Srednja skola-izbor ili obveza!?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
medievalan
Posts: 9
Joined: 05/04/2007 16:10

#1 Srednja skola-izbor ili obveza!?

Post by medievalan »

Treba li srednju skolu uvesti kao obavezu u nasoj zemlji,ili i dalje prepustiti na volju svakog ponaosob?
Sta bi se time dobilo;vise skolovanih ili muke za profesore?
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#2

Post by Svemirski_Jebach »

obavezno uvesti srednjeskolsko obrazovanje kao neobavezno :D :D :D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#3

Post by sulesavic »

Ja sam za to da se svaki oblik obaveznog ¹kolovanja ukine. ©to je vi¹e glupog svijeta oko mene, to se ja pametnijim osjeæam
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#4

Post by Forsaken »

sulesavic wrote:Ja sam za to da se svaki oblik obaveznog školovanja ukine. Što je više glupog svijeta oko mene, to se ja pametnijim osjećam
Slazem se! Osim toga, sto je vise neukog naroda, politicari ce lakse cuvat fotelje, lakse ce manipulisat ljudima i opcenito vise cemo se mrzit :D

Hate is all we neeeed ....
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#5

Post by van Basten »

Mislim da bismo mi morali krenuti iz temelja... osnovna škola je kao obavezna pa je toliko nepismenog svijeta (nažalost, i omladine) da je to strašno. Znači, prvo poraditi na provedbi obaveze osnovnog obrazovanja a onda dorađivati sa razmatranjem obavezno srednje obrazovanje da ili ne
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by Pooll »

van Basten wrote:Mislim da bismo mi morali krenuti iz temelja... osnovna škola je kao obavezna pa je toliko nepismenog svijeta (nažalost, i omladine) da je to strašno. Znači, prvo poraditi na provedbi obaveze osnovnog obrazovanja a onda dorađivati sa razmatranjem obavezno srednje obrazovanje da ili ne
Upravo... Osnovna skola je obavezna... Ali koliko znam slabo funkcionise provodjenje te obaveze... Posebno u ruralnim podrucjima, u gradovima medju izrazito siromasnim porodicama i romskim porodicama...
Trebalo bi uvesti neki jedinsteven registar, bazu sve djece u BIH i onda kontrolisati ko ide u skolu a ko ne...
Siromasnim porodicama obezbijediti udzbenike, skolski pribor, prevoz djece do skole...

A tek kasnije se pitati sta sa srednjom skolom... mada ja licno smatram da je dovoljno da osnovna skola bude obaveza...
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#7

Post by Maksim »

Osnovna skola mora biti obveza, ali 8 razreda da bi se zakonski steklo nuzno skolovanje. Poslije treba imati izbor a srednju skolu kao opcu da bi se imalo pristup na fakultet treba ukinuti, jer se u njoj najmanje nauci. Koliko je samo glupog svijeta maturiralo a 4 godine ih nista nije zanimalo od onog sto se predavalo nego su sve napamet bubali. Treba uvesti nesto kao u bivsoj Jugoslaviji gdje je covjek imalo upravnu skolu, medicinsku skolu itd. i s time vec bio pripravan za fakultet. Gimnazija je obicni vic i bacanje vremena.
bc_chupo
Posts: 1356
Joined: 02/08/2006 23:37
Location: Zla2

#8

Post by bc_chupo »

:roll:
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by Pooll »

Maksim wrote:Osnovna skola mora biti obveza, ali 8 razreda da bi se zakonski steklo nuzno skolovanje. Poslije treba imati izbor a srednju skolu kao opcu da bi se imalo pristup na fakultet treba ukinuti, jer se u njoj najmanje nauci. Koliko je samo glupog svijeta maturiralo a 4 godine ih nista nije zanimalo od onog sto se predavalo nego su sve napamet bubali. Treba uvesti nesto kao u bivsoj Jugoslaviji gdje je covjek imalo upravnu skolu, medicinsku skolu itd. i s time vec bio pripravan za fakultet. Gimnazija je obicni vic i bacanje vremena.
Ako srednja skola ne treba biti uslov za upis na fakultet... onda je treba ukinuti skroz? :? :roll: :roll: :roll:

:-)
bih_finest
Posts: 283
Joined: 27/06/2006 23:24
Location: Sarajevo

#10

Post by bih_finest »

Ma srednja škola je obavezna, a po broju studenata vidim da je i fakultet obavezan :-)
User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#11

Post by Sajo---: »

@van basten

Znam dosta raje iz svih sfera zivota i iz svih, hajmo ih nazvati, slojeva drustva ali vjeruj mi da ne znam nikoga nepismenog (da ne zna pisati i čitati - jer je to osnovno u osnovnoj :D)

Stoga bih zelio da mi prikazete neke statisticke podatke nepismenosti jer stvarno nisam upoznat s tim podacima.

A sto se tiče srednje mislim da bi bilo bolje da je obavezna ali da nam je nastavni sistem bolji tj. da ne bude bez veze (siguran prolaz i tako to) medjutim mi smo daleko od toga još uvijek.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#12

Post by Maksim »

Pooll wrote:
Maksim wrote:Osnovna skola mora biti obveza, ali 8 razreda da bi se zakonski steklo nuzno skolovanje. Poslije treba imati izbor a srednju skolu kao opcu da bi se imalo pristup na fakultet treba ukinuti, jer se u njoj najmanje nauci. Koliko je samo glupog svijeta maturiralo a 4 godine ih nista nije zanimalo od onog sto se predavalo nego su sve napamet bubali. Treba uvesti nesto kao u bivsoj Jugoslaviji gdje je covjek imalo upravnu skolu, medicinsku skolu itd. i s time vec bio pripravan za fakultet. Gimnazija je obicni vic i bacanje vremena.
Ako srednja skola ne treba biti uslov za upis na fakultet... onda je treba ukinuti skroz? :? :roll: :roll: :roll:

:-)
Mislio sam na gimnaziju. Druge vrste srednje skole naravno ne mozes ukidati, ali gimnazija je suvisna. Ako hoces na pravo, ides u upravnu skolu, hoces na medicinu, ides u medicinsku i tako se vec specijaliziras prije kao sto je nekad bilo u boljim danima ove zemlje.....
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#13

Post by Fair Life »

Znati citati i pisati je premalo za pismenost.

Image
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14

Post by Fair Life »

Maksim wrote:Mislio sam na gimnaziju. Druge vrste srednje skole naravno ne mozes ukidati, ali gimnazija je suvisna. Ako hoces na pravo, ides u upravnu skolu, hoces na medicinu, ides u medicinsku i tako se vec specijaliziras prije kao sto je nekad bilo u boljim danima ove zemlje.....
Ako hoces da upises saobracajni fakultet... kupis biciklo.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#15

Post by Maksim »

moja mati je zavrsila upravnu skolu i poslije studirala pravo....... radovan karadzic je zavrsio medicinsku skolu pa studirao psihologiju ako hoces prominentne primjere :D

ovo je bilo kao da si htio da kazes da upravne i medicinske skole nisu nikad postojale :-)
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#16

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 17:29, edited 1 time in total.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#17

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 17:29, edited 1 time in total.
mesha
Posts: 41
Joined: 10/03/2003 00:00

#18

Post by mesha »

u vremenu kad si nista sa fakultetom ako neznas strani jezik, kad imamo 6% fakultetski obrazovanih...kad smo zadnji u Evropi po svim kriterijima
pismenosti smatram da je neophodno uvesti srednje obrazovanje kao obavezno.
medjutim, to se kod nas naravno nece desiti jer vladajucim ideologijama odgovara nepismena nacija da ne bi poceli postavljati prava pitanja :-)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by Pooll »

Maksim wrote:
Pooll wrote:
Maksim wrote:Osnovna skola mora biti obveza, ali 8 razreda da bi se zakonski steklo nuzno skolovanje. Poslije treba imati izbor a srednju skolu kao opcu da bi se imalo pristup na fakultet treba ukinuti, jer se u njoj najmanje nauci. Koliko je samo glupog svijeta maturiralo a 4 godine ih nista nije zanimalo od onog sto se predavalo nego su sve napamet bubali. Treba uvesti nesto kao u bivsoj Jugoslaviji gdje je covjek imalo upravnu skolu, medicinsku skolu itd. i s time vec bio pripravan za fakultet. Gimnazija je obicni vic i bacanje vremena.
Ako srednja skola ne treba biti uslov za upis na fakultet... onda je treba ukinuti skroz? :? :roll: :roll: :roll:

:-)
Mislio sam na gimnaziju. Druge vrste srednje skole naravno ne mozes ukidati, ali gimnazija je suvisna. Ako hoces na pravo, ides u upravnu skolu, hoces na medicinu, ides u medicinsku i tako se vec specijaliziras prije kao sto je nekad bilo u boljim danima ove zemlje.....
Prvo ja sam imao 14 godina kada sam krenuo u srednju... Nisam imao pojma od hormona sta cu biti kad narastem... niti sta cu studirati... :shock:

Profesionalna orjentacija je nula u BIH... niko ne vodi racuna u skolama o sposobnostima ucenika, njihovim potrebama i zeljama...

p.s Ja sam zavrsio tehnicku skolu a studiram na filozofskom fakultetu...
Nema bolje pripreme za bilo koji drustveni fakultet od Gimnazije... U to sam se uvjerio licno nakon sto sam "zalutao" na filozofiju bez potrebnih predznanja iz latinskog, historije, filozofije, jezika...

________

Zvanicno imamo 7% sa VSS... optimisticno povecanje za 1%... :roll:
cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#20

Post by cancel »

U Hrvatskoj od iduće godine obvezna srednja škola :-)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21

Post by Bosanac sa dna kace »

agersivnom,ignorantnom i porobljivackom kapitalizmu bi odgovaralo kad bi se obrazovanje za siroke narodne mase ne svelo na izborno vec skroz zabranilo, kao sto je dobro poznato svima nama kapitalizam i jeste nastao kao rezultat nepismenosti siorkih narodnih masa, zato bi vam ja more i docenuturu uveo da bude obavezna u BiH a ne samo srednja skola. :x
al djavola kad bi nam i docentura bila obavezna ne bi se izvukli iz ovih govana. :-?
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#22

Post by Maksim »

Pooll wrote: Prvo ja sam imao 14 godina kada sam krenuo u srednju... Nisam imao pojma od hormona sta cu biti kad narastem... niti sta cu studirati... :shock:

Profesionalna orjentacija je nula u BIH... niko ne vodi racuna u skolama o sposobnostima ucenika, njihovim potrebama i zeljama...

p.s Ja sam zavrsio tehnicku skolu a studiram na filozofskom fakultetu...
Nema bolje pripreme za bilo koji drustveni fakultet od Gimnazije... U to sam se uvjerio licno nakon sto sam "zalutao" na filozofiju bez potrebnih predznanja iz latinskog, historije, filozofije, jezika...
Pa dobro, tu ima logike, ali mnogo ljudi studira npr. arhitekturu, medicinu, gradjevinarstvo, agrarne nauke itd. i izuzev latinskog jezika ti je sve bilo uzalud..... djaba ti ona bespotrebna matematika koju nikad neces upotrebljavati u zivotu a ako nisi matematicar, potrebna ti je samo ona iz osnovne skole. ja volim matematiku, ali ona matematika iz gimnazije je jednostavno besmislena i za mene samo cisto igranje sa brojevima. jedino sto je korisno su jezici, ali i tu ima svakakvih slucajeva kao npr. jedan moj jaran sad studira psihologiju a cetiri godine je imao francuski i sad se mora zajebavati sa latinskim........ pitaj 70 % maturanata nesto uvezi materijala koji ste ucili u historiji, geografiji, fizici ili kemiji.... pojma nemaju a sve su ucili. napamet.
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#23

Post by marijindvorac »

Skola a posebno srednja moze samo da nas opterecuje prilikom kopanja ili tucanja kamena.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#24

Post by Panasonic »

Srednja skola mora postati obavezna. Danas osnovna skola nije dovoljna za pracenje drustvenih tokova. Kako sam ja megaloman i vizionar, ja bih i fakultet uveo da bude obavezan.

Treba nam obrazovano stanovnistvo!
bih_finest
Posts: 283
Joined: 27/06/2006 23:24
Location: Sarajevo

#25

Post by bih_finest »

Treba postati obavezna, ali isto tako obavezno izbaciti neke nepotrebne predmete. Ja se sjećam mi smo u srednjoj učili koliko Australija ima ovaca :roll: mislim koji qrac, šta me briga za njihove ovce :shock: preopširno je to sve, i što neko reče nema neke baš specijalizacije, do toga dođeš tek na 3 godini faxa... :roll:
Post Reply