Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post Reply
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#1 Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post by mmaar »

Tesko je ne primijetiti da se istine na kojima pociva dominantno tumacenje historije i svijeta kod Srba, radikalno razlikuju od onog sto je uvrijezeno shvacanje istine kao takve, te da interpretiranje razlicitih dogadjaja od strane sluzbene srpske politike, historiografije, kulture, ne podlijezu nekim osnovnim zakonitostima objektivnosti. Samo tri najnovija primjera, negiranja objektivnih istina o progonu nesrpskog stanovnistva iz Banja Luke te zatiranja svakog traga njihovog postojanja, negiranja cinjenica o 2. svjetskom ratu i iskljucivanje nesrba iz antifasistickog pokreta, te negiranje barbarskog spaljivanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH od strane srpskih zlocinaca, ukazuje da se srpske "istine"ne podudaraju s objektivnim istinama. Takvih primjera je bezbroj i slobodno se moze reci da dominantna srpska politika, historiografija, kultura, itd, pocivaju na jednom posebnom konceptu istine, koji se ne podudara s onim sto jesu objektivne istine. Koliko god se trudio, tesko mi je izvuci neke opste zakljucke, pa me zanimaju misljenja cijenjenih forumasa o tome na kakvim vrijednostima i na kakvim principima pocivaju dominantne politicke, historijske, kulturne i druge istine kod Srba u BiH i Srbiji? Ovdje mislim prije svega na ono sto jeste sluzbena politika, historiografija, kultura, ali i istine malih ljudi koje su najcesce podudarne s istinama koje proizvodi dominantna srpska politika, historiografija, kultura. Priznajem, ne razumijem i jako cesto ostanem u cudu, pa i sokiran.
Last edited by mmaar on 30/05/2016 22:41, edited 2 times in total.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#2 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by animals »

mmaar wrote:Tesko je ne primijetiti da se on razlikuje od onog sto je uvrijezeno shvacanje istine kao takve, te da interpretiranje razlicitih dogadjaja od strane sluzbene srpske politike, historiografije, kulture, ne podlijeze nekim osnovnim zakonitostima objektivnosti. Samo tri najnovija primjera, negiranja objektivnih istina o progonu nesrpskog stanovnistva iz Banja Luke te zatiranja svakog traga njihovog postojanja, negiranja cinjenica o 2. svjetskom ratu i iskljucivanje nesrba iz antifasistickog pokreta, te negiranje barbarskog spaljivanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH od strane srpskih zlocinaca, ukazuje da se srpske "istine"ne podudaraju s objektivnim istinama. Takvih primjera je bezbroj i slobodno se moze reci da dominantna srpska politika, historiografija, kultura, itd, pocivaju na jednom posebnom konceptu istine, koji se ne podudara s onim sto jesu objektivne istine. Koliko god se trudio, tesko mi je izvuci neke opste zakljucke, pa me zanimaju misljenja cijenjenih forumasa o tome na kakvim vrijednostima i na kakvim principima pocivaju dominantne politicke, historijske, kulturne i druge istine kod Srba u BiH i Srbiji? Ovdje mislim prije svega na ono sto jeste sluzbena politika, historiografija, kultura, ali i istine malih ljudi koje su najcesce podudarne s istinama koje proizvodi dominantna srpska politika, historiografija, kultura. Priznajem, ne razumijem i jako cesto ostanem u cudu, pa i sokiran.
Njihovi politicari lazu svoj narod , sve dok laz ne postane istina..
pa verujem da 90% Srba iz RS,misli da je u Sarajevu gore nego u Kabulu...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Sanjarko »

Samo malo na Krstaricu otidzite pa chete sve skontat.

Od Poturice, prodali veru za vecheru, vratit che mo vas ili vratite se u veru pradjedova, protjerat vas u Aziju treba,
Noz Zica Srebrenica itd. :?

Da se Bosanci, Boshnjaci, Boshnjani koji su Vechinom Agnostici, Ateisti, Tradicionalisti, Vjernici ( raznih Religija ) neki i Muslimani ( zadnje diskutabilno ) vrachaju u Veru Pradzedova biva Pravoslavno Krschanstvo a ne u Vishebozstvo i Spiritualizam. :lol:

Da se Moja Majka koja u Silu Vjeruje vracha u Pravoslavno Krschanstvo. :lol:
Biva to je Religija njenih Djedova bila. :lol:

:-)

Svi Mi pretci bili gore navedeno od Agnostika pa Nadalje a ni Ja Nisam Musliman.

Da se i Ja vracham u Veru Pradzedova Srba. :lol:

PS. Valjda po Historiji Srba bi se u Vishebozstvo trebao vratiti. :lol:
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#4 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Patriotska_Liga »

Koncepti "istine".
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#5 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by zrakomlat »

Vizionar 1985 wrote:Samo malo na Krstaricu otidzite pa chete sve skontat.

Od Poturice, prodali veru za vecheru, vratit che mo vas ili vratite se u veru pradjedova, protjerat vas u Aziju treba,
Noz Zica Srebrenica itd. :?

Da se Bosanci, Boshnjaci, Boshnjani koji su Vechinom Agnostici, Ateisti, Tradicionalisti, Vjernici ( raznih Religija ) neki i Muslimani ( zadnje diskutabilno ) vrachaju u Veru Pradzedova biva Pravoslavno Krschanstvo a ne u Vishebozstvo i Spiritualizam. :lol:

Da se Moja Majka koja u Silu Vjeruje vracha u Pravoslavno Krschanstvo. :lol:
Biva to je Religija njenih Djedova bila. :lol:

:-)

Svi Mi pretci bili gore navedeno od Agnostika pa Nadalje a ni Ja Nisam Musliman.

Da se i Ja vracham u Veru Pradzedova Srba. :lol:

PS. Valjda po Historiji Srba bi se u Vishebozstvo trebao vratiti. :lol:
Ljudi će ubrzo Mars naseljavati, a ovi vazda isto guslaju :D
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#6 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

animals wrote: Njihovi politicari lazu svoj narod , sve dok laz ne postane istina..
To je moglo nekada, ali zahvaljujuci tome sve sto su Srbi ucinili drugim narodima u okruzenju, vise nemaju nikakav prostor za nametanje svojih istina, cak sta vise, postali su njihove zrtve. Prije par dana, neki salonac prijeti Bosnjacima i navodi koliko se njihov prostor u posljednjih sto godina suzio zbog Srba, koji su, kako kaze, brojniji i jaci, a ako pogledamo objektivno tokom posljednjih dvadesetak godina, svi narodi u okruzenju su pobjegli od Srba i Srbije glavom bez obzira, Slovenci, Makedonci, Bosnjaci, Crnogorci, Hrvati, Kosovari, a Srbi u Hrvatskoj na Kosovu, te Crnoj Gori gdje bili konstitutivni, zrtvovani su i svedeni su na potpuno beznacajne nacionalne manjine i nemaju nikakav uticaj na javni zivot u tim zemljama. S druge strane, od Srba i Srbije, zahvaljujuci njihovim istinama koje su ih pokretale, zaziru svi balkanski narodi, izuzev Grka i dijelom Rumuna, ali i Mađari, ako da danas Srbija nema vise nikakav uticaj, vec samo neprijatelje u okruzenju, a nekada se na nju gledalo kao na predvodnicu Juznih Slavena. S druge strane, ako se pogleda srbijansko drustvo i dio Bosne u kojem zahvaljujuci etnickom ciscenju i Genocidu danas dominiraju Srbi, zapalo je u takav civilizacijski glib da zaista izgleda zastrasujuce. U Srbiji je drzava rehabilitovala fasisticki cetnicki pokret i Drazu Mihailovica, upravo je u toku proces rehabilitacije kvislinga Nedica i njegove fasisticke vlade, SPC je za sveca proglasila N. Velimirovica, antisemitu kome je zivotna fascinacija bio Hitler i njemacki nacizam, u Srbiji slobodno djeluju razlicite fasisiticke i neonacisticke grupe (neke velicaju i njemacki nacizam i Hitlera, sto je tek paradoks imajuci u vidu za sta su nacisti smatrali Srbe, ali istine su istine), u Pisiju se provodi apartheid nad nesrbima,jednom narodu se negira pravo na jezik u sred Evrope i to u 21. stoljecu, religija je usla u sve sfere javnog zivota, tako da ce vjerovatno uskoro i heftarice u institucijama Pisija imati krsne slave, koje bi trebale biti institucije i hrvatske i bosnjacke i drugih naroda koji zive u Pisiju, mjesta u njoj su ukrasena likovima najsvirepijih zlocinaca iz 2. svjetskog rata i protekle agresije na BiH, po najvecim zlocincima u Evropi nakon 2. svjetskog rata, daju se imena institucijama, i to npr. studentskim domovima, SPC i Pisi ni danas ne zele da vrate otetu bosnjacku imovinu (Fata Orlovic, itd). nad povratnicima se provodi teror, zastrasuje ih se, izmisljaju im se inkriminacije, na svaki nacin im se otezava i onemogucava zivot u Pisiju koji se proglasava ekskluzivno srpskim, dominantne interpretacije historije su prepune najgrubljih falsifikata, kojim se ostali narodi smiju i podsmjehuju, itd, itd. Civilizacijski sunovrat bi mogao nabrajati tri dana i ne bi sve pobrojao, a on upravo pociva na tim istinama od kojih se zgrazava cijeli civilizirani svijet. Te istine su uzele toliko maha, da i najreprezentativnije predstavnike Srba u BiH i Srbiji, ne sprijecavaju da dijele lekcije i optuzuju druge narode, pa tako npr. prigovaraju R. Hrvatskoj, ustasizaciju, isti oni koji su institucionalno rehabilitirali fasisticki cetnicki pokret, Velimirovica proglasili svecem, oni koji danas rehabilitiraju Nedica, daju imena studentskim domovima po najsvirepijim osudjenim ratnim zlocincima, itd, iako su hrvatsko drustvo i institucije RH, civilizacijski BAR 200 godina ispred Srbije i Pisija, kada je u pitanju suocavanje s prosloscu i postivanje manjina i manjinskih prava. Hrvatska pripada civiliziranom svijetu, dok se Srbija i dalje valja u kaljuzi svojih istina koje najbolje argumentira akademik Deretic i nazalost i nas vuce preko Pisija sa sobom u taj ponor.

Pitam se postoji li mogucnost da se svijet i historija objektivno sagledaju i da se napravi civilizacijski iskorak, jer srpski narod je relano gledajuci najveca zrtva tih istina, a da stvar bude gora, zbog svojih istina je i druge narode iz svog okruzenja pravio i pravi zrtvama, mada ima sve manje i manje prostora za to.
Last edited by mmaar on 30/05/2016 21:21, edited 4 times in total.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#7 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

Da, posebna je prica turkofobija i falsificiranje cinjenica iz osmanskog perioda, sto je bilo gorivo za stravicne zlocine nad Bosnjacima i Albancima od Prvog srpskog ustanka, Balkanskih ratova do posljednjeg Genocida i agresije na BiH (ne treba podsjecati na Mladiceve rijeci prilikom ulaska u Srebenicu). Tek se u posljednje vrijeme nekoliko srpskih historicara odvazilo uci u osmanske arhive i objektivno sagledati taj period, no tesko da njihova istrazivanja i zakljucci, mogu znacajnije doprinijeti oslobadjanju od mitomanske slike tog perioda, a to oslobadjanje jeste jedan do glavnih preduslova da se i historija i savremenost pocnu sagledavati racionalno i objektivno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Sanjarko »

zrakomlat wrote:
Vizionar 1985 wrote:Samo malo na Krstaricu otidzite pa chete sve skontat.

Od Poturice, prodali veru za vecheru, vratit che mo vas ili vratite se u veru pradjedova, protjerat vas u Aziju treba,
Noz Zica Srebrenica itd. :?

Da se Bosanci, Boshnjaci, Boshnjani koji su Vechinom Agnostici, Ateisti, Tradicionalisti, Vjernici ( raznih Religija ) neki i Muslimani ( zadnje diskutabilno ) vrachaju u Veru Pradzedova biva Pravoslavno Krschanstvo a ne u Vishebozstvo i Spiritualizam. :lol:

Da se Moja Majka koja u Silu Vjeruje vracha u Pravoslavno Krschanstvo. :lol:
Biva to je Religija njenih Djedova bila. :lol:

:-)

Svi Mi pretci bili gore navedeno od Agnostika pa Nadalje a ni Ja Nisam Musliman.

Da se i Ja vracham u Veru Pradzedova Srba. :lol:

PS. Valjda po Historiji Srba bi se u Vishebozstvo trebao vratiti. :lol:
Ljudi će ubrzo Mars naseljavati, a ovi vazda isto guslaju :D
Ma da Guslaju samo pa hajde, nego nasrchu na nas stalno i pokushavaju to sve realizovati shto guslaju.
Neche da nas se okane a i ni krive ni duzne nas stalno napadaju ( vechina nas smo ni krivi ni duzni, ima izroda naravno i kod nas ).
Ko da smo Mi Srbiju napadali Vekovima, otimali im Vojvodinu, Begesh itd.
Ko da smo im Mi Begesh itd. bombardovali a ne NATO, Njemacka, Austrija itd.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#9 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

Vizionar 1985 wrote:
zrakomlat wrote:
Vizionar 1985 wrote:Samo malo na Krstaricu otidzite pa chete sve skontat.

Od Poturice, prodali veru za vecheru, vratit che mo vas ili vratite se u veru pradjedova, protjerat vas u Aziju treba,
Noz Zica Srebrenica itd. :?

Da se Bosanci, Boshnjaci, Boshnjani koji su Vechinom Agnostici, Ateisti, Tradicionalisti, Vjernici ( raznih Religija ) neki i Muslimani ( zadnje diskutabilno ) vrachaju u Veru Pradzedova biva Pravoslavno Krschanstvo a ne u Vishebozstvo i Spiritualizam. :lol:

Da se Moja Majka koja u Silu Vjeruje vracha u Pravoslavno Krschanstvo. :lol:
Biva to je Religija njenih Djedova bila. :lol:

:-)

Svi Mi pretci bili gore navedeno od Agnostika pa Nadalje a ni Ja Nisam Musliman.

Da se i Ja vracham u Veru Pradzedova Srba. :lol:

PS. Valjda po Historiji Srba bi se u Vishebozstvo trebao vratiti. :lol:
Ljudi će ubrzo Mars naseljavati, a ovi vazda isto guslaju :D
Ma da Guslaju samo pa hajde, nego nasrchu na nas stalno i pokushavaju to sve realizovati shto guslaju.
Neche da nas se okane a i ni krive ni duzne nas stalno napadaju ( vechina nas smo ni krivi ni duzni, ima izroda naravno i kod nas ).
Ko da smo Mi Srbiju napadali Vekovima, otimali im Vojvodinu, Begesh itd.
Ko da smo im Mi Begesh bombardovali a ne NATO, Njemacka, Austrija itd.
Mi jesmo konstanta, ali Srbija kroz svoju historiju kontinuirano proizvodi neprijatelje i nema naroda i zemlje u okruzenju, izuzev Grka i Rumuna, s kojim nije ratovala, a svoja neprijateljstva je prosirila i na narode i zemlje koji joj nisu u blizem okruzenju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Sanjarko »

mmaar wrote:
Vizionar 1985 wrote:
zrakomlat wrote: Ljudi će ubrzo Mars naseljavati, a ovi vazda isto guslaju :D
Ma da Guslaju samo pa hajde, nego nasrchu na nas stalno i pokushavaju to sve realizovati shto guslaju.
Neche da nas se okane a i ni krive ni duzne nas stalno napadaju ( vechina nas smo ni krivi ni duzni, ima izroda naravno i kod nas ).
Ko da smo Mi Srbiju napadali Vekovima, otimali im Vojvodinu, Begesh itd.
Ko da smo im Mi Begesh bombardovali a ne NATO, Njemacka, Austrija itd.
Mi jesmo konstanta, ali Srbija kroz svoju historiju kontinuirano proizvodi neprijatelje i nema naroda i zemlje u okruzenju, izuzev Grka i Rumuna, s kojim nije ratovala, a svoja neprijateljstva je prosirila i na narode i zemlje koji joj nisu u blizem okruzenju.
Ma ratovali su i sa Rumunima i Grcima.
Solun i dobar dio Grchke bio pod vlaschu Srba i Srbije a i Rumuni ni Grci im nisu ostali duzni.
Ratovali su i oni sa Srbima oko Makedonije itd.
Ma vishe im Zla nanijeli Bugari, Rumuni i Madzari i ostali nego Mi.
Bash nikad nismo ih napali prvi, a oni nas uvijek jesu.
Barem kak Ja znam.
Oko 100.000 bogumila u Srbiji pobili i istrijebili svirepo a mnogi od tih bogumila
vechina cak mozda su bili porijeklom iz Bosne.
Da ne pishem o daljim Zlochinima trebalo bi vremena.
Genocida i Genocida nad nama izvrshili.
I nikako da nas se ne okane.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#11 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by KB9 »

u cemu je problem da nebeski narod ima svoju nebesku istinu koja se ne zasniva na cinjenicama i zdravom razumu?
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#12 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

Ko da smo Mi Srbiju napadali Vekovima, otimali im Vojvodinu, Begesh itd.

Srbiji nisu otimali Vojvodinu, vec je Srbija otela Vojvodinu proglasivsi je Srpskom Vojvodinom (uhodan recept) i u vise navrata nad autohtonim stanovnistvom provodila etnicko ciscenje.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#13 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

Vizionar 1985 wrote: Da ne pishem o daljim Zlochinima trebalo bi vremena.
Genocida i Genocida nad nama izvrshili.
Za pocetak ovo

Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Sanjarko »

mmaar wrote:
Vizionar 1985 wrote: Da ne pishem o daljim Zlochinima trebalo bi vremena.
Genocida i Genocida nad nama izvrshili.
Za pocetak ovo

Image
Ma znam za to.
Al mane repa da je kupim, a nisam ni u knjigoteku uchlanjen.
Dok preko neta ne chitam knjige ne prija mi vidu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#15 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
mmaar wrote:
Vizionar 1985 wrote: Da ne pishem o daljim Zlochinima trebalo bi vremena.
Genocida i Genocida nad nama izvrshili.
Za pocetak ovo

Image
Ma znam za to.
Al mane repa da je kupim, a nisam ni u knjigoteku uchlanjen.
Dok preko neta ne chitam knjige ne prija mi vidu.
Prozvali me u knjigoteki da im knjigu nisam vratio a kak znam jesam,
josh im davno moja porodica knjiga i knjiga vrijednih donirala.
Al jbg dodzem im knjigu a nije vazno shta smo im sve dali.
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#16 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by zli_hordas »

Srpsko vidzenje Bosnjaka

1.Srbi koji su primili tursku vjeru(islam) i time postali izdajice svog "srpskog porijekla"

2.Bosna je vjekovima srpska zemlja.

3.Srbi su najveca zrtva drugog svjetskog i ujedno najveci borci za slobodu.

4.Bosnjaci koji su ubijeni za vrijeme drugog svjetskog rata i za vrijeme perioda 1992 1995 su najcesce ubijani od strane ti istih bosnjaka da bi za to okrivili srbe i tako postali nevine zrtve a srbe prikazali kao nesto najgore.

5.Sarajevo nije bilo u okruzenju od strane srba vec su Sarajlije drzale u okruzenju okolne srbe i protjerali ih sa vjecnih ognjista.

6.Srbi su najbolji ratnici na svijetu i ubijaju samo na vojnom polju nikad civilnu zrtvu nisu ubili.

7.Bosnjaci su sami sebe zatvarali u logore i mucili da bi za to okrivili nevine srbe.

itd ne da mi se dalje nabrajati.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#17 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

Vizionar 1985 wrote:
mmaar wrote:
Vizionar 1985 wrote: Da ne pishem o daljim Zlochinima trebalo bi vremena.
Genocida i Genocida nad nama izvrshili.
Za pocetak ovo

Image
Ma znam za to.
Al mane repa da je kupim, a nisam ni u knjigoteku uchlanjen.
Dok preko neta ne chitam knjige ne prija mi vidu.
Naleti na Piku povremeno od 30-50 maraka, platio 30 prije par godina. Nadam se da ce neko je uskoro neko i reizdati. Ona je pod obavezno, a bila bi velika stvar kada bi bila citanija i medju srpskim stanovnistvom, mada sumnjam, suvie je subverzivna u odnosu na srpske istine, iako je Dedijer jedan od najznacajnijih srpskih historicara. Takodjer, postoje jos neke studije istina rijetkih srpskih autora o srpskom odnosu prema Bosnjacima i muslimanskom stanovnistvu opcenito, ali i drugim nesrbima, kako u Srbiji, tako i ovdje, ali i sire na Balkanu. Zastrasujuce stvari su se dogadjale od Prvog srpskog ustanka, Balkanskih ratova, zakljucno sa 1992-95. Treba citati i velikog srpskog socijalistu Dimitrija Tucovica. Evo jednog pisma
Krvna osveta soldateske
Iz arbanskih pisama


Druže uredniče,

Baš ovih dana navršila se godina otkako žalosna arbanaska plemena nose svoj krst na Golgotu. To je godina dana sistematskoga istrebljivanja arnautskoga stanovništva u svima oblastima koje je srpska vojska zauzela.

Za tu godinu dana proliveno je mnogo ljudske krvi po klancima i poljima prostranoga balkanskoga razbojišta. Ali ono što balkanskim ratovima udara pečat najvarvarskijih i najkrvožednijih ratova mračnoga srednjega veka, to nisu potoci krvi s jedne i druge strane popadalih lesa naoružanih ljudi, koji su u rat krenuli, ne, već su to reke krvi poubijanoga neboračkoga stanovništva, nevine dece, žena i mirnih ljudi, radnoga sveta Stare Srbije, Arbanije, Makedonije i Trakije, čija je jedina krivica što se drukčije bogu moli, što drugim jezikom govori, drugo ime nosi i što je na svom vekovnom ognjištu naivno sačekao četiri divlje najezde.

Ta zločinstva nisu dela pojedinaca ni ličnoga raspoloženja, već sastavni deo “nacionalne” politike balkanskih država. Srpska vojska je istrebljivala Arnaute po Staroj Srbiji i Arbaniji, a bugarska Turke po Trakiji i grčka Turke i Arnaute na Devolu, sa zločinačkim uverenjem da time vrše jedno “nacionalno delo”, da, skidajući taj nevini svet s lica zemlje, skidaju s vrata neprijatelja sa kojim će u budućnosti biti teško izići na kraj.

A sa ratnim obrtom koji je nastao sa sukobom saveznika među sobom, stari sistem nije prestao raditi, samo je izmenio materijal za klanje: mesto Turaka i Arnauta, pod bugarskim nožem su sada izdisali Grci i Srbi, a pod grčkim i srpskim Bugari. Balkanski narodi su bili ujedinjeni – u krvi!

Kao što vidite, druže uredniče, sudbina arbanaskih plemena nije bila usamljena, izuzetna. Ipak je ona u jednom pogledu bila izuzetna, teška, teža od sudbina ostalih balkanskih stradalnika, naime: arbanaska plemena su padala ne samo bez branioca već tako reći bez i jednoga glasa zaštite i protesta u njihovu korist. Glas srpskoga proletarijata, glas naše Partije, to je bio jedini znak čovečanskoga saučešća u tragičnoj sudbini ovih nesrećnih gorštaka, pa ni taj glas nije, na žalost, mogao do njih dopreti. Zauzimanje austrijske i italijanske štampe i diplomatije ne samo da im nije pomoglo već, štaviše, učinilo je da se jedan pravedan protest kompromituje u očima napredna sveta i da jedna pravedna stvar propadne u prljavim rukama.

Još i sada, posle tolikih krvavih prizora koji nerve žderu, stoji mi u živoj uspomeni prvi izveštaj o sukobu srpske vojske s Arnautima. Taj je sukob izbio pre objave rata. Arnauti su namamljeni na domak artiljerijske vatre. “Odmah potom”, opisuje jedan očevidac, “naši karteči počinili su najstrašniju pustoš među njima. Albanci su padali gomilama. Krici besa i bola skoro su se izjednačavali sa grmljavinom topova. Kroz vazduh su letele ruke, noge, glave i komadi mesa Albanaca. A kada je artiljerijska vatra obustavljena, bojište beše pokriveno ne leševima već rastrgnutim udovima koji su izgledali kao neka masa prelivena kao karmin crvenom bojom”. I na svaki znak gnušanja i protesta, dobijao sam od oficira kojima skoro izreda zavlada razbojnička psihologija komitskih bandi jedan isti odgovor: da tako i treba izdajnicima! Mi ne znamo kakav su dogovor s Arnautima imali naši i preko koga su ga imali. Ali, ma kakav taj dogovor bio, on nije mogao sadržavati zamenu staroga ropstva ropstvom novim gospodarima, koji su od samoga početka ratnih operacija pokazali da ne štede nijednu slamku krova nad glavom i nijedan plamičak života kod nevinašceta od nekoliko meseci. I ako je neko izdajnik dogovora, taj nesumnjivo nisu Arnauti već srpska vlada i vojska kao njen organ.

Još i sada, posle velike šetnje po zgarištima od Ristovca do Lerina i od Drača do Careva Sela, ja ne mogu da zaboravim utisak koje je na mene činilo crvenilo neba od prvoga paljenja sela. Prvih nedelja rata sa Turcima mi noći nismo imali, jer smo se kretali, logorovali i tukli prema svetlosti arnautskih sela koja su gorela. Vatre zapaljenih sela bile su jedini signal kojim su pojedine kolone srpske vojske javljale jedna drugoj dokle su stigle. A arnautsko stanovništvo – ukoliko nije poubijano i koje je moglo bežati – gurali smo pred sobom i nagnali ga da nam, kao očajnik koji gleda kako mu kuća gori, dade upornog otpora na Bujanovcu, a potom da se uz tursku vojsku na Kumanovu lavovski bori. Ovu varvarsku politiku srpske vlade i Vrhovne komande platio je srpski narod životima mnogih svojih vojnika. Sa padom Kumanova slegao se u Skoplje ceo onaj svet arnautskoga stanovništva koje je srpska vojska, nadirući sa severa, gurala pred sobom i koje je tu, tražeći utočišta, velikim delom našlo – smrt. Kao da je ustao iz groba srednji vek, kada je onaj despota na Demir-kapiji uveseljavao sebe u pijančenju bacanjem ljudi strmoglavce u talase Vardara.

Pošto su ratne operacije prestale, moglo je izgledati da će se stati i sa tamanjenjem arnautskoga stanovništva. Onaj arnautski pojas što je opasivao staru srpsku granicu od Mitrovice do prema Vranju već je bio slišćen, pri čemu se naročito istakao jedan čovek koji sedi kao poslanik u Narodnoj skupštini! Na Kosovu je zavladala grobna tišina, samo ovde-onde pukne po koja osvetnička puška koje su, po priznanju koje mi je jednom prilikom učinio jedan od najviđenijih okružnih načelnika u novim krajevima, izazvane “netaktičnim” držanjem naših organa vlasti.

Ali, da je sistem tamanjenja prestao raditi, samo je moglo izgledati. On nije prestajao raditi, kao što ne prestaje ni danas. I ono, druže uredniče, što je taj sistem počinio pred ovaj arnautski upad i pri odbijanju Arnauta prevazilazi sve grozote koje su prema tome narodu za ovu godinu dana počinjene. Čim se osetilo nemirnije kretanje među Arnautima prema srpskoj granici, pogranični komandanti pristupili su klanju. Nad arnautskim žiteljstvom Peći, Đakovice i Prizrena lebdela je avet smrti dan i noć. Ko bi živ zamrkao, nije bio siguran da će živ osvanuti. Jer su ih baš po noći, vreme koje je uvek birano za izvršenje najgorih ljudskih zločina, kupili iz postelja i apsana i odvodili na gubilište. Ne čuje se ni šuma, a još manje puščanoga pucnja, “mir” i “red” vladaju svuda, a Arnauta svake noći nekuda nestaje, kao da se šakali i hijene iz ovih krševa izvlače, prikradaju njihovim kućama i ove jadne ljude kupe, odvode i dave. Ta i hijene bi ih na čovečiji način podavile!

Kada sam saznao za ove poslednje podvige srpske vojne i građanske vlasti u novim krajevima, pomislio sam: Zar je zločinačka komitska psihologija ovladala celom vlasničkom hijerarhijom; od prvoga ministra do poslednjega žandarma, a ti, Srbijo, kuda ćeš sa njima i gde ćeš se zaustaviti?

U taj čas stigle su vesti o pokolju u Ljumi, vesti u koje se ne može da veruje; iako su sušta istina, koje se teško mogu saslušati do kraja kada ih drugi priča, a još teže ispisati da ih drugi čita. Vama je poznato, druže uredniče, da nije jedna žena ili jedno dete izdahnulo od srpskoga noža ili kuršuma; nije zapaljena jedna arnautska kuća i nije se nad glavama jedne arnautske porodice uz strašan prasak skrhao progoreli krov kućni; kroz guste oblake dima nije se čuo jedan cvrkut dece na majčinoj sisi, poslednji cvrkut tih opasnih stvorova što, za ime boga, rovu protiv srpskih vlasti i dižu bunu! Ali u Ljumi uništeno je tim merama za nepuna dva sata celo jedno selo, selo bez seljana, bez ljudi, selo u kome su bile ostale samo žene sa decom na krilu, devojke, bolesni i ostareli i deca svih uzrasta. Rečeno im je da slobodno ostanu kod kuća, jer, kada Arnauti zarobljene srpske vojnike razoružaju i puste, zašto da ne savetuju svojim ženama da slobodno ostanu kod kuće? Ali su se one uzaman molile, dižući decu uvis i govoreći: “Aman, komandare, šta smo mi krive? Kazujete li vi vašim ženama kada što radite?”

Predajući ovo pismo javnosti, Vi ćete, druže uredniče, postupiti u duhu rada socijalne demokratije i vladu javno staviti u položaj: ili da za vinovnicima ovih zločina učini poteru, ili da se sa zločinima solidariše. Ako se odluči na prvo, to neće biti samo slaba satisfakcija, pa ipak satisfakcija uvređenom osećanju svakoga kulturnoga čoveka i jedan akt koji ona duguje uniženom ugledu srpskoga naroda, već i javna zaloga da će jedanput prestati da radi sistem istrebljenja jednoga celoga naroda. Ako vlada pokuša da preko ove javne optužbe pređe, onda će bar ogromne posledice ovoga sistema pred istorijom i srpskim narodom biti nepobitno ostavljeni njoj u odgovornost. A one će se pamtiti s kolena na koleno, kao što se pamte Vartolomejska noć, Sicilijansko večernje, Kišenjevo, i kao što će se pamtiti Demir-hisar i Doksat.


Radničke novine br. 223, 22. oktobar 1913. Dimitrije Tucović, Sabrana dela, Beograd 1980, knj. 7, str. 160–164.
Last edited by mmaar on 30/05/2016 20:18, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#18 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by Sanjarko »

zli_hordas wrote:Srpsko vidzenje Bosnjaka

1.Srbi koji su primili tursku vjeru(islam) i time postali izdajice svog "srpskog porijekla"

2.Bosna je vjekovima srpska zemlja.

3.Srbi su najveca zrtva drugog svjetskog i ujedno najveci borci za slobodu.

4.Bosnjaci koji su ubijeni za vrijeme drugog svjetskog rata i za vrijeme perioda 1992 1995 su najcesce ubijani od strane ti istih bosnjaka da bi za to okrivili srbe i tako postali nevine zrtve a srbe prikazali kao nesto najgore.

5.Sarajevo nije bilo u okruzenju od strane srba vec su Sarajlije drzale u okruzenju okolne srbe i protjerali ih sa vjecnih ognjista.

6.Srbi su najbolji ratnici na svijetu i ubijaju samo na vojnom polju nikad civilnu zrtvu nisu ubili.

7.Bosnjaci su sami sebe zatvarali u logore i mucili da bi za to okrivili nevine srbe.

itd ne da mi se dalje nabrajati.
Harakiri na mine pochinili sami, svojevoljno itd.

:( = Zalosno (U prijevodu za one koji ne znaju kripto poruku tumachit).
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#19 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by mmaar »

To sto opisuje Tucovic, jos stravicnije je provedeno nad Bosnjacima tokom 2. svjetskog rata, da ne spominjemo zlocine u miru, poput stravicnog pokolja u Sahovicima kada je pod okriljem Kraljevine SHS 1924. za jednu noc zbog srpske "istine" na najstravicniji nacin pobijeno oko 1000 ljudi, ukljucujuci djecu, zene, starce, za sto nikad nije provedena istraga.

Evo jos nesto iz prve ruke, izvjestaj antifasiste Pavla Djurisica srpskom antifasisti Drazi Mihailovicu. Bar tako kazu srpske oficijelne istine zvanicno verifikovane od strane Vlade danasnje Republike Srbije.

Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#20 Re: Koncepti isitine dominantni kod Srba

Post by hAZNADAR »

mmaar wrote:Da, posebna je prica turkofobija i falsificiranje cinjenica iz osmanskog perioda, sto je bilo gorivo za stravicne zlocine nad Bosnjacima i Albancima od Prvog srpskog ustanka, Balkanskih ratova do posljednjeg Genocida i agresije na BiH (ne treba podsjecati na Mladiceve rijeci prilikom ulaska u Srebenicu). Tek se u posljednje vrijeme nekoliko srpskih historicara odvazilo uci u osmanske arhive i objektivno sagledati taj period, no tesko da njihova istrazivanja i zakljucci, mogu znacajnije doprinijeti oslobadjanju od mitomanske slike tog perioda, a to oslobadjanje jeste jedan do glavnih preduslova da se i historija i savremenost pocnu sagledavati racionalno i objektivno.
Tesko, ljudi vjeruju u ono sto zele da vjeruju. Moral se samo glumi a cilj opravdava sredstvo.

Napr - cijeli Prijedor je znao za Tomasicu a mjestani se samo zalili na "smrad".
A da postavis pitanje zlocina u Prijedoru - ma kakvi, muslimanske izmisljotine,...

Ili sastavi se drustvo da prica o ratu u Sarajevu i zali sto se to desavalo pred kamerama i zakljuci da je to trebalo klati nocu bez prisustva svjetskih kamera,.. a javno, oficijelno ili kada neki prozove - ma kakvi, muslimani gadjali sami sebe,... hocu reci - svi znaju istinu ali ta istina se razlicito tumaci korz moralnu ili pravnu prizmu jer Bosnjaci nisu u toj prici na rangu ljudi. Kad smo kod Prijedora uoci dana bijelih traka - svi znaju da je ubijeno 102 djece. Kompletne familije izvedene u dvoriste i ubijene - i to ne od strane ekstrema, prijeratnih jalijasa,.. vec od strane komsija, drugova, skolskih, radnih kolega, bivsih momaka,...
I svi znaju za to i to se nerjetko interno kroz zegu spomene uz vulgarne sale.


Dobro si primijetio da je mitomanija osnova svega. Kroz vjerovanja u nasljednu izdajnicku genetiku jednog naroda se isti narod obezvrijedi i time zlocin prema istima nema tezinu.
Time se postize dvostruki efekt.
U vremenu politicke konfrontacije se genocid nad jednim narodom lakse napravi, etnicko ciscenje, kuturocid,.. ako ih prethodno svedes na nizi rang. Pa ne moras regrutovati specijalne jedinice za prljav posao - to urade fino domaci ljudi.
A istovremeno se istima povecava samopouzdanje, ponos jer kroz mitomansku pricu o bivsim i sadasnjim Srbima se stvori ideja pozitivne i negativne genetike. Nesto kao prirodna selekcija gdje su danasnji Srbi probrana sorta plemenitih koji su izdrzali vjekovne nedace i izazove a duhovno, moralno,.. slabi otpali.

Napr na komentarima na vijest nekog internet lista - ako se javi koji muslimanskog imena sa bilo kakvim komentarom - stigne osuda za izdaju iz 1500 i neke, poturice, ... to ti je dvostgruki efekt. Taj koji proziva poturice i danasnjim ljudima prebacuje srednjovjekovne izdaje u isto vrijeme opravdava genocid, danasnju nepravdu u svoju korist,... a sebe stavlja na veci rang.

Nazalost, Bosnjaci malo pridaju znacaja ovome. I dalje ne poznaju svog neprijatelja dovoljno pa kmece o moralu, pravdi,.. misleci da ce nekoga dirnuti, uporno ponavljaju istinu misleci da nije poznata,.. a zanemaruju korije svega a to je mitomanija. Operisani smo od historije i operisani od pamcenja.

I Bogati ispravi naslov. Dobra tematika ali u startu izgleda neozbiljna.
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#21 Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post by mmaar »

hAZNADAR wrote:
mmaar wrote:Da, posebna je prica turkofobija i falsificiranje cinjenica iz osmanskog perioda, sto je bilo gorivo za stravicne zlocine nad Bosnjacima i Albancima od Prvog srpskog ustanka, Balkanskih ratova do posljednjeg Genocida i agresije na BiH (ne treba podsjecati na Mladiceve rijeci prilikom ulaska u Srebenicu). Tek se u posljednje vrijeme nekoliko srpskih historicara odvazilo uci u osmanske arhive i objektivno sagledati taj period, no tesko da njihova istrazivanja i zakljucci, mogu znacajnije doprinijeti oslobadjanju od mitomanske slike tog perioda, a to oslobadjanje jeste jedan do glavnih preduslova da se i historija i savremenost pocnu sagledavati racionalno i objektivno.
Tesko, ljudi vjeruju u ono sto zele da vjeruju. Moral se samo glumi a cilj opravdava sredstvo.

Napr - cijeli Prijedor je znao za Tomasicu a mjestani se samo zalili na "smrad".
A da postavis pitanje zlocina u Prijedoru - ma kakvi, muslimanske izmisljotine,...

Ili sastavi se drustvo da prica o ratu u Sarajevu i zali sto se to desavalo pred kamerama i zakljuci da je to trebalo klati nocu bez prisustva svjetskih kamera,.. a javno, oficijelno ili kada neki prozove - ma kakvi, muslimani gadjali sami sebe,... hocu reci - svi znaju istinu ali ta istina se razlicito tumaci korz moralnu ili pravnu prizmu jer Bosnjaci nisu u toj prici na rangu ljudi. Kad smo kod Prijedora uoci dana bijelih traka - svi znaju da je ubijeno 102 djece. Kompletne familije izvedene u dvoriste i ubijene - i to ne od strane ekstrema, prijeratnih jalijasa,.. vec od strane komsija, drugova, skolskih, radnih kolega, bivsih momaka,...
I svi znaju za to i to se nerjetko interno kroz zegu spomene uz vulgarne sale.


Dobro si primijetio da je mitomanija osnova svega. Kroz vjerovanja u nasljednu izdajnicku genetiku jednog naroda se isti narod obezvrijedi i time zlocin prema istima nema tezinu.
Time se postize dvostruki efekt.
U vremenu politicke konfrontacije se genocid nad jednim narodom lakse napravi, etnicko ciscenje, kuturocid,.. ako ih prethodno svedes na nizi rang. Pa ne moras regrutovati specijalne jedinice za prljav posao - to urade fino domaci ljudi.
A istovremeno se istima povecava samopouzdanje, ponos jer kroz mitomansku pricu o bivsim i sadasnjim Srbima se stvori ideja pozitivne i negativne genetike. Nesto kao prirodna selekcija gdje su danasnji Srbi probrana sorta plemenitih koji su izdrzali vjekovne nedace i izazove a duhovno, moralno,.. slabi otpali.

Napr na komentarima na vijest nekog internet lista - ako se javi koji muslimanskog imena sa bilo kakvim komentarom - stigne osuda za izdaju iz 1500 i neke, poturice, ... to ti je dvostgruki efekt. Taj koji proziva poturice i danasnjim ljudima prebacuje srednjovjekovne izdaje u isto vrijeme opravdava genocid, danasnju nepravdu u svoju korist,... a sebe stavlja na veci rang.

Nazalost, Bosnjaci malo pridaju znacaja ovome. I dalje ne poznaju svog neprijatelja dovoljno pa kmece o moralu, pravdi,.. misleci da ce nekoga dirnuti, uporno ponavljaju istinu misleci da nije poznata,.. a zanemaruju korije svega a to je mitomanija. Operisani smo od historije i operisani od pamcenja.

I Bogati ispravi naslov. Dobra tematika ali u startu izgleda neozbiljna.
Hvala za dobar post :thumbup:

Zanimljiva je ta mitomanija koja svoje uporiste ima u osmanskom dobu i njene konsekvence po noviju historiju, dok se cinjenice poput one da je SPC svoj uspon dozivjela upravo pod osmanskom upravom smatraju najgorom jeresi, kao i mnoge druge koje razbijaju nacionalisticke mitove.

S druge strane, porazavajuca je nezainteresiranost bosnjacke akademske zajednice, ali i obicnih ljudi, za srpsku kulturu, historiju, politiku, cetnicki pokret, dekonstruiranje velikosrpskih lazi i mitomanije, za uzroke i posljedice onoga sto Bosnjaci kontinuriano prozivljavaju s te strane.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#22 Re: Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post by putokaz1 »

sultan Murat ubio samog sebe
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#23 Re: Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post by exliberal-ex »

Fakat me fascinira vasa opsjednutost prema srbima

kad citam vase strucne komentare po vama su srbi haman najgora ljudska bica, neobrazovani, pogani, nisu vriijedni ni ovih slova sto pisemo o njima..non stop cinili genocide nad postenim nevinim muslimanskim stanovnistvom....kontam se ako te neko prebije jednom, pa drugi put, pa treci...cetvrti put ces se organizovat pa ces stat na mejdan...pa ako treba ginut poginut ko covjek

prije nego sto me pocnete pljuvat ..... ima jedan dobar post od pepermintSA na temi izjavi reisa "samo da vlah nevlada" mogli bi ga procitat ...ako treba iskopirat cu vam...
mmaar
Posts: 1704
Joined: 21/07/2012 17:12
Location: eNtabliran u krugu od 180 stepeni

#24 Re: Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post by mmaar »

exliberal-ex wrote:Fakat me fascinira vasa opsjednutost prema srbima

kad citam vase strucne komentare po vama su srbi haman najgora ljudska bica, neobrazovani, pogani, nisu vriijedni ni ovih slova sto pisemo o njima..non stop cinili genocide nad postenim nevinim muslimanskim stanovnistvom....kontam se ako te neko prebije jednom, pa drugi put, pa treci...cetvrti put ces se organizovat pa ces stat na mejdan...pa ako treba ginut poginut ko covjek

prije nego sto me pocnete pljuvat ..... ima jedan dobar post od pepermintSA na temi izjavi reisa "samo da vlah nevlada" mogli bi ga procitat ...ako treba iskopirat cu vam...
Nisu Bosnjaci opsjednuti Srbima, vec obratno, toliko da ste nas fizicki istrijebljivali gdje god i kad god vam se ukazala prilika i danas drugim sredstvima pokusavate isto i slicno.

Ova i slicne teme i jesu zbog toga da se genocidi i srpski zlocini nad Bosnjacima vise ne ponavljaju, dakle upoznaj onog ko ti radi o glavi kako bi ga osujetio u namjerama.

Glede megdana, u pravu si, tamo gdje vam je pruzen i najmanji otpor, tu nije bilo masovnih zlocina kao tamo gdje se narod nije organizirao, samo nije mi jasno kako to da Srbi tolika stoljeca ne stadose na megdan Turcima, a takav im, kako tvrde, zulum cinili od kojeg se SPC i pravoslavlje prosiri tamo gdje ih nikad ranije nije bilo.

To sto srpska politika i nacionalisticka ideologija izgledaju tako neljudski, ne samo Bosnjacima, vec vecini civiliziranog svijeta, nije ni do Bosnjaka ni do bilo kojeg drugog naroda, vec iskljucivo do Srba.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#25 Re: Srpska mitomanija i odnos prema objektivnim istinama

Post by exliberal-ex »

evo ti kopija posta o kojem sam pisao....pa razmisli malo prije nego sto odgovoris

"PeppermintSA wrote:

Ova opaska je apsolutno tačno. Čak kada bi rasčlanili sve elemente na kojima temeljiš opasku, došli bi do haman preslikane slike.

1) Kult žrtve
Bošnjački nacionalizam se gradi na kultu žrtve jednako kao što se i srpski gradio. Kao što su srpski svoj kult žrtve gradili na instrumentalizaciji Jasenovca, tako Bošnjaci svoj kult žrtve grade na instrumentalizaciji Srebrenice. Kao što su Srbi svoj kult žrtve dodatno gradili novoiskopanim jamama koje su 40 godina nakon drugog svjetskog rata otkopavali, tako Bošnjaci čine isto 20 godina nakon zadnjeg rata. To ne bi bio problem da nema jasnu agendu, da se isključivo ne koristi za bestijalno stvaranje kulta žrtve koji prvenstveno šteti dotičnom narodu.
2) Održavanje nacionalne pripavnosti zbog navodne prijetnje po opstanak nacije.
Kao što su Srbi 150 godina njegovali tezu da ''neprijatelj nikad ne miruje'' i ''samo čeka da nas ponove zakolje'' - bilo da je riječ o prvobitnim neprijateljima: Bugarima, Nijemcima, Austrijancima, bilo da je riječ o novijim neprijateljima - Albancima, Hrvatima, Bošnjacima - Bošnjaci isto čine. Naravno, isto kao što Srbima nije prijetila nikakva opasnost od istrebljenja jer su držali svo oružje i bili jedini spremni za rat, tako ni Bošnjacima ne prijeti nikakva opasnost od istrebljenja jer ti nazovimo protivnici nemaju nikakvu vojnu moć, ne žive zajedno s Bošnjacima više (htjeli mi to priznati ili ne, mimo manjih izuzetaka, sva tri naroda u ovoj zemlji imaju svoje homogene, etnički čiste zajednice).
3) Mitologizacija prošlosti
Moderni srpski nacionalizam zasnovan je na svetosavlju koje je dalje zasnovano na crkvenim predanjima iz pretosmanlijskog perioda i vremena osmanske vladavine. Ta crkvena predanja, pripovjedajući basne o slavnom Dušanovom carstvu i vremenu kada nije bilo nevjernika i stranih okupatora, bila su temelj modernog srpskog nacionalizma i animoziteta prema Bošnjacima. Naravno, moderni bošnjački ideolozi su skovali svog konja za utrku. Početkom devedesetih srednjovjekovna Bosna ušla je na velika vrata. Pseudohistorijska onanisanja o vremenu kada su Bošnjaci imali svoju veliku državu koja je nažalost izgubljena turskim osvajanjima dovela je do nekog nevjerovatno čudnog spoja ranohrišćanske, srednjovjekovne identifikacije i neosmanske indentifikacije u cilju fabrikovanja državničkog i nacionalnog kontinuiteta - historijski gledano, najobičniji diletantizam.
4) Tabuizacija svakog revizionizma koji ima za cilj preispitati nacionalne svetosti.
Kao što su u Srbiji žene u crnom nazivane ustaškim kurvama, stranim agenturama, petokolonašicama isl. jer se dotaknu nacionalnih svetosti i pokušaju ''baciti ljagu na svoj narod'', tako se i među Bošnjacima nalaze ''salonci'', ''kos-ovci'', ''miješanci'', ''komunjare'' isl. Primjera ima k'o govana - najmanje pola foruma je makar jednom tako nazvano. A razlog? Jer pokušaju preispitati svetosti uglavnom vezane za kult žrtve, tako da recimo ako i spomenu nešto poput Kazana, po automatizmu se to shvati kao ''revizionizam'', a i još gore kao ''relativizacija''.
5) Suptilno izrugavanje drugim narodima u cilju stvaranja novog kulturnog modela po kojem smo ''mi'' civilizacijski ispred ''njih''.
Ova tačka se može čisti na nivou lingvistike uvidjeti. Dovoljno je vidjeti kako je riječ ''đikan'', nakon onog skandala sa rječničkom, postala popularna. Zašto? Zato što jedan kompletan narod pokušava genetski, civilizacijski i običajno degradirati. Đikani su oni divljaci na brdima što su lojavi, neoprani, genetski felerični i civilizacijski nedorasli nama. Ko god malo razmisli o navedenim ''atributima'' može jasno da vidi klasni i vjerski aspekt. ''Dok smo mi bili age i begovi, a đikani nama bili kmetovi, mi smo bili čisti i oprani, živjeli smo u gradovima, a oni su bili smrdljivi, lojavi divljaci po brdima''. Tako se gradi animozitet. Tako su na kraju krajeva i Srbi gradili svoj prema Bošnjacima. Klasični primjer dehumanizacije.
6) Homogenizacija nacije kroz simbiozu imena, vjere i jezika.
Načertanije s jedne strane, a ''Budi Bošnjak'' s druge strane. Iako su se metodološki koristili drugim aparatima u drugim epohama.
7) Upakovani nacionalizam, predstavljen kao objedinujući, nadnacionalni faktor kako bi nacija imala utjecaj i nad drugima.
Kao što je integralno jugoslovenstvo bilo paravan za srpski nacionalizam, tako je i integralno bosanstvo paravan za bošnjački nacionalizam. Svi ideolozi srpskog nacionalizma u SFRJ - od kompletne SANU garniture, pa do političkih izvršilaca poput Miloševića su lažno insistirali na bratstvu i jedinstvu naših naroda i narodnosti, jugoslovenstvu itd. sve do samog rata. Ista je priča i sa bošnjačkim nacionalnim ideolozima. I srpski i bošnjački nacionalizmi imaju običaj pronalaženja ikebana iz drugih naroda, s tim da je u slučaju bošnjačkog to stidljivije pa su ikebane formalno imenovane u ime bosanstva. Zašto se ta dva naroda koriste istim sredstvima? Jer su najbrojniji - Srbi u Jugoslaviji i Bošnjaci u BiH.
8) Tradicionalizmi i arhaizmi njegovani prvestveno od strane vodeće vjerske zajednice.
Mislim da je ovaj dio svima jasan.
9) Lov na vještice protiv pripadnika nacije koji se ne slažu sa nacionalnom matricom. Oni postaju izdajnici i petokolonaši.
Već sam ovo objasnio pod rednim brojem 4.
10) Međunarodna zavjera.
Nemogućnost da se progleda izvan okvira ove kaljuže i da se shvati da smo mi kurac od ovce, da postoje mnogo veće i bitnije geopolitičke igranke kojih nikad nećemo biti svjesni. Iz tog kolektivnog solipsizma se rađaju teorije o međunarodnoj zavjeri, naravno, uskovezane za rat koje samo ojačavaju tezu o mučeništvu i na koncu kult žrtve.
10) Geografija
Dolazimo do ključne tačke - opsjednutost teritorijom. Kao što su Srbi u drugom svjetskom ratu odlazili u Partizane prvenstveno da sačuvaju živu glavu od ustaške kame, te se borili isključivo za goli život, Bošnjaci su u zadnjem ratu se isključivo borili protiv četničke kame i za goli život. U oba sučaja geografija i teritorije nisu imale nikakvo značenje, već je važnost nosio život sunarodnjaka. Međutim, nakon ratova i na krilima izgrađenog kulta žrtve od strane ideologa koji najvjerovatnije nisu ni doživjeli rat, krenulo se u priču o teritorijama. Danas i jedne i druge nacionaliste prvenstveno interesuje teritorija - kolika nam je država, dokle je, koliki nam je izlaz na more. Priča o narodu koji tu živi i obični šupljak. Zvaničnog Beograda boli tuki za Srbima po Kosovu, isto kao što zvaničnog Sarajeva boli tuki za Bošnjake u Prijedoru. Međutim, i jedne i druge jako zanima ta teritorija.

p.s. prije nego što me dežurni branioci svega bošnjačkog napadnu, namjerno sam izbacio zločinački aspekt srpskog nacionalizma iz teksta, kako bi se napravio korak unazad i uvidjela apsolutna preslikanost ideološkog aspekta dvaju nacionalizama."
Post Reply