Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#76 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by poznanik »

Šta se dešavalo u Opari?
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#77 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

alibegoa wrote:Da ja kažem par o Travničkim Hrvatima.
Živio sam u Travniku od 7. do 16. godine, mama mi je od tamo i sad je tamo i čitav rat je ona i porodica sa njene strane (razvedena) provela tamo. Mene je tata izvukao u aprilu 92. I neka sam zbrisao, a baš mi nije bilo pravo, vidimo na šta je ova država ispala.
E o Hrvatima, nekako su mi svi prijatelji, a iskreno nisam ih imao mnogo bili Hrvati. Dragi moji svi su oni bili naoružani, i to su mi čak i pokazali snajper. 17 godišnjaci. Išli su oni i na vježbe gađanja, jedan mi se drug u školi igrajući ruski rulet u nogu, lijepo prostrijelio pištoljem kroz nogu. Ovo sve tih par mjeseci '92. Sve ovo dok smo mi budale Bošnjaci govorili ma kakav rat.
Jedan dan lijepo mi hodamo gradom, i stariji brat od ovog mog prijatelja, lijepo ničim izazvan, a sav oduševljen, pun nekog divljenja, strahopoštovanja, gleda okolo grad i kaže meni "vidiš ti ovaj grad"? "Vidim", " E sve će i ovo biti Hrvatska". Hajde šta ćeš ja sa njima kažem "Pa da."
Nakon nekoliko dana, e taj Hrvat, moj najbolji jaran, dok se nas dvojica vraćamo iz škole, opet ničim izazvan, gleda u mene i mrtav hladan, sav nonšalantno, kaže ovako "Kada ovdje bude rat, ja ću tebe da ubijem". Ja šokiran, kažem nešto u smislu ne kontam, da bude rat i da se naše strane sukobe, (a baš nikad mi nije palo na pamet da bi se mogle naše strane sukobiti, nekako smo se računali saveznici), pa ja bih tebe pokušao izvući. "Ne, ne, ja ću tebe da ubijem." E tad sam i ja moglo bi se reći, progledao.
Nadam se da ova priča može da vam dočara taj mindset koji je vladao kod Hrvata u Travniku već prije aprila 92.

A nastranu da je jednog dana samo jednostavno nestalo Srba iz grada, jednog dana samo nema nikoga od nastavnika Srba, par ih je živjelo u mojoj zgradi, nije bilo ni njihovih porodica.

Ništa mi nismo kontali šta nam se sprema, kakvi smo bili, dobro smo i prošli.

Aj kakv je to mamlaz bio slican i tebi.Vrijeme ce pokazati kon je ima pravo a ko ne...
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#78 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

poznanik wrote:Šta se dešavalo u Opari?
Istovar viska humantirane pomoci iz UN konvoja. :oops:
Prica mi jaran, uskocili oni u kamion, vidi fin sanduk lijepo upakovan, te ga izbace. Slomili se dok su ga
kuci donijeli. Kad su ga otvorili a tamo nekakav mrtav englez. Skupo ih je kostao pokusaj da ga trampe za
cigare :lol: , ubila VP hljeb u njima.
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#79 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Nije HVO bio nikakv jeli ode Zavrtaljka ode Grbavica,hladnjace odvoze svaki put poslije napada na Busovacu.E sve ovo sam cuo od kulturnog covjeka dr.iz Zenice skojim sam i prijatelj i danas.Kako ste uz daire i muziku ispracali kamione i kamione vojnike prema Vitezu kako posli jos brze dosli....iz kamiona bi tekla krv a to bi bilo uvjek nocu.
E tad bi se isprasili na ono malo civila sto je ostalo.....
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#80 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

muflon1977 wrote:Nije HVO bio nikakv jeli ode Zavrtaljka ode Grbavica,hladnjace odvoze svaki put poslije napada na Busovacu.E sve ovo sam cuo od kulturnog covjeka dr.iz Zenice skojim sam i prijatelj i danas.Kako ste uz daire i muziku ispracali kamione i kamione vojnike prema Vitezu kako posli jos brze dosli....iz kamiona bi tekla krv a to bi bilo uvjek nocu.
E tad bi se isprasili na ono malo civila sto je ostalo.....
Decko ti otvorio temu da nesto saznas o sukobima u srednjoj Bosni, a ustvari ti vec sve znas. :roll:
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#81 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Dali je neko upoznat sa Djakovicima znam da je jedan HVO-ac bio crn ko ciganin tesko ranjen ostao i da su ga
Armijasi neznavsi ko je skupa sa ostalim prebacili za Travnik ali kad su ga skinuli vidili su ko je on kaaze zahvaljujuci nekom dr.Srbinu osto je ziv.....njega poznam licno nije bilo lako kad dovoze ranjene i mrtve on medju njima cak ga htio neki arap zaklati nekako su ga i razmjenili ...
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#82 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

cindrlimindrli wrote:
muflon1977 wrote:Nije HVO bio nikakv jeli ode Zavrtaljka ode Grbavica,hladnjace odvoze svaki put poslije napada na Busovacu.E sve ovo sam cuo od kulturnog covjeka dr.iz Zenice skojim sam i prijatelj i danas.Kako ste uz daire i muziku ispracali kamione i kamione vojnike prema Vitezu kako posli jos brze dosli....iz kamiona bi tekla krv a to bi bilo uvjek nocu.
E tad bi se isprasili na ono malo civila sto je ostalo.....
Decko ti otvorio temu da nesto saznas o sukobima u srednjoj Bosni, a ustvari ti vec sve znas. :roll:
Upravu si naveo sam da se nepoklapa ovi nabrajaju neke cifre slavnih brigada ali jedan forumas je bio malo slican po prici ovi ostali izgleda da su samo iz neuspjeha sad nafilovani nebulozama.....pricao sam i sa jednim oficirom iz ABiH on je otvoreno govorio i iskreno.....sve se moglo ali kostalo bi preskupo ukratko.....dok je drugi savjetnik gen.Bobetka tvrdio da se niukom slucaju nije smilo dopustiti da padne LD e toliko od ovih skolovanih zelio sam cuti misljenje samih sudionika sukoba....pa mi se cini ovi koji su i bili pisu normalnije nego ovi dijasporasi......
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#83 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

muflon1977 wrote:Dali je neko upoznat sa Djakovicima znam da je jedan HVO-ac bio crn ko ciganin tesko ranjen ostao i da su ga
Armijasi neznavsi ko je skupa sa ostalim prebacili za Travnik ali kad su ga skinuli vidili su ko je on kaaze zahvaljujuci nekom dr.Srbinu osto je ziv.....njega poznam licno nije bilo lako kad dovoze ranjene i mrtve on medju njima cak ga htio neki arap zaklati nekako su ga i razmjenili ...
A ti is`sa sta kazes, izlijecili ga pa ga jos na kraju i razmijenili? Pa kako se to moglo desiti krvolocnim djihatlijama?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#84 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

muflon1977 wrote:Nije HVO bio nikakv jeli ode Zavrtaljka ode Grbavica,hladnjace odvoze svaki put poslije napada na Busovacu.E sve ovo sam cuo od kulturnog covjeka dr.iz Zenice skojim sam i prijatelj i danas.Kako ste uz daire i muziku ispracali kamione i kamione vojnike prema Vitezu kako posli jos brze dosli....iz kamiona bi tekla krv a to bi bilo uvjek nocu.
E tad bi se isprasili na ono malo civila sto je ostalo.....
Falis se sa Zavrtaljkom i Grbavicom a ode Travnik, ode Bugojno, ode Konjic, ode Fojnica, ode Vares, hladnjace odvoze svaki put poslije napada na Gornji Vakuf i Mostar i to voze sve do Osijeka i Varazdina a za Split i kamenjar zapadne ercegovine da ne spominjemo . Zato kazem : " Cega se pametan stidi...".

Samo onako da pokazem kako ustvari nemas pojma o cemu pricas , tvrdis da je oko Viteza i tog kraja bio omjer 8:1. Ako se zna da je u tom kraju tzv hvo imao 4 brigade ( Vitez, Busovaca, Novi Travnik, dijelovi brigada iz Travnika i Zenice+ samostalni odredi + jedinice policije = znaci sve ukupno oko 4 brigade ). Ako je omjer 8:1 => da je Armija Bosne i Hercegovine imala 32 brigade stacionirane oko tog podrucja. Mozes li da nabrojis te 32 brigade ako vec tvrdis da je bio takav omjer ? Jedva cekam tu listu, samo se bojim da cu se nacekati, zar ne "bojovnice " :lol:
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#85 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Ne posjedujem nikakve liste niti znam kako i sto sem ono sto nacujem kao naglabanja od Armijasa.....
necu nista da ti govorim valjda ti je jasno dok je Tudjman putovao sa svojim privatnim avionom Alija je poput pacova
se provlacio sve do sporazuma kroz onaj tunel toliko o Harmijskoj snazi....za glavni grad nist ne napraviti a za kasabe se moglo heheheh a sta sad...kud konvoj ode sad...jeli tako moj janjicaru .hehehehehe
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#86 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by The 51st State »

:roll:
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#87 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

muflon1977 wrote:Ne posjedujem nikakve liste niti znam kako i sto sem ono sto nacujem kao naglabanja od Armijasa.....
necu nista da ti govorim valjda ti je jasno dok je Tudjman putovao sa svojim privatnim avionom Alija je poput pacova
se provlacio sve do sporazuma kroz onaj tunel toliko o Harmijskoj snazi....za glavni grad nist ne napraviti a za kasabe se moglo heheheh a sta sad...kud konvoj ode sad...jeli tako moj janjicaru .hehehehehe
Nista ja tebe ne razumijem. De sad polako, koji od ovih sto cmizdre i lazu je tvoj babuka?
http://www.youtube.com/watch?v=FZb8y7oL7Y8&feature
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#88 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by al_akhisari »

muflon1977 wrote:Ne posjedujem nikakve liste niti znam kako i sto sem ono sto nacujem kao naglabanja od Armijasa.....
necu nista da ti govorim valjda ti je jasno dok je Tudjman putovao sa svojim privatnim avionom Alija je poput pacova
se provlacio sve do sporazuma kroz onaj tunel toliko o Harmijskoj snazi....za glavni grad nist ne napraviti a za kasabe se moglo heheheh a sta sad...kud konvoj ode sad...jeli tako moj janjicaru .hehehehehe
...u sta se pretvori otvarac teme :shock: :sad: taman pomislih: "evo covjek hoce da sazna nesto vise o tom nesretnom periodu ( kojega se mnogi moraju stidjeti ), a ono :sad: " nisam se ukljucivao u raspravu, ali je pratim od pocetka, a s obzirom da sam cijeli perido rata proveo u sb, znam da je najveci broj informacija ovdje iznesenih tacan; ne znam sta ti @muflon znas o pomenutom periodu, ali je ocigledno da imas jako puno predrasuda, o kako ti kazes "janjicarima"; zanimljivo je kazati ( ako ne znas to ), da su pripadnici hvo-a, u periodu prije sukoba, se ponasali kao da su vanzemaljci, pripadnici neke vise rase, nadljudi, potcenjivacki - najblaze kazano, bahato, pri tom prisvajajuci sebi sve ono sto su oni mislili da je hrvatsko; moram reci ( nazalost ), da i u pojedinim dijelovima tvog kazivanja, mogu se nazrijeti slicna stajalista :sad:
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#89 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by miop »

Ma klasicni provokator, pocne neke nebuloze o zlocinima ABiH u Krizancevom selu, a zaboravlja da su u to vrijeme u Lašvanskoj dolini bile stacionirane britanske snage UNPROFOR-a, a istragu o "navodnim" zlocinima je vodio Britanski pukovnik Peter Gage Williams, koji je pred Haskim sudom dao izjavu da nema govora o zlocinima u tom selu, a sve u prisustvu BBC-a i sve je to lijepo dokumentovano u spisima ICTY-a, ali dzaba zlocin pa zlocin. cccc
miop wrote:
muflon1977 wrote:zasto je ABiH pocinila onako stravicne zlocine u Krizancevu selu
Kakve stravicne zlocine????
Pa citas li propagandu ili zvanicne izvore iz ICTY. Evo ti sazetak:
Dana 6. januara 1994, mjesto događaja je istražio lokalni UNPROFOR, o čemu se raspravljalo na suđenju Kordiću i Čerkezu pred Haškim tribunalom. Tada je svjedok, britanski pukovnik Peter Gage Williams, koji je u to vrijeme bio dio lokalnih snaga UNPROFOR-a, odgovarajući na pitanje tužioca o "smrti između 60 i 70 Hrvata u Križančevom Selu" objasnio da je januara 1994. godine provedena istraga tokom koje je pronađeno 27 tijela, a ekshumirano 9, tvrdeći da nije postojao ni jedan dokaz koji bi potvrdio teoriju o masakru.
______________________________________________________________________________
Tekst na engleskom jeziku:
The authorities of the self-proclaimed Croatian Republic of Herzeg-Bosnia stated that a massacre happened in the aftermath of the military attack, with prisoners of war executed, with some tortured and/or massacred, along with several civilians, and listed names of 52 persons whose bodies they allegedly identified.[3] The incident did not undergo a judicial investigation at the time. The site was inspected by local UNPROFOR forces on January 6, 1994. This was mentioned in one ICTY case, The Prosecutor vs. Kordić and Čerkez, when one witness, British colonel Peter Gage Williams who was part of UNPROFOR forces on the ground at the time, was asked by the Prosecution about "deaths of 60 or 70 Croats at Križančevo selo". He explained that their January 1994 investigation, during which they found 27 bodies and exhumed nine, suggested that there was "no evidence to support the theory of a massacre".
A evo ovdje imas transkript na ICTY:
http://www.icty.org/x/cases/kordic/tran ... 0131ed.htm
Q. Krizancevo Selo. You indicated that there was an investigation as to the allegations of massacre by the Croats -- Croats alleging massacre on the Croats. What conclusion was reached as to massacre? A. The elaborate investigation was taken -- was conducted at the spot where 27 of the bodies of those who had allegedly been killed were buried. We exhumed nine bodies in the presence of the BBC, amongst other people. To the best of our limited knowledge, they all appeared to be of military age and to have died in extreme traumatic ways, that we assessed as being in combat.
We then interviewed three men who had been captured, who were in the gaol in Zenica, and we eventually presented a report, not only to the U.N. authorities, but also to the Croat military authorities in the Vitez pocket.
Q. Then did your investigation sustain the allegations by the Croats?
A. The investigation suggested that there was -- there was no evidence to support the theory of a massacre. The evidence pointed to a tactical success that had led to a considerable loss of life.
As a result of the disaster at Krizancevo Selo, Colonel Blaskic relieved Mario Cerkez as commander of the Viteska Brigade, and "kicked him upstairs" by making him deputy commander of the Vitez Military District.
Last edited by miop on 30/12/2011 15:01, edited 3 times in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#90 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cyprus »

ljevoruki wrote:Dobra tema.
Ima li neko mapu centralne Bosne sa vidimo raspored sanaga i ko je gdje bio?
Čisto osnovni vizualni prilog temi:

Image

(samo mi nije jasno što je na početku rata sve plavo :oops: )
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#91 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

cyprus wrote:samo mi nije jasno što je na početku rata sve plavo
To je zato sto smo tada bili cvijece. :oops:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#92 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

muflon1977 wrote:Ne posjedujem nikakve liste niti znam kako i sto sem ono sto nacujem kao naglabanja od Armijasa.....
necu nista da ti govorim valjda ti je jasno dok je Tudjman putovao sa svojim privatnim avionom Alija je poput pacova
se provlacio sve do sporazuma kroz onaj tunel toliko o Harmijskoj snazi....za glavni grad nist ne napraviti a za kasabe se moglo heheheh a sta sad...kud konvoj ode sad...jeli tako moj janjicaru .hehehehehe
Ne posjedujem nikakve liste niti znam kako i sto sem ono sto nacujem
Drago mi je da sve vise i vise pokazujes kako nemas ni znanja a ni kulture :lol:

Vidim da nemas pojma o temi na kojoj se javljas, nemas ni kulture pa se nadam da ces barem imati odgovor na ovo pitanje : Ako je franjin protivnik pacov sta to onda govori o njemu ako ga pacov nadmudri, nadjaca i na kraju pobjedi ;-) Ako se pokaze da nije u stanju poraziti nekoga ko je na nivou pacova sta to onda govori o franceku zvanom krivosuti ? Malo da razmislis o tome ili jos bolje , da pitas one koji su te nafilovali lazima pa su te poslali nama .

P.S Ima li iko od " bojovnika " na temi da nam dadne tu famoznu listu od 32 brigade ? Ja sam nailazio na tvrdnje "bojovnika " slicnih ovom muflonu od 10:1 pa cak i 15:1 u korist Armije u dolini Lasve ali eto da ne trazimo 40 ili 60 brigada. Samo da vidimo tih 32 brigade za koje se tvrdi da su bile u dolini Lasve . Ima li ko da nam se javi, ako ovi lokalni ne znaju pa barem ovi iz Kanade i Australije, vidim da oni sve znaju iako nikada nisu vidjeli Srednju Bosnu a i te kako su naostreni ...znanjem :D
Jingo
Posts: 46
Joined: 28/07/2006 11:45

#93 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Jingo »

ova tema je napravljena samo da raspiruje mržnju ... :bih:
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#94 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by anthraxQ »

a zašto to?

evo moje bliske osobe su bile na Vitezu, i ova tema mi je zanimljiva. To što ima provokatora, nije razlog da se tako tumači cijela tema. Ipak su tu bile zaraćene strane i uvijek će tu biti jačih emocija, ali to nije razlog da se ne razgovara.

Ova tema ne raspiruje mržnju. :bih:

edit: da dodam.

osoba meni jako bliska mi je često pričala o događanjima na Vitezu, jer je tamo bio. I rekao mi je isto kao i što priča većina na forumu: nije bio interes da se zauzme SB, već da to bude kao as u rukavu Alije, kao element ucjene. Oni su nekolio x u akcijama ulazili u Vitez, ali naredba dođe da se vrate. Druga stvar što se Vitez nije osvaja je Osveta. Mnogo su bili kivni na HVO, i da se Vitez zauzeo, teško bi bilo hrvatima na tom području.

Mnogo ljudi je poginulo na Vitezu, ali ne zbog junaštva HVO-a, nego zbog načina ratovanja koje je imala Armija na tome područuju. Tipa: osvoji, povuci se - osvoji, povuci se.
Last edited by anthraxQ on 30/12/2011 16:59, edited 1 time in total.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#95 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by nellington »

Jingo wrote:ova tema je napravljena samo da raspiruje mržnju ... :bih:
Da smo prije govorili o agresiji sa Zapada, a ne samo o agresiji sa Istoka, bilo bi bolje. Zarad mira u Zapadnonjemačkom entitetu se puno toga guralo i gura pod tepih. Diskutujmo, mržnja je češće posljedica neznanja nego znanja.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#96 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

anthraxQ wrote:a zašto to?

evo moje bliske osobe su bile na Vitezu, i ova tema mi je zanimljiva. To što ima provokatora, nije razlog da se tako tumači cijela tema. Ipak su tu bile zaraćene strane i uvijek će tu biti jačih emocija, ali to nije razlog da se ne razgovara.

Ova tema ne raspiruje mržnju. :bih:

edit: da dodam.

osoba meni jako bliska mi je često pričala o događanjima na Vitezu, jer je tamo bio. I rekao mi je isto kao i što priča većina na forumu: nije bio interes da se zauzme SB, već da to bude kao as u rukavu Alije, kao element ucjene. Oni su nekolio x u akcijama ulazili u Vitez, ali naredba dođe da se vrate. Druga stvar što se Vitez nije osvaja je Osveta. Mnogo su bili kivni na HVO, i da se Vitez zauzeo, teško bi bilo hrvatima na tom području.

Mnogo ljudi je poginulo na Vitezu, ali ne zbog junaštva HVO-a, nego zbog načina ratovanja koje je imala Armija na tome područuju. Tipa: osvoji, povuci se - osvoji, povuci se.
obzirom da sam bio na tom dijelu ratišta,neke stvari bih, iz svog ugla rekao;
nismo baš ulazili u vitez,jesmo bili upadali u predgrađa viteza u više navrata; ciganluk odn jedan dio krušcice koji se veže na vitez sa istočne strane,samo zadržavanje u istom je bilo teže nego ga zauzeti,nije ni hvo baš bio p.dim,.tu su se žestoko opirali što jest,jest. djelovanja snajpera su bila jedan od najvećih problema a nakon što je armija zauzela zabrđe, strateški bitnu kotu iznad viteza i imala kao na dlanu vitez i tvornicu vitezit , oni su došli u nezavidan položaj,branili se jesu na sve moguće načine jer su bili stisnuti, najtanja im je bila između krušice i sivrinog sela, neka 2,5 km zračne linije,.generalno kada bi oni pojačali napade na stari vitez mi bi njih tamo,.u par navrata im jesmo na zaselju probili linije i umjesto da se tu uvalimo sa neke 2 čete, stigla bi naredba da se vratimo, mada ni oni nisu bili toliko pasivni, ako bi šta izgubili nastojali su to da povrate, na svaki način. ovo je za ratište viteza.
osveta bi bilo sigurno,.stava sam da se apsolutni napad na to područje nije desio radi toga što bi se naša strana našla u političkim govnima,već sam prije napisao da se ne ponavljam.

a sada bih ovom muflonu odgovorio, sa sarkazmom na kamione i hladnjače,haha, čuj hladnjače. koji lik,kakve hladnjače u ono doba i kolone kamiona, on isto da preslikava ovo doba u ono
činjenica jeste da je to bilo zajebano ratište-mnogo borbi u naseljenim mjestima,međutim mada je armija držala u okruženju taj dio, odgovorno tvrdim da niti jednom na jednom pravcu napada nije izvršila napad sa snagom od jačom od jednog bataljona što u napadu što u rezervi zamjene onih koji napadali,.zašto? konkretni ne znam odgovor,.na primjer kada su se zauzele buhine kuće-presječena im je cestovna kominikacija prema busovači,.armija je tu stala nije uslijedio masovniji napad u par talasa, nisu čak niti tenkovi izvedeni mada je imalo smisla jer se izbilo na polje kod šantića,..s južne strane nije pokrenut propisan napad na pravcu bobaša,jeste ali ne jačeg obima,borci dođu na te tačke uvale se a nisu osihurani bokovi onda tek počinje belaj jer je čuvati takvo nešto prava mora i realno smo najviše gubili ljudi u tome,.da je kompletna brigada napala i pratila pod dubini i širini spomenuta dva mjesta gdje su bili najtanji i spojila se hm,.ali nikada nije rađeno maskimalno,.ne želim opet reći da bi to bilo lako,uvjerenja sam da bi se hvo u scenariju sloma odbrane borio i po ulicama,takva im je bila pozicija. a armija u starom vitezu im je bila trn u oku,jednostavno im je gradsko jezgro presijecala, i vezivala im snage a bili su položaju da im ne bih bio na mjestu ni dana,hrvati jesu zaista fanatično napadali a ovi se još fanatičnije branili-nisu imali kuda.
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#97 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

anthraxQ wrote:a zašto to?

evo moje bliske osobe su bile na Vitezu, i ova tema mi je zanimljiva. To što ima provokatora, nije razlog da se tako tumači cijela tema. Ipak su tu bile zaraćene strane i uvijek će tu biti jačih emocija, ali to nije razlog da se ne razgovara.

Ova tema ne raspiruje mržnju. :bih:

edit: da dodam.

osoba meni jako bliska mi je često pričala o događanjima na Vitezu, jer je tamo bio. I rekao mi je isto kao i što priča većina na forumu: nije bio interes da se zauzme SB, već da to bude kao as u rukavu Alije, kao element ucjene. Oni su nekolio x u akcijama ulazili u Vitez, ali naredba dođe da se vrate. Druga stvar što se Vitez nije osvaja je Osveta. Mnogo su bili kivni na HVO, i da se Vitez zauzeo, teško bi bilo hrvatima na tom području.
Tako tvrdite za svaki grad...nejasno
Mnogo ljudi je poginulo na Vitezu, ali ne zbog junaštva HVO-a, nego zbog načina ratovanja koje je imala Armija na tome područuju. Tipa: osvoji, povuci se - osvoji, povuci se.
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#98 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Sve se moglo ali eto kazu povuci se valja dati oduska....jeli tako bilo oko Sarajeva
nije Alija nikog nadmudrio nego sam sebeHalilovic nema finu pricu o njemu...hebi ga mi ostadosmo ventili su kod znate koga jedan kihne i pola Bosne prehladjeno......zelim vam sretnu Novu Godinu nisam namjerava nikog provocirati iskreno receno....ali kad neko fali Sirijca kome ni jezik nezna pa mogu i ja svoka koga znam....no da sam i sam znao da ce mnogi ovako reagirati nebi ni postavlja temu..Dobio sam samo da se sve moglo...neke brojke ovo-ono
dragi forumasi pozdravljeni budite i ostajte dobro------ :bih: :bih: :bih: :bih:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#99 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

muflon1977 wrote:Sve se moglo ali eto kazu povuci se valja dati oduska....jeli tako bilo oko Sarajeva
nije Alija nikog nadmudrio nego sam sebeHalilovic nema finu pricu o njemu...hebi ga mi ostadosmo ventili su kod znate koga jedan kihne i pola Bosne prehladjeno......zelim vam sretnu Novu Godinu nisam namjerava nikog provocirati iskreno receno....ali kad neko fali Sirijca kome ni jezik nezna pa mogu i ja svoka koga znam....no da sam i sam znao da ce mnogi ovako reagirati nebi ni postavlja temu..Dobio sam samo da se sve moglo...neke brojke ovo-ono
dragi forumasi pozdravljeni budite i ostajte dobro------ :bih: :bih: :bih: :bih:
Sam si prije spomenuo da Armija Bosna i Hercegovina nije imala razloga da zauzme Vitez a sada govoris suprotno, pa ti ni sam nemas pojma o cemu pricas :-) I zar nisi isto tako potvrdio da nemas pojma sta se i kako dogodilo pa kako onda da uopste nesto tvrdis ?
I sto se tice sirijanca, pa i ti bi hvalio onog nacistu koji se dosao boriti na strani tzv hvo-a da je nesto uspio da uradi ali umjesto da nastavi prema Bugojnu i vrati onaj tenk koji je tzv hvo u bijegu ostavio zaginu svabo u Gornjem Vakufu. Ali tzv hvo nije trebao da bude tuzan zbog tenka, Armija je vratila prvom prilikom ...sve one granate koje su bile u njemu :D ( zeleni smajli samo za tebe i "bojovnike " iz Australije i Kanade. ). Mislila bagra da je mahati kukastim krstom i klati po Vrbanji isto kao i boriti se ali su se malo prevarili. Mozes li zamisliti koji su to mamlazi bili pa nisu uspjeli ne samo u Travniku vec i u Bugojnu a imali su sve pretpostavke da uspiju u svojoj namjeri. Zato i kazem tzv hvo jer nemaju veze sa HVO koje je branilo BIH Hrvate a ne protjeravalo kao ona franjina i bobanova bagra.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#100 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

tema je dobra, ali ocigledno postavljac teme nema pojma o konkretnim stvarima izuzev sto mozda procita nesto negdje drugo pa prenese ovdje. takodjer se kroz njegove postove primjeti doza generalne provokacije nevezane za temu i za taj gografski rejon kada spominje poubijane u srebrenici, pacova aliju i sl.
Post Reply