Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1551 Re: O kulin banu

Post by Patriotska_Liga »

asurbanipal wrote:
Patriotska_Liga wrote: To ti kažeš. Ja mislim da je bio kršćanin.

Jest. Po potrebi. :mrgreen:
Kako god, nije bio musliman.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#1552 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

Kotromanići su se bar 2 puta ženili sa Nemanjićima.
A imamo ostatke pravoslavnih crkava u Bijeljini i Istočnoj hercegovini.
A općenito se smatra da je Kulin vlaško ime.
Kažu ima najviše s Keltima ili Ilirima,te DaČanima?
Da li je Kulin Kotromanić? ili Boričević
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1553 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

putokaz1 wrote:Kotromanići su se bar 2 puta ženili sa Nemanjićima.
A imamo ostatke pravoslavnih crkava u Bijeljini i Istočnoj hercegovini.
A općenito se smatra da je Kulin vlaško ime.
Kažu ima najviše s Keltima ili Ilirima,te DaČanima?
Da li je Kulin Kotromanić? ili Boričević
Izvini, o kojim ostacima koje crkve pricamo?
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1554 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

asurbanipal wrote:
Patriotska_Liga wrote:Kulin je bio Bošnjak.
Jest. I musliman.

Beš vakat klanjao.

Original povelje na arapskom napisan.
:mrgreen: dobar, dobar
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1555 Re: O kulin banu

Post by asurbanipal »

Smail Aga Cengic wrote: :mrgreen: dobar, dobar

Stislo sa svih strana. Moram malo. Radi atmosfere. :mrgreen:


Nisam upratio sve postove od početka teme, ali koliko sam na brzaka vidio, ima jako kvalitetnih. Nažalost, neki se već odavno ne javljaju na forum, ili su barem promijenili nickove.

Evo jedan interesantan tekst:

Sima Ćirković - Jedan prilog o banu Kulinu

http://www.docfoc.com/sima-cirkovic-jed ... 532d6e3a4c
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#1556 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

Smail Aga Cengic wrote:
putokaz1 wrote:Kotromanići su se bar 2 puta ženili sa Nemanjićima.
A imamo ostatke pravoslavnih crkava u Bijeljini i Istočnoj hercegovini.
A općenito se smatra da je Kulin vlaško ime.
Kažu ima najviše s Keltima ili Ilirima,te DaČanima?
Da li je Kulin Kotromanić? ili Boričević
Izvini, o kojim ostacima koje crkve pricamo?
Ako je vjerovat televizija BN-Bijeljina,RTRs,te neki srpski naučni krugovi tako tvrde.
neki njihovi istoričare kažu da je Grad soli u 7/8 veku bio u srbiji,a Popo Dukljanin oko 700/800 mislim 724 u Transmontaniu ili sRbiju uvrštava Rašku i Bosnu,izmedju njih isprekidana linija.
Moralo je bit Pravoslavaca,jedan pisar kod nekog Bana ili Kralja Bosanskog javno priznaje da je istočne-pravoslavne vjere.
Ali malo, posve malo, većina su Katolici i ''Bosanska crkva'''.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1557 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

putokaz1 wrote:
Smail Aga Cengic wrote:
putokaz1 wrote:Kotromanići su se bar 2 puta ženili sa Nemanjićima.
A imamo ostatke pravoslavnih crkava u Bijeljini i Istočnoj hercegovini.
A općenito se smatra da je Kulin vlaško ime.
Kažu ima najviše s Keltima ili Ilirima,te DaČanima?
Da li je Kulin Kotromanić? ili Boričević
Izvini, o kojim ostacima koje crkve pricamo?
Ako je vjerovat televizija BN-Bijeljina,RTRs,te neki srpski naučni krugovi tako tvrde.
neki njihovi istoričare kažu da je Grad soli u 7/8 veku bio u srbiji,a Popo Dukljanin oko 700/800 mislim 724 u Transmontaniu ili sRbiju uvrštava Rašku i Bosnu,izmedju njih isprekidana linija.
Moralo je bit Pravoslavaca,jedan pisar kod nekog Bana ili Kralja Bosanskog javno priznaje da je istočne-pravoslavne vjere.
Ali malo, posve malo, većina su Katolici i ''Bosanska crkva'''.

de mi ba navedi izvor....LJPD ne postoji original samo prijepisi...a ako hoces da ja prepisem neki dokument iz 8 stoljeca gdje kaze da su se ovdje iskrcali muslimani i da smo mi vazda bili muslimani?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#1558 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

google,znam da se LjPD smatra nevjerodostojnim ali ipak daje neke podatke o našim krajevima 7-10 stoljeće.
Kako god.
Imamo li šta službeno o Bosni prije Konstatina Perfirogeneta?
ili o Boriću kao pretku Kulinovom?
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1559 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

putokaz1 wrote:google,znam da se LjPD smatra nevjerodostojnim ali ipak daje neke podatke o našim krajevima 7-10 stoljeće.
Kako god.
Imamo li šta službeno o Bosni prije Konstatina Perfirogeneta?
ili o Boriću kao pretku Kulinovom?
O Konstantin je :

1. ne postoji original

2. nikad nije bio na ovim prostorima tako da je nemoguce da pise bila sta o tome.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1560 Re: O kulin banu

Post by Patriotska_Liga »

Pa jel ovo bilo bizantijsko ili nije?
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1561 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

"Ogledalo Iliriuma iliti Dogodovstina Ilirah, Slavinah, straznji put Horvatah zvanih, od potopa, to jest godine sveta 1656" iz godine 1839, pisao Ivan Svear



Prvih 5 bosanskih Banova:

Image

IZVOR
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#1562 Re: O kulin banu

Post by putokaz1 »

Hvala nisam znao za prva 3
ali imal šta prije tog prvog
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1563 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

Iz knjige "Politische Geschichte des Koenigreichs Bosnien und Rama vom Jahre 867 bis 1741" koju je pisao Maximilian Schimek u Becu 1787. godine:

- navodi se da je Kulin Ban sin Bana Borica i da je na vlast dosao 1171. godine
- ozenio je sestru Stefana Nemanje, koja se javno izjasnjavala patarenkom
- odbranio je biskupa Radagosta od proganjanja katolickog splitskog nadbiskupa Bernarda
- Bosanski biskup Danijel je pod Kulinovom vlascu javno odbacio katolicku crkvu a Kulin ga je uzeo pod svoju zastitiu i Danijel nikad nije isporucen Vatikanu
- 1199. godine je na naredbu kralja Emerika Kulin otisao u Rim na ispit vjere, gdje ga je Papa prihvatio za katolika i Kulin je prosao bez kazne
- godine 1200. je Papa Innocenti III pisao Emeriku da mora natjerati Kulina da se odrekne patarenstva sto je Kulin napravio 1203. godine na Bilinom Polju i kaznu od 1000 Maraka srebra koje su podijeljene izmedju Papske stolice i Emerika
- cak se i u to vrijeme kad je pisana knjiga pisalo o tome kako stanovnici Bosne i nakon toliko vremena spominju vrijeme Bana Kulina kao Zlatno doba
- navodi se da je Kulin umro 1207. godine
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1564 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

Prema knjizi "Geschichtliche, politische und topografisch-statistische Beschreibung des Vilajet Bosnien, das ist das eigentliche Bosnien, nebst türkisch Croatien, der Hercegovina und Rascien" od Gustav Thoemmel, stampana 1867. godine

- Kulin Ban je sin Bana Borica
- on je 10. Ban bosanskog kraljevstva po redu
- zivio je 1168-1204. godine
- Prvi je kovao novac
- on je zapoceo sa kopanjem ruda u rudnicima, prvenstveno u Varesu
- Prvi je zapoceo razvoj zanata i trgovine sa Dubrovnikom
- Izgradio je tvrdjavu Dubrovnik kraj Varesa kao zastitu rudniku
- Pruzao je zastitu Bogomilima
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1565 Re: O kulin banu

Post by asurbanipal »

Smail Aga Cengic wrote:
de mi ba navedi izvor....LJPD ne postoji original samo prijepisi...a ako hoces da ja prepisem neki dokument iz 8 stoljeca gdje kaze da su se ovdje iskrcali muslimani i da smo mi vazda bili muslimani?

Opštepoznato je da po tekijama kruže predaje da se grupa Bošnjaka koji su zarobljeni u arapsko-bizantskim ratovima susrela sa halifom Omerom. Ovaj ih je nakon dobrog ponošanja i prihvatanja islama vratio nazad u Bosnu. :mrgreen:
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1566 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

asurbanipal wrote:
Smail Aga Cengic wrote:
de mi ba navedi izvor....LJPD ne postoji original samo prijepisi...a ako hoces da ja prepisem neki dokument iz 8 stoljeca gdje kaze da su se ovdje iskrcali muslimani i da smo mi vazda bili muslimani?

Opštepoznato je da po tekijama kruže predaje da se grupa Bošnjaka koji su zarobljeni u arapsko-bizantskim ratovima susrela sa halifom Omerom. Ovaj ih je nakon dobrog ponošanja i prihvatanja islama vratio nazad u Bosnu. :mrgreen:
Izvor: narodno predanje :mrgreen:
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1567 Re: O kulin banu

Post by Duka Dizel »

Smail Aga Cengic wrote: O Konstantin je :

1. ne postoji original

2. nikad nije bio na ovim prostorima tako da je nemoguce da pise bila sta o tome.
Kakve veze ima što sam Konstantin nije živeo na ovim prostorima? Pa ne mora car da živi baš u Kaknju, da bi znao šta tamo ima.
Uostalom, nije Konstantin sam seo u sobu, pa napisao svoje delo "O upravljanju carstvom" onako djuture i napamet.
To delo se oslanja na razne spise, dokumente i izveštaje sa terena.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#1568 Re: O kulin banu

Post by bdzs »

Duka Dizel wrote: Kakve veze ima što sam Konstantin nije živeo na ovim prostorima? Pa ne mora car da živi baš u Kaknju, da bi znao šta tamo ima.
Uostalom, nije Konstantin sam seo u sobu, pa napisao svoje delo "O upravljanju carstvom" onako djuture i napamet.
To delo se oslanja na razne spise, dokumente i izveštaje sa terena.
Sjeo car i piso, neovisno baš onako kako je bilo, ko da nije car, nego novinar CNN-a, a imo je i isturena dopisništva :lol:. Jebajiga, još da ih je naveo u fusnoti to bi bilo pravo, mislim na Kakanj, vjerovatno je tada po njemu bio u Velikoj Surbiji ili možda u Velikoj Hrvatskoj, ili možda i tamo i vamo :lol: .
Ma, naremse se ja i na cara i na njegov politički pamflet, koji je više zla nanio ovim našim prostorima nego sve vojske zajedno od Atile do Hitlera.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1569 Re: O kulin banu

Post by Duka Dizel »

Nedobrovoljac wrote: Ali da vratim na temu...pricati da je Kulin bio Bosnjak, Hrvat ili Srbin je idiotski. Niko ne brani ni jednoj naciji iz BiH da bastine njegovo nasledje
Pa jeste...Samo treba prvo precizirati šta je nasledje Kulina bana.
Njemu se čak ni ime nije zapatilo u narodu Bosne, iako je običaj vekovni da narod deci daje imena svojih vladara kako bi ga umilostivili i sačuvali sećanje na njega.
Ne znam nikog ko se zove Kulin.
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#1570 Re: O kulin banu

Post by bdzs »

Duka Dizel wrote:
Nedobrovoljac wrote: Ali da vratim na temu...pricati da je Kulin bio Bosnjak, Hrvat ili Srbin je idiotski. Niko ne brani ni jednoj naciji iz BiH da bastine njegovo nasledje
Pa jeste...Samo treba prvo precizirati šta je nasledje Kulina bana.
Njemu se čak ni ime nije zapatilo u narodu Bosne, iako je običaj vekovni da narod deci daje imena svojih vladara kako bi ga umilostivili i sačuvali sećanje na njega.
Ne znam nikog ko se zove Kulin.
Jbga da je Kulin napravio religioznu sektu možda bi se imena po njemu djeci po Bosni davala, ali sreća pa nije nego osta iza njega dokument koji svjedoči o državi Bosni i to sačuvani originali :-D . Dušmani Bosne bi ih rado zakopali kao i sve poslije njega da ne postoje, ali nemere. A što se tiče nasljeđa dovoljna je izreka ostala u narodu bosanskome za sva vremena "Od Kulina Bana i dobrijeh dana".
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1571 Re: O kulin banu

Post by Duka Dizel »

bdzs wrote:
Duka Dizel wrote: Jbga da je Kulin napravio religioznu sektu možda bi se imena po njemu djeci po Bosni davala, ali sreća pa nije nego osta iza njega dokument koji svjedoči o državi Bosni i to sačuvani originali :-D . Dušmani Bosne bi ih rado zakopali kao i sve poslije njega da ne postoje, ali nemere. A što se tiče nasljeđa dovoljna je izreka ostala u narodu bosanskome za sva vremena "Od Kulina Bana i dobrijeh dana".
Pa ne znam baš kakvo je nasledje sadržano u toj izreci.
Ako je Kulin i ostavio "dobre dane" u nasledje, oni nisu dugo potrajali, pa se danas nema šta baštiniti.

I za Titovog zemana bilo je dobrijeh dana, ali iako i oni prodjoše, ostaše bar neke fabrike, putevi i pruge da se i danas baštine. A i državnost koju BiH danas baštini, više se naslanja na zasedanje AVNOJ-a u Jajcu, nego na Kulina bana.

Kulinova povelja je svakako vredan istorijski artefakt, ali ona je darovana tadašnjim Dubrovčanima, a ne bosanskim pokoljenjima. I njome se Dubrovčanima dozvoljava da slobodno trguju preko teritorije jednog srednjevekovnog feudalca.
Dakle, danas tu povelju kao istorijski dokument baštini valjda muzej grada Dubrovnika.

Čak ni pismo kojim je pisana povelja nije zadržano i evoluiralo u neko savremeno bosansko pismo.

Ja samo odgovaram na tvrdnju forumaša koji kaže da danas sva tri naroda u BiH imaju pravo baštiniti nasledje Kulina bana.
I ja samo pitam šta tu ima da se baštini?
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#1572 Re: O kulin banu

Post by bdzs »

Znači po tebi se samo "sekte" nasljeđuju :-D i sve vezano za njih jer su one najbitnije i to je pravo nasljeđe, sve što je bilo prije i poslije njih nevaži. Ta "baština" i određuje koliko koji narod je pravi ili krivi i na koncu da li ima pravo da ima nešto što bi zvao državom.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#1573 Re: O kulin banu

Post by Duka Dizel »

bdzs wrote:Znači po tebi se samo "sekte" nasljeđuju :-D i sve vezano za njih jer su one najbitnije i to je pravo nasljeđe, sve što je bilo prije i poslije njih nevaži. Ta "baština" i određuje koliko koji narod je pravi ili krivi i na koncu da li ima pravo da ima nešto što bi zvao državom.
Ne znam zaista o kakvim sektama pišeš, a pogotovo kakve veze sekte imaju sa pravom na državu.

BiH je danas medjunarodno priznata država, ali takva kakva jeste svakako nije nasledje Kulina bana, već NOB-a, AVNOJ-a i Dejtona.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#1574 Re: O kulin banu

Post by Smail Aga Cengic »

Ako moze da se vratimo na temu...
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#1575 Re: O kulin banu

Post by Patriotska_Liga »

Ovo se stalno spominje, drugi po starosti slavenski dokument.

Koji je najstariji?
Post Reply