Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#1526 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

Negdje sam pronašao da je ban Kulin,nosio grčko ime,kao vazal Komnena,a kad je došao u BH,vratio se iz Grčke uzeo ime koje je domaće Bosansko ''Kulin''
Kitrona
Posts: 766
Joined: 22/04/2015 20:10

#1527 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Kitrona »

Smail Aga Cengic wrote:
oskarboy wrote:dokad ce bosnjaci bosansku crkvu predstavljat kao da nije krscanska???????????????????? pa steci su puni simboli krscanstva.nije samo kriz simbol krscanstva.simboli krscanstva su i znak ribe,kruga u kojem je kriz,ljiljani....
Ali niti hrvatska niti srpska

Ekskluzivno sigurno ne, ali da su neki Hrvati i Srbi bili bliski kruni i vlasti - to sigurno. Pa dovoljna je cinjenica da je splitski knez Hrvoje Vukcic Hrvatinic bio toliko mocan da je sam postavljao bosanske vladare...
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1528 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Smail Aga Cengic »

Kitrona wrote:
Smail Aga Cengic wrote:
oskarboy wrote:dokad ce bosnjaci bosansku crkvu predstavljat kao da nije krscanska???????????????????? pa steci su puni simboli krscanstva.nije samo kriz simbol krscanstva.simboli krscanstva su i znak ribe,kruga u kojem je kriz,ljiljani....
Ali niti hrvatska niti srpska

Ekskluzivno sigurno ne, ali da su neki Hrvati i Srbi bili bliski kruni i vlasti - to sigurno. Pa dovoljna je cinjenica da je splitski knez Hrvoje Vukcic Hrvatinic bio toliko mocan da je sam postavljao bosanske vladare...
srba tad nije bilo s ove strane drine ali nikako, s hrvatima se vazda saradjivalo mada hrvatstva u Bosni nema jer tad su nasi katolici bili ponoosni na sebe i svoju zemlju.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1529 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Woody »

Smail Aga Cengic wrote: srba tad nije bilo s ove strane drine ali nikako, s hrvatima se vazda saradjivalo mada hrvatstva u Bosni nema jer tad su nasi katolici bili ponoosni na sebe i svoju zemlju.
Krivo, kolega :-) I potpuno dezorijentisano.

Odmah mi se javljaju pitanja:

1. Je li Drina Pacifik, pa da se ne može preći?
2. Je li Srbima bio zabranjen ulazak i ostanak u Bosni?
3. Kako se to "vazda" sarađivalo sa Hrvatima a Hrvatstva u Bosni nema, a zašto se nije sarađivalo sa Srbima?
4. Koji su to "naši katolici"?
5. Pa ko je onda živio u Bosni?

Ako u Bosni nije bilo Srba "ali nikako", kako onda:
Spodobi me Krist sugubim vincem, iako obaja vladicstvija ispravlati mi,pr'vije od isprva v bogum darovan'iji nam zemli Bosni, potom ze gospodu mojemu Bogu,spodobslu me naslidovati pristol mojih praroditela gospode sr'bske,mene ze videstu zemlju praroditel moih po nih ostavlsu i ne imustu svojega pastira.I idoh, v sr'bskoju zemlju zelaje i hote ukripiti pristol roditel' moih, i tamo s dsu mi vincan bih Bogim, darovanim mi vincem, na kraljevstvo praroditel moih.
Hvala ;-)
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#1530 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Intense82 »

Ja kad procitam neki post tipa ovog @Smail Aginog gore, odmah vidim kol'ko je sati...
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#1531 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Intense82 »

Sarajmen wrote:Pa kol'ko je sati :D , je l' dan il' je tamna noć.
Evo 01:38 po lokalnom vremenu. Kasno je, za neke stvari prilicno kasno :wink:
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#1532 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Intense82 »

Sarajmen wrote:Ako imaš potrebu da razmijenimo mišljenje o ''dolasku Osmanlija'' na Balkan u širem smislu ili u tadašnju Bosnu u užem smislu, stojim ti na raspolaganju. A opet, ako to ne bi bilo korektno da se radi na ovoj temi, budi pametna i za mene.
Posteno od tebe :thumbup: mada je u pitanju bila provokacija :wink: Ne usudjujem se da ulazim u polemiku na tu temu jer mi je znanje o toj materiji klimavo - nemoj nikom da kazes! Ne bih bas da se javno blamiram. Ipak, znam ono najbitnije :D :D
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1533 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Smail Aga Cengic »

Woody wrote:
Smail Aga Cengic wrote: srba tad nije bilo s ove strane drine ali nikako, s hrvatima se vazda saradjivalo mada hrvatstva u Bosni nema jer tad su nasi katolici bili ponoosni na sebe i svoju zemlju.
Krivo, kolega :-) I potpuno dezorijentisano.

Odmah mi se javljaju pitanja:

1. Je li Drina Pacifik, pa da se ne može preći?
2. Je li Srbima bio zabranjen ulazak i ostanak u Bosni?
3. Kako se to "vazda" sarađivalo sa Hrvatima a Hrvatstva u Bosni nema, a zašto se nije sarađivalo sa Srbima?
4. Koji su to "naši katolici"?
5. Pa ko je onda živio u Bosni?

Ako u Bosni nije bilo Srba "ali nikako", kako onda:
Spodobi me Krist sugubim vincem, iako obaja vladicstvija ispravlati mi,pr'vije od isprva v bogum darovan'iji nam zemli Bosni, potom ze gospodu mojemu Bogu,spodobslu me naslidovati pristol mojih praroditela gospode sr'bske,mene ze videstu zemlju praroditel moih po nih ostavlsu i ne imustu svojega pastira.I idoh, v sr'bskoju zemlju zelaje i hote ukripiti pristol roditel' moih, i tamo s dsu mi vincan bih Bogim, darovanim mi vincem, na kraljevstvo praroditel moih.
Hvala ;-)
1. Drina je rijeka ali i historijska granica
2. Ne, ali su tu bili stranci
3. Pa kroz historiju je odnos Bosne i Hrvatske uvijek bio pozitivan, uz ispad iz 1993. godine koji su KOS-ovci majstorski odradili, ali inace je uvijek sve pozitivno, a zasto se ne saradjuje sa Srbima, ako si stariji od 12 godina sam ces skontati sve
4. Nasi katolici su katolici sa podrucja Bosne koji su odvajkada tu, isto narod kao i muslimani
5. Isti narod koji je zbog vjere se podijelio na Hrvate to su ti bosanski katolici i na Bosnjake koji su bosanski muslimani. Oboje je pogresno jer nisu samo muslimani Bosnjaci, u Bosni su i katolici Bosnjaci a bosanski muslimani su ti nasljednici bosanskih bogumila.

6. Jel moze izvor citata?
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1534 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Smail Aga Cengic »

Intense82 wrote:Ja kad procitam neki post tipa ovog @Smail Aginog gore, odmah vidim kol'ko je sati...
jel onda vidis u kolikom si mraku?
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#1535 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Intense82 »

Smail Aga Cengic wrote: 1. Drina je rijeka ali i historijska granica
2. Ne, ali su tu bili stranci
3. Pa kroz historiju je odnos Bosne i Hrvatske uvijek bio pozitivan, uz ispad iz 1993. godine koji su KOS-ovci majstorski odradili, ali inace je uvijek sve pozitivno, a zasto se ne saradjuje sa Srbima, ako si stariji od 12 godina sam ces skontati sve
4. Nasi katolici su katolici sa podrucja Bosne koji su odvajkada tu, isto narod kao i muslimani
5. Isti narod...
Sad mi tek nista nije jasno.
"Ispad iz 1993-ce", kakav caroban izbor rijeci.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1536 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Smail Aga Cengic »

Intense82 wrote:
Smail Aga Cengic wrote: 1. Drina je rijeka ali i historijska granica
2. Ne, ali su tu bili stranci
3. Pa kroz historiju je odnos Bosne i Hrvatske uvijek bio pozitivan, uz ispad iz 1993. godine koji su KOS-ovci majstorski odradili, ali inace je uvijek sve pozitivno, a zasto se ne saradjuje sa Srbima, ako si stariji od 12 godina sam ces skontati sve
4. Nasi katolici su katolici sa podrucja Bosne koji su odvajkada tu, isto narod kao i muslimani
5. Isti narod...
Sad mi tek nista nije jasno.
"Ispad iz 1993-ce", kakav caroban izbor rijeci.
knjigu u sake...
Intense82
Posts: 57
Joined: 17/12/2015 03:58

#1537 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Intense82 »

Smail Aga Cengic wrote:
Intense82 wrote:Ja kad procitam neki post tipa ovog @Smail Aginog gore, odmah vidim kol'ko je sati...
jel onda vidis u kolikom si mraku?
Kamo srece da je mrak. To je mrkli mrak :skoljka:
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#1538 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by bhnapoleon1 »

Objasnjavao sam vec na nekoj temi mozda cak i ovoj, Crkvi bosanskoj je jednostavno istekao rok trajanja. Dok su Kotromanici sa rusagom branili nezavinost od katolicke Ugarske Crkva Bosanska je bila dobar oslonac. Onog trenutka kada na scenu stupa novi igrac sa novom religijom jedini nacin odbrane balkanskih drzava je u savezima. Najširi i najpodesniji okvir za stvaranje saveza u datom trenutku daje crkva. Bosna se u datim trenucima nalazi rastrzana na svim stranama sa istoka prijeti osmanska sablja, oko nogu uteg Crkve bosanske koji onemogucava jasno saveznistvo sa zapadom, na zapadu uvijek agresivna i zeljna bosanske krune Ugarska (istina u Bosni se moglo prodisati nakon smrti Sigmunda Luksemburskog). Unutarnji sukobi plemica, kraljeva pozicija koja se mjenja iz sata u sat (po pitanju stvarne snage kralja).
Sigurno jedna od zanimljivijih stvari je kako su se Tvrtko II (u trecoj vladavini) i Stjepan Tomas uspjeli odrzati relativno duzi period.
Cak se Stjepan Tomas (ili Tomasevic, jbg davno se citalo) u jednom trenutku spominjao kao moguci pretndent na Ugarsku krunu, naravno to je bilo daleko od realnosti ali prilicno velika stvar je da se i prica o tome.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1539 Re: Ko je unistio srednjevjekovnu Bosnu i Crkvu Bosansku?

Post by Smail Aga Cengic »

Vecina ih je presla na islam, tu je bio kraj, bilo je dosta slicnosti sa islamom, a s druge strane je katolicka crkva nastupala uspjesno i agresivno tako da su mnogi i iz straha u zelji za osmanskom zastitom preuzeli islam.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1540 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

putokaz1 wrote:Negdje sam pronašao da je ban Kulin,nosio grčko ime,kao vazal Komnena,a kad je došao u BH,vratio se iz Grčke uzeo ime koje je domaće Bosansko ''Kulin''
a gdje si to nasao? podijeli s nama svoje znanje...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1541 Re: O kulin banu

Post by asurbanipal »

Smail Aga Cengic wrote:
putokaz1 wrote:Negdje sam pronašao da je ban Kulin,nosio grčko ime,kao vazal Komnena,a kad je došao u BH,vratio se iz Grčke uzeo ime koje je domaće Bosansko ''Kulin''
a gdje si to nasao? podijeli s nama svoje znanje...

Kulin je pravo vlaško ime...
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#1542 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

Smail Aga Cengic wrote:
putokaz1 wrote:Negdje sam pronašao da je ban Kulin,nosio grčko ime,kao vazal Komnena,a kad je došao u BH,vratio se iz Grčke uzeo ime koje je domaće Bosansko ''Kulin''
a gdje si to nasao? podijeli s nama svoje znanje...
ne znam na nekom forumu,pokušat ću nać gdje
kažu da je bio dobar vladar,poštuju ga jedni drugi i treći
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1543 Re: O kulin banu

Post by asurbanipal »

putokaz1 wrote:
Smail Aga Cengic wrote: a gdje si to nasao? podijeli s nama svoje znanje...
ne znam na nekom forumu,pokušat ću nać gdje
kažu da je bio dobar vladar,poštuju ga jedni drugi i treći

Tad nije bilo "jednih, drugih i trećih". Ne u onom smislu u kojem postoje i obitavaju danas...
putokaz1
Posts: 12409
Joined: 31/05/2014 23:56

#1544 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

da,tako je
bili pravošlavni ,rimo katolici i ''crkva bozanzka''
medjuzobno u dobrim odnozima ali pod pritizcima rima ili ponekad iztoka
1203 zam ban ''mijenja'' religiju,''(p)oztaje'' Katolik
---problemi z taztaturom
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1545 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

putokaz1 wrote:da,tako je
bili pravošlavni ,rimo katolici i ''crkva bozanzka''
medjuzobno u dobrim odnozima ali pod pritizcima rima ili ponekad iztoka
1203 zam ban ''mijenja'' religiju,''(p)oztaje'' Katolik
---problemi z taztaturom
U bosni nije bilo pravoslavnih samo u zemlji sluga, serviji...
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1546 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

asurbanipal wrote:
Smail Aga Cengic wrote:
putokaz1 wrote:Negdje sam pronašao da je ban Kulin,nosio grčko ime,kao vazal Komnena,a kad je došao u BH,vratio se iz Grčke uzeo ime koje je domaće Bosansko ''Kulin''
a gdje si to nasao? podijeli s nama svoje znanje...

Kulin je pravo vlaško ime...
Cesto se to pominje zato sto postoji lista sa vlaskim imenima i izmedju njih i Kulin...malo mi je to nedokazivo sa ove hiatorijske tacke gledista...ili imas neki cvrat dokaz?
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1547 Re: O kulin banu

Post by Patriotska_Liga »

Kulin je bio Bošnjak.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1548 Re: O kulin banu

Post by asurbanipal »

Patriotska_Liga wrote:Kulin je bio Bošnjak.
Jest. I musliman.

Beš vakat klanjao.

Original povelje na arapskom napisan.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1549 Re: O kulin banu

Post by Patriotska_Liga »

asurbanipal wrote:
Patriotska_Liga wrote:Kulin je bio Bošnjak.
Jest. I musliman.

Beš vakat klanjao.

Original povelje na arapskom napisan.
To ti kažeš. Ja mislim da je bio kršćanin.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1550 Re: O kulin banu

Post by asurbanipal »

Patriotska_Liga wrote: To ti kažeš. Ja mislim da je bio kršćanin.

Jest. Po potrebi. :mrgreen:
Post Reply