Srpska država u Sarajevskom polju???

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#126 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by zlokruhovic »

maintain91 wrote:
zlokruhovic wrote:Pošto ljudi vole ovde da govore o vlasima i da za Srbe kažu da su stranci tj.stranu faktor među Slovenima , evo jednog najboljeg dokaza kako je to neistina.
O cemu ti to? Ko je rekao da su Srbi strani faktor medju Slavenima?

Ovdje je rijec o sirenju pravoslavlja u Bosni i Hrvatskoj koje se odvijalo prvenstveno putem doseljavanja Vlaha.

A na tome mozete najvise da budete zahvalni Turcima.
To je istina , Turci su zaista dovodili vlahe(socijalni status a ne etnički) u današnju Bosnu i većina tih doseljenih vlaha je prvenstveno iz Hercegovine pa onda iz CG i Raške(Sandžak) , i oni su svi došli na praznu teritoriju.

Samo šta je tvoja poenta ovde i šta hoćeš ovim dokazati?! , hoćeš reći da su oni strani faktor koji je došao na TVOJU zemlju , i da si ti merilo autohtonosti i samim time imaš tapiju nad Bosnom?!

Uostalom ti kao musliman kako znaš da si autohtoni stanovnik Bosne?? , jel imaš dokument gde se kaže kako ti je predak bio konjovodac kod Tvrtka?! , ili su samo autohtoni stanovnici Bosne primili islam , a ovi doseljeni vlasi nisu??

Hoćeš da ti postavim jedini authtoni dokument o načinu primanju islama u Bosni??
To je vrlo lako jer je to lepo zapisao Muhamed Uskufija tvorac bosanko-turskog rečnika , ali i tvorac "Ilahija na srpskom jeziku" koju inače iz nekih "čudnih razloga" bošnjačka istorigrafija ne pominje tj.iszostavlja kad baštini ovog čoveka iz početka 17.veka.

Poziv na vjerii na srpskom jeeziku

Ja, Kauri, vami velju
Hodte nami vi na viru.
Po neviri što se kolju?
Hodte Tiami vi na viru.

5 Nismo vami mi zlotvori
Bog nas jedan jer satvori,


Budte Bogu bogodvori,
Hodte nami vi na viru.

Jedno cudo razrodi se,
10 Naopako jer hodi se,
Ter na jedno navodi se.
Hodte nami vi na viru.

Je li slika bit se, robit,
Po neviri sici, morit,
15 Jedno drugom kuce orit?
Hodte nami vi na viru.

Zovemo vas jer se piše:
Boga sveta uznat više,
Paka vira teško diše.
20 Hodte nami vi na viru.

Boi ne bije kof pametan,
Bude vece prepravedan,
Išta viri on zametan.
Hodte nami vi na viru.

25 Mi Turcini virno žiti,
I sa svitom obaviti,

Bez posla se nije biti.
Hodte nami vi na viru.

??"?? víri cuvamo se,
30 Nevirniku rugamo se:
Kud, di ste se i kamo se?
Hodte nami vi na viru.

Nepriliku mnogo §odin
Cini narod silu robin,
35 Kam kameno srce jedin'.
Hodte nami vi na viru.

Oiac jedan, jedna mati
Prvo bi nam, valja znati.



Jer cemo se paski klati?
40 Hodte nami vi na viru.

Kogod ima cistu pamet,
On ne misli cinit zamet,
Nevirniku noge sapet. /
Hodte nami vi na viru.

45 Nek ne cini silu, Slavu,
Ne prilici niko lavu,
Nek uznade Svetog Savu.
Modte nami vi na viru.


Ove rici promotrite,
50 Zavirnici igjte, vrite,
Nevirnike gonte, brite.
Hodte nami vi na viru.

Ne dajte se hali lucit
Zaboraviv jedin mucit,
55 Cistu viru valja ucit.
Hodte nami vi na viru.

Kogod hodi naopako
Valja svezat noge jako,
Nek na jedno vozi vlako.
60 Hodte nami vi na viru.

Ovi spis je vazda viran,
Ko ga drži bude miran.
Iz nevire biži za ran.
Hodte nami vi na viru.

fi5 Ko bez puta bude opak
Te s nevirom digne uvak,
Na put gonit valja murtak'
Hodte nami vi na viru.

Pamet nije bit se, klati,
70 Vec na viri biti brati,


Vrlo pravo, vimo síaíL
Hodte nami vi na viru.

Dosta se je zla cinilo,
Paski klalo i svinjilo
75 1 bezumno još kinjilo.
Hodte nami vi na viru.

Valja viru opravdati
Od pakla se izbaviti,
Duše raju sve zaviti.
80 Hodte nami vi na viru.

Ne mislimo zlo mi vami,
Vec nacete tako sami
Rijec to je: zvat vas nami.
Hodte nami vi na viru.

85 Zametnuli boje Ijudi,
Da budemo mi vec Ijudi,
Da na viri nismo hudi,
Hodte nami vi na viru.

Od zla cini pametar,
90 Pamet gubi, ne cin' kar,
Jer je pamet vazd' uhar.
Hodte nami vi na viru.

Kod hiljade i šezdeset
I još jedan god bi uzet,
95 Pismo ovo dade pamet.
Hodte nami vi na viru.

Dobro znade Donju Solan
Rad Hevaji biti viran,
Pomoc cini, Bože jedan,
100 Hodte nami vi na viru.


Ova ilahija je jedinstven dokument , pisana je na staroj bosansko ikavici pa je malo teže razumljiva , i ona je upućena pravoslavcima(vlasima) da pređu na islam.
Zato i jeste čuveni Uskufija pisao bosanko-turski rečnik.

Da bi bilo jasnije sve , ima stih gde kaže kaurima da se ostave Sv.Save i pređu na islam , i još kaže da je dosta klanja i ratovanja i da NAS JE SVE JEDNA MAJKA RODILA.

Nigde ne postoji ovakov šta zapisano da se zvou naprelazak naislam neki Bogumili,katilici ili pripadnici crkve bosanske, i ova ilahija apsolutno govori i tome da nema zahvalnosti Turcima koju ti ovde navoidš jer kako to da se vlasi kolju sa svojm "dobročiniteljima" koji su ih kako kažeš ti naselili u Bosnu.

Međutim sve se istorijski poklapa jer pre ovih ilahija je izumrla porodica Sokolovića koji su bili zaštitnici hrišćanskog stanovništva , Turci u beogradu spaljuju mošti sv.Save i kreću veći sukobi , ali ujedno i veliki prelasci na islam , i prva polovina 17.veka je period masovnog prelaska na islam.
Last edited by zlokruhovic on 01/02/2014 11:23, edited 1 time in total.
evotiga
Posts: 3
Joined: 01/02/2014 10:47

#127 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by evotiga »

Hrvati su pokatoliceni turci (oguri) i gore smrake od krvata nema nigdje. Sve ih treba istjerat iz bosne i hercegovine.
lestro
Posts: 2
Joined: 07/06/2013 08:23

#128 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by lestro »

Koje nebuloze pročitah, jer ovo nije dobro niti nečemu vodi. Ja sam iz Brčkog, historija koju smo mi učili dok sam išao u srednju je bila veoma zanimljiva. Prva stvar je da smo svi bili zajedno u klupama (Bošnjaci,Srbi,Hrvati), i svako je morao znati nešto o historiji svojoj. Tako je profa preferiro srbe (inače i on je bio srbin), da znaju perfekt svoju historiju, al vjerujte mi da njih pola nije znalo ni ko su Nemanjići niti odakle su xD... Tako je bilo i s nama (Bošnjacima i Hrvatima), morali smo jednostavno znati od Kulin Bana pa sve do danas, inače 1.

Eh sad da se vratim temi, lažiranja historije na prostoru RS-a, to nije ništa novo kad pogledamo šta rade. Diskriminacija svih naroda osim Srba je i dovela do toga. U Brčkom nije još došlo do ovoga, niti će moći doći, iako se ne vole nacije, do pada neće doći. Brčko je multietnički grad, ali vjerujte mi da je podijeljenost veća nego idgje u Bosni. Ali obrazovni sistem je takav da ne možeš ništa , klupe su zajedničke gdje god da se sjedi ..... Ovo u RS-u treba nekako iskorijeniti, jer se djeca uče od malena da mrze druge nacije, zašto i kako, to možete i sami da zaključite.
maintain91
Posts: 70
Joined: 27/01/2014 07:58

#129 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by maintain91 »

zlokruhovic wrote:Da bi bilo jasnije sve , ima stih gde kaže kaurima da se ostave Sv.Save i pređu na islam
A pravoslavni Vlasi, pripadnici SPC-a nisu postivali Svetog Savu? Nisu govorili srpski jezik?
još kaže da je dosta klanja i ratovanja i da NAS JE SVE JEDNA MAJKA RODILA.
Kako to salonci na klixu indirektno znaju iznijeti svoje misljenje... :lol:

Moze li ovo malo direktnije druze... objasni nam sta znaci taj stih... :oops:
Nigde ne postoji ovakov šta zapisano da se zovu na prelazak na islam neki Bogumili,katilici ili pripadnici crkve bosanske, i ova ilahija apsolutno govori i tome da nema zahvalnosti Turcima koju ti ovde navoidš jer kako to da se vlasi kolju sa svojm "dobročiniteljima" koji su ih kako kažeš ti naselili u Bosnu.
Da, i ovdje ako mozes biti malo direktniji i reci sta si mislio sa ovim podvucenim ako nije problem...

A uzgred bi nam mogao nesto opsirnije reci o historiji pravoslavlja u Bosni...
maintain91
Posts: 70
Joined: 27/01/2014 07:58

#130 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by maintain91 »

lestro wrote:Eh sad da se vratim temi, lažiranja historije na prostoru RS-a, to nije ništa novo kad pogledamo šta rade. Diskriminacija svih naroda osim Srba je i dovela do toga. U Brčkom nije još došlo do ovoga, niti će moći doći, iako se ne vole nacije, do pada neće doći. Brčko je multietnički grad, ali vjerujte mi da je podijeljenost veća nego idgje u Bosni. Ali obrazovni sistem je takav da ne možeš ništa , klupe su zajedničke gdje god da se sjedi ..... Ovo u RS-u treba nekako iskorijeniti, jer se djeca uče od malena da mrze druge nacije, zašto i kako, to možete i sami da zaključite.
Pa vidis sta rade Bosnjacima u manjem entitetu... hoce u Bosni da zabrane bosanski jezik.

Samo budali nije jasno da je Bosna i dalje jedno bure baruta i da Dejton ne moze da bude trajno rjesenje.

A Brcko je glavni grad za buducnost Bosne. Ako se nastave demografski trendovi Bosnjaci ce u Brckom imati vecinu.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#131 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by zlokruhovic »

maintain91 wrote:
zlokruhovic wrote:Da bi bilo jasnije sve , ima stih gde kaže kaurima da se ostave Sv.Save i pređu na islam
A pravoslavni Vlasi, pripadnici SPC-a nisu postivali Svetog Savu? Nisu govorili srpski jezik?
još kaže da je dosta klanja i ratovanja i da NAS JE SVE JEDNA MAJKA RODILA.
Kako to salonci na klixu indirektno znaju iznijeti svoje misljenje... :lol:

Moze li ovo malo direktnije druze... objasni nam sta znaci taj stih... :oops:
Nigde ne postoji ovakov šta zapisano da se zovu na prelazak na islam neki Bogumili,katilici ili pripadnici crkve bosanske, i ova ilahija apsolutno govori i tome da nema zahvalnosti Turcima koju ti ovde navoidš jer kako to da se vlasi kolju sa svojm "dobročiniteljima" koji su ih kako kažeš ti naselili u Bosnu.
Da, i ovdje ako mozes biti malo direktniji i reci sta si mislio sa ovim podvucenim ako nije problem...

A uzgred bi nam mogao nesto opsirnije reci o historiji pravoslavlja u Bosni...
Pa kažem da jesu poštovali sv.Savu i da ih Uskufija zove da ga odbace i pređu na islam
Ne kontam šta ti nije jasno?!

Stih gde kaže "da nas je jedna majka rodila" znači tj.oporgava da se narod u Bosni razlikuje etnički na čemu ti insistiraš i kažeš da su Srbi strani faktor.
Međutim Uskugija kaže drugačije i opovrgava tvojepuste želje.

Ovo podvučeno govori da grešiš kad kažeš da Srbi trebaju biti zahvalni Turcima što su ih doveli u Bosnu gde si ti šatro autohtonac a oni strani faktor , jer ilahija od Tuzlaka Uskufije kaže da da je dosta klanja i ubijanja a to ne rade oni za koje ti tvrdiš da su im Turci dobročinitelji i da im treabju biti zahvalni.
Dalje , ne postoji nijedna ilahija ili bilo šta slično tipa rečnika koji je u čistoj svrsi propagande za prelazak hrišćana u islam kad su u pitanju neki famozni Bogumili ili pripadnjci CB ili katolici.
A zašto nema takve kampanje i takvih zapisa kad su pitanj katolici i pripadnici te neke CB( ona je nestala još pre Turaka odavno)?? , pa zato što nema ključne mase tih vernika da im se propoveda i prevodi na islam.

Druga važna stvar je tradicija tj.baštinjenje bosanske srednjovekvne države,vladara,,događaja,junaka,...kod sva tri naroda koja žive danas u BiH , e pa ona NE POSTOJI niti je ikad postojala u sva tri naroda , aspolutno ništa .
A kako je to moguće?? , pa moguće jer jer bosanske dinastije jednostavno nisu ostavile ništa značajno iza sebe , nisu imali nikakvu crkvenu i pravu ustrojenu državnu hijerarhiju pa s'hodno sa time nije imao nikoda je prenosi , a i ona nije bila zasigirno ni pre dolaska Turaka uvrežena u narodu kao nšeto značajno i sveto kao što je primera radi kod srpske dinastije Nemanjića.

Logično je da bosanski muslimani nemaju sećanje na bosansko srednjovekovlje jer prosto prelazak na islam to ne dozvoljava i jasno preporučuje odircanje od onoga što su nekadas bili.

Bosanski pravoslavci imaju sećanje na srpskosrednjovekvlje gde su vekovima guslali o razni kraljevima,junacima,sv.Savi,....

Bosanski katolici takođe nemaju nikakvo sećanje nabosansko srtednjovekvlje u narodnom smislu , mada su pokušavali kao što danas takođe pokušavaju veštački graditi tradiciju u tome pravcu , ali ne postji u narodu ništa što ih za te vladare,državu,..vezuje , znači nijedne pesme,događaja,..jednostavno nema.
Ali zato kod bosanskih katolika su sve u 16 guslali o istim pričama i junacima i kraljevima kao i pravoslavci(sve je zapisano od strene etnografa) , međutim katolic su u 20.veku zbog politike i vere sticajem okolonosti oboleli od koletivne amnezije pa se više nimalo ne sećaju o čemu si im dedovi guslali.

Samo da znaš ja istoriju ne reflektujem na današnjicu i ona apsolutno nema veze sa ovim što imamo danas , pa ako kojim slučajem pokušaš da mi takvo šta spočitaš veruj mi bićeš u zabludi jer moja svrha bavljenja istorijom je da ona prestane biti predmet podkurusivanja u današnje moderno vreme.
maintain91
Posts: 70
Joined: 27/01/2014 07:58

#132 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by maintain91 »

zlokruhovic wrote:Pa kažem da jesu poštovali sv.Savu i da ih Uskufija zove da ga odbace i pređu na islam
Ne kontam šta ti nije jasno?
:roll:

Dobro, i sta ti to govori?

Nemoj majke ti da ti klijestima izvlacim misli. Stegni muda i napisi sta ti je na srcu.
Stih gde kaže "da nas je jedna majka rodila" znači tj.oporgava da se narod u Bosni razlikuje etnički na čemu ti insistiraš i kažeš da su Srbi strani faktor.
:lol:

Kralj si... "etnicki smo svi isti", "Srbi nisu strani faktor u Bosni", " zakljucak, "svi smo Srbi" :lol:

Ispravi me ako grijesim... :D
Dalje , ne postoji nijedna ilahija ili bilo šta slično tipa rečnika koji je u čistoj svrsi propagande za prelazak hrišćana u islam kad su u pitanju neki famozni Bogumili ili pripadnjci CB ili katolici.
A zašto nema takve kampanje i takvih zapisa kad su pitanj katolici i pripadnici te neke CB( ona je nestala još pre Turaka odavno)?? , pa zato što nema ključne mase tih vernika da im se propoveda i prevodi na islam.
:lol:

Znaci... bosanska crkva i katolici su bili nebitan faktor u Bosni... :lol:
Bosanski pravoslavci imaju sećanje na srpskosrednjovekvlje gde su vekovima guslali o razni kraljevima,junacima,sv.Savi,....
A ko su ti bosanski pravoslavci? Ti kazes da su Srbi?

Kad su dosli ti Srbi u Bosnu?

I pitam te deseti put kazi mi nesto o HISTORIJI PRAVOSLAVLJA U BOSNI??? Zbog cega izbjegavas ovo pitanje?
Last edited by maintain91 on 01/02/2014 12:56, edited 1 time in total.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#133 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by zlokruhovic »

Napuštam diskusiju , nemam nameru da na ovakav način sa nekim komuniciram.

Možeš nastaviti dalje sa nekim drugim.
maintain91
Posts: 70
Joined: 27/01/2014 07:58

#134 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by maintain91 »

zlokruhovic wrote:Napuštam diskusiju , nemam nameru da na ovakav način sa nekim komuniciram.

Možeš nastaviti dalje sa nekim drugim.
Pa napisi slobodno, nemoj da bjezis sad... otvori se prijatelju moj i samo hrabro :D
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#135 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by Hlapoje »

maintain91 wrote:
Bosanski pravoslavci imaju sećanje na srpskosrednjovekvlje gde su vekovima guslali o razni kraljevima,junacima,sv.Savi,....
A ko su ti bosanski pravoslavci? Ti kazes da su Srbi?
Vlasi!
Romanofoni Vlasi su guslali o srpskim kraljevima, Marku Kraljeviću i Svetom Savi.
Hlapoje
Posts: 674
Joined: 11/01/2014 08:07

#136 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by Hlapoje »

maintain91 wrote:
zlokruhovic wrote:Da bi bilo jasnije sve , ima stih gde kaže kaurima da se ostave Sv.Save i pređu na islam
A pravoslavni Vlasi, pripadnici SPC-a nisu postivali Svetog Savu? Nisu govorili srpski jezik?
:lol:
Pitanje je onda šta ih uopšte čini "Vlasima", ako govore srpskim jezikom, pripadaju SPC i poštuju Svetog Savu.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#137 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by zlokruhovic »

Hlapoje wrote:
maintain91 wrote:
Bosanski pravoslavci imaju sećanje na srpskosrednjovekvlje gde su vekovima guslali o razni kraljevima,junacima,sv.Savi,....
A ko su ti bosanski pravoslavci? Ti kazes da su Srbi?
Vlasi!
Romanofoni Vlasi su guslali o srpskim kraljevima, Marku Kraljeviću i Svetom Savi.
:lol:

Tako mi Čaušeskua,Drakule i Nadje Komaneči postojaće vlasi dok je naših vlaških goveda i našeg starostavnog latinskog jezika.

Moramo da odgonetnemo tu multigalaktičku misteriju zašto su vlasi iz Srbije posrbili vlahe iz Bosne , samo pitanje je kako?!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#138 Re: Srpska država u Sarajevskom polju???

Post by Chmoljo »

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “kršenje pravila foruma”
» maintain91, evotiga

kloniranje, kršenje pravila. doviđenja.
:zoka: :sax:
Locked