Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2201 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Gojeni H »

Black swan wrote:zar je moguce da u duplom obrucu nakon 2-3 mjeseca imaju i jednu granatu?

pala je samo jedna na dio gdje nije bilo vojske i vojnih objekata u blizini
i sva sreca da nije bilo djece kao i ostalih veceriju...
nemoguce tako pogrijesiti a biti precizan

takodjer sam cuo priču da je obecano nekih slatkisa u pola osam
mada ne znam je li to ovaj zlocin ili neki drugi
I ja bih rekao da je vjerovatnoca vrlo mala, ali nikad se ne zna ...
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#2202 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by al_akhisari »

dječak sa šibicama wrote:Image

na danasnji dan, na sportskom igralistu u Vitezu, granatom ispaljenom sa polozaja Armije BiH ubijeno je 8. djece

Sanja Garić (1975.), njen brat Milan Garić (1981.), Dragan Ramljak (1978.), Dražen Čečura (1978.), Boris Antičević (1983.), Sanja Križanović (1978.), Augustina Grebenar (1984.) i njen brat Velimir Grebenar (1981.).

Za ovaj zlocin niko nikada nije odgovarao.
:sad: tuga, nebitno gdje i čija djeca su u pitanju, tuga golema
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2203 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

i garici su brat i sestra dok je treci brat teze ranjen ali je prezivio...u hrt emisiji ne izgleda bas imun na ptsp
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2204 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Maraschino »

al_akhisari wrote:
:sad: tuga, nebitno gdje i čija djeca su u pitanju, tuga golema
:(

jasta nego tuga.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#2205 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Pitar s Kariba »

bio sam kod ovog spomenika, poodavno, ne tako dugo nakon završetka rata ... i pitao sam se i bojao kako ću reagovati .. da li me rat učinio neosjetljivim, zlim? .. da li je rat od mene napravio monstruma??? ...mogu da kažem da sam imao isti osjećaj kao i kad stojim pred spomenikom djeci žrtvama opsade sarajeva ... tuga golema ..užas, muk, praznina i nevjerica .. to su bila samo djeca, nevina mala bića željna igre i života .. ni krivi ni dužni :sad:
znam i da su tada u starom vitezu ljudi bili bijesni i "žedni krvi" zbog ahmića i svega ostalog, ali opet, i dalje ne mogu da vjerujem da bi neko mogao namjerno ciljati djecu .. prosto ne mogu to da pojmim i svarim.

nek je mir i spokoj njihovim mladim dušama, a nama svima, Bože, daj pameti se ovakve stvari nikad i nikome ne ponove!
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2206 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

http://dogodilose.com/2015/01/26/napad- ... -sijecnja/

tu je i ovo... tek sam laganini počeo pručavati ovu srednju bosnu
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2207 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Woody »

Gojeni H wrote:Ako je ispaljena iz Starog Viteza, tesko da tu moze biti osnove za optuzbu
Molimo te ja, učiteljica Fatima Gunić i njeno troje učenika, 6-oro djece ubijene na sankanju u "C" Fazi A. Polja, djevojčice Milica Lalović i Nataša Učur sa Grbavice, kao i svih 1.600 ubijene djece Sarajeva da pojasniš ovo, ili da bar priznaš da si se zajebavao.

Hvala

Pozdrav domovini :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2208 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Gojeni H »

Woody wrote:
Gojeni H wrote:Ako je ispaljena iz Starog Viteza, tesko da tu moze biti osnove za optuzbu
Molimo te ja, učiteljica Fatima Gunić i njeno troje učenika, 6-oro djece ubijene na sankanju u "C" Fazi A. Polja, djevojčice Milica Lalović i Nataša Učur sa Grbavice, kao i svih 1.600 ubijene djece Sarajeva da pojasniš ovo, ili da bar priznaš da si se zajebavao.

Hvala

Pozdrav domovini :thumbup:
Nema zahebancije. Koliki je Vitez, a koliko Sarajevo? Ne znaci da nema nikakve odgovornosti, ali vidjeli smo na primjerima nekoliko haskih optuzenika (i osudjenika). Ukoliko je linija blizu mjesta gdje su se djeca igrala, koje su osnove za optuzbu?
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#2209 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Rampage »

U periodu od 12. do 16.06.1993. godine na području Han Ploče (sela Tulica, Grahovci, Radanovići) zločici HVO-a su zvjerski ubili 78 civila, uglavnom starijih osoba, žena i djece.

Mjesnog imama u selu Grahovci su skupa s porodicom zapalili žive u kući... Za posmrtnim ostacima tridesetak osoba se i dan danas traga.

Nema potrebe napominjati da u tim selima nije bilo nikakvih jedinica Armije BiH, nije bilo linija, Bošnjaci bili ubijeđeni da ih susjedi neće dirati.

Više stotina civila je prilikom ovog varvarskog upada u navedena sela zarobljeno i odvedeno u logore u Kiseljak gdje su premlaćivani i izlagani svim mogućim torturama.

Nikome se ne ponovilo....
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2210 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

ni za to nisam znao

kontam jednu temu jedan dan jedan zločin

i tako 365 dana u godini

čitav podforum bi trebao
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#2211 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Rampage »

Ama kako ćeš znati kad je toliko nevine krvi prolivano, svakodnevno.-

Neki zločini su malo više medijski propraćeni, neki malo manje a neki (poput zločina na Han Ploči) gotovo nikako, iako se navedene sela nalaze bukvalno na ulazu u ilidžansku općinu....
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2212 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

da to potenciranje me pravo nervira ( ja to zovem dvostruka šteta)

često je jedan zločin puko u javnosti jer je tu bio BBC toga dana i oni za sebe napravili vijest i dobili brdo love a naši mediji onda preuzeli slike s eruovizijske razmjene


a drugi zločin približno istih žrtava NIJE jer nije bilo medija na licu mjesta u tom trenu a kasnije je već kasno
mishic
Posts: 6083
Joined: 28/04/2011 16:29

#2213 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mishic »

Na žalost, kao i uvijek na forumu, plasira se "brdo" neistina, kako općenito o odnosima u SB tako i o pojedinim mjestima i jedinicama. Vidi se da pojedinci to ne čine zlonamjerno nego jednostavno do njih je doprla takva verzija nekog događaja. Recimo kad Cindirli piše o zauzimanju Guče Gore!!! Htjeo bih dobronamjerno da uputim na sasvim pouzdane izvore o svim tim događajima koji potiću iz Haga, to su zapisnici sa suđenja gdje su izvori pored zaračenih strana ARBiH i HVO-a ( i dokumenti i svjedočenja), stranoig porijekla UNPROFOR-a, evropskih promatraća, Hrvatske, VRS i dr.
Uz to, kljuć za razumijevanje događaja i odnosa u SB je povijest. Hrvatska je, (Tuđman) nakon nagodbe sa Miloševićem zacrtao teritoriju koju je tokom II WW ulazila u sastav NDH i taktikom korak po korak (čitaj opština po opština) nalagao Bošnjacima predaju naoružanja i podređivanje ARBiH komandi HVO-a. O tome postoje i objavljeni su izvorni dokumenti!
S druge strane, Bošnjaci ni u ludilu nisu smjeli ući u taj sukob jer pored onolike četnićke sile zatvoriti se i s druge strane, presjeći jedini put kuda je stizala hrana i oružje pa i dobrovoljci iz dijaspore, bilo je ravno samoubistvu. Taktika HVO-a bila je da se pregovara, znali su za ovakvo razmišljanje Bošnjaka, a da se na terenu opština po opština uzima. Tako se zapravo, malim snagama zagospodarilo velikim prostorom koji je onda predat lokalnim HVO brigadama. One su se dobro ukopale, zauzele strateške objekte i odbranu tih prostora temeljile na efikasnim, dobro opremljenim i uvježbanim interventnim jedinicama. Dileme oko sukoba sa njima nisu imali samo Bošnjaci nego je i veliki broj Hrvata dugo vremena taj sukob smatrao ludilom i samoubilačkim potezom ali oni se o tome nisu pitali i odluke su donošene u Zagrebu. ARBiH je s toga stalno, umjesto odlučnog obraćuna, kalkulisala sa prekidom sukoba i političkim dogovorom kako bi se otvorili putevi snabdijevanja. Hvo je stalno imao neku kopnenu vezu, "put spasa" sa HV i Hrvatskom, imao lokalnu saradnju i dogovor sa četnicima pored onoga dogovora Tuđman-Milošević, i konačno imao helikoptersko snabdijevanje i evakuaciju ranjenika u slučajevima kada budu odsječeni u nekim sredinama. (I danas mi je žao miliona metaka koje su borci ARBiH uzalud ispaljivali na helikoptere koji su slijetali na Pješćaru kraj Viteza u prkos činjenici da su ti helikopteri bili daleko van domašaja te vatre a sem pješadijskog naoružanja mi nismo imali čime da ih gađamo). ARBiH je dakle bila u sukobu sa HVO samo onoliko koliko joj je bilo nametnuto a stalno se insistiralo na tome da se sukob ne produbljava, da se nesmije ostati "odsječen" između dva neprijatelja i da se mora tražiti političko rješenje. ( Na lokalnom nivou zbog žestokih okršaja i mržnje koja je planski proizvođena, borci nisu razmišljali tako. Zato su često krivili oficire ARBiH što su zaustavljali i prekidali neke operacije i akcije što je imalo strašno loš uticaj na moral boraca.)
Dakle ključna prednost HVO-a bila je u tome što su se postepeno odvajali od ARBiH, zauzimali ključne i veoma povoljne strateške pozicije pa tek onda ulazili u sukob sa ARBiH koja je bila okrenuta ka četnicima. Pomjeriti ih sa tih pozicija bilo je veoma teško jer su sa malim brojem oficira i eltnih interventnih jedinica uz adekvatno naoružanje mogli da se brane na tim pozicijama. Drugo, ARBiH nije imala čime ratovati u to vrijeme. Da je HVO znao da smo mi neke novodostignute linije (pa i onu ispod Guče gore) uspostavljali sa po (10) deset metaka po borcu mogao je ne samo vratiti te linije nego nas potpuno dokrajćiti. I baš mi je čudno što u prethodnim diskusijama pored konstatacije da nismo imali teškog naoružanja nigdje niko ne govori o nestašici hrane, municije, goriva itd. Kada se neko na određenoj teritoriji koju odluči braniti utvrdi još prije sukoba a to su radili i četnici još kao JNA a potom i HVO onda ga je veoma teško maknuti, jer se strategija odbrane i raspored oruđa i oružja po dubini postavi tako da onaj ko napada mora računati na velike gubitke. Borci ARBiH su jedno vrijeme imali dva obroka i to jako loša i minimalna, nikakve zalihe municije, čuvali su po 2/3 zadnje granate ili mine da se oruđa mogu oglasiti u slučaju napada itd. A o odlukama koje su donošene u Zagrabu a stizale preko Gruda danas je izlišno diskutovati jer sve je objavljeno. I tada kao i danas kada je u pitanju politika HDZ-a, Hrvati u pojedinim dijelovima BiH žrtvuju se radi interesa Hrvata i HDZ-a Hercegovine. Onaj ko to ne vidi i kome to još uvijek nije jasno zaista je slijep za razumijevanje aktualnih dogadjaja.
Hrvati Posavine su žrtvovani četnicima za određene ustupke a Hrvati SB su moneta kojom HDZ trguje u Mostaru, Stocu i drugim dijelovima Hercegovine koji treba da Hrvatsku kiflu podebljaju Hercegovinom do Neretve. S toga Hrvati SB koji su sada HDZ bojovnici, kada shvate kako su isto kao Hrvati Posavine, bili moneta za podkusurivanje, kada to shvate već će biti kasno kao što je danas uzalud govoriti i plakati za Posavinom. Ali uzalud je ovo govoriti i uzalud na stotine Hrvata koji to vide kukaju na sav glas zbog toga, HDZ je uspio svoj glas proglasiti svehrvatskim, i to nje to.
Isto tako je bilo 1993. godine kada je na desetine Hrvata vrištalo pokušavajući da sprijeći suludi i gotovo samoubilački sukob u SB jer su proglašavani izdajnicima. Ovo pišem iz prve ruke, učesnik sam brojnih razgovora i pregovora i znam kako su me moji poznanici dočekivali i sačekivali govoreći mi da se na pitaju iako su dovođeni na te pregovore i da je na pomolu veliko krvoproliće o kojem odlučuju oni koji ne žive na tim prostorima.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2214 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

najviše mogu vjerovati

da je rat vodjen stihijski da u većini slučajeva nije bilo nikakvog plana...
bilo je dosta vojnika koji su bili željni krvi i klanja
dosta činova je bilo koji su naređivali zločine
ali mislim da je većina stvari stihijski bila urađena bez ikakvog smisla reda i pameti

znači ho ruk sistem... eto ih... bježmo...ko ne pobjegne ubiše ga
negdje se formirala linija slučajno i to je to...

takav sam dojam stekao za većinu linija u BiH 1992 i 1993.
mishic
Posts: 6083
Joined: 28/04/2011 16:29

#2215 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by mishic »

Opet se raspravlja ko je koga i zbog čega napao?!!
Ponavljam to je sve javno dostupno i napisano. Imaju potpisani, ovjereni i protokolisani akti iz Zagreba, Gruda i svake opštine u SB. Odluke koje su se spuštale sa viših nivoa ka nižim objavljene su i u desetinama knjiga i na internetu tako da se nema o čemu raspravljati. Faksimil nekog dokumenta sa pečatom, potpisom i brojem protokola, prošao kroz ruke haških sudija nemože se falisifikovati, ali je šteta što će potpisnici tih akata¸i počinioci tih nedjela, ostati ne samo nekažnjeni, nego će od te države koju su rušili, i naroda koga su, jedne (Hrvate) lagali, a druge (Bošnjake) ubijali, dobivati penziju isto i bolje od onih koji su tu državu branili. U suštini, niko veću štetu Srbima nije napravio od Miloševića, Hrvatima od Tuđmana a Bošnjacima pored njih dvojice ova poratna i naročito najnovija politika SDA. I dobro je to, bit će nam manje krivo kad shvatimo da smo nasamareni, da su nam to uradili "naši". :run:
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#2216 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Pitar s Kariba »

mishic wrote:Na žalost, kao i uvijek na forumu, plasira se "brdo" neistina, kako općenito o odnosima u SB tako i o pojedinim mjestima i jedinicama. Vidi se da pojedinci to ne čine zlonamjerno nego jednostavno do njih je doprla takva verzija nekog događaja. Recimo kad Cindirli piše o zauzimanju Guče Gore!!! Htjeo bih dobronamjerno da uputim na sasvim pouzdane izvore o svim tim događajima koji potiću iz Haga, to su zapisnici sa suđenja gdje su izvori pored zaračenih strana ARBiH i HVO-a ( i dokumenti i svjedočenja), stranoig porijekla UNPROFOR-a, evropskih promatraća, Hrvatske, VRS i dr.
Uz to, kljuć za razumijevanje događaja i odnosa u SB je povijest. Hrvatska je, (Tuđman) nakon nagodbe sa Miloševićem zacrtao teritoriju koju je tokom II WW ulazila u sastav NDH i taktikom korak po korak (čitaj opština po opština) nalagao Bošnjacima predaju naoružanja i podređivanje ARBiH komandi HVO-a. O tome postoje i objavljeni su izvorni dokumenti!
S druge strane, Bošnjaci ni u ludilu nisu smjeli ući u taj sukob jer pored onolike četnićke sile zatvoriti se i s druge strane, presjeći jedini put kuda je stizala hrana i oružje pa i dobrovoljci iz dijaspore, bilo je ravno samoubistvu. Taktika HVO-a bila je da se pregovara, znali su za ovakvo razmišljanje Bošnjaka, a da se na terenu opština po opština uzima. Tako se zapravo, malim snagama zagospodarilo velikim prostorom koji je onda predat lokalnim HVO brigadama. One su se dobro ukopale, zauzele strateške objekte i odbranu tih prostora temeljile na efikasnim, dobro opremljenim i uvježbanim interventnim jedinicama. Dileme oko sukoba sa njima nisu imali samo Bošnjaci nego je i veliki broj Hrvata dugo vremena taj sukob smatrao ludilom i samoubilačkim potezom ali oni se o tome nisu pitali i odluke su donošene u Zagrebu. ARBiH je s toga stalno, umjesto odlučnog obraćuna, kalkulisala sa prekidom sukoba i političkim dogovorom kako bi se otvorili putevi snabdijevanja. Hvo je stalno imao neku kopnenu vezu, "put spasa" sa HV i Hrvatskom, imao lokalnu saradnju i dogovor sa četnicima pored onoga dogovora Tuđman-Milošević, i konačno imao helikoptersko snabdijevanje i evakuaciju ranjenika u slučajevima kada budu odsječeni u nekim sredinama. (I danas mi je žao miliona metaka koje su borci ARBiH uzalud ispaljivali na helikoptere koji su slijetali na Pješćaru kraj Viteza u prkos činjenici da su ti helikopteri bili daleko van domašaja te vatre a sem pješadijskog naoružanja mi nismo imali čime da ih gađamo). ARBiH je dakle bila u sukobu sa HVO samo onoliko koliko joj je bilo nametnuto a stalno se insistiralo na tome da se sukob ne produbljava, da se nesmije ostati "odsječen" između dva neprijatelja i da se mora tražiti političko rješenje. ( Na lokalnom nivou zbog žestokih okršaja i mržnje koja je planski proizvođena, borci nisu razmišljali tako. Zato su često krivili oficire ARBiH što su zaustavljali i prekidali neke operacije i akcije što je imalo strašno loš uticaj na moral boraca.)
Dakle ključna prednost HVO-a bila je u tome što su se postepeno odvajali od ARBiH, zauzimali ključne i veoma povoljne strateške pozicije pa tek onda ulazili u sukob sa ARBiH koja je bila okrenuta ka četnicima. Pomjeriti ih sa tih pozicija bilo je veoma teško jer su sa malim brojem oficira i eltnih interventnih jedinica uz adekvatno naoružanje mogli da se brane na tim pozicijama. Drugo, ARBiH nije imala čime ratovati u to vrijeme. Da je HVO znao da smo mi neke novodostignute linije (pa i onu ispod Guče gore) uspostavljali sa po (10) deset metaka po borcu mogao je ne samo vratiti te linije nego nas potpuno dokrajćiti. I baš mi je čudno što u prethodnim diskusijama pored konstatacije da nismo imali teškog naoružanja nigdje niko ne govori o nestašici hrane, municije, goriva itd. Kada se neko na određenoj teritoriji koju odluči braniti utvrdi još prije sukoba a to su radili i četnici još kao JNA a potom i HVO onda ga je veoma teško maknuti, jer se strategija odbrane i raspored oruđa i oružja po dubini postavi tako da onaj ko napada mora računati na velike gubitke. Borci ARBiH su jedno vrijeme imali dva obroka i to jako loša i minimalna, nikakve zalihe municije, čuvali su po 2/3 zadnje granate ili mine da se oruđa mogu oglasiti u slučaju napada itd. A o odlukama koje su donošene u Zagrabu a stizale preko Gruda danas je izlišno diskutovati jer sve je objavljeno. I tada kao i danas kada je u pitanju politika HDZ-a, Hrvati u pojedinim dijelovima BiH žrtvuju se radi interesa Hrvata i HDZ-a Hercegovine. Onaj ko to ne vidi i kome to još uvijek nije jasno zaista je slijep za razumijevanje aktualnih dogadjaja.
Hrvati Posavine su žrtvovani četnicima za određene ustupke a Hrvati SB su moneta kojom HDZ trguje u Mostaru, Stocu i drugim dijelovima Hercegovine koji treba da Hrvatsku kiflu podebljaju Hercegovinom do Neretve. S toga Hrvati SB koji su sada HDZ bojovnici, kada shvate kako su isto kao Hrvati Posavine, bili moneta za podkusurivanje, kada to shvate već će biti kasno kao što je danas uzalud govoriti i plakati za Posavinom. Ali uzalud je ovo govoriti i uzalud na stotine Hrvata koji to vide kukaju na sav glas zbog toga, HDZ je uspio svoj glas proglasiti svehrvatskim, i to nje to.
Isto tako je bilo 1993. godine kada je na desetine Hrvata vrištalo pokušavajući da sprijeći suludi i gotovo samoubilački sukob u SB jer su proglašavani izdajnicima. Ovo pišem iz prve ruke, učesnik sam brojnih razgovora i pregovora i znam kako su me moji poznanici dočekivali i sačekivali govoreći mi da se na pitaju iako su dovođeni na te pregovore i da je na pomolu veliko krvoproliće o kojem odlučuju oni koji ne žive na tim prostorima.
:thumbup:
dobro objašnjeno!
stihijski se mogu dešavati incidenti ... stihijski se mogu dešavati zločini, pojedinačni ili manje brojni (namjerno neću da kažem manji ili veći, jer je ubistvo jednog nevinog čovjeka veliki zločin) ...ali, stihijski se ne može započeti rat .. za to mora postojati odluka, plan i mehanizam realizacije.. a to je upravo ovo gore objašnjeno.
ARBiH taj rat ni u ludilu nije trebao, pa je u oklijevanju i izbjegavanju sukoba izgubljeno dosta pozicija ... međutim, neke stvari su se ipak naučili od '92 i kad je puklo znalo se i udariti gdje treba ... i opet se je išlo na smirivanje, na potpisivanje mira ... odbranom g.vakufa i pritiskom na SB došlo se do vašingtona .. franjo se malo preračunao, a bio je slab na kordića :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2217 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by stakasa »

Black swan wrote:najviše mogu vjerovati

da je rat vodjen stihijski da u većini slučajeva nije bilo nikakvog plana...
bilo je dosta vojnika koji su bili željni krvi i klanja
dosta činova je bilo koji su naređivali zločine
ali mislim da je većina stvari stihijski bila urađena bez ikakvog smisla reda i pameti

znači ho ruk sistem... eto ih... bježmo...ko ne pobjegne ubiše ga
negdje se formirala linija slučajno i to je to...

takav sam dojam stekao za većinu linija u BiH 1992 i 1993.
Recimo ovaj transfer Hrvata iz Srednje Bosne u Hercegovinu, nije zar da mislis da je i to bilo stihijski?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2218 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

Nemam pojma tek sam se poceo zanimati za temu

Vidim kako danas funkcioniraju firme pa to samo prebacim u rasulo 1992.
Mada ta birokracija ima svojih mana :thumbup:
Ostaju pisani tragovi
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2219 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by stakasa »

Black swan wrote:Nemam pojma tek sam se poceo zanimati za temu

Vidim kako danas funkcioniraju firme pa to samo prebacim u rasulo 1992.
Mada ta birokracija ima svojih mana :thumbup:
Ostaju pisani tragovi
Samo ces cir dobit
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2220 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Truba »

ima i toga
bas sam los bio nakon procavanja malisana 8

i kliknem na link
slavonski brod

djeca se sklonila za avio opasnosti u skloniste-podrum kuce
pala krmaca na kucu
6 mrtvih
slavonski brod

to mi je bilo dosta za vikend :| :( :(
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2221 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by _BataZiv_0809 »

Na onom spomeniku u obliku kriza na putu Vitez-Lasva, pise "zrtve muslimanske opsade Viteza". Kakva je to opsada u pitanju? Na sta se tu misli?
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#2222 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by racionalista »

_BataZiv_0809 wrote:Na onom spomeniku u obliku kriza na putu Vitez-Lasva, pise "zrtve muslimanske opsade Viteza". Kakva je to opsada u pitanju? Na sta se tu misli?
unutrašnja, iznutra su ih opsjedali
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#2223 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

Pitar s Kariba wrote: :thumbup:
dobro objašnjeno!
stihijski se mogu dešavati incidenti ... stihijski se mogu dešavati zločini, pojedinačni ili manje brojni (namjerno neću da kažem manji ili veći, jer je ubistvo jednog nevinog čovjeka veliki zločin) ...ali, stihijski se ne može započeti rat .. za to mora postojati odluka, plan i mehanizam realizacije.. a to je upravo ovo gore objašnjeno.
ARBiH taj rat ni u ludilu nije trebao, pa je u oklijevanju i izbjegavanju sukoba izgubljeno dosta pozicija ... međutim, neke stvari su se ipak naučili od '92 i kad je puklo znalo se i udariti gdje treba ... i opet se je išlo na smirivanje, na potpisivanje mira ... odbranom g.vakufa i pritiskom na SB došlo se do vašingtona .. franjo se malo preračunao, a bio je slab na kordića :-)
Meni se čini da Labud prije svega ima viziji početka sukoba u svakom mjestu, a to je posebno izraženo u SB, da je u svakom gradu sukob počeo incidentom, i to izgleda kao neka stihija, bio incident, krv se prolila i poslije nema povratka, svako svoju stranu drži pa kako završi. No plan je postojao, ali ne u smislu nekih razrađenih bitki, s pravcim udar, koja jedinica gdje napada i sl. ovdje se više radili o planu provokacija, i kako se gdje provokacija aktivirala tako su sukobi pojačavali do konačnog ratnog stanja, te ovo unosi percepciju da nije bilo nikakvog plana, moje mišljenje ( a mišljenje je relativno ), bolje kazati viđenje da je plan postojao, samo kako su ga vodili političari a ne vojskovođe tako je i izgledao, nije bio jasan. Nastavkom sukoba u SB nije odgovaralo nikome od dvije strane, osim VRS ( Republike Srpske ili Republike Srbije teško je razlučiti ), ABiH jer je pred kraj HVO ušao u ofanzivna djelovanja, a HVO jer nije imao sposobnosti ili snage da se spoji SB s Hercegovinom ( ili bolje reci nije imao više love za oržuje od VRSa ). tako ja to vidim.
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#2224 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

stakasa wrote:
Black swan wrote:najviše mogu vjerovati

da je rat vodjen stihijski da u većini slučajeva nije bilo nikakvog plana...
bilo je dosta vojnika koji su bili željni krvi i klanja
dosta činova je bilo koji su naređivali zločine
ali mislim da je većina stvari stihijski bila urađena bez ikakvog smisla reda i pameti

znači ho ruk sistem... eto ih... bježmo...ko ne pobjegne ubiše ga
negdje se formirala linija slučajno i to je to...

takav sam dojam stekao za većinu linija u BiH 1992 i 1993.
Recimo ovaj transfer Hrvata iz Srednje Bosne u Hercegovinu, nije zar da mislis da je i to bilo stihijski?
Nije samo Hercegovinu, pičilo se to i po Kninu i Gračacu i svagdje negdje. Etnički inženjering, kada sad pogledaš, jasan je plan.
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#2225 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by melac »

Black swan wrote:http://dogodilose.com/2015/01/26/napad- ... -sijecnja/

tu je i ovo... tek sam laganini počeo pručavati ovu srednju bosnu
Mislim da je ovo Haški sud uzeo kao početak sukoba ABiH i HVO u presudi Kuburi i još nekim komadantima.
Post Reply