SRPSKA MITOMANIJA

Post Reply
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#101 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by Havatar »

Yug wrote:Pa moguce havatar ali kod hriscana.Citaj malo vise :)
Nije kod krscana nego kod muslimana.
User avatar
res publica
Posts: 788
Joined: 17/02/2011 21:49

#102 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by res publica »

hAZNADAR wrote:
kowalski1 wrote:ulciscorr@ bitno je da se ne upadne u zamku, jer se i ovdje non-stop generalizira. znači, ne srbi, već razni kvazi i nadri "naučnici" i političari. mit je po pravilu konstrukt jednog čovjeka ili više njih koji se poslije reproducira. nažalost ovaj prostor je jako pogodan za tako nešto. zapravo, odgovarati na mitove po principu "svi su oni isti" je ista vrsta mitomanije.

mene zanimaju naši mitovi :) i trenutno mi na pamet padaju tri:

1. hrvati iz bih: mi smo branitelji krišćanstva i europe od bizanta i islama. tisućama godina čuvamo zapadnu evropu i patimo a oni nam ne pomažu.
2. srbi iz bih: mi smo najstariji, najjači i svi oko nas su srbi.

3. bošnaci: i mi smo najstariji, ali u bosni. čuvamo hiljadugodišnju tradiciju bosne, imamo naše stećke i bogumile kao dokaz, a srbi i hrvati su uljezi.
Tema je srpska mitomanija a ne opca mitomanija na Balkanu. Pored toga sto je stavljanje Bosnjana, Bogumila i stecaka u istu ravan sa srpskom mitomanijom pretjerano i neosnovano.
Svaki nas narod ima neke svoje tice da se tako izrazim, neka svoja pretjerivanja i neka svoja glupiranja. Bosnjaci su sigurno ispred Srba u mnogo toga negativnog - ali po pitanju mitomanije nisu ni do koljena - niti je iko.

Niko u svijetu nema takav standard - ja ne znam niti jedan narod u svijetu koji misli da je predak nekog drugog kojemu ne priznaje naciju, jezik,. i sto je najvaznije - vjeruje da jedan cijeli narod stidi istine o porijeklu u koju vjeruje a nece to da prizna. To je dijagnoza a ne samo mitomanija.

Srpska mitomanija ustvari ima mnogo podudarnosti sa njemackim nacizmom nekada.

Vjerovanje u starost i velicinu, mijesanje proslosti i sadasnjosti gdje se povlace paralele, vjerovanje u superiornost svoje kulture, historije, civiliacije,.. a prikaz neprijatelja kao genetskog otpada. Spaljivanje knjiga, uklanjanje svih sadrzaja nesrpskih pisaca, intelektualaca, kao i srpskih drugacijih svjetonazora. U Banjaluci su primjerice biblioteke spalile bogapitaj koliko nepodobnih knjiga. Nepriznavanje nacije, kulture, jezika neprijatelju. Promjena imena gradova. Pretjerano samopouzdanje i pretjerana agresivnost kao standard u kojem se omladina odgaja i u tom pravcu usmjerava. Kult oruzja, tjelesne nadmoci i ratovanja kao neceg pozitivnog. Ratni zlocinci nisu krimosi, psihopate,. vec obicni porodicni ljudi i u miru uzorni gradjani - ste je samo po sebi dokaz standarda gdje je crta izmedju zla i dobra, pravednog i nepravednog, ljudskog i neljudskog - identican sa nacizmom.

Zato nemoj mijesati stvari koje nisu iste i igrace koji nisu isti. otvori drugu temu o bosnjackom prljavom vesu - ali ovdje govorimo o srpskoj mitomaniji koja je u rangu sa nacizmom XX og vijeka.
Ne treba miješati vjerovanje i maniju. Pa neki ljudi vjeruju da su bolji od drugih na osnovu pripadnosti vjerskoj grupi, i da će na osnovu te pripadnosti da će ići u Raj ili Džennet. I to vjerovanje daleko više određuje njihovo ponašanje nego vjera u ovo što si naveo kao srpska vjerovanja, pa direktno proporcionalno u tome ima i više manije.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#103 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by _majevica_ »

Yug wrote:
Havatar wrote:
oglo wrote:zakljucak je to da su odredjeni politicki krugovi uradili isto ono sto je hrvatsak i srpska propaganda uradila to mnogo prije privatizovali odredjnu religiju njenu kulturu i stovorili nacionalni identitt to je isto uradjeno u sarajevu 1993.

za havatara sigurono se borio za bosnjacku drzavu danasnjih bosnjaka,i podobnosti u skaldu stim.
Pa naravno se da se borio da Bosna bude zemlja njegovih potomaka i potomaka srednjovjekovnih Bosnjaka sigurno se nije borio da bi bila srpska ili hrvatska zemlja
Havatar u 16 i 17 vijeku svaki musliman bi ti u Bosni odsjekao ruku ako bi spomenuo bosanske kraljeve i Kulina Bana i Tvrtka itd. :)
Mislis...
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#104 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by Yug »

Havatar wrote:
Yug wrote:Pa moguce havatar ali kod hriscana.Citaj malo vise :)
Nije kod krscana nego kod muslimana.
dobro :lol: .Daj mi jedan zapis da neko od tadasnjih muslimana u osmanskom carstvu u 16,17 ili 18 vijeku u pozitvnom smislu ili uopste spominje Kulina Bana ili Tvrtka.
oglo
Posts: 708
Joined: 16/08/2012 13:33

#105 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by oglo »

mitomanija srpska i hrvatsak postoji i djeluje dugo,kod bosnjaka je pocelo prije 20tak godina i napreduje.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#106 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by _majevica_ »

oglo wrote:mitomanija srpska i hrvatsak postoji i djeluje dugo,kod bosnjaka je pocelo prije 20tak godina i napreduje.
Bosna i Bosnjani su istina...koja mitomane ubada i pokusavaju to negirati...to sto se tice beha mitomana... :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#107 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by hAZNADAR »

Yug wrote: Havatar u 16 i 17 vijeku svaki musliman bi ti u Bosni odsjekao ruku ako bi spomenuo bosanske kraljeve i Kulina Bana i Tvrtka itd. :)
A Srbin prije 50-ak godina bi ti odsjekao i ruku i jezik ako bi spomenuo Drazu, ili negativno Tita.

Sta hoces reci sa ovom nebulozom - da su nasi ljudi u 16-om, 17-om vijeku uopce imali svijest o proslosti i opce znanje o Kotromanicima, Nemanjicima,.. de se malo prisaberi. Nepismeni seljaci kojima su guslanja o kraljevic Marku ili Budalini Tali bili jedino poznavanje historije - po tebi su trebali imati drzavotvornu svijest, nacionalnu svijest i poznavanje historije.

Daj te zapise gdje bosanski muslimani kude Tvrtka a pravoslavci slave Nemanjice - u 16 - om vijeku obicni ljudi. Hvala na ucescu na temi, glupim pokusajima negiranja,.. jer rasprava o bolesti mitomanije bez ucesca oboljelih nije interesantna.

Hajde ti nama ovdje reci jednu stvar - jeli mislis da vjerujemo u srpsko porijeklo a ne smijemo da kazemo jer pece i svrbi? :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#108 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by exliberal-ex »

oglo wrote:mitomanija srpska i hrvatsak postoji i djeluje dugo,kod bosnjaka je pocelo prije 20tak godina i napreduje.
bila je samo sto nije bila tako javno izrazena...svaki narod na svijetu ima svoje mitove pa tako i bosnjaci.
problem je ovdje sto se mnoge stvari proglasavaju mitovima kod jednog naroda a kod drugih to su istorijske cinjenice.
mnogi mitovi su dio kulturnog nasljedja i netrebamo gledat u njih kao nesto lose
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#109 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by hAZNADAR »

kowalski1 wrote: ti si ovdje nabacao puno stvari, ali hajde da pokušam da odgovorim.
moja osnovna teza je da ne postoji srpska-hrvatska-bošnajčka mitomanija, već pojedinci koji manipuliraju mitovima. već sam gore napisao da mit kao takav nije negativna stvar, već kad ga neko iz istorije vadi i politički zloupotrebljava.
slažem se da u srbiji ima puno više proizvođača mitova, produkcija je obimnija, teme su šire, ali suštinski se radi o istoj stvari - prilagođavanje prošlosti za svoje političke potrebe. u suštini to postoji u svakom narodu, negdje više negdje manje, u većim narodima uvijek više - irci su npr. poznati po fabrikovanju tih stvari, ali recept je uvijek isti.

ti opet govoriš u kategoriji naroda što je vrlo pogrešno: upravo je želja mitomana da govore u ime naroda, zapravo, da ga poistovjete sa narodom.
ovo ostalo što si napisao upada u kategoriju ratnog stanja i ratne propagande; kako se zajednice ponašaju u ratu, kako se odnose prema drugima i kako jedna strana gleda na drugu. u svemu tome naravno sastavni dio jeste mitomanija, ali tu već ulazimo u drugu temu.
Ja govorim o opcem standardu a ne o tezama pojedinaca i manipulaciji mitovima. U Banjaluci i staro i mlado, i pismeno i nepismeno ko iz topa zna genezu Bosnjaka da su to bivsi Srbi, da je Bosna odvajkada samo srpska, ... a neznaju nabrojati dva srpska kralja. Standard gdje se jedan narod srozava na nivo zivotinje stetocine ili korova. Zato nije toliko negativno atakovati na genetski otpad(beaz obzira na starosnu dob), i na vjerske objekte koji su samo ostatak i spomenik jedne tiranije.
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#110 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by Yug »

hAZNADAR wrote:
Yug wrote: Havatar u 16 i 17 vijeku svaki musliman bi ti u Bosni odsjekao ruku ako bi spomenuo bosanske kraljeve i Kulina Bana i Tvrtka itd. :)
A Srbin prije 50-ak godina bi ti odsjekao i ruku i jezik ako bi spomenuo Drazu, ili negativno Tita.

Sta hoces reci sa ovom nebulozom - da su nasi ljudi u 16-om, 17-om vijeku uopce imali svijest o proslosti i opce znanje o Kotromanicima, Nemanjicima,.. de se malo prisaberi. Nepismeni seljaci kojima su guslanja o kraljevic Marku ili Budalini Tali bili jedino poznavanje historije - po tebi su trebali imati drzavotvornu svijest, nacionalnu svijest i poznavanje historije.

Daj te zapise gdje bosanski muslimani kude Tvrtka a pravoslavci slave Nemanjice - u 16 - om vijeku obicni ljudi. Hvala na ucescu na temi, glupim pokusajima negiranja,.. jer rasprava o bolesti mitomanije bez ucesca oboljelih nije interesantna.

Hajde ti nama ovdje reci jednu stvar - jeli mislis da vjerujemo u srpsko porijeklo a ne smijemo da kazemo jer pece i svrbi? :D
Care ja isto mislim i o srpskoj mitomaniji koja je neprevazidjena.Zamisli da se danasnji Njemci ili Talijani djele kao Mi.Njemacka bi imala 8 drzava a Italija 16 :-D .Za mene je Jugoslavija vjecna inspiracija sa kojom cu umrijeti.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#111 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by hAZNADAR »

res publica wrote:
Sve je to lijepo, ali da bi se stvari bolje razumjele trebalo bi da se objasni šta je to uopšte manija? pa kasnije i šta je mitomanija?!

Manija je opsesija nekom idejom, pojavom, osjećanjem, pričom i sl. koja se manifestuje kroz odgovarjuće ponašanje, ponašanje u skladu sa predmetom opsesije. To ponašanje je najčešće čudačko ili ludačko i odstupa od konvencionalnog.
Npr. opsesija seksom proizvodi seksualne manijake, a prepoznaju se po nekontrolisanom spopadanju žena, virenjem kroz ključaonicu, lijepljenjem golišavih slika po zidu, lascivnim komentarima i sl.
Tako opsesija mitovima i ponašanje u skladu sa mitskim poukama u svakodnevnom životu, u kome te mitske priče faktiči određujunačin života, prozivoti mitomanijake ili mitomane.
U politici ima mnogo mitova, koji su po svojoj prirodi mješavina realne istorije i fikcije, pa bi politički mitoman bio onaj ko politiki djeluje u skladu sa poukama mita.
Pitanje je da li Srbi djeluju u skladu sa onim što priča Deretić? Pošt govorimo o mitomaniji koja pogađa cijelu naciju onda bi nacijonalne institucije, prije svih država, trebalo da djeluju u skladu sa mitskom pričom, da bi postojao uslov da se Srbi nazovu mitomanima.
Ali ja ne primjetih da srpsko ministarstvo kulture objašnjava Norvežanima da im je jezik nastao od srpskog. Ne vidim da je u udžbenicima uvedena priča da su Srbi nastali prije ameba. U crkvi se ne propovijeda da su Srbi bili prije Adama. Itd...

A i ovi navodni srpski mitovi o Bošnjacima i Hrvatima, njihovim jezicima i porijeklu ne proizvode nikakve akcije prema tim narodima, kako bi isti bili (re)integrisani u sistem mitskih priča.
Dakle, postoje politički stavovi, priče, teorije, ideje itd. u srpskom narodu o Bošnjacima i Hrvatima, ali da bi se Srbi mogli nazivati mitomanima, trebali bi identifikovati ponašanje, konkretnu akciju koja je u skladu sa tim mitskim elementima a koju sprovodi neki predstavnik Srba kao koletkiva. Toga na prosto nema. Što znači da barem manije nema, ako već ima mitova.
Tako da Deretićeve priče, kao i razne teorije (realne, manje realne, sulude...) o porijeklu Bošnjaka, Hrvata, njhovih jezika i sl. nisu izraz mitomanije. To su prosto teorije u koje neko vjeruje ili ne vjeruje. Kao kad je riječ o Darvinovoj teoriji.
Sve bih potpisao osim boldiranog. Pa srpska mitomanija je upravo i izvor mrznje, agresivnosti, .... ljudi su stradavali zadnjih 20 god. jer su bili "Turci". Nije li Mladic spomenuo Turke i dahije poslije pada Srebrenice. Danas sam u ocima vecine Banjalucana genetski otpad koji se stidi porijekla, ljigo koji izmislja historiju i naciju, slavi okupatore, nema kicme, ponosa, imena,... - sto je dusu dalo za gazit me bez milosti i savjesti.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#112 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by hAZNADAR »

Yug wrote:
hAZNADAR wrote:
Yug wrote: Havatar u 16 i 17 vijeku svaki musliman bi ti u Bosni odsjekao ruku ako bi spomenuo bosanske kraljeve i Kulina Bana i Tvrtka itd. :)
A Srbin prije 50-ak godina bi ti odsjekao i ruku i jezik ako bi spomenuo Drazu, ili negativno Tita.

Sta hoces reci sa ovom nebulozom - da su nasi ljudi u 16-om, 17-om vijeku uopce imali svijest o proslosti i opce znanje o Kotromanicima, Nemanjicima,.. de se malo prisaberi. Nepismeni seljaci kojima su guslanja o kraljevic Marku ili Budalini Tali bili jedino poznavanje historije - po tebi su trebali imati drzavotvornu svijest, nacionalnu svijest i poznavanje historije.

Daj te zapise gdje bosanski muslimani kude Tvrtka a pravoslavci slave Nemanjice - u 16 - om vijeku obicni ljudi. Hvala na ucescu na temi, glupim pokusajima negiranja,.. jer rasprava o bolesti mitomanije bez ucesca oboljelih nije interesantna.

Hajde ti nama ovdje reci jednu stvar - jeli mislis da vjerujemo u srpsko porijeklo a ne smijemo da kazemo jer pece i svrbi? :D
Care ja isto mislim i o srpskoj mitomaniji koja je neprevazidjena.Zamisli da se danasnji Njemci ili Talijani djele kao Mi.Njemacka bi imala 8 drzava a Italija 16 :-D .Za mene je Jugoslavija vjecna inspiracija sa kojom cu umrijeti.
Nemoj mi tog razvodnjavanja - postavio sam par jednostavnih pitanja. Prvo vezano za svijest nasih ljudi o historiji(dakle koje skole i koje knjige su ucili) u 16-om vijeku.

A drugo koje ponavljam - jeli mislis da vjerujemo u nase srpsko porijeklo a ne smijemo da kazemo jer pece i svrbi?


Ono sto je tipicno za srpskog mitomana je da redovno razguli kada se prvi put suoci sa izvorima, naukom, logikom,.. - jer ima potrebu vjerovati u sopstvenu superiornost a tudju inferiornost.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#113 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by exliberal-ex »

hAZNADAR wrote: Sve bih potpisao osim boldiranog. Pa srpska mitomanija je upravo i izvor mrznje, agresivnosti, .... ljudi su stradavali zadnjih 20 god. jer su bili "Turci". Nije li Mladic spomenuo Turke i dahije poslije pada Srebrenice. Danas sam u ocima vecine Banjalucana genetski otpad koji se stidi porijekla, ljigo koji izmislja historiju i naciju, slavi okupatore, nema kicme, ponosa, imena,... - sto je dusu dalo za gazit me bez milosti i savjesti.
Pa dobro i za bosnjake su srbi, servi, bivsi kmetovi okupatori bosnjacke sredjovekovne drzave... da nenabrajam da su svi srbi potomci turaka/bosnjaka jer su bosnjaci imali pravo prve bracne noci...mislim o cemu ovdje pricamo
jel mit sta je meni pokojna baba pricala da je njen otac morao da seta papuce agi dok je ovaj sjedio i pio ( znas sta znaci seta papuce, nabije in na ruke i onda oponasa hodanje znaci na sve cetri pa opali...jel to mitomanija?)
opet govorim mitovi su dio istorije , sad sto je istorija na balkanu pisana macem i krvlju to je druga stvar
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#114 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by hAZNADAR »

exliberal-ex wrote:
hAZNADAR wrote: Sve bih potpisao osim boldiranog. Pa srpska mitomanija je upravo i izvor mrznje, agresivnosti, .... ljudi su stradavali zadnjih 20 god. jer su bili "Turci". Nije li Mladic spomenuo Turke i dahije poslije pada Srebrenice. Danas sam u ocima vecine Banjalucana genetski otpad koji se stidi porijekla, ljigo koji izmislja historiju i naciju, slavi okupatore, nema kicme, ponosa, imena,... - sto je dusu dalo za gazit me bez milosti i savjesti.
Pa dobro i za bosnjake su srbi, servi, bivsi kmetovi okupatori bosnjacke sredjovekovne drzave... da nenabrajam da su svi srbi potomci turaka/bosnjaka jer su bosnjaci imali pravo prve bracne noci...mislim o cemu ovdje pricamo
jel mit sta je meni pokojna baba pricala da je njen otac morao da seta papuce agi dok je ovaj sjedio i pio ( znas sta znaci seta papuce, nabije in na ruke i onda oponasa hodanje znaci na sve cetri pa opali...jel to mitomanija?)
opet govorim mitovi su dio istorije , sad sto je istorija na balkanu pisana macem i krvlju to je druga stvar
Prilicno nevjest pokusaj poistovjecivanja mitomanije. Bosnjaci vode mozda ne nekim drugim poljima ali Srbi su u mitomaniji par svjetlosnih godina ispred. Sve sto si nabrojao za Bosnjake je u razini forumaskih prepucavanja - kod Srba je iopci standard.

Osim toga - licemjerno je u isto vrijeme isticati kako Bosnjaci nisu zrela nacija, nisu jasni oko imena, nisu postojali prije 93-ce, - ali kada je mitomanija u pitanju - e tu su odjednom kao u rangu sa Srbima.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#115 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by exliberal-ex »

hAZNADAR wrote:
exliberal-ex wrote:
hAZNADAR wrote: Sve bih potpisao osim boldiranog. Pa srpska mitomanija je upravo i izvor mrznje, agresivnosti, .... ljudi su stradavali zadnjih 20 god. jer su bili "Turci". Nije li Mladic spomenuo Turke i dahije poslije pada Srebrenice. Danas sam u ocima vecine Banjalucana genetski otpad koji se stidi porijekla, ljigo koji izmislja historiju i naciju, slavi okupatore, nema kicme, ponosa, imena,... - sto je dusu dalo za gazit me bez milosti i savjesti.
Pa dobro i za bosnjake su srbi, servi, bivsi kmetovi okupatori bosnjacke sredjovekovne drzave... da nenabrajam da su svi srbi potomci turaka/bosnjaka jer su bosnjaci imali pravo prve bracne noci...mislim o cemu ovdje pricamo
jel mit sta je meni pokojna baba pricala da je njen otac morao da seta papuce agi dok je ovaj sjedio i pio ( znas sta znaci seta papuce, nabije in na ruke i onda oponasa hodanje znaci na sve cetri pa opali...jel to mitomanija?)
opet govorim mitovi su dio istorije , sad sto je istorija na balkanu pisana macem i krvlju to je druga stvar
Prilicno nevjest pokusaj poistovjecivanja mitomanije. Bosnjaci vode mozda ne nekim drugim poljima ali Srbi su u mitomaniji par svjetlosnih godina ispred. Sve sto si nabrojao za Bosnjake je u razini forumaskih prepucavanja - kod Srba je iopci standard.

Osim toga - licemjerno je u isto vrijeme isticati kako Bosnjaci nisu zrela nacija, nisu jasni oko imena, nisu postojali prije 93-ce, - ali kada je mitomanija u pitanju - e tu su odjednom kao u rangu sa Srbima.

De matere ti popusti sa tom pricom nisu bosnjaci postojali do 93..postojali su ko muslimani postojali su ko srbi i hrvati kad nisu mogli da se drugacije izjasnjavaju...eto pricas o mitovima a sam jedan postavljas...
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#116 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by zmajadaH »

Jeli ovdje tema ''srpska mitomanija'' ili nešto drugo.
Cijelo vrijeme skrećeš temu u neke druge pravce, samo da se nebi pisalo o ''srpskoj mitomaniji''.
Od čega pereš ruke pa sve okrećeš u OT.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#117 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by _majevica_ »

zmajadaH wrote:Jeli ovdje tema ''srpska mitomanija'' ili nešto drugo.
Cijelo vrijeme skrećeš temu u neke druge pravce, samo da se nebi pisalo o ''srpskoj mitomaniji''.
Od čega pereš ruke pa sve okrećeš u OT.
I usput ne razumije dobro postavljeni post :D
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#118 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by Yug »

Pa Haznadar ne znam sta hoces da ti kazem.Danasnja srpska nacija je nastala u 19 vijeku kada i sve ostale moderne evropske nacije,prije svega zahvaljujuci Srpskoj Pravoslavnoj crkvi i zajednickoj svijesti o porijeklu i rodovima iz danasnje Crne Gore,Hercegovine i sa Kosova.Znaci zajednickoj kulturi i jeziku.
To sto ovaj Deretic govori je ludilo i zalosno je ako ima i 1 % ljudi da se pali na ovakve stvari.Zasto nije nastala Jugoslovenska nacija su zasluzni srpski i hrvatski nacionalisti koji su se borili protiv te ideje od samog nastanka.
Zasto nije nastala bosanska nacija ima vise faktora,a jedan od njih je nedostatak autoriteta i vjerska podijeljenost tadasnje bosanskog stanovnistva u 19 vijeku.Begovima je bilo vaznije da sacuvaju imetak ili da odnesu bogatstvo u Tursku nego da rade na opismenjavanju stanovnistva i ideju o jedinstvu naroda.
Sve u svemu vjerski faktor je odlucujuci bio o razjedinjavanju Juznih Slovena i to traje i dan danas.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#119 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by Havatar »

zmajadaH wrote:Jeli ovdje tema ''srpska mitomanija'' ili nešto drugo.
Cijelo vrijeme skrećeš temu u neke druge pravce, samo da se nebi pisalo o ''srpskoj mitomaniji''.
Od čega pereš ruke pa sve okrećeš u OT.
Ne odgovara mu da se prica o mitomaniji u Srba
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#120 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by zmajadaH »

Havatar wrote:
zmajadaH wrote:Jeli ovdje tema ''srpska mitomanija'' ili nešto drugo.
Cijelo vrijeme skrećeš temu u neke druge pravce, samo da se nebi pisalo o ''srpskoj mitomaniji''.
Od čega pereš ruke pa sve okrećeš u OT.
Ne odgovara mu da se prica o mitomaniji u Srba
Biće da jeste :mrgreen:

I onda se vratimo na :
BHCluster wrote:
exliberal-ex wrote:Ja fakat nekontam zasto mislite da su svi srbi mitomani, evo ja sam srbin i to nekrijem ali nevjerujem u 90 % slucajeva ovim pricama ili mitovima kako ih vi zovete...sa druge strane mnoge stvari za koje vi tvrdite da su mitomanija su bazirane na istorijskim dogadjajima ( nemojte mi samo o ovom idiotu sa ovih video isjecaka takvih budala ima svugdje medju svim narodima i zbog njega tvrdit da su svi srbi takvi je .... :run: )
Malo si se zaletio, temaj je "SRPSKA MITOMANIJA" u pod-forumu Politika, znaci odnosise na politiku i mitomaniju u tom pogledu. Kontas?

A ovako Dobrica Ćosić to govori o sobsvenom narodu i sebi naravno.
„Mi lažemo da bi smo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.“ Dobrica Ćosić, Deobe
„Laž je srpski državni interes.“ Dobrica Ćosić
„Laž je u samom biću Srbina“. Dobrica Ćosić
„U ovoj zemlji svaka laž na kraju postaje istina." Dobrica Ćosić
"Srbe je toliko puta u istoriji spašavala laž..." Dobrica Ćosić
Nadam se da je sve jasno.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#121 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by exliberal-ex »

zmajadaH wrote:
Havatar wrote:
zmajadaH wrote:Jeli ovdje tema ''srpska mitomanija'' ili nešto drugo.
Cijelo vrijeme skrećeš temu u neke druge pravce, samo da se nebi pisalo o ''srpskoj mitomaniji''.
Od čega pereš ruke pa sve okrećeš u OT.
Ne odgovara mu da se prica o mitomaniji u Srba
Biće da jeste :mrgreen:

I onda se vratimo na :
BHCluster wrote:
exliberal-ex wrote:Ja fakat nekontam zasto mislite da su svi srbi mitomani, evo ja sam srbin i to nekrijem ali nevjerujem u 90 % slucajeva ovim pricama ili mitovima kako ih vi zovete...sa druge strane mnoge stvari za koje vi tvrdite da su mitomanija su bazirane na istorijskim dogadjajima ( nemojte mi samo o ovom idiotu sa ovih video isjecaka takvih budala ima svugdje medju svim narodima i zbog njega tvrdit da su svi srbi takvi je .... :run: )
Malo si se zaletio, temaj je "SRPSKA MITOMANIJA" u pod-forumu Politika, znaci odnosise na politiku i mitomaniju u tom pogledu. Kontas?

A ovako Dobrica Ćosić to govori o sobsvenom narodu i sebi naravno.
„Mi lažemo da bi smo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.“ Dobrica Ćosić, Deobe
„Laž je srpski državni interes.“ Dobrica Ćosić
„Laž je u samom biću Srbina“. Dobrica Ćosić
„U ovoj zemlji svaka laž na kraju postaje istina." Dobrica Ćosić
"Srbe je toliko puta u istoriji spašavala laž..." Dobrica Ćosić
Nadam se da je sve jasno.
I sta pisac oce da kaze...pricamo o srpskoj mitomanij ja kazem da mitomanija postoji kod svih I sta je sad u pitanju
citirte cosica za kojeg svi tvrdite da je otac nacije....ko sto Yug rece srpska nacija je formirana u 19 vijeku kad I vecina evropskih nacija...jel I to laz... ako je do zajebancije onda prebacite ovu temu na vic dana ili bez censure ali ako je na ovom forumu onda da prestanemo govorit da svi misle ko jedan idiot
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#122 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by zmajadaH »

exliberal-ex wrote:


I sta pisac oce da kaze...pricamo o srpskoj mitomanij ja kazem da mitomanija postoji kod svih I sta je sad u pitanju
citirte cosica za kojeg svi tvrdite da je otac nacije....ko sto Yug rece srpska nacija je formirana u 19 vijeku kad I vecina evropskih nacija...jel I to laz... ako je do zajebancije onda prebacite ovu temu na vic dana ili bez censure ali ako je na ovom forumu onda da prestanemo govorit da svi misle ko jedan idiot
Fora je u tome da nema većih mitomana od srba.
E sad što ti to poričeš kao i svaki srbin i pokušavaš skrenuti priču na muslimane i hrvate, vratimo se na Ćosića, sanu i memorandume. I naravno amneziju.
I sad opet tebi tvoj nagon poricanja neće dozvoliti da kažeš da su srbi nenadjebivi mitomani :mrgreen:
E tu je caka u cijeloj priči.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#123 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by exliberal-ex »

zmajadaH wrote:
exliberal-ex wrote:


I sta pisac oce da kaze...pricamo o srpskoj mitomanij ja kazem da mitomanija postoji kod svih I sta je sad u pitanju
citirte cosica za kojeg svi tvrdite da je otac nacije....ko sto Yug rece srpska nacija je formirana u 19 vijeku kad I vecina evropskih nacija...jel I to laz... ako je do zajebancije onda prebacite ovu temu na vic dana ili bez censure ali ako je na ovom forumu onda da prestanemo govorit da svi misle ko jedan idiot
Fora je u tome da nema većih mitomana od srba.
E sad što ti to poričeš kao i svaki srbin i pokušavaš skrenuti priču na muslimane i hrvate, vratimo se na Ćosića, sanu i memorandume. I naravno amneziju.
I sad opet tebi tvoj nagon poricanja neće dozvoliti da kažeš da su srbi nenadjebivi mitomani :mrgreen:
E tu je caka u cijeloj priči.
po cijem misljenju....bosnjackom ?
jel shvatas sta sam ranije napisao...za tebe su srbi najveci mitomani...za srbe su bosnjaci..I to je zatvoren krug..
Billy Ben Dover
Posts: 140
Joined: 21/09/2013 11:47

#124 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by Billy Ben Dover »

za svaku naciju da postoji potreban je mit kao i neka kolektivna trauma putem koje se članovi grupe solidarišu. za srbe je to mit o kosovu i tobožnjem požrtvovanom ubistvu cara murata a solidarišu se kolektivno kroz sjećanje na tursku okupaciju, za bošnjake mit o tobože organskoj bosni i vezi sa bogumilima, a ukupno se solidarnošu kroz sjećanje u vezi srebrenice.
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#125 Re: SRPSKA MITOMANIJA

Post by ulciscorr »

Billy Ben Dover wrote:za svaku naciju da postoji potreban je mit kao i neka kolektivna trauma putem koje se članovi grupe solidarišu. za srbe je to mit o kosovu i tobožnjem požrtvovanom ubistvu cara murata a solidarišu se kolektivno kroz sjećanje na tursku okupaciju, za bošnjake mit o tobože organskoj bosni i vezi sa bogumilima, a ukupno se solidarnošu kroz sjećanje u vezi srebrenice.
Promasio si temu... a i batali tu relativizaciju da ne gubis vrijeme.
Post Reply