Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#51 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by perfekcionista1 »

bumerangss wrote:
perfekcionista1 wrote:Inace muski su malo diskriminisani u ovom slucaju, vecina zaposljava zenske radnice a muskarce vrlo tesko. :). I sam naziv struke je medicinska sestra, bio musko bio zensko :D
Nije, nego medicinska sestra-tehnicar! Ima federalni zakon o sestrinstvu i tu na pocetku, ne znam koji clan , pise da je diskriminacija na osnovu pola strogo zabranjena! I u bolnici svi sestru zovu-sestroooo!
A tehnicara zovu-brateee! :D
Ma mozes ti njima narediti da te zovu Robin Hud ali ako te neko pita sta si po zanimanju morat ces naglasiti medicinska sestra, a taj dodatak tehnicar nece mnogo promjeniti :-D

Ja sam nekad davno razmisljao o medicinskoj ali gdje sam god otisao uglavnom su zenske sestre bile zaposlene, u privatnim nekim poluklinikama muskarca kao seku ili bracu medicinskog neces naci nema sanse
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#52 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

Zeznuo si se sto nisi upisao... to ti govorim iz licnog iskustva ;-) okruzen si sestricama a i doktoricama... ako si zgodan... ima mobinga na obostrano zadovoljstvo :D
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#53 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by perfekcionista1 »

bumerangss wrote:Zeznuo si se sto nisi upisao... to ti govorim iz licnog iskustva ;-) okruzen si sestricama a i doktoricama... ako si zgodan... ima mobinga na obostrano zadovoljstvo :D
hahaha mozda si upravu, trebao sam. Taj put sam razmisljao gornjom glavom nazalost :lol:
emilia
Posts: 27
Joined: 25/06/2015 22:17

#54 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by emilia »

perfekcionista1 wrote:
bumerangss wrote:
perfekcionista1 wrote:Inace muski su malo diskriminisani u ovom slucaju, vecina zaposljava zenske radnice a muskarce vrlo tesko. :). I sam naziv struke je medicinska sestra, bio musko bio zensko :D
Nije, nego medicinska sestra-tehnicar! Ima federalni zakon o sestrinstvu i tu na pocetku, ne znam koji clan , pise da je diskriminacija na osnovu pola strogo zabranjena! I u bolnici svi sestru zovu-sestroooo!
A tehnicara zovu-brateee! :D
Ma mozes ti njima narediti da te zovu Robin Hud ali ako te neko pita sta si po zanimanju morat ces naglasiti medicinska sestra, a taj dodatak tehnicar nece mnogo promjeniti :-D

Ja sam nekad davno razmisljao o medicinskoj ali gdje sam god otisao uglavnom su zenske sestre bile zaposlene, u privatnim nekim poluklinikama muskarca kao seku ili bracu medicinskog neces naci nema sanse

hahaha ako si musko kazes da si medicinski tehnicar samo, sad ima dosta tehnicara u nasim bolnicama, sto je normalno na odjelima sa nepokretnim bolesnicima koje uopste nije lako njegovati
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#55 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by perfekcionista1 »

emilia wrote:
hahaha ako si musko kazes da si medicinski tehnicar samo, sad ima dosta tehnicara u nasim bolnicama, sto je normalno na odjelima sa nepokretnim bolesnicima koje uopste nije lako njegovati
kako bi me zvale kolege s kojima nisam bas prisan, sestro dodji ovamo, ili bi rekli tehnicaru :mrgreen: .ih ti nepokretni bolesnici i stari ljudi sa slabom besikom su takodje jedan od razloga zasto nisam upisao medicinsku.
emilia
Posts: 27
Joined: 25/06/2015 22:17

#56 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by emilia »

perfekcionista1 wrote:
emilia wrote:
hahaha ako si musko kazes da si medicinski tehnicar samo, sad ima dosta tehnicara u nasim bolnicama, sto je normalno na odjelima sa nepokretnim bolesnicima koje uopste nije lako njegovati
kako bi me zvale kolege s kojima nisam bas prisan, sestro dodji ovamo, ili bi rekli tehnicaru :mrgreen: .ih ti nepokretni bolesnici i stari ljudi sa slabom besikom su takodje jedan od razloga zasto nisam upisao medicinsku.

ne bi ti rekli sestro sigurno vjeruj mi 8-) ja sam zavrsila medicinsku, navikne se to sve ko moze podnijeti
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#57 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by hugollino »

Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#58 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

hugollino wrote:Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
Nije priznata!
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#59 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by purgatorio »

bumerangss wrote:
hugollino wrote:Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
Nije priznata!
Većinom jesu. Dovoljno da škola ima dozvolu od nadležnog ministarstva, neće oni gledati u detalje.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#60 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by sarajevo999999 »

bumerangss wrote:
hugollino wrote:Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
Nije priznata!
Nije istina!
Something-in-the-way
Posts: 1
Joined: 24/08/2017 20:28

#61 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Something-in-the-way »

Zavrsila sam gimnaziju, i htjela bih se prekvalifikovati u farmaceutskog tehnicara.Planiram upisati vanredno skolu u Sarajevu. Interesuje me da li neko zna kakva je procedura, koliko se placa, priznaju li se polozeni predmeti? Svaka informacija bi mi dobro dosla. Hvala
dah
Posts: 33
Joined: 18/10/2014 20:02

#62 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by dah »

sarajevo999999 wrote:
bumerangss wrote:
hugollino wrote:Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
Nije priznata!
Nije istina!
zašto zezaju onda iz tripl wina
dah
Posts: 33
Joined: 18/10/2014 20:02

#63 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by dah »

iz tripl wina kažu samo sss javne ustanove
blablabla1234
Posts: 5
Joined: 18/08/2018 13:54

#64 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by blablabla1234 »

pozz svima , htjeo bi da upisem vanredno medicinsku ili za njegovatelja .. pa imam pitanje koja je skola najbolja ,ustvari najbrza da se zavrsi :D a koja je naravno priznata
Anabella_
Posts: 76
Joined: 18/03/2018 22:08

#65 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Anabella_ »

Ima li ovdje neko ko je Vanredno završio srednju medicinsku?

Zanima me konkretno Gračanica i Tuzla.

Koja je razlika između ove dvije škole?

I koliko vas je u prosjeku koštalo cjelokupno obrazovanje tj prekvalifikacija?

Sestra mi želi upisati prekvalifikaciju a završila je Opću gimnaziju.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#66 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by ćiribiribela »

Malo se raspitajte oko prekvalifikacija (mislim na ove sto hoce u njemacku) jer ne priznaju se u svim pokrajinama, a i ove sto priznaju daju vam toliko sati da se nadoknadi da je na kraju lakse u Njemackoj zavrsiti Ausbildung.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#67 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by DaffyDuck »

Bez prisustva ijednom času, za svega sedamnaest dana, u prazničnom periodu, novinarka Žurnala završila je srednju medicinsku školu. Vrlodobrim uspjehom. Dokumente je predala 20. decembra 2018. godine. Ovjerenu diplomu, svjedodžbe za sva četiri razreda srednje škole dobila je 3. januara ove godine. Na svoje ime i prezime.
Na diplomi Medicinske tehničke škole iz Sanskog Mosta piše da je učenica Azra Omerović upisala “prekvalifikaciju” 22. 11. 2016. godine, te da je uspješno okončala školovanje 15. 11. 2018. godine, odnosno mjesec dana prije nego je i predala “potrebnu dokumentaciju”. U svjedodžbama piše da je uspješno polagala anatomiju i fiziologiju, higijenu sa zdravstvenom zaštitom, mikrobiologiju, medicinsku psihologiju, zarazne bolesti, patologiju, hirurgiju, farmakologiju, te da je, pritome, “odradila” i praktičnu nastavu.


Priča započinje sredinom decembra. Žurnal je dobio u posjed dokumentaciju policijskih i pravosudnih agencija u kojima je navedeno kako se na području F BiH prodaju diplome srednjih škola, te kako je, manje-više, sve u direktnoj vezi sa Centrom za obrazovanje iz Širokog Brijega, iza kojeg stoje biznismeni bliski HDZ-u BiH. U dokumentaciji koju posjedujemo navedeno je da su novcem iz Širokog osnivane srednjoškolske i visokoobrazovne institucije širom Federacije, te da se u tim ustanovama izdaju sumnjive diplome. Navedena su imena posrednika koji su djelovali u određenim gradovima i koji su za novac nabavljali tražene diplome. Za sarajevsku regiju bio je zadužen Senad Pehlivanović iz Fojnice.

PRVI SASTANAK
Kratki telefonski razgovor i prvi sastanak u Sarajevu.
Za prekvalifikaciju, reći će nam u školi, potrebna je najmanje godina dana. Pehlivanoviću treba mnogo manje. Samo je bitno obezbijediti 2500 maraka koje bi on “predao direktorima i ostalima”. Iako sumnjičav na prvom sastanku, Pehlivanović 20. decembra pristaje da najkasnije do 15. januara kolegici Azri Omerović na njeno ime i prezime pribavi diplomu srednje medicinske škole. S obzirom na to da smo odbili dati novac unaprijed, Pehlivanović je kazao da će “morati tražiti alternativna rješenja”, te da ovaj put neće ići preko Širokog Brijega. Na istom sastanku, kolegici je dao “specijalni broj telefona”, koji koristi za dogovore oko diploma. Listinzi, koji su u posjedu Žurnala, dokazuju da je s tog broja isključivo kontaktirao Centar za obrazovanje iz Širokog Brijega.

“Sve gotovo”, pisalo je u poruci koju je Pehlivanović poslao 2. januara ove godine u 14. 46 na broj koji je, za potrebe ovog istraživanja, koristila ekipa Žurnala.


PRIMOPREDAJA
Primopredaja je zakazana za 3. januar. Pehlivanović se na zakazanom mjestu pojavio sa svjedodžbama i diplomom o završenoj srednjoj Medicinsko tehničkoj školi iz Sanskog Mosta. Ovjerenu, sa vodenim žigom i čitkim potpisima, sa ocjenama iz predmeta koje učenica Azra Omerović nikad nije ni slušala.
Na diplomi piše da je Medicinska tehnička škola u sastavu PU Centra za obrazovanje odraslih Multilingua iz Sanskog Mosta. Formalni osnivač škole u Sanskom Mostu je Maida Cepić-Habibović. Njen suprug Šemsudin Habibović je prokurista bez ograničenja. On je potpisnik diplome izdate na ime Azra Omerović. Maida Cepić Habibović je, pored ovoga, direktorica i Javne ustanove Mješovita srednja škola Sanski Most. Njen suprug i potpisnik diplome, Šemsudin Habibović je vijećnik u Općinskom vijeću Sanski Most. Trenutno je kadar A-SDA.
Ovaj Centar proteklih je godina isključivo poslovao sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona. Radili su prevode kaznenih listova sa holandskog i slovenskog jezika. Na službenoj stranici Medicinske škole piše da vrše obrazovanje odraslih u oblasti medicinske struke.
“Iskusni i stručni predavači (doktori specijalisti), plaćena praksa u Njemačkoj, plaćeni putni troškovi, pismo preporuke, priznati sati stažiranja u Njemačkoj”, navedno je u ponudi Medicinske škole Sanski Most.
Na stranici je navedeno da polaznici ove škole stiču pravo na pripravnički staž, te polaganje državnog ispita. Nude se zanimanja medicinske sestre i njegovateljice.


UGLEDNA DIPLOMA
“Naše diplome i uvjerenja o stručnoj osposobljenosti su priznati kako u BiH, tako i u zemljama Evropske unije”, piše na stranici Centra za obrazovanje odraslih iz Sanskog Mosta.
Upravo tu, diplomu priznatu u BiH i EU, novinarka Žurnala stekla je za 17 dana. Bez prisustva nastavi.

Sva dokumentacija na osnovu koje je naša ekipa započela istraživanje, bila je na raspolaganju Tužilaštvu BiH. Oni, međutim, nisu željeli voditi istragu. Sve detalje o umiješanosti državnog tužilaštva u ovaj slučaj donosimo u narednim tekstu koji ćemo objaviti u subotu, 5. januara.
User avatar
Matzan
Posts: 7007
Joined: 16/01/2015 13:25

#68 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Matzan »

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#69 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by JThomas »

sad će to institucije detaljno istražiti i promptno kazniti prekršioce propisa. smije li se snimati, je li to kršenje zakona o zaštiti ličnih podataka, pa je li kleveta, lažno predstavljanje, samovlašće...ih ima toga.
User avatar
Matzan
Posts: 7007
Joined: 16/01/2015 13:25

#70 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Matzan »

JThomas wrote:sad će to institucije detaljno istražiti i promptno kazniti prekršioce propisa. smije li se snimati, je li to kršenje zakona o zaštiti ličnih podataka, pa je li kleveta, lažno predstavljanje, samovlašće...ih ima toga.

Pod hitno privesti ove novinare i dobro ispitati!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#71 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by insomnia78 »

Starci u Njemackoj na aparatima :lol:
evilbaby
Posts: 52
Joined: 07/03/2011 16:58

#72 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by evilbaby »

insomnia78 wrote:Starci u Njemackoj na aparatima :lol:
neskolovani da im peru guzice.
zrakomlat
Posts: 10234
Joined: 23/09/2012 17:22

#73 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by zrakomlat »

Golemo. Znam da se u ŠirokoN svašta može završiti, ali zar i medecinu pajdo :shock:

Valjda će ovi iz Žurnala poslati ovo njemačkoj ambasadi, ako oni ne ukinu škutoristanske diplome, nema ko drugi, naši neće sigurno, jer i sami su ponosni vlasnici istih vjerovatno.
zrakomlat
Posts: 10234
Joined: 23/09/2012 17:22

#74 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by zrakomlat »

evilbaby wrote:
insomnia78 wrote:Starci u Njemackoj na aparatima :lol:
neskolovani da im peru guzice.
Jest, jest ali su zato školovani za :
U svjedodžbama piše da je uspješno polagala anatomiju i fiziologiju, higijenu sa zdravstvenom zaštitom, mikrobiologiju, medicinsku psihologiju, zarazne bolesti, patologiju, hirurgiju, farmakologiju, te da je, pritome, “odradila” i praktičnu nastavu.
Pretpostavljam da bi švabe ovakvu ustanovu u svojoj državi zatvorile odmah a odgovorne poslali na robiju, dugogodišnju. Vjerovatno i Francuzi, a Insomnija?
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#75 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by mali_balon »

Pa javna je tajna da taj centar za obrazovanje odraslih iz Sirokog dila diplome......vec godinama i oni sad otkrili toplu vodu
Za izdavanje CPC certifikata jedina ovlastena institucija i od strane ministarstva transporta i komunikacija i privredne komore je je Centar za obrazovanje odraslih Siroki Brijeg.
Ne kontam cemu tolika hampa.....pa fakultetske diplome sa sarajevskog univerziteta se sredjuju a da se ne sredi neka srednjoskolska svjedodza i diploma iz neke skole iz kamenjara.......ma hajte molim vas
Post Reply