Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#51 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by posavljak12 »

Poznajem mnogo ljudi iz Gradačca koji sa srednjom medicinskom školom-opći smijer nisu mogli odraditi pripravnički u Gradačcu jer zavise od Tuzle jer pripadaju TK, a ovi ih iz Tuzle ograniče koliko smije ljudi odrađivat pripravnički još im naplaćuju svaki mjesec nezz točno koliko jer moraju dio stručnog osposobljavanja odraditi u Tuzli. I ti ljudi zbog nemogućnosti da rade pripravnički na TK idu u Posavsku županiju odrađuju pripravnički jer dolje uvijek primaju pripravnike i moraju u Orašju polagat stručni ispit. Dakle u kojoj županiji radiš pripravnički tu polažeš i stručni. Ono što je bilo potrebno mojoj prijateljici koja je na taj način odradila pripravnički je Pripravnička knjižica di ima plan i program pripravničkog staža, tu dobija potpise i sve što je potrebno. Kada je odradila pripravnički 6.mj. došlo joj je poštom datum kada treba polagat stručni. Uplatila novac za stručni, polagala, imala pitanje iz pravnog dijela i stručnog, položila i kroz nekoliko dana podigla potvrdu o položenom stručnom ispitu.
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#52 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

I u USK je gotovo nemoguce odraditi pripravnicki zbog ogranicenosti kapaciteta i navale ljudi s medicinskom, ali nije mi jasno sto se to u TK naplacuje?
posavljak12
Posts: 11
Joined: 22/01/2016 00:26

#53 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by posavljak12 »

Mislim da je u Gradačcu naplaćivano ljudima neke osnovne stvari koje koriste u bolnici/domu zdravlja jer svi se vode kao volonteri, čak i dok idu srednju školu UKC Tuzla je naplaćivao učenicima iz Gradačca što tu dolaze 2x mjesečno na praksu. A da odradiš pripravnički moraš ili platit nekom u džep ili imat dobru vezu. Kod njih i kad odeš na UKC Tuzla brišeš police kao pripravnik. Dok je u Ožaku i Orašju drugačije uvijek će te primit nebitno tko si.
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#54 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

To za Tuzlu je toliko bezobrazno i bezobzirno da ne mogu vjerovat. Kako ih nije sramota...
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#55 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Sociolog »

pozz, jel neko poceo VOLONTIRATI, NA KCUS U SARAJEVU, ja predao papire 22 decembra, al' mrka kapa...ako neko ima svjezija iskustva???
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#56 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

Gdje si predo i kome? Ako si dole na hirurgiju glavnoj sestri onda me ne cudi a ako si gore u kadrovskoj onda su ti trebali reci termin kad pocinjes i kad da dodjes potpisati ugovor. Moj jaran predao prvo dole pa za 3 dana ga poslala u kadrovsku krajem oktobra i oni mu u kadrovskoj rekli da pocinje stazirati prvog ponedeljka u novembru a da dodje u cetvrtak da potpise ugovor i eno ga rinta voza pacijente kupuje sendvice novine i cigare sestrama.... uglavnom ne radi ono sto bi trebao.
Obicno se pocinje stazirati prvog pon u mjesecu pa ti je moj savjet da odes da se raspitas
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#57 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Trunks »

Neko mi rece da ne primaju vise na KCUS, pa eto da znate :D raspitajte se je li istina
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#58 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Revolucionar ★ »

Zna li neko sta se uci za drzavni ispit - medicinske sestre, koji zakoni, koje su knjige potrebne? Sta se desava u slucaju neodazivanja na poziv za ispit, da li prebacuju u drugi rok, ili je potrebno ponovo kompletnu proceduru sprovesti?
hanamontanaa
Posts: 322
Joined: 13/04/2012 12:32

#59 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by hanamontanaa »

Trunks wrote:Neko mi rece da ne primaju vise na KCUS, pa eto da znate :D raspitajte se je li istina
Ne primaju jis uvijek :| navodno hoce,ali ce se placati 160 KM mjesecno,sto znaci skoro 1000 za staziranje. Nema kod Sebije ni raditi ne mozes dzaba
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#60 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

hanamontanaa wrote:
Trunks wrote:Neko mi rece da ne primaju vise na KCUS, pa eto da znate :D raspitajte se je li istina
Ne primaju jis uvijek :| navodno hoce,ali ce se placati 160 KM mjesecno,sto znaci skoro 1000 za staziranje. Nema kod Sebije ni raditi ne mozes dzaba
I ja sam tako cuo. Cekaju se izbori da ne bi SDA izgubila glasove tih biraca stažista :D
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#61 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Sociolog »

znaci, u najmanju ruku, za staziraje nista prije oktobra, jel?
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#62 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by murga112 »

purgatorio wrote:I u USK je gotovo nemoguce odraditi pripravnicki zbog ogranicenosti kapaciteta i navale ljudi s medicinskom, ali nije mi jasno sto se to u TK naplacuje?
Kakvo je sad stanje u USK
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#63 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

murga112 wrote:
purgatorio wrote:I u USK je gotovo nemoguce odraditi pripravnicki zbog ogranicenosti kapaciteta i navale ljudi s medicinskom, ali nije mi jasno sto se to u TK naplacuje?
Kakvo je sad stanje u USK
Teško ali izvodivo. KB ima ugovor sa privatnom školom za praksu ljeti, dok se od septembra može odraditi.
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#64 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by murga112 »

purgatorio wrote:
murga112 wrote:
purgatorio wrote:I u USK je gotovo nemoguce odraditi pripravnicki zbog ogranicenosti kapaciteta i navale ljudi s medicinskom, ali nije mi jasno sto se to u TK naplacuje?
Kakvo je sad stanje u USK
Teško ali izvodivo. KB ima ugovor sa privatnom školom za praksu ljeti, dok se od septembra može odraditi.
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#65 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by murga112 »

purgatorio wrote:
murga112 wrote:
purgatorio wrote:I u USK je gotovo nemoguce odraditi pripravnicki zbog ogranicenosti kapaciteta i navale ljudi s medicinskom, ali nije mi jasno sto se to u TK naplacuje?
Kakvo je sad stanje u USK
Teško ali izvodivo. KB ima ugovor sa privatnom školom za praksu ljeti, dok se od septembra može odraditi.

Jesi ti stazirao..kako ide proces..kome se prvo treba javiti
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#66 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

murga112 wrote:

Jesi ti stazirao..kako ide proces..kome se prvo treba javiti
Nisam još, nemam vremena sad.

Javlja se glavnom medicinaru. Najbolja solucija je prvo odraditi u lokalnom domu zdravlja sta se moze i onda ostatak u KB.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#67 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Kinaski »

hanamontanaa wrote:
Trunks wrote:Neko mi rece da ne primaju vise na KCUS, pa eto da znate :D raspitajte se je li istina
Ne primaju jis uvijek :| navodno hoce,ali ce se placati 160 KM mjesecno,sto znaci skoro 1000 za staziranje. Nema kod Sebije ni raditi ne mozes dzaba
e nek joj bakir plati jebo joj on familiju mrtvu, cuj da placas i da radis djaba. Jebo je Alija mrtvi
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#68 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by ranger »

ima li ko kakvih info vise o medicinskoj u bihacu moze i na pp
zavrsio sam vec zubotehnicku pa bih htio da se prekvalifikujem, kome se javit kako sta...
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#69 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

ranger wrote:ima li ko kakvih info vise o medicinskoj u bihacu moze i na pp
zavrsio sam vec zubotehnicku pa bih htio da se prekvalifikujem, kome se javit kako sta...
U USK više nema standardnog vanrednog polaganja već se radi po sistemu obrazovanja odraslih sa obaveznim predavanjima. Konkurs ce biti u junu.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#70 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by All Apologies »

U Zenici je gotovo nemoguce dobiti termin i izaci na polaganje strucnog/drzavnog ispita za medicinsku sestru/tehnicara tako da ljudi idu u Tuzlu, a cujem neki dan da ce ici i u Sarajevo jer u Tuzli "driblaju" bezveze. Danas dobih novu info da je moguce polagati i u Travniku gdje je sve dosta lakse. Ima li neko nekih informacija - gdje, kako?
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#71 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Sociolog »

All Apologies wrote:U Zenici je gotovo nemoguce dobiti termin i izaci na polaganje strucnog/drzavnog ispita za medicinsku sestru/tehnicara tako da ljudi idu u Tuzlu, a cujem neki dan da ce ici i u Sarajevo jer u Tuzli "driblaju" bezveze. Danas dobih novu info da je moguce polagati i u Travniku gdje je sve dosta lakse. Ima li neko nekih informacija - gdje, kako?
Pozz, javi se u p.p.ako hoces, da se nadjemo, da ti posudimmaterijal za Travnik...imaju svoja pitanja, i pravni dio
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#72 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by All Apologies »

Sociolog wrote:
All Apologies wrote:U Zenici je gotovo nemoguce dobiti termin i izaci na polaganje strucnog/drzavnog ispita za medicinsku sestru/tehnicara tako da ljudi idu u Tuzlu, a cujem neki dan da ce ici i u Sarajevo jer u Tuzli "driblaju" bezveze. Danas dobih novu info da je moguce polagati i u Travniku gdje je sve dosta lakse. Ima li neko nekih informacija - gdje, kako?
Pozz, javi se u p.p.ako hoces, da se nadjemo, da ti posudimmaterijal za Travnik...imaju svoja pitanja, i pravni dio
Poslala sam pp, hvala!
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#73 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by sarajevo999999 »

Vozdra kolege :D
Mene zanima strucni u Banja Luci, trebam sad za heftu izici a ne znam ni otprilike kako je to gore. Najvaznije iz cega se uci,ima li kakva skripta ili sta bilo da pocnem od neceg. Ajd ljudi pomagajte
dah
Posts: 33
Joined: 18/10/2014 20:02

#74 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by dah »

koliko vremenski mora trajati vanredno školovanje za medicinsku sestru-tehničara, bilo u privatim ili javnim školskim ustanovama
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#75 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by beobasket »

Zar nije malo previse ljudi sa srednjom medicinskom pa su zato uveli placanje da radis dzaba, jer drugacije bi pokipio sistem?
Post Reply