Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
1GB
Posts: 155
Joined: 24/12/2018 10:03

#126 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by 1GB »

Zato sto ne "peru guzove", to je samo sinonim za "slabo zaradjujem na CNC masini pa mi krivo"...
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#127 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by CPT »

Velkoski wrote:Meni je samo cirkus što se ljudi satraše da peru guzove tamo, a ovdje nisu u stanju mrdnuti kurcem za bilo šta.
zbog toga sto ce tamo za pranje guzice dobiti 2000€, a vamo ce za mrdanjem qurcem dobiti qurac u celo
Selmicaa100
Posts: 2
Joined: 23/12/2018 22:12

#128 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Selmicaa100 »

Zdravo društvo.
Vjerovatno smaram pokretajući iznova ovu temu. Upisala sam prekfalifikaciju za Medicinsku sestru - tehničara u Centru za obrazovanje odraslih Gračanica. Išla sam na predavanja i "nabubala" teoriju. Treba da sledeće sedmice polažem razliku iz prve godine. Međutim neko mi reče da ne priznaju diplomu iz Gračanice, pa me zanima, zna li neko sa sigurnošću da li je to priznato i uredno. Ne bi da se mučim više od godinu dana i onda da sve padne u vodu, bolje da odmah odustanem ako je to tako. (Još bolje bi bilo ako neko lično poznaje nekoga ko je tu završio prekvalifikaciju i otišao vani pa ima informacije iz prve ruke). Hvala
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#129 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Dozer »

Ne priznaju nam nigdje skoro ni diplome s faksova, a ne od vecernje skole iz Gracanice :lol:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#130 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by ćiribiribela »

Priznaje se prekvalifikacija koja je uradjena u drzavnoj skoli, ali svejedno za nostrifikaciju dobijete toliko sati da se nadoknadi, da je isplatnije upisati ausbildung u de, a ako odaberete ispit imate 2 puta sansu da polazete. I da, obratite paznju u koju pokrajinu predajete dokumente jer ne priznaju svi prekvalifikacije, a nakon ove afere sa diplomama rade nenormalne provjere i sa redovnom skolom (Hessen trenutno najgora pokrajina).
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#131 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Dozer »

I bilo je krajnje vrijeme da nam se potrosi YU kredit po pitanju obrazovanja. I Svabe skontale da ovo danas nije ni blizu onome onda. I tako i treba da bude. Kad se pocnu vracati mase koje su otisle nakon rata i s postratnim diplomama, cesto kupljenim, onda se mozda i ovdje pocne nesto mijenjati. Naravno, ako se ikad shvati da kupljena diploma nije ni priblizno vrijedna cifre koja se za nju daje, nigdje osim ovdje, i samo ako si dio politicko-stranackog miljea i tala. A ni to ne moze trajati vjecno.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#132 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by rovac13 »

Citam dvije susjedne teme i ne mogu se nacuditi koliko se razilaze.

Na ovoj temi se pise kao posprdno o onima koji su otisli u Njemacku,rade neke bezze obicne poslove (brinu o starcima,dostavljaju postu,razvrstavaju sarafe kutije itd)......i za taj bezze poslic kesiraju mozda 2000 eura neto ......to kao ne valja,ludi bosnjo.

A na drugoj raspravljaju jel realno sto nastavnik u Bih ima platu oko 800 KM.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#133 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by SmokingMan »

Previše slušaš ljude koji ne vole da rade.To su priče onih koji bi da pri prvom zaposlenju budu šefovi i primaju platu 2.000 KM.

Moja ti je preporuka da radije uložiš novac u neki od korsnih IT kurseva i potrudiš se oko edukacije,tržište rada,posebno u zapadnoj Europi,je gladno za developerima,posla uvijek ima....Prati tokove i odluči se šta bi ti najbolje odgovaralo.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#134 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by rovac13 »

Kome je ovo upuceno ?
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#135 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by nelle_tz »

Selmicaa100 wrote:Zdravo društvo.
Vjerovatno smaram pokretajući iznova ovu temu. Upisala sam prekfalifikaciju za Medicinsku sestru - tehničara u Centru za obrazovanje odraslih Gračanica. Išla sam na predavanja i "nabubala" teoriju. Treba da sledeće sedmice polažem razliku iz prve godine. Međutim neko mi reče da ne priznaju diplomu iz Gračanice, pa me zanima, zna li neko sa sigurnošću da li je to priznato i uredno. Ne bi da se mučim više od godinu dana i onda da sve padne u vodu, bolje da odmah odustanem ako je to tako. (Još bolje bi bilo ako neko lično poznaje nekoga ko je tu završio prekvalifikaciju i otišao vani pa ima informacije iz prve ruke). Hvala
Danas momka vidio, zavrsio fax i upisao prekvalifikaciju u Medicinskoj skoli u Tuzli, polozio razliku predmeta, odradio praxu i pripravnicki, te stucni polozio
Ide 25.4.2019. u Njemacku. Rece da je preko neke Agencije dobio posao.
Happy84
Posts: 1
Joined: 20/05/2020 17:07

#136 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Happy84 »

Pozzz.Treba mi par inf.Zavrsila sam Zubotehnicku skolu,pa bih se prekvalifikovala za Opci smjer.Mislil na Sarajevo.Koliko predmeta bih polagala,kako ide jedu li zahtjevni i za koji vremenski period bih mogla zavrsiti i naravno koliko kosta sve to.HVALA :)
User avatar
Lilith1
Posts: 19
Joined: 29/11/2019 21:43

#137 Re: Srednja medicinska..vanredno..šta i kako???

Post by Lilith1 »

Happy84 wrote: 20/05/2020 18:37 Pozzz.Treba mi par inf.Zavrsila sam Zubotehnicku skolu,pa bih se prekvalifikovala za Opci smjer.Mislil na Sarajevo.Koliko predmeta bih polagala,kako ide jedu li zahtjevni i za koji vremenski period bih mogla zavrsiti i naravno koliko kosta sve to.HVALA :)
Polagala bi samo razliku predmeta , time te oslobađaju skoro pola troškova jer i zubozehnička ima dosta sličnih predmeta kao medicinska npr.mislim latinski da je,engleski,bosanski sve zavisi.

Možeš završiti u jednom roku od 6 dana čitav jedan razred ako se potrudiš a i lako je stvarno. A imaš 4 ta roka u godini.
Što se tiče svote novca,mislim da je 4 godine,sa svim i ispitima i konsultacijama (svi predmeti ali ti nećeš puno njih izlaziti) je oko 4.000 hiljade možda više mrvicu ne znam tačno baš.
Post Reply