Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#76 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

beobasket wrote:Zar nije malo previse ljudi sa srednjom medicinskom pa su zato uveli placanje da radis dzaba, jer drugacije bi pokipio sistem?
Nije zbog toga nego sto su zdravstvene ustanove u kojima se stažira po zakonu dužne placati neku naknadu, osiguranje u slucaju povrede na radu a posto su sve u velikom minusu to vise nisu u mpgocnosti pa su to prebacili na teret stažera
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#77 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

dah wrote:koliko vremenski mora trajati vanredno školovanje za medicinsku sestru-tehničara, bilo u privatim ili javnim školskim ustanovama
Nisam siguran ali mislim da traje dvije godine i da je to zakonski minimium, barem u Sarajevu
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#78 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by sarajevo999999 »

bumerangss wrote:
dah wrote:koliko vremenski mora trajati vanredno školovanje za medicinsku sestru-tehničara, bilo u privatim ili javnim školskim ustanovama
Nisam siguran ali mislim da traje dvije godine i da je to zakonski minimium, barem u Sarajevu
Moze godinu
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#79 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by sarajevo999999 »

sarajevo999999 wrote:Vozdra kolege :D
Mene zanima strucni u Banja Luci, trebam sad za heftu izici a ne znam ni otprilike kako je to gore. Najvaznije iz cega se uci,ima li kakva skripta ili sta bilo da pocnem od neceg. Ajd ljudi pomagajte
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#80 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Sociolog »

Licno, najlakse je polozit u Srednjobosanskom kantonu, u Ministarstvu zdrastva, u Travniku.Ima 150 pitanja, posude ti skriptu da koopiras, bude 9;10 pitanja, u mom slucaju. 6 medicinskih 3;4 pravna pitanja, jednom mjesecno bude termin 160+40 km..ja sam iz Sarajeva, jedva su prihvatili moju molbu, jos sam stazirao jedan mjesec u Kasindolu, kad su vidjeli tri pecata na cirilici i grb Rep.Srpske jedva su me prihvatili..
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#81 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by beobasket »

bumerangss wrote:
beobasket wrote:Zar nije malo previse ljudi sa srednjom medicinskom pa su zato uveli placanje da radis dzaba, jer drugacije bi pokipio sistem?
Nije zbog toga nego sto su zdravstvene ustanove u kojima se stažira po zakonu dužne placati neku naknadu, osiguranje u slucaju povrede na radu a posto su sve u velikom minusu to vise nisu u mpgocnosti pa su to prebacili na teret stažera
Kod nas je mnogo drugacije ali primjerice dok dodjes u posjed da si doktor opste prakse, obicno pocnes nekad u 20 tim godinama i zavrsis tamo pocetkom 40ih a broj praksi na koje moras ici i vise blago receno nemaj pojma jer ih je toliko bilo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#82 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by hrle1976 »

Kinaski wrote:
hanamontanaa wrote:
Trunks wrote:Neko mi rece da ne primaju vise na KCUS, pa eto da znate :D raspitajte se je li istina
Ne primaju jis uvijek :| navodno hoce,ali ce se placati 160 KM mjesecno,sto znaci skoro 1000 za staziranje. Nema kod Sebije ni raditi ne mozes dzaba
e nek joj bakir plati jebo joj on familiju mrtvu, cuj da placas i da radis djaba. Jebo je Alija mrtvi
:pisnuo:
dah
Posts: 33
Joined: 18/10/2014 20:02

#83 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by dah »

molim informaciju kako stoji sa privatnim srednjoškolskim ustanoama, smjer medicinska sestra-tehničar, tačnije P.U. Gračanica centar za obrazovanje odraslih
hvala
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#84 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Kejn »

Pozdrav raja!

Volio bih vas sve pitati da li postoji neka skripta po kojoj medicinske sestre-tehničari spremaju državni ispit u kantonu Sarajevu? Da li ona pitanja sa stranice federalnog ministarstva zdravstva vrijede ujedno i za diplomirane medicinske sestre i za obične sestre?
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#85 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Trunks »

Da li je neko obavio staz u skorije vrijeme? Gdje da pocnem, kome da se obratim...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#86 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Kejn »

Trunks wrote:Da li je neko obavio staz u skorije vrijeme? Gdje da pocnem, kome da se obratim...
Ako želiš u Sarajevu da stažiraš obrati se ministarstvu zdravstva kantona Sarajevo, dakle zgrada opštine centar ulaz sa strane, znači od predsjedništva kad uđeš ideš kroz staklena vrata odmah ljevo. Ja mislim da ti treba ovjerena kopija srednjoškolske diplome. Kad predaš dokumete dobit ćeš broj i za odprilike mjesec dana će te uzet neka od institucija npr. vojna, koševo i sl. Obavjest će biti na internet stranici ministarstva. Sretno
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#88 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by MaxPayne »

Kolika je cijena polaganja stručnog ispita za medicinsku sestru/tehničara.Na stranici sam vidio 300 KM ali kolaju glasine da je 150 za srednje škole.Hvala.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#89 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Kejn »

150 km
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#90 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Trunks »

Sta se sprema za drzavni ispit
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#91 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by espn »

Njemačka više ne priznaje vanredno završenu srednju medicinsku školu/prekvalifikaciju.
Selmicaa100
Posts: 2
Joined: 23/12/2018 22:12

#92 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Selmicaa100 »

Zdravoo
Imam jedno pitanje u vezi pripravnickog staza. Naime, treba da pocnem odrađivati pripravnicki staž u domu zdravlja, i traze mi da uplatim 180 KM kao kako kazu osiguranje za 6 mjeseci a ja cu tu odradjivati samo 3 mjeseca, preostalih 3 na UKC. Sad me zanima da li je yo po propisu stvarno? Jer na uplatnici pise uplata po osnovu donacija. A ne osiguranja. Malo mi je tu nesto cudno.

Unaprijed zahvaljujem :-)
Kokica123
Posts: 30
Joined: 16/07/2018 12:45

#93 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Kokica123 »

Vidim da tema odavno nije aktivna, ali da i ja pokusam... Upisala sam prekvalifikaciju za med. Sestru (ne u medicinskoj skoli) i zanima me sta poslije prekvalifikacije koja traje 6 mj. Moram li odmah poceti sa stazom, mogu li birati gdje cu stazirati? Cula sam cak i da bih ja morala platiti staziranje? :-? :shock: ima li neko neke nove informacije u vezi toga?
dah
Posts: 33
Joined: 18/10/2014 20:02

#94 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by dah »

Kokica123 wrote: 25/02/2020 18:04 Vidim da tema odavno nije aktivna, ali da i ja pokusam... Upisala sam prekvalifikaciju za med. Sestru (ne u medicinskoj skoli) i zanima me sta poslije prekvalifikacije koja traje 6 mj. Moram li odmah poceti sa stazom, mogu li birati gdje cu stazirati? Cula sam cak i da bih ja morala platiti staziranje? :-? :shock: ima li neko neke nove informacije u vezi toga?
Da li je privatna ili javna škola
Havoc11
Posts: 1
Joined: 12/05/2020 13:58

#95 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Havoc11 »

Pozdrav raja.zna li neko mozeli se obavljati pripravnicko staziranje ako si u radnom odnosu bez da se prekida radni odnos i da se donosi potvrda sa biroa.nadam se da postoji neki nacin da se to izvede....
Kokica123
Posts: 30
Joined: 16/07/2018 12:45

#96 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Kokica123 »

dah wrote: 26/02/2020 07:47
Kokica123 wrote: 25/02/2020 18:04 Vidim da tema odavno nije aktivna, ali da i ja pokusam... Upisala sam prekvalifikaciju za med. Sestru (ne u medicinskoj skoli) i zanima me sta poslije prekvalifikacije koja traje 6 mj. Moram li odmah poceti sa stazom, mogu li birati gdje cu stazirati? Cula sam cak i da bih ja morala platiti staziranje? :-? :shock: ima li neko neke nove informacije u vezi toga?
Da li je privatna ili javna škola

Privatna. Zove se "Nova zanimanja" dva puta sam imala predavanje i polozila i zavrsila prvu godinu. Za drugu koja sam sada imam jedno predavanje pa onda odmah ispiti. Apsurdno. A za 3 i 4 imat cemo praksu u domu zdravlja svaki dan i uz to svaki dan (i subotom) predavanja. Ne znam zaista kako oni misle da mi imamo ikakvo znanje za praksu a imali smo po 1 cas. I pored ovoga ja radim (neprijavljeno) i morat cu raditi i praksu i ici na predavanja... Dodje mi da odustanem jer stvarno ne znam kako cu sve stici. Moze li se dogovoriti mozda u domu zdravlja da nemam praksu svaki dan ili nesto? A sta poslije za staz? Koliko? Kako se radi?
jeeela22
Posts: 3
Joined: 09/05/2022 18:53

#97 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by jeeela22 »

Napravila sam profil samo da napišem par riječi.
Pedijatrijske sestre tehničari koje imaju 3 mjeseca klinike, od srca vam preporucujem da zaobiđete KCUS Pedijatriju Jezero.
Sestre su nadrkane, neljubazne, vjerujte mi da padnete sa nogu od posla, ali doslovno, dok one piju kaficu. Sve što one treba da urade i primaju platu za to - radite vi kao stažeri.
Hiljadu puta im uradite nešto, neće vam ni hvala reći, jednom im recite ne - ispadnete najgori.
Meni da je neko pričao, ne bih vjerovala. Sve sam na svojoj koži preživjela i stvarno ni najgorem neprijatelju ne bih preporučila. Da mi je ova pamet, išla bih u Opću.
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#98 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

jeeela22 wrote: 09/05/2022 19:08 Napravila sam profil samo da napišem par riječi.
Pedijatrijske sestre tehničari koje imaju 3 mjeseca klinike, od srca vam preporucujem da zaobiđete KCUS Pedijatriju Jezero.
Sestre su nadrkane, neljubazne, vjerujte mi da padnete sa nogu od posla, ali doslovno, dok one piju kaficu. Sve što one treba da urade i primaju platu za to - radite vi kao stažeri.
Hiljadu puta im uradite nešto, neće vam ni hvala reći, jednom im recite ne - ispadnete najgori.
Meni da je neko pričao, ne bih vjerovala. Sve sam na svojoj koži preživjela i stvarno ni najgorem neprijatelju ne bih preporučila. Da mi je ova pamet, išla bih u Opću.
Pa jbg došla si da radiš da ucis a ne da ti kao stažista sjedis pijes kafu i tipkaš mobitel
I ja sam dok sam stažirao radio sve sto mi se kaže i sto jeste i sto nije u opisu mog posla i dosta toga sam vidio naucio i to cjenim... a to tek vidis kad pocnes da radis
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#99 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Logovan »

bumerangss wrote: 09/05/2022 22:43
jeeela22 wrote: 09/05/2022 19:08 Napravila sam profil samo da napišem par riječi.
Pedijatrijske sestre tehničari koje imaju 3 mjeseca klinike, od srca vam preporucujem da zaobiđete KCUS Pedijatriju Jezero.
Sestre su nadrkane, neljubazne, vjerujte mi da padnete sa nogu od posla, ali doslovno, dok one piju kaficu. Sve što one treba da urade i primaju platu za to - radite vi kao stažeri.
Hiljadu puta im uradite nešto, neće vam ni hvala reći, jednom im recite ne - ispadnete najgori.
Meni da je neko pričao, ne bih vjerovala. Sve sam na svojoj koži preživjela i stvarno ni najgorem neprijatelju ne bih preporučila. Da mi je ova pamet, išla bih u Opću.
Pa jbg došla si da radiš da ucis a ne da ti kao stažista sjedis pijes kafu i tipkaš mobitel
I ja sam dok sam stažirao radio sve sto mi se kaže i sto jeste i sto nije u opisu mog posla i dosta toga sam vidio naucio i to cjenim... a to tek vidis kad pocnes da radis
Ja sam nju shvatio da ona sve obavlja dok sestre apsolutno nista ne rade. Nije ok ako je ovako.
jeeela22
Posts: 3
Joined: 09/05/2022 18:53

#100 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by jeeela22 »

Naravno da ne tipkam na mobitel, ne stigneš da jedeš - makar ja nisam. Dođeš kući, želudac ti se okreće od gladi a i od stresa.
Obavljaš svačiji posao, do te mjere da svako ko te vidi od uposlenih sa drugih spratova, pogleda te sa sažaljenjem i prokomentariše nešto u fazonu - "jadno ovo dijete, šta mu rade".
Konstatno ispijanje kafe, iz dana u dan ista priča, nervozne, nadrndane na sve, nisu u stanju ni "dobar dan" da izuste.
Jadno i tužno, nije ni čudo da svako ko ovo vidi - poželi da ode.
Došla sam kao stažist da nešto naučim, a jedino što naučiš je da trčiš gore dole, radiš sve za svakoga, jer je gospođama mrsko da dignu guzicu sa stolice, dignu je jedino kad treba piti kafu i pušiti cigaru. I onda te pitaju "zašto nema više stažista?, pa vrlo vjerovatno što su svjesni šta ih čeka i idu negdje gdje im je bolje.
Post Reply