Srpska proslost

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#1 Srpska proslost

Post by turban »

Vec duze vrjeme ceprkam po dalekoj i bliskoj proslosti,trazeci neke odgovore.Najvise me zanimaju Srbi i njihova proslost,te koliko se ta proslost reflektira na same Srbe te njihove susjede.
Jedno je za mene sigurno.Srbi su kroz istoriju zivjeli izmedju maca i krsta.Ravnotezu su tesko ikada nasli.Srbi su kroz vjekove proizvodili najvise zahvaljuci ludim glavama bjedu i jad,najvise sebi licno.Sjeca li se neko (IZ UDZBENIKA)kako su Srbi u Beogradu pred drugi svr izjavili."BOLJE RAT NEGO PAKT".Ili one pjesme rado Srbin ide u vojnike,napisana od svestenog lica.Ili one Ko to kaze ko to laze SRBIJA JE MALA,NIJE MALA NIJE MALA TRI PUT RATOVALA,I OPET CE AKO BOG DA SRECE.
Sarajevski atentat i Gavrilo princip,svima poznat ishod tog atentata.
Pola Srbije su poveli preko Albanije u smrt.
Da neduzim.Srbi su kroz istoriju nagrabuslil.Ali nikada nisu svatili da su i sami krivi.Svi su krivi samo oni ne.Otuda Mladiceva izjava o osveti Turcima.
DALI SE RADI DAKLE KOD DJELA SRPSKOG NARODA O PARANOJI, TE JEDNOJ TESKOJ PSIHOZI,KAO PROIZVODU TOG STRASNOG VREMENA.
STA MISLITE O TOME??
prol68
Posts: 37
Joined: 12/02/2008 00:07
Contact:

#2 Re: Srpska proslost

Post by prol68 »

Mislim da si nacionalista. To je očigledno, jer uzimaš ludaka Mladića za reprezentativan primjerak među Srbima i govoriš o nekakvoj "kolektivnoj psihozi", u stilu najgorih nacista. Ne postoji nešto kao što je "kolektivna svijest/nesvjest"; postoji samo svijest koja se reprodukuje u kolektivu različitim sredstvima zarad različitih interesa.

I kako te nije sramota: masovne proteste protiv fašizma 1941 svrstavaš u isti koš sa fašizmom Mladića, Karadžića i ekipe? Dalje, Gavrilo Princip je bio član "Mlade Bosne" koja je okupljala mladiće svih "narodnosti", i ni u kom slučaju nije "pola Srbije" prešlo preko Albanije.

P.S.

Ne branim ja "Srbe" ovdje, to mi nije cilj. Želim samo navesti ljude da malo promisle prije nego što počnu upotrebljavati desničarsku logiku pri sagledavanju istorije. Isto će tako jedan Srbin ovdje doći i pričati (pretpostavljam da se to već dešavalo) kako su muslimani kolektivno analno-iskompleksirani izrodi-konvertiti ili kako su Hrvati zbog "ljubomore prema Srbima" razvili kastracijski sindrom, i šta sve ne.
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#3 Re: Srpska proslost

Post by parafin »

turban, post ti je los, jednostran, neinformisan i nekvalitetan. tema je za zatvoriti sto se mene tice.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#4 Re: Srpska proslost

Post by poplava »

To da je bolje pakt sa nacistima nego rat samo govori o tebi sta god ti bio...
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#5 Re: Srpska proslost

Post by Lesli Eldridž »

turban wrote:Vec duze vrjeme ceprkam po dalekoj i bliskoj proslosti,trazeci neke odgovore.Najvise me zanimaju Srbi i njihova proslost,te koliko se ta proslost reflektira na same Srbe te njihove susjede.
Jedno je za mene sigurno.Srbi su kroz istoriju zivjeli izmedju maca i krsta.Ravnotezu su tesko ikada nasli.Srbi su kroz vjekove proizvodili najvise zahvaljuci ludim glavama bjedu i jad,najvise sebi licno.Sjeca li se neko (IZ UDZBENIKA)kako su Srbi u Beogradu pred drugi svr izjavili."BOLJE RAT NEGO PAKT".Ili one pjesme rado Srbin ide u vojnike,napisana od svestenog lica.Ili one Ko to kaze ko to laze SRBIJA JE MALA,NIJE MALA NIJE MALA TRI PUT RATOVALA,I OPET CE AKO BOG DA SRECE.
Sarajevski atentat i Gavrilo princip,svima poznat ishod tog atentata.
Pola Srbije su poveli preko Albanije u smrt.
Da neduzim.Srbi su kroz istoriju nagrabuslil.Ali nikada nisu svatili da su i sami krivi.Svi su krivi samo oni ne.Otuda Mladiceva izjava o osveti Turcima.
DALI SE RADI DAKLE KOD DJELA SRPSKOG NARODA O PARANOJI, TE JEDNOJ TESKOJ PSIHOZI,KAO PROIZVODU TOG STRASNOG VREMENA.
STA MISLITE O TOME??
Ima elemenata paranoje i kolektivnog ludila. Ne mislim da su Srbi lud narod, ali kod njih postoji jedno kolektivno pamčenje jer se od malena mnogi odgajaju u primitivizmu i kvare djecu. To su Karadžić i prije njega Dr. Jovan Rašković (Sjeća li ga se više iko?) znali iskoristiti i povesti primitivni narod u ratove. Ali to se na kraju desilo isto i svim ostalim balkanskim nacijama, a Srbi su kao narod potpalili fitilj i opšte ludilo je krenulo... Znači to ludilo nije karakteristika samo Srba. Slični su i svi ostali na području Balkana. Primitivci brate i to sa dna kace. SVE NACIJE NA BALKANU. A i sam Rašković (krepo je 93 u Beogradu) izjavio da su Srbi lud narod. Kao psihijatar je znao šta govori. Probudio je ono divljačko i iracionalno u ljudima. Bez obzira na sve ipak nisu svi ludi. Mislim i na ostale narode, ali većina zaista ima elemente ludila.
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#6 Re: Srpska proslost

Post by gospodar kuglastih munja »

Za mene je i danas parola "BOLJE RAT NEGO PAKT" nesto velicanstveno sto se moglo dogoditi. I da znas tu parolu nisu izjavili Srbi vec komunisti, gdje je bilo i srba. Srpska Vlada je svoje kazala kroz kolaboraciju cetnika sa njemcima. I ne opruzuj narod, opasno je.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#7 Re: Srpska proslost

Post by Lesli Eldridž »

gospodar kuglastih munja wrote:Za mene je i danas parola "BOLJE RAT NEGO PAKT" nesto velicanstveno sto se moglo dogoditi. I da znas tu parolu nisu izjavili Srbi vec komunisti, gdje je bilo i srba. Srpska Vlada je svoje kazala kroz kolaboraciju cetnika sa njemcima. I ne opruzuj narod, opasno je.
Oni su sami sebe optužili ima evo skoro 20 godina. A pridružiše im se zdušno i ostale nacije.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#8 Re: Srpska proslost

Post by lady midnight »

:-) :-) :-) :-) :-) :-)

ja mislim da bi ova tema prije odgovarala podforumu "zdravlje" --- pa ko hoce da psihologizira i dijagnosticira kolektivno ludilo, bujrum tamo, da mile volje :-) :-) :-)

kao veliki kritichar srpskog (i svakog drugog) nacionalizma rado cu poprichati o njegovim uzrocima i genezi (glede posljedica istog --- dovoljno je otvoriti podforum politika), ali ne na temi koja govori o "kolektivnoj psihozi" jednog naroda kao objashnjenju za njegovu cjelokupnu istoriju.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#9 Re: Srpska proslost

Post by pitt »

lady midnight wrote::-) :-) :-) :-) :-) :-)

ja mislim da bi ova tema prije odgovarala podforumu "zdravlje" --- pa ko hoce da psihologizira i dijagnosticira kolektivno ludilo, bujrum tamo, da mile volje :-) :-) :-)

kao veliki kritichar srpskog (i svakog drugog) nacionalizma rado cu poprichati o njegovim uzrocima i genezi (glede posljedica istog --- dovoljno je otvoriti podforum politika), ali ne na temi koja govori o "kolektivnoj psihozi" jednog naroda kao objashnjenju za njegovu cjelokupnu istoriju.
drzimo te za rijec :D:D:D
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#10 Re: Srpska proslost

Post by lady midnight »

zoom66 wrote:
lady midnight wrote::-) :-) :-) :-) :-) :-)

ja mislim da bi ova tema prije odgovarala podforumu "zdravlje" --- pa ko hoce da psihologizira i dijagnosticira kolektivno ludilo, bujrum tamo, da mile volje :-) :-) :-)

kao veliki kritichar srpskog (i svakog drugog) nacionalizma rado cu poprichati o njegovim uzrocima i genezi (glede posljedica istog --- dovoljno je otvoriti podforum politika), ali ne na temi koja govori o "kolektivnoj psihozi" jednog naroda kao objashnjenju za njegovu cjelokupnu istoriju.
de ba sve chekam one tvoje pokratke postove :D u otvaranju tema..:D

bash si se ulijenila...:(

ljenguzo... :skoljka: :run:
aha, sad vidim :x :x :x mrsh tamo :lol: :lol: :lol: :lol: samo ti izazivaj, a ja cu skratiti postove :P :D :D pa ti onda chitaj o kolektivnom PMS-u kod srba od carice milice pa do mire markovic :lol: :lol: :lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#11 Re: Srpska proslost

Post by chuchumbamayumbe »

turban wrote:Vec duze vrjeme ceprkam po dalekoj i bliskoj proslosti,trazeci neke odgovore.Najvise me zanimaju Srbi i njihova proslost,te koliko se ta proslost reflektira na same Srbe te njihove susjede.
Jedno je za mene sigurno.Srbi su kroz istoriju zivjeli izmedju maca i krsta.Ravnotezu su tesko ikada nasli.Srbi su kroz vjekove proizvodili najvise zahvaljuci ludim glavama bjedu i jad,najvise sebi licno.Sjeca li se neko (IZ UDZBENIKA)kako su Srbi u Beogradu pred drugi svr izjavili."BOLJE RAT NEGO PAKT".Ili one pjesme rado Srbin ide u vojnike,napisana od svestenog lica.Ili one Ko to kaze ko to laze SRBIJA JE MALA,NIJE MALA NIJE MALA TRI PUT RATOVALA,I OPET CE AKO BOG DA SRECE.
Sarajevski atentat i Gavrilo princip,svima poznat ishod tog atentata.
Pola Srbije su poveli preko Albanije u smrt.
Da neduzim.Srbi su kroz istoriju nagrabuslil.Ali nikada nisu svatili da su i sami krivi.Svi su krivi samo oni ne.Otuda Mladiceva izjava o osveti Turcima.
DALI SE RADI DAKLE KOD DJELA SRPSKOG NARODA O PARANOJI, TE JEDNOJ TESKOJ PSIHOZI,KAO PROIZVODU TOG STRASNOG VREMENA.
STA MISLITE O TOME??
Turban ba, ti si izgleda puk'o ko tromblon...
Evo ti ljudi iznad objasnise za "Bolje rat nego pakt", za Gavrila...
A znas li zasto je srpska vojska krenula preko Albanije, u, kako ti kazes, smrt? Probaj malo da, kako ti kazes, proceprkas po dalekoj i bliskoj proslosti, mozda se i neugodno iznenadis...Mozda i ti vuces neki korijen od tvojih omiljenih Srba, mozda ti je neki 5-6 korijen srpski a ti to i ne znas, ali nema veze, nije ni bitno.
Koliko znas o srpskim ustancima, o balkanskim ratovima, o Prvom svjetskom ratu, a zatim i Drugom? Rado je isao Srbin u vojnike kada su ti ratovi bili u pitanju, a imao je i zbog cega. Ovdje ne govorim o cetnicima, nego o srpskom seljaku koji je branio svoju otadzbinu od okupatora, isto kao sto smo i mi branili svoju BiH od agresora.
Nasao si da dovodis Mladica u kontekstu odbrane od nacista? Znam, neki bi radije da je ovdje Svabo nastavio raditi to sto je radio a da se ustanak nikada nije ni digao.
Turban machak, opusti se ako mozes i probaj malo da razmisljas o ljepsim stvarima u zivotu, a ne o Srbima. :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#12 Re: Srpska proslost

Post by pitt »

zoom66 wrote:
lady midnight wrote: aha, sad vidim :x :x :x mrsh tamo :lol: :lol: :lol: :lol: samo ti izazivaj, a ja cu skratiti postove :P :D :D pa ti onda chitaj o kolektivnom PMS-u kod srba od carice milice pa do mire markovic :lol: :lol: :lol:
vidi ti nje :D ja te josh na dugoj temi pohvalio i povukao ono "ljenguzo"...:D :D :D
de ti zapjevaj kume jednom...u milice u milice....... :D :D :D
User avatar
Chopper_Horrace
Posts: 575
Joined: 13/07/2005 14:17
Location: Ovejaras

#13 Re: Srpska proslost

Post by Chopper_Horrace »

u milice milice tako guste trepavice
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#14 Re: Srpska proslost

Post by Bosanac sa dna kace »

ohohhhooooooooo i odje ce nam da bide veselo, veseloooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo :D
kad god se spomene srpski nacionalizam men uvijek naumpadne onaj esej od Benedikta Andersona : Imagined communities (Zamisljene nacije), a najdraza mi je ona njegova: Nacije su izmisljene. ;-) :wink: :skoljka:
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#15 Re: Srpska proslost

Post by turban »

gospodar kuglastih munja wrote:Za mene je i danas parola "BOLJE RAT NEGO PAKT" nesto velicanstveno sto se moglo dogoditi. I da znas tu parolu nisu izjavili Srbi vec komunisti, gdje je bilo i srba. Srpska Vlada je svoje kazala kroz kolaboraciju cetnika sa njemcima. I ne opruzuj narod, opasno je.
Ne mozes se identifikovati sa nekom nacijom ako ne prihvatas istu sa svim njenim aspektima.Pa dakle i dobrim i losim... :sad:
Bolje rat nego pakt,sta ja mislim o tome:
Parola je rodjena u Beogradu 27 marta,pred onaj tamo daleki rat.Dakle od Srba potekla.Ja u toj paroli a imajuci tadasnje svejtske prilike vidim jedno ludilo epskog junaka.

Ne optuzujem ja narod.
Ja trazim odgovor na patinje kako se dogodilo da iz tog naroda potekne i iznikene toliko stasnih ubica?
Nisu koljaci u ovoj agresiji iznikli iz Arapa???Zna se dobro ko je okajavao cetnicke grjehe,zna se ko je dao blagoslov za
agresiju,valjda to ne trebebamo ponavljati?!
Ako me neki nisu razumjeli...
Ja sam dakle misljenja da su Srbi kako svojom tako i tudjom voljom ispatili i propatili,da su genetski nabijeni bolom zbog po njihovom ubjedjenju nepravde koja je Srbima nanesene.Iz toga bola radja se sasvim nesto drugo...
Narod koji je svesno ili nesvjesno dozvolio da se iz njega izrodi toliko mrznje uistinu treba biti zabrinut... :sad:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#16 Re: Srpska proslost

Post by chuchumbamayumbe »

turban wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:Za mene je i danas parola "BOLJE RAT NEGO PAKT" nesto velicanstveno sto se moglo dogoditi. I da znas tu parolu nisu izjavili Srbi vec komunisti, gdje je bilo i srba. Srpska Vlada je svoje kazala kroz kolaboraciju cetnika sa njemcima. I ne opruzuj narod, opasno je.
Ne mozes se identifikovati sa nekom nacijom ako ne prihvatas istu sa svim njenim aspektima.Pa dakle i dobrim i losim... :sad:
Bolje rat nego pakt,sta ja mislim o tome:
Parola je rodjena u Beogradu 27 marta,pred onaj tamo daleki rat.Dakle od Srba potekla.Ja u toj paroli a imajuci tadasnje svejtske prilike vidim jedno ludilo epskog junaka.

Ne optuzujem ja narod.
Ja trazim odgovor na patinje kako se dogodilo da iz tog naroda potekne i iznikene toliko stasnih ubica?
Nisu koljaci u ovoj agresiji iznikli iz Arapa???Zna se dobro ko je okajavao cetnicke grjehe,zna se ko je dao blagoslov za
agresiju,valjda to ne trebebamo ponavljati?!
Ako me neki nisu razumjeli...
Ja sam dakle misljenja da su Srbi kako svojom tako i tudjom voljom ispatili i propatili,da su genetski nabijeni bolom zbog po njihovom ubjedjenju nepravde koja je Srbima nanesene.Iz toga bola radja se sasvim nesto drugo...
Narod koji je svesno ili nesvjesno dozvolio da se iz njega izrodi toliko mrznje uistinu treba biti zabrinut... :sad:
Znas li koliko je ubica kroz istoriju poteklo iz njemackog naroda? A iz francuskog? Ruskog, spanskog, austrijskog...?
Svakako sam misljenja da njima treba velika katarza, otreznjenje, radikalan preokret treba da im se desi, da se osvijeste i izadju iz svoje nacionalisticke cahure, a za to ce trebati jos vremena...
Svako vrijeme nosi svoje dzelate i zrtve, pozitivce i negativce...
Nadam se da ce se srpski narod, pogotovu onaj u Srbiji sto prije okrenuti prema buducnosti a pokusati manje razmisljati o proslosti.
Bio je Zoran Djindjic, on je bio covjek koji je pokrenuo preokret, ali ga ubise. Mislim da bi danas mnogo stvari bilo drugacije da je Zoran ziv.
Zivimo u "zajebanom" vremenu za sve, rado bih da nije tako.
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#17 Re: Srpska proslost

Post by Kjajević Majko »

Ne vidim kako ova tema ima veze sa historijom!?

U svakom narodu možeš naći iste stvari, od propalih ratova do velikih koljača. Nisam srbin ali me ovakva priča da je neki narod bolestan vrijeđa.

Ja mislim da su tebe srbo-četnici u ovom zadnjem ratu dobro povrijedili (ne interesuju me detalji) ali ako ovako razmišljaš nisi ni malo bolji od te bande.

U svakom narodu imaš ekstremista i radikala ali nije cijeli narod bolestan radi njih. :thumbup:

Kažeš da već duže vrijeme čeprkaš po srpskoj prošlosti a nisi naveo ni jedan argument što dovoljno govori koliko si ozbiljan. :skoljka:
goldenlily
Posts: 246
Joined: 28/06/2007 10:57
Location: sarajevo

#18 Re: Srpska proslost

Post by goldenlily »

Vidim ja tebe svi napadaju ''turban'' :lol: ,ja ću evo pokušati da ta dam svoje mišljenje na agresivnu politiku srpskog vodstva i velike većine srpskog naroda na komšije.
Oni su u periodu evropskog romantizma imali par ljudi koji su se školovali u Beču i ne znam po nekim drugim velikim evropskim gradovima,prije svega mislim na Dositeja Obradovića i te njihove glavne prosvjetitelje.Ti ljudi su pod uticajem buđenje nacionalne svijesti u Evropi donjeli te vjetrove među Srbe,i to je bilo jako pozitivno.Uspjeli su da dobiju državu,ali su im u međuvremenu porasli apetiti,na scenu stupaju ljudi kao Ilija Garašanin i razni popovi koji su napisali neku fantastičnu istoriju u kojoj oni ''ubijaju aždaju'' :D ,u kojoj su oni nešto kao Jevreji izabrani od Boga,u kojoj se pojavljuje neki Boj na Kosovu,u kojoj oni brane Evropu...uglavnom gomila sranja naučno i istorijski neutemeljenih!
U svemu ovome značajnu ulogu dobija Pravoslavna Crkva,bilo je mnogo popova kvazi istoričara,koji su izmišljajući istoriju na osnovu nekih guslarskih pjesama,uvjek provlačili tu neku notu o pravoslavnoj osnovi Južnih Slavene,i samim tim budućim političarima i vojskovođama davali pravo da istrijebe ili pokrste sve što nije pravoslavno.Ovo je na svojoj koži najbolje osjetila Južna Srbija u Balkanskim ratovima,Kosovo i Sandžak(kada su stradali Bošnjaci i Albanci).
U drugom svjetskom ratu su nastavili praksu u Istočnoj Bosni , a u ovom gdje god im se pružila prilika.
Prosto je nevjerovatno da narod koji je rodio Mihalja Pupina,Dositeja Obradovića,Teslu... izabere za idola jednog nepismenog Miloševića ili Mladića ili Šešelja,a danas smo svjedoci da bar u Srbiji jedno 70 % naroda voli ove zlikovce u Bosni je situacija još gora.
Ja smatram da je uzrok ovoga u Pravoslavnoj Crkvi koja je duboko ogrezla u retrogradnoj doktrini i dezinformisanju naroda lažnom istorijom.Oni ih već dugo godina filuju lažima i ''opraštaju'' grijehe za stotine hiljada ubijenih.
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#19 Re: Srpska proslost

Post by turban »

parafin wrote:turban, post ti je los, jednostran, neinformisan i nekvalitetan. tema je za zatvoriti sto se mene tice.
Moj post je zamisljen kao uvod u diskusiju.I nimalo nije bez osnova.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#20 Re: Srpska proslost

Post by chuchumbamayumbe »

turban wrote:
parafin wrote:turban, post ti je los, jednostran, neinformisan i nekvalitetan. tema je za zatvoriti sto se mene tice.
Moj post je zamisljen kao uvod u diskusiju.I nimalo nije bez osnova.
Turban,
ja sam se ukljucio u "diskusiju", ali se izgleda ti, kao pokretac teme, slabo ukljucujes u istu ili namjerno prelazis preko nekih postova, a biras da odgovoris samo na one koji ti odgovaraju.
Tako se ne vodi diskusija.
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#21 Re: Srpska proslost

Post by parafin »

turban wrote:
parafin wrote:turban, post ti je los, jednostran, neinformisan i nekvalitetan. tema je za zatvoriti sto se mene tice.
Moj post je zamisljen kao uvod u diskusiju.I nimalo nije bez osnova.

A koji to narod u krvavoj, evropskoj istoriji nije ratovao non-stop?

Kao deklarisani nacionalista za mene spadas u istu grupu sa gore navedenim cetnicima, ja ti garantujem da oni na isti nacin razmislaju kao ti u nekim apstraktnim kategorijama i o narodima kojima "nesto fali" , koji su "bolesni" i koji nisu istorijski "legli", "nasli sebe" i slicno. Kakav ti i osnova za diskusiju?
turban wrote: Vec duze vrjeme ceprkam po dalekoj i bliskoj proslosti,trazeci neke odgovore
Ne trazis ti nista, ti vec sve znas.

:bih:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#22 Re: Srpska proslost

Post by chuchumbamayumbe »

goldenlily wrote:Vidim ja tebe svi napadaju ''turban'' :lol: ,ja ću evo pokušati da ta dam svoje mišljenje na agresivnu politiku srpskog vodstva i velike većine srpskog naroda na komšije.
Oni su u periodu evropskog romantizma imali par ljudi koji su se školovali u Beču i ne znam po nekim drugim velikim evropskim gradovima,prije svega mislim na Dositeja Obradovića i te njihove glavne prosvjetitelje.Ti ljudi su pod uticajem buđenje nacionalne svijesti u Evropi donjeli te vjetrove među Srbe,i to je bilo jako pozitivno.Uspjeli su da dobiju državu,ali su im u međuvremenu porasli apetiti,na scenu stupaju ljudi kao Ilija Garašanin i razni popovi koji su napisali neku fantastičnu istoriju u kojoj oni ''ubijaju aždaju'' :D ,u kojoj su oni nešto kao Jevreji izabrani od Boga,u kojoj se pojavljuje neki Boj na Kosovu,u kojoj oni brane Evropu...uglavnom gomila sranja naučno i istorijski neutemeljenih!
U svemu ovome značajnu ulogu dobija Pravoslavna Crkva,bilo je mnogo popova kvazi istoričara,koji su izmišljajući istoriju na osnovu nekih guslarskih pjesama,uvjek provlačili tu neku notu o pravoslavnoj osnovi Južnih Slavene,i samim tim budućim političarima i vojskovođama davali pravo da istrijebe ili pokrste sve što nije pravoslavno.Ovo je na svojoj koži najbolje osjetila Južna Srbija u Balkanskim ratovima,Kosovo i Sandžak(kada su stradali Bošnjaci i Albanci).
U drugom svjetskom ratu su nastavili praksu u Istočnoj Bosni , a u ovom gdje god im se pružila prilika.
Prosto je nevjerovatno da narod koji je rodio Mihalja Pupina,Dositeja Obradovića,Teslu... izabere za idola jednog nepismenog Miloševića ili Mladića ili Šešelja,a danas smo svjedoci da bar u Srbiji jedno 70 % naroda voli ove zlikovce u Bosni je situacija još gora.
Ja smatram da je uzrok ovoga u Pravoslavnoj Crkvi koja je duboko ogrezla u retrogradnoj doktrini i dezinformisanju naroda lažnom istorijom.Oni ih već dugo godina filuju lažima i ''opraštaju'' grijehe za stotine hiljada ubijenih.
Samo da napomenem da je Seselj sve samo ne nepismen.
goldenlily
Posts: 246
Joined: 28/06/2007 10:57
Location: sarajevo

#23 Re: Srpska proslost

Post by goldenlily »

chuchumbamayumbe wrote:
goldenlily wrote:...
U drugom svjetskom ratu su nastavili praksu u Istočnoj Bosni , a u ovom gdje god im se pružila prilika.
Prosto je nevjerovatno da narod koji je rodio Mihalja Pupina,Dositeja Obradovića,Teslu... izabere za idola jednog nepismenog Miloševića ili Mladića ili Šešelja,a danas smo svjedoci da bar u Srbiji jedno 70 % naroda voli ove zlikovce u Bosni je situacija još gora.
Ja smatram da je uzrok ovoga u Pravoslavnoj Crkvi koja je duboko ogrezla u retrogradnoj doktrini i dezinformisanju naroda lažnom istorijom.Oni ih već dugo godina filuju lažima i ''opraštaju'' grijehe za stotine hiljada ubijenih.
Samo da napomenem da je Seselj sve samo ne nepismen.
Ma u redu je,ako ćemo kao političku pismenost računat mitološki doktorat.
Prosto je fenomen,kako čovjek poslije toliko godina škole,može da povede ljude u srednji vijek,ako imaš izbor između koraka u naprednu budućnost i pada u prošlost i ti izabereš ovo drugo onda si politički nepismen...
Njegovo ponašanje
http://www.youtube.com/watch?v=b2eO2q-Qhag
:D
po mom mišljenju ovo je ponašanje retardiranog,nepismenog idiota...
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#24 Re: Srpska proslost

Post by rikardoreis »

prol68 wrote: Gavrilo Princip je bio član "Mlade Bosne" koja je okupljala mladiće svih "narodnosti"
a Mlada Bosna bila obicna ispostava, filijala Crne Ruke (jedan od programa bio ispravljanje"aneksione nepravde") sto dovoljno govori o njenom karakteru i djelovanju...i naravno da se tu nasao pokoji naivni mladic druge nacije (poput onog muslimana iz Stoca, zaboravih mu ime), kojem je u ime navodnog bosanstva, receno da se bori protiv mrske Austro-Ugarske Monarhije, a zapravo se borio, za velikosprsku politiku, konacno definisanu Garasininovim Nacertanijama, polovinom 19.vijeka.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#25 Re: Srpska proslost

Post by chuchumbamayumbe »

rikardoreis wrote:
prol68 wrote: Gavrilo Princip je bio član "Mlade Bosne" koja je okupljala mladiće svih "narodnosti"
a Mlada Bosna bila obicna ispostava, filijala Crne Ruke (jedan od programa bio ispravljanje"aneksione nepravde") sto dovoljno govori o njenom karakteru i djelovanju...i naravno da se tu nasao pokoji naivni mladic druge nacije (poput onog muslimana iz Stoca, zaboravih mu ime), kojem je u ime navodnog bosanstva, receno da se bori protiv mrske Austro-Ugarske Monarhije, a zapravo se borio, za velikosprsku politiku, konacno definisanu Garasininovim Nacertanijama, polovinom 19.vijeka.
A aneksija je bila po tebi pravedna?
Post Reply