Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#26

Post by JohnnyS »

Da se pridružim čestitkama svim Mostarcima u BiH i inozemstvu, sretan 14. veljače (ovo da malo zakuham :D ), Dan oslobođenja. Baš sam danas šetao Partizanskim grobljem, šteta što je to postalo okupljalište narkomana, treba uvest rasvjetu... Doduše, ima akutnijih problema u Mostaru, ali bar se za danas moglo "ušminkati"...
User avatar
68847
Posts: 894
Joined: 24/03/2006 21:59

#27

Post by 68847 »

eno kazu da je to pocetak komunistickog terora
StarScream
Posts: 138
Joined: 05/02/2008 15:17
Location: Otocje

#28

Post by StarScream »

Iskrene cestitke ponosnim mostarcima!!


Image Image
"Nismo znali sta su zolje, ose... Jednostavno kroz rat..., on nas je naucio dosta svemu. Tako da smo pruzili vrlo jak otpor agresoru koji je bio i nadmocan i dobro naoruzan, ali mislim da nisu imali ono sto smo mi imali -Srce!!"
RAHMETLI MIDHAT HUJDUR "HUJKA" - ARMIJA BIH

http://youtube.com/watch?v=LC_uBmgjzm0
Kad vec pricamo o osobodiocima Mostara...
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#29

Post by ludacha »

neko se malo zajebo il mi se cini
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#30

Post by kekec »

ludacha wrote:neko se malo zajebo il mi se cini
Nije malo, nego dobro, ali odbija mu se na mladost. :D
User avatar
montag
Posts: 160
Joined: 02/01/2008 12:28

#31

Post by montag »

Malo sam okasnio na temu...

Volio bih negdje u mostaru sresti te tragove antifasizma,neko udruzenje? ima gore prema sirokom, partizansko groblje, bude nekad na tv-u, skupi se saka populacije starosne dobi 65 pa nadalje, i negoduju, s pravom. Bresposlen svijet, ili maloljetnici,ili treci? razbijaju ploce sa imenima, pisu po zidinama ko mahniti, crtaju fasizmu (sovinizmu,nacionalizmu,fanatizmu?) u onom kukastom obliku.

Partizansko groblje je postalo pomocna korpa za otpatke, maskenbal lokacija narkomana, i slicnih bitnog usmjerenja(njih ne krivim). Na proljece, poslije kise,pratizansko lici na srednjovjekovni zamak,al samo izdaleka(sta bi rekao bogdan bogdanovic).

Tako mostar njeguje antifasizam, nema kad, valja se sporit oko jednog sprata hotela ruze, srusiti ili ne, sve je u finansijama,ili visim ciljevima...mozda nece da ga sruse zbog predivnog pogleda prema bisca polju, dole ima jedno trilion plasticnih kesa, vijore, fantomi slobode.al neka,ima jos slicnih aktuelnijih problema.Ima da ih caskom procesuiramo.

Od '95 pa nadalje da ne govorimo...nek otvore berlinale,po uzoru na '61,bas je filmski. Kad se razbolim ne znam koja je „prava“ bolnica, bojim se da me ne prime zbog pogresnog imena na zdravstvenoj. Dvoumim se u santicevoj gdje da platim struju, vodu, telefon...sveuciliste ili fakultet. Ljetos je pod bijelim brijegom neka mega zvijezda odrzala koncert, bilo brate veselo, mada je da izvinite, nesto smrdilo.

Zaustavi me jednom novinar vecernjeg lista na rondou,da mu prozborim koju u anketu, niko nece... pitanje prvo – sta je dobro u gradu? “ Hm, napravljen je stari most, i to je dobro“, dalje da ne nabrajam, slomicu se izmisljajuci. Mada je i stari most nedavno napuknuo na jednom mjestu, sigurno ga lome verterovi jadi.
Dobro je, politicarima, reketarima, kriminalcima te ostaloj mnogobrojnoj rodbini i prijateljima, kao i svugdje.

O fasizmu i nacionalizmu se malo prica, sve je uredu, sve dok ne dodju na red oni biseri, pa zaigraju lokalni derbi, velez – zrinjski. Na taj dan u mostaru ima vise policije nego sad na kosovu mirovnih snaga,al to je prica za sebe. velez – zrinjski ,i obratno, 0:0, cisto, bez produzetaka!(vidim i ovdje zakuhavaju,uske im ulice)
Posebna prica su imena nekih ulica...

Postoje neka udruzenja,izdvaja se jedino OKC Abrasevic,koji skuplja omladinu, i koliko sam upratio svi su dobrodosli. njima svaka cast na trudu i volji, s obzirom kakav budzet (ne)imaju.Bezbeli, uvijek ima izuzetaka.

http://knjizevnost.org/index.php?subact ... om=&ucat=9&

Sretan 14. februar
Smrt fasizmu,sloboda narodu!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#32 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by mostarac »

Sta drugo reci - Grade neka ti je sretan tvoj najveci praznik.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#33 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by Jazz_Junkie »

SRETAN DAN OSLOBODJENJA, drage Mostarke i Mostarci. :bih:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#34 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by anais_nin »

:)

Image
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#35 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by bez_ideje »

SRETAN DAN OSLOBODJENJA !
:bih: :bih: :bih: :bih:
Vajda ce biti bolje
luda
Posts: 76
Joined: 13/01/2009 20:52

#36 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by luda »

Sretan ti praznik..dragi moj grade.....
PS mostarac...odakle ove slike mojih mahalskih djevojcica'??super su.....
Životinjić
Posts: 153
Joined: 08/10/2008 10:05

#37 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by Životinjić »

Ovi praznici samo otkrivaju besmislice s kojima se susrećemo mi, stanovnici ovog teritorija.
Na isti dan u istom gradu jedna skupina slavi dan oslobođenja a druga skupina ima komemoraciju za svećenike koje su ti "osloboditelji" pobili. Te dvije skupine su daleko jedna od druge oko 350 metara. I sad se ti uživi tu u nešto!
Ista je situacija i u drugim gradovima. Srebrenica ima na isti dan prosvavu oslobođenja i komemoraciju u Potočarima.

Predlažem da nitko ništa više ne proslavlja, neka se samo vrše komemoracije jer ipak su ti ljudi ubijeni (muslimani u "oslobođenju" Srebrenice, katolički svećenici u "oslobođenju" Mostara, srpski civili u onom selu kod Banja Luke i.t.d.)!

Pokloni se mrtvima i svak svojoj kući!!!
Životinjić
Posts: 153
Joined: 08/10/2008 10:05

#38 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by Životinjić »

Za mene će Dan Mostara biti kad otvore naplatnu kućicu auto puta u Potocima.
Mada znam dosta raje kojoj je Dan Mostara dan kad je pao u vodu stari most. Ali nitko taj datum ne pamti, nitko ne zna kad se srušio. Valjda nije neki pamtljiv datum bio. Ne znam.
Životinjić
Posts: 153
Joined: 08/10/2008 10:05

#39 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by Životinjić »

sunce100 wrote:
Životinjić wrote:Za mene će Dan Mostara biti kad otvore naplatnu kućicu auto puta u Potocima.
Mada znam dosta raje kojoj je Dan Mostara dan kad je pao u vodu stari most. Ali nitko taj datum ne pamti, nitko ne zna kad se srušio. Valjda nije neki pamtljiv datum bio. Ne znam.
Tu tvoju "raju" kojoj je Dan Mostara onaj dan kada je srušen Stari most treba nazvati pravim imenom. USTAŠE!!! A evo za tvoju informaciju i za informaciju tvoje "raje" koji ne znaju kojeg je to datuma bilo da te podsjetim.
Dana 9. novembra 1993. godine u 10:16 HVO i HV su srušili Stari most. I još nešto. Most se nije srušio. Most je srušen!!!
Taj dan se obilježava svake godine, ali ne kao Dan Mostara, nego kao dan kada je fašizam pokazao svoje pravo lice i dan koji je crnim slovima upisan u historiju Mostara!
Eto vidiš da moja teorija pije vodu. Jedan datum, jedan grad, a maksimalno suprotno doživljavanje događaja. Tako je i u ostalim dijelovima BiH.
Znam barem 10 ljudi koji se hvale da je netko iz njihove kuće srušio most. Ono kao: "srušio ga moj stric" ili "pogodio ga moj brat" i slično. Tako da se nikad neće moći utvrditi istina tko je to bio, koje vjere (ili je ateist) i iz kojeg razloga. Uglavnom, među Hrvatima je velika jagma za tom titulom. Od Muslimana nitko nije preuzeo nikad odgovornost (ili ja ne znam). Možda Srbin, nemam pojma...
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#40 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by anais_nin »

lakse malo s terminologijom u raspravi na ovoj temi...
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#41 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by nellington »

Eh da čestitam Dan oslobođenja gradu narodnih heroja...

Za podsjećanje, heroji Grada abecednim redom:

Mladen Lobra Balorda, Karlo Batko, Ljubo Brešan, Leo Bruk, Adem Buć, Mustafa Ćimba Ćemalović, Jusuf Čevro, Rifat Frenjo, Avdo Humo, Safet Mujić, Šefik Obad, Ahmed Pintul, Mehmed Meha Trbonja, Hasan Laca Zahirović .

Image
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#42 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by mostarac »

i Hacam Mithat :)
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#43 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by corolla02 »

lijepe slike sa partizanskog groblja, ko da je jucer bilo

Sredan Dan Oslobodjenja carsiji Mostar :bih:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#44 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by mostarac »

...
Last edited by mostarac on 15/02/2010 09:53, edited 1 time in total.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#45 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by nellington »

mostarac wrote:i Hacam Mithat :)
Do mene je, slučajno preskočih... :thumbup:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#46 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by uvjek dobar gost »

... Čestitao sam jučer dan oslobođenja Mostara svom mostarcu kojeg izuzetno volim i cijenim... zahvalio mi se on i rekao da sam jedan od rijetkih koji se sjeti tog datuma i njega..... tim danom !
No jutros , pošto sam se sinoć malo diskonektovao, dočekala me je vijest da su u Mostaru napadnuti aktivisti koji su uklanjali naci grafite i koji su čistili spomenike koji simboliziraju anti-fašizam.. da ih je napalo nekoliko fašista !

Vjerujem da danas u Mostaru samo je još jedan dan, dan u kojem neće biti protesta , dan u kojem će ljudi samo klimati glavama jer da nasilje kod nas postalo je normalno sredstvo komunikacije , nasilje postalo je nešto na šta smo se navikli..... Ovakvih ispada ima u Holandiji, Belgiji, Njemačkoj... samo ima jedna razlika... već isti dan il dan poslije okupi se neuporedivo veći broj antifašista koji svojim okupljanjem iskažu neslaganje, koji pokažu i zube ako treba... te se sukobe sa fašistima koji jedino poznaju silu i argumente koji idu u tom pravcu jer njihovi mozgovi su isprani ideologijama..... lažima i predrasudama !

Ja sam anti-fašista i toga se ne stidim, smrt fašismu sloboda građankama i građanima !
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#48 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by uvjek dobar gost »

Gdje su danas institucije, gdje su vjerske zajednice, gdje su krugovi 99, gdje su obrazovne institucije i ustanove, gdje su svi oni koji reaguju i na manji povod, gdje su vlasti grada Mostara i Hercegovačko-Neretvanskog kantona-županije, vlasti federacije, vlasti na državnom nivou koje nisu usvojile zakon o zabrani neofašističkih organizacije in a kraju gdje smo mi građani i građanke u svemu ovome ?

Od sada sa sobom uvijek imam auto-lak i gdje god vidim neki simbol fašizma ja ću ga lično prebojiti, gdje god vidim da se veličaju fašizam i njegove tekovine ja ću se suprotstaviti, gdje god je to moguće naravno jer ova zemlja kao da je poklekla pred naletom fašizma umotanog u blještavi nacionalni celofan... no da zaista meni izgleda da mala je razlika između slijepo ponosnog Hrvata, Srbina i Bošnjaka od ponosnog pripadnika “Nacionalsocijalističke njemačke radničke partije“ ! Njihove ideologije zasnovane su na zabludama,predrasudama, mržnji, strahu, jednom vođi, njihov argument je sila i trude se da svima i na svakom koraku namenu svoje stavove i dogme... te se pri tome ne libe koristiti nasilje kao argument. Ne prikrivaju svoju mržnju prema drugim i drugačijima te nametnuli su cijelom društvu nasilje kao oblik komunikacije, ja jednostavno ma koliko se trudio ne vidim razliku između njih !

Vrijeme je da se latentni fašizam koji čuči u svakom od nas izgleda definiše kao jedan od naših problema, da se stvori zakonski okvir za njegovo sankcionisanje , vrijeme je da odlučimo kojim putem ćemo se kretati kao društvo.. putem silom nametanja stavova i težnji il putem dijaloga i poštivanja drugih i drugačijih sa kojima se ne moramo uvijek slagati.
Jučer sam i ja napadnut u Mostaru, napadnut si i ti koji čitaš ovo, napadnute su sve građanke i svi građani Bosne i Hercegovine koji ne pristaju na strah, mržnju, predrasude, nasilje i dogme....

Ja sam anti-fašista i toga se ne stidim, smrt fašismu sloboda građankama i građanima !

http://www.slobodnaevropa.org/content/a ... 08880.html

p.s

Prvo su došli po bolesne i ćopave, ja bio sam zdrav tad i okrenuh glavu, poslije su došli po galamdžije i neistomišljenike... tada nisam imao svoj stav pa okrenuh glavu, poslije došli su po budže... ma vala bilo mi je dijelom i drago..... kad došli su po mene više nije bilo nikoga.......
nERvoZnI BudIsTa
Posts: 6
Joined: 06/02/2010 11:13

#49 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by nERvoZnI BudIsTa »

cestitao bih sebi ovom prilikom dan oslobodjenja od mostara buduci da sam prije 4 godine dobio posao u drugom gradu i preselio :-D ...
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#50 Re: Sretan 14. februar - Dan oslobođenja Mostara

Post by corolla02 »

Post Reply