Srednja Bosna(sukob sa HVO)

svjezi_ustipak

#251 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
VjecitiStudent wrote:Ako ABiH zaista nikada nije ozbiljno razmisljala o uzimanju Lasvanske doline, sta su onda tamo radili Vikicevci i Laste?
otisli u izvidjanje terena i kao ispomoc u slucaju izvodjenja policijskih zadataka. nisu uopce otisli svi Vikicevi nego dio prve cete.

pravi plan je bio dio akcija Trebevic, potcinjavanja odmetnutih dijelova Armije RBiH jer su u tom razdoblju Armija i mudzahedini umalo zaratili. Mudzahedini su otimali civile u Travniku pa ih je Alagic u jednom momentu okruzio i zelio sravniti bazu sa zemljom. skupa sa Vikicevim i Lastama je u tom periodu na tom podrucju bio i Bakir Alispahic, ministar MUP-a.
Bas mi se ne cini tako , "ako laze koza ne laze rog" navedeni vikicevac hvali mujahedine kao odlicne borce , takodjer kudi armiju na tom podruciju opisijuci , kako su par dana nakon njihovog odlaska armijci zijanili tih par kuca za koje su se oni borili 3 dana .
Mala digresija kad su svi i ja cu malo
vikicev policajac je izvrsitelj, sumnjam da bi ista mogao znati o pravoj namjeni zadatka. pogotovo pola policijske cete (nesto oko 70ak ljudi) ne pravi veliku razliku u tolikoj operaciji. vikicevi su hvalili i Cacine vojnike pa su ih mjesec i po ranije zatvarali i razoruzavali. to bi uradili i mudzahedinima da je stigla komanda.

na tom istom blogu pise kako su povaljali neke vojnike HVO. vikicev je pucao na njih sijacem iz wc-a. prilicno su se impresivno borili tih nekoliko sati. da su zbilja htjeli zadrzati te kuce zadrzali bi ih. fakat mislis da bi se Vitez odbranio da su napad pocele zdruzene snage 7, 1, 2, 3 Korpusa, MUP i mudzahedini? Boga ti, ko bi nahranio tolike civile da smo usli u Vitez? I ko bi sprijecio da ne dodje do masovnih ubistava Hrvata u slucaju da smo oslobodili Vitez?
realna do boli

#252 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by realna do boli »

Do samih sukoba u Travniku je harao HVO.
Niko nije mogao izaci iz grada bez stampanog dopustenja Klempe, inace tadasnjeg vlasnika jedne birtije u Turbetu.
Cak su se jedno vrijeme izivljavali trazeci uz pismeni zahtjev i dokaz da si krsten.
Bez tog papira civil nije mogao proci hrvatske barikade prema moru kojih je bilo i previse.
Na pocetku rata zajedno su bili travnicki mladici u TO.
Sjecam se kada se jedan iz moje zgrade vratio s ratista oko Visokog..djete, blatnjavo, gladno i zedno. Bio je sokiran ljudima tamo koji im nisi htjeli dati ni vode niti da prespavaju u stali.
Nakon toga raspao se TO i podijelio na HVO i Armiju BIH, havajci su imali uniforme, presravali su se po gradu i bukvalno na silu tjerali hrvate da predju u HVO. Oni ljudi koji nisu to htjeli bili su izlozeni sikaniranju i provociranju.
Jedan dan odem na sisanje u frizerski u mojoj zgradi i sretnem kolegicu, sva zblanuta, ne moze u stan po stvari..a zasto ne mozes..pa znas mi smo sada u Jankovicima.???????( selo iznad Travnika, prema Vlasicu)
Dodjem kuci i pitam suprugu, zna li on o cemu se radi..samo je reako, havjaci nesto spremaju.
Imali su prvo generalnu probu isaljavanja hrvatskog stanovnistva iz grada, pozvani su samo oni odabrani koji su bili obavjesteni u crkvi.
Mojoj mami ni danas nije jasno zasto, eto, nju nisu zvali... :D
Nakon te generalne probe, kada su krenuli sukobi i mi proveli tri dana i tri nocu u sklonistu u zgradi nestali su odabrani hrvati iz grada. Krenulo je grantiranje.
Ja sam mislila kada izadjemo na zrak nece ostati kamen na kamenu. Bilo je uzasno.
Nakon zavrsetka tih izravnih sukoba, Travnik je bio bukvalno odsjecen sa svih strana i hrana se placala suhim zlatom. Decko iznad je malo fulio cijenu. Vreca brasna 100 tadasnjih maraka.
Merhamet je u Travniku izdavao zalihe na kapaljke, samo mi je zao sto nisam sacuvala tu karticu i sto su je kao htjeli zamijeniti za nove...ali sjecam se ...par puta po pet kila brasan, dva-tri puta stari kesks i par mrkvica...to je tek bila sramota i tuga.
Oni hrvati koji su ostali dobijali su sljedovanje u crkvi.
Znam da su mnogi muzevi koji su bili na radnom mjesto i sasvim normalno radili, nakon zavrsetka granatiranja isli po svoje zene na Vlasic i nagovarali ih da se vrate u Travnik.
Rodica mi je rekla da su havajci samo upadali u kuce na Kraljevici i istjeravali ljude vicuci..morate bjezati idu mudjehedini i sve redom kolju..u strahu su velike oci.
Jednog covjeka u Gornjem Puticevu ubili su ispred njegove kuce jer je odgovarao ljude da bjeze..
Ovo je izvjestaj iz moje ruke ...bez vojnih taktika i jedinica.
Sjecam se i dana kada je palo Jajce ...na samom ulazu u grad su ljude odmah dijelil..ko je musliman u Travnik ..ostali dalje u Busovacu i Kiseljak.....
Imala sam u rukama kartu izdanu prije rata u kojoj su lijepo napisani pravci preseljenja ljudi u BiH..vecina se ostvarila...BiH je bila davno podijeljena samo je trebao nacin da se ljudi otjeraju iz svojih kuca..niko to dobrovoljno nebi uradio...placenici su cudo.
Mozda je konfuzno napisamo, ali u jednom postu ne moze se sabiti cetri godine rata.
karanana

#253 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

od prve stranice primjecujem povremene ubacaje i provokacije postavljaca teme koje ce ovu temu zatvoriti. a i sam je na pocetku pozvao na normalan dijalog bez provokacija, a on ih korisiti u velikoj mjeri iz koje se vidi da je balavac ali i da je rastao uz one koji su koristili takve izraze.

mada, mozda su neke price i sa druge strane, bez nekih pretjeranih argumenata i sa nekim izrazima takodjer isprovocirale neke od ucesnika diskusije ovdje. mada, ovo sto ovaj muflon prica je neuporedivo gore i uvredljivije.
Last edited by karanana on 04/01/2012 15:33, edited 1 time in total.
quick_nick

#254 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

[/quote]

vikicev policajac je izvrsitelj, sumnjam da bi ista mogao znati o pravoj namjeni zadatka. pogotovo pola policijske cete (nesto oko 70ak ljudi) ne pravi veliku razliku u tolikoj operaciji. vikicevi su hvalili i Cacine vojnike pa su ih mjesec i po ranije zatvarali i razoruzavali. to bi uradili i mudzahedinima da je stigla komanda.

na tom istom blogu pise kako su povaljali neke vojnike HVO. vikicev je pucao na njih sijacem iz wc-a. prilicno su se impresivno borili tih nekoliko sati. da su zbilja htjeli zadrzati te kuce zadrzali bi ih. fakat mislis da bi se Vitez odbranio da su napad pocele zdruzene snage 7, 1, 2, 3 Korpusa, MUP i mudzahedini? Boga ti, ko bi nahranio tolike civile da smo usli u Vitez? I ko bi sprijecio da ne dodje do masovnih ubistava Hrvata u slucaju da smo oslobodili Vitez?[/quote]

Bas i nije tako , sta kaze Vikicevac u onom drugom napadu?

"vracajuci se iz ove akcije prosle su mi kroz glavu razne
"nase" i "njihove" propagandisticke recenice koje sam slusao
cijelo vrijeme rata u Srednoj Bosni:

Nasi: "Vitez je pred padom. Samo je pitanje dana kad ce nasi umarsirati."

Aha. Jes' al u zutu.
Vitez jeste strateski bio u okruzenju i nasi su bili vojnicki nadmocniji
ali Vitez nije bio pred padom. Da bi se Vitez uzeo trebalo je navuci deset, mozda sto
puta vise trupa nego sto ih je bilo na ovom pravcu zajedno sa nama.
I trebalo se spremiti za ozbiljne vojnicke zrtve. Sjetite se Sun Cua sta kaze o "mudrosti"
napadanja na gradove. Sjetite se samo koliko su Srbi imali muka oko zauzimanja
male Zepe, Srebrenice ...
Ne ide zauzimanje gradova u okruzenju bas tako lako."

"Nasi: "HVO su misevi. Bjeze cim se zapuca."

Ne znam. Mozda na sarajevskom ratistu. Ovdje je bila druga prica.
Po svemu sto sam mogao vidjeti i cuti (planiranje, izvidjanje, snabdijevanje helikopterima,
elektronsko ometanje, zestina otpora) HVO je ovdje rat shvatao prilicno ozbiljno
i borili su se prilicno odlucno. Istina je da su pobjegli pred nama u prvoj akciji ali ko ne bi.
Akcija je bila planirana i izvedena kako treba - pravi mali munjeviti rat.
Iznenadjenje, plus siloviti udar - ko ne bi bjezao.
U ovoj drugoj akciji u kojoj su nas ocekivali nije se moglo govoriti o bjezaniji."

Naravno covjek je u daljnjem tekstu opisao i nase nebuloze o broju napadaca sto je i istina zato sam ja uvijek odvadim vise od pola al opet dobijem prevelik broj u odnosu na nas. ;-)
cindrlimindrli

#255 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

muflon1977 wrote:Pa i nije mnogo za cijeli rat ako pomnozis na dnevnice koje ste imali 150do 200 svaka cast ako ubrajas i one civile sto ste pravili zivi zid da izvucete periguze.....kako ste bili krenuli falilo bi i jelovine za tabute.....
Dobro je wannabe bojovnik, shvatam da si frustriran sto ti se babuka uhvatio pedale pred mrskim djihatlijama, al`
dajte se malo koncentrirati, ne. :D
Trazio si da ti ljudi opisu kako su oni vidjeli ove sukobe i dobio si fer komentare, niko te nije vrijedjao.
De ti nama reci kako su vas docekali rodjaci iz Mrkonjica :D gore na Kamenjasu kad ste ga nabrali iz Pecina?
svjezi_ustipak

#256 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote: Bas i nije tako , sta kaze Vikicevac u onom drugom napadu?

Aha. Jes' al u zutu.
ali Vitez nije bio pred padom. Da bi se Vitez uzeo trebalo je navuci deset, mozda sto
I trebalo se spremiti za ozbiljne vojnicke zrtve. Sjetite se Sun Cua sta kaze o "mudrosti"

Po svemu sto sam mogao vidjeti i cuti (planiranje, izvidjanje, snabdijevanje helikopterima,
elektronsko ometanje, zestina otpora) HVO je ovdje rat shvatao prilicno ozbiljno
i borili su se prilicno odlucno. Istina je da su pobjegli pred nama u prvoj akciji ali ko ne bi.
U ovoj drugoj akciji u kojoj su nas ocekivali nije se moglo govoriti o bjezaniji."

Naravno covjek je u daljnjem tekstu opisao i nase nebuloze o broju napadaca sto je i istina zato sam ja uvijek odvadim vise od pola al opet dobijem prevelik broj u odnosu na nas. ;-)

covjek ti na blogu pise ono sto ti ja pisem ovdje cijelo vrijeme: da se Vitez mogao uzeti sa velikom koncentracijom snaga. maloprije te pitam jel stvarno mislis da je Vitez mogao biti odbranjen da su napali zdruzeno 1,2, 3, 7 Korpus, MUP i mudzahedini? Bila bi to Pirova pobjeda, koja bi nam se obila o glavu.

i ne rece mi, ko bi nahranio tolike civile da smo uzeli Vitez?
quick_nick

#257 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: Bas i nije tako , sta kaze Vikicevac u onom drugom napadu?

Aha. Jes' al u zutu.

covjek ti na blogu pise ono sto ti ja pisem ovdje cijelo vrijeme: da se Vitez mogao uzeti sa velikom koncentracijom snaga. maloprije te pitam jel stvarno mislis da je Vitez mogao biti odbranjen da su napali zdruzeno 1,2, 3, 7 Korpus, MUP i mudzahedini? Bila bi to Pirova pobjeda, koja bi nam se obila o glavu.

Recimo da si u pravu pa u teoriji je i Hitler mogao uzeti Staljingrad da je pravilno/pravovremeno upotrijebio drugu taktiku zar ne?

Nego da se vratimo temi! Tako je angaziranjem "četiri" korpusa bi se sigurno dovelo do pada Srednje Bosne takvu silu i nadmoc prije svega u ljudstvu nebi ni opremljeniji branitelj obranio.
A sto cemo sa G.Vakufom, Istocnim Mostarom i Jablanicom?? ako se premjesti glavnina snaga i veze za SB tko ostaje da brani tamo? jer budimo realni tamo HVO/HV isto nikad nije krenula u totalnu ofanzivu onda dolazi do totalnog kaosa odnosno totalnog rata i vise sigurno nebi ovisili sami o sebi nego bi se umijesao i strani faktor (ja se izvinjavam i znam da sam sad malo otisao u politiziranje) :thumbup:
karanana

#258 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

moje pitanje je, jeli moguce da je i francek tako razmisljao u smislu, uzme li srednju bosnu, ko ce hraniti i skrbiti o bosnjacima, odnosno gdje ce sa njima. sta je njegov plan bio po pitanju bosnjaka koji bi se zadesili u "hrvatskim" travnicima, bugojnima, uskopljima.....odnosno da li je i njemu odgovarao eventualni totalni poraz armije bih i da je mogao?
kv99

#259 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

Religious Fantastic wrote:Zna li iko kakvu je ulogu Jozo Leutar imao u ovom sukobu?
U Travniku je isao na Vlasic i dogovorao zajednicko djelovanje u toku napada ali isto tako i spremao teren za protjerivanje civila BiH Hrvata u reziji tzv hvo u slucaju da ovi izgube a sto se i dogodilo. Kolika je bila ta saradnja imas svjedocenja da su ove travnicane koje je tzv hvo protjerao ispred sebe na Vlasicu cetnici govorili : Pa gdje ste do sada , mi smo vas ranije ocekivali ".
svjezi_ustipak

#260 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:Recimo da si u pravu pa u teoriji je i Hitler mogao uzeti Staljingrad da je pravilno/pravovremeno upotrijebio drugu taktiku zar ne?

Nego da se vratimo temi! Tako je angaziranjem "četiri" korpusa bi se sigurno dovelo do pada Srednje Bosne takvu silu i nadmoc prije svega u ljudstvu nebi ni opremljeniji branitelj obranio.
A sto cemo sa G.Vakufom, Istocnim Mostarom i Jablanicom?? ako se premjesti glavnina snaga i veze za SB tko ostaje da brani tamo? jer budimo realni tamo HVO/HV isto nikad nije krenula u totalnu ofanzivu onda dolazi do totalnog kaosa odnosno totalnog rata i vise sigurno nebi ovisili sami o sebi nego bi se umijesao i strani faktor (ja se izvinjavam i znam da sam sad malo otisao u politiziranje) :thumbup:
Hitler jeste zauzeo Staljingrad. Ono sto su Rusi drzali u tom gradu svelo se na vrlo mali broj zgrada. Hitler nije unisten u Staljingradu nego je do sloma fon Paulusa doslo nakon sto su Rusi izvrsili okruzenje daaaaaleko od Staljingrada i poceli stezati obruc. gering je Fuhrera ubijedio da ce moci snabdijevati armijju zracnim putem jer je slicna ikustva imao sa Smolenska godinu dana ranije ali se zeznuo i preracunao.

Sta cemo sa Gornjim Vakufom, istocnim Mostarom i Jablanicom? To je sve vecim dijelom u zoni 6tog i 4tog Korpusa. Korpusi koje sam ja nabrojao uopce nisu imali snage u toj zoni. HV i HVO je itetkako vojno upirao u Gornji Vakuf. Toliko da je neuspjeh na tom podrucju protumacen kao sramota od strane predsjednika RH. Tudjman u svojim stenogramima govori o tome kako ce svi u Vitezu izginuti braneci se od Armije RBiH. Sto ce reci da je ideja sloma srednjobosanskih uporista HVO bila izgledna opcija. Nama to nije trebalo, cijena bi bila prevelika a dobijeno premalo. I u Sarajevu je HVO razoruzan kad nam je odgovaralo, ne kad je HVO odgovaralo. Rat je jedno od orudja politike i vodi se za ostvarenje politickih ciljeva. Zato je i sama ideja o zauzimanju hrvatskih uporista u Centralnoj Bosni utopija, time se gubi znacajan as u rukavu prilikom pregovora sa Hrvatskom.

Hvatate se za Vikiceve a ne znate uopce o pozadini izlaska dijela te jedinice iz Sa, akciji Trebevic, problemima koje smo imali sa mudzahedinima pogotovo nakon otmice 6 Hrvata u Travniku kada je Alagic prijetio da ce spaliti mudzahedinsku bazu. Pogledajte malo izvode sa sudjenja Hadzihasanovicu i Kuburi.
Nele9

#261 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote: quote]

@ quick_nick

Sta bi bilo da je bilo ne znam.
Ono sto znam je da je nama, mobilnim jedinicama u 2 koprusu ARBiH, poslije 5000 granata dnevno u Gradachcu, docekivanja tenkova sa zoljama i osama po brcanskoj ravnici, igre Boska Buhe i Sirogojna po Olovu, borba protiv HVO-a bila banja. I ovo nije nikakvo politicko s.anje. Govorim ti kako smo se zaista osjecali.
svjezi_ustipak

#262 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

karanana wrote:moje pitanje je, jeli moguce da je i francek tako razmisljao u smislu, uzme li srednju bosnu, ko ce hraniti i skrbiti o bosnjacima, odnosno gdje ce sa njima. sta je njegov plan bio po pitanju bosnjaka koji bi se zadesili u "hrvatskim" travnicima, bugojnima, uskopljima.....odnosno da li je i njemu odgovarao eventualni totalni poraz armije bih i da je mogao?
Francek je krenuo u rat da podijeli BiH i Muslice strpa u karantin. Nije mu bas pretjerano bilo stalo sta ce tamo jesti, da mu je bilo stalo ne bi pljackao tuzlanski konvoj.

Mi smo bili jedina legalna oruzana sila u BiH u to vrijeme i pretpostavljena komanda nije mogla sa sigurnoscu garantovati puno provodjenje zakona na podrucju koje bi oslobodili radi nedostatka snaga i adekvatnih policijskih priprema. Zato smo izvodili Trebevice, ukidali HVO, setali specijalne policijske snage po RBiH.

Armija RBiH je sa mudzahedinima imala oduvijek problema. Napravili su nekoliko besmislenih zlocina. U selu Bikosi u napravili ratni zlocin nad nenaoruzanim civilima, vise puta su se direktno sukobili sa Armijom RBiH. Da smo oslobodili Vitez njih realno niko ne bi mogao sprijeciti da ne naprave masakr tamo nad Hrvatima.

Jbg, Kuburi se sudi za Vares u Hagu. Sta bi tek bilo da je Armija RBiH usla u Vitez? Cijeli vojni vrh bi zavrsio na sudu po komandnoj odgovornosti.
kv99

#263 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

karanana wrote:moje pitanje je, jeli moguce da je i francek tako razmisljao u smislu, uzme li srednju bosnu, ko ce hraniti i skrbiti o bosnjacima, odnosno gdje ce sa njima. sta je njegov plan bio po pitanju bosnjaka koji bi se zadesili u "hrvatskim" travnicima, bugojnima, uskopljima.....odnosno da li je i njemu odgovarao eventualni totalni poraz armije bih i da je mogao?
Pa o tome imas ne samo svjedocenja o pokusajima da se uspostave granice Hrvatske u granicama banovine vec imas i desavanja na terenu. Imas proglasenje TO BIH za de-fakto neprijetalja aprila 1992 i prve napade na Bosnjake. Okupacija Prozora vec oktobra 1992 i protjerivanje svih Bosnjaka vec tada uz ubijanja, silovanja i paljenje. Imas isto tako davanje ultimatuma Armiji Bosne i Hercegovine da se povuce sa "hrvatskog teritorija " ili ce biti uklonjeni silom a to "hrvatsko podrucje " je bilo skroz do Zenice. Imas isto tako primjer kako su prosli Bosnjaci u Hercegovini i sta je tada bilo sa njima. Po cemu ti smatras da bi Bosnjaci u Srednjoj Bosni prosli bolje nego Bosnjaci u Hercegovini ? Imas isto tako primjere gdje je tzv hvo poceo masakrirati Bosnjake cak i prije nego je preuzeo potpunu kontrolu npr Vrbanja u Bugojnu. Ako su tu poklali one civile zasto smatras da bi i ostali Bosnjaci u Bugojnu bili sigurni pod cizmom tzv hvo-a ? Ili kada su vec na samom pocetku napada u Travniku ubijali i palili zive ljude ? Ili kada su po Vitezu i okolini ubijali i protjeravali sve sto su stigli ? Ili kada su u Varesu isto tako ubijali, zatvarali i da su mogli protjerali bi na isti nacin ? Franjo je pokazao svojim djelima sta je i kako radio tako da nema potreba da se pita sta bi radio.
quick_nick

#264 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote:Recimo da si u pravu pa u teoriji je i Hitler mogao uzeti Staljingrad da je pravilno/pravovremeno upotrijebio drugu taktiku zar ne?

Hitler jeste zauzeo Staljingrad. Ono sto su Rusi drzali u tom gradu svelo se na vrlo mali broj zgrada. Hitler nije unisten u Staljingradu nego je do sloma fon Paulusa doslo nakon sto su Rusi izvrsili okruzenje daaaaaleko od Staljingrada i poceli stezati obruc. gering je Fuhrera ubijedio da ce moci snabdijevati armijju zracnim putem jer je slicna ikustva imao sa Smolenska godinu dana ranije ali se zeznuo i preracunao.

Sta cemo sa Gornjim Vakufom, istocnim Mostarom i Jablanicom? To je sve vecim dijelom u zoni 6tog i 4tog Korpusa. Korpusi koje sam ja nabrojao uopce nisu imali snage u toj zoni. HV i HVO je itetkako vojno upirao u Gornji Vakuf. Toliko da je neuspjeh na tom podrucju protumacen kao sramota od strane predsjednika RH. Tudjman u svojim stenogramima govori o tome kako ce svi u Vitezu izginuti braneci se od Armije RBiH. Sto ce reci da je ideja sloma srednjobosanskih uporista HVO bila izgledna opcija. Nama to nije trebalo, cijena bi bila prevelika a dobijeno premalo. I u Sarajevu je HVO razoruzan kad nam je odgovaralo, ne kad je HVO odgovaralo. Rat je jedno od orudja politike i vodi se za ostvarenje politickih ciljeva. Zato je i sama ideja o zauzimanju hrvatskih uporista u Centralnoj Bosni utopija, time se gubi znacajan as u rukavu prilikom pregovora sa Hrvatskom.

Hvatate se za Vikiceve a ne znate uopce o pozadini izlaska dijela te jedinice iz Sa, akciji Trebevic, problemima koje smo imali sa mudzahedinima pogotovo nakon otmice 6 Hrvata u Travniku kada je Alagic prijetio da ce spaliti mudzahedinsku bazu. Pogledajte malo izvode sa sudjenja Hadzihasanovicu i Kuburi.
I ti se hvatas za bukvalno 3 recenice navedenog stenograma , od ljudi koji su bili tamo iz BiH ali i Hrvatske znam da nikad nije dobijena naredba da se krene u totalno ofanzivu. Takodjer frustracije stani kreni cak i medjusobna ubojstva da ne govorim. Najgore je kad vojska stoji i nista ne radi. Dolaskom Ante Rose dolazi do drugacijeg ustroja i napokon se rjesava problem "Tutica" i ostalih divljih jedinica , zauzimaju se "Here" postignuti su i neki uspjesi na G.Vakufu znaci pocinje se nesto kretati. Nemoj zaboravit sabotazu prilikom najizglednijeg napada za uzimanje "Istocnog Mostara" kod vinarije Hepok kada HVO vbr-om poklapa svoje ljude.

Nemoj biti nerealan ja ne kazem da HV/HVO nije dobro upirao tamo naravno da jeste pa i Armija je upirala dobro na Lasvansku Dolinu ako se to tebi cinilo malo nama se cinilo mnogo. 4 Korpus je ionako dobro ovisio o pomoci Srba oko Mostara , iako je imao operativnu i teritorijalno povezanost sa ostalim korpusima Armije znaci da sigurno nije imao snagu da se odupre nekoj totalnoj ofanzivi.

HVO u lasvanskoj dolini je isto bio razjedinjen samovoljnim djelovanjem "zapovjednika" pomijesanim sa privatnim interesom istih. Pljacka palez i ubojstva civila , zarobljenika sve je to rezultat nedostatka stege i discipline od strane zapovjednika OZ i nedostatak autoriteta.
quick_nick

#265 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
Francek je krenuo u rat da podijeli BiH i Muslice strpa u karantin. Nije mu bas pretjerano bilo stalo sta ce tamo jesti, da mu je bilo stalo ne bi pljackao tuzlanski konvoj.

Mi smo bili jedina legalna oruzana sila u BiH u to vrijeme i pretpostavljena komanda nije mogla sa sigurnoscu garantovati puno provodjenje zakona na podrucju koje bi oslobodili radi nedostatka snaga i adekvatnih policijskih priprema. Zato smo izvodili Trebevice, ukidali HVO, setali specijalne policijske snage po RBiH.

Armija RBiH je sa mudzahedinima imala oduvijek problema. Napravili su nekoliko besmislenih zlocina. U selu Bikosi u napravili ratni zlocin nad nenaoruzanim civilima, vise puta su se direktno sukobili sa Armijom RBiH. Da smo oslobodili Vitez njih realno niko ne bi mogao sprijeciti da ne naprave masakr tamo nad Hrvatima.

Jbg, Kuburi se sudi za Vares u Hagu. Sta bi tek bilo da je Armija RBiH usla u Vitez? Cijeli vojni vrh bi zavrsio na sudu po komandnoj odgovornosti.
Nemoj zaboraviti da ste i vi pljackali konvoje ali tuzlanski je razvikan zbog ubojstva neduznih vozaca , a neki od ostalih vozaca Hrvata su kasnije poginuli na Busovackim stajama u zasjedi Armije prilikom pokusaja izvlacenja preko sebesica.
kv99

#266 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

Ovdje se moze ocigledno primjetiti organizovan pokusaj da se tema ili skroz zatvori ili da se skrene u skroz drugom pravcu. I to sve uz ocigledne provokacije, trolanje, izbjegavanje diskusije i negiranje svjedoka i prilozenih dokumenata. Sve se radi da bi se izbjeglo izlazenje istine na vidjelo jer se da primjetiti da je ustaska propaganda uspjela da sakrije ili umanji nekoliko vaznih podataka:

Sama agresija i djelovanje na podjeli Bosne i Hercegovine nije pocelo u 1993 vec ranije.
- Aprila 1992 je tzv hvo de-fakto proglasio TO BIH koja je preteca Armije BiH za neprijatelja. Ubrzo zatim je poceo i otvorene napade u Busovaci, Novom Travniku i Gornjem Vakufu - sve to u isto vrijeme kada pocinje otvorena cetnicka agresija.
- Oktobra 1992 okupira Prozor i protjeruje sve Bosnjake-sve to u isto vrijeme dok cetnici pokrecu najjacu ofanzivu na Jajce koji je tzv hvo vec napustio.
- januara 1993 napada Gornji Vakuf i blokira sve puteve sa vojnom i humanitranom pomoci- u isto to vrijeme cetnici pokrecu ofanzivu na Srebrenicu i Konjevic Polje
- aprila - maja 1993 daje ultimatum Armiji da se povuce ili ce silom biti unisteni i pokrece napade u Lasvanskoj dolini i Hercegovini- u isto to vrijeme cetnici pokrecu ofanzivu na Gorazde
- juni 1993 ,napada Travnik i Bugojno- u isto to vrijeme cetnici pokusavaju da potpuno blokiraju Sarajevo

itd-itd

Od samog pocetka se vidi da je tzv hvo svoje akcije sinhronizovao sa cetnickim i da je tzv hvo zapocinjao sukobe.
To je ono sto se pokusava da sakrije izato je ova tema pod ovakvim pritiskom da se zatvori ili skrene u pogresnom pravcu.
svjezi_ustipak

#267 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:

I ti se hvatas za bukvalno 3 recenice navedenog stenograma , od ljudi koji su bili tamo iz BiH ali i Hrvatske znam da nikad nije dobijena naredba da se krene u totalno ofanzivu. Takodjer frustracije stani kreni cak i medjusobna ubojstva da ne govorim. Najgore je kad vojska stoji i nista ne radi. Dolaskom Ante Rose dolazi do drugacijeg ustroja i napokon se rjesava problem "Tutica" i ostalih divljih jedinica , zauzimaju se "Here" postignuti su i neki uspjesi na G.Vakufu znaci pocinje se nesto kretati. Nemoj zaboravit sabotazu prilikom najizglednijeg napada za uzimanje "Istocnog Mostara" kod vinarije Hepok kada HVO vbr-om poklapa svoje ljude.

Nemoj biti nerealan ja ne kazem da HV/HVO nije dobro upirao tamo naravno da jeste pa i Armija je upirala dobro na Lasvansku Dolinu ako se to tebi cinilo malo nama se cinilo mnogo. 4 Korpus je ionako dobro ovisio o pomoci Srba oko Mostara , iako je imao operativnu i teritorijalno povezanost sa ostalim korpusima Armije znaci da sigurno nije imao snagu da se odupre nekoj totalnoj ofanzivi.

HVO u lasvanskoj dolini je isto bio razjedinjen samovoljnim djelovanjem "zapovjednika" pomijesanim sa privatnim interesom istih. Pljacka palez i ubojstva civila , zarobljenika sve je to rezultat nedostatka stege i discipline od strane zapovjednika OZ i nedostatak autoriteta.
ne hvatam se za tri rijeci nego za nekoliko stotina strana materijala stenograma koje mozes procitati. franjo ne pita vise o ofanzivama vec se govori o tome kako muslimani jacaju, kako ce Srednja Bosna tim tempom biti sva zauzeta. Sama vas teritorijalna mapa negira, gradovi u kojima je HVO bio prisutan prije i poslije napada na Armiju RBiH. HVO i HV su puno vise upirali na Gornji Vakuf jer su na tako usko podrucje koncentirali ogromne snage, puno vece snage su Hrvati bacili tamo na metar kvadratni nego li je ARBiH bacila u Lasvansku dolinu. za vecu ofanzivu HVO i HV nisu imali snaga jer se u stenogramima govori o dezerterima iz HZ HB u Hrvatskoj i jer je u tom periodu proces reorganizacije i obuke HV za obracuna sa VRSK bio u punom jeku. prica o agresiji Hrvatske na RBiH tesko da bi bila zataskana da je Francek naredio totalnu ofanzivu a to mu u onom vremenu nikako nije trebalo. 4.Korpus je svoju snagu i sposobnost da se odupre ofanzivi HVO demonstrirao u proljece i ljeto 1993. dovoljno je proci Mostarom pa da vidis da je itekako u stanju da se odupre HVO. Nakon sadejstva jedinica Vrhovne komande ARBiH, 1.Korpusa, 6. Korpusa u ljeto 1993 4.Korpus je itekako bio u boljoj poziciji nego u momentu napada HVO u aprilu.

Da je unistenje HVO u Lasvanskoj dolini nama moglo donijeti stratesku premoc u ratu taj isti HVO bi bio obrisan sa mape jer bismo bacili toliko snaga da bi svaki otpor bio nemoguc. S tim sto bi onda Franjo naredni put rekao da on ima Zapadnu Hercegovinu, mi centralnu Bosnu, Srbi svoje teritorije....i u ocima cijelog svijeta bile bi to divne pozicije da se odmah dijelimo i prihvatimo realnost da je nas cilj-cjelovita RBiH nemoguc. Ovako, franjo je potpisao sporazum u Vasingtonu jer drugog izbora nije imao. Sumnjam da mu je bilo drago ali...morao se i on ponegdje preracunati. Na nasu srecu a nesrecu druga Mate iz Sovica.
svjezi_ustipak

#268 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:

Nemoj zaboraviti da ste i vi pljackali konvoje ali tuzlanski je razvikan zbog ubojstva neduznih vozaca , a neki od ostalih vozaca Hrvata su kasnije poginuli na Busovackim stajama u zasjedi Armije prilikom pokusaja izvlacenja preko sebesica.
naravno da su pljacke ocekivane. zato takvi konvoji imaju naoruzanu pratnju. smao mi nismo rusili italijanske transportne avione niti smo potpisivali sporazum o prolazu tuzlanskog konvoja pa isti pljackali niti smo imali granicne prelaze koje smo kontrolisali i svjesno i namjerno odbijali da propustamo pomoc.

nije franceku bilo nikako mrsko vidjeti kako muslici gladuju. to je koristio kao jedno od svojih oruzja.
quick_nick

#269 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

Ma daj molim te ti dobro znas da je Istocni Mostar mogao biti zauzet i cemu onda sabotaza? Pa 7 godina sam proveo u Mostaru i vjeruj mi da dooobro znam i njihovu stranu price. Kakve je to snage Franjo gomilao kad nikad nijedna cijela brigada nije bila na G.Vakufu a ma bas nikad!!! Bili su dijelovi pojedinih brigada ali nikad a ma bas nikad nijedna brigada HV-a u Cijelosti.

P.S otkud ti hrana? Znaj ja sam vise od tebe bio sit tijekom cijelog rata (zalosno al vjerojatno je istinito) al otkud tebi hrana? Da ti mozda nece doc preko Beograda?
quick_nick

#270 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

naravno da su pljacke ocekivane. zato takvi konvoji imaju naoruzanu pratnju. smao mi nismo rusili italijanske transportne avione niti smo potpisivali sporazum o prolazu tuzlanskog konvoja pa isti pljackali niti smo imali granicne prelaze koje smo kontrolisali i svjesno i namjerno odbijali da propustamo pomoc.

nije franceku bilo nikako mrsko vidjeti kako muslici gladuju. to je koristio kao jedno od svojih oruzja.[/quote]

Molim te ne padaj na gluposti , kakav transportni avion? A ma bas nikad nismo srusili nijedan transportni avion , pa pogledaj malo u registrima oborenih aviona , pa valjda bi italijani dosli da obiljeze nekako pad aviona. Cime da ga oborimo prackom? :lol: Stvarno sam te smatrao za relevantnog sugovornika al skenja ga i ti sad :cry:

Jeste prvo smo usli "leopardima" u Prozor pa smo "lunama" udarili po G.Vakufu i onda smo iznad Busovace skinuli Transportni Avion i onda je svizac zamotao čokoladu :zzzz: :zjev:
kv99

#271 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:
svjezi_ustipak wrote:

I ti se hvatas za bukvalno 3 recenice navedenog stenograma , od ljudi koji su bili tamo iz BiH ali i Hrvatske znam da nikad nije dobijena naredba da se krene u totalno ofanzivu. Takodjer frustracije stani kreni cak i medjusobna ubojstva da ne govorim. Najgore je kad vojska stoji i nista ne radi. Dolaskom Ante Rose dolazi do drugacijeg ustroja i napokon se rjesava problem "Tutica" i ostalih divljih jedinica , zauzimaju se "Here" postignuti su i neki uspjesi na G.Vakufu znaci pocinje se nesto kretati. Nemoj zaboravit sabotazu prilikom najizglednijeg napada za uzimanje "Istocnog Mostara" kod vinarije Hepok kada HVO vbr-om poklapa svoje ljude. Nemoj biti nerealan ja ne kazem da HV/HVO nije dobro upirao tamo naravno da jeste pa i Armija je upirala dobro na Lasvansku Dolinu ako se to tebi cinilo malo nama se cinilo mnogo. 4 Korpus je ionako dobro ovisio o pomoci Srba oko Mostara , iako je imao operativnu i teritorijalno povezanost sa ostalim korpusima Armije znaci da sigurno nije imao snagu da se odupre nekoj totalnoj ofanzivi.

Nemoj ni ti zaboraviti da taj debakl kod Mostara nije bila sabotaza vec primjer nespobnosti tzv hvo-a. Dosli vojnici iz Splita ( ko je ono pricao da nije bilo vojnika iz Hrvatske ) koji su trebali da izvrse pjesadijski napad i tzv hvo je samo trebao da dadne artiljerisjku podrsku...i poklopi i pobije upravo one vojnike iz Splita i napad krahira. Zato je i franjo dosao i dilemu kada je shvatio da je tzv hvo nesposoban i uz obimnu pomoc hv slomi otpor Armije Bosne i Hercegovine. Da bi se slomio otpro trebalo je da se otvoreno ukljuci HV a to bi znacilo i dizanje ruku od cjelovite Hrvatske. Nikava sabotaza ili namjerno onemogucavanje, samo nesposobnost. Mislile lole da je pljakati humanitarne konvoje kroz Hercegovinu isto kao i boriti se ali su se malo zajebaus.

A u vezi pljacke, paleze i ubistava nije to bilo zbog nedostatka discipline vec je to bilo planirano i sprovedeno od komande tzv hvo. To je bio nacin da se ostvari cilj ,, na isti nacin kao sto i cetnici i zato se i citav vojni i politicki vrh hercegsrpske nalazi u Haagu. Nemoj ni to da zaboravis.
svjezi_ustipak

#272 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:naravno da su pljacke ocekivane. zato takvi konvoji imaju naoruzanu pratnju. smao mi nismo rusili italijanske transportne avione niti smo potpisivali sporazum o prolazu tuzlanskog konvoja pa isti pljackali niti smo imali granicne prelaze koje smo kontrolisali i svjesno i namjerno odbijali da propustamo pomoc.

nije franceku bilo nikako mrsko vidjeti kako muslici gladuju. to je koristio kao jedno od svojih oruzja.

Molim te ne padaj na gluposti , kakav transportni avion? A ma bas nikad nismo srusili nijedan transportni avion , pa pogledaj malo u registrima oborenih aviona , pa valjda bi italijani dosli da obiljeze nekako pad aviona. Cime da ga oborimo prackom? :lol: Stvarno sam te smatrao za relevantnog sugovornika al skenja ga i ti sad :cry:

Jeste prvo smo usli "leopardima" u Prozor pa smo "lunama" udarili po G.Vakufu i onda smo iznad Busovace skinuli Transportni Avion i onda je svizac zamotao čokoladu :zzzz: :zjev:[/quote]

HVO je srusio italijanski transportni avion u ljeto 1992. ostatke mozes vidjeti pored Fojnice. inace je srednja Bosna vrlo nesretna za Italijane. lik iz tog kraja otme mrtvo-hladno italijanski humanitarni konvoj i postrijelja nekoliko Italijana. Nickname Paraga, inace Bosnjak, sada stanovnik Zenice.

Posto nisi nikad cuo o tom avionu evo ti linkovi:

http://articles.latimes.com/1992-09-04/ ... lian-plane

na onom blogu vikicevca ti se spominje kako prolaze krajem gdje je taj avion HVO roknuo raketom zemlja-zrak.

i tako ti rece kako ne raspolazes relevantnim informacijama za temu...i onda je svizac odmotao cokoladu.
svjezi_ustipak

#273 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by svjezi_ustipak »

quick_nick wrote:

Jeste prvo smo usli "leopardima" u Prozor pa smo "lunama" udarili po G.Vakufu i onda smo iznad Busovace skinuli Transportni Avion i onda je svizac zamotao čokoladu :zzzz: :zjev:
i jos o avionu ciji se ostaci nalaze 21 milju zapadno od Sa:

http://news.google.com/newspapers?nid=1 ... 530,731774

ima i cijela knjiga o tome:

a mozda ipak da upitas HVO bojovnike iz komsiluka o tome sta su presutili i kako HVO nije srusio let sa humanitarnom posiljkom? da ne lutas previse, znaju oni dobro a i tebi ce reci :)
mishic

#274 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mishic »

Pažljivo sam pročitao sve i jednu diskusiju na ovom forumu. I strahovito se razočarao. Rat se nastavlja besmislom koji je i vođen. Propaganda i nakon rata radi svoje. Najgori forumaši su ovi na daljinski koji se i hrane iz propagandnih magacina. Učesnici su nešto objektivniji ali govore iz ličnog iskustva i ugla i ne znajući da su bili u rukama onih iznad koji su krojili politiku i donosili odluke. Ja sam učesnik, medju visokopozicioniranim Hrvatima imao sam poznanike i bliske osobe sa kojima sam onda došao u pregovaračku poziciju. Govorili su na satancima i u pregovorima stvari zbog kojih su mi se poslije izvinjavali i koje su mi objašnjavali kao nalog koji po cijenu života moraju izvršiti. Jednom od njih kasnije je mati zarobljena a mjesecima prije pojave mudjahedina on je hrvatima pricao o "muhadjedinima". A meni objašnjavao da to dolazi iz Zagreba i da se to mora zbog logistike. Kasnije je trazio pomoc oko razmjene. Fazon je što sam i ja početkom rata boravio u Zagrebu i gore vidio status i stranaca i Bošnjaka u HV. Borili su se ko lavovi. A onda ih Tuđman šalje u SB jer je znao da nas bez velikog straha i prijetnje nemože okrenuti jedne protiv drugih. Tako je počinjalo i tako se zajednička borba protiv četnika pretvorila u medjusobni sukob. O svemu imaju dokumenti, imaju haške presude, ima svjedoka na obe strane... Ali "istinu kroje" ovi na daljinski... HDZ je veoma rano plasirao elektronsku verziju svoje istine koja je široko dostupna i bez obzira što u njoj, nakon što konstatuje pogibiju jednog borca ARBiH, tog istog borca nakon 6 mjeseci od pogibije optužuje za zločine koje je počinio. Tom izvoru se vjeruje!!! Zato sam pokušao uputiti na izvor na kome radi grupa entuzijasta s ciljem da se dodje do istine. "Džehenem u srednjoj Bosni", ratna 1993, je jedno od tih štiva. Tamo su faksimili originalnih dokumenata a ne uradci EPP kuhinja...
quick_nick

#275 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

svjezi_ustipak wrote:
quick_nick wrote:

i jos o avionu ciji se ostaci nalaze 21 milju zapadno od Sa:

http://news.google.com/newspapers?nid=1 ... 530,731774

ima i cijela knjiga o tome:

a mozda ipak da upitas HVO bojovnike iz komsiluka o tome sta su presutili i kako HVO nije srusio let sa humanitarnom posiljkom? da ne lutas previse, znaju oni dobro a i tebi ce reci :)
Opet ti pisem HVO NIJE IMAO S CIM DA OBORI TAJ AVION kako se nisi zapitao sto se nikad ne obiljezava obljetnica pada? Pa nije avion igla , moguce da se stumbao ali nikad nije dokazano da je avion srusen. Koja inspekcija je provela kontrolu? Eto ti posla za air crash investigation ;)
Post Reply