Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1626 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by prasoje »

tovarish wrote: 21/07/2021 12:57 Ne obraćajte pažnju na provokatora i ignorišite ga. Još jedan u nizu onih što "grade" "srpski svet".
Jeste, jeste, ja sam provokator, a ne ti koji pogrešno navodiš podatke. :roll: Niti sam spominjao "srpski svet".
Škobo Habu wrote: 21/07/2021 13:08
prasoje wrote: 21/07/2021 12:34

Period Vlastimirovića se ne računa? Vojislavljevići i drugi posle njih? Zar Porfirogenit ne spominje Srbe kao i drugi vizantijski autori?

Šta znam, ako je Tvrtko prvo spomenuo Srbe pre zemalja kojima vlada i proglašava se kraljem Srba, onda valjda misli na sve Srbe, a ne samo one u Srbiji? :-D
Sve da ih i ima, to ne znači da su svi stanovnici srednjovjekovne Bosne - Srbi, kako to mitomanski tumači srpska historijografija.

Gro stanovništva na geografskom prostoru današnje Hercegovine su bili Vlasi. Dosta tih Vlaha su bili podanici bosanske vlastele.

Mene samo interesuje jedna stvar, ako već smatraš da su Kulin, Tvrtko ili Stjepan Tomašević - etnički Srbi, možeš li navesti neki dokument u kome oni tvrde da to oni stvarno jesu?
Ne sećam se da sam spominjao Kulina ili Stjepana Tomaševića. Tvrtko se proglasio kraljem Srba (svih valjda :)) zato što nije Srbin, tako je. :roll:
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#1627 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by 88Sioux »

Nesigurni su. Zašto ih uznemiravaš prasoje jbt. :lol:

Jedini Srbin u BiH je Veles. :carobnjak:
User avatar
Kih
Posts: 53
Joined: 21/10/2013 06:46

#1628 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Kih »

U Povelji Kralja Tvrtka Dubrovčanima iz 1378. godine Kralj Tvrtko na više mjesta pravi egzaktnu razliku izmedju onoga što je bosansko i onoga sto je srpsko.Prvo,jasno kaže da je krunisan sa dvije različite Kraljevske Krune,prvo onom Bosanskom Krunom,pa potom i Srpskom:
“…I spodobi me sugubim vjencem (dvostrukom krunom),jako oboja vladic`stvija ispravljati mi,prveje ot isprva – v` blagodarovan`njej nam Zemlje Bosne.
Potom,že Gospodu mojemu Bogu spodobl`šu me nasljedovati prjestol mojih prjeroditelj`,gospode srbske…”
.

Drugo,kada opisuje način na koji je krunisan Srpskom krunom,poslije krunisanja Bosanskom Krunom,on eksplicitno kaze da je išao (iz Bosne) u srpsku zemlju i tamo uzeo i njihovu krunu:
“…I idoh v` srbskuju zemlju,zeljaje i hote ukrjepiti prijestol roditelj’ mojih…”.
Treće,kada govori o svome pravu na srpsku,pored Bosanske Krune,navodi “praroditelje gospodu srbsku”,bez obzira koliko je njegova krvna veza bila minorna sa srpskim vladarima (Nemanjićima),da bi pri kraju povelje naveo i svoje lične pretke “praroditelje gospodu bosansku”,kada kaže:
”…I upomenuše Kraljevstvu mi o svojih zakoneh i uvjeteh i poveljeh,koje su imali s praroditelji Kraljevstva mi,z gospodom Bos`nskom…“
,time praveći više puta krajnje jasnu razliku između onoga što je bosansko i onoga što je srpsko.

https://zemljabosna.wordpress.com/2021/ ... 78-godine/

Vidi isto:"M. Dizdar : Antologija Starih Bosanskih Tekstova,Alef,1997"

:bih:
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1629 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by prasoje »

Pouzdan sajt, vidi se. Nepismen i sa veoma "objektivnim i nepristrasnim" komentarima. :thumbup:

A Dizdar nije bio istoričar.
User avatar
Kih
Posts: 53
Joined: 21/10/2013 06:46

#1630 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Kih »

Povelja Kralja Tvrtka iz 1378. je ta koja govori ...komentari su tek analiza iste,samo da napomenem. :bih:
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1631 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Piaty »

Buli6 wrote: 01/07/2021 01:25 Koje su pretpostavke tako šturih i upitnih informacija iz starih vremena?
Vjerovatno aludiras na tekst od tovarish u kojem ja prepoznajem Mustafu Imamovica.

Mogu reci da se apsolutno slazem da je Imamovicevo vidjenje jako upitno... i tako sturo obrazloziti postanak Bosne i onako bezvezno pretpostaviti da je neko pleme slavena tu, pored svih radova, prije svih od Muhameda Hadzijahica ili npr Pasica??
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1632 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Bosanac sa dna kace »

prasoje wrote: 21/07/2021 12:34

Period Vlastimirovića se ne računa? Vojislavljevići i drugi posle njih? Zar Porfirogenit ne spominje Srbe kao i drugi vizantijski autori?

Šta znam, ako je Tvrtko prvo spomenuo Srbe pre zemalja kojima vlada i proglašava se kraljem Srba, onda valjda misli na sve Srbe, a ne samo one u Srbiji? :-D
Kako stoji u latinskom originalu je'l Srbi ili Sclavi? Odakle pravo Dobrici Cosicu ili bilo kome drugom da kaze da su Sclavi Srbi?
Pojam ''vizantijski autori'' je vrlo sirok, Carigrad Bizantinci gube 1453. a Moreju cini mi se 10 godina kasnije...
Kraljem koga se imenuje Tvrtko? Srba ili Srbalja?
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1633 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Van Halen »

Srbe spominje iz 2 razloga. Tada srbija nije postojala kao drzava jer se raspala prije toga na vise teritorija. Drugi razlog je vezan za prvi. Nemavši vladara Tvrtko iskoristava to sto je jedan Kotromanic (Stjepan I) ozenio Nemanjicku i na tu foru uzima krunu. Bosna nije mogla biti kraljevina jer je bila patarenska zemlja i tu krunu nije nikako mogao verifikovati papa. Zato se on okrece srpskoj kruni te je u jedinom historijskom momentu kao sto je taj mogao postati kralj uzevsi krunu srba. Jasno kao dan
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1635 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by otac_makarije »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-dana ... /210829024

Шта дјеца знају кад је усековање главе Св. Јована Крститеља и какве то везе и са чим има :-D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1636 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by banjaluka078 »

Znaju li istoričari (ima li ih ovdje?) nešto više o ovom?

https://www.6yka.com/novosti/nevjerovat ... rvara-foto

Nakon čišćenja jedne od ploča na pravoslavnom groblju u Boboljuscima (do 90-ih u opštini Drvar, a sada u opštini Bihać), pojavili su se simboli sunca, njih 12...

"Ploča se nalazi u okviru srpskog pravoslavnog groblja u kojem ima ostataka od ranog srednjeg vijeka, a aktivno je i danas. Nalazi se pored pravoslavne crkve. O tačnoj starosti je nezahvalno govoriti, ali se nalazi u grupaciji spomenika koji definitivno pripadaju periodu ranog srednjeg vijeka", kaže za Mondo mr Siniša Šolak, koji je zajedno sa dr Goranom Komarom zaslužan za ovo važno otkriće.

Šolak navodi da se ovakvi i slični solarni kalendari zovu još i "kolodari", a vuku korijene iz mitologije i panteona bogova koje hrišćani pripisuju paganima.

Otkriće je nastalo prilikom realizacije projekta "Tropolje i Zapadne strane" koje realizuje istoimeno udruženje iz Glamoča i čiji su nosioci Šolak i Komar, a koje je do sada objavilo nalaze o ćiriličnim spomenicima Glamoča i Grahova, sa ciljem dokazivanja prostorno fizičkog kontunuiteta ćiriličnog pisma i pismenisti u sjeverozapadnoj BiH...

Image
Last edited by banjaluka078 on 10/09/2021 21:53, edited 2 times in total.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1637 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Škobo Habu »

Zanimljivo je da ime Kulin u srednjovjekovnim vrelima nalazi samo kod vlaškog stanovništa.

Toliko o Kulinu kao autohtonom Srbinu/Slavenu.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#1638 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by tovarish »

banjaluka078 wrote: 10/09/2021 16:34 Znaju li istoričari (ima li ih ovdje?) nešto više o ovom?

https://www.6yka.com/novosti/nevjerovat ... rvara-foto

Nakon čišćenja jedne od ploča na pravoslavnom groblju u Boboljuscima (do 90-ih u opštini Drvar, a sada u opštini Bihać), pojavili su se simboli sunca, njih 12...

"Ploča se nalazi u okviru srpskog pravoslavnog groblja u kojem ima ostataka od ranog srednjeg vijeka, a aktivno je i danas. Nalazi se pored pravoslavne crkve. O tačnoj starosti je nezahvalno govoriti, ali se nalazi u grupaciji spomenika koji definitivno pripadaju periodu ranog srednjeg vijeka", kaže za Mondo mr Siniša Šolak, koji je zajedno sa dr Goranom Komarom zaslužan za ovo važno otkriće.

Šolak navodi da se ovakvi i slični solarni kalendari zovu još i "kolodari", a vuku korijene iz mitologije i panteona bogova koje hrišćani pripisuju paganima.

Otkriće je nastalo prilikom realizacije projekta "Tropolje i Zapadne strane" koje realizuje istoimeno udruženje iz Glamoča i čiji su nosioci Šolak i Komar, a koje je do sada objavilo nalaze o ćiriličnim spomenicima Glamoča i Grahova, sa ciljem dokazivanja prostorno fizičkog kontunuiteta ćiriličnog pisma i pismenisti u sjeverozapadnoj BiH...

Image
Ima nas.

Kao što su i oni sami rekli, ovo je najvjerovatnije ostatak nekog pretkršćanskog kulta jer solarni kult je karakterističan za sve politeističke religije, pa tako i ilirsku i slavensku.

S obzirom na stočarski karakter tog kraja, ja bih rekao da je to "ilirska" zaostavština jer je uz kult zmije, kult sunca kod "ilirskih" plemena bio jako zastupljen, a koji svoje porijeklo vuče još iz neolitskog doba.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1639 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by banjaluka078 »

@tovarish hvala!

Krenem guglati, pa me baci na neke stranice "alternativne istorije", sad je more toga.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#1640 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by tovarish »

banjaluka078 wrote: 11/09/2021 16:58 @tovarish hvala!

Krenem guglati, pa me baci na neke stranice "alternativne istorije", sad je more toga.
Traži u googlu ilirska religija ili slavenska religija, pa možeš naći konkretnije stvari.

A evo ukratko šta je kult sunca:
https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=58785

Na ovom linku ima rad o slavenskoj religiji:
https://repozitorij.ffos.hr/islandora/o ... m/PDF/view

Jedan citat koji bi mogao objasniti i taj spomenik.
Povjesničari često kao početak gubitka slavenske pravjere navode pokrštavanje Slavena,
odnosno prihvaćanje kršćanstva uz odbacivanje starih običaja i vjerovanja. No, pokrštavanje
kod većine naroda nije išlo jednostavno niti su novo pokršteni narodi lako zaboravljali svoju
staru vjeru, odbacivali je te prihvaćali novu vjeru.
Inače dosta je pretkršćanskih običaja i danas kod naših naroda.

Nadam se da je dovoljno za početak.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1641 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by banjaluka078 »

@tovarish , hvala ti puno!
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#1642 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by tovarish »

banjaluka078 wrote: 11/09/2021 23:08 @tovarish , hvala ti puno!
Nema na čemu.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#1643 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by SamoVasGledam »

tovarish wrote: 21/07/2021 13:03
@irac300
To u Humu su Vlasi, ne Srbi. Tek će u 19.stoljeću Vlasi biti Srbizirani. A i Hum nije bio srpski, jer su ga i oni osvojili stoljeće ranije.

Kao Srbe u Bosni možemo jedino računati one koji su živjeli na teritoriji koji su oteti od Nikole Altomanovića, tj. današnji Sandžak ili po srpskom Raška.
Link?
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#1644 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by SamoVasGledam »

Škobo Habu wrote: 21/07/2021 13:08
prasoje wrote: 21/07/2021 12:34

Period Vlastimirovića se ne računa? Vojislavljevići i drugi posle njih? Zar Porfirogenit ne spominje Srbe kao i drugi vizantijski autori?

Šta znam, ako je Tvrtko prvo spomenuo Srbe pre zemalja kojima vlada i proglašava se kraljem Srba, onda valjda misli na sve Srbe, a ne samo one u Srbiji? :-D
Sve da ih i ima, to ne znači da su svi stanovnici srednjovjekovne Bosne - Srbi, kako to mitomanski tumači srpska historijografija.

Gro stanovništva na geografskom prostoru današnje Hercegovine su bili Vlasi. Dosta tih Vlaha su bili podanici bosanske vlastele.

Mene samo interesuje jedna stvar, ako već smatraš da su Kulin, Tvrtko ili Stjepan Tomašević - etnički Srbi, možeš li navesti neki dokument u kome oni tvrde da to oni stvarno jesu?
Takav dokument ne postoji iz prostog razloga jer se srednjovekovna vlastela nije tek tako etnički klasifikovala. Niti su Kotromanići za sebe pisali da su Bošnjani, niti Nemanjići da su Srbi tako da argument ne stoji.
Što se tiče Srba i Vlaha u Hercegovini genetska istraživanja su pokazala da je stanovništvo tamo pretežno slovenskog porekla, čak i više nego u ostatku Bosne. I Porfirogenit, a i pre njega Ajnhard vezuju te prostore za Srbe.
I da li ti je poznat osmanlijski avanturista iz 16. i 17. veka Sultan Jahja, njegov boravak u Hercegovini i šta je napisao o tome ko tamo živi?
Buli6
Posts: 359
Joined: 29/03/2020 09:53

#1645 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Buli6 »

Ne znam gdje da postavim ovo pitanje. Vjerojatno je već bilo. Uglavnom, da Bošnjaci nisu u povijesti i sljedno danas muslimanske vjere da li bi danas postojala BIH? Jer postoje neka takva mišljenja itd.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#1646 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by skafiskafsnjak »

Buli6 wrote: 08/12/2021 00:30 Ne znam gdje da postavim ovo pitanje. Vjerojatno je već bilo. Uglavnom, da Bošnjaci nisu u povijesti i sljedno danas muslimanske vjere da li bi danas postojala BIH? Jer postoje neka takva mišljenja itd.
Pa ne bi, vjerovatno bi u raspadu Juge uspjeli.uraditi ono sto poslije nisu ni ratom :bih:
To su fasisticke zelje bile. BiH je vijekovima bilo i bice...
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1647 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by geralt »

Buli6 wrote: 08/12/2021 00:30 Ne znam gdje da postavim ovo pitanje. Vjerojatno je već bilo. Uglavnom, da Bošnjaci nisu u povijesti i sljedno danas muslimanske vjere da li bi danas postojala BIH? Jer postoje neka takva mišljenja itd.
Je li mislis na varijantu u kojoj se nije desilo osmansko osvajanje Balkana, ili na varijantu u kojoj se desilo, ali nije bilo masovnog prelaska na islam?

U prvoj varijanti, balkanske drzavice bi prije ili kasnije "poklopila" Madjarska. To bi znatno promijenilo tok evropske historije jer bi Madjarska umjesto razbijene drzavice koja se "utopila" u monarhiju Habsburga vjerovatno bila evropska sila, a ja i ti bi se zvali Janosz i Imre.

U drugoj varijanti, Bosnjaci Bosne bi bili katolici (jer je Crkva Bosanska bila unistena), Bosnjaci Sandzaka i istocne Hercegovine bi bili pravoslavci, i u 19. vijeku bi se "utopili" jedni u Hrvate, drugi u Srbe.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1648 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by janko_007 »

geralt wrote: 09/12/2021 16:06
Buli6 wrote: 08/12/2021 00:30 Ne znam gdje da postavim ovo pitanje. Vjerojatno je već bilo. Uglavnom, da Bošnjaci nisu u povijesti i sljedno danas muslimanske vjere da li bi danas postojala BIH? Jer postoje neka takva mišljenja itd.
Je li mislis na varijantu u kojoj se nije desilo osmansko osvajanje Balkana, ili na varijantu u kojoj se desilo, ali nije bilo masovnog prelaska na islam?

U prvoj varijanti, balkanske drzavice bi prije ili kasnije "poklopila" Madjarska. To bi znatno promijenilo tok evropske historije jer bi Madjarska umjesto razbijene drzavice koja se "utopila" u monarhiju Habsburga vjerovatno bila evropska sila, a ja i ti bi se zvali Janosz i Imre.

U drugoj varijanti, Bosnjaci Bosne bi bili katolici (jer je Crkva Bosanska bila unistena), Bosnjaci Sandzaka i istocne Hercegovine bi bili pravoslavci, i u 19. vijeku bi se "utopili" jedni u Hrvate, drugi u Srbe.
Ne znam sa kojih pozicija pises i koja ti je teza o sudbini dobrih Bosnjana draza, da kojim slucajem Turci nisu osvojili Bosnu 1963.. Da li prva ili druga tvoja varijanta. Istorijska istina jedina i prava je, pored laznih Ljetopisa popa Dukljanina, Orbinijevih zapisa te lazne Konstantinove darovnice(sve navedene su falsifikati pisani za tadasnju dnevnu politiku) znaci da su dobri Bosnjani htjeli biti pravoslaci ili katolici oni ne bi cekali Turke i ne bi tako masovno prelazili na Islam. Papsku kuriju tj Vatikan su Bosnjani ,tj pripadnici bosanske crkve jos zvali i Crkva Luciferova a samog papu Lucifer. O pravoslavnom Stefanu Nemanji (iako ga je Papa katolik krunisao) ne treba ni da ti pricam sta su mislili, jer ih je on proganjao gdje god je mogao. Toplo bih ti preporucio da se bavis iscitavanjem "Povjesti srednjovjekovne bosanske drzave" od Nade Kljajic , a ne o onome sto je pisao Vjekoslav Kljajic i slicni hrvatski nacionalisti. Ni Solovjev nije za odbaciti, jer kad njega procitas i njegovo tumacenje procesa islamizacije u Bosni, mnoge stvari ce ti se same kazati. Profesor Solovjev je iako Rus bio par godina kao profesor i naucni radnik zaposlen na Filozofskom fakultetu, odsjek istorija u Sarajevu.
Ta tvoja prva teza o Madjarima je interesantna mada netacna. Tacno je to da su Hrvati poslije Gvozda pali pod Madjare, ali su Habsburzi puno duze vladali Hrvatskom nego Madjari, pa se ni danas svi Hrvati ne zovu Franz, Josef, Helmut ili Fritz.
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1649 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by fortaleza »

janko_007 wrote: 10/12/2021 11:46
geralt wrote: 09/12/2021 16:06
Je li mislis na varijantu u kojoj se nije desilo osmansko osvajanje Balkana, ili na varijantu u kojoj se desilo, ali nije bilo masovnog prelaska na islam?

U prvoj varijanti, balkanske drzavice bi prije ili kasnije "poklopila" Madjarska. To bi znatno promijenilo tok evropske historije jer bi Madjarska umjesto razbijene drzavice koja se "utopila" u monarhiju Habsburga vjerovatno bila evropska sila, a ja i ti bi se zvali Janosz i Imre.

U drugoj varijanti, Bosnjaci Bosne bi bili katolici (jer je Crkva Bosanska bila unistena), Bosnjaci Sandzaka i istocne Hercegovine bi bili pravoslavci, i u 19. vijeku bi se "utopili" jedni u Hrvate, drugi u Srbe.
Ne znam sa kojih pozicija pises i koja ti je teza o sudbini dobrih Bosnjana draza, da kojim slucajem Turci nisu osvojili Bosnu 1963.. Da li prva ili druga tvoja varijanta. Istorijska istina jedina i prava je, pored laznih Ljetopisa popa Dukljanina, Orbinijevih zapisa te lazne Konstantinove darovnice(sve navedene su falsifikati pisani za tadasnju dnevnu politiku) znaci da su dobri Bosnjani htjeli biti pravoslaci ili katolici oni ne bi cekali Turke i ne bi tako masovno prelazili na Islam. Papsku kuriju tj Vatikan su Bosnjani ,tj pripadnici bosanske crkve jos zvali i Crkva Luciferova a samog papu Lucifer. O pravoslavnom Stefanu Nemanji (iako ga je Papa katolik krunisao) ne treba ni da ti pricam sta su mislili, jer ih je on proganjao gdje god je mogao. Toplo bih ti preporucio da se bavis iscitavanjem "Povjesti srednjovjekovne bosanske drzave" od Nade Kljajic , a ne o onome sto je pisao Vjekoslav Kljajic i slicni hrvatski nacionalisti. Ni Solovjev nije za odbaciti, jer kad njega procitas i njegovo tumacenje procesa islamizacije u Bosni, mnoge stvari ce ti se same kazati. Profesor Solovjev je iako Rus bio par godina kao profesor i naucni radnik zaposlen na Filozofskom fakultetu, odsjek istorija u Sarajevu.
Ta tvoja prva teza o Madjarima je interesantna mada netacna. Tacno je to da su Hrvati poslije Gvozda pali pod Madjare, ali su Habsburzi puno duze vladali Hrvatskom nego Madjari, pa se ni danas svi Hrvati ne zovu Franz, Josef, Helmut ili Fritz.
Nekako sam dojma da je to više u što želimo vjerovati nego da se držimo konkretnih stvari.

Meni je ta teza o masovnom prelasku "dobrih Bošnjana" na islam, religiju osvajača koja se znatno razlikovala od kršćanske crkve, pa samim tim i od crkve bosanske malo promašena i ispada da je to napravljeno iz nekog revolta prema papi, ovom onom, Mađarima itd. jednostavno preslikana na današnju političku sliku stvaranja identiteta negacijom.

U tom slučaju bi to bio totalni izuzetak od pravila i jedini takav nagli primjer u svijetu. Više sam mišljenja da je prelazak na islam bio ujednačeniji, naravno u ovisnosti o situaciji, duljini trajanja osmanske okupacije, prijašnje religije i slično. S obzirom da je položaj katolika bio lošiji u odnosu na pravoslavni puk i prelasci su bili češći kod takve populacije. Grad Požega u Slavoniji je imao muslimansku većinu, pa uz Slavoniju i neki dijelovi Like, beogradskog pašaluka, Dalmacije, Hercegovine, uz naravno Bosnu, pa čak i Mađarsku.

Mirom u Srijemskim Karlovcima i prodorom Eugena Savojskog u Bosnu je veliki dio katolika prebjegao u tada Austriju, a dosta muslimana iz Slavonije i Like u Bosnu (Ličani u bosansku Krajinu). Bosna je bila zadnji osmanski bedem gdje su se na kraju muslimani skoncentrirali, otud i toliko korijena iz Mađarske, Hrvatske, Srbije.

Isto tako nije isto biti pod nekim u 13tom stoljeću i u 17-18-19 jer su prije i veće šanse za oblikovanjem identiteta. Stvarno zanimljivo izgleda teza o mađarizaciji te bi potencijalno ojačao njihov utjecaj da nije bilo osmanske vlasti, ali po meni nekako bi tu geografija igrala dosta, znači do malo iza Save i to je to. Manje su šanse za istu situaciju u južnijem brdovitijem području koje je bilo nedostupnije. Pa sama crkva bosanska je vjerojatno posljedica geografske izoliranosti i neprohodnosti područja pa su paganski običaji opstali. Nije kršćanstvo odvajkada, već je pokrštavanje trajalo stoljećima u ovisnosti o puno faktora. Vjerojatno bi Bosna kasnila u tome da nije bilo Turaka, ali bi se kad tad utopila u svekršćanski europski model.
Pa i kršćanstvo je prepuno paganskih običaja, čija je tradicija još dosta nastavljena. E sad, kakve bi bile današnje granice i koji bi identet prevladao ko će ga znati. Možda bi svi bili neki Iliri od Triglava do Đevđelije, i granice bi pratile stare rimske, prije Dalmacija i Bosna u jednoj državi nego Dalmacija i Slavonija, kao što su i Grci preuzeli ime starih naroda, Makedonci, Iranci itd... Mada je taj slavenski element bio dosta jak, pogotovo kod Hrvata, Srba, Bugara.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1650 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by janko_007 »

fortaleza wrote: 10/12/2021 12:48

Nekako sam dojma da je to više u što želimo vjerovati nego da se držimo konkretnih stvari.

Meni je ta teza o masovnom prelasku "dobrih Bošnjana" na islam, religiju osvajača koja se znatno razlikovala od kršćanske crkve, pa samim tim i od crkve bosanske malo promašena i ispada da je to napravljeno iz nekog revolta prema papi, ovom onom, Mađarima itd. jednostavno preslikana na današnju političku sliku stvaranja identiteta negacijom.

U tom slučaju bi to bio totalni izuzetak od pravila i jedini takav nagli primjer u svijetu. Više sam mišljenja da je prelazak na islam bio ujednačeniji, naravno u ovisnosti o situaciji, duljini trajanja osmanske okupacije, prijašnje religije i slično. S obzirom da je položaj katolika bio lošiji u odnosu na pravoslavni puk i prelasci su bili češći kod takve populacije. Grad Požega u Slavoniji je imao muslimansku većinu, pa uz Slavoniju i neki dijelovi Like, beogradskog pašaluka, Dalmacije, Hercegovine, uz naravno Bosnu, pa čak i Mađarsku.

Mirom u Srijemskim Karlovcima i prodorom Eugena Savojskog u Bosnu je veliki dio katolika prebjegao u tada Austriju, a dosta muslimana iz Slavonije i Like u Bosnu (Ličani u bosansku Krajinu). Bosna je bila zadnji osmanski bedem gdje su se na kraju muslimani skoncentrirali, otud i toliko korijena iz Mađarske, Hrvatske, Srbije.

Isto tako nije isto biti pod nekim u 13tom stoljeću i u 17-18-19 jer su prije i veće šanse za oblikovanjem identiteta. Stvarno zanimljivo izgleda teza o mađarizaciji te bi potencijalno ojačao njihov utjecaj da nije bilo osmanske vlasti, ali po meni nekako bi tu geografija igrala dosta, znači do malo iza Save i to je to. Manje su šanse za istu situaciju u južnijem brdovitijem području koje je bilo nedostupnije. Pa sama crkva bosanska je vjerojatno posljedica geografske izoliranosti i neprohodnosti područja pa su paganski običaji opstali. Nije kršćanstvo odvajkada, već je pokrštavanje trajalo stoljećima u ovisnosti o puno faktora. Vjerojatno bi Bosna kasnila u tome da nije bilo Turaka, ali bi se kad tad utopila u svekršćanski europski model.
Pa i kršćanstvo je prepuno paganskih običaja, čija je tradicija još dosta nastavljena. E sad, kakve bi bile današnje granice i koji bi identet prevladao ko će ga znati. Možda bi svi bili neki Iliri od Triglava do Đevđelije, i granice bi pratile stare rimske, prije Dalmacija i Bosna u jednoj državi nego Dalmacija i Slavonija, kao što su i Grci preuzeli ime starih naroda, Makedonci, Iranci itd... Mada je taj slavenski element bio dosta jak, pogotovo kod Hrvata, Srba, Bugara.
O povjesnim dogadjajima pisati, sta bi bilo da je bilo, ili ono uprosteno, sto je babi milo to joj se i snilo, je jako nezahvalno, pa cak i nedopustivo. Pisati o srednjovjekovnoj Bosni iz ugla 21. stoljeca, pa to porediti je cak i smjesno. Nije bilo nacionalnih drzava tada na Balkanu, vec je religija bila odlucujuca. Ne zaboravimo da u 7. i u 8. stoljecu nije bilo ni pravoslavaca ni katolika, pa ni bogumila, bilo u Bosni bilo u njenom okruzenju. Negdje je vjera silom nametana, negdje kroz djelovanje misionara (Cirila, Metodija), negdje je donesena u Bosnu, poput bosanskih patarena. Ne bih da idem u sirinu vec da se drzimo Bosne.Cinjenica je da je srednjovjekovna Bosna uglavnom bila patarenska, tj bogumilska. U zavisnosti koji je kralj njom vladao i kojoj se strani priklanjao, mogla je nekad biti i katolicka, ali nikad u cjelini. Cinjenica je da je papa vodio krstaske ratove protiv takve Bosne i to uz pomoc i Madjara, pa i prekodrinskih Srba.Bosna se tijeko cijele svoje povjesti svojatala, sto sa istoka, sto sa zapada. Pricom o Katarini , koja je poput Alije Izetbegovica koji je BiH dao Turskoj u amanet i sama papi poklonila Bosnu u svoje ime. Prica se na zapadu samo o Katarini, koja je papi poklonila nesto sto nije njeno, a Vojača se potpuno zaboravlja. Dolaskom Turaka u Bosnu sve se iz temelja mijenja. Velika vecina iz raznoraznih razloga prelazi na islam, ali po meni je najveci razlog tog dogadjanja netrpeljivost prema Vatikanu, ali i prema istocnim susjedima jer su na sve nacine pokusavali da istrijebe jeres, tj patarenstvo ne prezajuci cak i od fizickog istrebljenja. Ima i drugih razloga , zbog specificnih turskih zakona. Tako da je bosanska vlastela jedino prelaskom na islam mogla zadrzati svoje vlasnistvo. Slicno se desavalo i u Madjarskoj, pa i i istocnoj Slavoniji, kad su pale pod Tursku vlast. Da odgovorim jos na nesto. Niko ne zna kakva bi Bosna bila i, da nije bilo Turaka. Turaka nema ni danas na Balkanu, pa je Kosovo, Albanija, dio Makedonije, dio Srbije, pa i vecina u Bosni ostao muslimanske vjeroispovjesti. Teza da bi se Bosna utopila u krscansku Evropu, dakle ne pije vode. Mozda je to samo pusta zelja.
Post Reply