Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#276 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Molim te ne padaj na gluposti , kakav transportni avion? A ma bas nikad nismo srusili nijedan transportni avion , pa pogledaj malo u registrima oborenih aviona , pa valjda bi italijani dosli da obiljeze nekako pad aviona. Cime da ga oborimo prackom? :lol: Stvarno sam te smatrao za relevantnog sugovornika al skenja ga i ti sad :cry:

Jeste prvo smo usli "leopardima" u Prozor pa smo "lunama" udarili po G.Vakufu i onda smo iznad Busovace skinuli Transportni Avion i onda je svizac zamotao čokoladu :zzzz: :zjev:

ovo je onaj avion sto ga HVO nije srusio:


Italian Relief Plane to Bosnia Shot Down
Aid Plane to Bosnia Shot Down

New Straits Times, p.20
4 September 1992.

SARAJEVO, Fri. — The crash of an Italian relief plane – probably shot down, according to Italian ministers — has halted a vital aid airlift to the besieged Bosnian capital.

As United Nations and Italian Air Force investigators prepared to inspect the wreckage of the G-222 plane which came down yesterday outside Sarajevo, government ministers in Rome said it might have been downed by a missile.

Defence Minister Salvo Ando said Italy had “authoritative evidence” from UN officials that the military aircraft was shot down, and a cabinet colleague said it was certain.
The plane, whose four Italian crewmen were killed, was carrying blankets to Sarajevo, target of a fierce siege for five months by Serb militia opposed to Bosnian independence.

It came down in mountains controlled by Bosniaks and Croats near Jasenik, 34km west of the city.
The crash caused the UN to suspend aid flights until the cause was known — a serious move for Sarajevo’s 380,000 civilians, for whom the UN humanitarian airlift is a lifeline for food and medical supplies.

Earlier, a UN official in Zagreb said the plane had clearly exploded in the air before hitting the ground.

“The wreckage of the plane is strewn around an area of about 1.5km which indicates there was some sort of explosion before impact.” Peter Kessler, a spokesman for the UN High Commissioner for Refugees, told reporters.

Rescue helicopters came under fire from the ground after the Italian relief plane crashed in the mountains of Bosnia yesterday, killing all four crew members aboard, United Nations officials said.

“Four rescue helicopters scrambled from the US ship Iwo Jima in the Adriatic reached the crash area and some time after that attracted small arms fire which caused them to terminate their mission,” Mr Peter Kessler, spokesman for the UNHCR in Zagreb, told Reuters.

In London, the European Community envoy for Yugoslavia, Lord Owen, warned today of tough action by the United Nations if the Italian plane was shown to have been shot down.

Owen told British Broadcasting Corporation (BBC) radio that there must be a limit to the risk of life faced by humanitarian relief workers and said the crash highlighted the need for UN control of all heavy weaponry in the Bosnian fighting.

“There sometimes comes a moment when the world looks at a situation and says enough is enough. Maybe this might prove to be it,” Owen said from Geneva, where he is co-chairman of an international conference on Yugoslavia.

In Geneva, the United Nations issued an urgent appeal today for over US$400 million ($1 billion) to prevent thousands of victims of the Yugoslav war dying in the bitter Balkan winter.

UN High Commissioner for Refugees Sadako Ogata made the plea for US$434.1 million for food, medicine, shelter and transport for nearly two million refugees.

“We are engaged in a race against time to avert disaster during the coming winter,” Ogata told a meeting of UNHCR officials. — Reuter

http://bosniagenocide.wordpress.com/201 ... shot-down/
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#277 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote:
Molim te ne padaj na gluposti , kakav transportni avion? A ma bas nikad nismo srusili nijedan transportni avion , pa pogledaj malo u registrima oborenih aviona , pa valjda bi italijani dosli da obiljeze nekako pad aviona. Cime da ga oborimo prackom? :lol: Stvarno sam te smatrao za relevantnog sugovornika al skenja ga i ti sad :cry:

Jeste prvo smo usli "leopardima" u Prozor pa smo "lunama" udarili po G.Vakufu i onda smo iznad Busovace skinuli Transportni Avion i onda je svizac zamotao čokoladu :zzzz: :zjev:
i jos o avionu ciji se ostaci nalaze 21 milju zapadno od Sa:

http://news.google.com/newspapers?nid=1 ... 530,731774

ima i cijela knjiga o tome:



a mozda ipak da upitas HVO bojovnike iz komsiluka o tome sta su presutili i kako HVO nije srusio let sa humanitarnom posiljkom? da ne lutas previse, znaju oni dobro a i tebi ce reci :)
Opet ti pisem HVO NIJE IMAO S CIM DA OBORI TAJ AVION kako se nisi zapitao sto se nikad ne obiljezava obljetnica pada? Pa nije avion igla , moguce da se stumbao ali nikad nije dokazano da je avion srusen. Koja inspekcija je provela kontrolu? Eto ti posla za air crash investigation ;)
imao je. steta sto ne znas vise o PVO sistemima i sta je HVO sve zarobio i dobio iz Cro.

ginuli su i britanski, pakistanski, francuski i americki vojnici u BiH pa niko ne obiljezava njihove godisnjice. neke od rijetkih godisnjica koje se obiljezavaju su pogibija diplomata na Igmanu i pogibija diplomata kod Fojnice. ovi Italijani su bili vojnici, ne diplomate i uglavnom se pogibije vojnika ne obiljezavaju po ovoj zemlji.

provodjena je istraga vise puta.

diskreditujes se ne poznavajuci materiju o kojoj pokusavas raspravljati.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#278 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote:
Molim te ne padaj na gluposti , kakav transportni avion? A ma bas nikad nismo srusili nijedan transportni avion , pa pogledaj malo u registrima oborenih aviona , pa valjda bi italijani dosli da obiljeze nekako pad aviona. Cime da ga oborimo prackom? :lol: Stvarno sam te smatrao za relevantnog sugovornika al skenja ga i ti sad :cry:

Jeste prvo smo usli "leopardima" u Prozor pa smo "lunama" udarili po G.Vakufu i onda smo iznad Busovace skinuli Transportni Avion i onda je svizac zamotao čokoladu :zzzz: :zjev:
i jos o avionu ciji se ostaci nalaze 21 milju zapadno od Sa:

http://news.google.com/newspapers?nid=1 ... 530,731774

ima i cijela knjiga o tome:



a mozda ipak da upitas HVO bojovnike iz komsiluka o tome sta su presutili i kako HVO nije srusio let sa humanitarnom posiljkom? da ne lutas previse, znaju oni dobro a i tebi ce reci :)
Opet ti pisem HVO NIJE IMAO S CIM DA OBORI TAJ AVION kako se nisi zapitao sto se nikad ne obiljezava obljetnica pada? Pa nije avion igla , moguce da se stumbao ali nikad nije dokazano da je avion srusen. Koja inspekcija je provela kontrolu? Eto ti posla za air crash investigation ;)
takodje o onom avionu koji HVO nije oborio:

"Foreign Trade Minister Claudio Vitalone told reporters after a Cabinet meeting, "There are elements which lead us to believe that there may have been a missile attack."

U.N. officials in Bosnia-Herzegovina told reporters that witnesses on the ground said they saw two missiles fired at the Italian 46th Air Brigade aircraft, which Ando said was clearly marked with U.N. insignia.

Residents close to the crash site, which is near the town of Jesenic, 20 miles west of Sarajevo, told the British news agency Reuters on Friday that they saw one of the two rockets slamming into the plane from the direction of Konjic, a town in Muslim-Croatian territory, although the area south of it is held by Serbian militiamen.

"I was watching the plane flying past toward Sarajevo when two seconds later two rockets homed in on it from behind without a sound," Zahrovic Fohrudin said.

Added Dudic Esad, a local Muslim fighter: "One hit the plane in the rear. A wing fell off, and the plane burst into flames. The other rocket missed. The plane spun straight down to the ground."

http://articles.latimes.com/1992-09-05/ ... rcy-flight
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#279 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

imao je. steta sto ne znas vise o PVO sistemima i sta je HVO sve zarobio i dobio iz Cro.

ginuli su i britanski, pakistanski, francuski i americki vojnici u BiH pa niko ne obiljezava njihove godisnjice. neke od rijetkih godisnjica koje se obiljezavaju su pogibija diplomata na Igmanu i pogibija diplomata kod Fojnice. ovi Italijani su bili vojnici, ne diplomate i uglavnom se pogibije vojnika ne obiljezavaju po ovoj zemlji.

provodjena je istraga vise puta.

diskreditujes se ne poznavajuci materiju o kojoj pokusavas raspravljati.[/quote]

Ja sam vidio slijedece PVO sisteme , 1.trocijevac, 1 dvocijevac, 1 cetverocijevac koji kasnije rastavljen u 2 dvocijevca :) I svi su djelovali svuda samo ne po avionima :) Hallo vidit svojim ocima i rekla-kazala nije isto :D
Jos smo imali 1 browing i 1 bofors eto nabrojah ti vise od 60% naseg naoruzanja :)
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#280 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:Ja sam vidio slijedece PVO sisteme , 1.trocijevac, 1 dvocijevac, 1 cetverocijevac koji kasnije rastavljen u 2 dvocijevca :) I svi su djelovali svuda samo ne po avionima :) Hallo vidit svojim ocima i rekla-kazala nije isto :D
Jos smo imali 1 browing i 1 bofors eto nabrojah ti vise od 60% naseg naoruzanja :)
imali ste Strela 2m iliti SA-7 kojima su oboreni ovi avioni. tim raketama se u Cro rusili avioni JNA i gadjani JNA avioni u BiH. rakete su efikasne od 800 do 3200 metara visine. avion je pogodjen u slijetanju, nije bio na 11000 metara visine. HV i HVO su naslijedili PVO doktorinu JNA sa puno PAT-ova, puno malih samonavodecih raketnih sistema. odatle je JNA pa i sve vojske iza nje imala toliko PVO topova.

takodje ste imali u HVO i polustacionarne sisteme koje ste zarobili od JNA u Mostaru i dobili od HV u Splitu.

steta sto nisi nikad letio iznad BiH i pokusavao sletiti na sarajevski aerodrom. koridor za prilaz Sarajevu iz zraka ide upravo preko Centralne Bosne i teritorija koje je u ratu kontrolisao HVO.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#281 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote:imao je. steta sto ne znas vise o PVO sistemima i sta je HVO sve zarobio i dobio iz Cro.

ginuli su i britanski, pakistanski, francuski i americki vojnici u BiH pa niko ne obiljezava njihove godisnjice. neke od rijetkih godisnjica koje se obiljezavaju su pogibija diplomata na Igmanu i pogibija diplomata kod Fojnice. ovi Italijani su bili vojnici, ne diplomate i uglavnom se pogibije vojnika ne obiljezavaju po ovoj zemlji.

provodjena je istraga vise puta.

diskreditujes se ne poznavajuci materiju o kojoj pokusavas raspravljati.
Ja sam vidio slijedece PVO sisteme , 1.trocijevac, 1 dvocijevac, 1 cetverocijevac koji kasnije rastavljen u 2 dvocijevca :) I svi su djelovali svuda samo ne po avionima :) Hallo vidit svojim ocima i rekla-kazala nije isto :D
Jos smo imali 1 browing i 1 bofors eto nabrojah ti vise od 60% naseg naoruzanja :)
imali ste Strela 2m iliti SA-7 kojima su oboreni ovi avioni. rakete su efikasne od 800 do 3200 metara visine. avion je pogodjen u slijetanju, nije bio na 11000 metara visine. HV i HVO su naslijedili PVO doktorinu JNA sa puno PAT-ova, puno malih samonavodecih raketnih sistema. odatle je JNA pa i sve vojske iza nje imala toliko PVO topova.

takodje ste imali u HVO i polustacionarne sisteme koje ste zarobili od JNA u Mostaru i Splitu.

steta sto nisi nikad letio iznad BiH i pokusavao sletiti na sarajevski aerodrom. koridor za prilaz Sarajevu iz zraka ide upravo preko Centralne Bosne i teritorija koje je u ratu kontrolisao HVO.[/quote]

"Bolan ne bio" po Bosanski kako objasnjavas da nismo mogli srusit onaj vas prdavac MI-8 niti vi naš pored toliko sistema koje si nabrojao pa nebi mogao prismrdit tom zracnom prostoru a kamo li se vozikat. :) i u teksu koji si citirao pise da je avion "možda oboren" i da je eksplodirao u zraku a ne u dodiru sa zemljom ali opeet nije sigurno da je oboren projektilom.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#282 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: "Bolan ne bio" po Bosanski kako objasnjavas da nismo mogli srusit onaj vas prdavac MI-8 niti vi naš pored toliko sistema koje si nabrojao pa nebi mogao prismrdit tom zracnom prostoru a kamo li se vozikat. :) i u teksu koji si citirao pise da je avion "možda oboren" i da je eksplodirao u zraku a ne u dodiru sa zemljom ali opeet nije sigurno da je oboren projektilom.
da ste dobili naredbu Mi 8 bi bio srusen kao sto su ruseni nad Bihacem ili Zepom. isto je bilo i sa vasim helikopterima. ne bi se vi vozali iznad Centralne Bosne da je stigla naredba. samo onda bi bio belaj sa ranjenicima, lijekovima, hranom. jos bi nas optuzili da izazivamo humanitarnu katastrofu.

dao sam ti puno linkova. na svakom pise da je oboren. procitaj malo bolje. imas cak i imena onih koji su vrsili istragu.

diskreditujes se jako time sto ne poznajes materiju o kojoj pokusavas diskutovati. pisuci tako nezrele postove ostavljas samo ruznu sliku o sebi, nikome drugom.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#283 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: "Bolan ne bio" po Bosanski kako objasnjavas da nismo mogli srusit onaj vas prdavac MI-8 niti vi naš pored toliko sistema koje si nabrojao pa nebi mogao prismrdit tom zracnom prostoru a kamo li se vozikat. :) i u teksu koji si citirao pise da je avion "možda oboren" i da je eksplodirao u zraku a ne u dodiru sa zemljom ali opeet nije sigurno da je oboren projektilom.
da ste dobili naredbu Mi 8 bi bio srusen kao sto su ruseni nad Bihacem ili Zepom. isto je bilo i sa vasim helikopterima. ne bi se vi vozali iznad Centralne Bosne da je stigla naredba. samo onda bi bio belaj sa ranjenicima, lijekovima, hranom. jos bi nas optuzili da izazivamo humanitarnu katastrofu.

dao sam ti puno linkova. na svakom pise da je oboren. procitaj malo bolje. imas cak i imena onih koji su vrsili istragu.

diskreditujes se jako time sto ne poznajes materiju o kojoj pokusavas diskutovati. pisuci tako nezrele postove ostavljas samo ruznu sliku o sebi, nikome drugom.
Izvinjavam svim dragim forumasima ali nikad nitko u Busovaci nije cuo da je oboren ikakav avion niti smo imali IKAKAV PVO sistem kojim bi mogli da oborimo takvu letjelicu. Dapace prozivili smo bombardovanje od JNA na pocetku rata i znam da su kalasima gadjali galebove i orlice :D

P.S ne pisi o helikopterima koje je oborila VRS jer oni su zaista imali najbolje PVO sisteme iz tadasnje JNA pa bili su u stanju da obore F-16 a kamo li MI-8 ;)
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#284 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: "Bolan ne bio" po Bosanski kako objasnjavas da nismo mogli srusit onaj vas prdavac MI-8 niti vi naš pored toliko sistema koje si nabrojao pa nebi mogao prismrdit tom zracnom prostoru a kamo li se vozikat. :) i u teksu koji si citirao pise da je avion "možda oboren" i da je eksplodirao u zraku a ne u dodiru sa zemljom ali opeet nije sigurno da je oboren projektilom.
da ste dobili naredbu Mi 8 bi bio srusen kao sto su ruseni nad Bihacem ili Zepom. isto je bilo i sa vasim helikopterima. ne bi se vi vozali iznad Centralne Bosne da je stigla naredba. samo onda bi bio belaj sa ranjenicima, lijekovima, hranom. jos bi nas optuzili da izazivamo humanitarnu katastrofu.

dao sam ti puno linkova. na svakom pise da je oboren. procitaj malo bolje. imas cak i imena onih koji su vrsili istragu.

diskreditujes se jako time sto ne poznajes materiju o kojoj pokusavas diskutovati. pisuci tako nezrele postove ostavljas samo ruznu sliku o sebi, nikome drugom.
Izvinjavam svim dragim forumasima ali nikad nitko u Busovaci nije cuo da je oboren ikakav avion niti smo imali IKAKAV PVO sistem kojim bi mogli da oborimo takvu letjelicu. Dapace prozivili smo bombardovanje od JNA na pocetku rata i znam da su kalasima gadjali galebove i orlice :D
avion je oboren 21 milju (34 km) od Sarajeva. ostataka je bilo izmedju Fojnice i Kiseljaka. nisam spomenuo Busovacu.

to sto nisi nesto vidio ne znaci da se nije desilo. po tvojoj logici se Dretelj nije desio jer ti nisi bio tamo. niti su se desili Ahmici jer ti nisi bio tamo i nisi vidio. ako si i ratovao, sumnjam da si bio toliko vazan da ti se govori o aktivnostima SIS-a ili svom naoruzanju koje HV i HVO imaju u BiH.

prosjecan vojnik u BiH tesko da zna razliku izmedju puskomitraljeza i automatske puske, vojnickog i lovackog snajperskog nisana, mine i granate. i prosjecni vojnik u BiH uvijek misli da o svemu moze dati misljenje iako nema dovoljno znanja i obrazovanja, ti si zivi dokaz.

cijenim da ti je drago tvoje mjesto i da posmatras rat samo iz te lokalne perspektive. zato ostani na davanju samo misljenja o onome sto je oko tebe lokalno i u neposrednoj blizini. nemoj ici sire jer se diskreditujes neznanjem.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#285 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

Religious Fantastic wrote:Jeste off topic, ali samo da malo razbijem monotoniju i prepucavanja.

Bio je slučaj u proljeće 1992 kada je osoba koju poznajem pokušala oboriti MIG 21 u brišućem letu pucajući iz RPG-a :lol: :lol: :lol:
jedan je pucao u maju 1992 na Mig 29 PAP-ovkom i tvrdio da je vidio kako je metak prosao kroz pilotsku kabinu :lol: :lol: :lol:
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#286 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

Religious Fantastic wrote:Jeste off topic, ali samo da malo razbijem monotoniju i prepucavanja.

Bio je slučaj u proljeće 1992 kada je osoba koju poznajem pokušala oboriti MIG 21 u brišućem letu pucajući iz RPG-a :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: Al najjaca scena stao frajko nasred ulice sa kalasem i puca na avion :D

Kada su nama bacali padobrane MI-8 od HVO-a koliko je pucalo po njemu svjetlecim i obicnim mecima iz PAM-ova, PAT-ova... ovo ono ma uzas ja sam mislio da je izbusen ko svicarski sir , ljudi placu vele gotovo je oboreni su kad vidi vraga vratili se u bazu bez ijedne ogrebotine.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#287 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

diskreditujes se jako time sto ne poznajes materiju o kojoj pokusavas diskutovati. pisuci tako nezrele postove ostavljas samo ruznu sliku o sebi, nikome drugom.[/quote]

Izvinjavam svim dragim forumasima ali nikad nitko u Busovaci nije cuo da je oboren ikakav avion niti smo imali IKAKAV PVO sistem kojim bi mogli da oborimo takvu letjelicu. Dapace prozivili smo bombardovanje od JNA na pocetku rata i znam da su kalasima gadjali galebove i orlice :D[/quote]

avion je oboren 21 milju (34 km) od Sarajeva. ostataka je bilo izmedju Fojnice i Kiseljaka. nisam spomenuo Busovacu.

to sto nisi nesto vidio ne znaci da se nije desilo. po tvojoj logici se Dretelj nije desio jer ti nisi bio tamo. niti su se desili Ahmici jer ti nisi bio tamo i nisi vidio. ako si i ratovao, sumnjam da si bio toliko vazan da ti se govori o aktivnostima SIS-a ili svom naoruzanju koje HV i HVO imaju u BiH.

prosjecan vojnik u BiH tesko da zna razliku izmedju puskomitraljeza i automatske puske, vojnickog i lovackog snajperskog nisana, mine i granate. i prosjecni vojnik u BiH uvijek misli da o svemu moze dati misljenje iako nema dovoljno znanja i obrazovanja, ti si zivi dokaz.

cijenim da ti je drago tvoje mjesto i da posmatras rat samo iz te lokalne perspektive. zato ostani na davanju samo misljenja o onome sto je oko tebe lokalno i u neposrednoj blizini. nemoj ici sire jer se diskreditujes neznanjem.[/quote]

Za tvoju informaciju imam obrazovanje VII-stupnja :| 8) Samo ne volim da pisem rekla-kazala nego samo ono sto znam ili sto je iz moje neposredne blizine ;)

P.S U Ahmicima je pocinjen strasan zlocin , Dretelj je bio logor za Bosnjake... (nazalost djelo tadasnje politike)
Kao sto je Muzicka škola, Silos, Tarcin itd bio za Hrvate i Srbe.

P.S a ti kao vrlo bitan da nisi sjedio s desna Aliji ili pio kav(f)u sa Harisom , isao u borbu sa Seferom ili Rahmetli ramizom u dzipu :)
Last edited by quick_nick on 04/01/2012 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#288 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: P.S ne pisi o helikopterima koje je oborila VRS jer oni su zaista imali najbolje PVO sisteme iz tadasnje JNA pa bili su u stanju da obore F-16 a kamo li MI-8 ;)
HV je poobarala svu silu JNA letjelica upravo Strelom 2M i Sa-7. mozes naci videosnimke kako padaju avioni po Cro. taj sistem stane u gepek auta. slovenci su inace otvoril prvi sezonu kad su poceli rusiti helikoptere po Ljubljani ovim raketama.

Iz skladista JNA u Plocama je odneseno puno oruzja i orudja koje je zavrsilo i poslije kod HVO. izmedju ostalog i PVO sistemi.

Mi-8 koji su koristeni u BiH su se mogli Strelom srusiti kako si htio, ako si htio.

btw, HVO Bugojno dobilo 3.8.1992 dvije Strele 2M iz Zg. preuzeo ih Jospi Jagodin. to je onaj PVO sistem za koji nisi znao da imate.

NALOG / IZVOD (LANSER "STRELA 2M") Naoružanje Raketno 1 ZAGREB, RH IVAN ČERMAK - ĐORĐI TODOROVSKI HVO BUGOJNO, BiH JOSIP JAGODIN 3.8.1992

NALOG / IZVOD (RAKETA "STRELA 2M") Streljivo Raketno 9M32M 6 ZAGREB, RH IVAN ČERMAK - ĐORĐI TODOROVSKI HVO BUGOJNO, BiH JOSIP JAGODIN 3.8.1992
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... PRIKAZ.htm
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#289 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Za tvoju informaciju imam obrazovanje VII-stupnja :| 8) Samo ne volim da pisem rekla-kazala nego samo ono sto znam ili sto je iz moje neposredne blizine ;)

P.S U Ahmicima je pocinjen strasan zlocin , Dretelj je bio logor za Bosnjake... (nazalost djelo tadasnje politike)
Kao sto je Muzicka škola, Silos, Tarcin itd bio za Hrvate i Srbe.
obrazovanje VII stepena te jos ne kandiduje za adekvatnog i relevantnog sugovornika na sve teme. ne vladas bas materijama i nemas informacije, diskreditujes sebe i svoje obrazovanje tako.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#290 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Za tvoju informaciju imam obrazovanje VII-stupnja :| 8) Samo ne volim da pisem rekla-kazala nego samo ono sto znam ili sto je iz moje neposredne blizine ;)

P.S U Ahmicima je pocinjen strasan zlocin , Dretelj je bio logor za Bosnjake... (nazalost djelo tadasnje politike)
Kao sto je Muzicka škola, Silos, Tarcin itd bio za Hrvate i Srbe.

P.S a ti kao vrlo bitan da nisi sjedio s desna Aliji ili pio kav(f)u sa Harisom , isao u borbu sa Seferom ili Rahmetli ramizom u dzipu :)
ovaj P.P.S. si dodao poslije ;-)

(poslije P.S. ide P.P.S ne P.S. dvaput VIIstupanjski gradjanine ove drzave)

bitan ili ne ja sam neko ko zna o cemu prica i ima dokaze za ono o cemu govori, za razliku od tebe.
ako ne vjerujes, vrati se na postove iznad i vidi.

necu vise OT.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#291 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: P.S ne pisi o helikopterima koje je oborila VRS jer oni su zaista imali najbolje PVO sisteme iz tadasnje JNA pa bili su u stanju da obore F-16 a kamo li MI-8 ;)
HV je poobarala svu silu JNA letjelica upravo Strelom 2M i Sa-7. mozes naci videosnimke kako padaju avioni po Cro. taj sistem stane u gepek auta. slovenci su inace otvoril prvi sezonu kad su poceli rusiti helikoptere po Ljubljani ovim raketama.

Iz skladista JNA u Plocama je odneseno puno oruzja i orudja koje je zavrsilo i poslije kod HVO. izmedju ostalog i PVO sistemi.

Mi-8 koji su koristeni u BiH su se mogli Strelom srusiti kako si htio, ako si htio.

btw, HVO Bugojno dobilo 3.8.1992 dvije Strele 2M iz Zg. preuzeo ih Jospi Jagodin. to je onaj PVO sistem za koji nisi znao da imate.

NALOG / IZVOD (LANSER "STRELA 2M") Naoružanje Raketno 1 ZAGREB, RH IVAN ČERMAK - ĐORĐI TODOROVSKI HVO BUGOJNO, BiH JOSIP JAGODIN 3.8.1992

NALOG / IZVOD (RAKETA "STRELA 2M") Streljivo Raketno 9M32M 6 ZAGREB, RH IVAN ČERMAK - ĐORĐI TODOROVSKI HVO BUGOJNO, BiH JOSIP JAGODIN 3.8.1992
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... PRIKAZ.htm
Dasta cim dobiju sisteme oni ih odmah posalju Srednju Bosnu iz istih stopa , ako si bio u vojsci znas li da pucati sa strelom nije isto kao zolja ili rb treba proci malo obuke ;) Uopce nismo imali tu komponentu jer nije bilo potrebe a vas MI-8 je redovno bukvalno 100 metara iznad glava nam prelijetao. I pucalo se nekad svim i svacim al opet najvise kalašem po njemu i nikad nista :shock:
Last edited by quick_nick on 04/01/2012 18:30, edited 1 time in total.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#292 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Za tvoju informaciju imam obrazovanje VII-stupnja :| 8) Samo ne volim da pisem rekla-kazala nego samo ono sto znam ili sto je iz moje neposredne blizine ;)

P.S U Ahmicima je pocinjen strasan zlocin , Dretelj je bio logor za Bosnjake... (nazalost djelo tadasnje politike)
Kao sto je Muzicka škola, Silos, Tarcin itd bio za Hrvate i Srbe.
obrazovanje VII stepena te jos ne kandiduje za adekvatnog i relevantnog sugovornika na sve teme. ne vladas bas materijama i nemas informacije, diskreditujes sebe i svoje obrazovanje tako.
Ja sam ti nestprljiv momak , tipfeler ajme ode se ubit sad zbog ovog bacit cu diplomu u vatru :cry: :cry: :-?

I tako idete ti Alija i Haris sretnete Sefera pa poslije Ramiza ispricate se o svemu i svacemu , onda odes kao 007 ubacis se u glavni stozer HVO-a prebrojis naoruzanje upises PVO sisteme i nestanes :D Sve to pred ocima onih koji su bili tamo "sitni ne bitni" :-) :-? :cry: :lol:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#293 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Dasta cim dobiju sisteme oni ih odmah posalju Srednju Bosnu iz istih stopa , ako si bio u vojsci znas li pucati sa strelom nije isto kao zolja ili rb treba proci malo obuke ;) Uopce nismo imali tu komponentu jer nije bilo potrebe a vas MI-8 je redovno bukvalno 100 metara iznad glava nam prelijetao. I pucalo se nekad svim i svacim al opet najvise kalašem po njemu i nikad nista :shock:
da mi nazovemo ovaj topic "Predvojnicka obuka i obrazovanje quick nick-a"? :D

poredis sofisticirani protivavionski sistem koji se navodi toplotom i koji kosta 10 hiljada sa automatskom puskom koja je razvijena prije 60 godina i koja kosta 200 eura? HV i HVO su bile popunjene vojnicima i oficirma JNA i profesionalcima iz drugih armija koji su znali kako se to koristi.

tebi za pouku:

http://www.youtube.com/watch?v=apiwbm1aFTI
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#294 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Dasta cim dobiju sisteme oni ih odmah posalju Srednju Bosnu iz istih stopa , ako si bio u vojsci znas li pucati sa strelom nije isto kao zolja ili rb treba proci malo obuke ;) Uopce nismo imali tu komponentu jer nije bilo potrebe a vas MI-8 je redovno bukvalno 100 metara iznad glava nam prelijetao. I pucalo se nekad svim i svacim al opet najvise kalašem po njemu i nikad nista :shock:
da mi nazovemo ovaj topic "Predvojnicka obuka i obrazovanje quick nick-a"? :D

poredis sofisticirani protivavionski sistem koji se navodi toplotom i koji kosta 10 hiljada sa automatskom puskom koja je razvijena prije 60 godina i koja kosta 200 eura? HV i HVO su bile popunjene vojnicima i oficirma JNA i profesionalcima iz drugih armija koji su znali kako se to koristi.

tebi za pouku:

http://www.youtube.com/watch?v=apiwbm1aFTI
Ahaaa HVO u Srednjoj Bosni je vrvio od skolovanih oficira brateee mogli smo vojnu akademiju otvorit al u Stocu na gumenom mostu :lol: :lol: :lol:

Ajmo sad da vidimo jedan slican snimak iz BiH? da vidimo kako Armija i HVO obaraju letjelice pa valjda za toliko ratovanja ima jedan snimak sad ce nam ga Ustipak pokazati .... 8-)
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#295 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Ja sam ti nestprljiv momak , tipfeler ajme ode se ubit sad zbog ovog bacit cu diplomu u vatru :cry: :cry: :-?

I tako idete ti Alija i Haris sretnete Sefera pa poslije Ramiza ispricate se o svemu i svacemu , onda odes kao 007 ubacis se u glavni stozer HVO-a prebrojis naoruzanje upises PVO sisteme i nestanes :D Sve to pred ocima onih koji su bili tamo "sitni ne bitni" :-) :-? :cry: :lol:
jok. utipkam u google ono sto me zanima i izadje samo. stenogrami, izjave, slike, spiskovi-sad se svi peru kako nisu htjeli. tvoji komandanti na prvom mjestu. cak i sajt napravili i napunili dokumentima. dijele novinarima stenograme, objavljuju tajna dokumenta. svi se kunu kako oni nisu naredili zlocine, kako su morali uraditi nesto lose jer su i drugi njima uradili nesto lose, kako je sve bila samoodbrana, kako su sudovi protiv njih, cijela svjetska zavjera. za to saznati ne treba biti 007, samo treba biti normalan i civilizovan.

odrasti VIIstupanjski gradjanine, ima svijeta i van Busovace. velikog i sirokog u kojem nisu bitna imena nego djela i razmisljanje.

ali tesko da ces ti to ikad shvatiti, zar ne bojovnice iz bosanske zabiti?
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#296 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Ja sam ti nestprljiv momak , tipfeler ajme ode se ubit sad zbog ovog bacit cu diplomu u vatru :cry: :cry: :-?

I tako idete ti Alija i Haris sretnete Sefera pa poslije Ramiza ispricate se o svemu i svacemu , onda odes kao 007 ubacis se u glavni stozer HVO-a prebrojis naoruzanje upises PVO sisteme i nestanes :D Sve to pred ocima onih koji su bili tamo "sitni ne bitni" :-) :-? :cry: :lol:
jok. utipkam u google ono sto me zanima i izadje samo. stenogrami, izjave, slike, spiskovi-sad se svi peru kako nisu htjeli. tvoji komandanti na prvom mjestu. cak i sajt napravili i napunili dokumentima. dijele novinarima stenograme, objavljuju tajna dokumenta. svi se kunu kako oni nisu naredili zlocine, kako su morali uraditi nesto lose jer su i drugi njima uradili nesto lose, kako je sve bila samoodbrana, kako su sudovi protiv njih, cijela svjetska zavjera. za to saznati ne treba biti 007, samo treba biti normalan i civilizovan.

odrasti VIIstupanjski gradjanine, ima svijeta i van Busovace. velikog i sirokog u kojem nisu bitna imena nego djela i razmisljanje.

ali tesko da ces ti to ikad shvatiti, zar ne bojovnice iz bosanske zabiti?
Imas pravo normalni i civilizovani :lol: nek si me naucio hvala Sensei :kravata:
Last edited by quick_nick on 04/01/2012 18:52, edited 1 time in total.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#297 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Dasta cim dobiju sisteme oni ih odmah posalju Srednju Bosnu iz istih stopa , ako si bio u vojsci znas li pucati sa strelom nije isto kao zolja ili rb treba proci malo obuke ;) Uopce nismo imali tu komponentu jer nije bilo potrebe a vas MI-8 je redovno bukvalno 100 metara iznad glava nam prelijetao. I pucalo se nekad svim i svacim al opet najvise kalašem po njemu i nikad nista :shock:
da mi nazovemo ovaj topic "Predvojnicka obuka i obrazovanje quick nick-a"? :D

poredis sofisticirani protivavionski sistem koji se navodi toplotom i koji kosta 10 hiljada sa automatskom puskom koja je razvijena prije 60 godina i koja kosta 200 eura? HV i HVO su bile popunjene vojnicima i oficirma JNA i profesionalcima iz drugih armija koji su znali kako se to koristi.

tebi za pouku:

http://www.youtube.com/watch?v=apiwbm1aFTI
Ahaaa HVO u Srednjoj Bosni je vrvio od skolovanih oficira brateee mogli smo vojnu akademiju otvorit al u Stocu na gumenom mostu :lol: :lol: :lol:

Ajmo sad da vidimo jedan slican snimak iz BiH? da vidimo kako Armija i HVO obaraju letjelice pa valjda za toliko ratovanja ima jedan snimak sad ce nam ga Ustipak pokazati .... 8-)

Tihomir Blaskic?
Ante Jelavic?

Koje su oni ono skole zavrsili Bojovnice?

nego, umjesto snimka evo ti spiska sta je sve spalo s neba i kako neprijatelju u BiH:

1992

92-02 ?.1.92. J-22 25??? B. Luka iskočio udes na neborbenom letu
92-03 14.2.92. Gazela 12913 Mostar udario u dalekovod
92-04 14.2.92. Mi-8 12??? Mostar prilikom spaڑavanja Gazele (ڑifra 92-03)
92-05 20.2.92. Gazela 12??? Drvar piloti OK, 2+ zapeo za dalekovod
92-07 ?.3.92 J-22 25117? Omarska Jozef Jenei+ udes na neborbenom letu
92-08 4.4.92 Mig-21 ? Banja Luka
92-09 4.4.92 J-21 ? Banja Luka
92-10 12.4.92 Mig-21R 26109 352iae/117lap Kupres kap. Predrag Grandić PVO r.Hrvatske
92-11 13.4.92 J-21 24201 Bosanski Brod ppuk. R. Moric+ 19 PVO r.Hrvatske
92-12 23.4.92 J-21 24??? 97abr Čapljina kap Goran Pantić 34 PVO r.Hrvatske
92-13 24.4.92 N-62 23631 249lbae Neum ppuk. Nikola Đerfi PVO r.Hrvatske
92-14 24.4.92 J-21 24??? Cerovica PVO r.Hrvatske
92-15 ?.4.92 NJ-22 25??? Banja Luka iskočili udes na neborbenom letu
92-16 2.5.92 Mig-21bis 17152 124lae/204lap Slavonski Brod kIk. Slobodan Medić+ 31 PVO r.Hrvatske
92-19 ?.5.92 J-22 25??? 241lbae/98abr Banja Luka pilot OK slijetanje sa uvučenim ST
92-20 9.6.92 helikopter ? selo Mokro D. Bosančić, S. Mitrović
92-21 11.6.92 NJ-21 ? Posavina kIk Drago Gajić 32 / Branko Erbez
92-22 28.6.92 J-22 25105 Od‍ak/Modriča kap. Bogosav Lukić+ 34 PVO r.Hrvatske
92-24 ?.6.92 NJ-22 25??? Banja Luka oba pilota+ udario u zemlju
92-25 17.7.92 Mi-8 12402 Gradačac S. Kusturić+, Z. Gajica+, 8+ PVO r.Hrvatske
92-36 25.12.92 Ka-25 113?? 784pphe/97ab Mostar piloti OK slozena meteo situacija

1993
93-02 2.5.93 helikopter ? Brčko svi+
93-06 2.11.93 Gazela 12??? s.Bruska kIk. Z. ٹobot lom na aeromitingu
93-08 ? N-62 23725 Gradačac ? oboren

1994
94-01 28.2.94. IJ-21 24??? Novi Travnik kIk Ranko Vukmirović + 32 oboren od NATO F-16
94-02 28.2.94. IJ-21 24??? Novi Travnik kIk Goran Zarić + 35 oboren od NATO F-16
94-04 28.2.94. J-21 24??? Mrkonjic maj. Uros Studen oboren od NATO F-16 - iskocio
94-05 28.2.94. J-21 24??? Novi Travnik kIk. Zlatko Mikerevic oboren od NATO F-16 - iskocio
94-06 28.2.94. J-21 24275 Novi Travnik kIk. Zlatan Crnalic 35 pogodjen od NATO F-16 sleteo a.Udbina
94-15 18.11.94. J-22 25201 Bihać kap. Boro Nović + 35 oboren ili udario u dimnjak?
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#298 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Imas pravo normalni i civilizovani :lol: nek si me aucio hvala Sensei :kravata:

tek si krenuo sa podukom bosanski bojovnice. dug je put pred tobom sine :D
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#299 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Dasta cim dobiju sisteme oni ih odmah posalju Srednju Bosnu iz istih stopa , ako si bio u vojsci znas li pucati sa strelom nije isto kao zolja ili rb treba proci malo obuke ;) Uopce nismo imali tu komponentu jer nije bilo potrebe a vas MI-8 je redovno bukvalno 100 metara iznad glava nam prelijetao. I pucalo se nekad svim i svacim al opet najvise kalašem po njemu i nikad nista :shock:
da mi nazovemo ovaj topic "Predvojnicka obuka i obrazovanje quick nick-a"? :D

poredis sofisticirani protivavionski sistem koji se navodi toplotom i koji kosta 10 hiljada sa automatskom puskom koja je razvijena prije 60 godina i koja kosta 200 eura? HV i HVO su bile popunjene vojnicima i oficirma JNA i profesionalcima iz drugih armija koji su znali kako se to koristi.

tebi za pouku:

http://www.youtube.com/watch?v=apiwbm1aFTI
Ahaaa HVO u Srednjoj Bosni je vrvio od skolovanih oficira brateee mogli smo vojnu akademiju otvorit al u Stocu na gumenom mostu :lol: :lol: :lol:

Ajmo sad da vidimo jedan slican snimak iz BiH? da vidimo kako Armija i HVO obaraju letjelice pa valjda za toliko ratovanja ima jedan snimak sad ce nam ga Ustipak pokazati .... 8-)
Od navedenih samo je Blaskic bio u Srednjoj Bosni , hocemo njega optuzit da je oborio avion? :lol:
Civilizovani stavio si spisak gdje su avioni oboreni sto pilotskom greskom sto zbog tehnickog kvara , koji je od ovih oboren od strane HVO-a , ili Armije? :shock: :-? :-) :)

Blago nama imamo civilizovanog ustipka , da ti nije google nesto u rodu :lol: 8-)
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#300 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Imas pravo normalni i civilizovani :lol: nek si me aucio hvala Sensei :kravata:

tek si krenuo sa podukom bosanski bojovnice. dug je put pred tobom sine :D
Sta ces kakav ucitelj takva poduka :mrgreen:
Post Reply