SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSTOJAO

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Luter
Posts: 55
Joined: 18/12/2008 23:24

#1 SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSTOJAO

Post by Luter »

Švedska je po mnogo čemu čudna zemlja, po nekim stvarima prednjači za Evropom vijekovima a po nekima je primjer birokratskog logora za prevaspitavanje. Tako će BTJ (kuća za nabavku knjiga za biblioteke) ili neke biblioteke u Švedskoj još uvijek jezik kojim govorimo oslovljavati, nazivati srpsko-hrvatski, što je apsurd, glupost ali i odraz neorganizovanosti nas koji ovdje živimo a govorimo (ne govorimo tim jezikom).

1. taj jezik srpsko-hrvatski jeste bio oficijelni bivše nam zajedničke domovine, ali njegova isključiva funkcija je bila da negira dva druga jezika bosanski i crnogorski.

2. To znaju oni koji su živjeli u Hrvatskoj i Srbiji, tamo se jezik jednostavno oslovljavo hrvatski odnosno srpski, ali zato u Bosni nije bilo bosanskog ili u Crnoj Gori crnogorskog jezika, i ako su prije 1918 Ite kako bili.

3. I evo nas u Švedskoj, iako je sličnost naših jezika neuporedivo veća nego recimo danskog, norveškog i švedskog, ipak treba znati da je uvreda Srbinu njegov jezik nazvati hrvatskim, ili Hrvatu njegov jezik nazvati srpskim, ali je uvreda I Bosacu nazvati njegov jezik nekim drugim imenom osim po njemu imenovanom bosanski, odnsono Crnogorcu, crnogorski.

4. Jezik je najvažnija živa duhovna hrana koja određuje jednu socijalnu grupu, respektujući nju mi njen jezik imenujemo istim imenom. Naprosto nema više srpsko-hrvatskog jezika, ali ima srpski, hrvatski, bosanski, crnogorski... ili se to može poredati abecednim redom.

Preneseno
Croatian Danish English French German Italian Serbian Slovenian Spanish Swedish Turkish

Na univerzitetima širom Evrope uskoro bi mogle da počnu da niču katedre za crnogorski, bosanski ili hrvatski jezik, a da srpski strancima ostane manje atraktivan za učenje. To je samo jedna od posledica toga što su sve zemlje bivše Jugoslavije, osim Srbije, na spisku članica Evropskog centra za moderne jezike (ECML).

Zato oni mogu da računaju i na pomoć ove agencije u standardizaciji jezika, da šalju svoje profesore i postdiplomce na usavršavanje i da koriste fond ECML-a za projekte unapređenja jezika. Ako bi Ministarstvo prosvete pristalo da plaća godišnju članarinu od 12.500 evra, sve to bi mogla da ima i Srbija.

Prema saznanjima “Blica”, Crnogorci već pritiskaju Univerzitet u Bariju u Italiji kako bi se tamo učio njihov jezik. Problem je veći što će praksa biti takva da kad se jednom pojavi jezik koji pokriva čitavo područje bivše Jugoslavije, neće biti potrebe da se uvode i druge slične katedre. Za sada se katedre za jezike bivše Jugoslavije, tamo gde postoje, zovu “Katedra za BCHS” - bosanski, crnogorski, hrvatski i srpski jezik (poređano po azbučnom redu). Treba očekivati, kažu poznavaoci ove problematike, da će svaka zemlja nastojati da ima samostalnu katedru.


U tu trku Srbija će teško moći da se uključi. Neki misle da bi stranci bili više motivisani da studiraju određeni jezik ako bi mogli da dobiju međunarodno priznatu diplomu. To najpre zahteva da jezik bude izdeljen na nivoe koji prema težini odgovaraju evropskim standardima (A1, A2, B1, B2, C1, C2).
Last edited by Luter on 07/03/2012 22:38, edited 1 time in total.
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#2 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by rahmanjin »

Daj vise ljudi dosta i Bosnjaka i Srba i Hrvata i ovih i onih i jezika srpskog, hrvatskog, bosanskog, crnogorskog...popustite vise
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#3 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by ljiljan89 »

rahmanjin wrote:Daj vise ljudi dosta i Bosnjaka i Srba i Hrvata i ovih i onih i jezika srpskog, hrvatskog, bosanskog, crnogorskog...popustite vise
dosta ce biti kad Bosnu, njegovu historiju, kulturu i jezik popuste i Hrvatska i Srbija.
do tada je borba za zivot i opstanak Bosne i Bosanaca
User avatar
Edinho2011
Posts: 658
Joined: 02/10/2011 23:49

#4 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Edinho2011 »

Evo ako nije ko procitao, nije los tekst !


http://source.ba/clanak/698132382705/vi ... ajcitaniji
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#5 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by bruce lee »

ja mislim da je prof.dr. nermin padez najveci kapacitet na tom polju, pa da vidimo sta on kaze:



elem, nije ni cetiri jezika, nego SEST! ja trazim da se po skandinaviji, njemackoj i italiji pored buducih i postojecih otvore i katedre hercegovackog i gorskog jezika. mozda je ipak gorcu ili hercegovcu uvreda njegov jezik nazivati bosanskim ili crnskim. :skoljka: izvinjavam se na offtopicu :run:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by JThomas »

i ono malo riječi koje se razlikuje međusobno razumijemo, ja nikad u životu neću reći šalica ili pasulj, ali znam šta je to. svima je jasno da je riječ o jednom jeziku, al' za koji nažalost ne postoji politički korektan jedinstveni naziv.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#7 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by graue_maus »

Image
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#8 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Mis mekinjas »

ImageImageImage

zemljo otvori se :-) :-) :-) :-)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#9 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by JoseMujica »

postoji samo Hercegovački jezik koji danas kvazilingvističkim i političkim uzurpiranjem prisvajaju Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci kao svoj standardizirani jezik
User avatar
BHCluster
Posts: 23430
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#10 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by BHCluster »

JoseMujica wrote:postoji samo Hercegovački jezik koji danas kvazilingvističkim i političkim uzurpiranjem prisvajaju Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci kao svoj standardizirani jezik
Na cemu ti to baziras?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#11 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by nellington »

BHCluster wrote:
JoseMujica wrote:postoji samo Hercegovački jezik koji danas kvazilingvističkim i političkim uzurpiranjem prisvajaju Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci kao svoj standardizirani jezik
Na cemu ti to baziras?
Novoštokavski ijekavski dijalekt kao temelj ijekavske varijante srpskohrvatskog/bosanskog jezika je istočnohercegovački govor.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#12 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by JoseMujica »

pa od prvog Vuka Karadžića koji nije standard srpskog jezika tražio po Srbiji već je došao po njega u Hercegovinu. Ako primjetite da južni srbijanci ni dan danas, nakon 130 godina drila srpskog obrazovanja, ne poznaju taj, zapravo Hercegovački jezik.

ista je stvar i sa Dalmatincima ili Zagorcima u HR
User avatar
DepraUbiVepra
Posts: 248
Joined: 30/01/2006 22:54
Location: Previše smo voljeli zvijezde, da bismo se bojali noći!

#13 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by DepraUbiVepra »

BHCluster wrote:
JoseMujica wrote:postoji samo Hercegovački jezik koji danas kvazilingvističkim i političkim uzurpiranjem prisvajaju Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci kao svoj standardizirani jezik
Na cemu ti to baziras?

Jezik je dijalekt sa armijom i mornaricom.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#14 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by JoseMujica »

hvala depra na konstruktivnom uletu i da pojasnim malo zašto je Vuk baš standard srpskog jezika tražio u Hercegovini?

Osnovni naionalni cilj Srbije je bio širenje na zapad, a u to doba u Evropi je vladalo mišljenje da je jezik temelj na kom se gradi nacija i da nacionalna država treba okupiti sve ljude istog jezika. Da je kojim slučajem za standard srpskog jezika uzet jezik kojim se govorilo u Srbiji Srbija bi izgubila "znanstveni" argument na osnovu kojeg polaže pravo na daljnju teritorijalnu ekspanziju. Historijski gledano upravo je jedino Srbija bila ogorčeni protivnik ulasku KuK u BiH nakon Berlinskog kongresa.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#15 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by ljubav_aha »

DepraUbiVepra wrote:Jezik je dijalekt sa armijom i mornaricom.
:thumbup:
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#16 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by SiSaJuMe »

Za sve one koji misle da su uhvatili "Boga za muda" pa svakodnevno truju sebe a i druge
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#17 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Salonski Kriticar »

Istovremeno, univerziteti sirom Evrope, a najvise u Njemackoj, ukidaju odsjeke za srpski, hrvatski, bosanski itd. Zbog krize su odlucili da vise ne finansiraju ucenje "malih" jezika i svi nasi jezici su pometeni. Od slovenskih su ostali samo ruski i poljski, jer ih smatraju "velikim" jezicima.

Jedna od najvecih biblioteka juznoslovenskih knjiga u Njemackoj je zavrsila u starom papiru. Jednostavno je ukinuta. Dosli radnici, spakovali knjige u kutije i odvezli ih na smetliste.

Da zakljucim, mozemo biti zadovoljni jer su uspjesno razdvojili srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski jezik na cetiri zasebna jezika i nakon toga zakljucili da im ne treba nijedan od njih. Tako sad imamo svoje jezike koje niko nece moci/htjeti uciti.

Svaka nam cast!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#18 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by chuchumbamayumbe »

Mi Al'pašinci govorimo al'pašinskim jezikom, s'ijumi mrtvih, i tako će i ostati, Azizinog mi rahmeta!
komentar2
Posts: 39
Joined: 27/02/2012 20:14

#19 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by komentar2 »

Srpsko-Hrvatski je kao jezik samo postojao u Bosni jer je bilo zabranjeno da koristimo naš Bosanski jezik.
U šustini nikad nije ni postojao.
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#20 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Salonski Kriticar »

komentar2 wrote:Srpsko-Hrvatski je kao jezik samo postojao u Bosni jer je bilo zabranjeno da koristimo naš Bosanski jezik.
U šustini nikad nije ni postojao.
Toliko dobro i temeljito je bio zabranjivan da sve do 1993. godine niko nije ni znao da postoji bosanski jezik!
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by drndalo »

Ja mislim da te Svedjane treba svakog dana udarat' onijem njihovijem izumom, onijem dinamtnom, dok god ne priznaju samoosvjestenost svekolikih jezika i dijalekata s bivsih SFRJ/FNRJ prostora... Stoka nedemokratska... Kako bi njima bilo da im mi kazemo Norčeping umjesto njihovog Norrköping ??? I da ih majoriziramo... :-D
komentar2
Posts: 39
Joined: 27/02/2012 20:14

#22 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by komentar2 »

Kako nije.
U mojoj porodici se uvijek govorio bosanski jezika.

A o torturi u periodu od 45-92 se ne treba govoriti.
Samo vidjeti listu od Golog otoka do srbo-cetnickog kadra zamaskiranog u KPJ koji je dosao na vidjelu u kasnijem periodu od 92-96.
Salonski Kriticar wrote:
komentar2 wrote:Srpsko-Hrvatski je kao jezik samo postojao u Bosni jer je bilo zabranjeno da koristimo naš Bosanski jezik.
U šustini nikad nije ni postojao.
Toliko dobro i temeljito je bio zabranjivan da sve do 1993. godine niko nije ni znao da postoji bosanski jezik!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#23 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by fatamorgana »

chuchumbamayumbe wrote:Mi Al'pašinci govorimo al'pašinskim jezikom, s'ijumi mrtvih, i tako će i ostati, Azizinog mi rahmeta!
Ma govorite kako hoćete samo nemojte više pucat, :wink:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#24 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by chuchumbamayumbe »

U mojoj porodici su vazda govorili srpskohrvatskim-hrvatskosrpskim jezikom. 8-)
Ova pravila današnjeg bosanskog jezika mi zorno dokazuju da ja nisam govorio bosanskim (mada se izjašnjavam kao Bosanac, i izjašnjavam se da govorim bosanskim jezikom). 8-)
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#25 Re: SRPSKO-HRVATSKI JEZIK NIKAD NIJE POSOJAO

Post by Salonski Kriticar »

komentar2 wrote:Kako nije.
U mojoj porodici se uvijek govorio bosanski jezika.

A o torturi u periodu od 45-92 se ne treba govoriti.
Samo vidjeti listu od Golog otoka do srbo-cetnickog kadra zamaskiranog u KPJ koji je dosao na vidjelu u kasnijem periodu od 92-96.
Salonski Kriticar wrote:
komentar2 wrote:Srpsko-Hrvatski je kao jezik samo postojao u Bosni jer je bilo zabranjeno da koristimo naš Bosanski jezik.
U šustini nikad nije ni postojao.
Toliko dobro i temeljito je bio zabranjivan da sve do 1993. godine niko nije ni znao da postoji bosanski jezik!


Da, to je jos jedna od nedavno otkrivenih strahota - Goli otok je, ustvari, bio muciliste boraca za ravnopravnost bosanskog jezika!

A mi smo naivno vjerovali u srbo-cetnicko-komunisticku propagandu da su tamo zatvarani oni koji su podrzavali Staljina.
Locked