Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1726 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

tovarish wrote: 08/09/2023 21:30 Ovom Deretić uzor il' se šica opasnim drogama.
Bio je veliki prijatelj Bosne
Pokoj mu dushi
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1727 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

treba malo sire razmisljati
to je sve sto zelim da kazem
sunce ce uvjek zalaziti na vedroj strani
il kako su je nekad nasi dojchi ( a ne njemci) zvali westra
cuj njemci(kako hladno)
zivi ti u sumi odvojen hiljadama godina i ganjaj se sa medvjedima pa cemo vidjeti hoce li ti buduci potomci pricati isto
ni mi sad ne pricamo isto kao u toj sredjnovijekovnoj Bosni. A da cujes sta je lingvistika trebas otic u sela gdje auto ne moze jos doc
Ruski je direktno iz tog bosanskog starog kao i sjevernim hrvatskim ,mjesan s nekim rashanskim starim rijecima (srbijanskim)

samo "seljaci: tako pricaju ,misli se... ne zna se...
samo se zna da kako i zadje tako opet i istiche :evil:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1728 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Mozda nije tema, ali evo:

https://www.vijesti.ba/clanak/625288/pr ... soj-drzavi

Samo pokusao kupit, ali nema ovog na web shopu
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1729 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Piaty »

Nocty wrote: 10/09/2023 06:51 treba malo sire razmisljati
to je sve sto zelim da kazem
sunce ce uvjek zalaziti na vedroj strani
il kako su je nekad nasi dojchi ( a ne njemci) zvali westra
cuj njemci(kako hladno)
zivi ti u sumi odvojen hiljadama godina i ganjaj se sa medvjedima pa cemo vidjeti hoce li ti buduci potomci pricati isto
ni mi sad ne pricamo isto kao u toj sredjnovijekovnoj Bosni. A da cujes sta je lingvistika trebas otic u sela gdje auto ne moze jos doc
Ruski je direktno iz tog bosanskog starog kao i sjevernim hrvatskim ,mjesan s nekim rashanskim starim rijecima (srbijanskim)

samo "seljaci: tako pricaju ,misli se... ne zna se...
samo se zna da kako i zadje tako opet i istiche :evil:
Obzirom da su naši srednjovjekovni preci bili ikavičari, kada smo onda počeli koristiti ijekavicu?
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1730 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

bili u dalmaciji ,nije se ikavski u centralnoj bosni pric'o,da jest ost'o bi.
to se ionako malo razdvojilo iz jednog pra jezika
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#1731 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Nocty wrote: 08/01/2024 04:09 bili u dalmaciji ,nije se ikavski u centralnoj bosni pric'o,da jest ost'o bi.
to se ionako malo razdvojilo iz jednog pra jezika
Onda ti nikada neko srednjobosansko selo nisi posjetio. Rodjen sam u jednom takvom, blizu Travnika, prije 70 godina i trebalo je tada nama, djeci prvacicima, godina da se ustelimo na ijekavski. Svi redom pili mliko (mlijeko), jeli hlib (hljeb), pisali po bilom (bijelom) papiru, itd, itd.
Sada je sve manje ikavskog i u tim selima, mada se moze cuti kod starijih osoba.

P.S. Eno ti rijeka Bila, a ne Bijela, izmedju Viteza i Travnika. 8-)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1732 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 08/01/2024 04:09 bili u dalmaciji ,nije se ikavski u centralnoj bosni pric'o,da jest ost'o bi.
to se ionako malo razdvojilo iz jednog pra jezika
Pa moj Nocty barem se to osnove, vecina danasnje Bosne je govorila ikavicu do Tita i partizana. Od Mostara do Prozora pola sela jos na ikavici, otidji u Dreznicu mislit ces da si u sred Skutorije.

Najveca greska je sto je neko odlucio da ikavica ne pripada Bosanskom jeziku.

https://www.ins.ba/bs/article/10481/eks ... ul5zh58PGQ

https://www.ins.ba/bs/article/10488/abd ... -ustav-bih

Kad odem u Dreznicu, a idem cesto fino se najedem sliva bilica popijem kavu s mlikom, i sok od drinjina.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1733 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 08/01/2024 08:57

Onda ti nikada neko srednjobosansko selo nisi posjetio. Rodjen sam u jednom takvom, blizu Travnika, prije 70 godina i trebalo je tada nama, djeci prvacicima, godina da se ustelimo na ijekavski. Svi redom pili mliko (mlijeko), jeli hlib (hljeb), pisali po bilom (bijelom) papiru, itd, itd.
Sada je sve manje ikavskog i u tim selima, mada se moze cuti kod starijih osoba.

P.S. Eno ti rijeka Bila, a ne Bijela, izmedju Viteza i Travnika. 8-)
Od sad kad udjes na temu moramo svi da ustanemo :D
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1734 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Piaty »

dr_Evil wrote: 09/01/2024 09:13
Nocty wrote: 08/01/2024 04:09 bili u dalmaciji ,nije se ikavski u centralnoj bosni pric'o,da jest ost'o bi.
to se ionako malo razdvojilo iz jednog pra jezika
Pa moj Nocty barem se to osnove, vecina danasnje Bosne je govorila ikavicu do Tita i partizana. Od Mostara do Prozora pola sela jos na ikavici, otidji u Dreznicu mislit ces da si u sred Skutorije.

Najveca greska je sto je neko odlucio da ikavica ne pripada Bosanskom jeziku.

https://www.ins.ba/bs/article/10481/eks ... ul5zh58PGQ

https://www.ins.ba/bs/article/10488/abd ... -ustav-bih

Kad odem u Dreznicu, a idem cesto fino se najedem sliva bilica popijem kavu s mlikom, i sok od drinjina.
Srednjovjekovna Bosna, Hrvatska (Dalmacija) i Ukrajina su jedine tri ikavičarske zemlje.

Eh sada, kada smo mi počeli govoriti ijekavicu? Sumnjam da je to bilo odmah nakon osmanske okupacije. Možda je išlo postepeno jer kao što kolega iz Travnika tvrdi, on je pripadao generaciji koja se u školi morala šaltati na ijekavicu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1735 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 09/01/2024 09:21
Srednjovjekovna Bosna, Hrvatska (Dalmacija) i Ukrajina su jedine tri ikavičarske zemlje.

Eh sada, kada smo mi počeli govoriti ijekavicu? Sumnjam da je to bilo odmah nakon osmanske okupacije. Možda je išlo postepeno jer kao što kolega iz Travnika tvrdi, on je pripadao generaciji koja se u školi morala šaltati na ijekavicu.
Pa ne znam, Dzemo(kojeg ne volim jer je bio mladomusliman) u ovom tekstu je naveo vise perioda, taj dolazak Osmanlija je bio samo prvi. Ja u Dreznici jos uvijek cujem ikavicu kod generacije ispod golfa II. Golf III je totalno presao na ijekavicu.

Nije samo ikavica, generacije nasih deda su koristile šć, npr steta je bila šćeta, sjedi je bilo šjedi, ali sad vec pricamo utjecaj istocne Hercegovine. Nema ni tog vise. Nazalost Bosna nema vise svojih dijalekata, a to su krivi jezicari. Sto je govorio Abdulah Sidran kako moze biti da tvoja majka govori pravilno, a moja nepravilno, ako je maternji jezik.

Taj smo rat izgubili vec.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#1736 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

dr_Evil wrote: 09/01/2024 09:28
Piaty wrote: 09/01/2024 09:21
Srednjovjekovna Bosna, Hrvatska (Dalmacija) i Ukrajina su jedine tri ikavičarske zemlje.

Eh sada, kada smo mi počeli govoriti ijekavicu? Sumnjam da je to bilo odmah nakon osmanske okupacije. Možda je išlo postepeno jer kao što kolega iz Travnika tvrdi, on je pripadao generaciji koja se u školi morala šaltati na ijekavicu.
Pa ne znam, Dzemo(kojeg ne volim jer je bio mladomusliman) u ovom tekstu je naveo vise perioda, taj dolazak Osmanlija je bio samo prvi. Ja u Dreznici jos uvijek cujem ikavicu kod generacije ispod golfa II. Golf III je totalno presao na ijekavicu.

Nije samo ikavica, generacije nasih deda su koristile šć, npr steta je bila šćeta, sjedi je bilo šjedi, ali sad vec pricamo utjecaj istocne Hercegovine. Nema ni tog vise. Nazalost Bosna nema vise svojih dijalekata, a to su krivi jezicari. Sto je govorio Abdulah Sidran kako moze biti da tvoja majka govori pravilno, a moja nepravilno, ako je maternji jezik.

Taj smo rat izgubili vec.
Da, i ovo iznad. Ljetos posjetio Bosnu i cuo gdje zena kaze da ima "dvi sceri" (dvije kcerke). 8-)
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#1737 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

dr_Evil wrote: 09/01/2024 09:15
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 08/01/2024 08:57

Onda ti nikada neko srednjobosansko selo nisi posjetio. Rodjen sam u jednom takvom, blizu Travnika, prije 70 godina i trebalo je tada nama, djeci prvacicima, godina da se ustelimo na ijekavski. Svi redom pili mliko (mlijeko), jeli hlib (hljeb), pisali po bilom (bijelom) papiru, itd, itd.
Sada je sve manje ikavskog i u tim selima, mada se moze cuti kod starijih osoba.

P.S. Eno ti rijeka Bila, a ne Bijela, izmedju Viteza i Travnika. 8-)
Od sad kad udjes na temu moramo svi da ustanemo :D

:thumbup:

A svi moji stari 90-te prosli. :lol:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1738 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 08/01/2024 08:57
Nocty wrote: 08/01/2024 04:09 bili u dalmaciji ,nije se ikavski u centralnoj bosni pric'o,da jest ost'o bi.
to se ionako malo razdvojilo iz jednog pra jezika
Onda ti nikada neko srednjobosansko selo nisi posjetio. Rodjen sam u jednom takvom, blizu Travnika, prije 70 godina i trebalo je tada nama, djeci prvacicima, godina da se ustelimo na ijekavski. Svi redom pili mliko (mlijeko), jeli hlib (hljeb), pisali po bilom (bijelom) papiru, itd, itd.
Sada je sve manje ikavskog i u tim selima, mada se moze cuti kod starijih osoba.

P.S. Eno ti rijeka Bila, a ne Bijela, izmedju Viteza i Travnika. 8-)
razumijem to,i rijeci kao bolisht npr umjesto bolest
cesto puta moram koristiti dalmatinski kljuc da bi prosirio ili bolje zumirao lingvisticki lanac
sikstinajn
Posts: 1441
Joined: 15/01/2017 19:21

#1739 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by sikstinajn »

Grgur Nazijanski

Znakovito je da je
ovaj ''svetac'' dobio posebno mjesto u srednjovjekovnoj Bosni.

Sv. Grgur Nazijanski bio je zaštitnik vladajuće dinastije, te Bosne kao
države.

Sv. Grgur zaziva se u osam vlastelinskih povelja Kotromanića.
Najviše nedoumica izazivale su tri povelje bana Stjepana II,
dvije pisane oko 1323, a treća 1335, u kojima ban sebe naziva Az
sveti Grgur, a zovom ban Stipan .


U drugim poveljama javljaju se
različita oslovljavanja:
Az ban Stipan, a zovom svetoga Grgura
rab , Az rab Boži i svetoga Grgura
, a zovom gospodin knez Vladislav
ili rab Boži i svetoga Grgura, a zovom
... u Tvrtkovoj povelji
iz 1366. godine, Formuli oslovljavanja Az sveti Grgur, a zovom
ban Stipan

Aleksandar Solovjev pridavao je tome ezoterički smisao,
nalazeći da se tu iskazala katarska ideja o metempsihozi.

U ovom primjeru su sadržana vjerovanja da se duša sv . Grgura bila nastanila
u bosanskim vladarima.

Važnost koju su Kotromanići pridavali sv. Grguru Nazijanskom vidi
se i po tome što je njihova dvorska kapela bila posvećena tome svecu.

Dalje, na novcu bosanskih kraljeva Tvrtka II i Tomaša, nalazi se lik
sv . Grgura sa natpisom Sv. Gregorius.


Zanimljivo da je pred samu propast Bosanskog kraljevstva, kult sv. Grgura
Nazijanskog, našao zamjenu u kultu Grgura Čudotvorca (Gregorios
Thaumatourgos).



To se obično objašnjava prokatoličkim usmjerenjem
posljednjih bosanskih vladara, jer se sv. Grgur Nazijanski smatrao
više istočnjačkim biskupom pa se i likovno prkazivao bez mitre.
Org
Posts: 624
Joined: 04/09/2011 14:09

#1740 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Org »

Pozdrav,
Molim vas ako neko zna kako zaustaviti uništavanje nekropole stećaka u krupcu preko puta kamenoloma
Evo godinama posmatram kako lokalci svjesno ili ne rade sve kako bi se tragovi polako zametnuli
Danas sam čak vidio da su palili travu koja raste okolo pa nekropola malo i na zgarište lici
Inače sav teren oko nekropole se redovno održava (pretpostavljam lokalna zajednica) ljeti je pokošen, samo je nekropola zarasla, često i smeća nekakvog bude. Ako neko zna u čijoj je nadležnosti lijepo bi bilo alarmirati
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1741 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Bloo »

Org wrote: 17/02/2024 22:52 Pozdrav,
Molim vas ako neko zna kako zaustaviti uništavanje nekropole stećaka u krupcu preko puta kamenoloma
Evo godinama posmatram kako lokalci svjesno ili ne rade sve kako bi se tragovi polako zametnuli
Danas sam čak vidio da su palili travu koja raste okolo pa nekropola malo i na zgarište lici
Inače sav teren oko nekropole se redovno održava (pretpostavljam lokalna zajednica) ljeti je pokošen, samo je nekropola zarasla, često i smeća nekakvog bude. Ako neko zna u čijoj je nadležnosti lijepo bi bilo alarmirati
Probaj kontaktirati Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika.
http://old.kons.gov.ba/main.php?id_struct=166&lang=1
Post Reply