Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#26 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by Bossnian »

Zahvaljujem :D
NoLimit
Posts: 2
Joined: 26/07/2014 17:20

#27 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by NoLimit »

Da li ima neko da je radio pripravnicki u Kantonalnoj bolnici u Travniku,zanima me da li je pripravnicima priznat topli obrok i autobuska karta ???
murratagao
Posts: 10
Joined: 15/12/2012 17:49

#28 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by murratagao »

Čuj topli obrok i karta. Budi zadovoljan ako te prime da stažiraš cc.
Uglavnom, možeš preko privatnih ordinacija odrađivati pripravnički uz to da ćeš ga raditi u državnim institucijama kao što ljudi već napisaše. ordinaciji daješ pare, tačnije oko 150KM mjesečno jer državne institucije slabije primaju pripravnike i u manjem broju. Tako da ako ti je zapelo da što prije odradiš i je čekaš konkurse, eto prilike. Kod nas u Živinicama je bivši Načelnik pokrenuo projekat prije 7 godina gdje se svake godine raspiše konkurs i primaju se volonteri svih zanimanja bez ikakve naknade. Državni ispit polažeš u svom kantonu, nema potrebe da ideš dalje. Nije to ni neko mudro slovo kao što pričaju ali nemoj da se pojaviš k'o duduk i bleneš u komisiju. Et'.
PPscroW
Posts: 21
Joined: 07/04/2013 16:24

#29 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by PPscroW »

Raja da vas pitam, ja sam iz Vogošće, i završavam srednju medicinsku u Sarajevu, postoji li mogućnost da mogu stažirati u nekom drugom gradu nekog drugog kantona, i postoji li mogućnost stažiranja u Banjsko-rekreativnim centrima (Ilidža, Fojnica, Sanski Most, Olovo itd.)? Nadam se da neko posjeduje odgovore na ova moja pitanja. :bih:
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#30 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

PPscroW wrote:Raja da vas pitam, ja sam iz Vogošće, i završavam srednju medicinsku u Sarajevu, postoji li mogućnost da mogu stažirati u nekom drugom gradu nekog drugog kantona, i postoji li mogućnost stažiranja u Banjsko-rekreativnim centrima (Ilidža, Fojnica, Sanski Most, Olovo itd.)? Nadam se da neko posjeduje odgovore na ova moja pitanja. :bih:
Možeš gdje hoćeš ako te primi. U bihacu primjerice nije problem nikakav. Sve primaju, ako ima mjesta.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#31 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by ćiribiribela »

purgatorio wrote:
Možeš gdje hoćeš ako te primi. U bihacu primjerice nije problem nikakav. Sve primaju, ako ima mjesta.

Jesi li ti zavrsio?
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#32 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by purgatorio »

ćiribiribela wrote:
purgatorio wrote:
Možeš gdje hoćeš ako te primi. U bihacu primjerice nije problem nikakav. Sve primaju, ako ima mjesta.

Jesi li ti zavrsio?
Nisam. Završio 2 razreda i odradio praksu za treći i onda prošao u neki bankarski program pa sam u Sarajevu i nemam kad to polagati trenutno.
Zazaaa
Posts: 43
Joined: 01/12/2009 17:44

#33 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Zazaaa »

koliko dugo se ceka na drzavni ispit?
Trunks
Posts: 60
Joined: 17/04/2013 20:39

#34 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Trunks »

Treba li obaviti staž da bi radio kao fizioterapeut tj. maser u nekom npr Spa centru?
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#35 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

Zazaaa wrote:koliko dugo se ceka na drzavni ispit?
Zavisi od politike, ministra... :D sad dosla nova ministrica pa dok gospodja oformi ispitnu komisiju... njoj se ne zuri a stazerima se zuri jer su mnogi zavrsili i njemacki dok su stazirali pa sad im samo treba licenca i odose u denmark za 2000 EUR :D Prije je bilo odprilike jednom mjesecno a sad ljudi cekaju, mislim da je u martu bio zadnji put u KS
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#36 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

Trunks wrote:Treba li obaviti staž da bi radio kao fizioterapeut tj. maser u nekom npr Spa centru?
Ako mislis legalno raditi onda trebas jer inspekcija za rad kontrolise i spa centre a ti kao fizioterapeut moras imati licencu a da bi je imao moras poloziti drzavni a da bi ga polozio moras odraditi staz... :wink:
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#38 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by mekses »

Da ne bi otvarao novu temu, probacu osvjeziti postojecu jer se tice ove tematike..

INteresuje me par stvari oko drzavnog za srednju medicinsku, konkretno pedijatrijska sestra - tehnicar, pa ako neko moze dati tacan odgovor..

1. Koliko kosta sam drzavni ispit? Jel i dalje 170 KM kao sto procitah u prvim postovima ili se tu nesto promjenilo? Konkretno se odnosi za Sarajevski kanton

2. Da li postoji neka literatura iz koje se uci, odnosno pitanja koja ce se naci na drzavnom sa odgovorima?

3. Na stranici Kantonalnog Ministarstva zdravstva i ZZJZ ne mogu da nadjem koji su termini za polaganje drzavnog, pa ako neko moze reci koliko cesto se to odrzava i postoje li neki standardni termini?

MOlio bih ako neko zna ili je imao iskustva sa ovim ispitom da mi da odgovore na pitanja.. Hvala
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#39 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

mekses wrote:Da ne bi otvarao novu temu, probacu osvjeziti postojecu jer se tice ove tematike..

INteresuje me par stvari oko drzavnog za srednju medicinsku, konkretno pedijatrijska sestra - tehnicar, pa ako neko moze dati tacan odgovor..

1. Koliko kosta sam drzavni ispit? Jel i dalje 170 KM kao sto procitah u prvim postovima ili se tu nesto promjenilo? Konkretno se odnosi za Sarajevski kanton

2. Da li postoji neka literatura iz koje se uci, odnosno pitanja koja ce se naci na drzavnom sa odgovorima?

3. Na stranici Kantonalnog Ministarstva zdravstva i ZZJZ ne mogu da nadjem koji su termini za polaganje drzavnog, pa ako neko moze reci koliko cesto se to odrzava i postoje li neki standardni termini?

MOlio bih ako neko zna ili je imao iskustva sa ovim ispitom da mi da odgovore na pitanja.. Hvala
Jeste, i dalje je 170KM postoji nekih 4 ili 5 oblasti iz kojih pitaju a dvije oblasti zakoni i statistika ima neka skripta od nekih 100 stranica i mozes je naci na stranici ZZJZ kantona sarajevo prva stranica je svijetlo zelena i zove se vodic za osobe koje obavljaju dio staza u ZZJZKS tako nekako... a ostale oblasti ima nekih par skriptica koje se vrte od kraja rata jer sva pitanja su ista. Najbolje bi ti bilo da budes s nekim u kontaktu sa kim si staziro pa pred ispit sviju uzme panika pa svi sve kopiraju. Uglavnom jedna oblast je prva pomoc pa to nauci, frakture, suncanica, ujed zmije, hemoragija, antisok terapiju, reanimaciju, opekotine, smrzotine... druga oblast mislim da je terapija pa pitaju kako dati i.m i.v injekciju, infuziju, inhalaciju... Nikog ne obaraju, doslovno cupaju iz tebe i pomazu maksimalno... bas ako je neko toliki tokmak da ne zna najosnovnije pa mu kazu hajde sjedi sastrane malo se skoncentrisi pa opet cupaju iz njga rijec po rijec dok ne polozi. Trebas znati vitalne znake puls 60-80 otkucaja, pritisak 120/80 mm/hg, disanje... i pitaju sta je tahikardija, bradikardija, hipotenzija, dispnea...
Polaze se u kantonalnom ministarstvu zdravstva u zgradi kantona na skenderiji i ne postoje standardni termini nego kad se dovoljno skupi kandidata tj onih prijava koje kandidat predaje na protokol, onda oni oforme strucnu ispitnu komisiju i posalju ti obavjestenje postom zajedno sa primjerom kako da ispunis uplatnicu i da platis prije polaganja tih 170km i primnerak te uplatnice poneses sa sobom na dan polaganja. Vecina kandidata pocne staz nakon skole u ljeto ili jesen pa polazu u proljece pa tad su ispiti cesce, jednom ili dva puta mjesecno narucito za opsti smjer jer je njih najvise. Ako nema dovoljno kandidata zna se desiti da nema ispita po 2-3 mjeseca ali uglavnom bude jednom mjesecno. Znaci kad dovoljno kandidata prijavi ispit, vecinom ih bude 20-30, tad otkucaju rijesenje da ministrica odobrava ispit i napisu ti kad i u koliko sati. Cesto mjenjaju clanove ispitne komisije i od njih zavisi koliko ce strogi biti ali su vecinom ok. Uvijek bude neki pravnik koji ispituje pravo, statisticar statistiku, neki doktor urgentnu pomoc, neki glavni tehnicar ili DMS iz UKCS-a ispituje terapiju... itd itd :D
mekses
Posts: 44
Joined: 28/06/2013 01:06

#40 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by mekses »

@bumerangss

Hvala puno na detaljnom odgovoru, pokrio si bas sve sto me je interesovalo :)...

Sretno...
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#41 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by All Apologies »

Je li to jos uvijek potrebno zavrsiti pripravnicki da bi se pristupilo polaganju strucnog ispita?

Ja cula da je to ukinuto, doduse od osobe koja je zavrsila medicinski fakultet, ali sam mislila da se na sve odnosi.
User avatar
kucniljubimac
Posts: 700
Joined: 05/01/2014 02:02

#42 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by kucniljubimac »

ćiribiribela wrote:
purgatorio wrote:Jel ima razlike vanredno i redovno srednja medicinska sto se tiče njemačke i to?

I ima li tko da je polagao razliku pred s završenom općom gimnazijom? Koliko ima toga?

Sent from my C5303 using Tapatalk

Nema razlike, 4 godine medicinske zavrsis za manje od godinu dana u Bihacu, i polazes samo strucne predmete i praksu. (pedijatrija, interne, zarazne, kirurgija, farmakologija, mikrobiologija..) I morat ces i na praksu ici.
Ovo je tuga, jadnili su oni koji su ovo dopusti, naki tesari i tekstilke sad jel medicinski radnici :lol:
Dzejnica
Posts: 3
Joined: 18/01/2016 09:44

#43 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Dzejnica »

Pozz jel ima neko info sto se tice pripravnickog za laboratorijske tehnicare na kcus?Zna li neko koji predmeti se plazu i gdje nabaviti literaturu?Takodje me interesuje, ova raja sto je vec stazirala valjda zna, sto se tice dolazaka jel se mra bas svaki dan ici, jel prave problem oko potpisa ako ne dolazis redovno?Imam dijete i radim nesto "sa strane" , a ovo kontam da odradim ne bi li mi bilo sta bolje? :-? Hvala unaprijed na odgovorima...
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#44 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

Dzejnica wrote:Pozz jel ima neko info sto se tice pripravnickog za laboratorijske tehnicare na kcus?Zna li neko koji predmeti se plazu i gdje nabaviti literaturu?Takodje me interesuje, ova raja sto je vec stazirala valjda zna, sto se tice dolazaka jel se mra bas svaki dan ici, jel prave problem oko potpisa ako ne dolazis redovno?Imam dijete i radim nesto "sa strane" , a ovo kontam da odradim ne bi li mi bilo sta bolje? :-? Hvala unaprijed na odgovorima...
Ne znam za taj smjer ali znam da kako na kojoj klinici i kako koja glavna sestra. Vecina ih je nagodno i reci odmah na pocetku da imas malo dijete, da radis, da si samohrana majka, razvedena.... :D neko te mozda i oslobodi i da ti potpis bez dolazaka. A ima ih i strogi koji zahtjevaju da budes od 8-14h i jos te na kraju ispita sta si radila, vidjela pa cak pred tobom pita i sestru kojoj si bila dodjeljena da li si bila vrijedna... ali te su babaroge rijetke. Nije toliko tesko i moze se sarati s dolascima
Dzejnica
Posts: 3
Joined: 18/01/2016 09:44

#45 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Dzejnica »

Hvala na odgovoru.Ma smislit cu tesku socijalu da ne dolazim svaki dan :lol: Saznala sam da laboranti odu mjesec dana na mikrobiologiju i da je tu glavna sestra Amela da je ok pravo.Tri mjeseca se bude na biohemiji tu je glavna sestra Fadila,kako cujem mnogi je se bojee pa ne znam kakva je za saradnju hehheeh.Ako neko zna koji predmeti se polazu i ima li gdje kakvih skripti i pitanja neka pise pliiizzz.
Dzejnica
Posts: 3
Joined: 18/01/2016 09:44

#46 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Dzejnica »

Pa bas niko nista ne zna za predmete i pitanja??? :sad: :? :stidljiva1: Hajde ljudi help,heeeelp.... :)
nocnaptica986
Posts: 401
Joined: 24/10/2014 14:10

#47 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by nocnaptica986 »

Dzejnica wrote:Pozz jel ima neko info sto se tice pripravnickog za laboratorijske tehnicare na kcus?Zna li neko koji predmeti se plazu i gdje nabaviti literaturu?Takodje me interesuje, ova raja sto je vec stazirala valjda zna, sto se tice dolazaka jel se mra bas svaki dan ici, jel prave problem oko potpisa ako ne dolazis redovno?Imam dijete i radim nesto "sa strane" , a ovo kontam da odradim ne bi li mi bilo sta bolje? :-? Hvala unaprijed na odgovorima...

1) kakv info?za sve smjerove je isto..odes sa papirima i pricekas dok te ne zovnu
2) polagat ces zakone,promocija zdravlja (med statistika,evidencije u zdravstvu,prevencija bolesti i ostala sranja),urgentna i dva-tri stucna
3)za prve 2 stavke iznad ces dobiti materijal a za ostalo nema literature..literatura ti je srednja skola/fakultet i ono sto naucis na staziranju
4)zavisi od gl sestre..neke ce zahtjevati da dolazis svaki dan a neke ne...mi smo na fizijatriji morali dolaziti s tim da ako smo imali obaveza onda bi nas pustila i nisu pravili probleme..bili su korektni po tom pitanju
Zazaaa
Posts: 43
Joined: 01/12/2009 17:44

#48 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Zazaaa »

pozz da li se moze drzavni ispit za medicinske tehnicare polagati u drugo kantonu?? ja sam iz ze-do a obzirom da u mom kantonu drzavni se nece najvj za 2-3mj odrzati da li je moguce u tk otic i odradit???
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#49 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by bumerangss »

Zazaaa wrote:pozz da li se moze drzavni ispit za medicinske tehnicare polagati u drugo kantonu?? ja sam iz ze-do a obzirom da u mom kantonu drzavni se nece najvj za 2-3mj odrzati da li je moguce u tk otic i odradit???
Ne vjerujem da moze. Barem za staziranje je trebala cips prijava mjesta boravka jer kao po zakonu se mora stazirati u kantonu u kojem zivis. Ali ne znam. Najbolje bi ti bilo da nazoves kantonalno ministarstvo zdravstva i da pitas
User avatar
Logovan
Posts: 94100
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#50 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by Logovan »

Ima li kakvih pitanja za stručni ispit za laboratorijskog tehničara? Ili su za sve smjerove ista pitanja?
Post Reply