Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#26 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by vješalica »

Zeljoooo wrote:
vješalica wrote:znači ima logike da završiš vanredno i ne smiješ više upisati fax?
Pa logicno da ima. Koji ce neko djavo ici 4 godine kad mozes biti pametan i odmarati tri godine i onda za godinu dana laganini sve zavrsiti :?

A normalno ako imas vec srednju pa se prekvalifikujes, polozis samo razliku predmeta da mozes.
Image
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#27 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Zeljoooo »

vješalica wrote:
Zeljoooo wrote:
vješalica wrote:znači ima logike da završiš vanredno i ne smiješ više upisati fax?
Pa logicno da ima. Koji ce neko djavo ici 4 godine kad mozes biti pametan i odmarati tri godine i onda za godinu dana laganini sve zavrsiti :?

A normalno ako imas vec srednju pa se prekvalifikujes, polozis samo razliku predmeta da mozes.
Image
:smajlikojigabacaunesvjest:
hEROD
Posts: 5
Joined: 15/01/2015 17:30

#28 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by hEROD »

Ovo i mene interesuje , izvinite ako dizem temu iz mrtvih , ali zanima me nekoliko stvari : ja sam zavrsio gimanziju te me zanima ova prekvalifikacija u medicinskog tehnicara - opci smjer . Koliko bi mi trebalo vremena da polozim sve to ukljucujuci praksu i pripravnicki te je li to moguce za godinu dana uraditi sve , ako uzmemo u obzir kad bi dobio pripravnicki odma po zavrsetku ?

Kontao sam ici vanredno u Gradačac posto tamo imam rodbine.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#29 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by sarajevo999999 »

hEROD wrote:Ovo i mene interesuje , izvinite ako dizem temu iz mrtvih , ali zanima me nekoliko stvari : ja sam zavrsio gimanziju te me zanima ova prekvalifikacija u medicinskog tehnicara - opci smjer . Koliko bi mi trebalo vremena da polozim sve to ukljucujuci praksu i pripravnicki te je li to moguce za godinu dana uraditi sve , ako uzmemo u obzir kad bi dobio pripravnicki odma po zavrsetku ?

Kontao sam ici vanredno u Gradačac posto tamo imam rodbine.
Koliko ja znam, ako grijesim neka me neko ispravi, ako mislis raditi ovdje moze svakako, međutim za njemačku treba "državna" srednja medicinska škola jer ne priznaju prekvalifikacije po privatnim školama. mislim da sa gimmnazijom razlika traje školsku godinu + pripravnički 6 mjeseci + za državni se čeka par mjeseci.
p.s. mimo goethe instituta priznat je certifikat njemačkoj jezika pri OSD.
hEROD
Posts: 5
Joined: 15/01/2015 17:30

#30 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by hEROD »

To jest tocno , ali ovo u Gradačcu vanredno ide bas preko drzavne srednje skole.

Vezano za to polaganje njemackog , cuo sam od nekih da je "lakse" polozit na osd-u , a isto vrijedi diploma , ne znam koliko je to istinito.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#31 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by sarajevo999999 »

hEROD wrote:To jest tocno , ali ovo u Gradačcu vanredno ide bas preko drzavne srednje skole.

Vezano za to polaganje njemackog , cuo sam od nekih da je "lakse" polozit na osd-u , a isto vrijedi diploma , ne znam koliko je to istinito.
Pa onda ti je isto Sarajevo, Gradacac, Tuzla, Travnik ako je Srednja medicinska škola znači priznata.
OSD ne moze biti laksi jer testovi dolaze a i odlaze na ocjenjivanje u Bec, samo po meni jeste pristupacniji jer su razvili mrezu poslovnica po BiH
Znam da je na jednom roku za B1 certifikat svega nekolicina polozila.
User avatar
ciki4
Posts: 316
Joined: 04/09/2011 14:42

#32 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by ciki4 »

I koliko to sve košta ukupno?
User avatar
ciki4
Posts: 316
Joined: 04/09/2011 14:42

#33 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by ciki4 »

Tema izgleda zamrla :sad: na zadnje pitanje donekle sam saznala odgovor,plaća se upis 50, a kasnije po ispitu,40 I 30(praktični i teorija). Ono što mene zanima,konkretno koji smijer se trazi "vani", tj. u Njemačkoj? Na jezeru nemaju opci nego gerijatrijski,fizioterapeutski,pedijatrijski i akušerski.
Na Bjelavama ima,s tim dalje puno više predmeta razlike sa gimnazijom.
Ako ima neko koje upućeniji i ko je prošao kroz proces prekvalifikacije i zaposlenja u inostranstvu, da podijeli iskustvo i da savjet. Hvala :)
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#34 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by ćiribiribela »

ciki4 wrote:Tema izgleda zamrla :sad: na zadnje pitanje donekle sam saznala odgovor,plaća se upis 50, a kasnije po ispitu,40 I 30(praktični i teorija). Ono što mene zanima,konkretno koji smijer se trazi "vani", tj. u Njemačkoj? Na jezeru nemaju opci nego gerijatrijski,fizioterapeutski,pedijatrijski i akušerski.
Na Bjelavama ima,s tim dalje puno više predmeta razlike sa gimnazijom.
Ako ima neko koje upućeniji i ko je prošao kroz proces prekvalifikacije i zaposlenja u inostranstvu, da podijeli iskustvo i da savjet. Hvala :)

Priznaju opsti i pedijatrijski.
marko1995kutlesa
Posts: 9
Joined: 29/06/2015 00:45

#35 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by marko1995kutlesa »

Je li teško položiti vanredno srednju medicinsku, imaju li skripte i to, te zna li se nesto posle te prekvalifikacije jer bih volio raditi u domu zdravlja na hitnoj, a prvenstveno bih to polagao u mostaru jer mi je tu najbliža srednja medicinska
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#36 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Nuken »

Vecina tih skola je "ukaži se i položio si".Ipak trebas dobro nauciti praktični dio rada,zbog sebe.Meni ako propadne ovo s upisom na fakultet idem predati papire na srednju medicinsku.Diplome srednjih privatnih su priznate vani tako da se može otići nakon zavrsetka skole.Radije bi Emirate onda odabrao nego Njemacku.Traže perfektno poznavanje engleskog.Plata je najveca u sektoru hitne medicinske pomoći.Recimo kao Paramedic mozeš godisnje zaraditi i do 90.000$
marko1995kutlesa
Posts: 9
Joined: 29/06/2015 00:45

#37 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by marko1995kutlesa »

Ahaa, u redu, ja bih nakon završetka te prekvalifikacije radije ostao u našoj BiH, razumijem te, teška je situacija u cijeloj zemlji, i naravno ići ćeš ondje gdje možeš više zaraditi, ali ja ću ipak najvjerojatnije ovdje ostati jer tko će se brinuti o našim ljudima i spašavati njihove živote, kolika je plaća u bih na hitnoj?
marko1995kutlesa
Posts: 9
Joined: 29/06/2015 00:45

#38 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by marko1995kutlesa »

Kao medicinskog tehničara
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#39 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Nuken »

Kao tehničari na hitnoj kod mene u Krajini zarađuju max. 1000 KM mjesecno kad izracunaš sve dodatke na platu.Mizerno kako se može na istom poslu uz bolju opremu,uslove i sve zarađivati van BiH
marko1995kutlesa
Posts: 9
Joined: 29/06/2015 00:45

#40 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by marko1995kutlesa »

Uff to je premalo, s obzirom da oni prvi reagiraju i prvi spašavaju živote, i sekunde u njihovom poslu odlučuju :shock:
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#41 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by hugollino »

Za sve informacije oko srednje medicinske škole i prekvalifikacije obratite se na PP. Radim u nekoliko privatnih medicinskih i mogu pomoći!
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#42 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

hugollino wrote:Za sve informacije oko srednje medicinske škole i prekvalifikacije obratite se na PP. Radim u nekoliko privatnih medicinskih i mogu pomoći!
Ali diploma privatnih medicinskih skola nije validna! Odnosno za one koji zele u Njemacku preko ove drzavne agencije moraju imati diplomu javne ustanove tj DRZAVNE srednje medicinske skole i to opci ili pedijatrijski smjer, obavljen pripravnicki staz u trajanju od 6 mjeseci, polozen strucni ispit i Goethe certifikat njemackog jezika minimalno B1 nivo!
Sve ostalo se ne uzima u razmatranje!!!
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#43 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by hugollino »

Da, to je u tom slučaju i u tom slučaju uspije 1% ljudi otići za Njemačku. Nije ni za odlazak i posao u Njemačkoj samo potrebno imati školu, ide tu puno toga. Nije baš da jedva čekaju da dođeš. Znam najmanje 200 ljudi imenom i prezimenom koji su na osnovu privatne medicinske škole otišli i dobili posao, ali kako. Tako što su već imali nekoga gore koji je bio glavna poveznica za posao i ostalo. Ovo preko državne agencije samo služi da staneš u red pa kada dođeš. Onaj ko već ima nekoga i neki kontakt onda je privatna škola zakon i dobivaju nostrifikaciju bez problema uz Apostile pečat.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#44 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by sarajevo999999 »

hugollino wrote:Da, to je u tom slučaju i u tom slučaju uspije 1% ljudi otići za Njemačku. Nije ni za odlazak i posao u Njemačkoj samo potrebno imati školu, ide tu puno toga. Nije baš da jedva čekaju da dođeš. Znam najmanje 200 ljudi imenom i prezimenom koji su na osnovu privatne medicinske škole otišli i dobili posao, ali kako. Tako što su već imali nekoga gore koji je bio glavna poveznica za posao i ostalo. Ovo preko državne agencije samo služi da staneš u red pa kada dođeš. Onaj ko već ima nekoga i neki kontakt onda je privatna škola zakon i dobivaju nostrifikaciju bez problema uz Apostile pečat.
Kako god da nadjes posao dalja procedura ide preko Agencije i tu ti oni ne priznaju tu privatnu.
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#45 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by purgatorio »

Haj razumijem nekako kad ljudi ne mogu zavrsiti drzavni fakultet pa upišu privatne, ali da ne mogu završiti srednju školu vanredno e to ne mogu skontat nikako...
hellou
Posts: 8
Joined: 25/11/2013 22:02
Location: Havaji

#46 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by hellou »

Ima li neko nekih novih informacija vezano za ovo? Mene konkretno zanima Medicinska skola Jezero u Sarajevu. Kako sam izracunala od predmeta koje imaju za smijer Pedijatrijska sestra - tehnicar, ja sam imala 10 (Bos. jezik, historija, sociologija, itd.) i ostaje mi 16 za polagati (odnosno 15 + praksa). Zna li neko koliko bi to sve ukupno kostalo? Hvala unaprijed.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#47 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Nuken »

hellou wrote:Ima li neko nekih novih informacija vezano za ovo? Mene konkretno zanima Medicinska skola Jezero u Sarajevu. Kako sam izracunala od predmeta koje imaju za smijer Pedijatrijska sestra - tehnicar, ja sam imala 10 (Bos. jezik, historija, sociologija, itd.) i ostaje mi 16 za polagati (odnosno 15 + praksa). Zna li neko koliko bi to sve ukupno kostalo? Hvala unaprijed.
Zar ti nije bolje upisati opšti smjer?Lakše ćeš pronaći posao
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#48 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by purgatorio »

hellou wrote:Ima li neko nekih novih informacija vezano za ovo? Mene konkretno zanima Medicinska skola Jezero u Sarajevu. Kako sam izracunala od predmeta koje imaju za smijer Pedijatrijska sestra - tehnicar, ja sam imala 10 (Bos. jezik, historija, sociologija, itd.) i ostaje mi 16 za polagati (odnosno 15 + praksa). Zna li neko koliko bi to sve ukupno kostalo? Hvala unaprijed.
Ima vise ispita od 26, jer se svaki razred posebno polaže, znači praksu računaš 4 puta. Ne znam za KS, u drugim kantonima je prekvalifikacija od 2-3 hiljade, zavisno od prethodno zavrsene skole.
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#49 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by perfekcionista1 »

Inace muski su malo diskriminisani u ovom slucaju, vecina zaposljava zenske radnice a muskarce vrlo tesko. :). I sam naziv struke je medicinska sestra, bio musko bio zensko :D
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#50 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by bumerangss »

perfekcionista1 wrote:Inace muski su malo diskriminisani u ovom slucaju, vecina zaposljava zenske radnice a muskarce vrlo tesko. :). I sam naziv struke je medicinska sestra, bio musko bio zensko :D
Nije, nego medicinska sestra-tehnicar! Ima federalni zakon o sestrinstvu i tu na pocetku, ne znam koji clan , pise da je diskriminacija na osnovu pola strogo zabranjena! I u bolnici svi sestru zovu-sestroooo!
A tehnicara zovu-brateee! :D
Post Reply