Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#926 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Opetja033 »

stinger wrote:Ti šugo nisi dostojan komentara jer si počeo napadati bez povoda i to prvi a ja sam tek odgovorio na tvoje primitivno ponašanje.Drugo uopće nisi relevantan da raspravljam s tobom jer si rat kako kažeš proveo u Sarajevu a ne u Srednjoj Bosni.Treće koliko ste nedužnih Srba pobili na Kazanima istih onih koji su ostali u Sarajevu a vidim da sada priznajete te zločine i podržavate ideju podizanja spomenika.Čitajući forum na jednom mjestu sam našao i priznanje nekih osoba na forumu da su ono dvoje jadnika na Vrbanja mostu ubili Muslimani a to ste dugo u medijima plasirali kao eto njih dvoje su bili simbol ljubavi i zajedništva a četnici ih mučki ubiše.Jesu Srbi radili zločine jesu i Hrvati radili zločine i sve zločince koji su to napravili(imenom i prezimenom) osuđujem ali toliko ste zločina i vi Muslimani napravili a nigdje ne vidim osude već naprotiv.E to je razlika između mene i tebe tj između civilizacije i divljaštva koje propagiraš.Pogledajte se u ogledalo i suočite se sa istinom ili i dalje živite u svojim lažima a laž je najgora kad samog sebe lažeš.Vidim da na ovom forumu ako ne pišeš na promuslimanskoj valnoj dužini nisi dobrodošao.Uostalom na takvog kao što si ti ,primitivan ,nekulturan i bezobrazan ne želim trošiti više riječi.
Slusaj stasau, je li tebi toliko tesko prevaliti preko jezika rijec "Bosnjak" umjesto "Musliman"? Vrlo svjesno provociras sa tim da bi ljudi popusili ban radi tebe. Sta sad ja trebam? Da te zovem latinom, sokcem, kmetom pa da odem na trajniji odmor sa foruma?
Uvredljivo i provokativno nastupas od samog jebenog pocetka - vrijedjajuci ARBiH i Bosnjake. Ili pokazi malo vise postovanja ili odjebi odavde u skokovima dok jos ljudi nije banovano radi tebe.

I ne treba zakljucavati temu, samo treba odstraniti provokatore.
Last edited by Opetja033 on 28/03/2012 18:29, edited 1 time in total.
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#927 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bug13 »

Kao prvo pozdrav za sve na Forumu i nadam se da mogu malo doprinjeti da se neke stvari tokom sukoba sa HVO razjasne.
Bio sam pripadnik 307 a kasnije 707 Bugojanske brigade pod komandom Jupija,i stanje u Bugojnu pred sukob je bilo jako napeto,imao sam osjecaj kao da svako jedva ceka da se zapuca jer je stanje do sukoga bilo nepodnosljivo.
Punktovi,senlucenje i maltretiranje gradjana i vojnika Armije od strane Ustasa je bilo nepodnosljivo.
Nisi mogao u grad otici a da te nece negdje na punktu zaustaviti te traziti prolaznice i razne stvari.
Mojoj majci je komsija Hrvat par puta pred sukobe kad bi prolazila pokraj njegove kuce prelazio palcem preko vrata i govorio da ce biti kao zaklana,a o ostalim provokacijama moze se knjiga napisat.
Ustaska tj. HVO brigada u Bugojnu je vazila za jednu od najjacih u Srednjoj Bosni,a samim i time su bojovnici bili ubijedjeni da ce Armiju razbiti za dan-dva.
307 kasnije 707 je bila brojcano tu negdje sa HVO,ali smo bili slabije naoruzani a o tenkovima i artiljeriji netreba ni govoriti jer je to bilo mizorno.
Sam sukob je bio prilicno krvav i imalo je se gubitaka i medju vojnicima a i civilima,jer je HVO artiljerija gadjala sam grad ne birajuci ciljeve,samo ozezi po gradu sto se kod nas kaze,al et nadljudskim naporima,inatom,pogotovo pojedinim borcima Armije koji su svojom hrabroscu i akcijama u pojedinim trenucima borbe i kad moral i snaga opadne i nas ostale onda motivisali uspjeli smo da oslobodimo i odbranimo grad od Agresije.
Et toliko od mene za pocetak jer je ovo na brzinu kasnije cu malo i opsirnije.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#928 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Opetja033 »

Bug13 wrote:Kao prvo pozdrav za sve na Forumu i nadam se da mogu malo doprinjeti da se neke stvari tokom sukoba sa HVO razjasne.
Bio sam pripadnik 307 a kasnije 707 Bugojanske brigade pod komandom Jupija,i stanje u Bugojnu pred sukob je bilo jako napeto,imao sam osjecaj kao da svako jedva ceka da se zapuca jer je stanje do sukoga bilo nepodnosljivo.
Punktovi,senlucenje i maltretiranje gradjana i vojnika Armije od strane Ustasa je bilo nepodnosljivo.
Nisi mogao u grad otici a da te nece negdje na punktu zaustaviti te traziti prolaznice i razne stvari.
Mojoj majci je komsija Hrvat par puta pred sukobe kad bi prolazila pokraj njegove kuce prelazio palcem preko vrata i govorio da ce biti kao zaklana,a o ostalim provokacijama moze se knjiga napisat.
Ustaska tj. HVO brigada u Bugojnu je vazila za jednu od najjacih u Srednjoj Bosni,a samim i time su bojovnici bili ubijedjeni da ce Armiju razbiti za dan-dva.
307 kasnije 707 je bila brojcano tu negdje sa HVO,ali smo bili slabije naoruzani a o tenkovima i artiljeriji netreba ni govoriti jer je to bilo mizorno.
Sam sukob je bio prilicno krvav i imalo je se gubitaka i medju vojnicima a i civilima,jer je HVO artiljerija gadjala sam grad ne birajuci ciljeve,samo ozezi po gradu sto se kod nas kaze,al et nadljudskim naporima,inatom,pogotovo pojedinim borcima Armije koji su svojom hrabroscu i akcijama u pojedinim trenucima borbe i kad moral i snaga opadne i nas ostale onda motivisali uspjeli smo da oslobodimo i odbranimo grad od Agresije.
Et toliko od mene za pocetak jer je ovo na brzinu kasnije cu malo i opsirnije.
Samo nastavi! :thumbup:
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#929 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by nemoguce vruce »

havajac...
kad citam ove vase "podvige", samo da te malo podsjetim...
4 godine smo ratovali protiv cetnika sto iz BiH sto iz Srbije, protiv ustasa sto iz BiH sto iz Hrvatske, te protiv onog smrada abdica i njegovih odrona...
i onda sve to zaokruzis embargom na oruzje kurve evrope, samo nama bosnjacima....
i opet nista niste uspjeli napraviti, ama bas nista...
da ti malo plasticno objasnim...prosjecan insan ima oko 90 kila...e sad havajac, kontaj koliku snagu i volju taj insan mora imati kad mu se 4 godine na ledja navale gore navedeni smradovi iste kilaze...
na vasem mjestu bi se dobro pokrio usima... :D
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#930 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

mogu ovdje i Uje kako ih nazivas saznati sta im multi kulti kako ih nazivas misle o njima ...

tema je unistena odavno cim su se ukljucili minhenske oslobodilačke brigade u diskusiju
Nemoj se ljutit'. Ustvari ljuti se i dalje ako se pronalazis u ovome "uje".
Ako ne, pricamo dalje bez sranja i tema zivi.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#931 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

Jel' Gornji Vakuf bio u zoni III korpusa Armije RBiH i ima li ko da sta napise o borbama u ovom gradu.
Moze i sa druge strane, zasto da ne?
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#932 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

Nele9 wrote:Jel' Gornji Vakuf bio u zoni III korpusa Armije RBiH
Jeste, najveci teret je podnijela lokalna 317, mislim da je kasnije postala viteska. Gore su isto dosta bili ovi iz
307 Bugojno, 370 Donji Vakuf. 308 je ponekad isla u ispomoc ali koliko se sjecam to nikad nije bilo vise od
jedne cete, jer su i sami bili razvuceni prema N. Travniku i Vitezu.
U oktobru `92 kazu da je dlaka falila da padne, u isto vrijeme ja napadnut Prozor i N. Travnik, tacno za vrijeme
pada Jajca. Tada su pokusali iskoristiti opsti haos koji je vladao nakon pada Jajca i vezanost Armije na ratistu
oko Turbeta gdje se pokusavalo zaustaviti napredovanje cetnika. Ne znam koliko je tacna prica da je tih dana
jedan lik sa svojom ekipom bukvalno sprijecio pad G. Vakufa tako sto je od engleza oteo onog warriora i jos
hejbet nekog naoruzanja. Eno ga danas u zatvoru, domovina mu se duboko zahvalila, nadimak mu je Paraga.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#933 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

cindrlimindrli wrote:
Nele9 wrote:Jel' Gornji Vakuf bio u zoni III korpusa Armije RBiH
Jeste, najveci teret je podnijela lokalna 317, mislim da je kasnije postala viteska. Gore su isto dosta bili ovi iz
307 Bugojno, 370 Donji Vakuf. 308 je ponekad isla u ispomoc ali koliko se sjecam to nikad nije bilo vise od
jedne cete, jer su i sami bili razvuceni prema N. Travniku i Vitezu.
U oktobru `92 kazu da je dlaka falila da padne, u isto vrijeme ja napadnut Prozor i N. Travnik, tacno za vrijeme
pada Jajca. Tada su pokusali iskoristiti opsti haos koji je vladao nakon pada Jajca i vezanost Armije na ratistu
oko Turbeta gdje se pokusavalo zaustaviti napredovanje cetnika. Ne znam koliko je tacna prica da je tih dana
jedan lik sa svojom ekipom bukvalno sprijecio pad G. Vakufa tako sto je od engleza oteo onog warriora i jos
hejbet nekog naoruzanja. Eno ga danas u zatvoru, domovina mu se duboko zahvalila, nadimak mu je Paraga.
I mi smo zaplijenili wariora kad ste napali Prosje pa ga kvalitetno upotrijebili :) i nitko ne glumi zajebane likove :D
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#934 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

quick_nick wrote:I mi smo zaplijenili wariora kad ste napali Prosje pa ga kvalitetno upotrijebili i nitko ne glumi zajebane likove
Ne znam gdje su Prosje, a ne znam ni ko ti glumi opasne likove.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#935 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

cindrlimindrli wrote:
Nele9 wrote:Jel' Gornji Vakuf bio u zoni III korpusa Armije RBiH
Jeste, najveci teret je podnijela lokalna 317, mislim da je kasnije postala viteska. Gore su isto dosta bili ovi iz
307 Bugojno, 370 Donji Vakuf. 308 je ponekad isla u ispomoc ali koliko se sjecam to nikad nije bilo vise od
jedne cete, jer su i sami bili razvuceni prema N. Travniku i Vitezu.
U oktobru `92 kazu da je dlaka falila da padne, u isto vrijeme ja napadnut Prozor i N. Travnik, tacno za vrijeme
pada Jajca. Tada su pokusali iskoristiti opsti haos koji je vladao nakon pada Jajca i vezanost Armije na ratistu
oko Turbeta gdje se pokusavalo zaustaviti napredovanje cetnika. Ne znam koliko je tacna prica da je tih dana
jedan lik sa svojom ekipom bukvalno sprijecio pad G. Vakufa tako sto je od engleza oteo onog warriora i jos
hejbet nekog naoruzanja. Eno ga danas u zatvoru, domovina mu se duboko zahvalila, nadimak mu je Paraga.
Nisi naveo zasto je u zatvoru. On tvrdi da nije uradio za sto je bio optuzen ali presuda je donesena od suda tako da prozivati da mu se domovina nije zahvalila je malo neispravno. Doprinos u odbrani ne daje imunitet za ovo sto je osudjen. Ma kakva bila opet ARBIH nije bila ista kao cetnici i tzv hvo koji su svojim oficirima i vojnicima davali nagrade zbog izvrsenja zlocina.

http://www.bhdani.com/arhiva/213/t21302.shtml
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#936 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

kv99 wrote:Nisi naveo zasto je u zatvoru. On tvrdi da nije uradio za sto je bio optuzen ali presuda je donesena od suda tako da prozivati da mu se domovina nije zahvalila je malo neispravno. Doprinos u odbrani ne daje imunitet za ovo sto je osudjen. Ma kakva bila opet ARBIH nije bila ista kao cetnici i tzv hvo koji su svojim oficirima i vojnicima davali nagrade zbog izvrsenja zlocina.
Znam zasto je osudjen, ali imam pravo da budem rezervisan i prema optuznici i prema presudi, tim prije
sto taj isti sud i tuzilastvo do sada nisu ni pokusali procesuirati nesto sto je lako za dokazati:

Njemu je i bez svjedoka donesena presuda, a ovima na snimku je tesko utvrditi identitet.
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#937 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bug13 »

Na Gornjem Vakufu su bili i pripadnici 305 brigade iz Jajca,a bilo je i govora da je jedna jedinica iz 1.Korpusa dolazila u ispomoc al nisam siguran.
Sto se Parage tice i njegovih boraca,za narod u Vakufskom kraju su heroji tada bili,jer oni su i podnijeli maltene najveci teret tokom sukoba a to sto je se poslije desilo i za sta sada lezi u zatvoru to je prica za sebe.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#938 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

Bug13 wrote:Na Gornjem Vakufu su bili i pripadnici 305 brigade iz Jajca,a bilo je i govora da je jedna jedinica iz 1.Korpusa dolazila u ispomoc al nisam siguran.
Sto se Parage tice i njegovih boraca,za narod u Vakufskom kraju su heroji tada bili,jer oni su i podnijeli maltene najveci teret tokom sukoba a to sto je se poslije desilo i za sta sada lezi u zatvoru to je prica za sebe.
Sto se mene tice, kamo srece da je u Srebrenici `95 bio neki Paraga, sasvim bi mi svejedno bilo da je
poroko sve i jednog holandskog smrada, oteo im oruzje, svu logistiku i odbranio onu sirotinju koju danas
jos uvjek iskopavaju iz masovnih grobnica.
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#939 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bug13 »

O Paragi i njegovim borcima tokom sukoba moze se reci samo najbolje,isli su gdje je trebalo i gdje je bilo potrebno.
Pomagali su i Bugojancima na pojedinim dijelovima Bugojanske opstine,a prije sukoba sa ustasama su isli i na Trnovo u ispomoc.
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#940 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

cindrlimindrli wrote:
Nele9 wrote:Jel' Gornji Vakuf bio u zoni III korpusa Armije RBiH
Jeste, najveci teret je podnijela lokalna 317, mislim da je kasnije postala viteska. Gore su isto dosta bili ovi iz
307 Bugojno, 370 Donji Vakuf. 308 je ponekad isla u ispomoc ali koliko se sjecam to nikad nije bilo vise od
jedne cete, jer su i sami bili razvuceni prema N. Travniku i Vitezu.
U oktobru `92 kazu da je dlaka falila da padne, u isto vrijeme ja napadnut Prozor i N. Travnik, tacno za vrijeme
pada Jajca. Tada su pokusali iskoristiti opsti haos koji je vladao nakon pada Jajca i vezanost Armije na ratistu
oko Turbeta gdje se pokusavalo zaustaviti napredovanje cetnika. Ne znam koliko je tacna prica da je tih dana
jedan lik sa svojom ekipom bukvalno sprijecio pad G. Vakufa tako sto je od engleza oteo onog warriora i jos
hejbet nekog naoruzanja. Eno ga danas u zatvoru, domovina mu se duboko zahvalila, nadimak mu je Paraga.
Negdje sam procitao post prenesen sa zmijskog foruma, pricao je neki lik iz HVO-a, da je za njih u nekom periodu Gornji Vakuf bio izgubljen. Navodno HVO i civili se poceli izvlaciti negdje, onda ih dole zaustavili i "fino" nagovorili da idu nazad i "brane svoje domove". Navodno da se situacija odvijala skoro isto kao u Varesu.
Koliko u tome ima istine?
stinger
Posts: 11
Joined: 23/03/2012 23:57

#941 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by stinger »

Čitajući ovaj forum vidim koliko licemjera ima na njemu.Mene se proziva što sam u prvom postu iznjeo svoja iskustva (a čak su neki na forumu moj post ocijenili i korektnim) iz rata a traži se kao istina,poslije toga me se proziva što koristim riječi MOS ( za mene niste predstavljali nikakvu ABIH jer u BiH postoje još dvije strane) i još što koristim riječ Musliman.Pa vi jeste Muslimani (vjerski) a ustavom iz 1974.god.ste dobili i mogućnost da se tako nacionalno opredjelite što ste i napravili.U vrijeme rata u Srednjoj Bosni se niste izjašnjavali kao Bošnjaci i to ste tek poslije uveli da se tako nazivate pa kako onda ja mogu reći da smo ratovali sa Bošnjacima kada uopće tada kao takvi niste postojali.I to" normalno" većini smeta jer je ovo ipak "zeleni" forum.S druge strane se Hrvate ovdje naziva,ujama,ustašama,četnicima,spominju se nekakvi zmijski forumi i tome slično.I to je u redu ,dakle vrijeđanje prvo mene osobno pa onda i svih drugih koji su druge narodnosti je u redu ali odgovoriti na te uvrede je šovinizam.U biti me i ne iznenađujete i iskreno na forumima poput ovog ništa bolje nisam niti očekivao.Puno objeda ima i na račun RH kao slala je svoju vojsku u BIH,jeste slala je da oslobodi prvo Mostar od Srba i tkzv.JNA a poslije da oslobodi Jajce,i spasi Bihaćku enklavu od nove Srebrenice a Izetbegović je došao u Split i molio RH da to učini(postoje potpisani sporazumi) nakon čega se HV uredno povukla u RH.S druge strane se prešučuje koliko je Arapa tj Mudžahedina bilo u vašim postrojbama pa i čitavih postrojbi načinjenih od njih i koliko su zvjerstva napravili.Neke sam(Arape) i uživo vidio.Izgleda da forumi služe samo za iznošenje osobnih frustracija pojedinaca jer je virtualni svijet sve trpi a ne za zdrave rasprave i iznošenja iskustva ma kakva ona bila.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#942 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by poznanik »

stinger wrote:....Mene se proziva što sam u prvom postu iznjeo svoja iskustva ... što koristim riječi MOS ( za mene niste predstavljali nikakvu ABIH jer u BiH postoje još dvije strane) i još što koristim riječ Musliman...
Tvoje neznanje više nije neznanje, sada prelazi u fazu provokacije. Nemoguće je da ne znaš da je Armija RBiH, uz MUP, sve vrijeme rata u BiH bila jedina legitimna i legalna vojna formacija, da su sve ostale bile nezakonite, paravojne, što je najstrožije kažnjivo u svim pravosudnim sistemima na svijetu (samo u nas ne :-) :( ), i da su u redovima ARBiH podjednako legitimno, hrabro i ponosno stajali građani svih etničkih i vjerskih opredjeljenja.

Ukoliko si spreman prihvatiti ove činjenice, potrudi se da u nastavku svoje diskusije ovdje iste i uvažavaš, u suprotnom idi, niko ne voli provokatore i krojače laži :x
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#943 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bug13 »

Nele9 wrote:
cindrlimindrli wrote:
Nele9 wrote:Jel' Gornji Vakuf bio u zoni III korpusa Armije RBiH
Jeste, najveci teret je podnijela lokalna 317, mislim da je kasnije postala viteska. Gore su isto dosta bili ovi iz
307 Bugojno, 370 Donji Vakuf. 308 je ponekad isla u ispomoc ali koliko se sjecam to nikad nije bilo vise od
jedne cete, jer su i sami bili razvuceni prema N. Travniku i Vitezu.
U oktobru `92 kazu da je dlaka falila da padne, u isto vrijeme ja napadnut Prozor i N. Travnik, tacno za vrijeme
pada Jajca. Tada su pokusali iskoristiti opsti haos koji je vladao nakon pada Jajca i vezanost Armije na ratistu
oko Turbeta gdje se pokusavalo zaustaviti napredovanje cetnika. Ne znam koliko je tacna prica da je tih dana
jedan lik sa svojom ekipom bukvalno sprijecio pad G. Vakufa tako sto je od engleza oteo onog warriora i jos
hejbet nekog naoruzanja. Eno ga danas u zatvoru, domovina mu se duboko zahvalila, nadimak mu je Paraga.
Negdje sam procitao post prenesen sa zmijskog foruma, pricao je neki lik iz HVO-a, da je za njih u nekom periodu Gornji Vakuf bio izgubljen. Navodno HVO i civili se poceli izvlaciti negdje, onda ih dole zaustavili i "fino" nagovorili da idu nazad i "brane svoje domove". Navodno da se situacija odvijala skoro isto kao u Varesu.
Koliko u tome ima istine?
Najkriticnije je bilo kada su oslobodjena naselja Gracanica i Humac,a onda su poslije toga oslobodjena i naselja Drazev Dolac.Pajic Polje i Duradbegov Dolac.
To su sve naselja na magistralnom putu Bugojno-Gornji Vakuf.
Armijske jedinice su bile pred ulazom u naselja koja su tada drzali HVO, Ploce i Trnovacu a to su naselja pred ulaz u Gornji Vakuf kada se ide magistralnim putem iz Bugojna za Vakuf ali je doslo naredjenje da se stane.
Ta su naselja bila napustena a zasto se nije islo dalje to je zagonetka jer time bi HVO bio doveden u nezgodnu situaciju a Armija bi imala veliki prostor za manevrisanje jer bi komplet podrucje izmedju Bugojna i Vakufa bilo oslobodjeno a ovako je poslije bilo ispresjecano,dio drze nasi pa ustase pa opet nasi itd.
Poslije kad su ustase se vratili i dobro se ukopali onda je doslo naredjenje da se ide dalje,al su to bili jalovi pokusaji
vecinom se to radilo da se malo Vakuf rastereti kada ih ustase teze stisnu.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#944 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by LBVIEW »

Cuj,nije ju on priznavao pa ce si dati za pravo da Armiju BiH naziva kako hoce. :-)
Pajdo, Armija BiH je jedina imala legitimitet na prostorima BiH, sto se za KVO(katolícko vijece obrane) i njihove zlocinacke pajdase na srpskoj strani ne bi moglo reci. To sto je medunarodna zajednica prisilila legitimne vlasti u BiH na pregovor s pobunjenicima, sto je na kraju rezultiralo Dejtonskim sporazumom, naknadno ne mijenja cinjenicu kako nijedna od ovih gore spomeutih vojnih formacija nije imala legitimitet, a da ne spominjem kako su obje, u stvari, bile ogranci vojnih formacija susjednih drzava koje su preko istih izvrsile agresiju na BiH.E,sad, kakva su pravila ovog foruma, i da li ti ili bilo ko drugi mozes u suprotnosti s historijskim faktima i zdravim razumom, upotrebljavati nazive kako ti hoces, na moderatorima je da razjasne.
Sto se tice kuknjave o generalizaciji, pa zar nisi ti sam prvi prozvao Bosnjake za antihrvatski stav, surovanje s cetnicima i sta sve vec ne, bez ikavih argumenata, vodeci se rekla-kazala pricama, propagandom rezimskih medija u Hrvatskoj isl. I kad ti se onda fino podastru cinjenice o tome, ko je i kako izdao Jajce, zajedno s onima sto porusise Vukovar dijelio rovove na zepackom i kiseljackom bojistu,rentiranju tenkova od strane tih istih cetnika, koordiniranoj akciji s cetnicima s Vlasica protiv Armije BiH sl., kukas o nepravdi i uroti prema hrvatskom narodu, iako narod niko nije ni pominjao vec licemjernu i podlu politiku hrvatskog vrhovnistva.
Kad vec uzimas Bihac "u usta", sto ne kazes ko je na Lohovskim brdima izglumio napad cetnika te istim predao rovove u jeku najzesce cetnicke ofanzive, ili ko je citavo vrijeme do "Oluje"surovao s Abdicem? Ili kako je kompletna crta bojista HV-a prema cetnicima mirovala, dok je V Korpus napadan od strane istih tih cetnika iz Hrvatske?
I onda, nakon svega, tvrditi kao je HV, koja na cetnike na tom dijelu bojista(Kordun i Banovina) za 3 godine rata ni metka ispalila nije, u naletu altruizma i humanosti spasava Bihac koji non-stop ratuje protiv cetnika. :-)
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#945 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Najkriticnije je bilo kada su oslobodjena naselja Gracanica i Humac,a onda su poslije toga oslobodjena i naselja Drazev Dolac.Pajic Polje i Duradbegov Dolac.
To su sve naselja na magistralnom putu Bugojno-Gornji Vakuf.
Armijske jedinice su bile pred ulazom u naselja koja su tada drzali HVO, Ploce i Trnovacu a to su naselja pred ulaz u Gornji Vakuf kada se ide magistralnim putem iz Bugojna za Vakuf ali je doslo naredjenje da se stane.
Ta su naselja bila napustena a zasto se nije islo dalje to je zagonetka jer time bi HVO bio doveden u nezgodnu situaciju a Armija bi imala veliki prostor za manevrisanje jer bi komplet podrucje izmedju Bugojna i Vakufa bilo oslobodjeno a ovako je poslije bilo ispresjecano,dio drze nasi pa ustase pa opet nasi itd.
Poslije kad su ustase se vratili i dobro se ukopali onda je doslo naredjenje da se ide dalje,al su to bili jalovi pokusaji
vecinom se to radilo da se malo Vakuf rastereti kada ih ustase teze stisnu.
Bug13

Postovi: 4
Pridružen/a: 27/03/2012 09:51



zajebane usztase

malo mi je nevjerojatno , sto nazivate HVO ustasama a istovremno vama smeta kada vas se naziva drugacije nego sto vi zelite a pogrdnih naziva ima gdje god zelite
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#946 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bug13 »

emillio estevez wrote:
malo mi je nevjerojatno , sto nazivate HVO ustasama a istovremno vama smeta kada vas se naziva drugacije nego sto vi zelite a pogrdnih naziva ima gdje god zelite
Posto je vecina HVO pripadnika nosila ustaske oznake,nacisticke zastave sa Svastikom i stalno je se od pripadnika HVO moglo cuti kako ce opet biti NDH i Velika Hrvatska i saradnja sa cetnicima tako da smo ih i smatrali ustasama,a nisu se nesto posebno ni bunili tada ako smo ih ustasama nazivali.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#947 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Bug13 wrote:
emillio estevez wrote:
malo mi je nevjerojatno , sto nazivate HVO ustasama a istovremno vama smeta kada vas se naziva drugacije nego sto vi zelite a pogrdnih naziva ima gdje god zelite
Posto je vecina HVO pripadnika nosila ustaske oznake,nacisticke zastave sa Svastikom i stalno je se od pripadnika HVO moglo cuti kako ce opet biti NDH i Velika Hrvatska i saradnja sa cetnicima tako da smo ih i smatrali ustasama,a nisu se nesto posebno ni bunili tada ako smo ih ustasama nazivali.

ne izmisljas i ne lazi

gdje su te to naucili majke ti mile ?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!! :x

a Mostar je izmisljotina ustasko zidovske antimuslimanske koalicije
pocetnik033
Posts: 130
Joined: 26/01/2012 23:03

#948 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by pocetnik033 »

poznanik wrote:
stinger wrote:....Mene se proziva što sam u prvom postu iznjeo svoja iskustva ... što koristim riječi MOS ( za mene niste predstavljali nikakvu ABIH jer u BiH postoje još dvije strane) i još što koristim riječ Musliman...
Tvoje neznanje više nije neznanje, sada prelazi u fazu provokacije. Nemoguće je da ne znaš da je Armija RBiH, uz MUP, sve vrijeme rata u BiH bila jedina legitimna i legalna vojna formacija, da su sve ostale bile nezakonite, paravojne, što je najstrožije kažnjivo u svim pravosudnim sistemima na svijetu (samo u nas ne :-) :( ), i da su u redovima ARBiH podjednako legitimno, hrabro i ponosno stajali građani svih etničkih i vjerskih opredjeljenja.

Ukoliko si spreman prihvatiti ove činjenice, potrudi se da u nastavku svoje diskusije ovdje iste i uvažavaš, u suprotnom idi, niko ne voli provokatore i krojače laži :x
ovo mi je malo smiješno da je Armija RBiH jedina legitimna čitavo vrijeme rata
Prvo je osnovan TO pa tek onda Armija. Znači TO nije legitiman. Nije legitimna Zelena legija i druge formacije koje su postojale. Kao što su se sve one kasnije udružile u Armiju, a Armija kasnije u Vojsku Federacije pa na kraju u OS BiH, tako je i HVO sa svim svojim jedinicama potpuno legitiman i to stoji u svim dokumentima.
I ako ćemo pošteno govoriti mi smo se stvarno previše mislili tko nam je neprijatelj. I dan danas se sjećam protesta u Sarajevu i pozivanja da nas JNA brani, a dobro smo znali kako prođe onaj koga je JNA branila, a nije bio Srbin. Ja sam kao klinac od 15 godina gledao kako se Hrvati spremaju na rat protiv Srba i najveći mi je doživljaj bio kad sam išao u Kruščicu u hotele Lovac i Plavac da vidim zarobljene četnike. HOS-ovci su nam ih izvodili da ih vidimo. Očekivao sam četnike sa bradam do pasa, a ono bili obični ljudi zarobljeni na Vlašiću. To je bilo u aprilu i maju 92. kad za ljude u Sarajevu nije bilo pojmljivo da će biti rata i još uvijek su vjerovali u Jugoslaviju iako je počela zajebancija u i oko Sarajeva. Već tada je gorila Posavina, Kupres je bio pao i Hrvatima skidam kapu što su imali muda pa se suprostaviti četnicima. Mi smo se velikom većinom premišljali (čast izuzecima) i ta naša uvjerenost da neće biti rata kod nas, obila nam se uvelike o glavu.
Posije, šta je bilo između nas i Hrvata je druga priča, a opet ponavljam kao što sam već i napisao, da su Srbi najviše profitirali tim nesretnim sukobom. Pa koliko je samo vojske bilo u LD, mogli smo se zajedno bez problema probiti do Sarajeva i oslobodit ga okruženja i patnji.
Kad nas je međunarodna zajednica, stisla za jaja i natjerala da se zajedno borimo, onda smo došli do Banja Luke bez problema. Samo mi je žao što nije barem jedna granata pala i na Banja Luku pa da i oni vide šta je rat.
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#949 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Bug13 »

emillio estevez wrote: ne izmisljas i ne lazi

gdje su te to naucili majke ti mile ?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!! :x

a Mostar je izmisljotina ustasko zidovske antimuslimanske koalicije
Da HVO je se borio za nezavisnu,cjelovitu i nedjeljivu BiH.
Dok su se borci Armije borili sa cetnicima bojovnici HVO su se sepurili po gradu i maltretirali civile i vojnike na punktovima.
Ti isti bojovnici su zauzeli hotel Kalin,Ljubljansku banku,Ribnjak,Titovu vilu,maltene sva bolja mjesta u gradu jer je to bio toboze hrvatski grad ili kako su voljeli rec Mali Rim.
Slike HVO bojovnika sa nacistickim i ustaskim znakovima koje se mogu vidjeti i na netu izgleda i to je izmisljotina.
Taj isti HVO je tokom sukoba vise razrusio grad neko cetnici, a to nisu bili stranci nego domaci,i nisu stranci napravili pokolj u naselju Vrbanja nego su to domaci.
A da sve je to izmisljotina,nije bilo ni proglasenja Herceg-Bosne,nije bilo ni sastanka Boban-Karadzic.
I mnoge stvari se nisu desile u Srednjoj Bosni sve izmisljotina i laz.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#950 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by HAVANA »

stinger wrote:Ti šugo nisi dostojan komentara jer si počeo napadati bez povoda i to prvi a ja sam tek odgovorio na tvoje primitivno ponašanje.Drugo uopće nisi relevantan da raspravljam s tobom jer si rat kako kažeš proveo u Sarajevu a ne u Srednjoj Bosni.Treće koliko ste nedužnih Srba pobili na Kazanima istih onih koji su ostali u Sarajevu a vidim da sada priznajete te zločine i podržavate ideju podizanja spomenika.Čitajući forum na jednom mjestu sam našao i priznanje nekih osoba na forumu da su ono dvoje jadnika na Vrbanja mostu ubili Muslimani a to ste dugo u medijima plasirali kao eto njih dvoje su bili simbol ljubavi i zajedništva a četnici ih mučki ubiše.Jesu Srbi radili zločine jesu i Hrvati radili zločine i sve zločince koji su to napravili(imenom i prezimenom) osuđujem ali toliko ste zločina i vi Muslimani napravili a nigdje ne vidim osude već naprotiv.E to je razlika između mene i tebe tj između civilizacije i divljaštva koje propagiraš.Pogledajte se u ogledalo i suočite se sa istinom ili i dalje živite u svojim lažima a laž je najgora kad samog sebe lažeš.Vidim da na ovom forumu ako ne pišeš na promuslimanskoj valnoj dužini nisi dobrodošao.Uostalom na takvog kao što si ti ,primitivan ,nekulturan i bezobrazan ne želim trošiti više riječi.



Osudjujes ti mudo marjanovo.Da osudjujes stao bi tada u odbranu tih nad kojim ste cinili zlocine kao sto smo mi u sarajevu stali u kraj skoro svakome ko se oteo kontroli,cinio zlocine... i procesuirali ih...a tog cacu i ubili.I da,ponosan sam na ovaj grad i ljude,pogotovo u ratu.Politika je nesto drugo,pogotovo poslijeratna.Ostali smo ljudi.Pored mene je bio (i poginuo :( ) i dubravko i zoka i jusuf.Koga ste vi sami uhvatili,osudili,ubili zbog zlocina.Daj mi jedno ime?Druga stvar prepucavas se sa covjekom koji je prosao sito i reseto a ostao je covjek i on je po meni...pravi izdanak sarajevskog asfalta. :-D Jebe majku svima redom koji zastupaju jednostrane i extremne stavove. :D Svijetla obraza se mnogi od nas gledaju u ogledalo.Nego, haj ti opet u svoj brlog ...pusti se sarajeva.Mi smo zivjeli i zivjecemo skupa sa svim normalnim ljudima...i pored vas zapjenusanih kretena sa sve tri strane.
Post Reply