Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#26 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Nele9 »

Prije otprilike 2 godine sam bio u Turbetu. Vidim lijepa, nova katolicka crkva. Pitam gazdu kafane da li su se katolici vratili, kakvi su odnosi...Gazda kaze da "njihovi" iz Turbeta nisu nikad ni napustali Turbe. Ostali su i branili linije na Vlasicu. Gazda kaze da su Hrvati Travnika bukvalno preko noci napustili Travnik i otisli na cetnicku teritoriju.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#27 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

pitao sam za travnik jer sam ja cak mislio da tu i nije bilo sukoba. ali s obzirom na blizinu i viteza i krvavih sela u okolini za koja smo na zalost culi u vijestima, travnik nije mogao biti postedjen. iznenadilo me kad sam prije par godina u sred travnika vidio kolonu svatova okicenu hrvatskim zastavama bez ikakve bojazni od incidenta ili nesto. i neka i svatova i zastava, mene ne nerviraju, ali ipak me je to pomalo iznenadilo jer sumnjam da bi se takva kolona dobro provela recimo u istocnom mostaru, ili da je situacija obrnuta u zapadnom mostaru ili tako nekim mjestima. tako da se meni ucinilo da je travnik i dalje poprilicno izmjesan. mozda nisam dobio dobru sliku zbog blizine okolnih hrvatskih mjesta pa se to pomijesa.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#28 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!
taman kada sam htio da se spremim da napišem referat, ti si već odradio ono što mi je bilo na umu,.i sam sam bio kao pripadnik armije bih tu i tada, i sve što si napisao potvrđujem. tog jula i augusta je armija nakon uspjeha u bugojnu i travniku na mjesec dana stopirala svoje akcije,da li radi predaha,konsolidacije ili nečaga trećega,.ali i hvo se dolini lašve konsolidovao i ukopao,te od kraja 9 mjeseca do washingtona počinje uglavnom pozicioni rat na tom području,.gdje se nimilice gine a nekih esktra pomaka nije bilo ni sa jedne strane. ipak, pošto je ovo tema srednja bosna,ne bi bilo fer spram teme ograničiti se samo na regiju oko doline lašve, tu je još i fojničko-kiseljačko ratište i naravno gornjo-vakufsko, sva su ona na jedan način povezana ali i imaju i neke zasebne odlike.
Last edited by revolver amidza on 28/12/2011 09:27, edited 2 times in total.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#29 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

Nele9 wrote:Prije otprilike 2 godine sam bio u Turbetu. Vidim lijepa, nova katolicka crkva. Pitam gazdu kafane da li su se katolici vratili, kakvi su odnosi...Gazda kaze da "njihovi" iz Turbeta nisu nikad ni napustali Turbe. Ostali su i branili linije na Vlasicu. Gazda kaze da su Hrvati Travnika bukvalno preko noci napustili Travnik i otisli na cetnicku teritoriju.
u turbetu samom nema crkva, ima u mjestu kraljevice odn gospino vrilo, na pola puta travnik-turbe i u selu podkraj par km od turbeta
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#30 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

karanana wrote:pitao sam za travnik jer sam ja cak mislio da tu i nije bilo sukoba. ali s obzirom na blizinu i viteza i krvavih sela u okolini za koja smo na zalost culi u vijestima, travnik nije mogao biti postedjen. iznenadilo me kad sam prije par godina u sred travnika vidio kolonu svatova okicenu hrvatskim zastavama bez ikakve bojazni od incidenta ili nesto. i neka i svatova i zastava, mene ne nerviraju, ali ipak me je to pomalo iznenadilo jer sumnjam da bi se takva kolona dobro provela recimo u istocnom mostaru, ili da je situacija obrnuta u zapadnom mostaru ili tako nekim mjestima. tako da se meni ucinilo da je travnik i dalje poprilicno izmjesan. mozda nisam dobio dobru sliku zbog blizine okolnih hrvatskih mjesta pa se to pomijesa.
to je česta pojava u travniku, i ne samo u travniku, slično možeš vidjeti i u drugim gradovima srednje bosne,jajcu sa bošnjačkim odn muslimanskim zastavama, čak i u vitezu se to može vidjeti
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#31 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

snaga_znanja wrote:Ono sta ti ja mogu reci, a to je da kad god je isao napad na HVO prema Vitezu i tom dijelu oni su uzvratili nasumicnim granatiranjem Zenice . Da li je bilo obratno to ne znam. HVO je kontrolisao tokove hrane tako da je jedno vrijeme u Zenici tacnije zima 93. godine bilo pravo zajebano po pitanju hrane.


Sa druge strane u Vitezu, Armija kad god napadne oni pocnu lupati granatama po Zenici plus sto su prijetili da ce detonirati sav eksploziv u Vitezitu. E sad jel to bila suplja ili ne....
hvo je samo ispočetka rata granatirao zenicu, haubicama 152 mm nora i 122 mm iz pravca viteza odn busovače, proljeće odn ljeto 93,nakon toga više nisu imali artiljerijske municije a i sa pješadijiskom nisu dobro stajali,.granate koje su naknadno padale na zenicu su bile sa srpskim položaja na vlašiću,.granatirao je 130mm top sa harambašinih voda
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#32 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Za municiju znam da je 23.12 bio najgori dan i tad nije uspilo sta je trebalo,poslije se koordiniralo sa svime odevoz ranjenika dovoz streljiva i dobrovoljaca.Ujedno pitam zasto je ABiH pocinila onako stravicne zlocine u Krizancevu selu koji neodgovaraju onom vojniku kakvog opisuju u ABiH.
No da se vratim na temu da se salilo sa Vitezom u to sumnjam cisto toliki ljudi poginuli za nizasto a sve se to moglo upotrijebiti npr. Sarajevskom ratistu,mislim da i samo rukovodstvo Armije nije znalo zapravo sta zeli,gotovo 70% okupirano oni naredjuju izravan napad na Hrv.enklave.A da su malo vojnicki razmislili mislim da bi danas Srebrenica bila bez onoliko mrtvih......zalosno ali istinito.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#33 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

eh sad mi mozemo uci u raspravu o tome ko je koga napao i ko je ustvari pokrenuo rat u srednjoj bosni raznoraznim politickim i vojnim odlukama, kao i gdje je pocinjen prvi zlocin, ali mislim da se tu ne bi slozili. sta vas je natjeralo da pokoljete ljude u ahmicima?
Last edited by karanana on 28/12/2011 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
casa_vode
Posts: 271
Joined: 31/05/2011 13:00

#34 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by casa_vode »

uglavnom sad je pod kontrolom pro-BiH snaga :) :sax:
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#35 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

To vas neide u prilog,eh kad bi se sad ostala stratista Hrvata nabrajalo i stavilo kako kaze Naser oric na vagu
uvidili bi da je malo odvagnulo,no nije tema sad vise ko koga nego pitanje kako se moglo uzeti a nije?
Znaci nije Armija bila jaka da slomi otpor ili bi otislo nesdto drrugo
User avatar
Josip321
Posts: 674
Joined: 22/12/2011 10:42

#36 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Josip321 »

muflon1977 wrote:Za municiju znam da je 23.12 bio najgori dan i tad nije uspilo sta je trebalo,poslije se koordiniralo sa svime odevoz ranjenika dovoz streljiva i dobrovoljaca.Ujedno pitam zasto je ABiH pocinila onako stravicne zlocine u Krizancevu selu koji neodgovaraju onom vojniku kakvog opisuju u ABiH.
No da se vratim na temu da se salilo sa Vitezom u to sumnjam cisto toliki ljudi poginuli za nizasto a sve se to moglo upotrijebiti npr. Sarajevskom ratistu,mislim da i samo rukovodstvo Armije nije znalo zapravo sta zeli,gotovo 70% okupirano oni naredjuju izravan napad na Hrv.enklave.A da su malo vojnicki razmislili mislim da bi danas Srebrenica bila bez onoliko mrtvih......zalosno ali istinito.

Neretva 93 kojoj je cilj bio izlaz u Ploče u Hrvatskoj (akcija ABiH) nije uspjela jer su velike snage ABiH bile vezane za SB. Jer da su te enklave zanemarili i išli dalje prijetio je udar sa leđa. HVO nije možda bio dovoljno jak tu da ofanzivno djeluje protiv ABiH. Ali nakon što bi odveli dio snaga i te kako bi bio sposoban djelovati ofenzivno.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#37 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

kako nije uspjela neretva 93?
sumnjam da je krajni cilj bio izlaz u ploce, to bi bilo veoma tesko jer bi se onda hrvatska vojska otvoreno ukljucila u rat. to tada nije imalo smisla. neretva 93 je oslobodila/deblokirala slobodne dijelove hercegovine do mostara. po meni to je bio cilj. kakvo uzimanje ploca. to se tako ponekad iz zajebancije govorilo, ko vi ono "do zemuna".

ali ovo je vec za novu temu "rat u hercegovini". imam je namjeru otvoriti. interesuju me neke stvari, kako za rat sa VRS-om tako i sa HV/HVO-om, a mislim da i ovo ratiste i region treba da imaju temu.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#38 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by El_comadante »

mene interesuje kako je ko bio pozicioniran. dakle da li se hrvati držali kompktnu teritoriju npr. kiseljak i busovača su bili spojeni a tu je i kreševo a niej daleko vitez i vareš a ARBiH je bila "okolo" fojnica - zenica - travnik - bugojno? mislim jeli bilo tako nekako ili, i kako se tu hvo nije mogao pobjediti kada nisu bili spojeni sa hercegovinom ili možda jesu preko prozora?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#39 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

El_comadante wrote:mene interesuje kako je ko bio pozicioniran. dakle da li se hrvati držali kompktnu teritoriju npr. kiseljak i busovača su bili spojeni a tu je i kreševo a niej daleko vitez i vareš a ARBiH je bila "okolo" fojnica - zenica - travnik - bugojno? mislim jeli bilo tako nekako ili, i kako se tu hvo nije mogao pobjediti kada nisu bili spojeni sa hercegovinom ili možda jesu preko prozora?
U svom prvom postu na ovoj temi sam objasnio u grubim crtama stanje na terenu tj nacine kako su bili povezani na pocetku napada hvo-a i sta se poslije dogodilo tako da ne znam koliko detaljnije treba da se objasni. I Armija je pobjedila tzv hvo u Srednjoj Bosni , odbranom Travnika i Bugojna tzv hvo je vec bio porazen. Nije bilo potrebe ni vojnicki a ni politicki da se potpuno uniste , i to se vidjelo ne samo tada kao dobra procjena vec i danas ali da sada ne idemo u preduboku analizu o tome. Sve u svemu od kompaktne teritorije i snaga povezanih skroz od Hercegovine pa do Zenice razbijeni su na manje enklave koje strateski nisu vise predstavljale onakvu opasnost kao sto su prije toga bili. Dosta se prica o Vitezu i sl ali Travnik i Bugojno su kljuc za pobjedu za obadvije strane. Da su uspjeli da zauzmu ta dva grada to bi bio sah-mat za sve ostalo, ne samo za Centralnu Bosnu vec i na totalno stanje u citavoj zemlji.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#40 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

muflon1977 wrote:gotovo 70% okupirano oni naredjuju izravan napad na Hrv.enklave.
Cuj hrvatske enklave? Tisucljetni hrvatski stolni grad Travnik? Mali Rim Bugojno? Sta vi sve niste sebi umislili.
Mos` misliti koja damu, razapeti punkt na Kalibunaru i ovaj moze, ovaj ne moze...proc`. Jer, boga ti, ovo je
hrvatska.
revolver amidza wrote:u turbetu samom nema crkva, ima u mjestu kraljevice odn gospino vrilo, na pola puta travnik-turbe i u selu podkraj par km od turbeta
Ovu u Potkraju su Covicevi saveznici bili preuredili u dvoranu za mali fudbal, i laz je da je bilo Hrvata koji su branili
Turbe. Nije ih bilo prije sukoba sa hvo, a kamo li poslije toga. Imali su neku liniju gore na Paklarevu i to je bilo sve
sto su drzali. Ne treba ni napominjati da su istu 1993 ekspresno predali cetnicima, da bi je ovi samo par dana opet
ekspresno izgubili :D .
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#41 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by miop »

muflon1977 wrote:Za municiju znam da je 23.12 bio najgori dan i tad nije uspilo sta je trebalo,poslije se koordiniralo sa svime odevoz ranjenika dovoz streljiva i dobrovoljaca.Ujedno pitam zasto je ABiH pocinila onako stravicne zlocine u Krizancevu selu koji neodgovaraju onom vojniku kakvog opisuju u ABiH.
No da se vratim na temu da se salilo sa Vitezom u to sumnjam cisto toliki ljudi poginuli za nizasto a sve se to moglo upotrijebiti npr. Sarajevskom ratistu,mislim da i samo rukovodstvo Armije nije znalo zapravo sta zeli,gotovo 70% okupirano oni naredjuju izravan napad na Hrv.enklave.A da su malo vojnicki razmislili mislim da bi danas Srebrenica bila bez onoliko mrtvih......zalosno ali istinito.
Kakve stravicne zlocine????
Pa citas li propagandu ili zvanicne izvore iz ICTY. Evo ti sazetak:
The authorities of the self-proclaimed Croatian Republic of Herzeg-Bosnia stated that a massacre happened in the aftermath of the military attack, with prisoners of war executed, with some tortured and/or massacred, along with several civilians, and listed names of 52 persons whose bodies they allegedly identified.[3] The incident did not undergo a judicial investigation at the time. The site was inspected by local UNPROFOR forces on January 6, 1994. This was mentioned in one ICTY case, The Prosecutor vs. Kordić and Čerkez, when one witness, British colonel Peter Gage Williams who was part of UNPROFOR forces on the ground at the time, was asked by the Prosecution about "deaths of 60 or 70 Croats at Križančevo selo". He explained that their January 1994 investigation, during which they found 27 bodies and exhumed nine, suggested that there was "no evidence to support the theory of a massacre".
A evo ovdje imas transkript na ICTY:
http://www.icty.org/x/cases/kordic/tran ... 0131ed.htm
Q. Krizancevo Selo. You indicated that there was an investigation as to the allegations of massacre by the Croats -- Croats alleging massacre on the Croats. What conclusion was reached as to massacre? A. The elaborate investigation was taken -- was conducted at the spot where 27 of the bodies of those who had allegedly been killed were buried. We exhumed nine bodies in the presence of the BBC, amongst other people. To the best of our limited knowledge, they all appeared to be of military age and to have died in extreme traumatic ways, that we assessed as being in combat.
We then interviewed three men who had been captured, who were in the gaol in Zenica, and we eventually presented a report, not only to the U.N. authorities, but also to the Croat military authorities in the Vitez pocket.
Q. Then did your investigation sustain the allegations by the Croats?
A. The investigation suggested that there was -- there was no evidence to support the theory of a massacre. The evidence pointed to a tactical success that had led to a considerable loss of life.
As a result of the disaster at Krizancevo Selo, Colonel Blaskic relieved Mario Cerkez as commander of the Viteska Brigade, and "kicked him upstairs" by making him deputy commander of the Vitez Military District.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#42 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

Po komentarima i izjavama ovdje se izgleda javlja dosta 14-o godisnjih bojovnika iz Australije i Kanade koji u Travniku i Srednjoj Bosni nikada nisu bili ali i pored toga "misle " i " znaju " o svemu. Da bi malo pokazali kako na stvari gledaju oni koji su tamo bili evo nesto iz pera jednog od bojovnika tzv hvo koji je bio u Travniku i upravo potvrdjuje sve ono sto sam i ranije naveo :

ko je i gdje poceo napad :
Šta se deševa... sa sukobima se krenulo kad nam je najmanje odgovaralo i to možda slučajno možda i ne prva je zapucala jedna naša PPN postrojba iz VI nakon nekih čarki na Slimenima

saradnja sa cetnicima
3.6.1993 god kad je počeo sukob sa muslimanima veza sa Srbima bila odlična... Dobar dio naših ministara HVO Vlade Travnik u tom trenutku sjedio, pio, jeo i dogovaro evakuaciju sa Srbima na Vlašiću... Koliko se sječam predvodio ih Davor Kolenda koji je sad negdje u MO, kako sam čuo i o tom može reć više.. J Leutar, je isto imo dobre odnose sa Srbima... Ali opet je došla zapovijed za povlačenje... kako piše u zapovijedi zbog nepovoljnog razvoja situacije..
o planu tzv hvo da se isele BiH Hrvate iz Travnika u slucaju da im propadne plan zauzimanja grada i da oni BIH Hrvati koji su bili na teritoriji pod kontrolom Armije nisu protjerani :
A travničani koji su u vrijeme sukoba ostali u TR su isto do kraja ne ispričana prića...
Ranije sam govorio da su postojali planovi obrane pa i izvlačenja vojnika i civila iz grada. Sukob u TR je počeo poslijepodne 3.6.1993 god., na punktu u Polju na skretanju prema selu Slimena,taj dan se moglo nesmetano kretati u grad i iz grada, još najmanje dan ili dva se moglo telefonirati u TR. Znam da su u gradu prije sukoba zapovijednici pojedini dijelova grada npr. Bojne, Pirote, Tvorničke ulice i dr., imali zapovijedi šta raditi kada počne sukob (dio njih je zadužio motorole da bi imali vezu sa zapovijedništvom koje se iz grada povuklo u Jankoviće i Kraljevice u travnju mjesecu) ipak u gradu je ostalo oko 3500 Hrvata a tu je bilo minimum 500 vojno sposobni. U samom gradu, naši i nisu imali neke inicijative, jednostavno nije bilo otpora i borbi, po mom mišljenju kalkuliralo se i čekalo neke osloboditelje. Borbe jesu vođene ali s vanjske strane prema gradu s kalbunara prema grozdovima iz pirote i Inine benzinske prema vojarni... ali te postrojbe koje su tu pokušale šta uradit ali ograničeno nisu bile gradske nego iz okolnih sela i neke interventne i PPN postrojbe...

Rezime svega je previše naših u gradu ostalo i nakon svega po potpisivanju primirja 1994 kako je koji od onih koji su za vrijeme sukoba ostao u TR prelazio naš punkt na Putičevu tako je i pričao neku svoju priću o svom herojskom držanju u okupiranom TR a izdajničkom držanju nekog svog prvog susjeda ili kolege.. jedno od stvari koja mi se stvarno tad zgadila.. a jednostavno previše ih je ostalo u TR a radilo se o važnim ljudima ne nekim umirovljenicima, babama i didovima civilima, nego o članovima Vlade HVO, članovima zapovijedništva brigade i sl. minimalno trećina a mislim i više (među njima i prof Rajković) A ponavljam sukob je počeo 3.6. 1993.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#43 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

El_comadante wrote:mene interesuje kako je ko bio pozicioniran. dakle da li se hrvati držali kompktnu teritoriju npr. kiseljak i busovača su bili spojeni a tu je i kreševo a niej daleko vitez i vareš a ARBiH je bila "okolo" fojnica - zenica - travnik - bugojno? mislim jeli bilo tako nekako ili, i kako se tu hvo nije mogao pobjediti kada nisu bili spojeni sa hercegovinom ili možda jesu preko prozora?
hvo je držao kiseljak i kreševo,gradove i dijelove općina,busovaču i vitez ,osim starog viteza-mahale koji je držala armija bih u okruženju hvo-a koji je opet bio okružen u širem podrućju armije bih,.novi travnik-sam grad nekih 60% hvo ostalo armija bih s tim što je tvornica "bratstvo" bila u rukama armije, travnik-armija kao i bugojno, gornji vakuf-teško je ocijeniti nekih fifty-fifty možda malo više armija,..e sada kako,to je koliko vojno,toliko i političko pitanje,.moje mišljenje je da , hajde krenimo redom; kiseljak armija nije mogla a nije mislim niti nešto probavala,uzeti imali su odlično logistilku i vezu sa srbima,.tu je armija sprečavala da se ne povežu sa busovačom odnosni lašvanskom regijom,-što se tiče viteza,.mogla jeste ali bi imala ipak velike gubitke,jeste da bi se zauzimanjem viteza riješila srednja bosna (pali bi i novi i busovača,a napadi hvo i hv na gornji vakuf više ne bi imali svrhe) .dakle vjerovatno je moglo vojno,uz gubitke u ljudstvu koji bi ipak bili priličan ožiljak a ono što je još bitnije po mom mišljenju,da je armija bih tada zauzela lašvansku dolinu,to bi od strane svijeta bilo okarakterisano kao agresija i etničko čišćenje dugoročno bi bosanska strana na taj način zatvorila mogućnost da se nastavi politička borba, putevi humanitarne opskrbe bi bili zatvoreni i bili bi u bukvalnoj izolaciji od svakoga okruženi srbima i hrvatima.--ne znam,vjerovatno bi to bila pirova pobjeda
User avatar
Josip321
Posts: 674
Joined: 22/12/2011 10:42

#44 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Josip321 »

@kv99
Nije tzv HVO nego je HVO jer je i zakonima ove države priznato.

A inače, oni koji se ovdje hvale kako je to armija mogla osvojiti samo da joj se ćefnulo.
Pa vjeruje da i jeste mogla. Možda ne sve ali većinu da. Jer preko srba se dofuravala oprema i municija. Koliko se to moglo, čitaj koliko se para i goriva imalo. A odnos je bio 8:1 u korist ABiH. A po svim vojnim logikama za ofenzivu je na ukopanog i utvrđenog protivnika potrebo ići sa najmanje 3:1. A bilo je dakle 8:1. Tako da se ne bih baš hvalio tim vašim snagama.

A naravno da je HVO surađivao sa Srbima. Pa bio je u okruženju. A tada u kakvom takvom primirju sa Srbima. Surađivali su i Muslimani i ABiH u Mostaru sa Srbima. Ta Srbi su im davali artiljerisku pomoć sa Merđan Glave kada su nas napadali. Pa je bilo i onoga: Dogovorili smo 20, okle više???
-To častimo mi.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#45 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

a znaci kresevo je ostalo pod kontrolom hvo-a do kraja?
ja sam nesto kontao da je uzeto.

prozor je isto bio podijeljen do kraja jelde?
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#46 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

revolver amidza wrote:
El_comadante wrote:mene interesuje kako je ko bio pozicioniran. dakle da li se hrvati držali kompktnu teritoriju npr. kiseljak i busovača su bili spojeni a tu je i kreševo a niej daleko vitez i vareš a ARBiH je bila "okolo" fojnica - zenica - travnik - bugojno? mislim jeli bilo tako nekako ili, i kako se tu hvo nije mogao pobjediti kada nisu bili spojeni sa hercegovinom ili možda jesu preko prozora?
hvo je držao kiseljak i kreševo,gradove i dijelove općina,busovaču i vitez ,osim starog viteza-mahale koji je držala armija bih u okruženju hvo-a koji je opet bio okružen u širem podrućju armije bih,.novi travnik-sam grad nekih 60% hvo ostalo armija bih s tim što je tvornica "bratstvo" bila u rukama armije, travnik-armija kao i bugojno, gornji vakuf-teško je ocijeniti nekih fifty-fifty možda malo više armija,..e sada kako,to je koliko vojno,toliko i političko pitanje,.moje mišljenje je da , hajde krenimo redom; kiseljak armija nije mogla a nije mislim niti nešto probavala,uzeti imali su odlično logistilku i vezu sa srbima,.tu je armija sprečavala da se ne povežu sa busovačom odnosni lašvanskom regijom,-što se tiče viteza,.mogla jeste ali bi imala ipak velike gubitke,jeste da bi se zauzimanjem viteza riješila srednja bosna (pali bi i novi i busovača,a napadi hvo i hv na gornji vakuf više ne bi imali svrhe) .dakle vjerovatno je moglo vojno,uz gubitke u ljudstvu koji bi ipak bili priličan ožiljak a ono što je još bitnije po mom mišljenju,da je armija bih tada zauzela lašvansku dolinu,to bi od strane svijeta bilo okarakterisano kao agresija i etničko čišćenje dugoročno bi bosanska strana na taj način zatvorila mogućnost da se nastavi politička borba, putevi humanitarne opskrbe bi bili zatvoreni i bili bi u bukvalnoj izolaciji od svakoga okruženi srbima i hrvatima.--ne znam,vjerovatno bi to bila pirova pobjeda


Nekako mi optimisticno pises kao da je bilo otici u slasticarnu na rahat lokum,po spisima gen.Delica sveobuhvatno gledajuci za sreddnju Bosnu Armija je izgubila oko 8000 vojnika nikad priznati u javnosti,i on je sam dozivio kojekakve sramote da ne govorim o operacijama protiv Srba,i pravac Velez valjda je zelio parirati Dudakovicu.Ajd recimo zauzeti SB potrebno je povuci kako kaze jedan forumas40 000 vojnika znaci HVO nije bezopasan.Ostavljate mnoge slobodne prostore iza sebe da VRS moze usetati.Za pad Travnika kriva je i demografska slika koja je poljuljana u svim gradovima od nadolazecih izbjeglica koji nisu odbranili ama nist od Srba Foca,Visegrad,Kljuc,itd....kad su stigli vec dole onda se vise nije moglo trazili su vise nedostatak zivotnog prostora i najbolji nacin je bio drz prvog do sebe,a niti jedna akcija nije napravljena da bi se deblokirali Gorazde,Srebrenica ili Bihac.To i sam sam siguran da Zagreb nije sutio na sve sto se dogadja u SB dovoljnio je popustiti pritisak na Srbe i eto muke i zagorcanja,a da se Tudjman prepao cisto sumnjam jer nije on zavisio od Alije neg obrnuto.A dok su se izbjeglice iz Bosne mislim na Muslimane veselili padu Bugojna u drugim sobama tik do njihovih majke su oplakivale svoje,posalji mi e-mail sve cu ti privatno poslati jer sam svojim okom vidio i dozivio.I opet bilo je prepucavanjaq ali fizicki napada nije bilo.Kad svi priznaju onako kako je bilo,izaci ce se na bolji put od ovoga no nama kroje pamet u Zagrebu govore jedni a drugima u Beogradu trecima u Sandzaku.....ko ce kome nego svoj svome....ziv i zdrav bio :bih: :bih: :bih:
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#47 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

muflon1977 wrote:
revolver amidza wrote:
El_comadante wrote:mene interesuje kako je ko bio pozicioniran. dakle da li se hrvati držali kompktnu teritoriju npr. kiseljak i busovača su bili spojeni a tu je i kreševo a niej daleko vitez i vareš a ARBiH je bila "okolo" fojnica - zenica - travnik - bugojno? mislim jeli bilo tako nekako ili, i kako se tu hvo nije mogao pobjediti kada nisu bili spojeni sa hercegovinom ili možda jesu preko prozora?
hvo je držao kiseljak i kreševo,gradove i dijelove općina,busovaču i vitez ,osim starog viteza-mahale koji je držala armija bih u okruženju hvo-a koji je opet bio okružen u širem podrućju armije bih,.novi travnik-sam grad nekih 60% hvo ostalo armija bih s tim što je tvornica "bratstvo" bila u rukama armije, travnik-armija kao i bugojno, gornji vakuf-teško je ocijeniti nekih fifty-fifty možda malo više armija,..e sada kako,to je koliko vojno,toliko i političko pitanje,.moje mišljenje je da , hajde krenimo redom; kiseljak armija nije mogla a nije mislim niti nešto probavala,uzeti imali su odlično logistilku i vezu sa srbima,.tu je armija sprečavala da se ne povežu sa busovačom odnosni lašvanskom regijom,-što se tiče viteza,.mogla jeste ali bi imala ipak velike gubitke,jeste da bi se zauzimanjem viteza riješila srednja bosna (pali bi i novi i busovača,a napadi hvo i hv na gornji vakuf više ne bi imali svrhe) .dakle vjerovatno je moglo vojno,uz gubitke u ljudstvu koji bi ipak bili priličan ožiljak a ono što je još bitnije po mom mišljenju,da je armija bih tada zauzela lašvansku dolinu,to bi od strane svijeta bilo okarakterisano kao agresija i etničko čišćenje dugoročno bi bosanska strana na taj način zatvorila mogućnost da se nastavi politička borba, putevi humanitarne opskrbe bi bili zatvoreni i bili bi u bukvalnoj izolaciji od svakoga okruženi srbima i hrvatima.--ne znam,vjerovatno bi to bila pirova pobjeda


Nekako mi optimisticno pises kao da je bilo otici u slasticarnu na rahat lokum,po spisima gen.Delica sveobuhvatno gledajuci za sreddnju Bosnu Armija je izgubila oko 8000 vojnika nikad priznati u javnosti,i on je sam dozivio kojekakve sramote da ne govorim o operacijama protiv Srba,i pravac Velez valjda je zelio parirati Dudakovicu.Ajd recimo zauzeti SB potrebno je povuci kako kaze jedan forumas40 000 vojnika znaci HVO nije bezopasan.Ostavljate mnoge slobodne prostore iza sebe da VRS moze usetati.Za pad Travnika kriva je i demografska slika koja je poljuljana u svim gradovima od nadolazecih izbjeglica koji nisu odbranili ama nist od Srba Foca,Visegrad,Kljuc,itd....kad su stigli vec dole onda se vise nije moglo trazili su vise nedostatak zivotnog prostora i najbolji nacin je bio drz prvog do sebe,a niti jedna akcija nije napravljena da bi se deblokirali Gorazde,Srebrenica ili Bihac.To i sam sam siguran da Zagreb nije sutio na sve sto se dogadja u SB dovoljnio je popustiti pritisak na Srbe i eto muke i zagorcanja,a da se Tudjman prepao cisto sumnjam jer nije on zavisio od Alije neg obrnuto.A dok su se izbjeglice iz Bosne mislim na Muslimane veselili padu Bugojna u drugim sobama tik do njihovih majke su oplakivale svoje,posalji mi e-mail sve cu ti privatno poslati jer sam svojim okom vidio i dozivio.I opet bilo je prepucavanjaq ali fizicki napada nije bilo.Kad svi priznaju onako kako je bilo,izaci ce se na bolji put od ovoga no nama kroje pamet u Zagrebu govore jedni a drugima u Beogradu trecima u Sandzaku.....ko ce kome nego svoj svome....ziv i zdrav bio :bih: :bih: :bih:
šta bolan ti drobiš?
nisam ja niti napisao da se moglo "ušetati",a obzirom da sam bio tamo i tada i iz prve ruke znam rat, valjda je donekle to relevantno, barem je moj stav takav.
nemaš ti realno nekog pojma o ovoj temi, jer da imaš ne bi lupetao da su izbjeglice iz istočne bosne??!! izmjenili sliku travnika i bugojna, dalje; pad ...kako kome pajdo vama pad - nama oslobođenje, jer da je hvo zauzeo na pr. travnik prošli bi muslimani u njemu kao u stocu, nema tu nekog filozofiranja, da se odmah razumijemo i tako postavimo stvari,.daljeniti su to neki eksluzivno hrvatski gradovi pa pričaš o nekim padovima kao da je riječ o opsadi beča,.a što se tiče tvoje ponude da mi šalješ na mail nešto,apsolutno to mene ne zanima jer sam se ja za 10 života nagledao svakakvih sranja,tako da me to tvoje i ne tangira previše,mada poštujem svačiju žrtvu, a o oplakivanju; e pa dok su na pr. u ahmićima jedni šenlučili, lokali i žderali nakon što pobiše onolike ljude drugi su plakali, dakle mojne meni te priče
Last edited by revolver amidza on 29/12/2011 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#48 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by karanana »

i sad je njima krivo sto su se u srednju bosnu slile rijeka jadnika iz istocne bosne i kao osjecali su se ugrozeno.
gdje bi bilo najbolje da ti ljudi odu? niz drinu?

daj mi jedan primjer gdje je zbog nekog izbjeglice izbacena neka hrvatska obitelj iz svoje kuce/stana! ne kazem, moguce da je i bilo toga, ali masovnog "guranja" stanovnistva gdje kazes da je 19.000 ljudi otislo zbog najezde izbjeglica iz istocne bosne, to ti ne vjerujem.
User avatar
Josip321
Posts: 674
Joined: 22/12/2011 10:42

#49 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Josip321 »

Bosanska Krajina wrote:Da su izbacivani iz kuca i stanova nije tacno,sami su napustili svoje kuce i zaputili se prema Krvatskoj,oni koji nisu htjeli otici ostali su tu citav rat i niko ih nije dirao.
Pa nije ni mome kumu koji je Hrvat i koji je cijeli rat proveo u Varešu falila dlaka sa glave. Ali je poslije rata otišao čim je mogao. Što je otišao? Pa jer nije mogao živjeti među onima koji su ga svaki dan zlostavljali.
On mali dječak bio, prolazi kamion sa vojniccima i pitaju ga što je?!. A znaju što je. Namjerno pita.
On morao odgovarati da je Musliman. Pa nije bilo toliko fizičkog zlostavljanja, premda je i njega bilo, koliko psihičkog.
To je na tragu one Alijine: Ni slučajno ne rušiti crkve. Pustite da zvona zvone, ali učinite sve da nemaju kome da zvone.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#50 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by nellington »

Josip321 wrote: To je na tragu one Alijine: Ni slučajno ne rušiti crkve. Pustite da zvona zvone, ali učinite sve da nemaju kome da zvone.
Kordićeva je bila puno bolja: sruši džamiju i par kuća eksplozijom cisterne koju će voziti musliman, blokiraj Stari Vitez i pamet im razvuci napravama svih vrsta.

'ta će Alija, tako se to radi.
Post Reply