39
Joined: 27/02/2012 20:14

#83 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by komentar2 »

Dzaba ti ali nije postojao.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#84 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by cyprus »

Tako je, sve je to iluzija... matrica :-D Pravo je pitanje: da li postoji ovaj forum? :D
Last edited by cyprus on 06/03/2012 19:15, edited 1 time in total.
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#85 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by bruce lee »

komentar2 wrote:Bošnjaci nisu Slaveni!

dok ja napisah i prepravih svoj kilometarski post, dodje ovo.. da sam znao, ne bih trosio tastaturu i ono pola cigare sto ispusih tokom pisanja :roll: :run:
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#86 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by drndalo »

Uvijek su mi bili sumnjivi oni staro-bosanci iz Kineskih cetvrti... :roll:

Nas i Kineza = Milijarda i pol... :-)
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#87 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by SiSaJuMe »

komentar2 wrote:Bošnjaci nisu Slaveni!
jel se to danas Methadon dijelio. :run:
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#88 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by drndalo »

Prije ce bit' da mu je neko heroin u drogu turio...
komentar2
Posts: 39
Joined: 27/02/2012 20:14

#89 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by komentar2 »

Lingvistički da po ostalim kriterijima ne...

ali ipak odlazim, pišite što god hoćete - ionako ste otjerali išta obrazovano i pristojno sa ovog foruma.

luk i rakija
tito i demokratija
-Bože čuvaj mi srbe i mješane brakove-
SiSaJuMe wrote:
komentar2 wrote:Bošnjaci nisu Slaveni!
jel se to danas Methadon dijelio. :run:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#90 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by cyprus »

komentar2 wrote:-Bože čuvaj mi srbe i mješane brakove-
Pa što odma' ne reče u čemu je problem :P :D
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#91 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by derion »

Nije tačno da je srpsko-hrvatski (ili hrvatsko-srpski) postojao u 19. stoljeću. Taj jezik je uspostavljen tek 1954. godine Novosadskim dogovorom. Znači, uspostavljen je hibridni, umjetni jezik (barem što se tiče naziva), a svjesno ignorisana u potpunosti dva jezička podneblja (bosanski i crnogorski). A o postojanju npr. bosanskog jezika postoje višestoljetni dokazi, podaci i reference.

Meni je smiješno kada neko kaže (da bi opovrgnuo postojanje npr. bosanskog jezika): "Ja samo znam da sam u Jugoslaviji učio srpsko-hrvatski...". Naravno, ta izjava je u potpunosti tačna (zbog gore navedenog dogovora koji je u Jugoslaviji ozakonjen i legaliziran), ali umjesto srpsko-hrvatskog mogli smo učiti i govoriti npr. "zeleno-svemirskim jezikom" da su se tako dogovorili srpski i hrvatski lingvisti/jezikoslovci u Novom Sadu 1954. god.

Ipak svako ko imalo cijeni historiju treba uvažiti da su i srpski i hrvatski i bosanski (iako je ovaj potonji ignorisan Novosadskim dogovorom, a i prije toga - iz više razloga) jezici koji su postojali DOOOOOSTA više od tzv. srpsko-hrvatskog jezika koji je uspostavljen i institucionaliziran tek 1954.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#92 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by drndalo »

komentar2 wrote:1. Lingvistički da po ostalim kriterijima ne...

2. ali ipak odlazim, pišite što god hoćete - ionako ste otjerali išta obrazovano i pristojno sa ovog foruma.

3. luk i rakija
4. tito i demokratija
5. -Bože čuvaj mi srbe i mješane brakove-
1. Ne nego su Azijati iz kinesko provincije Guangxi Zhuang...
2. Dugo si i izdrzao...
3. Moze, zapakuj ono sto ti je visak...
4. *ebem mu oca ko nam "upali svjetlo" i izvede nas iz "mraka" u ovu demokraciju
5. Uh, jest taj Tito bio zajeban Srbin... Mijesani...

Ajd' ti malo sjedi, smiri, oguli jabuku...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#93 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by plain vanilla »

nek' Bog cuva one sto ne znaju napisati bosanski jezik, ali raspravljali bi do prekosutra
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#94 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Dado dijasporitus »

Kad god procitam nesto na ovu temu nemogu da se nacudim koliko nam je istorija iliti historija shuknula kao narodu i ne samo nama nego nam i susjedima iliti komsijama. Po ovoj logici u Americi bi se trebao govoriti americki, u Brazilu brazilski, a u Australiji australijski jezik. Svuda takva “logika” je absurdna osim kod nas gdje imamo 4 jezika, koji su gotovo potpuno isti, koji se mogu medjusobno razumjeti a region smo sa najvecim brojem nesporazuma i nerazumjevanja.

Da se mene pita, kao sto me se nepita, ukinuo bih sva 4 jezika (bosanski, hrvatski, srpski, crnogorski i svaki drugi izrodni jezik kojeg ce se neko iz dosade u buducnosti sjeti), oduzeo im zvanican ISO status i uveo jedan jezik koji bi se nazvao Nas (iliti prevedeno na engleski Nash :D ). Ionako kad “nismo sigurni” kojim jezikom sugovornik nam govori da nebismo uvrijedili sagovornika pitamo “govorite li nas?” .
User avatar
jasko_ba
Posts: 7805
Joined: 13/11/2006 17:47

#95 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by jasko_ba »

svaki idiot moze otvoriti temu i pametovati :x
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#96 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by JThomas »

Dado dijasporitus wrote:Kad god procitam nesto na ovu temu nemogu da se nacudim koliko nam je istorija iliti historija shuknula kao narodu i ne samo nama nego nam i susjedima iliti komsijama. Po ovoj logici u Americi bi se trebao govoriti americki, u Brazilu brazilski, a u Australiji australijski jezik. Svuda takva “logika” je absurdna osim kod nas gdje imamo 4 jezika, koji su gotovo potpuno isti, koji se mogu medjusobno razumjeti a region smo sa najvecim brojem nesporazuma i nerazumjevanja.

Da se mene pita, kao sto me se nepita, ukinuo bih sva 4 jezika (bosanski, hrvatski, srpski, crnogorski i svaki drugi izrodni jezik kojeg ce se neko iz dosade u buducnosti sjeti), oduzeo im zvanican ISO status i uveo jedan jezik koji bi se nazvao Nas (iliti prevedeno na engleski Nash :D ). Ionako kad “nismo sigurni” kojim jezikom sugovornik nam govori da nebismo uvrijedili sagovornika pitamo “govorite li nas?” .
TO je taj naziv kojeg tražimo :D :thumbup:

čestitamo mačak čestitamo :D :thumbup:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#97 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by JoseMujica »

Dado ubo u sridu Nash organ za plaženje i ende..fine...konec...kraj...vege itd
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#98 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Stojadin »

Svedjani neorganizirani zato sto nece da nabavlja 5 istih knjiga na 5 istih jezika.. Svasta... Mozda jest problem u imenu, bilo bi fino da promjene na neutralno, al apsurd je smatrat da su to 20 razlicitih jezika, zato sto se pobogu hrvat uvrijedi ako u imenu jezika koji on prica ima rijec "srpski". Zaboli svedjane, a i sav normalan svijet, neka stvar, kad svako ko nije glup vidi da su to isti jezici.

pa vise ima razlika izmedju francuskog koji pricaju na jugu francuske i sjeveru francuske, nego izmedju bosanskog, hrvatskog, srpskog i crnogorskog.

nego, u vezi ovog sto je bosanski jezik majoriziran ovo ono, jebiga, ko nam je kriv kad ga sami nismo razvijali? kad smo izabrali turski/arapski/perzijski umjesto bosanskog i arebicu umjesto bosanske cirilice, nek nam bude. nema potrebe trazit krivce u drugima
User avatar
BHCluster
Posts: 23390
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#99 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by BHCluster »

Dado dijasporitus wrote:Kad god procitam nesto na ovu temu nemogu da se nacudim koliko nam je istorija iliti historija shuknula kao narodu i ne samo nama nego nam i susjedima iliti komsijama. Po ovoj logici u Americi bi se trebao govoriti americki, u Brazilu brazilski, a u Australiji australijski jezik. Svuda takva “logika” je absurdna osim kod nas gdje imamo 4 jezika, koji su gotovo potpuno isti, koji se mogu medjusobno razumjeti a region smo sa najvecim brojem nesporazuma i nerazumjevanja.

Da se mene pita, kao sto me se nepita, ukinuo bih sva 4 jezika (bosanski, hrvatski, srpski, crnogorski i svaki drugi izrodni jezik kojeg ce se neko iz dosade u buducnosti sjeti), oduzeo im zvanican ISO status i uveo jedan jezik koji bi se nazvao Nas (iliti prevedeno na engleski Nash :D ). Ionako kad “nismo sigurni” kojim jezikom sugovornik nam govori da nebismo uvrijedili sagovornika pitamo “govorite li nas?” .
Pa pogledaj jezike na svim ovim vecim portalima ili operativnim sistemima i ostalim aplikacijama i mozemo da vidimo ovako nesto:

English (India)
English (Pirate)
English (UK)
English (Upside Down)
English (US)
Español
Español (Chile)
Español (Colombia)
Español (España)
Español (México)
Español (Venezuela)
Français (Canada)
Français (France)
Português (Brasil)
Português (Portugal)
i sta onda reci to je ok a ovo kod nas nije?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#100 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by ljubav_aha »

JThomas wrote:
Dado dijasporitus wrote:Kad god procitam nesto na ovu temu nemogu da se nacudim koliko nam je istorija iliti historija shuknula kao narodu i ne samo nama nego nam i susjedima iliti komsijama. Po ovoj logici u Americi bi se trebao govoriti americki, u Brazilu brazilski, a u Australiji australijski jezik. Svuda takva “logika” je absurdna osim kod nas gdje imamo 4 jezika, koji su gotovo potpuno isti, koji se mogu medjusobno razumjeti a region smo sa najvecim brojem nesporazuma i nerazumjevanja.

Da se mene pita, kao sto me se nepita, ukinuo bih sva 4 jezika (bosanski, hrvatski, srpski, crnogorski i svaki drugi izrodni jezik kojeg ce se neko iz dosade u buducnosti sjeti), oduzeo im zvanican ISO status i uveo jedan jezik koji bi se nazvao Nas (iliti prevedeno na engleski Nash :D ). Ionako kad “nismo sigurni” kojim jezikom sugovornik nam govori da nebismo uvrijedili sagovornika pitamo “govorite li nas?” .
TO je taj naziv kojeg tražimo :D :thumbup:

čestitamo mačak čestitamo :D :thumbup:
:lol: :thumbup: :-D
Locked