Srpska historija "pre Hrista" (po Wikipediji) - pl

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1 Srpska historija "pre Hrista" (po Wikipediji) - pl

Post by Alfons Kauders »

uzivajte, ako vam nije mrsko...
Srbija pre Hrista [уреди]
Prvi doseljenici u Evropu zadržali su se na Balkanskom poluostrvu, dok su u manjim grupama otišli do Italije pa čak i do Spanije, 3000 godina pre Hrista. Prvo srpsko doseljavanje na Balkan dogodilo se oko tri do četiri hiljade godina pre Hrista. Šafarik tvrdi da se ni za jedan evropski narod osim Srba, ne može dokazati poreklo iz Indije, a za Srbe za to postoji istorija. Čak su i u baskijskom rečniku nađene reči srpskog naziva: gora i gori (ono što gori), kao i mnoge druge. Nađen je čak podatak da u jeziku Baska ima 30-40% reči srpskog značenja. Miloš Milojević, u delu gde piše o životu Srba u Francuskoj i Danskoj, gde i danas postoje geografski toponimi srpskog značenja, navodi da je tokom velikih progona Srba stradalo 30 do 60 miliona Srba u Evropi. On takođe navodi srpska boravišta u Holandiji i Belgiji i da se je Amsterdam nekada zvao Slavengrad. A kada je dr. Olga Luković-Pjanović došla u Francusku, izvesna dama Hermina joj je ispričala priču svojih roditelja, po kojoj su Srbi vladali u Alzasu, što Olga tada nije znala. Međutim, kasnije je to utvrdila kao istinito i nije mogla oprostiti svojim profesorima istorije koji je tome nisu naučili, a još više Srpskoj akademiji nauka koja o tim stvarima permanentno ćuti.

Drugi ogranak Srba iz Indije krenuo je prema Kaspijskom moru i planinama Kavkaza, gde su osnovali domovinu 2.560 godina pre Hrista i nazvali je Serbanija. Tu su se zadržali nekoliko vekova, sve dok ih odatle nisu potisli novi osvajači.

Treći srpski ogranak usmerio se pored kitajskog carstva (Kine), u pravcu severa i nastanili su se u Sibiriji, gde su osnovali državu Sirbidija ili Sirbija 3.200 godina pre Hrista. Od te reči Sirbija postala je današnja reč Sibirija.

Seobe drugog i trećeg ogranka Srba trajale su takođe oko hiljadu godina, a započele su gotovo istodobno sa prvim ogrankom, prema tome zaposeli su svoje nove postojbine oko dva do tri milenijuma pre Hrista. Dok su se selili usput su pretežno ratovali, (u ovo ne sumnjam :D) osvajajući nove prostore za sopstveni opstanak, ali su takođe i mnogo stradali. Najviše Srba izginulo je u dugotrajnim borbama sa Kitajcima, Hunima i Mongolima.

Dubrovčanin Mavro Orbini pisao je da su ti Srbi, koje je on nazivao Slavjanima, poreklom od Jefeta, sina Nojeva, naseljavali dve stotine pokrajina od Azije preko Evrope. Njegova knjiga „Kraljevstvo Slovena” (iz 1601. godine) prevedena je na srpski tek 1968. godine i to bez prevoda prvog dela od 248 stranica, u kojima autor piše o ranijim srpskim kraljevstvima od pre Rimskog carstva. Iz zaključaka Mavra Orbina proizlazi da je dinastija Nemanjića poslednja srednjevekovna srpska dinastija. Jovan Rajić piše da su stranci srpsko ime izveli iz imena reke Zebris (ili Serbis), koja teče između Eufrata i Tigra. I zaista, ta reka se i danas tako zove. I danas u persijskom jeziku postoje brojne reči istovetnog značenja kao u srpskom. Evo nekih: bog-bog; zemo-zemlja; zima-zima; žena-žena; berezo-brzo; mišlj-misao; zarja-zora; medo-med; noć-noć; paurvi-prvi; dva-dva; tri-tri; četvere-četiri itd. I u jevrejskom i jermenskom jeziku takođe postoji dosta srpskih reči, sto su jevrejski istoričari uzimali za utvrđivanje svoga porekla preko Jefeta, sina Nojevog.

Srbi su ostavili svoja imena gde god su živeli. Evo nekih: jezero Srbonis u Siriji, Serbetes, mesto u Mauritaniji, Serbanica (ili Srbica) na crnomorskoj obali, Serberion na ušću reke Don, Sarbakon na Krimu, Sorbhag u Iranu, Serbka u Indiji, Sarbinovo u Ukraini, Serban-voda u Poljskoj, Serbia u Rumuniji, Serbin u Grčkoj, Sarbiodunum na Sardiniji, Sarbat reka u Turskoj, u doba kada Turci još nisu živeli na svojim sadašnjim teritorijama. Za Srbe istoričari kažu da su živeli u čitavoj Evropi i nisu imali potrebe da se pripremaju za ratovanja. Profesor Miomir Jović utvrdio je da se seoba Srba iz Indije odigrala 4.500-4.000 godina pre n.e. A Ognjen Radulović, u Traganjima za korenima Srba, navodi da su iz svoje prapostojbine Indije Srbi krenuli pre šest hiljada godina, usmerivši se u tri pravca, od kojih je jedna grupa nakon kraćeg zadržavanja u Mesopotamiji stigla i u doline faraona.

Grčki istoričar Strabon pisao je da su u zapadnoj Aziji po planinskim predelima živeli Srbi, ili Brđani, koji su se odlikovali rusom kosom i plavim očima. O istima postoje napisi i ruskog istoričara Mihaila Lomonosova. Dubrovčanin Ivan Gundulić pevao je o slavnoj Troji:

Pri moru uprav srpskih strana u pržinah pusta žala

Leži Troja ukopana
, od grčkoga ognja pala.

A Car Dušan postavljao je svoga namesnika u Maloj Aziji baš u oblasti Troje.

Olga Luković-Pjanović piše, u drugoj knjizi „Srbi narod najstariji”, strana 59, kako je „Chicago Tribune” 19. Februara 1981. godine objavio vest da je otkopana kineska najstarija mumija koja je bila plava žena, bele rase. Zatim je ista vest objavljena u Parizu na TV. Te vesti Olgu su potsetile na one koje tvrde da su Šiptari Iliri samo zato što su se naselili na ilirske teritorije. Prema tome, Olga zaključuje da je „plava kineskinja” mogla biti samo srpkinja.

Postoje brojni zapisi o srpskoj propasti u vremenima nove ere. Evo nekih: tokom silnih ratovanja sa turskim i mongolskim plemenima nestala su mnoga srpska naselja u kojima su živeli vekovima. Prema grčkoj hronici rimski car Justinijan je u sedmom veku nasilno preselio mnoge Srbe iz predela sadašnje Stare Srbije u Malu Aziju i od njih stvorio odabranu vojsku od 30.000 konjanika. U borbi sa Arapima 692. godine, dve trećine te vojske pređe na stranu Arapa, a Justinijan dade nalog da se sve preostale porodice srpske pokolju. Nešto kasnije, 762. godine, iz Makedonije se preseli oko 250.000 Srba u Malu Aziju, a 802. godine opet dođe do slične seobe, nakon što je grčki car Komnen pokorio Rašku. I konačno, u petnaestom veku kada su Turci osvojili Bosnu, sultan Sulejman prebacio je 30.000 srpske muške dece u Tursku od kojih je napravio Janjičare i isve ih utrošio u narednim obračunima sa Srbima. Latinski biskupi su za vreme sinoda u Saloni proglasili ćirilicu „đavolim pismom” i zabranili njenu upotrebu. Poljska, Česka i Hrvatska odmah su je napustili i otpočela je borba protiv ćirilice. Ova borba produžena je do današnjih dana, a to je ujedno i borba između dve crkve, koja traje već vekovima. Sve su to dokazi da su Srbi vekovno bivali izloženi stradanjima i da su sopstvenom krvlju placali visoku cenu opstanka.

Ogranak Srba koji se doselio na Balkan pre tri do četiri hiljade godina, o kojima su pisali grčki i rimski istoričari, su direktni praoci danasnjih Srba. Taj ogranak dospeo je čak do Španije i severnih obala Afrike. O tim seobama zapise su ostavili Čeh Pulkova i Enije Silvije, koji navodi seobe Srba u vreme postojanja kule Vavilonske. Francuz Mosper pisao je o tri provale pastira iz Male Azije u Egipat i tvrdi da se radi o Srbima. A na egipatskim piramidama hijeroglifima je zapisano da su 1.600 godina pre Hrista u Libiju i Mauritaniju doprli beli narodi plavih očiju. Egipatski izvori tvrde da su ti narodi na njihovim prostorima osnovali svoju državu koja je postojala sedam vekova. Dr. Olga Luković-Pjanović daje divan opis ratnih zarobljenika, čiji su likovi uklesani na egipatskim piramiadama sa „zrakastim krunama” na glavama, sa zaključkom na osnovu reči pereset i prst da se radi o Srbima (str. 215-230). Rajić citira ruske letopisce, koji kažu da su Vendi, Srbi, pomagali Trojance u borbi protiv Grka, pa su se posle poraza sa svojim vojvodom Antonorom preselili iz Male Azije na Jadransku obalu. Navodi dalje tvrde da su Srbi naselili Boku, Crnu Goru, Dalmaciju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu i sve do Venecije još pre tri hiljade godina. Šafarik, kasnije piše da su ti Vendi bili jednorodni sa Vendima iz podunavskih krajeva.

Iz prednjega proizlazi da su Srbi naselili Evropu i Balkan istovremeno sa ostalim indo-evropskim narodima: germanskim, grčkim i latinskim. Šest stotina godina posle trojanskog rata, Srbi su potpuno naseljavali Balkan i u to doba makedonski car Aleksandar Veliki svojom poveljom dao im je zemlje od Jadranskog do Baltičkog mora za njihovu hrabrost i vernost. Navodi se da su i Aleksandar Veliki i njegov otac Filip takođe Srbi, pošto u to doba nisu još postojali Sloveni. Hrvat Sver navodi da je majka Aleksandra Velikog bila ilirske krvi, a zna se da su stranci Srbe nazivali Ilirima. To se da tumačiti i iz pesme Ivana Gundulća „Osman”, gde kaže:

Od Lesandra Srbljanina, od svijeh cara, cara slavnog

Aleksandro to svidoči kralj veliki svega svita.

Aleksandar Veliki prezivao se Karanović, a to prezime izvedeno je iz titule Karan, koja je dodeljivana kod Srba visokim dostojanstvenicima i plemićima ili nekom princu iz vladarske kuće, srodniku kralja ili cara, prilikom njegovog postavljanja na dužnost glavnog zapovednika vojnog ili pokrajine. Prema Deretiću, jedino su Srbi u vreme Aleksandra Velikog imali vojne formacije kojima je prednje tumačenje odgovaralo. Dve hiljade godina pre Hristova rođenja jedino je drevna država cara Nina bila svetsko carstvo, kome je pripadala polovina savremene Evrope, deo Azije i Afrike - Ilirska, Dačka i Karpatska Srbija. U antičkom vremenu, po Deretiću, država je bila organizovana društvena zajednica zasnovana na običajnom pravu. Za stare Grke kaže da u prvobitnu Evropu oni nisu ubrajali ni svoju Grcku, Evropa je za njih bila samo Srbija i ništa više. Državu je tada oličavao vladar, gospodar, a bila je onolika koliko je vladar uspevao da je stavi pod svoju vlast i njome uspesno upravlja.

Posle raspada Rimske Imperije obnovljena je srpska država 461. godine, krunisanjem Markelina u Solunu. Markeli, Srbin, bio je vojskovođa Rimske Imperije koji je doprineo pobedi nad Atilom, na Katalinskim Poljima 451. godine. Srpsku državu učvrstio je Ostorilo Svevladov 490. godine i zvala se Srpska Carevina ili Srbija. Od tada pa do kraja 15. veka, punih hiljadu godina, Srbija postoji kao država bez prekida. Deretić citira Anonimus Reventanisa koji je predstavio postojanje tri Srbije, istog imena: prva od Jadranskog mora do Dunava, zvana Ilirska Srbija, druga od Dunava do Karpata, zvana Dačka Srbija i treća od Karpata do Baltičkog mora, zvana Sarmatskom Srbijom. Bilo je to dva veka pre Hrista. Rimljani su osvojili Ilirsku i jedan deo Dačke Srbije, jedan vek posle Hrista, a deo između Tise i Dunava ostao je zauvek neosvojen, što ide u prilog tvrdnji da nikda nije prekinuta tradicija rimskim osvajanjem. Cela Sarmatska Srbija ostala je van domašaja rimskog carstva. Dačka Srbija danas se zove Vlaška, a Baltička Srbija se zove Poljska. Znači, od uspostavljanja Ninovog carstva, oko 2015. godine stare ere, pa do danas, preko četiri hiljade godina srpska državna tradicija nije prekinuta. Otuda je Srbija „večna”.

Sebastijan Dolči i nehotice povezuje ilirski jezik sa Srbima. A Laonik Halkokondilo u knjizi „O Turskoj”, kaže da su istim jezikom govorili svi narodi od Jonskog mora do Venecije, a za Sarmate navodi da su živeli u današnjoj Poljskoj i potom su se spustili na Dunav, što potvrđuju i Šafarik i Surovjecki, pišući o rasprostranjenosti srpskog naroda. I hrvatski pisac Dinko Zlatarić u „Elektri”, posveti knezu Zrinskom, piše o „Velikom Aleksandru, kralju srpskom”. Orfelina o ruskom caru Petru Velikome, u gramati od 3. Marta 1711. godine, zapisano je da „car svih Rusa poziva Srbe na ustanak protiv Turaka, potsećajući ih da se sete svojih slavnih i junačkih predaka, u prvom redu srpskog cara Velikog Aleksandra Makedonskog, koji je mnoge careve pobedio i mnoge države osvojio”.
:D [/b]
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#2

Post by sabanss »

Priznajem da nisam mogao sve pohvatati, mada sam pazljivo citao :-?

Zivjelo se po cijelom svijetu izgleda :?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#3

Post by njonjica »

Ma sta reci..... :lol: :lol: :lol:
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#4

Post by The Nightwatchman »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

odavno se ovako ne nasmijah
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#5

Post by gladna sam »

ovo mi je sa egiptom ipak najkrvavije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#6

Post by Alfons Kauders »

ako im je ovo u enciklopediji, zamislite kako tek izgleda njihova "alternativna istorija"... koji osmanagic... :D :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#7

Post by Skyfox »

:roll:
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#8 Re: Srpska historija "pre Hrista" (po Wikipediji)

Post by dacina_curica »

kineska najstarija mumija koja je bila plava žena, bele rase. Zatim je ista vest objavljena u Parizu na TV. Te vesti Olgu su potsetile na one koje tvrde da su Šiptari Iliri samo zato što su se naselili na ilirske teritorije. Prema tome, Olga zaključuje da je „plava kineskinja” mogla biti samo srpkinja.
Ovo mi je ipak najzesce...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jel' ko javio Dalai Lama-i da je Srbin.....Nemoj da covjek zivi u zabludi...... :lol: :lol: :lol: .......
CCC, sta ce covjek svasta procitati......... :oops: :lol: :lol: ..........Jah enciklopedije i jada...... :(
Last edited by dacina_curica on 30/01/2007 20:59, edited 1 time in total.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#9

Post by Dado dijasporitus »

Jesi li siguran da ovo mozda nije unciklopedija

http://uncyclopedia.org/wiki/Main_Page

Dobar fol bez obzira :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#10

Post by njonjica »

Sem, bjaaaz od piramida, to je srpsko :lol: :lol: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#11

Post by Alfons Kauders »

Dado dijasporitus wrote:Jesi li siguran da ovo mozda nije unciklopedija

http://uncyclopedia.org/wiki/Main_Page

Dobar fol bez obzira :D
nije uncyclopedia, a nije ni fol, :D vec wiki na srpskom, :D a evo i link... :D

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1% ... 1%98%D0%B5
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#12

Post by Murat Sabanovic »

nebeski narod :D citavu svoju istoriju znaju:D
eh, kad bi jossamo znali da je danasnje srpsko krvno zrce nekada bilo tursko krvno zrce


opomena pred ban!!!

z66
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#13

Post by dripac »

Nebeski narod nema šta!

Piše li ko je autor, možda sam Sveti Sava.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#14

Post by Alfons Kauders »

dripac wrote:Nebeski narod nema šta!

Piše li ko je autor, možda sam Sveti Sava.
vrlo vjerovatno, ali sacekajte malo, ima jos... :D :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#15

Post by Alfons Kauders »

[quote]Територија данашње Републике Српске је настањена од времена неолита. У раном бронзаном добу дотадашњу неолитску популацију су заменила ратоборнија племена, позната као Илири. Године 168. пре Христа илирске земље постају римска покрајина названа Илирикум. После слома Илирског устанка, десете године после Христа, покрајина Илирикум је подељена, тако да је северни део данашње Републике Српске припао новој провинцији Панонији, док је јужни део припао провинцији Далмацији.

У Панонији је постојао град са именом Сербинум (данашња Градишка у Републици Српској), који се први пут помиње у Птолемејевој "Географији" из другог века. Претпоставља се да је овај град могао добити име по Старим Србима. Најранији историјски помен Старих Срба датира из првог века после Христа (69. године), у књизи Плинија Цецилија Секундуса, "Познавање природе", и то у латинизованом облику – Серби. Стари Срби су ту забележени као народ који живи у азијској Сарматији, северно од Кавказа, па се из тога може претпоставити да су Стари Срби били сарматско (иранско) племе. Поуздано се зна да је једно друго сарматско племе (Јазиги) живело на територији Паноније у првим вековима после Христа. Из тога се претпоставља да се један број сарматских Старих Срба могао доселити у Панонију заједно са Јазигима у првом веку после Христа, и да је град Сербинум могао добити име по тим Старим Србима. Један други извор помиње народ под именом Серети, који су живели на Драви и Сави у првом веку, па бисмо ове Серете можда могли идентификовати као сарматске Старе Србе.

Римљани губе контролу над Панонијом и Далмацијом 455. године и ове територије запоседају Остроготи. Остроготе су победили Византинци 553. године тако да Далмација постаје део Византије.

Словени су се населили на овом подручју у шестом и седмом веку. Срби су се доселили у другом словенском таласу (626. године), када их је цар Ираклије позвао да избаце Аваре из Далмације. Срби су дошли из Беле Србије у региону Полабља у данашњој Немачкој (Лужички Срби и данас живе на тим просторима). Претпоставља се да су у Полабље српско национално име донели Стари Срби, који су се, према овој теорији, доселили из азијске Сарматије (северни Кавказ) у четвртом веку, заједно са Аланима. Сматра се да су Стари Срби и Алани били веома сродна сарматска племена, а потомци Алана су данашњи Осети на Кавказу (Према другом тумачењу, и сами Стари Срби су били део Алана). На основу ове претпоставке, Стари Срби су се на подручју Полабља помешали са Словенима и оставили им своје име.


Српске земље у деветом веку. Према овом тумачењу, западна граница Србије је у то време била река Врбас
Српске земље у деветом веку. Према овом тумачењу, западна граница Србије је у то време била река УнаУ деветом веку велики део територије данашње Републике Српске био је део Србије. Према најшире прихваћеном мишљењу, западна граница Србије у то време била је река Врбас (Према другом мишљењу, граница је била река Уна). У исто време, на јужном делу територије данашње Републике Српске, постојале су независне српске државе: Захумље и Травунија (Требиње). Владари Србије у деветом веку били су: Властимир, који је победио Бугаре 850. године и Мутимир, који је владао до 890. године. Мутимир је имао три сина наследника: Прибислава, Брана и Стефана.

Владар Србије, Петар Гојниковић, владао је и деловима територије данашње Републике Српске. Петар Гојниковић је успео да одржи власт све до 917. године, када су га Бугари на превару ухватили и затворили у тамницу. Уз помоћ Бугарске, Србијом је владао Павле Брановић, све до 921. године. После њега, Србијом је владао Захарије Прибисављевић, унук владара Мутимира. Захарије је кратко владао. Бугари су покорили Србију 924. године.

Између 930. и 960. године источним деловима данашње Републике Српске, као и западним деловима данашње Србије, владао је српски кнез Часлав Клонимировић који је своју државу ослободио бугарске власти и признао врховну власт Византије.

После 1034. године, српски кнез Стефан Војислав завладао је областима Скадра, Дукље, Травуније и Захумља.

Владар Дукље, кнез Михаило, син Стефана Војислава, прогласио је независност од Византије пре 1077. године, а поред Дукље, Михаило је владао и Хумом (Херцеговином). Римски папа је крунисао Михаила као краља Србије. Михаилов син, Константин Бодин, прикључио је својој држави Рашку и велики део Босне, односно данашње Републике Српске, после 1083. године. У Рашкој и Босни поставио је за владаре два своја жупана: Вукана и Марка.

Рашки жупан Деса припојио је Рашкој Зету и Требиње после 1162. године. На рашком престолу, Десу је 1170. године заменио његов брат, Стефан Немања, родоначелник владарске династије Немањића. Поред Рашке, Стефан Немања је владао Зетом, Требињем, Захумљем и Метохијом. И каснији владари из династије Немањића су наставили да владају на овим територијама.

Између 1282. и 1316. године, српски краљ Драгутин владао је Сремском Краљевином, која је обухватала Срем и Мачву на територији данашње Србије као и Усору и Соли на територији данашње Републике Српске. Резиденција краља Драгутина налазила се у граду Дебрцу у Мачви (између Београда и Шапца).

Босански бан, Стјепан II Котроманић (1322-1353), прикључио је Босни територију Соли, Усору, Доње Крајеве и Хум, па тиме и велики део територије данашње Републике Српске долази под његову власт.

Пре 1363. године, источним деловима територије данашње Републике Српске владао је кнез Војислав Војиновић. После њега, том облашћу владао је жупан Никола Алтомановић (1367-1373). Њега су заједнички поразили српски кнез Лазар Хребељановић и босански бан Твртко I Котроманић, а затим поделили његове територије.

Твртко I Котроманић, босански бан између 1353. и 1377., још више је проширио територију Босне. Босни је прикључио Горње Подриње, Требиње, као и територије на западу. Самим тим што је у саставу своје земље имао и један део земаља династије Немањића, и што је Немањићима био род, по наследним правима и обичајима Твртко се крунисао за краља Срба, Босне и Приморја. Твртка је крунисао један српски митрополит у манастиру Милешева, на гробу Светог Саве, а крунисан је круном краља Стефана Првовенчаног, првог краља из династије Немањића, 1377. године. Од крунисања, Твртко је носио и име Немањића.

Око 1412. године, на источном делу територије данашње Републике Српске владао је кнез Павле Раденовић. Под његовом влашћу су се налазили Требиње, Билећа, Вишеград, итд.

Око 1423. године, рудник и град Сребреница припадали су Српској деспотовини, којом је владао Стефан Лазаревић. Између 1428. и 1439. године, у Српској деспотовини су се, поред Сребренице, налазили Бијељина и Зворник. Ове територије су поново припадале Српској деспотовини између 1455. и 1459. године.

Стефан Вукчић Косача крунисао се за Херцега од Светог Саве, у манастиру Милешеви 1448. године. По њему је, касније, територија којом је владао добила име Херцеговина.

Босански краљ, Стефан Томаш, венчао се са ћерком последњег деспота Србије, Лазара Бранковића, 1459. године, и тиме је поред Босне завладао и Србијом, што је фактички представљало уједињење Босне и Србије. Међутим, владавина над Србијом му је потрајала само два месеца. Краљ Томаш је морао да побегне из Србије пред Турцима, а Србија пада под турску власт.

Последњег босанског краља, Стефана Томашевића, убили су Турци 1463. године, а Босна тада потпада под турску власт. Херцеговина пада под турску власт нешто касније, 1482. године.

У време турске власти, територија данашње Републике Српске била је део Босанског елајета, који је био подељен на санџаке. Од санџака би било значајно поменути Зворнички санџак, чији се административни центар налазио у граду Зворнику, на територији данашње Републике Српске (између 1860. и 1878. године, поред Зворничког, постојао је и Бањалучки санџак). Током турске владавине, велики број Срба је прихватио исламску веру. Један од најпознатијих исламизованих Срба био је велики турски везир Мехмед паша Соколовић, пореклом из Босне, чијом је заслугом обновљен рад Пећке патријаршије 1557. године. Други члан породице Соколовић, Ферхад паша, постао је 1580. године први паша или гувернер Босне. Турска власт на овим територијама је трајала све до 1878. године.

Године 1833. Херцеговина постаје посебна турска покрајина, потпуно одвојена од Босне.

Године 1875. године букнуо је устанак у Херцеговини против турске власти.

После 1878. године, територија Босне и Херцеговине, односно данашње Републике Српске, долази под управу Аустро-Угарске. Крај турске владавине Срби су дочекали као најбројнија етничка заједница Босне и Херцеговине. Према попису становништва из 1879. године у Босни и Херцеговини је било: Срба (43%), Бошњака (39%), Хрвата (18%). За време Аустро-Угарске управе постојао је Бањалучки округ као административна територијална јединица.


мапа Врбаске бановинеПосле слома Аустро-Угарске, 1918. године, територија данашње Републике Српске постаје део Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца. Између 1918. и 1922. године, постојао је Бањалучки округ као административна територијална јединица Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца. Између 1922. и 1929. године, постојала је Врбаска област, којом се управљало из Бања Луке, да би 1929. године била формирана Врбаска бановина као покрајина Краљевине Југославије, чији је главни град била Бања Лука. Национални састав становништва Врбаске бановине био је следећи: Срби (58%), Бошњаци (24%), Хрвати (17%).

После пропасти Краљевине Југославије 1941. године, територију данашње Републике Српске су окупирали немачки, италијански и хрватски фашисти. Врбаска бановина је укинута, а територија данашње Републике Српске прикључена такозваној Независној Држави Хрватској. Окупатори су починили бројне злочине над српским становништвом, а посебно много Срба је страдало у злогласном логору Јасеновац.


Етничка карта БиХ из 1991. годинеПосле Другог светског рата, 1945. године, територија данашње Републике Српске постаје део Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине, једне од шест република Социјалистичке Федеративне Републике Југославије. Срби су све до 1971. године представљали најбројнију етничку групу у Босни и Херцеговини. Према попису становништва из 1961. године, Срби су чинили 43% становништва и имали су у власништву око 64% територије ове републике. Од 1971. године, најбројнија етничка заједница у Босни и Херцеговини су Муслимани (Бошњаци).


Карта из 2003. годинеСрпска Република Босна и Херцеговина проглашена је 9. јануара 1992. године, док је 28. фебруара донет Устав Републике Српске Босне и Херцеговине, у којем је писало да територија ове републике обухвата српске аутономне области, општине и друге српске етничке ентитете у Босни и Херцеговини. Република је проглашена делом југословенске федералне државе.

Када је Босна и Херцеговина 5. априла 1992. године прогласила независност, Српска Република Босна и Херцеговина проглашава 7. априла 1992. године одвајање од Босне и Херцеговине и останак у Југославији. Име републике је промењено у Република Српска 12. августа 1992. године.

30. августа 1995. НАТО пакт покреће Операцију Намерна сила.


Мапа Републике СрпскеПосле рата, који је трајао од 1992. до 1995. године, потписан је Дејтонски мировни споразум, 21. новембра 1995. године. Република Српска је међународно призната као један од два ентитета (државе), који чине Босну и Херцеговину (други ентитет је Федерација Босне и Херцеговине). Република Српска обухвата 49% територије Босне и Херцеговине, а Федерација Босне и Херцеговине 51%.Арбитражном одлук
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#16

Post by Neelix »

meni je ova najjaca
Rajić citira ruske letopisce, koji kažu da su Vendi, Srbi, pomagali Trojance u borbi protiv Grka
:lol: :lol:
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#17

Post by tech10 »

Mi se zahebavamo sa nosatim i kuratim, a oni za to vrijeme pisu i prepravljaju istoriju. :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#18

Post by Alfons Kauders »

Списак градова у Републици Српској
Из пројекта Википедија
Скочи на: навигација, претрага
Бањалука
Бијељина
Билећа
Брчко
Братунац
Чајниче
Дервента
Добој
Гацко
Градишка
Хан Пијесак
Калиновик
Кнежево
Козарска Дубица
Лопаре
Љубиње
Милићи
Модрича
Мркоњић Град
Невесиње
Нови Град
Пале
Приједор
Прњавор
Рогатица
Рудо
Скелани
Соколац
Србац
Србиње

Сребреница
Источно Сарајево
Шамац
Шековићи
Шипово
Теслић
Требиње
Трново
Угљевик
Вишеград
Власеница
Вукосавље
Зворник
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#19

Post by njonjica »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#20

Post by pike »

Neelix wrote:meni je ova najjaca
Rajić citira ruske letopisce, koji kažu da su Vendi, Srbi, pomagali Trojance u borbi protiv Grka
:lol: :lol:
Bit ce da su i pocinili prvi genocid i to nad dinosaurusima :-)

Ja ne znam vece glupake nego ove sto vjeruju u srpsku istoriju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#21

Post by Alfons Kauders »

najmanja opstina u rs....
Општина Источни Дрвар 62 стан.,
da, sezdesetdva stanovnika.... :D :D kako li oni biraju nacelnika... :D :D
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#22

Post by tech10 »

pike wrote:Bit ce da su i pocinili prvi genocid i to nad dinosaurusima :-)
Image
Auto
Posts: 11
Joined: 29/01/2007 01:05

#23

Post by Auto »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A opet nijednom Drinu ne predjose :P
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#24

Post by ahmed&nedzad »

Alfons Kauders wrote:najmanja opstina u rs....
Општина Источни Дрвар 62 стан.,
da, sezdesetdva stanovnika.... :D :D kako li oni biraju nacelnika... :D :D
Plisaju se. :D :D :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#25

Post by njonjica »

Gargamel wrote:
Alfons Kauders wrote:najmanja opstina u rs....
Општина Источни Дрвар 62 стан.,
da, sezdesetdva stanovnika.... :D :D kako li oni biraju nacelnika... :D :D
Plisaju se. :D :D :D
Men :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply