Srednjobosanski kanton/županija

bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#1 Srednjobosanski kanton/županija

Post by bitef »

Prema podacima FIP-a i AFIP-a, agencija, kojim su pravne osobe u BiH dužne dostavljati godišnja financijska izvješća i koje svoje podatke daju za javnost uz plaćanje pristojbe, prvih deset tvrtki po poslovnoj aktivnosti u Srednjobosanskoj županiji su:

TOP 10 po prihodima od prodaje:
1. FIS d.o.o. Vitez
2. BOREAS d.o.o. Kreševo
3. KIM TEC d.o.o Vitez
4. ECONOMIC d.o.o. Vitez
5. TIOIL d.o.o. Stara Bila
6. SARAJEVSKI KISELJAK d.d. Kiseljak
7 .SAB d.o.o Busovača
8. UTD "BEST" d.o.o. Travnik
9. ECOS d.o.o. Vitez
10. KORLEA d.o.o. Jajce

Svih deset tvrtki je u vlasništvu Hrvata.

Po meni je očito raslojavanje po etničkom šavu u ovoj mješovitoj županiji. Zašto dolazi do evidentnog raslojavanja u ekonomskom razvitku područja u istom podneblju, sa različitim etničkim življem? :?
Administartivna jedinica bi trebala obuhvaćati ljude sličnih i istih vrijednosti, sličnog mentaliteta, ali ovdje izgleda da nije tako.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by karanana »

pa kakve veze ima ako su u svih 10 firmi vlasnici hrvati?
sta je tvoja poenta?
kakvo bola raslojavanje?
ovo je slobodna zemlja, ekonomija je liberalnog karaktera. ko brani nekom jevreju ili ciganu da bude broj 1 na ovoj listi a da ne govorim o tome ko brani jednom bosnjaku.
nisu ovih 10 hrvata krivi sto su bosnjaci vecinom begovi i usjedilice.
jeli treba uzeti 5 firmi sa ove liste i dati ih bosnjama? ili da idemo 3-3-3-1 za ostale?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by nellington »

Pitanje o naslovu: zar nije naziv županija proglašen neustavnim? Što se same teme tiče, radi se o privrednoj/gospodarskoj strategiji, što je riječ koja minderlijama iz karananinog posta nedostaje u rječniku.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#4 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by bitef »

karanana wrote:pa kakve veze ima ako su u svih 10 firmi vlasnici hrvati?
sta je tvoja poenta?
kakvo bola raslojavanje?
ovo je slobodna zemlja, ekonomija je liberalnog karaktera. ko brani nekom jevreju ili ciganu da bude broj 1 na ovoj listi a da ne govorim o tome ko brani jednom bosnjaku.
nisu ovih 10 hrvata krivi sto su bosnjaci vecinom begovi i usjedilice.
jeli treba uzeti 5 firmi sa ove liste i dati ih bosnjama? ili da idemo 3-3-3-1 za ostale?
Pa poanta i jeste da ti ljudi evidentno ne dijele isti sustav vrijednosti, a financiraju i troše iz iste kase.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by karanana »

bitef wrote:
karanana wrote:pa kakve veze ima ako su u svih 10 firmi vlasnici hrvati?
sta je tvoja poenta?
kakvo bola raslojavanje?
ovo je slobodna zemlja, ekonomija je liberalnog karaktera. ko brani nekom jevreju ili ciganu da bude broj 1 na ovoj listi a da ne govorim o tome ko brani jednom bosnjaku.
nisu ovih 10 hrvata krivi sto su bosnjaci vecinom begovi i usjedilice.
jeli treba uzeti 5 firmi sa ove liste i dati ih bosnjama? ili da idemo 3-3-3-1 za ostale?
Pa poanta i jeste da ti ljudi evidentno ne dijele isti sustav vrijednosti, a financiraju i troše iz iste kase.
aha, sad sam tek skonto koju stranu predstavljas. ali opet te ne razumijem. 10 najvecih firmi SB kantona, 10 vlasnika hrvata. svi vjerovatno imaju fina primanja, imaju dobra auta, kuce, bazene....jeli tako? zive najvecim dijelom od bosnjackih musterija, jeli tako? u cemu je onda problem? jeli mozda problem sto ti nisi jedan od onih 10? zasto se ti brines sto bosnjo nema merdzu i sto je jado?
ko trosi iz iste kase? gudelj i stanic i neki bosnjo?
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#6 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by bitef »

karanana wrote:
bitef wrote:
karanana wrote:pa kakve veze ima ako su u svih 10 firmi vlasnici hrvati?
sta je tvoja poenta?
kakvo bola raslojavanje?
ovo je slobodna zemlja, ekonomija je liberalnog karaktera. ko brani nekom jevreju ili ciganu da bude broj 1 na ovoj listi a da ne govorim o tome ko brani jednom bosnjaku.
nisu ovih 10 hrvata krivi sto su bosnjaci vecinom begovi i usjedilice.
jeli treba uzeti 5 firmi sa ove liste i dati ih bosnjama? ili da idemo 3-3-3-1 za ostale?
Pa poanta i jeste da ti ljudi evidentno ne dijele isti sustav vrijednosti, a financiraju i troše iz iste kase.
aha, sad sam tek skonto koju stranu predstavljas. ali opet te ne razumijem. 10 najvecih firmi SB kantona, 10 vlasnika hrvata. svi vjerovatno imaju fina primanja, imaju dobra auta, kuce, bazene....jeli tako? zive najvecim dijelom od bosnjackih musterija, jeli tako? u cemu je onda problem? jeli mozda problem sto ti nisi jedan od onih 10? zasto se ti brines sto bosnjo nema merdzu i sto je jado?
Uopće se ne brinem. Upućujem na evidentno ekonomsko raslojavanje. Da su Hrvati ekonomski jači per capita u Federaciji. Društveno uređenje bi to trebalo pratiti.

I kakve veze koje su mušterije. I Nijemcima je netko mušterija, što bi to trebalo značiti, tko je komu mušterija u ekonomiji? Nijemci imaju ogroman suficit na sa balkanskim zemljama. Po tebi Nijemci žive na račun Balkanaca? Prvi put vidim takvo poimanje stvari u ekonomiji.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by karanana »

ma nije mi jasno. imamo 10, hajmo reci, uspjesnih ljudi. ne znam ko su, znam da je gudelj dobar i uspjesan covjek, za ostale ne znam, stanic mi je onako sumnjiv sto se privrede tice, ali to nije tema. igrom slucaja oni su hrvati, igrom slucaja su u 50/50 kantonu. bosnjaci kupuju kod njih i bogate ih, jeli tako? pa super. koje je rjesenje? jeli otvaranje bosnjackog fisa i ekonomika pa da onda imamo i 2-3 bogata bosnjaka?

zasto uporedjujes BiH i njemacku. ovdje govorimo o istoj zemlji samo o drugim nacionalnostima vlasnika i potrosaca. ne postoji trgovinski deficit unutar jedne zemlje. sta bosnjaci u trgovinskom deficitu u odnosu na hrvate u SB kantonu? nema tu logike. svi oni placaju poreze i jedna je drzava/kanton iznad njih.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#8 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by osa »

ekonomiju i ploitiku ne bi trebalo miješati, nego ako je ikako moguće što više to izbjeći.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#9 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by bitef »

karanana wrote:ma nije mi jasno. imamo 10, hajmo reci, uspjesnih ljudi. ne znam ko su, znam da je gudelj dobar i uspjesan covjek, za ostale ne znam, stanic mi je onako sumnjiv sto se privrede tice, ali to nije tema. igrom slucaja oni su hrvati, igrom slucaja su u 50/50 kantonu. bosnjaci kupuju kod njih i bogate ih, jeli tako? pa super. koje je rjesenje? jeli otvaranje bosnjackog fisa i ekonomika pa da onda imamo i 2-3 bogata bosnjaka?

zasto uporedjujes BiH i njemacku. ovdje govorimo o istoj zemlji samo o drugim nacionalnostima vlasnika i potrosaca. ne postoji trgovinski deficit unutar jedne zemlje. sta bosnjaci u trgovinskom deficitu u odnosu na hrvate u SB kantonu? nema tu logike. svi oni placaju poreze i jedna je drzava/kanton iznad njih.
U SBŽ je 65:35 odnos u korist Bošnjaka muslimana.


U Hercegovačko -neretvanskoj je 60:40 za Hrvate u stanovništvu

TOP 20. (prema podacima FIP-a i AFIP-a)
ALUMINIJ d.d. Mostar
JP "Elektroprivreda HZ HB" d.d. Mostar
JP HT d.o.o. Mostar
ATACO d.o.o. Mostar
Hercegovinalijek d.o.o. Mostar
MERKUR d.d. Sarajevo (Mostar)
FERRO-KEŠ d.o.o.Mostar
LEDO d.o.o. Citluk
Ustanova KLINICKA BOLNICA Mostar
MELCOM d.o.o. Mostar
CIRCLE INTERNATIONAL d.o.o. Međugorje
FE - AL d.o.o. Mostar
SUPER - NOVA d.o.o. Mostar
INTERKOMERC d.o.o. Mostar
PTP "HERCEGOVINAVINO" D.O.O. Mostar
D.O.O. "H.P.INVESTING" Export-Import Mostar
UNION-FOODS d.o.o. Čitluk
DACA-COMMERCE d.o.o. Mostar
MALIŠIĆ export-import d.o.o. Čitluk
DUJMOVIĆ-COMMERCE d.o.o. Mostar

17/20 u vlasništvu Hrvata (ili na teritoriiju s hrvatskom većinom sa entoitetskim vlasništvom).





Ili Top 30 ista županija

ALUMINIJ d.d. Mostar
JP "Elektroprivreda HZ HB" d.d. Mostar
JP HT d.o.o. Mostar
ATACO d.o.o. Mostar
Hercegovinalijek d.o.o. Mostar
MERKUR d.d. Sarajevo (Mostar)
FERRO-KEŠ d.o.o.Mostar
LEDO d.o.o. Citluk
Ustanova KLINICKA BOLNICA Mostar
MELCOM d.o.o. Mostar
CIRCLE INTERNATIONAL d.o.o. Međugorje
FE - AL d.o.o. Mostar
SUPER - NOVA d.o.o. Mostar
INTERKOMERC d.o.o. Mostar
PTP "HERCEGOVINAVINO" D.O.O. Mostar
D.O.O. "H.P.INVESTING" Export-Import Mostar
UNION-FOODS d.o.o. Čitluk
DACA-COMMERCE d.o.o. Mostar
MALIŠIĆ export-import d.o.o. Čitluk
DUJMOVIĆ-COMMERCE d.o.o. Mostar
EUROCOMPANY 99 d.o.o. Čapljina
JELIĆ AUTO d.o.o. Mostar
IGMAN d.d. Konjic
BAKALAR-KOMERC d.o.o. Trebižat-Čapljina
MIK-Company d.o.o. Mostar
HP d.o.o. Mostar
DALMATA d.o.o. Gabela Polje,Čapljina
MARAL d.o.o. Mostar
HYPO-ALPE-ADRIA-LEASING d.o.o. Sarajevo
KEŠ d.o.o. Mostar

U prvih trideset je 26/30 u vlasništvu Hrvata (ili na teritoriju sa hrvatskom većinom ako je entitetsko vlasništvo).


Debalans je evidentan i uzimam samo mješovite županije da dokažem tvrdnju.
Evidentno je.
palermo
Posts: 22366
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#10 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by palermo »

bitef wrote:
karanana wrote:ma nije mi jasno. imamo 10, hajmo reci, uspjesnih ljudi. ne znam ko su, znam da je gudelj dobar i uspjesan covjek, za ostale ne znam, stanic mi je onako sumnjiv sto se privrede tice, ali to nije tema. igrom slucaja oni su hrvati, igrom slucaja su u 50/50 kantonu. bosnjaci kupuju kod njih i bogate ih, jeli tako? pa super. koje je rjesenje? jeli otvaranje bosnjackog fisa i ekonomika pa da onda imamo i 2-3 bogata bosnjaka?

zasto uporedjujes BiH i njemacku. ovdje govorimo o istoj zemlji samo o drugim nacionalnostima vlasnika i potrosaca. ne postoji trgovinski deficit unutar jedne zemlje. sta bosnjaci u trgovinskom deficitu u odnosu na hrvate u SB kantonu? nema tu logike. svi oni placaju poreze i jedna je drzava/kanton iznad njih.
U SBŽ je 65:35 odnos u korist Bošnjaka muslimana.


U Hercegovačko -neretvanskoj je 60:40 za Hrvate u stanovništvu

TOP 20. (prema podacima FIP-a i AFIP-a)
ALUMINIJ d.d. Mostar
JP "Elektroprivreda HZ HB" d.d. Mostar
JP HT d.o.o. Mostar
ATACO d.o.o. Mostar
Hercegovinalijek d.o.o. Mostar
MERKUR d.d. Sarajevo (Mostar)
FERRO-KEŠ d.o.o.Mostar
LEDO d.o.o. Citluk
Ustanova KLINICKA BOLNICA Mostar
MELCOM d.o.o. Mostar
CIRCLE INTERNATIONAL d.o.o. Međugorje
FE - AL d.o.o. Mostar
SUPER - NOVA d.o.o. Mostar
INTERKOMERC d.o.o. Mostar
PTP "HERCEGOVINAVINO" D.O.O. Mostar
D.O.O. "H.P.INVESTING" Export-Import Mostar
UNION-FOODS d.o.o. Čitluk
DACA-COMMERCE d.o.o. Mostar
MALIŠIĆ export-import d.o.o. Čitluk
DUJMOVIĆ-COMMERCE d.o.o. Mostar

17/20 u vlasništvu Hrvata (ili na teritoriiju s hrvatskom većinom sa entoitetskim vlasništvom).





Ili Top 30 ista županija

ALUMINIJ d.d. Mostar
JP "Elektroprivreda HZ HB" d.d. Mostar
JP HT d.o.o. Mostar
ATACO d.o.o. Mostar
Hercegovinalijek d.o.o. Mostar
MERKUR d.d. Sarajevo (Mostar)
FERRO-KEŠ d.o.o.Mostar
LEDO d.o.o. Citluk
Ustanova KLINICKA BOLNICA Mostar
MELCOM d.o.o. Mostar
CIRCLE INTERNATIONAL d.o.o. Međugorje
FE - AL d.o.o. Mostar
SUPER - NOVA d.o.o. Mostar
INTERKOMERC d.o.o. Mostar
PTP "HERCEGOVINAVINO" D.O.O. Mostar
D.O.O. "H.P.INVESTING" Export-Import Mostar
UNION-FOODS d.o.o. Čitluk
DACA-COMMERCE d.o.o. Mostar
MALIŠIĆ export-import d.o.o. Čitluk
DUJMOVIĆ-COMMERCE d.o.o. Mostar
EUROCOMPANY 99 d.o.o. Čapljina
JELIĆ AUTO d.o.o. Mostar
IGMAN d.d. Konjic
BAKALAR-KOMERC d.o.o. Trebižat-Čapljina
MIK-Company d.o.o. Mostar
HP d.o.o. Mostar
DALMATA d.o.o. Gabela Polje,Čapljina
MARAL d.o.o. Mostar
HYPO-ALPE-ADRIA-LEASING d.o.o. Sarajevo
KEŠ d.o.o. Mostar

U prvih trideset je 26/30 u vlasništvu Hrvata (ili na teritoriju sa hrvatskom većinom ako je entitetsko vlasništvo).


Debalans je evidentan i uzimam samo mješovite županije da dokažem tvrdnju.
Evidentno je.
Debalans na štetu Bošnjaka, možda ova tabela samo pokazuje da su Hrvati zauzeli najmoćnije finansijske pozicije u državi i kroz to kontrolišu ekonomske tokove dajući prednost i privilegije uskom krugu ljudi koji dolazi iz hrvatskog nacionalnog korpusa.


P.S
ne mislim ja da je tako, samo ti pokazujem kako se brojevi mogu čitati na različite načine
User avatar
Ghibli
Posts: 83
Joined: 28/02/2009 00:21
Location: by the rivers of Babylon....

#11 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by Ghibli »

Da ti probam ja odgovoriti na pitanje iz tvog prvog posta na temi:
Do evidentnog raslojavanja u ekonomskom razvitku područja u istom podneblju, sa različitim etničkim življem je doslo nakon prestanka sukoba HVO-Armija, kad su podrucja "pod kontrolom hrvatskih vlasti" (da ne kazem Herceg-Bosna) koristila svoj geografski polozaj i naslanjanje na RH da bi pocela razvoj trgovine i privrede. Uz sve to, dolazila je i pomoc iz RH, braniteljska, invalidska i sta ti ja znam kakva sve ne, priliv para je bio velik. Naravno trgovalo se i sa Bosnjacima (i tu se fina para klepala), plus su se carine i razne dadzbine naplacivale istima ako bi na svoju ruku nesto probalo uvesti kroz "teritoriju". U isto vrijeme niko nije hebavao poreze ove nam zajednicke drzave ni 2%, bitno je bilo da se udijeli reket "zna se" kome i miran si, nema finansijskih, nema poreznih, ma nema nicega! Pa se onda prisjetimo uvoza radi izvoza u RH, pa se sjetimo onih jefitih trznih centara uz nasu granicu, vikendom punih gradjana RH koji su se tu snabdijevali, itd, itd.... Znam kako je bilo u podrucju "pod kontrolom bosnjackih vlasti", znam kako je tu radila finansijska i ostali qurci-palci (i to je bilo selektivno, tek da se zna!), jer parola ovih na vlasti je "pare-sto vise-odmah", ali to nije tema ove emisije...
Eh sad, za ostale tendenciozne dijelove tvojih postova: ne moze se jednom ovako, a drugi put onako. A hrvatska politika bi to tako nekako najradje. Daj da smo isti, ali da smo mi malo "istiji", i to kako kad nam odgovara. Sad kao hrvati najvise pune budzet, pa bi trebali i najveca prava da imaju, je li to poenta price? Pa jesmo li drzava ili sta smo!? Udruzenje gradjana, sto veli E.S.?! Kad treba klepiti hrvatske pasose i ostale privilegije onda ste dijaspora (sto bi se u iole normalnoj drzavi tretiralo kao manjina), a kad treba nas ovdje handriti onda ste konstitutivni narod! Ma daj, bjezi bolan...
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#12 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by hercegovac_pravi »

bitef wrote:Prema podacima FIP-a i AFIP-a, agencija, kojim su pravne osobe u BiH dužne dostavljati godišnja financijska izvješća i koje svoje podatke daju za javnost uz plaćanje pristojbe, prvih deset tvrtki po poslovnoj aktivnosti u Srednjobosanskoj županiji su:

TOP 10 po prihodima od prodaje:
1. FIS d.o.o. Vitez
2. BOREAS d.o.o. Kreševo
3. KIM TEC d.o.o Vitez
4. ECONOMIC d.o.o. Vitez
5. TIOIL d.o.o. Stara Bila
6. SARAJEVSKI KISELJAK d.d. Kiseljak
7 .SAB d.o.o Busovača
8. UTD "BEST" d.o.o. Travnik
9. ECOS d.o.o. Vitez
10. KORLEA d.o.o. Jajce

Svih deset tvrtki je u vlasništvu Hrvata.

Po meni je očito raslojavanje po etničkom šavu u ovoj mješovitoj županiji. Zašto dolazi do evidentnog raslojavanja u ekonomskom razvitku područja u istom podneblju, sa različitim etničkim življem? :?
Administartivna jedinica bi trebala obuhvaćati ljude sličnih i istih vrijednosti, sličnog mentaliteta, ali ovdje izgleda da nije tako.
Pa pošto su Hrvati "pametniji" "sposobniji" i "bolje obrazovani" od "primitivnih Bošnjaka" koji su suštinski "nepismeni" " i "pomalo glupi", zato nastaje ovo raslojavanje...ah umalo ne zaboravi..ukoliko vas ovakvi "primitivni" i "neobrazovani" tipovi "handre"..šta misliš kakvi ste vi?
P.S. da ti ponudim bilo kakve validne podatke koji ruše tvoju tezu i čine je besmislnom...morao bih ti objašnjavat najmanje tri dana o čemu se radi..ovako je lakše.."vi ste pametnij"..."vi ste sposobniji".."vi ste obrazovaniji"....i da.." vi ste ugroženi"...prijatno.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by karanana »

slazem se sa ghiblinom ekonomskom tezom i odgovorom. ranije se priglabila zastupnistva, sverc, veze sa susjednom drzavom.....

joj, nikad nista ne valja. da je situacija obrnuta i da su bosnjaci vecinom vlasnici ovih firmi bila bi prica o ugrozenosti o diskriminaciji o sputavanju hrvata.

na kraju, kakve koristi ima obicni hrvatski puk, ti, peti, deseti iz busovace viteza kiseljaka sto su ovih 10 ljudi hrvati?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#14 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by ultima_palabra »

Ghibli wrote:Da ti probam ja odgovoriti na pitanje iz tvog prvog posta na temi:
Do evidentnog raslojavanja u ekonomskom razvitku područja u istom podneblju, sa različitim etničkim življem je doslo nakon prestanka sukoba HVO-Armija, kad su podrucja "pod kontrolom hrvatskih vlasti" (da ne kazem Herceg-Bosna) koristila svoj geografski polozaj i naslanjanje na RH da bi pocela razvoj trgovine i privrede. Uz sve to, dolazila je i pomoc iz RH, braniteljska, invalidska i sta ti ja znam kakva sve ne, priliv para je bio velik. Naravno trgovalo se i sa Bosnjacima (i tu se fina para klepala), plus su se carine i razne dadzbine naplacivale istima ako bi na svoju ruku nesto probalo uvesti kroz "teritoriju". U isto vrijeme niko nije hebavao poreze ove nam zajednicke drzave ni 2%, bitno je bilo da se udijeli reket "zna se" kome i miran si, nema finansijskih, nema poreznih, ma nema nicega! Pa se onda prisjetimo uvoza radi izvoza u RH, pa se sjetimo onih jefitih trznih centara uz nasu granicu, vikendom punih gradjana RH koji su se tu snabdijevali, itd, itd.... Znam kako je bilo u podrucju "pod kontrolom bosnjackih vlasti", znam kako je tu radila finansijska i ostali qurci-palci (i to je bilo selektivno, tek da se zna!), jer parola ovih na vlasti je "pare-sto vise-odmah", ali to nije tema ove emisije...
To.
Prostor takozvane HB je do prije par godina bio porezni Eldorado :roll: Ljudi su vidjeli Tuđmanov projekat '200 familija' i odlučili da ga primijene na svom komadiću BiH :D
User avatar
softly
Posts: 446
Joined: 16/09/2009 21:20

#15 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by softly »

Ovo je interesantna tema, ali joj moras promjeniti naslov.
Ne odnosi se ovaj fenomen samo na jedan kanton.

A da je fenomen, jeste. Golim okom se vidi kako su mjesta sa Hrvatima naprednija.
U nekim situacijama, kao sto su podijelejene opcine poput N. Travnik, G:V/Uskoplje, Vitez...ta razlika se vidi bukvalno sa dvije strane ceste!

Dugo vremena nakon rata imali smo objasnjnje - Hrvati se nakrali tokom rata, Hrvatska pomaze hrvate itd.

Stvar je ipak malo drugacija. Ovdje se ZAISTA radi o necemu sto je postalo nacionalnom karakteristikom.

Medjutim, koliko sam primjetio, to Bosnjake ne zabrinjava ni najmanje.
A trebalo bi, jer se podjele bazirane na ekonomiji ne mogu nicim ispeglati. Sjecam se jedne rasprave oko ovih podjeljenih skola, svi se fokusirali na NACIONALNU podjelu, a jedan od "hercegbosanskih separatista" je tad imao ovu argumentaciju: nasi nastavnici imaju vise nego duplo vece plate od Bosnjaka. Ako se spojimo to znaci poravnanje, odnosno smanjenje nasih placa!
Dakle, sovinizam se ne moze opravdati, ali bogme nije lako naprednome da se poravnava sa fukarom!
Vertex_bh
Posts: 101
Joined: 26/09/2005 17:09
Location: Sarajevo

#16 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by Vertex_bh »

karanana wrote:slazem se sa ghiblinom ekonomskom tezom i odgovorom. ranije se priglabila zastupnistva, sverc, veze sa susjednom drzavom.....

joj, nikad nista ne valja. da je situacija obrnuta i da su bosnjaci vecinom vlasnici ovih firmi bila bi prica o ugrozenosti o diskriminaciji o sputavanju hrvata.

na kraju, kakve koristi ima obicni hrvatski puk, ti, peti, deseti iz busovace viteza kiseljaka sto su ovih 10 ljudi hrvati?
potpisujem od slova do slova.
I naravno da uposlenici nemaju nista od toga... osim mozda sto ce (mozda) dobiti bozicnicu na kraju godine, a njegov kolega sljaker u nekom drugim kantonu bajramluk. A s obzirom na situaciju, prije ce biti da ce obojica sljakera dobiti duplo golo :sad:
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#17 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by Bosnolog »

karanana wrote:
bitef wrote:
karanana wrote:pa kakve veze ima ako su u svih 10 firmi vlasnici hrvati?
sta je tvoja poenta?
kakvo bola raslojavanje?
ovo je slobodna zemlja, ekonomija je liberalnog karaktera. ko brani nekom jevreju ili ciganu da bude broj 1 na ovoj listi a da ne govorim o tome ko brani jednom bosnjaku.
nisu ovih 10 hrvata krivi sto su bosnjaci vecinom begovi i usjedilice.
jeli treba uzeti 5 firmi sa ove liste i dati ih bosnjama? ili da idemo 3-3-3-1 za ostale?
Pa poanta i jeste da ti ljudi evidentno ne dijele isti sustav vrijednosti, a financiraju i troše iz iste kase.
aha, sad sam tek skonto koju stranu predstavljas. ali opet te ne razumijem. 10 najvecih firmi SB kantona, 10 vlasnika hrvata. svi vjerovatno imaju fina primanja, imaju dobra auta, kuce, bazene....jeli tako? zive najvecim dijelom od bosnjackih musterija, jeli tako? u cemu je onda problem? jeli mozda problem sto ti nisi jedan od onih 10? zasto se ti brines sto bosnjo nema merdzu i sto je jado?
ko trosi iz iste kase? gudelj i stanic i neki bosnjo?
Karanana vidis da ti zeli poruciti kako su hrvati sposobniji privrednici,...odnosno Bosnjaci nedorasla rasa,iako su isti ti Bosnjaci najveci proizvodaci/kao jeftinija radna snaga/ i konzumeri tih proizvoda,...Valjda iz tog ne zeli reci da su Hravti ugrozeni jer odlicno zive troseci profit zaraden zahvaljujuci dobrim konzumerima.Jevrejska logika razmisljanja,.....Ako bi Bosnjaci razmisljali tom logikom po mudrom starojevejskom mudroscu trgovanja doticni se ne bi mogao pohvaiti i podsmijavati cinizmom.

Primjenujuci trgovacko nacionalnu formuli ne gledaj od koga novac uzimas vec kome ga dajes i gdje ga trosis vjerovatno bid rugacije pricao,......Poznato je da su Jevreji jako dobri i uspjesni bankari i trgovc ali i uspjesna i obrazovana nacija jer su prozivljavali dvije hiljadugodisnje progone i bili osudeni da se jedni na druge upucuju i pomazu,.......Prilikom doseljavanj u Ameruku nakon WWII oni koji bi doveli nove useljenike nisu im trazili nista za uzvrat vec su bili obavezni sponzorirati i pomoci tri nove useljenicke familije i iste uvezati u sistem medusobnog privredivanja i tako se lanac sirio i jacao .

Takode imajuci u vidu da je tema ekonomske prirode ona je planski otvorena da bude politicki rasisticki obojena,......

Kada je lova u pitanju i ugrozenost na koju se kuka onda se prvo treba uzeti u vidu da su federalno i drzavno ministarstvo u rukama ,Koga????????.Sva ostala prica o ugrozenosti pada u vodu,.....Bosnjaci imaju kvantitet ali ne i kvalitet u ekonomiji,politici kao mnogim drugim sferama ukljucujuci ministarstva i procentualnu vlast ,mada mi se gadi gledati korz prizmu koju doticni rasista gleda a to pocinje od luke Ploce uvoza i svega drugog do raznih malverzacijskih posljedica ratnog maslijeda i otimacine firmi,....mnogi ne gledaju te stvari ali moramo znati da je danas moc u novcu,znanju i vladanju,...te tri stvari su medusobo povezane,......

Primjera radi sve prodavnice odnosno lanci prodajnih soping centara su mjesta gdje gradani ostavljaju najveci dio svojih zarada,.....Uvozna hrana to jest artikli stranih lanaca poput Merkatora u kojima gradani ostavljau novac,koji se iznosi van BiH,strana kupljena hrana zavrsi nakon probave u preciscenom kanalizaciono sistemu rijeka,...domaca proizvodja se gusi jer nema nacionalnog programa zastite i stimulanska domace proizvodnje ,.....Devizne rezerve se izvlace jer se preracunom utrosene domace valute razmjenjuje u bankama stranih lanaca ducana i iznose van BiH time smanjuje kolicina novca u trezoru a samim time i stabilnost privrede i novcane valute,

Dijaspora unosi nekoliko milijardi koje amortizuju iznesene i izgubljene milijade losom ekonomskom politikom vlasti koja stiti i radi slugarske poslove susjednih zemlja i uvoznih lobija i u talu sa njima prodaje ekonomski i nacionalni interes kao i konkurentnu buducnost nase zemlje ,.Domaca proizvodnja ne pokriva ni dio domace potrosnje a mogla bi da je boljeg nacionalnog interesa zastite i stimulisanaj domace proizvodnje ,simbolican je izvoz domacih proizvoda uvozni deficit je taj koji gusi domacu privredu a da ne govorimo o bankarskom sistemu stranih banaka u koje gradani to jest radnicka klasa polaze svoje zarade sa kojima ista radi i kreditira /pljacka /domacu raju sa kamtama koje su kriminalne nekontrolisane i nesnosljive a dio profita iznosi van BiH u stranoj medunaordnoj valuti kontrolisane vlasnicke filijale van drzave BiH.

Drzava nema nacionalnih banaka da kontrolise stimulisanim boljim kamatnim stopama cime bi onemogucili divljanje stranih kamatnih stopa u medusobnim talovskim rabotama,.....Odoh u sirinu ali je zelim samo da naglasim da je post doticnog provokatora rasisticki motivisan kao i druge teme na kojima zastupa istu ideologiju a ima i doticnih perfidnih i cincnih provokatora poput Softly,Kada bi mu rekao sta misli kako bi profitirali kada bi svako prje nego se odluci kupiti neki proizvod prvo procitao odakle dolazi iz kojeg grada sa imenom vlasnika prije nego ga stavis u korpu i cemu bi to sve skupa vodilo,........isti bi zapoceo dreku nevidenih razmjera ugrozenosti,Polako doci ce sve na svoje pa i ekonomsko tlacenje onih koji donose profit a koje isti smatra manje vrijednom rasom, :x :x :x :x ......
Last edited by Bosnolog on 10/03/2010 09:29, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#18 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by ultima_palabra »

softly wrote:Ovo je interesantna tema, ali joj moras promjeniti naslov.
Ne odnosi se ovaj fenomen samo na jedan kanton.

A da je fenomen, jeste. Golim okom se vidi kako su mjesta sa Hrvatima naprednija.
U nekim situacijama, kao sto su podijelejene opcine poput N. Travnik, G:V/Uskoplje, Vitez...ta razlika se vidi bukvalno sa dvije strane ceste!

Dugo vremena nakon rata imali smo objasnjnje - Hrvati se nakrali tokom rata, Hrvatska pomaze hrvate itd.

Stvar je ipak malo drugacija. Ovdje se ZAISTA radi o necemu sto je postalo nacionalnom karakteristikom.

Medjutim, koliko sam primjetio, to Bosnjake ne zabrinjava ni najmanje.
A trebalo bi, jer se podjele bazirane na ekonomiji ne mogu nicim ispeglati. Sjecam se jedne rasprave oko ovih podjeljenih skola, svi se fokusirali na NACIONALNU podjelu, a jedan od "hercegbosanskih separatista" je tad imao ovu argumentaciju: nasi nastavnici imaju vise nego duplo vece plate od Bosnjaka. Ako se spojimo to znaci poravnanje, odnosno smanjenje nasih placa!
Dakle, sovinizam se ne moze opravdati, ali bogme nije lako naprednome da se poravnava sa fukarom!
Pa hajde da vidimo kako ćeš objasniti taj fenomen, a da ne odeš u fašizam i šovinizam :roll:
Stvar je u tome što taj kanton nije povoljno okruženje za biznis, zahvaljujući vlastima. Firme koje se pominju su nastale većinom 90-tih, i trenutno posluju najlošije od osnivanja.
User avatar
nezavisni
Posts: 241
Joined: 23/08/2008 01:23

#19 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by nezavisni »

A zasto li se ovdje izdvaja SBK i HNK?? A kakva je situacija npr u TK? Mislim da bi trebalo sagledati Federaciju kao cjelinu i napraviti malo ozbiljniju analizu, ono... cime se te firme bave - proizvodnjom, trgovinom, usluznim djelatnostima isl, koliko zaposljavaju, da li izvoze, koliko uvoze... ma more je parametara. Ovako jednostavno izdvojiti ono sto se nekome svidja, je poglupo.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by karanana »

nezavisni wrote:A zasto li se ovdje izdvaja SBK i HNK?? A kakva je situacija npr u TK? Mislim da bi trebalo sagledati Federaciju kao cjelinu i napraviti malo ozbiljniju analizu, ono... cime se te firme bave - proizvodnjom, trgovinom, usluznim djelatnostima isl, koliko zaposljavaju, da li izvoze, koliko uvoze... ma more je parametara. Ovako jednostavno izdvojiti ono sto se nekome svidja, je poglupo.
kaze da je uzeo ta dva kantona jer su najpomijesanija.

bravo bosnolog!
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11031
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#21 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by Prpa.ba »

ultima_palabra wrote: Pa hajde da vidimo kako ćeš objasniti taj fenomen, a da ne odeš u fašizam i šovinizam :roll:

Otisao je ovaj momak odavno "na onu stranu". Bosnjacima je vec oduzeo pravo na vlastiti jezik (tema o "konacnom!" povratku SH jezika), pa je onda poceo zabranjivati i praznike (1. mart) a sada vec narod proziva neradnicima i nesposobnjakovicima. ;-)

Sto se tice teme. Zalosno je to ekonomsko raslojavanje. Duboko smo potreseni. Tacka. :mrgreen:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#22 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by kv99 »

Kao sto sam primjetio na drugim temama postalo je popularno od pobornika nacionalne i religiozne segragacije da se istice kako su BiH Hrvati najbogatiji, da imaju najvise djece , da su im gradovi i podrucja gdje oni zive najsredzenija , da je u svakom pogledu sve najbolje...ali da se isto tako tvrdi kako su najvise ugrozeni , da im se krse osnovna ljudska prava, da ih se pljacka na svakom koraku itd. Postovi koje stavljaju nisu primjer naroda koji je ugrozen i ugnjetavan vec bas obrnuto, primjer naroda kojem sve ide od ruke pa me zanima da li su neistinite tvrdnje da je sve bas tako najbolje ili su neistinite tvrdnje da su ugrozeni i da im se krse ljudska prava ? Nesto u toj prici ne stima :?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#23 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by kv99 »

Prpa.ba wrote:
ultima_palabra wrote: Pa hajde da vidimo kako ćeš objasniti taj fenomen, a da ne odeš u fašizam i šovinizam :roll:

Otisao je ovaj momak odavno "na onu stranu". Bosnjacima je vec oduzeo pravo na vlastiti jezik (tema o "konacnom!" povratku SH jezika), pa je onda poceo zabranjivati i praznike (1. mart) a sada vec narod proziva neradnicima i nesposobnjakovicima. ;-)

Sto se tice teme. Zalosno je to ekonomsko raslojavanje. Duboko smo potreseni. Tacka. :mrgreen:
" Najsimpaticnije " je to sto je @Softly jedan od najvecih pobornika Laktaskog pedofila i njegove politike a sve u ime " prava srpskog naroda na vlastito opredjeljenje " ;-) I sad je on dosao da nam prica kako se primjeti da su Bosnjaci nazadni i nesposobni :-)
User avatar
softly
Posts: 446
Joined: 16/09/2009 21:20

#24 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by softly »

kv99 wrote:
Prpa.ba wrote:
ultima_palabra wrote: Pa hajde da vidimo kako ćeš objasniti taj fenomen, a da ne odeš u fašizam i šovinizam :roll:
Otisao je ovaj momak odavno "na onu stranu". Bosnjacima je vec oduzeo pravo na vlastiti jezik (tema o "konacnom!" povratku SH jezika), pa je onda poceo zabranjivati i praznike (1. mart) a sada vec narod proziva neradnicima i nesposobnjakovicima. ;-)
Sto se tice teme. Zalosno je to ekonomsko raslojavanje. Duboko smo potreseni. Tacka. :mrgreen:
" Najsimpaticnije " je to sto je @Softly jedan od najvecih pobornika Laktaskog pedofila i njegove politike a sve u ime " prava srpskog naroda na vlastito opredjeljenje " ;-) I sad je on dosao da nam prica kako se primjeti da su Bosnjaci nazadni i nesposobni :-)
Kao prvo...ma suzdrzacu se, znas i sam sto si zasluzio da ti se kaze.
Kao drugo - imate li vi kakve kontraargumente ili vam je vrijedjanje jedino sredstvo.
Kao trece - sjedni u auti o prodji ovim mjestima koja sam pomenuo. Ne moras niti izlaziti iz auta, samo gledaj.

I VJERUJ SVOJIM OCIMA !
palermo
Posts: 22366
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#25 Re: Srednjobosanski kanton/županija

Post by palermo »

softly wrote: Kao trece - sjedni u auti o prodji ovim mjestima koja sam pomenuo. Ne moras niti izlaziti iz auta, samo gledaj.

I VJERUJ SVOJIM OCIMA !


Pošto sam ti ja obišao Bosnu a pogotovu Hercegovinu uzduž i poprijeko, ne bih rekao da je baš istina to što ti pričaš. Recimo Busovača, pa to je takva tuga i jad, čak mi je jedna Hrvatica tamo rekla, e da se ovi naši Hrvati hoće ugledati na muslimane, kako oni samo rade i stvaraju :D , ili prođeš kroz Jelah (nema tamo Hrvata, jel de) jebo te kao da ulaziš u Evropu, a da ti ne govorim o hercegovini i ljudima koji vozaju mercedes, a samo duga za struju imaju po pet, šest hiljada maraka. Ne valja ti teza, nema uporište u stvarnosti.
Post Reply