Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
proud
Posts: 45
Joined: 21/04/2010 13:23

#1 Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako?

Post by proud »

Raja, imam par pitanja.
A vjerujem da ima još nekih koje zanima.

Recimo da ste u situVaciji ste da ste završili vanredno srednju medicinsku - opći smjer.
Ne bil' se te Njemačke kako dokopalo. :D
Eh, slijedi pripravnički pa državni..

Zanima me sljedeće, pa budite ljubEzni, bijelog vam mantila :D (oni koji znaju):

1. Da li se to može završiti u privatnim zdr. klinikama ili isključivo u domovima zdravlja?
- Čuo sam razl. informacije, od onih da može samo u d. zdravlja, odnosno kl. centrima, do ovih da može i privatno.

2. Mora li se zasnovati radni odnos ili može volonterski odraditi 6 mjeseci pa po osnovu tog volonterskog rada prijaviti stručni?
- I ovdje ima svega, od onoga da se može retroaktivno (može li ovo fkt?), a u skladu sa datumom diplome, do onih da se mora isključivo r. odnos zasnovati i u tekućem mjesecu papirološki dio, a i pripravnički početi.

3. Jel istina da to ide 3 mjeseca u privatnim, 3 u d. zdravlja?
- I ako jeste, jel to volonterski ili kao uposlenik 2 x po 3 mjeseca?

4. I još ovo, pod uslovom da se recimo odradi pripravnički negdje u BiH, može li se polagati stručni u Sa, ili mora tamo gdje je odrađen pripravnički?
- Čuo sma i to da gdje se odradi taj kao pripravnički, da se u tom Kantonu i polaže, a to bi značilo da moram dokumente iz Sa prebacivati u taj neki kanton. Msm, ako je negdje lakše, a zakonski regularno, nije da smeta, jel tako? Koliko ima istine ovdje?

A kad (i ako) bude kakvih odgovora, onda možemo i oko stručnog (literatura i to).
Ili ako neko zna, kako ide oko toga, nek napiše.

Da, i ovo. Koliko vremenski (okvirno) traje sva ta frtutma sa pripravničkim i državnim?


Živ se slomi da nađem provjerene informacije, al svi nešto trune, ništa konkretno.

Hvala Vi :) :bih:


P.S.
Ako neko šta ima da doda, k'o u svojoj kući.
bombonaa
Posts: 8
Joined: 24/02/2014 19:07

#2 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by bombonaa »

Pozdrav...ja sam isto zavrsila srednju medicinsku,ali nikad nisam odradila pripravnicki a tako ni drzavni...Imam par prijatelja koji jesu.Oni su radili pripravnicki tri mjeseca u svom gradu a tri u kantonalnoj bolnoci u zenici...nista strasno...drzavni polozili u zenici...nije tesko ,malo pripreme i to je to...
Mr Green
Posts: 1
Joined: 21/02/2014 20:56

#3 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by Mr Green »

Ja sam odradio pripravički u UKC Tuzla (inače sam Tuzlak),popkupio potpise tu,onda u Domu zdravlja potpise pokupio i u Zavodu za javno zdr. ali cijelo vrijeme sa odrađivao na UKC-u pripravnički.Položio državni ispit odmah,sve što si radio ta su i pitanja :D

Pripravnički moraš odraditi u državnoj ustanovi privatne ne mogu ;)

Eto sad mi je ostao samo još da položim B2 8-)
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#4 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by muhanata »

Previše pitanja, ali probaću odgovoriti:

-Isključivo državne institucije, konkretno Sarajevo KCUS i Opća bolnica, s tim da ( kako sam čula Opća više ne prima stažiste )

-Nikakav radni odnos ne zasnivaš ( nisu ludi jelte? ) ISKLJUČIVO volontiraš!

-Ukupan staž traje 6 mjeseci ( za sss ) imaš po rasporedu klinike koje obilaziš, dio u DZ ( na području tvoje Opštine ), dio Hitne pomoći i dio u ZZJZ.

-Stručni polažeš u onom kantonu u kojem si završio, jer svi kantoni imaju svoje Ministarstvo zdravstva!

-Literatura ti je sve ono što prođeš kroz tih 6 mjeseci! Također možeš kupiti knjižicu u kojoj možeš naći eventualna pitanja, s tim da stručni dio učiš ovisno koji si smijer.

-Uplata ispita je 170 KM, ispit polažeš pred 6-članom komisijom.




-Dođeš mi jednu veliku čokoladu za sve ovo :D
proud
Posts: 45
Joined: 21/04/2010 13:23

#5 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by proud »

bombonaa wrote:Pozdrav...ja sam isto zavrsila srednju medicinsku,ali nikad nisam odradila pripravnicki a tako ni drzavni...Imam par prijatelja koji jesu.Oni su radili pripravnicki tri mjeseca u svom gradu a tri u kantonalnoj bolnoci u zenici...nista strasno...drzavni polozili u zenici...nije tesko ,malo pripreme i to je to...
Ako sam dobro shvatio, odradili su prva tri u d. zdravlja tamo gdje žive, ne u privatnim klinikama?
Mr Green wrote:Ja sam odradio pripravički u UKC Tuzla (inače sam Tuzlak),popkupio potpise tu,onda u Domu zdravlja potpise pokupio i u Zavodu za javno zdr. ali cijelo vrijeme sa odrađivao na UKC-u pripravnički.Položio državni ispit odmah,sve što si radio ta su i pitanja :D

Pripravnički moraš odraditi u državnoj ustanovi privatne ne mogu ;)

Eto sad mi je ostao samo još da položim B2 8-)
To je znači taj sistem, isključivo državne institucije. Jer neko mi reče da može pola-pola, čak i na web-stranici ministarstva (ovo u Sa) nešto u tom smislu piše.
Ja to uporedo guram, pa koje prije završim. Kaiser Strase 8-)
Samo da ovaj belaj oko pripravničkog riješim, smori me! :twisted:

muhanata wrote:Previše pitanja, ali probaću odgovoriti:

-Isključivo državne institucije, konkretno Sarajevo KCUS i Opća bolnica, s tim da ( kako sam čula Opća više ne prima stažiste ) Jel zahmetli uletit gore, msm ako nije tajna obzirom da se volontira?

-Nikakav radni odnos ne zasnivaš ( nisu ludi jelte? ) ISKLJUČIVO volontiraš! Ovo pitam jer sam na birou pa da znam šta mi je činit.

-Ukupan staž traje 6 mjeseci ( za sss ) imaš po rasporedu klinike koje obilaziš, dio u DZ ( na području tvoje Opštine ), dio Hitne pomoći i dio u ZZJZ. Ma imam ja već VSS i pripravnički odrađen, tako da znam šta je i kako to ide, ali u medEcini, naročito ovoj SSS, sam tanak, a ljudi uglavnom poluinformacije pružaju. A u ministarstvu ovom našem u Sarajevu se niko, ali niko ne javlja na telefone!

-Stručni polažeš u onom kantonu u kojem si završio, jer svi kantoni imaju svoje Ministarstvo zdravstva!

-Literatura ti je sve ono što prođeš kroz tih 6 mjeseci! Također možeš kupiti knjižicu u kojoj možeš naći eventualna pitanja, s tim da stručni dio učiš ovisno koji si smijer. Opći smjer je u pitanju.

-Uplata ispita je 170 KM, ispit polažeš pred 6-članom komisijom.




-Dođeš mi jednu veliku čokoladu za sve ovo :D

Može vala, za ovo i dvije ako treba. :D :thumbup:



A ovi ostali što dižu broj pregleda, slobodno i vi napišite što znate.
Nek se raja ima gdje informisati, ovo vazda nekom treba. :twisted:
bombonaa
Posts: 8
Joined: 24/02/2014 19:07

#6 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by bombonaa »

Da u domu zdravlja i bolnici ...ako je grad ima...iskreno nikad nisam cula za privatne ordinacije al vjerujem da je lakse privatno ...kad dodjes u vecu bolnicu cilj je da prodjes svaki odjel...pa logicnije je da pripravnicki radis u drzavnoj ustanovi...sretno
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#7 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by muhanata »

U Ministarstvu ne očekuj da ti se bilo ko javi :D
Ne treba štela, sa ovjerenom kopijom, prijavom sa biroa, stažerskom knjižicom i sanitarnom knjižicom odeš u kadrovsku službu Koševa ( zgrada iznad Neurologije ) i oni će ti reći šta dalje.

Za opšti smijer moraš spremati njegu bolesnika.

Utefteren si da znaš :D
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#8 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by armminn »

Jel istina da sada Biro placa staziranje ?
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#9 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by muhanata »

armminn wrote:Jel istina da sada Biro placa staziranje ?
:lol: :lol: :lol:

Izvini, morala sam. Naravno da ne!
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#10 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by armminn »

muhanata wrote:
armminn wrote:Jel istina da sada Biro placa staziranje ?
:lol: :lol: :lol:

Izvini, morala sam. Naravno da ne!
Izvini,sveznalice a da li se njima placa ?
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#11 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by muhanata »

armminn wrote:
muhanata wrote:
armminn wrote:Jel istina da sada Biro placa staziranje ?
:lol: :lol: :lol:

Izvini, morala sam. Naravno da ne!
Izvini,sveznalice a da li se njima placa ?
Niko nikome ništa ne plaća. Volontiraš 6 mjeseci, napisala sam već ranije :roll:
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#12 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by armminn »

Niko nikome ništa ne plaća. Volontiraš 6 mjeseci, napisala sam već ranije :roll:[/quote]

Hvala ti.A da odvojis pojam volontiranje i staziranje.Razmisli.
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#13 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by muhanata »

Sad ćemo se i ubjeđivati?

Određuješ pripravnički staž ( u narodu nazvano stažiranje ), koji u KCUS možeš uraditi tako što ćeš volontirati, dobiješ Ugovor o volontiranju.
Obzirom da, sa sigurnošću mogu tvrditi, ovom materijom baratam više od tebe, mogao bi početi vjerovati nekome koga moliš za neku pomoć :roll:

Toliko od mene na ovu temu, sretno svima!
proud
Posts: 45
Joined: 21/04/2010 13:23

#14 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by proud »

@armine,

pa jarane, đe će ti duša? :twisted:
Vidiš da nam je jedina 'valjala', ostali haman svi sa ekonomijom i pravom pa se ne javljaju.
Strpi se ba malo..
Čim odradim kako mi je rečeno, ja ću iz prve ruke napisati svoje iskustvo.

Što bi rek'o Pejaković: Imal' još te škole? :lol: :lol: :lol:
proud
Posts: 45
Joined: 21/04/2010 13:23

#15 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by proud »

Da malo osvježim temu.

PotrebiTi dokumenti su: potvrda s biroa, ovj. kopija diplome, stažerska u knjižari- popuniti dio sa l. podacima i sliku nalijepiti) i sanitarna u A. Šahinagića (koje su ono kraljice, zar ima 'nako nagodnih osoba :lol: :lol: ).
Ona se čeka 3 dana i košta 31 KM.

E onda prvo kod glavne sestre (zapravo kod g-đe Sadete) na Hirurgiji, a ne u Kadrovsku. S tim da tek od 12 radi sa stažistima. Eto, samo tu je razlika u hodanju, a @muhanata je to složila da valja. :D

(A što je onaj portir mangup neki na Hirurgiji, ko da mu kući dolaziš pa nešto furseti!)

Znači, kad se završi kod Sadete u 'gardarobi' (jer fkt tako piše na vratima), onda pravac u Kadrovsku službu, soba br. 6 kod g-đe Amine na upute o potpisivanju ugovora. Koji se btw. potpisuje do 10.-og za tekući mjesec, a rade do 14h.

Eto tako.

P.S.
Bolje koke se vrte i rade po Kliničkom već po gradu, šta je ba ono.. 8-) :D
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#16 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by purgatorio »

Jel ima razlike vanredno i redovno srednja medicinska sto se tiče njemačke i to?

I ima li tko da je polagao razliku pred s završenom općom gimnazijom? Koliko ima toga?

Sent from my C5303 using Tapatalk
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#17 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by ćiribiribela »

purgatorio wrote:Jel ima razlike vanredno i redovno srednja medicinska sto se tiče njemačke i to?

I ima li tko da je polagao razliku pred s završenom općom gimnazijom? Koliko ima toga?

Sent from my C5303 using Tapatalk

Nema razlike, 4 godine medicinske zavrsis za manje od godinu dana u Bihacu, i polazes samo strucne predmete i praksu. (pedijatrija, interne, zarazne, kirurgija, farmakologija, mikrobiologija..) I morat ces i na praksu ici.
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#18 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by purgatorio »

Hvala. To me bas zanimalo. :)
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#19 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by purgatorio »

ćiribiribela wrote:
purgatorio wrote:Jel ima razlike vanredno i redovno srednja medicinska sto se tiče njemačke i to?

I ima li tko da je polagao razliku pred s završenom općom gimnazijom? Koliko ima toga?

Sent from my C5303 using Tapatalk

Nema razlike, 4 godine medicinske zavrsis za manje od godinu dana u Bihacu, i polazes samo strucne predmete i praksu. (pedijatrija, interne, zarazne, kirurgija, farmakologija, mikrobiologija..) I morat ces i na praksu ici.
Srednja medicinka Bihać, otišao raspitao se i evo već položio prvu godinu razliku (3 predmeta). Druga imam 4, treca 11 i četvrta 12. 4 roka imaju godisnje, godina po godinu. Ukupna cijena mene izađe 1750 KM + matura 280 KM. Eto, ako koga još zanima.
User avatar
glas_jace
Posts: 70
Joined: 25/07/2012 18:50
Location: Mostar,Hercegovina

#20 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by glas_jace »

mozes u SKB Mostar odraditi pripravnicki
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#21 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by ćiribiribela »

purgatorio wrote:
Srednja medicinka Bihać, otišao raspitao se i evo već položio prvu godinu razliku (3 predmeta). Druga imam 4, treca 11 i četvrta 12. 4 roka imaju godisnje, godina po godinu. Ukupna cijena mene izađe 1750 KM + matura 280 KM. Eto, ako koga još zanima.

Cestitam i sretno. :thumbup:
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#22 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by Bossnian »

Da li je tesko poloziti drzavni ispit na koji nacin se polaze koliko vremenski traje,ako moze neko da odgovori ima cevape od mene ako objasni do detalja sve :-D
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#23 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by ćiribiribela »

Bossnian wrote:Da li je tesko poloziti drzavni ispit na koji nacin se polaze koliko vremenski traje,ako moze neko da odgovori ima cevape od mene ako objasni do detalja sve :-D

Ja sam polagala u Bihacu, polazu se dva dijela, pravni i strucni. Na pravnom pitanja o ustavu BiH, radnom ugovoru, godisnjem odmoru... Na strucnom ti postavi par pitanja, ali ono sto bas moras znati, sterilizacija, zaustavljanje krvarenja, klizma, kateter i slicno. Nije nista komplikovano, mene pitali zaustavljanje krvarenja. :mrgreen:
Ne znam kako je na drugim kantonima, ali ne vjerujem da je bas neka velika razlika.
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#24 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by Bossnian »

Ja sam polagala u Bihacu, polazu se dva dijela, pravni i strucni. Na pravnom pitanja o ustavu BiH, radnom ugovoru, godisnjem odmoru... Na strucnom ti postavi par pitanja, ali ono sto bas moras znati, sterilizacija, zaustavljanje krvarenja, klizma, kateter i slicno. Nije nista komplikovano, mene pitali zaustavljanje krvarenja. :mrgreen:
Ne znam kako je na drugim kantonima, ali ne vjerujem da je bas neka velika razlika.
Koliko obicno vremenski traje,koliko ti je trebalo da polozis dan,dva..Da li si morala raditi nesto praktično ili samo teorija.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#25 Re: Srednja medicinska - pripravnički i državni. Gdje i kako

Post by ćiribiribela »

Jedan dan, na svakom dijelu po desetak minuta, nista prakticno.
Post Reply