Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1676 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

corolla02 wrote: 09/01/2023 20:50 Ok evo za znalce; kako ovo objašnjavate

Image

Mislim generalno znam detalje ali vjerujem da neko ipak vise zna; interesuje me tumačenje
nadji orginal gdje su djeteline umjesto krstova.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1677 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Nova ili stara historija, evo pocinje popularizacija opet nakon 200 godina da su stecci zapravo Ilirski spomenici, i da ne pripadaju srednjovjekovnoj Bosni. I Ilire i Kraljevinu Bosnu smatram svojima, pa je malo tesko izabrati stranu osim cinjenicama.

Za pocetak niko od ovih sta ih susjed ugoscuje ne spominje ljiljane na steccima. Pardoniram ako je bilo zvakano, nisam na ovoj temi bio 2 godine
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BDSNlom ... x&index=64[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lVZTHEc ... x&index=53[/youtube]
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1678 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 28/02/2023 14:32 Nova ili stara historija, evo pocinje popularizacija opet nakon 200 godina da su stecci zapravo Ilirski spomenici, i da ne pripadaju srednjovjekovnoj Bosni. I Ilire i Kraljevinu Bosnu smatram svojima, pa je malo tesko izabrati stranu osim cinjenicama.

Za pocetak niko od ovih sta ih susjed ugoscuje ne spominje ljiljane na steccima. Pardoniram ako je bilo zvakano, nisam na ovoj temi bio 2 godine
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BDSNlom ... x&index=64[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lVZTHEc ... x&index=53[/youtube]
pa i jesu ilirski spomenici
a iliri su nesto poput britanije ili balkana
imaju ovakvi i onakvi ,neki se bolje razumiju neki slabije.
A bosna i srbija su bili centar te neke ilirije ,kasnije sklavinije...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1679 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 28/02/2023 15:10
pa i jesu ilirski spomenici
a iliri su nesto poput britanije ili balkana
imaju ovakvi i onakvi ,neki se bolje razumiju neki slabije.
A bosna i srbija su bili centar te neke ilirije ,kasnije sklavinije...
Pa dobro Bosna i Srbija, realno govoreci tok Neretve je vjerovatno bio najrazvijeniji dio te kraljevine, sto ga smjesta u prostor danasnje Bosne i Hrvatske, ali slazem se da je dobar dio danasnje Srbije takodjer bio razvijen.

Eh sad, ako jesu ilirski spomenici, zasto ih tvrdoglavo vezemo iskljucivo za period kraljevine Bosne.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1680 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

pa ilirija nije nikad postojala kao drzava,kraljevina ili bilo sta
to su ih prozvali grci ,isto kao i makedonce(velikim ljudima)
a usput ilirima su ih i austro-ugari zvali (nas jugoslovene jel)
a u proslosti su imali svoje teritorije i handrili se medjusobno.Pogotovo na zacetku modernog doba (od svevlada pa nadalje)
A to sto danas albanci pretenziraju da je ilirija nesto iskljucivo albansko je krivica nas samih sto smo im dopustili da nam kazu kako smo dosli odozgo negdje i naselili se na balkan i pokorili sve...i sjedi u skoli ,slusaj i suti.Pa ti sad dodje i kaze :eh ovaj obelisk sa solarnim simbolima ,piramidom i kamenom kuglom na vrhu koji je u sumi negdje oko zavidovica nema nikakve veze s tvojim precima nego je to od sefketa haljimija nane nanina nana ...vesh trala tu...
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1681 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Škobo Habu »

Nocty wrote: 28/02/2023 15:10

pa i jesu ilirski spomenici
a iliri su nesto poput britanije ili balkana
imaju ovakvi i onakvi ,neki se bolje razumiju neki slabije.
A bosna i srbija su bili centar te neke ilirije ,kasnije sklavinije...
Po čemu su ilirski spomenici?

Šta ih to tačno određuje? Ornamentika, pismo, period kada su Iliri živjeli na ovim prostorima?

Mit da su stećci ilirski je podjednako "pouzdan" koliko i tvrdnja da su isti produkt učenja Crkve Bosanske.

Ono što je činjenica jeste da prvi stećci datiraju na prostoru na kojem uticaja Crkve Bosanske nije još ni bilo, a to je jug današnje Hercegovine.

Odatle se šire ka unutrašnjosti. Na koncu, to je teritorij na kom je dominantan vlaški etnički faktor.


Fenomen stećaka je objašnjen od toliko relevantnih historičara da je uopšte glupo povezivati ih sa nekom nadri-naukom i papazjanijom od HRT-ovog "ruba znanosti".
Tromblon
Posts: 2180
Joined: 18/01/2015 19:37

#1682 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Tromblon »

Škobo Habu wrote: 08/03/2023 07:09
Nocty wrote: 28/02/2023 15:10

pa i jesu ilirski spomenici
a iliri su nesto poput britanije ili balkana
imaju ovakvi i onakvi ,neki se bolje razumiju neki slabije.
A bosna i srbija su bili centar te neke ilirije ,kasnije sklavinije...
Po čemu su ilirski spomenici?

Šta ih to tačno određuje? Ornamentika, pismo, period kada su Iliri živjeli na ovim prostorima?

Mit da su stećci ilirski je podjednako "pouzdan" koliko i tvrdnja da su isti produkt učenja Crkve Bosanske.

Ono što je činjenica jeste da prvi stećci datiraju na prostoru na kojem uticaja Crkve Bosanske nije još ni bilo, a to je jug današnje Hercegovine.

Odatle se šire ka unutrašnjosti. Na koncu, to je teritorij na kom je dominantan vlaški etnički faktor.


Fenomen stećaka je objašnjen od toliko relevantnih historičara da je uopšte glupo povezivati ih sa nekom nadri-naukom i papazjanijom od HRT-ovog "ruba znanosti".
Evo ja mislim da nije dovoljno objašnjen. Ima još milion nejasnoća oko stećaka.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1683 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Škobo Habu »

Tromblon wrote: 08/03/2023 09:33
Evo ja mislim da nije dovoljno objašnjen. Ima još milion nejasnoća oko stećaka.
Objašnjen je, samo ti nisi čitao dovoljno.

Imaš monografiju o stećcima od Dubravka Lovrenovića, probaj sa njom za početak. Najpoznatiji i najcjenjeniji bosansko-hercegovački medievalist.
Tromblon
Posts: 2180
Joined: 18/01/2015 19:37

#1684 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Tromblon »

Škobo Habu wrote: 08/03/2023 09:52
Tromblon wrote: 08/03/2023 09:33
Evo ja mislim da nije dovoljno objašnjen. Ima još milion nejasnoća oko stećaka.
Objašnjen je, samo ti nisi čitao dovoljno.

Imaš monografiju o stećcima od Dubravka Lovrenovića, probaj sa njom za početak. Najpoznatiji i najcjenjeniji bosansko-hercegovački medievalist.
Dokle više unižavanje. Svi su glupi, nenačitani i sl. Pročitao sam Lovrenovića,. Plus druge knjige, plus pregledanih dokumentaraca. I ako nakon neke knjige nemaš još pitanja trebao bi se zapitati zašto je to tako.

Mene zanima mnogo stvari koje su ili slabo ili nikako objašnjene.

Prvo, vremenski period izrade. Kada se počelo i zašto se prestalo. Nemoj samo o Osmanlijama kao uzroku prestanka izrade stećaka.

Dalje, geografske lokacije. Za neke je jasno i objašnjivo, ali za većinu ne. Zašto su neki bili nadgrobni spomenici, a neki ne. Natpisi...

Pitanja se i dalje vežu.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1685 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Škobo Habu »

Tromblon wrote: 08/03/2023 10:02

Dokle više unižavanje. Svi su glupi, nenačitani i sl. Pročitao sam Lovrenovića,. Plus druge knjige, plus pregledanih dokumentaraca. I ako nakon neke knjige nemaš još pitanja trebao bi se zapitati zašto je to tako.

Mene zanima mnogo stvari koje su ili slabo ili nikako objašnjene.

Prvo, vremenski period izrade. Kada se počelo i zašto se prestalo. Nemoj samo o Osmanlijama kao uzroku prestanka izrade stećaka.

Dalje, geografske lokacije. Za neke je jasno i objašnjivo, ali za većinu ne. Zašto su neki bili nadgrobni spomenici, a neki ne. Natpisi...

Pitanja se i dalje vežu.
Nisi čitao, jer da jesi - 90 % odgovora bi našao kod Lovrenovića, Wentzelove itd.

Nisu sa Osmanlijama prestali da se izrađuju stećci, već su samo prešli u drugačiju fazu. Tih primjera se i danas može naći.
Tromblon
Posts: 2180
Joined: 18/01/2015 19:37

#1686 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Tromblon »

Škobo Habu wrote: 08/03/2023 10:06
Tromblon wrote: 08/03/2023 10:02

Dokle više unižavanje. Svi su glupi, nenačitani i sl. Pročitao sam Lovrenovića,. Plus druge knjige, plus pregledanih dokumentaraca. I ako nakon neke knjige nemaš još pitanja trebao bi se zapitati zašto je to tako.

Mene zanima mnogo stvari koje su ili slabo ili nikako objašnjene.

Prvo, vremenski period izrade. Kada se počelo i zašto se prestalo. Nemoj samo o Osmanlijama kao uzroku prestanka izrade stećaka.

Dalje, geografske lokacije. Za neke je jasno i objašnjivo, ali za većinu ne. Zašto su neki bili nadgrobni spomenici, a neki ne. Natpisi...

Pitanja se i dalje vežu.
Nisi čitao, jer da jesi - 90 % odgovora bi našao kod Lovrenovića, Wentzelove itd.

Nisu sa Osmanlijama prestali da se izrađuju stećci, već su samo prešli u drugačiju fazu. Tih primjera se i danas može naći.
Profa Škobu u akciji dijeljenja lekcija. Previše si nadobudan za moj ukus. Zato imaš mahanje od mene i mandal na pokušaj razgovora.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1687 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by fortaleza »

Mi uglavnom nismo potomci Ilira već doseljeno stanovništvo.

Ilirski narodi su bili uglavnom J haplogrupe i genetski su najsličniji današnjim Kataloncima mada su i oni miks.

Kod nas dominira I2a s prostora jugozapadne Ukrajine i jugoistočne Poljske i R1a koju nazivamo "slavenskom".

J2 haplogrupe je u tragovima na prostoru zapadnog Balkana.
Seawolf
Posts: 7745
Joined: 14/06/2012 22:59

#1688 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Seawolf »

fortaleza wrote: 08/03/2023 18:51 Mi uglavnom nismo potomci Ilira već doseljeno stanovništvo.

Ilirski narodi su bili uglavnom J haplogrupe i genetski su najsličniji današnjim Kataloncima mada su i oni miks.

Kod nas dominira I2a s prostora jugozapadne Ukrajine i jugoistočne Poljske i R1a koju nazivamo "slavenskom".

J2 haplogrupe je u tragovima na prostoru zapadnog Balkana.
Y-DNA haplogrupa koja je "povučena" od pripadnika Ilirskih plemena je i R1b BY-611.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1689 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by fortaleza »

Seawolf wrote: 08/03/2023 19:40
fortaleza wrote: 08/03/2023 18:51 Mi uglavnom nismo potomci Ilira već doseljeno stanovništvo.

Ilirski narodi su bili uglavnom J haplogrupe i genetski su najsličniji današnjim Kataloncima mada su i oni miks.

Kod nas dominira I2a s prostora jugozapadne Ukrajine i jugoistočne Poljske i R1a koju nazivamo "slavenskom".

J2 haplogrupe je u tragovima na prostoru zapadnog Balkana.
Y-DNA haplogrupa koja je "povučena" od pripadnika Ilirskih plemena je i R1b BY-611.
Da, zaboravio sam na to. J2 je bila zastupljenija.blize primorju, što se ide prema unutrašnjosti R1b dobija na značaju.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1690 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

fortaleza wrote: 08/03/2023 18:51 Mi uglavnom nismo potomci Ilira već doseljeno stanovništvo.

Ilirski narodi su bili uglavnom J haplogrupe i genetski su najsličniji današnjim Kataloncima mada su i oni miks.

Kod nas dominira I2a s prostora jugozapadne Ukrajine i jugoistočne Poljske i R1a koju nazivamo "slavenskom".

J2 haplogrupe je u tragovima na prostoru zapadnog Balkana.
a jesi li potomak bessa? bosone ?
sta uopste znaci bosna?

Bo je stara rijec za zivot
a Bos je stara rijec za Sol
Bez soli nema zivota
zato danas kad si bo-lestan to znaci da imas less of life(odmanjak od zivota)
jer less je od nase rijeci lish ili lishiti (lish)
kad je jezik putovao sjevernije izgubilo se Sh ,zamjenjena su slova kao v i b
ili skracene rijeci poput book ili buch na njemackom
sto dolazi od bukve gdje su se kore trgale od drveta i rune na njima shkrabale(schreiben na njemacki) script itd
Tursku smo nazvali po tome jer su trgovci...dakle nose ime koje su im nasi pretci dali
Kao i Dojchi ,kao i britki kao i danci ili Chesi(od chelnika ili nacelnika) (njihovog vodje)
Koji su se opet zakrvili u BOhemiji i napravili kasnije Bavarsku
A rijec Bos danas znaci sef koje je iz Holandije "pocelo"
jer ko je u proslosti kontrolisao Solane taj je bio i glavni jer frizidera nije bilo
a zna se da bez tog nisi mogao cuvati meso a da se ne pokvari

kakve grupe kakva krva zrncad
Sve je to pocelo iz Kaknja,Butmira,Vinche,Starcheva...tu gdje su sad najveci gradovi tu je i prije bilo tako( manjem broju naravno)
I ako se iko doselio to su bili potomci od onih koji su generacijama prije krenuli na sjever jer su htjeli svoju zemlju koje je bilo na pregrst kad se led otopio.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1691 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

fortaleza wrote: 08/03/2023 18:51 Mi uglavnom nismo potomci Ilira već doseljeno stanovništvo.

Ilirski narodi su bili uglavnom J haplogrupe i genetski su najsličniji današnjim Kataloncima mada su i oni miks.

Kod nas dominira I2a s prostora jugozapadne Ukrajine i jugoistočne Poljske i R1a koju nazivamo "slavenskom".

J2 haplogrupe je u tragovima na prostoru zapadnog Balkana.
Mislim da dolazimo u period kada taj dio zvanicne historije zaista mora da se proispita. Takvo pomjeranje stanovnistva bi zaista ostalo tragove, toliko pomjeranje stanovnistva da je jednostavno upilo domace stanovnistvo.

Dakle ili smo bili tu, ili je kretanje stanovnistva islo obrnuto, iz toplijih krajeva prema sjeveru. Mislim mi imamo civilizacije 3500 godina prije nove ere, ako ne i starije, i pri tome ne mislim na vanzemaljce i piramide. Mislim da polagano dolazimo do zakljuca da je neko ipak doveo odredjene grupe ljudi sa sjevera da bi upravljali nama, ali tesko da mozemo govoriti o totalnom remontu stanovnistva.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1692 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

dr_Evil wrote: 23/08/2023 13:05
fortaleza wrote: 08/03/2023 18:51 Mi uglavnom nismo potomci Ilira već doseljeno stanovništvo.

Ilirski narodi su bili uglavnom J haplogrupe i genetski su najsličniji današnjim Kataloncima mada su i oni miks.

Kod nas dominira I2a s prostora jugozapadne Ukrajine i jugoistočne Poljske i R1a koju nazivamo "slavenskom".

J2 haplogrupe je u tragovima na prostoru zapadnog Balkana.
Mislim da dolazimo u period kada taj dio zvanicne historije zaista mora da se proispita. Takvo pomjeranje stanovnistva bi zaista ostalo tragove, toliko pomjeranje stanovnistva da je jednostavno upilo domace stanovnistvo.

Dakle ili smo bili tu, ili je kretanje stanovnistva islo obrnuto, iz toplijih krajeva prema sjeveru. Mislim mi imamo civilizacije 3500 godina prije nove ere, ako ne i starije, i pri tome ne mislim na vanzemaljce i piramide. Mislim da polagano dolazimo do zakljuca da je neko ipak doveo odredjene grupe ljudi sa sjevera da bi upravljali nama, ali tesko da mozemo govoriti o totalnom remontu stanovnistva.
Ma nema sanse.Ko moze osvojiti naseljenu Bosnu? pokorit domace i uselit svoje?Ne moze je niko osvojit silom onakvu brdovitu
Jedino drugim putevima(religijom)
Normalno da je islo obrnuto jer nista nije zivjelo na sjeveru pocevsi od Austrije.
Pogledaj rijec za snijeg
svi koriste tu rijec u evropi osim poenkih kao madjara
S-njegom(s mekocom) schne ili snow (jel to odozgo doslo il odozdo?)
a girl(djevojcica) ogrlica(zagrljaj)
a boy? (bojnik) ratnik(mladi momci idu u rat a zene grle
A bitka? battle? bat? od velikog brata (Bate)(batona) koju si bili poglavari svojih plemena
a pleme dasitiani? ilirsko pleme a?
dastijani? kakvi dasitjani? daesitae?
da nisu mozda dostojni?
ko zove nasu musku djecu dasama i odkud engleska rijec audacious?
Bosna je jedan djed ukovrdzali Koji je zaboravio sopstvenog sebe i izgubio dodir s divanom koji je nekad imao.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1693 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by dr_Evil »

Nocty wrote: 23/08/2023 14:06
dr_Evil wrote: 23/08/2023 13:05

Mislim da dolazimo u period kada taj dio zvanicne historije zaista mora da se proispita. Takvo pomjeranje stanovnistva bi zaista ostalo tragove, toliko pomjeranje stanovnistva da je jednostavno upilo domace stanovnistvo.

Dakle ili smo bili tu, ili je kretanje stanovnistva islo obrnuto, iz toplijih krajeva prema sjeveru. Mislim mi imamo civilizacije 3500 godina prije nove ere, ako ne i starije, i pri tome ne mislim na vanzemaljce i piramide. Mislim da polagano dolazimo do zakljuca da je neko ipak doveo odredjene grupe ljudi sa sjevera da bi upravljali nama, ali tesko da mozemo govoriti o totalnom remontu stanovnistva.
Ma nema sanse.Ko moze osvojiti naseljenu Bosnu? pokorit domace i uselit svoje?Ne moze je niko osvojit silom onakvu brdovitu
Jedino drugim putevima(religijom)
Normalno da je islo obrnuto jer nista nije zivjelo na sjeveru pocevsi od Austrije.
Pogledaj rijec za snijeg
svi koriste tu rijec u evropi osim poenkih kao madjara
S-njegom(s mekocom) schne ili snow (jel to odozgo doslo il odozdo?)
a girl(djevojcica) ogrlica(zagrljaj)
a boy? (bojnik) ratnik(mladi momci idu u rat a zene grle
A bitka? battle? bat? od velikog brata (Bate)(batona) koju si bili poglavari svojih plemena
a pleme dasitiani? ilirsko pleme a?
dastijani? kakvi dasitjani? daesitae?
da nisu mozda dostojni?
ko zove nasu musku djecu dasama i odkud engleska rijec audacious?
Bosna je jedan djed ukovrdzali Koji je zaboravio sopstvenog sebe i izgubio dodir s divanom koji je nekad imao.
Tako nekako. Kazu doslo petero brace i 2 sestre kod Hrvata iz od oka Ceske, i pokorili domace stanovnistvo. Cesi kazu njihova verzije, doslo sedmero brace i sestara iz danasnje Hrvatske i naselili Cesku. Kako god ja sam pricao u Pragu nas jezik, i mogao se uveliko sporazumit.

Ma ja zaista mislim da su nama Rimljani ili Bizantci dovodili neke sa strane da upravljaju sa nama, kao danas Herr Schmidta ili svojevremeno Kalaja, ali ne pusim pricu o masovnom naseljavanju. Moguce da su ostavili neke svoje toponime koje i danas drzimo.

Sada ne treba da brkamo vremena i stoljeca, doseljavanje Slavena kod nas od oka sedmo stoljece.. pomjeranje stanovnistva naseg prema sjeveru se moralo desit mnogo ranije, vjerovatno prije Rima. Ovo doseljavanje nekoga i necega se desilo, ali ne moze biti price o masovnim migracijama.

Nas najvise jebe sto svako ko je dolazio sve nam je uzimao i palio, nista sacuvano nemamo. Odgovor sta se desilo ovdje moze dati samo Venecija ili Rim, i to ako zele.

Dobro, mogu ja imati svoja misljenja o svemu tome, ali nazalost, meni je ucit historiju kako nam je prostru.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1694 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

ne postoje sloveni,odnosno ne postoji to ime prije 9tog vijeka
postoji samo ime srbi (gdje god zivis to je tvoja srbija) sredina bivanja
niko se ne pita kako su se sloveni zvali prije tog?
problem je sto je to ime dobilo na losem glasu jer su izgubili svoje ime raschani i predali ga rusima.
A sebe ostavili na milost i nemilost i podanost grcima koji su trovachi kao i Putin danas.
Predali su kult slave i kult predaka i promjenili ga u "kad se prvi predak pohriscanio/pogrchio)
pa su sad zbunjeni kao i njihovi rodjaci Bosnjani.

Sto se tice horbata to su takodjer rodjaci(horbati ili sorbati)
I nisu dosli iz irana niti iz ceske nego su dosli odatle gdje su i sad.
I cesi su upravu ...Sto je vise ljudi bio na balkanu to su se mladji selili a stariji je ostajao samo,
Ovdje se radi o jednoj porodicnoj sapunici.Recimo gdje je danas Albanija ti ljudi su naselili Finsku
Gdje je Bosna (Svedska) a Srbija Ukrajina i Rusija ,Hrvatska-Cheshka.
Besi su bili glavni u podizanju duhovnog morala u nekadasnjoj domaviji ili sklaviniji kako se kasnije nazvala
Besi su ti koji i dan danas zabavljaju i imaju medju najpopularnijim komicarima,pjevacima
Sveti Nikita im je donio hor jevandjela i smirio je brdske vukove s time kako pise u istoriji.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1695 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by TheMule »

Nocty wrote: 23/08/2023 14:43 ne postoje sloveni,odnosno ne postoji to ime prije 9tog vijeka
postoji samo ime srbi (gdje god zivis to je tvoja srbija) sredina bivanja
niko se ne pita kako su se sloveni zvali prije tog?
problem je sto je to ime dobilo na losem glasu jer su izgubili svoje ime raschani i predali ga rusima.
A sebe ostavili na milost i nemilost i podanost grcima koji su trovachi kao i Putin danas.
Predali su kult slave i kult predaka i promjenili ga u "kad se prvi predak pohriscanio/pogrchio)
pa su sad zbunjeni kao i njihovi rodjaci Bosnjani.

Sto se tice horbata to su takodjer rodjaci(horbati ili sorbati)
I nisu dosli iz irana niti iz ceske nego su dosli odatle gdje su i sad.
I cesi su upravu ...Sto je vise ljudi bio na balkanu to su se mladji selili a stariji je ostajao samo,
Ovdje se radi o jednoj porodicnoj sapunici.Recimo gdje je danas Albanija ti ljudi su naselili Finsku
Gdje je Bosna (Svedska) a Srbija Ukrajina i Rusija ,Hrvatska-Cheshka.
Besi su bili glavni u podizanju duhovnog morala u nekadasnjoj domaviji ili sklaviniji kako se kasnije nazvala
Besi su ti koji i dan danas zabavljaju i imaju medju najpopularnijim komicarima,pjevacima
Sveti Nikita im je donio hor jevandjela i smirio je brdske vukove s time kako pise u istoriji.

Kako to,kad se spominju 518? Veliki broj plemena, grupisani pod imenom Sklaveni; i povezani sa Zapadnim i Istocnim Slavenima. Meni uvijek smijesno kad cujem nacionaliste i njihove lude ideje o Srbima kao jedinom plemenu na ovim prostorima, kad je tu bilo vjerovatno 50+ plemena, kao sto je i obicno kod svih varvarskih naroda.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1696 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

jedno je pleme a drugo je kolko su ta plemena bila bliska lingvisticki.U bosni npr imas rijeci koje se koriste u rusiji danas.Iz centralne bosne naglasak tj....Ljes za shumu (od ljeski) eto umjesto to ili eta...Ili tam ujesto tamo...Sto dalje ides od centra to se vise jezik mjenja ,i istocno i zapadno...Zato je stadardni nepostojedci srpsko-hrvatski uzet bas iz BiH.Jer nije ni Tam ni Vam ...Ali je odnesen svukud po evropi
I bio je drugaciji
Svoboda na ruskom jer Bo je stara rijec za zivot ( svudgje zivot) dok smo mi reformisali i unaprijedili kao srpski umjesto srbski ili zamjenili B i V u rusiji je ostao arhaicki govor.Zato i jesu nakaradni tako...I ne radi se o nacionalizmu nego o lingvistici
to mjesanje je i pomutilo umove ,mjesanje lingvistike ili nacionalizam sa religijom
jel ti citas sta ja pisem?
sr(sredina) bi(bivanje)
to nije nacija ali je postala,to je lingvisticki stari izraz za ljude koji zive tu gdje zive...
Idi malo iz bosne,nauci druge jezike(engleski npr)
vrijeme (weather) (vedro)
sestra(sister) sa svoje strane
brat (onaj kome se prvom obracas)

lingvistika a ne nacionalizam...

tor(tornjak) bosanski pas i zagradjeni prostor za ovce
gol na njemacki(tor)
story(pricha)(preach)
s-tory kad pricas pricu ona se sastoji od neceg unutra
ili store(skladiti ili prodavnica)
zato je torba torba
(tvoji zivotni sastojci unutar neceg)
da bi otkljucao nas jezik moras mislit kao ljudi sto su mislili prije 5 000 godina.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1697 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by TheMule »

Nocty wrote: 25/08/2023 23:57 jedno je pleme a drugo je kolko su ta plemena bila bliska lingvisticki.U bosni npr imas rijeci koje se koriste u rusiji danas.Iz centralne bosne naglasak tj....Ljes za shumu (od ljeski) eto umjesto to ili eta...Ili tam ujesto tamo...Sto dalje ides od centra to se vise jezik mjenja ,i istocno i zapadno...Zato je stadardni nepostojedci srpsko-hrvatski uzet bas iz BiH.Jer nije ni Tam ni Vam ...Ali je odnesen svukud po evropi
I bio je drugaciji
Svoboda na ruskom jer Bo je stara rijec za zivot ( svudgje zivot) dok smo mi reformisali i unaprijedili kao srpski umjesto srbski ili zamjenili B i V u rusiji je ostao arhaicki govor.Zato i jesu nakaradni tako...I ne radi se o nacionalizmu nego o lingvistici
to mjesanje je i pomutilo umove ,mjesanje lingvistike ili nacionalizam sa religijom
jel ti citas sta ja pisem?
sr(sredina) bi(bivanje)
to nije nacija ali je postala,to je lingvisticki stari izraz za ljude koji zive tu gdje zive...
Idi malo iz bosne,nauci druge jezike(engleski npr)
vrijeme (weather) (vedro)
sestra(sister) sa svoje strane
brat (onaj kome se prvom obracas)

lingvistika a ne nacionalizam...

tor(tornjak) bosanski pas i zagradjeni prostor za ovce
gol na njemacki(tor)
story(pricha)(preach)
s-tory kad pricas pricu ona se sastoji od neceg unutra
ili store(skladiti ili prodavnica)
zato je torba torba
(tvoji zivotni sastojci unutar neceg)
da bi otkljucao nas jezik moras mislit kao ljudi sto su mislili prije 5 000 godina.
Nisam misio da si nacionalista, vec ta prica je slicna onim sto govore nacionalisti. Tvoja je alternativna historija koja crpi energiju kroz lingvistiku, ali sve je to slabo. Naravno da ima slicnih rijeci, ljudi su se mjesali migracijama, ali i trgovinom, bilo bi cudno da nema. Julije Cezar je reko da vijest ide sa jedne strane Galije na drugu za jedan dan. Nije cudno sto bi Britoni, Germani, ili Norsi imali nekih nasih rijeci. Mi imamo dosta njihovih.

To sr(edina) bi(vanje) je vrlo tanak i prenapuhan "dokaz". Nece to niko razuman prihvatiti.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1698 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

samo rijec postoji,nema nacija...
postoje energetske linije i ukrstenja tih linija.I na tim mjestima su zemljine chakre
kao uluru ili mount everest ,a u centru (ako mozemo to nazvat centar) je piramida u egiptu
i ona sluzi kao pojacalo.Nacije su produkt tih razlicitih energija koje struje zemljom dok ujedno i zemlja kuca
istom frekvencijom kao i ljudsko srce.Skup ljudi koji je potekao sa juga a ne sjevera.Dakle nema mi njihovim nego samo oni nasih.
Jer su to nasa cheljad(children) (dren) (drenac) znas ti da se kod nas drugacije pricalo? davno...
Imas pleme kao Bozhune koji su naselili ukrajinu (mislim da je bosansko pleme),Imas Ceshku od chelnika i bajavar (bayern) znas sta je baja? isto chelnik...
nema tu sloge,razumijes? svako sebi...
srbi...
samo ima interes i lova,dok se narod krka

Bagdad(bogom dat)
jel ti znas sta smo mi njima nosili nekad?
s kakvim slonovima se tukli po inidiji s nasim masinama (drvenim) kamenim i sta sve nisu imali
pa i tesla kad dodje,pa i kad ti nadju prirodnu piramidu kod kuce i kamene kugle
opet nije to to?
a sta je?
tko je ta?
da prostis...
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1699 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

Pelasgi
(veliki ljudi)

kud ces dalje kad od vajkada igraci iz Albanije udju u sam vrh NBA npr i budu vrlo zapamceni za njihov ucinak
u tom SHportu!
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#1700 Re: Srednjovjekovna Bosna

Post by Nocty »

dolazili su naravno ljudi sa sjevera nazad na jug ali nikad Da jedni narodi ili rase pokore druge,nego samo mjesanje
i ti sto su dosli sa sjevera su potomci onih koji su generacijama prije njih napustili balkan.Ako se na sumerskom za usne kaze shaptu
ili rijec dur za zid onda vidimo prenos to tvoje ali da bi se studiralo mora se na selo ic a ne u skolu...jer tamo ce samo vrijeme protracit.
Osim ako se neka ljubav stvori,jedino je vrijedno tog bilo.Srednjovjekovna Bosna uopste nije interesantna ale je vazna za dalje uvidjaje
Njena proslost je mnogo starija prije pisane rijeci ,pa i dalje u svojim "akademijama" cuvaju po svijetu dokumente koji sveti ili vazni i zovu ih "scriptama" dok je to kod nas shrkabalica postala.Ili igra scrible.
Samo je postojao zivot u sumeru i na balkanu i na jugu spanije i francuske i grcke(gdje grci jos nisu ni dosli) Ta linija uglavnom juzna
izrael,turska...zato je uvjek belaj u izraelu ,jer su u centru davnih migracija i inace u centru sve gaa...
Ko i Bosna.Al vole ljudi piskarat tajne "skripte" i sakrivat po pecinama pustinsjkim
da bi to kasnije imalo direktan uticaj na sredjnovjekovnu bosnu
A sto je najgore krili su bas zbog tog da se ne protumaci pogresno.
Eto zasto je lingvistika vazna
a ne sto je zanmiljivo da je lajk (like) (likeness) od rijeci lik (oblik)
(obelisk).AL nema veze,valjda mora tako.Amnezija je urodjena u covjeku isto kao kad djete kupi novu video igricu
nebi bilo drazi da vec zna sta treba da radi i kakva je.Samo nama uvjek govore kakva je ,to je zanimljivo....
Post Reply