Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#801 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

emillio estevez wrote:po tvome ocu je prodana kada je otisao da nije metka ispalio
Koji dio od onog da se borio u hvo-u protiv Srba do pada Bosanskog Broda nisi razumio? Čak je njegovo ime na onom srpskom popisu osumnjičenih za ratne zločine nad Srbima. :lol: Brod je pao 7.10.1992, stara je otišla po njega 8.10. u Slavonski Brod. A on je mobiliziran u Zagrebu dva mjeseca nakon što je došao iz Broda. Ali nije bitan moj stari, nije on izmislio tu priču o prodaji posavine, to je općepoznata stvar. Odi u Slavonski Brod i pitaj ljude Ali to nije tema.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#802 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Lex77 wrote:
emillio estevez wrote:po tvome ocu je prodana kada je otisao da nije metka ispalio
Koji dio od onog da se borio u hvo-u protiv Srba do pada Bosanskog Broda nisi razumio? Čak je njegovo ime na onom srpskom popisu osumnjičenih za ratne zločine nad Srbima. :lol: Brod je pao 7.10.1992, stara je otišla po njega 8.10. u Slavonski Brod. A on je mobiliziran u Zagrebu dva mjeseca nakon što je došao iz Broda. Ali nije bitan moj stari, nije on izmislio tu priču o prodaji posavine, to je općepoznata stvar. Odi u Slavonski Brod i pitaj ljude Ali to nije tema.

ma kome se sada opravdavas
nakon pada posavine za njega je bio rat gotov

dodje na isto ,sto nije nastavio negdje drugdje

bolesne noge je imao i tada
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#803 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

emillio estevez wrote:
Lex77 wrote:
emillio estevez wrote:po tvome ocu je prodana kada je otisao da nije metka ispalio
Koji dio od onog da se borio u hvo-u protiv Srba do pada Bosanskog Broda nisi razumio? Čak je njegovo ime na onom srpskom popisu osumnjičenih za ratne zločine nad Srbima. :lol: Brod je pao 7.10.1992, stara je otišla po njega 8.10. u Slavonski Brod. A on je mobiliziran u Zagrebu dva mjeseca nakon što je došao iz Broda. Ali nije bitan moj stari, nije on izmislio tu priču o prodaji posavine, to je općepoznata stvar. Odi u Slavonski Brod i pitaj ljude Ali to nije tema.

ma kome se sada opravdavas
nakon pada posavine za njega je bio rat gotov

dodje na isto ,sto nije nastavio negdje drugdje

bolesne noge je imao i tada
Da, ali tad se borio protiv Srba, a ne protiv svog naroda. Moj stari je Bošnjak iz Sijekovca. Zato mu se nije išlo dolje. :D
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#804 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

pa tako onda napisi
nije bio u vojsci za koju je osjecao da je njegova

i u koju je on trebao biti mobiliziran :lol:

i kolika mu je mirovina vojna danas

koji ono mjesec nakon pada broda
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#805 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

emillio estevez wrote:pa tako onda napisi
nije bio u vojsci za koju je osjecao da je njegova

i u koju je on trebao biti mobiliziran :lol:

i kolika mu je mirovina vojna danas

koji ono mjesec nakon pada broda
Otišao je penziju 2008 sa 65 godina i 12 godina radnog staža u RH. Dobio je 2250 kuna. Nisu u RH tako velike braniteljske mirovine, samo ako si bio ranjen ili u logoru, a on to nije bio.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#806 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

minimalna vojna mirovina je bas tolika koliku je dobio tvoj otac

zasto ako nije bio u HV

u kojem mjesecu je tvoj mobliziran ??' trebao biti mobiliziran
mirage77
Posts: 230
Joined: 09/01/2012 15:59

#807 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mirage77 »

Opet grijesis , vjerojatno je omjer 8:1 pretjeran ali 3-4:1 je itako realan. Npr govorim ti da je moj grad imao 1500 ljudi u mobilizaciji ni drugi gradovi u LD nisu pretjerano odstupali. 3 korpus je sam bio mnogo brojniji od ukupnog broja pripadnika u LD. a tu je jos i 17 krajiska. Ne zaboravi da do tada Armija nije uzela ni jedan grad koji je bio prisiljen da se brani kao sto su to bili Vitez,Busovaca i dio N.T , uzeli ste Bugojno , Vares i Travnik opet je tu besmisleno govoriti o nekom jakom otporu pripadnika HVO.a. Onda se vracamo na povijest ratovanja i te cudne omjere 12:1 u korist branitelja. Svi putevi su zatvoreni i samo je borba do zadnjeg ostajala kao opcija i to ne nekakvim politickim motivima HZ/HB kao sto ovdje neki pokusavaju da impliciraju, nego jednostavno covjek instikt da se brani. Naravno da je LD mogla pasti gomilanjem "četiri" korpusa na taj teren pregazili bi nas uz ogromne gubitke. Kao što bi i G.Vakuf bio pregazen da se krenulo u totalni napad. Ne zaboravimo koliko se Vukovar dugo branio i da je imao municije mogao je izdrzati jos barem koji mjesec a sa dodatnim ljudstvom i godine. Nit je Armija imala kapicetete kao JNA 91 niti je HVO bio uigran kao "branitelji" Vukovara ovo je samo jedan primjer.[/quote]

Nemozes braniti da je odnos bio niti 3-4:1. Sada cemo dati detaljan pregled situacije u LD. Znaci HVO ima: brigadu Stjepan Tomasevic, Vitesku brigadu, brigadu NSZ Busovaca i pojedine dijelove Travnicke brigade, brigade Frankopan, brigade Jure Francetic i 2. zenicke brigade kao i neke manje jedinice. Posto su zadnje pobrojane travnicke i zenicke brigade bile potucene do nogu, sve zajedno cemo uzeti da je preostala 1 brigada od njih+manje specijalne jedinice. To su dakle 4 pune brigade ili 1 kompletna divizija sa jedinicama podrske. Dakle za ovaj odnos 3-4:1 mi smo morali imati 12-16 brigada prema LD. Sta smo imali? Bila je hajdemo reci kompletna 308. bbr Novi Travnik (iako i ovo nije potpuno tacno jer su dijeovi brigade bili na Mravinjcu i Kamenjasu prema VRS), 325.bbr Vitez, 333. bbb Busovaca. Znaci to su brigade iz istih tih opcina kao i vase lokalne brigade. Hrvata je tada bilo 2-3% posto vise u tim opcinama od Bosnjaka tako da su te brigade trebale biti ujednacene sto se tice brojnog sastava. E hajdemo sada naci tih 9-13 brigada koje preostaju. Uzmimo da je bila kompletna 17. na LD sto takodje nije tacno i uzmimo da su ostale brigade iz Travnika dale ekvivalenta brigadu (312., 306.,27.,37.). To je dakle 5 brigada. Ostaje dakle Zenica sa svojim potencijalima, Kakanj i 7. brigada kao brigada iz cijele srednje Bosne kao i 305. bbr iz Jajca.Uzmimo da je 305. bbr bila kompletna na LD. To je dakle 6 brigada. Znacajne snage iz Zenice morale su pokriti front prema Zepcu i Teslicu. Takodje brigada iz Kaknja je bila na Vozuci. Treba napomenuti da je 309. brigada iz Kaknja imala i svoj HVO na kakanjskoj a kasnije i vareskoj opcini. Ali uzmimo period kada se sve rijesilo i koji je intresantan za nas znaci kraj 93. i pocetak 94. Tada VRS snazno napada prema Olovu-strateska opasnost. 7. brigada je tek 95. u napadu na Vozucu upotrebljena kao cjelina,u tim 93. i 94.je bila rasprsena po cijeloj srednjoj Bosni po max bataljon ili cak cesce po cetama. Dovoljno ti govori da je na Igman 93. u ljeto poslana ceta iz 7. i ceta iz travnickih brigada. A prijeti totalni poraz. Eto kolika je bila rezerva. Znaci uzmi da je iz Zenice, Kaknja i 7. brigade bilo ekvivalentno 2 brigade na LD. Dolazimo dakle do maksimalnih prenapuhanih 8 brigada. Dakle odnos 2:1 maksimalno. I da smo ovo imali i da se reklo da se to zauzme, HVO nebi imao nikakvih sansi. Treba li napominjati da nismo mogli racunati ni na vojnika iz: Bugojna, D. i G. Vakufa, Zepca, Zavidovica, Maglaja, Tesnja, Doboja, Teslica, Visokog, Fojnice, Kiseljaka jer je sve to imalo svoje lokane frontove. Sto se tice Sarajeva takodje poznata situacija. Zestoki napadi na Igmanu i Bjelasnici, Zuci nisu davali nekih snaga za LD. Cak to malo sto se i skupilo poslato je u Hercegovinu u operaciju Neretva za pomoc Mostaru. Iz 4. i 6. korpusa naravno nista takodje jer se zna kakve su frontove i oni imali. 2. korpus je ucestvovao prema Varesu. I na LD je poslao cini mi se neke male specijalne jedinice tipa Zivinicke ose ili Sivi Vukovi iz Kalesije ali to nemoze biti vise od cete. Zna se kkav su oni front pokrivali u Posavini,Majevici, prema Doboju,Teocak,prema Zvorniku, Ozren, Olovo, Kladanj...Znaci nista narocito za vas u LD nije preostalo. Eto sada sam ti dao kompletan pregled. Dakle maksimalno 2:1. I sa tim odnosom to bi bio kraj LD da se donijela ta odluka.
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#808 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

emillio estevez wrote:minimalna vojna mirovina je bas tolika koliku je dobio tvoj otac

zasto ako nije bio u HV

u kojem mjesecu je tvoj mobliziran ??' trebao biti mobiliziran
Pa mobiliziran je u 12. mjesecu 1992 i proveo u maršalki (vojarna Croatia), dva tjedna na obuci i prije nego su krenuli za Bosnu su ga pustili kao nesposobnog za borbu.Sjećam se da je bio Božić. Pisao sam gore da su svi nosili liječničku dokumentaciju kao i on. I tamo su ga upisali u registar branitelja. Dobio je vojnu knjižicu i sve. Kad je išao u penziju, izračunali su mu da ima pravo na 500 kn mirovine, ali kako ima status branitelja, onda braniteljski dodatak pa je to 2250.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#809 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Lex77 wrote:
emillio estevez wrote:minimalna vojna mirovina je bas tolika koliku je dobio tvoj otac

zasto ako nije bio u HV

u kojem mjesecu je tvoj mobliziran ??' trebao biti mobiliziran
Pa mobiliziran je u 12. mjesecu 1992 i proveo u maršalki (vojarna Croatia), dva tjedna na obuci i prije nego su krenuli za Bosnu su ga pustili kao nesposobnog za borbu.Sjećam se da je bio Božić. Pisao sam gore da su svi nosili liječničku dokumentaciju kao i on. I tamo su ga upisali u registar branitelja. Dobio je vojnu knjižicu i sve. Kad je išao u penziju, izračunali su mu da ima pravo na 500 kn mirovine, ali kako ima status branitelja, onda braniteljski dodatak pa je to 2250.

pa cemu vojna mirovina zbog 2 tjedan u HV-u

a samo da znas tada te jedinice su isle u rat protiv srba

ili na orasje ili u srednju bosnu Travnik

i umjesto da je zahvalan svoj novoj drzavi kada je staru napustio

jos je naucio sebe i ostale da je ih je Hrvatska izdala

lijep nacin izdaje

2 tjedna marsalke i par godina rada i eto minimalne vojne mirovine
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#810 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

Šta je znam. Bitno ti je samo da imaš status branitelja.Mi smo se isto iznenadili da je u registru. Nisu te jedinice išle na Srbe. Išle su na Balije, tako je rečeno. I svi vojnici su znali gdje idu i zato stari nije htio ići. Rečeno je da idu na Prozor, ne znam gdje su nakraju otišle. Nije on nikoga naučio da ih je RH izdala, to ti govore svi Hrvati iz posavine. Daj malo popričaj sa ljudima i pročitaj neke intervjue. To je sve nebitno, ja sam samo htio napisati da su ti ljudi bili mobilizirani u Zagrebu i nisu htjeli ići u rat protiv Bošnjaka tj. da nije istina ono što Praljak tvrdi u Haagu da su u pitanju dobrovoljci. A tebi je on smeće samo zato što je Bošnjak i kao takav nema pravo na ništa pa ni život. To je tvoj problem.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#811 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Lex77 wrote:Šta je znam. Bitno ti je samo da imaš status branitelja.Mi smo se isto iznenadili da je u registru. Nisu te jedinice išle na Srbe. Išle su na Balije, tako je rečeno. I svi vojnici su znali gdje idu i zato stari nije htio ići. Rečeno je da idu na Prozor, ne znam gdje su nakraju otišle. Nije on nikoga naučio da ih je RH izdala, to ti govore svi Hrvati iz posavine. Daj malo popričaj sa ljudima i pročitaj neke intervjue. To je sve nebitno, ja sam samo htio napisati da su ti ljudi bili mobilizirani u Zagrebu i nisu htjeli ići u rat protiv Bošnjaka tj. da nije istina ono što Praljak tvrdi u Haagu da su u pitanju dobrovoljci. A tebi je on smeće samo zato što je Bošnjak i kao takav nema pravo na ništa pa ni život. To je tvoj problem.

je meni bas smeta to na sto si skrenuo paznju

hvala ti sto si mi otvorio oci ;;
ma tvoj otac je trbebao ici na svoje u 12 mjesecu 92 ,, ne izmisljas :-)

klasicna skola iskoristavanja
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#812 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

Da, ja izmišljam. Sve jedinice poslane iz RH u BiH su išle u borbu protiv Srba, ni jedna nije išla na Armiju BiH. Rečeno im je da idu na Prozor na Balije, možda su lagali da ih ne uplaše sa Srbima, pa su ih na kraju iskrcali u Orašju da se bore protiv Srba. Sve je moguće. :lol: Bosna je to.

Samo da ponovim- u pitanju je 13. pješačka zagrebačka brigada poslana, koliko ja znam, na Prozor, ako nekog zanima koje su brigade bile tamo.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#813 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

nikada cuo

poznata mij jedna druga dobrovoljacka brigada ali tek sa kraja 93

:lol: :lol: :lol: :lol:

i bila je u Rami
Lex77
Posts: 989
Joined: 09/02/2010 23:23

#814 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Lex77 »

Ova nije bila dobrovoljačka. Pod tim imenom je upisana u registru branitelja tj. moj stari je upisan u registar da je bio u toj brigadi. Možda je na ratištu bila pod drugim imenom.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#815 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by emillio estevez »

Lex77 wrote:Ova nije bila dobrovoljačka. Pod tim imenom je upisana u registru branitelja tj. moj stari je upisan u registar da je bio u toj brigadi. Možda je na ratištu bila pod drugim imenom.

bila je takva partizanska u WII :lol:

ok

:zoka:
samojaznam
Posts: 46
Joined: 18/03/2012 21:10

#816 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by samojaznam »

Lex77 wrote:Ova nije bila dobrovoljačka. Pod tim imenom je upisana u registru branitelja tj. moj stari je upisan u registar da je bio u toj brigadi. Možda je na ratištu bila pod drugim imenom.
momak hajde ne trolaj i ne laži , pa ima ovdje ljudi koji su bili na licu mjesta
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#817 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:
Hallo gdje su hiljade i hiljade vojnika HV-a koji su napadali Uskoplje , alooo mitomanko sam sebe demantiras :lol: :lol: :lol: :lol:
Opet da ponovim jer izgleda da je problem i sa opstim citanjem :

U prvom dijelu pise crno na bijelo da su izvucena 364 + 240 vojnika tzv hvo-a iz Hercegovine i poslani kao pojacanje na Gornji Vakuf jer je njihove polozaje preuzela HV tj Juzno vojiste. Tako da je 532 iz hv + 640 iz tzv hvo-a a koji nebi bili tu da ih nije hv zamjenio = 1136 vojnika kao ekstra pojacanje. Na to dodaj 5 tenkova iz HV od kojih su 2 vec tu i sve to u augustu u jednom gradu a ti si tvrdio da je hv bila tek od kraja 1993 i u 1994 :-)


Znaci samo u augustu mjesecu 1993, u jednom gradu u drugoj drzavi je bilo preko hiljadu vojnika sa teskim naoruzanjem poslani kao ekstra pojacanje direktno ili indirektno od HV.

Jel to problem sa vezom sa miloradom pa ti ne javlja o one 32 brigade koje se spominjao :lol:

@mirage77 Ni 17, 7 ili 305 nisu tada bili kao cjelokupne brigade u LD.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#818 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

samojaznam wrote:
Lex77 wrote:Ova nije bila dobrovoljačka. Pod tim imenom je upisana u registru branitelja tj. moj stari je upisan u registar da je bio u toj brigadi. Možda je na ratištu bila pod drugim imenom.
momak hajde ne trolaj i ne laži , pa ima ovdje ljudi koji su bili na licu mjesta
A na kojem licu mjesta si ti to bio ? Na temi o Grbavici se javljas da si bio uz Miljacku sa stotinama snajperista ,na temi o snajperistima kako nije bilo pete kolone i cetnickih snajpera u Sarajevu a ovdje da si bio u Prozoru oktobra 1992 :-)
Pa ti svuda stigao i znas sve sto treba da potvrdis cetnicku mitomaniju :lol:
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#819 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

kv99 wrote:
quick_nick wrote:
Hallo gdje su hiljade i hiljade vojnika HV-a koji su napadali Uskoplje , alooo mitomanko sam sebe demantiras :lol: :lol: :lol: :lol:
Opet da ponovim jer izgleda da je problem i sa opstim citanjem :

U prvom dijelu pise crno na bijelo da su izvucena 364 + 240 vojnika tzv hvo-a iz Hercegovine i poslani kao pojacanje na Gornji Vakuf jer je njihove polozaje preuzela HV tj Juzno vojiste. Tako da je 532 iz hv + 640 iz tzv hvo-a a koji nebi bili tu da ih nije hv zamjenio = 1136 vojnika kao ekstra pojacanje. Na to dodaj 5 tenkova iz HV od kojih su 2 vec tu i sve to u augustu u jednom gradu a ti si tvrdio da je hv bila tek od kraja 1993 i u 1994 :-)


Znaci samo u augustu mjesecu 1993, u jednom gradu u drugoj drzavi je bilo preko hiljadu vojnika sa teskim naoruzanjem poslani kao ekstra pojacanje direktno ili indirektno od HV.

Jel to problem sa vezom sa miloradom pa ti ne javlja o one 32 brigade koje se spominjao :lol:

@mirage77 Ni 17, 7 ili 305 nisu tada bili kao cjelokupne brigade u LD.
Debilanaaaaaaaa , opet imam jedno pitanje , npr Armija sa 2:1 moze da zgazi HVO , i branit se u G.Vakufu u omjeru 3:1 za HV/HVO ... da pojednostavimo "svemirci" brane G.Vakuf a na LD su levati koje mozete zgazit kad hocete i koji odbijaju Vase napade :lol: :lol: booom , boomm
samojaznam
Posts: 46
Joined: 18/03/2012 21:10

#820 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by samojaznam »

kv99 wrote:
samojaznam wrote:
Lex77 wrote:Ova nije bila dobrovoljačka. Pod tim imenom je upisana u registru branitelja tj. moj stari je upisan u registar da je bio u toj brigadi. Možda je na ratištu bila pod drugim imenom.
momak hajde ne trolaj i ne laži , pa ima ovdje ljudi koji su bili na licu mjesta
A na kojem licu mjesta si ti to bio ? Na temi o Grbavici se javljas da si bio uz Miljacku sa stotinama snajperista ,na temi o snajperistima kako nije bilo pete kolone i cetnickih snajpera u Sarajevu a ovdje da si bio u Prozoru oktobra 1992 :-)
Pa ti svuda stigao i znas sve sto treba da potvrdis cetnicku mitomaniju :lol:
ti si neki šaljivđija sa šeširom pa izvrčeš tuđe riječi a ?
Na miljacki sam bio i tako je i bilo ,dalje :
samojaznam wrote: naravno da je bilo pete kolone i oružja po stanovima , ali hoču da skinem taj mit o blicanju i žmiganju , osim
a za Prozor više vjerujem ovoj ekipi nego ovome sto tvrdi da mu je stari dobio penziju za dvije hefte na liniji ...to ni rahmetli Aljo nije davao svojim ahbabima

ps a ti mi izgledaš ko lik koji bi pretresao srpske stanove i glumio silu , nadam se da si bilo balavac u to doba inače sam siguran da si ganjao petu kolonu i tako to ,a zicagu izmakao od linije, lakše je komšiju optužiti da blica i žmiga ...
samojaznam
Posts: 46
Joined: 18/03/2012 21:10

#821 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by samojaznam »

quick_nick wrote:
kv99 wrote:
quick_nick wrote:
Hallo gdje su hiljade i hiljade vojnika HV-a koji su napadali Uskoplje , alooo mitomanko sam sebe demantiras :lol: :lol: :lol: :lol:
Opet da ponovim jer izgleda da je problem i sa opstim citanjem :

U prvom dijelu pise crno na bijelo da su izvucena 364 + 240 vojnika tzv hvo-a iz Hercegovine i poslani kao pojacanje na Gornji Vakuf jer je njihove polozaje preuzela HV tj Juzno vojiste. Tako da je 532 iz hv + 640 iz tzv hvo-a a koji nebi bili tu da ih nije hv zamjenio = 1136 vojnika kao ekstra pojacanje. Na to dodaj 5 tenkova iz HV od kojih su 2 vec tu i sve to u augustu u jednom gradu a ti si tvrdio da je hv bila tek od kraja 1993 i u 1994 :-)


Znaci samo u augustu mjesecu 1993, u jednom gradu u drugoj drzavi je bilo preko hiljadu vojnika sa teskim naoruzanjem poslani kao ekstra pojacanje direktno ili indirektno od HV.

Jel to problem sa vezom sa miloradom pa ti ne javlja o one 32 brigade koje se spominjao :lol:

@mirage77 Ni 17, 7 ili 305 nisu tada bili kao cjelokupne brigade u LD.
Debilanaaaaaaaa , opet imam jedno pitanje , npr Armija sa 2:1 moze da zgazi HVO , i branit se u G.Vakufu u omjeru 3:1 za HV/HVO ... da pojednostavimo "svemirci" brane G.Vakuf a na LD su levati koje mozete zgazit kad hocete i koji odbijaju Vase napade :lol: :lol: booom , boomm
kralju , vidiš da ovoga kv99 nitko ne uzima za ozbiljno , lik kompetentan za sve teme , eno su ga otjerali s teme o Grbavici i tu počeo propagandu neku , na ignore i lakapo :)
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#822 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

mirage77 wrote:Nemozes braniti da je odnos bio niti 3-4:1. Sada cemo dati detaljan pregled situacije u LD. Znaci HVO ima: brigadu Stjepan Tomasevic, Vitesku brigadu, brigadu NSZ Busovaca i pojedine dijelove Travnicke brigade, brigade Frankopan, brigade Jure Francetic i 2. zenicke brigade kao i neke manje jedinice. Posto su zadnje pobrojane travnicke i zenicke brigade bile potucene do nogu, sve zajedno cemo uzeti da je preostala 1 brigada od njih+manje specijalne jedinice. To su dakle 4 pune brigade ili 1 kompletna divizija sa jedinicama podrske. Dakle za ovaj odnos 3-4:1 mi smo morali imati 12-16 brigada prema LD. Sta smo imali? Bila je hajdemo reci kompletna 308. bbr Novi Travnik (iako i ovo nije potpuno tacno jer su dijeovi brigade bili na Mravinjcu i Kamenjasu prema VRS), 325.bbr Vitez, 333. bbb Busovaca. Znaci to su brigade iz istih tih opcina kao i vase lokalne brigade. Hrvata je tada bilo 2-3% posto vise u tim opcinama od Bosnjaka tako da su te brigade trebale biti ujednacene sto se tice brojnog sastava. E hajdemo sada naci tih 9-13 brigada koje preostaju. Uzmimo da je bila kompletna 17. na LD sto takodje nije tacno i uzmimo da su ostale brigade iz Travnika dale ekvivalenta brigadu (312., 306.,27.,37.). To je dakle 5 brigada. Ostaje dakle Zenica sa svojim potencijalima, Kakanj i 7. brigada kao brigada iz cijele srednje Bosne kao i 305. bbr iz Jajca.Uzmimo da je 305. bbr bila kompletna na LD. To je dakle 6 brigada. Znacajne snage iz Zenice morale su pokriti front prema Zepcu i Teslicu. Takodje brigada iz Kaknja je bila na Vozuci. Treba napomenuti da je 309. brigada iz Kaknja imala i svoj HVO na kakanjskoj a kasnije i vareskoj opcini. Ali uzmimo period kada se sve rijesilo i koji je intresantan za nas znaci kraj 93. i pocetak 94. Tada VRS snazno napada prema Olovu-strateska opasnost. 7. brigada je tek 95. u napadu na Vozucu upotrebljena kao cjelina,u tim 93. i 94.je bila rasprsena po cijeloj srednjoj Bosni po max bataljon ili cak cesce po cetama. Dovoljno ti govori da je na Igman 93. u ljeto poslana ceta iz 7. i ceta iz travnickih brigada. A prijeti totalni poraz. Eto kolika je bila rezerva. Znaci uzmi da je iz Zenice, Kaknja i 7. brigade bilo ekvivalentno 2 brigade na LD. Dolazimo dakle do maksimalnih prenapuhanih 8 brigada. Dakle odnos 2:1 maksimalno. I da smo ovo imali i da se reklo da se to zauzme, HVO nebi imao nikakvih sansi. Treba li napominjati da nismo mogli racunati ni na vojnika iz: Bugojna, D. i G. Vakufa, Zepca, Zavidovica, Maglaja, Tesnja, Doboja, Teslica, Visokog, Fojnice, Kiseljaka jer je sve to imalo svoje lokane frontove. Sto se tice Sarajeva takodje poznata situacija. Zestoki napadi na Igmanu i Bjelasnici, Zuci nisu davali nekih snaga za LD. Cak to malo sto se i skupilo poslato je u Hercegovinu u operaciju Neretva za pomoc Mostaru. Iz 4. i 6. korpusa naravno nista takodje jer se zna kakve su frontove i oni imali. 2. korpus je ucestvovao prema Varesu. I na LD je poslao cini mi se neke male specijalne jedinice tipa Zivinicke ose ili Sivi Vukovi iz Kalesije ali to nemoze biti vise od cete. Zna se kkav su oni front pokrivali u Posavini,Majevici, prema Doboju,Teocak,prema Zvorniku, Ozren, Olovo, Kladanj...Znaci nista narocito za vas u LD nije preostalo. Eto sada sam ti dao kompletan pregled. Dakle maksimalno 2:1. I sa tim odnosom to bi bio kraj LD da se donijela ta odluka.
Imam prijatelja iz Fojnice koji je kao maloljetnik bio u ABiH i koji kaže da je vojnika ABiH iz Fojnica poginulo otprilike podjednako na fronatam prema HVO-u u Fojnici, kao i prema drugim frontam gdje su sve morali ići. Tako da tvoja priča o nesudjelovanju vojnika s drugih opština i potpori je bezveze.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#823 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:
kv99 wrote:
quick_nick wrote:
Hallo gdje su hiljade i hiljade vojnika HV-a koji su napadali Uskoplje , alooo mitomanko sam sebe demantiras :lol: :lol: :lol: :lol:
Opet da ponovim jer izgleda da je problem i sa opstim citanjem :

U prvom dijelu pise crno na bijelo da su izvucena 364 + 240 vojnika tzv hvo-a iz Hercegovine i poslani kao pojacanje na Gornji Vakuf jer je njihove polozaje preuzela HV tj Juzno vojiste. Tako da je 532 iz hv + 640 iz tzv hvo-a a koji nebi bili tu da ih nije hv zamjenio = 1136 vojnika kao ekstra pojacanje. Na to dodaj 5 tenkova iz HV od kojih su 2 vec tu i sve to u augustu u jednom gradu a ti si tvrdio da je hv bila tek od kraja 1993 i u 1994 :-)


Znaci samo u augustu mjesecu 1993, u jednom gradu u drugoj drzavi je bilo preko hiljadu vojnika sa teskim naoruzanjem poslani kao ekstra pojacanje direktno ili indirektno od HV.

Jel to problem sa vezom sa miloradom pa ti ne javlja o one 32 brigade koje se spominjao :lol:

@mirage77 Ni 17, 7 ili 305 nisu tada bili kao cjelokupne brigade u LD.
Debilanaaaaaaaa , opet imam jedno pitanje , npr Armija sa 2:1 moze da zgazi HVO , i branit se u G.Vakufu u omjeru 3:1 za HV/HVO ... da pojednostavimo "svemirci" brane G.Vakuf a na LD su levati koje mozete zgazit kad hocete i koji odbijaju Vase napade :lol: :lol: booom , boomm
Debilan je onaj ko je trebao da te vaspita a vidim da nije jer da jeste ne bi se tako ponasao. Ovo nije stala u kojoj si odrastao , ovo nije birtija , ovo nije onaj miloradov forum pa da mozes da se ponasas kako ti hoces.
Armija Republike Bosne i Hercegovine je zgazila tzv hvo u Srednjoj Bosni pa bio odnos 2:1 ili neki drugi i poslije toga nije bilo potrebe a ni zelje da se uzme citavo to podrucje. Cilj je bio da se drzi omca oko vrata i to je i uspjelo.
Sta su mogli ili nisu mogli na Gornjem Vakufu mogao si da pitas krivoustog koji je davao naredbe da se okupira. Izgleda da su "bojovnici " odbili da izvrse naredbu poglavnika ili su bili nesposobni da je izvrse ali naredba, zelja i potreba je bila.

@ samojaneznam
Koliko sam primjetio tebe ismijavaju na svim onim temama na kojima se ti javljas i ponavljas cetnicu mitologiju kako nije bilo pete kolone, kako su se srbi hapsili zbog stanova itd pa slobodno nastavi sa tim. Zato ima i ona poslovica: ne pada snijeg da pokrije brijeg vec da svaka zvijer pokaze trag.
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#824 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by taxi_driver »

Oko cega se vi svadjate. Rat je bio radi sverca. A i zna se ko je imao koristi od njega. Ne moze me niko uvjeriti u suprotno. U sred rata sa abih mi dobivamo cizme ktk visoko. Valjda da nam nije zima na linijama. Sleperi i sleperi robe su se izmedju kiseljaka i visokog prevlacili.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#825 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

taxi_driver wrote:Oko cega se vi svadjate. Rat je bio radi sverca. A i zna se ko je imao koristi od njega. Ne moze me niko uvjeriti u suprotno. U sred rata sa abih mi dobivamo cizme ktk visoko. Valjda da nam nije zima na linijama. Sleperi i sleperi robe su se izmedju kiseljaka i visokog prevlacili.
Budimo realni Vi u Kiseljaku bili ste prica za sebe u mene rodjak bio u Kiseljaku zaglavio kad se zapucalo i nije mogao proci do Busovace al smo ga nekim vezama preko UN-a prebacili nazad i lik dosao pun svega kao da je bio u Njemackoj to se donose patike i nove trenerke ,cokolade,zvake.....
Pomogli ste nam artiljerijom i zauzimanjem Zavrtaljke al kod nas je bilo zajebano posebno na Vitezu ,u Busovaci su linije izvukli van grada pa je bilo djelimicno lakse.
Post Reply