Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#101 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by anthraxQ »

Evo maloprije sam pričao sa osobom koja je bila tamo.

Položaj oko Križančevog. Iznad gore je i selo Vrhovine. Tu su bili na "odmoru". Fino mi čovjek kaže da je taktika bila ustvari taktika pritiska. Kada sam rekao da se ulazilo, nisam baš doslovno mislio u Vitez, nego se linija probijala x puta, ali bez želje i naredbe da se ide dalje. Nego se odglumilo da to HVO vraća. Nikakav frontalni i masivni napad na Vitez se nije desio, za ostale gradove ne znam. Jedan od najvećih problema, kao što je neko već napisao, HVO-u je bila Mahala. I tu su iskaljivali sve ono što nisu mogli na vanjskom prstenu.

Zna li neko o aktivnostima Jokera u Vitezu?
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#102 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

anthraxQ wrote:Evo maloprije sam pričao sa osobom koja je bila tamo.

Položaj oko Križančevog. Iznad gore je i selo Vrhovine. Tu su bili na "odmoru". Fino mi čovjek kaže da je taktika bila ustvari taktika pritiska. Kada sam rekao da se ulazilo, nisam baš doslovno mislio u Vitez, nego se linija probijala x puta, ali bez želje i naredbe da se ide dalje. Nego se odglumilo da to HVO vraća. Nikakav frontalni i masivni napad na Vitez se nije desio, za ostale gradove ne znam. Jedan od najvećih problema, kao što je neko već napisao, HVO-u je bila Mahala. I tu su iskaljivali sve ono što nisu mogli na vanjskom prstenu.

Zna li neko o aktivnostima Jokera u Vitezu?
znam ponešto, o tim jokerima, mahala je došla u težak položaj kada je hvo zauzeo u septembru 93 grbavicu i divjak, no zato su ubrzo dobili pljusku kada su opuhani sa zabrđa,..dakle jokeri,.koliko ja znam to je bila njihova interventna jedinica,navodno da su bili neki odred vojne policije. zločin koji je počinjen u ahmićima se prepisuje najvećim dijelom njima,.kao intervetna su služili za napade i kontra napade, lokalci sa područja mahom viteza i stare bile, nešto busovljaka,.od akcija u kojima su učestvovali a da sam se možebitno sreo na puškomet je bilo kada su u oktobru 93 probili linije armije na slimenima,priča se da su oni vodili tu akciju,.armija je kasnije povratila te linije, i ako me sjećanje dobro služi da im je bila baza u bungalovu nadomak busovače
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#103 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

anthraxQ wrote:Evo maloprije sam pričao sa osobom koja je bila tamo.

Položaj oko Križančevog. Iznad gore je i selo Vrhovine. Tu su bili na "odmoru". Fino mi čovjek kaže da je taktika bila ustvari taktika pritiska. Kada sam rekao da se ulazilo, nisam baš doslovno mislio u Vitez, nego se linija probijala x puta, ali bez želje i naredbe da se ide dalje. Nego se odglumilo da to HVO vraća. Nikakav frontalni i masivni napad na Vitez se nije desio, za ostale gradove ne znam. Jedan od najvećih problema, kao što je neko već napisao, HVO-u je bila Mahala. I tu su iskaljivali sve ono što nisu mogli na vanjskom prstenu.

Zna li neko o aktivnostima Jokera u Vitezu?
koliko ja znam upad u križančevo selo su izveli diverzanti i to je bila akcija tog tipa jer je tu bila i neka komanda valjda bojne i jedinica vojske,na žalost osim vojnih bilo je i civilnih žrtava,u križančevo selo nije ušla oveća jedinica armija bih koja je imala zadatak da položaje u selu drži,.u smislu da ga zaposjedne sa par stotina vojnika i drži uzeto jer da jeste ne bi ga ni vratili
Last edited by revolver amidza on 30/12/2011 23:52, edited 1 time in total.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#104 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

revolver amidza wrote:u par navrata im jesmo na zaselju probili linije i umjesto da se tu uvalimo sa neke 2 čete, stigla bi naredba da se vratimo
Mozda bi bilo ispravnije reci, uvalili se u njihove rovove i tu formirali novu liniju. Nevidjenu glupost su pravili
samozvani generali ABiH. Kakvih sve diletanata nisam sreo, majko moja mila. Pa ono je pola bilo za metka u
celo cim progovori a kamo li izda naredbu za nesto. Prodjes kroz minsko polje koje ima 15 tona mina na deset
kvadrata, krvis se s njima za svaki rov i nakon sto ga naberu dobijes naredbu da je to to! Mislim, halo?
Kad je zauzeta njihova linija kod Zaselja moglo se komotno uvesti citava brigada i nastaviti u pravcu Kuka,
Zaselja, Vecerske, opkoliti one na Zabrdju i staviti tacka na Vitez i Novi Travnik. Medjutim jok, lakse je ponovo
za dvije sedmice napadati novu liniju koju ovi pomjere samo 100 metara ispred tebe. Treba li napominjati da
ispred nove linije navaljaju jos vise mina? Ovo je jos ociglednije bilo kad se uzelo Zabrdje.Sve, ama bas sve se
imalo na dlanu, ispred nema nikog do Varazdina da te zaustavi, a mi u one vikendice i hop pokera u cigare.
U to vrijeme smo pusili VEK, Partner, Classic i ostale proizvode duhanske industrije Nis. :D
Sve u svemu jedan ubij boze bilmezli sukob. Ako se vec islo na to da se samo vrsi pritisak na njih moglo se to
puno pametnije, bez da bespotrebno gubimo ljude.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#105 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

cindrlimindrli wrote:
revolver amidza wrote:u par navrata im jesmo na zaselju probili linije i umjesto da se tu uvalimo sa neke 2 čete, stigla bi naredba da se vratimo
Mozda bi bilo ispravnije reci, uvalili se u njihove rovove i tu formirali novu liniju. Nevidjenu glupost su pravili
samozvani generali ABiH. Kakvih sve diletanata nisam sreo, majko moja mila. Pa ono je pola bilo za metka u
celo cim progovori a kamo li izda naredbu za nesto. Prodjes kroz minsko polje koje ima 15 tona mina na deset
kvadrata, krvis se s njima za svaki rov i nakon sto ga naberu dobijes naredbu da je to to! Mislim, halo?
Kad je zauzeta njihova linija kod Zaselja moglo se komotno uvesti citava brigada i nastaviti u pravcu Kuka,
Zaselja, Vecerske, opkoliti one na Zabrdju i staviti tacka na Vitez i Novi Travnik. Medjutim jok, lakse je ponovo
za dvije sedmice napadati novu liniju koju ovi pomjere samo 100 metara ispred tebe. Treba li napominjati da
ispred nove linije navaljaju jos vise mina? Ovo je jos ociglednije bilo kad se uzelo Zabrdje.Sve, ama bas sve se
imalo na dlanu, ispred nema nikog do Varazdina da te zaustavi, a mi u one vikendice i hop pokera u cigare.
U to vrijeme smo pusili VEK, Partner, Classic i ostale proizvode duhanske industrije Nis. :D
Sve u svemu jedan ubij boze bilmezli sukob. Ako se vec islo na to da se samo vrsi pritisak na njih moglo se to
puno pametnije, bez da bespotrebno gubimo ljude.
upravo tako, mjesto da se formira linija tu, a moglo je i niže komotno,jer su idv 308 na gornju večerisku izveli napad a tada smo rpg - jem gađali južne dijelove vitezita,.oni su već rezervni linije na baškaradima i očicama formirali,.naše vrle glavešine kažu STOP? i taj stop te dođe glave imaš neka 2 voda maksimalno razvučena po tom položaju, koja ne zanju šta dalje, i onda hajde nazad a već protivna strana vidi da nešto ne štima s naše strane i krenu u kontru, pa koliko su ozbiljno shvaćali stvari nad baškaradima su kao posljednju crtu bili zasijali i protivtenkovskim minama,.mora se priznati da su im inženjerici bili majstori što u ukopavanju - zabrđe su ogradili tranšejima i zemunicama bagerima pravi sistem. bager im je rpg om uništen, a i u sistemu vezivanja mina, mrud-prom-klipnjače,. e kad si kod cigara, dočepali smo se i opatije,helikopter im je iznad crvenog brda kod krušcice izbacio paket, valjda nije htio da rizikuje od našeg pam-a pa je izbacio paket, kad ga raskopasmo , ono opatija i konjak "zvekan" u paketu,..dobro nas počastiše :D
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#106 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

revolver amidza wrote:mora se priznati da su im inženjerici bili majstori što u ukopavanju - zabrđe su ogradili tranšejima i zemunicama bagerima pravi sistem. bager im je rpg om uništen, a i u sistemu vezivanja mina, mrud-prom-klipnjače,.
Jesu, nema sta, neko je kod njih jako dobro znao kako se to radi. Jos ekstremnije primjer su Zubici, mislim da
znas gdje je to. Nije bilo dovoljno iskopati transe, a iskopani su bukvalno ispod kuca u tom selu, nego su od svega
napravili lavirint po citavom selu. Ono, majku mu, sto kaze moj jaro, pa ovi se ufurali k`o da su Normandija u pm.
Mada, imali su i onih bisera gluiho bilo. Nama zbrise lik iz zasjede, nekakava velika civija kod njih, a ostavi nam
svoj Landrover, torbicu sa svim kartama i naredbama, plus radio stanicu. Koji su to degeni, dva dana mi njih slusamo
na istoj frekvenciji, niko od njih da skonta kako im je lik zijanio motorolu. Znali smo tacno u koliko ce krenuti, gdje
ce biti, koliko ce ih biti...majke mi, meni ih na kraju bilo zao. Ovo se desilo izmedju Busovace i Viteza, nekakva
sela, Kovacevac, Pezici...nisam vise siguran kako se sve one cuke zovu.
Last edited by cindrlimindrli on 31/12/2011 00:02, edited 1 time in total.
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#107 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by xDenisx »

alibegoa wrote:Jedan dan lijepo mi hodamo gradom, i stariji brat od ovog mog prijatelja, lijepo ničim izazvan, a sav oduševljen, pun nekog divljenja, strahopoštovanja, gleda okolo grad i kaže meni "vidiš ti ovaj grad"? "Vidim", " E sve će i ovo biti Hrvatska".
A gdje danas zivi covjek, u Minhenu ili Zagrebu :dance:
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#108 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

cindrlimindrli wrote:
revolver amidza wrote:mora se priznati da su im inženjerici bili majstori što u ukopavanju - zabrđe su ogradili tranšejima i zemunicama bagerima pravi sistem. bager im je rpg om uništen, a i u sistemu vezivanja mina, mrud-prom-klipnjače,.
Jesu, nema sta, neko je kod njih jako dobro znao kako se to radi. Jos ekstremnije primjer su Zubici, mislim da
znas gdje je to. Nije bilo dovoljno iskopati transe, a iskopani su bukvalno ispod kuca u tom selu, nego su od svega
napravili lavirint po citavom selu. Ono, majku mu, sto kaze moj jaro, pa ovi se ufurali k`o da su Normandija u pm.
Mada, imali su i onih bisera gluiho bilo. Nama zbrise lik iz zasjede, nekakava velika civija kod njih, a ostavi nam
svoj Landrover, torbicu sa svim kartama i naredbama, plus radio stanicu. Koji su to degeni, dva dana mi njih slusamo
na istoj frekvenciji, niko od njih da skonta kako im je lik zijanio motorolu. Znali smo tacno u koliko ce krenuti, gdje
ce biti, koliko ce ih biti...majke mi, meni ih na kraju bilo zao. Ovo se desilo izmedju Busovace i Viteza, nekakva
sela, Kovacevac, Pezici...nisam vise siguran kako se sve one cuke zovu.
kako da ne,decembar na potezu g.rovna i donja.rovna,.krenula im je neka patrola koja se onoj magli kod mezarja na raskrsnici između ta dva sela koja je bila ničija zemlja zagubila i likovi s poslom dođeše kod naših,još pitaju za cigaru, smrzlim im se prsti pa da ne traže po džepovima. kad jedan od njih valjda neki komandir nosio naređenja koje obilježavajuće trake da nose i u koji sat im smjena sa bara dolazi,.likovi se jednostavno zajebali.promašili po magli put,.carevi
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#109 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

revolver amidza wrote:kako da ne,decembar na potezu g.rovna i donja.rovna,.krenula im je neka patrola koja se onoj magli kod mezarja na raskrsnici između ta dva sela koja je bila ničija zemlja zagubila i likovi s poslom dođeše kod naših,još pitaju za cigaru, smrzlim im se prsti pa da ne traže po džepovima. kad jedan od njih valjda neki komandir nosio naređenja koje obilježavajuće trake da nose i u koji sat im smjena sa bara dolazi,.likovi se jednostavno zajebali.promašili po magli put,.carevi
Znam da se uspostavilo nekakvo primirje, kao kraj je belaju, al` vraga, jos uvjek je snajper radio. Moj jaran imao
nekakvu rodbinu u jednom selu i predlozi on meni da odemo do njih na rucak. Kontam, haj` sta god rucamo bolje
je od one lece i rize. Krene jos jedan lik sa nama, kao, zna on kraj, ovuda cemo precicom. Kako idemo meni neka
suhba, vidim, nisam lud, idemo pravo prema liniji ovih hvo levata. Momak, znas li ti kuda idemo? Zna on, nema
problema i odmah mi ono nase seljacko, sta si se us*o, vjeruj meni sve je u redu. U redu, al` za svaki slucaj otkocim
ja pusku i ispravim osigurac na dvije bombe. U neka doba, vidim ja rov, garonja razapet prema nasoj liniji.
Lik sjedi na rovu, gleda negdje u nebesa, pusi, sahara od kile mu na beretki. Kontam u sebi, e sad me `ebi, i gledam
u naseg "vodica", znoj ga probio gore od mene. Ne znam koga prvog da ubijem onog na rovu ili njega. Stasau se
okrenu, kako nas je ugledao tako mu cigara ispala a oci k`o fildjani. Ne znam sta je meni bilo, ja u nekom strahu
ga pozdravim i k`o zadnji shupak izustim, evo jaro mi dosli, primirje reko, kraj rata, pa da zapalimo. :skoljka:
To je bilo najgorih 10 sekundi u mom zivotu, cekajuci njega sta ce reci. I lik, valjda nakon sto je skonto kakve smo
budale, a vidio je i on da smo ga mogli upucati kad smo htijeli, odvali se smijat` k`o lud. Zove nekog njihovog, dobro
se sjecam, Gorana, kaze imamo posjetu, nes` vjerovat` kakvi su nam ludaci dosli. Jbg, sreca pa smo natrapali na ok
carsijsku raja, pa je sve kasnije otislo na zezu. Bili smo tu pola sata, ja ispusio pola kutije Yorka, sve u strahu i
usiljenom smijehu. U neka doba predlozi nam lik da se mi isparimo jer trebaju doci hosovci na smjenu, sto smo mi
normala bez oklijevanja prihvatili. Da bog sacuva, skratio mi je "vodic" deset godina zivota, al` nisam ni ja njemu
duzan ostao kad smo se docepali nasih linija. :mrgreen:
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#110 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by anthraxQ »

ovo je post za 10.

svaka čast.

ide u prijedloge Chmolji.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#111 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by alibegoa »

xDenisx wrote:
alibegoa wrote:Jedan dan lijepo mi hodamo gradom, i stariji brat od ovog mog prijatelja, lijepo ničim izazvan, a sav oduševljen, pun nekog divljenja, strahopoštovanja, gleda okolo grad i kaže meni "vidiš ti ovaj grad"? "Vidim", " E sve će i ovo biti Hrvatska".
A gdje danas zivi covjek, u Minhenu ili Zagrebu :dance:
Koliko sam čuo, obojica su u Zagrebu. :lol:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#112 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

cindrlimindrli wrote:
revolver amidza wrote:kako da ne,decembar na potezu g.rovna i donja.rovna,.krenula im je neka patrola koja se onoj magli kod mezarja na raskrsnici između ta dva sela koja je bila ničija zemlja zagubila i likovi s poslom dođeše kod naših,još pitaju za cigaru, smrzlim im se prsti pa da ne traže po džepovima. kad jedan od njih valjda neki komandir nosio naređenja koje obilježavajuće trake da nose i u koji sat im smjena sa bara dolazi,.likovi se jednostavno zajebali.promašili po magli put,.carevi
Znam da se uspostavilo nekakvo primirje, kao kraj je belaju, al` vraga, jos uvjek je snajper radio. Moj jaran imao
nekakvu rodbinu u jednom selu i predlozi on meni da odemo do njih na rucak. Kontam, haj` sta god rucamo bolje
je od one lece i rize. Krene jos jedan lik sa nama, kao, zna on kraj, ovuda cemo precicom. Kako idemo meni neka
suhba, vidim, nisam lud, idemo pravo prema liniji ovih hvo levata. Momak, znas li ti kuda idemo? Zna on, nema
problema i odmah mi ono nase seljacko, sta si se us*o, vjeruj meni sve je u redu. U redu, al` za svaki slucaj otkocim
ja pusku i ispravim osigurac na dvije bombe. U neka doba, vidim ja rov, garonja razapet prema nasoj liniji.
Lik sjedi na rovu, gleda negdje u nebesa, pusi, sahara od kile mu na beretki. Kontam u sebi, e sad me `ebi, i gledam
u naseg "vodica", znoj ga probio gore od mene. Ne znam koga prvog da ubijem onog na rovu ili njega. Stasau se
okrenu, kako nas je ugledao tako mu cigara ispala a oci k`o fildjani. Ne znam sta je meni bilo, ja u nekom strahu
ga pozdravim i k`o zadnji shupak izustim, evo jaro mi dosli, primirje reko, kraj rata, pa da zapalimo. :skoljka:
To je bilo najgorih 10 sekundi u mom zivotu, cekajuci njega sta ce reci. I lik, valjda nakon sto je skonto kakve smo
budale, a vidio je i on da smo ga mogli upucati kad smo htijeli, odvali se smijat` k`o lud. Zove nekog njihovog, dobro
se sjecam, Gorana, kaze imamo posjetu, nes` vjerovat` kakvi su nam ludaci dosli. Jbg, sreca pa smo natrapali na ok
carsijsku raja, pa je sve kasnije otislo na zezu. Bili smo tu pola sata, ja ispusio pola kutije Yorka, sve u strahu i
usiljenom smijehu. U neka doba predlozi nam lik da se mi isparimo jer trebaju doci hosovci na smjenu, sto smo mi
normala bez oklijevanja prihvatili. Da bog sacuva, skratio mi je "vodic" deset godina zivota, al` nisam ni ja njemu
duzan ostao kad smo se docepali nasih linija. :mrgreen:
Imali ste pravo srece jer se nije uvijek tako dobro zavrsavalo. Na istom tom ratistu je u onu gladnu kasnu jesen jedna grupa otisla da trazi hranu po poljima , da nije slucajno ostalo krompira ili slicno u zemlji. Jedan momak je bio u blizini da ih pokriva a ostali su trazili po polju i pricali su poslije da su u jednom trenutku culi glasove i kako taj momak prica sa nekim vojnicima i u prici je pitao ima li ustasa okolo. U tom trenutku su ga ti vojnici opkolili i odveli odatle. Nije se znalo za njega dok nije poslije par sedmica vracen u dvije vrece. I nije samo on u svemu tome nastradao, rodjak koji je bio sa njim u jedinici je primio te vrece i kada je vidio kako su ga izmasakrirali dobio je slom zivaca u istom trenutku. Rodjak mu je bio pravo dobar i iskusan vojnik ali to sto je vidio u tom trenutku je bilo previse i za njega i danas ima posljedice od toga. Ustase iz tog kraja su bile jedne od najkrvolocnijih i to se moglo vidjeti ne samo od Ahmica vec i sa cisternom a ima i onaj dozivljaj od onog novinara u My war gone by i miss it so ko zeli da vidi neutralni opis kakvi su to bili krvnici.
Tako da ste vi imali srece da je od svega ostala samo uzbudljiva i poslije malo i smijesna situacija.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#113 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

zanima me sto je bilo sa napadom na brdo kula na Busovači? Ako ima na forumu vojnika koji su sudjelovali u napadu htio bih cuti njihovu stranu price.

Ovo sto se navode ove price sa biserima bilo je i vasih itekako , pa vasi biseri su uspjeli sa tenkom zalutati na vitezu :)
Ove price "mogli smo al nismo" i "kreni stani" su identicne price hvo i hv-a na G.Vakufu svaki put je izbijala svadja kada sam pricao sa njima jer su se oni kleli u djecu u sve i svasta da su "mogli a nisu" i da su ih stalno zajebavali "sa kreni i povlaci se"
Zato da ste mogli uzeti Srednju Bosnu to bi i uradili pa nakon ovoliko godina mozemo biti realni sta znace onoliki mrtvi borci Armije? za sto su poginuli? za zezanciju? za nista? tom pricom ponizavate upravo te mrtve borce i njihove obitelji.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#114 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:zanima me sto je bilo sa napadom na brdo kula na Busovači? Ako ima na forumu vojnika koji su sudjelovali u napadu htio bih cuti njihovu stranu price.

Ovo sto se navode ove price sa biserima bilo je i vasih itekako , pa vasi biseri su uspjeli sa tenkom zalutati na vitezu :)
Ove price "mogli smo al nismo" i "kreni stani" su identicne price hvo i hv-a na G.Vakufu svaki put je izbijala svadja kada sam pricao sa njima jer su se oni kleli u djecu u sve i svasta da su "mogli a nisu" i da su ih stalno zajebavali "sa kreni i povlaci se"
Zato da ste mogli uzeti Srednju Bosnu to bi i uradili pa nakon ovoliko godina mozemo biti realni sta znace onoliki mrtvi borci Armije? za sto su poginuli? za zezanciju? za nista? tom pricom ponizavate upravo te mrtve borce i njihove obitelji.
A kada toliko znas sta je i kako bilo mozes li nam objasniti zbog cega je Armija Bosne i Hercegovine trebala da zauzme Vitez ili Busovacu ? Sta je ona vojno ili politicki mogla da dobije potpunim unistenjem tzv hvo-a u tim mjestima ? Osim one teorije " krvolocni mudzaheini htjeli da pobiju sve hrvate pa da onda zauzmu Ploce " nisam cuo ni jednu da je imalo realna. Tvrdis da je Armija zeljela da zauzme to podrucje pa kako je ovo forum istorija nadam se da ces ponuditi barem jednu realnu analizu koja potvrdjuje tu teoriju.
A u vezi Gornjeg Vakufa hv i tzv hvo su imali i vojnih i politickih razloga da ga okupiraju tako da ta prica "mogli su a nisu " ne pije vodu.

Vojnici Armije na podrucju Srednje Bosne nisu poginuli zbog zezancije vec sto je bilo potrebno da se izvode operacije na tom podrucju. Jedini nacin da se zaustavi francekova agresija na Bosnu i Hercegovinu je da se konstantno vrsi pritisak na opkoljene snage tzv hvo-a. Nije se moglo dopustiti da se ostave na miru jer bi tada mogli da se konsoliduju i sacekaju da vrijeme i blokada koju je Hrvatska uvela ucine svoje. Konstatno su napadani i stavljani pod pritisak da bi na taj nacin stavili pritisak na franceka koji je bio stavljen u dilemu : da zaustavi pritisak kroz spoj sa tim okoljenim snagama ili da kroz pregovore zaustavi pritisak Armije. Spajanje je pokusano , konstantnim napadima na Gornjem Vakufu ali se tu pokazalo poslije deblokade Gornjeg Vakufa da snage tzv hvo i uz pomoc hv nisu dovoljne. Bilo je potrebno da se ukljuce masovne snage hv a to bi znacilo i otvorenu agresiju , bez mogucnosti da se negira , makar to bilo i prividno. Ne znam da li se sjecas ali je tada u to vrijeme, i bez otvorenog sudjelovanja hv u agresiji bilo govora uvodjenja sankcija prema Hrvatskoj. Sama prijetnja sancijama je bila dovoljna da se stavi na znanje franceku da se ne moze imati otvorena agresija na Bosnu i Hercegovinu a u isto vrijeme trazenje da MZ podrzi cjelovitu Hrvatsku. Francek je to shvatio i ostatak je sto bi se reklo : Historia.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#115 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

A kada toliko znas sta je i kako bilo mozes li nam objasniti zbog cega je Armija Bosne i Hercegovine trebala da zauzme Vitez ili Busovacu ? Sta je ona vojno ili politicki mogla da dobije potpunim unistenjem tzv hvo-a u tim mjestima ? Osim one teorije " krvolocni mudzaheini htjeli da pobiju sve hrvate pa da onda zauzmu Ploce " nisam cuo ni jednu da je imalo realna. Tvrdis da je Armija zeljela da zauzme to podrucje pa kako je ovo forum istorija nadam se da ces ponuditi barem jednu realnu analizu koja potvrdjuje tu teoriju.
A u vezi Gornjeg Vakufa hv i tzv hvo su imali i vojnih i politickih razloga da ga okupiraju tako da ta prica "mogli su a nisu " ne pije vodu.

Vojnici Armije na podrucju Srednje Bosne nisu poginuli zbog zezancije vec sto je bilo potrebno da se izvode operacije na tom podrucju. Jedini nacin da se zaustavi francekova agresija na Bosnu i Hercegovinu je da se konstantno vrsi pritisak na opkoljene snage tzv hvo-a. Nije se moglo dopustiti da se ostave na miru jer bi tada mogli da se konsoliduju i sacekaju da vrijeme i blokada koju je Hrvatska uvela ucine svoje. Konstatno su napadani i stavljani pod pritisak da bi na taj nacin stavili pritisak na franceka koji je bio stavljen u dilemu : da zaustavi pritisak kroz spoj sa tim okoljenim snagama ili da kroz pregovore zaustavi pritisak Armije. Spajanje je pokusano , konstantnim napadima na Gornjem Vakufu ali se tu pokazalo poslije deblokade Gornjeg Vakufa da snage tzv hvo i uz pomoc hv nisu dovoljne. Bilo je potrebno da se ukljuce masovne snage hv a to bi znacilo i otvorenu agresiju , bez mogucnosti da se negira , makar to bilo i prividno. Ne znam da li se sjecas ali je tada u to vrijeme, i bez otvorenog sudjelovanja hv u agresiji bilo govora uvodjenja sankcija prema Hrvatskoj. Sama prijetnja sancijama je bila dovoljna da se stavi na znanje franceku da se ne moze imati otvorena agresija na Bosnu i Hercegovinu a u isto vrijeme trazenje da MZ podrzi cjelovitu Hrvatsku. Francek je to shvatio i ostatak je sto bi se reklo : Historia.[/quote].


Pises politikantske floskula , po tvojoj teoroji HVO je vrsio pritisak na G.Vakuf da bi vi olabavili obruc oko lasvanske doline. Jer to kazu svi "bojovnici" (u sto ne vjerujem slijepo) koji su bili na tom ratistu. Lasvanska dolina je jedna od bogatijih regija u BiH pa mucni malo glavom. I dalje bi zelio diskutirati sa ljudima koji su doista prozivjeli dogadjaje u SB a ne sa ovim "politicarima" ;)
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#116 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

quick_nick wrote:Pises politikantske floskula , po tvojoj teoroji HVO je vrsio pritisak na G.Vakuf da bi vi olabavili obruc oko lasvanske doline. Jer to kazu svi "bojovnici" (u sto ne vjerujem slijepo) koji su bili na tom ratistu. Lasvanska dolina je jedna od bogatijih regija u BiH pa mucni malo glavom. I dalje bi zelio diskutirati sa ljudima koji su doista prozivjeli dogadjaje u SB a ne sa ovim "politicarima"
Za pocetak probaj nauciti ispravno citirati neciji post.
quick_nick wrote:pa vasi biseri su uspjeli sa tenkom zalutati na vitezu
Gdje, kad, ko?
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#117 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

cindrlimindrli wrote:
quick_nick wrote:Pises politikantske floskula , po tvojoj teoroji HVO je vrsio pritisak na G.Vakuf da bi vi olabavili obruc oko lasvanske doline. Jer to kazu svi "bojovnici" (u sto ne vjerujem slijepo) koji su bili na tom ratistu. Lasvanska dolina je jedna od bogatijih regija u BiH pa mucni malo glavom. I dalje bi zelio diskutirati sa ljudima koji su doista prozivjeli dogadjaje u SB a ne sa ovim "politicarima"
Za pocetak probaj nauciti ispravno citirati neciji post.
quick_nick wrote:pa vasi biseri su uspjeli sa tenkom zalutati na vitezu
Gdje, kad, ko?
Vasa dicna armija dok su se nasi odmarali i jeli izmedju kuca cuje se brujanje tenka posto je magla bila netko je prokomentirao kao ma unprofor je sa tenkom , a kako je magla bila nije se odmah moglo vidjeti odjednom se pojavi armijski tenk kad je to panika nastala ovi se nasi razbjezali a i ovi sa tenkom su ubrzo otisli nisu uopce borbeno djelovali :) to mi je pricao prijatelj K.B koji je bio sudionik i ocevidac tog dogadjaja desilo se na vitezu al zaboravih koje je selo bilo u pitanju ;) ti si bio tamo i cijenim tvoje postove

P.S znam citirati nego odgovaram sa telefona pa zezne nekad. Smanji tenzije nije 93 :D
Last edited by quick_nick on 02/01/2012 22:32, edited 1 time in total.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#118 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

quick_nick wrote:Vasa dicna armija dok su se nasi odmarali i jeli izmedju kuca
Dicna, nego sta. Pitam te za lokaciju, ima tih kuca i kuca.... :D
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#119 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

cindrlimindrli wrote:
quick_nick wrote:Vasa dicna armija dok su se nasi odmarali i jeli izmedju kuca
Dicna, nego sta. Pitam te za lokaciju, ima tih kuca i kuca.... :D
Budem ga pitao sutra , nego znas li sta o Kuli?
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#120 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by cindrlimindrli »

quick_nick wrote:Budem ga pitao sutra , nego znas li sta o Kuli?
Hajde pitaj pa nam sutra javi. Ne znam nista o Kuli, ima li sta jako bitno da se tamo desilo?
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#121 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

cindrlimindrli wrote:
quick_nick wrote:Budem ga pitao sutra , nego znas li sta o Kuli?
Hajde pitaj pa nam sutra javi. Ne znam nista o Kuli, ima li sta jako bitno da se tamo desilo?
Neki klikeras vas je uvukao medju televizorke izginulo je dosta vojnika , 25-26.1.1993. Bio si tamo i trebao bi znati nesto o tome. Opet ponavljam nisam tu da provociram!!! i znas li jos sta o izgibiji "Vitezova" u Polju prema Kacunima? Tu je slozena dobra zasjeda i kontra-napad , imali ste pravu informaciju?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#122 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:


Pises politikantske floskula , po tvojoj teoroji HVO je vrsio pritisak na G.Vakuf da bi vi olabavili obruc oko lasvanske doline. Jer to kazu svi "bojovnici" (u sto ne vjerujem slijepo) koji su bili na tom ratistu. Lasvanska dolina je jedna od bogatijih regija u BiH pa mucni malo glavom. I dalje bi zelio diskutirati sa ljudima koji su doista prozivjeli dogadjaje u SB a ne sa ovim "politicarima" ;)
Ja pisem o politckim i vojnim razlozima zasto je bilo potrebno da se drzi pritisak nad opkoljenim snagama tzv hvo-a a koliko vidim ti nisi dao nijedan razlog da potvrdis suprotno. Lijepo sam te pitao : navedi neki politicki ili vojni razlog zasto je bilo neophodno da Armija Bosne i Hercegovine zauzme to kompletno podrucje ? Razlog da su iz Sarajeva ili Zenice davali naredbe da se Vitez zauzme zbog pljacke je isto kao i tvrditi da se Armija planirala da zauzme sve do Ploca, glupost bazirana na najobicnijoj propagandi koja nema veze sa realnoscu.
Ako nemas razloga da objasnis svoju teoriju zbog cega je Armija htjela da zauzme Vitez daj nam onda razlog zbog cega je hv/tzv hvo nije htjeo da zauzme Gornji Vakuf kao sto tvrdis? Tvrdi se da je Armija napala opkoljene snage tzv hvo da bi pobila i protjerala BiH Hrvate sa tog prostora i ti tvrdis da je hv i tzv hvo mogli a nisu htjeli da zauzmu Gornji Vakuf i tako spase taj narod ? Pa zar to nije primjer ne samo cinizma vec i kukavicluka nevjerovatnih razmjera ? Hv i tzv hvo mogli da pomognu i spase sve te civile koje su krvolocni dzihad ratnici htjeli da zakolju ali nisu htjeli ? Da li stvarno zelis to da nam kazes, da je motivacija Armije da zakolje i protjera BiH Hrvate sa tog prostora bila jaca od zelje hv i tzv hvo-a da im pomogne ? Ako je tako onda nije ni cudo da je hv i tzv hvo izgubio u pokusaju da ostvari franjine snove u vezi Bosne i Hercegovine.
quick_nick
Posts: 145
Joined: 30/12/2011 10:05

#123 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by quick_nick »

kv99 wrote:
quick_nick wrote:


Pises politikantske floskula , po tvojoj teoroji HVO je vrsio pritisak na G.Vakuf da bi vi olabavili obruc oko lasvanske doline. Jer to kazu svi "bojovnici" (u sto ne vjerujem slijepo) koji su bili na tom ratistu. Lasvanska dolina je jedna od bogatijih regija u BiH pa mucni malo glavom. I dalje bi zelio diskutirati sa ljudima koji su doista prozivjeli dogadjaje u SB a ne sa ovim "politicarima" ;)
Ja pisem o politckim i vojnim razlozima zasto je bilo potrebno da se drzi pritisak nad opkoljenim snagama tzv hvo-a a koliko vidim ti nisi dao nijedan razlog da potvrdis suprotno. Lijepo sam te pitao : navedi neki politicki ili vojni razlog zasto je bilo neophodno da Armija Bosne i Hercegovine zauzme to kompletno podrucje ? Razlog da su iz Sarajeva ili Zenice davali naredbe da se Vitez zauzme zbog pljacke je isto kao i tvrditi da se Armija planirala da zauzme sve do Ploca, glupost bazirana na najobicnijoj propagandi koja nema veze sa realnoscu.
Ako nemas razloga da objasnis svoju teoriju zbog cega je Armija htjela da zauzme Vitez daj nam onda razlog zbog cega je hv/tzv hvo nije htjeo da zauzme Gornji Vakuf kao sto tvrdis? Tvrdi se da je Armija napala opkoljene snage tzv hvo da bi pobila i protjerala BiH Hrvate sa tog prostora i ti tvrdis da je hv i tzv hvo mogli a nisu htjeli da zauzmu Gornji Vakuf i tako spase taj narod ? Pa zar to nije primjer ne samo cinizma vec i kukavicluka nevjerovatnih razmjera ? Hv i tzv hvo mogli da pomognu i spase sve te civile koje su krvolocni dzihad ratnici htjeli da zakolju ali nisu htjeli ? Da li stvarno zelis to da nam kazes, da je motivacija Armije da zakolje i protjera BiH Hrvate sa tog prostora bila jaca od zelje hv i tzv hvo-a da im pomogne ? Ako je tako onda nije ni cudo da je hv i tzv hvo izgubio u pokusaju da ostvari franjine snove u vezi Bosne i Hercegovine.

bla,bla,bla ...... Vitezit? tvoji postovi se svode na onu "trla baba lan da joj prodje dan" :)
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#124 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:
cindrlimindrli wrote:
quick_nick wrote:Budem ga pitao sutra , nego znas li sta o Kuli?
Hajde pitaj pa nam sutra javi. Ne znam nista o Kuli, ima li sta jako bitno da se tamo desilo?
Neki klikeras vas je uvukao medju televizorke izginulo je dosta vojnika , 25-26.1.1993. Bio si tamo i trebao bi znati nesto o tome. Opet ponavljam nisam tu da provociram!!! i znas li jos sta o izgibiji "Vitezova" u Polju prema Kacunima? Tu je slozena dobra zasjeda i kontra-napad , imali ste pravu informaciju?
U vezi informacija , pitaj se kako su glavonje iz adz i tzv hvo -a mogli da naprave sve one trzne centre brzo iza rata ? Citav taj kraj je bio potpuno opkoljen oko godinu dana, dosta je poruseno a i poginulo ...i odjedanput nove kuce , auta i trzni centri . Sahovnica je dobra i voli se ali je (tadasnja ) DM bila jos bolja i volila se vise ;-)
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#125 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

quick_nick wrote:
kv99 wrote:
quick_nick wrote:


Pises politikantske floskula , po tvojoj teoroji HVO je vrsio pritisak na G.Vakuf da bi vi olabavili obruc oko lasvanske doline. Jer to kazu svi "bojovnici" (u sto ne vjerujem slijepo) koji su bili na tom ratistu. Lasvanska dolina je jedna od bogatijih regija u BiH pa mucni malo glavom. I dalje bi zelio diskutirati sa ljudima koji su doista prozivjeli dogadjaje u SB a ne sa ovim "politicarima" ;)
Ja pisem o politckim i vojnim razlozima zasto je bilo potrebno da se drzi pritisak nad opkoljenim snagama tzv hvo-a a koliko vidim ti nisi dao nijedan razlog da potvrdis suprotno. Lijepo sam te pitao : navedi neki politicki ili vojni razlog zasto je bilo neophodno da Armija Bosne i Hercegovine zauzme to kompletno podrucje ? Razlog da su iz Sarajeva ili Zenice davali naredbe da se Vitez zauzme zbog pljacke je isto kao i tvrditi da se Armija planirala da zauzme sve do Ploca, glupost bazirana na najobicnijoj propagandi koja nema veze sa realnoscu.
Ako nemas razloga da objasnis svoju teoriju zbog cega je Armija htjela da zauzme Vitez daj nam onda razlog zbog cega je hv/tzv hvo nije htjeo da zauzme Gornji Vakuf kao sto tvrdis? Tvrdi se da je Armija napala opkoljene snage tzv hvo da bi pobila i protjerala BiH Hrvate sa tog prostora i ti tvrdis da je hv i tzv hvo mogli a nisu htjeli da zauzmu Gornji Vakuf i tako spase taj narod ? Pa zar to nije primjer ne samo cinizma vec i kukavicluka nevjerovatnih razmjera ? Hv i tzv hvo mogli da pomognu i spase sve te civile koje su krvolocni dzihad ratnici htjeli da zakolju ali nisu htjeli ? Da li stvarno zelis to da nam kazes, da je motivacija Armije da zakolje i protjera BiH Hrvate sa tog prostora bila jaca od zelje hv i tzv hvo-a da im pomogne ? Ako je tako onda nije ni cudo da je hv i tzv hvo izgubio u pokusaju da ostvari franjine snove u vezi Bosne i Hercegovine.

bla,bla,bla ...... Vitezit? tvoji postovi se svode na onu "trla baba lan da joj prodje dan" :)
I sta bi uradili sa Vitezitom ? Armija pobila i protjerala sve BiH Hrvate sa tog podrucja, zauzela fabriku bez ijedne ogrebotine ...i sta onda ? Krenula u juris prema Plocama bacajuci aparate napunjene vitezitom jer i za granate treba i metala i struje a toga nije bilo ? Ili bi sjeli i jeli Vitezit da ne pocrkaju od gladi ? Sta bi radili sa tim Vitezitom pa je bilo potrebno da se dovedu u situaciju da budu skroz odsjeceni od svijeta i da samo cekaju hoce li pocrkati od gladi ? Jel to taj famozni razlog zbog cega su trebali da se dovedu u situaciju apsolutne propasti ? Pokusao si sa pljackom , pokusao si sa Vitezitom pa te opet lijepo pitam : daj nam barem neki razlog , vojni ili politicki zasto je bilo potrebno da se potpuno unisti tzv hvo na tom podrucju ?
Tvoji postovi se ne svode ni na " trla baba ..." jer nemaju ni osnove razumnog posta. To sto ti navodis je najobicnija propaganda tipa Smiljko i kompanija koja se odavno pokazala glupa i besmislena pa te opet pitam: ako nemas neki razlog zasto je Armija morala da zauzme to podrucje , daj nam razlog zasto hv i tzv hvo nije zelio da zauzme Gornji Vakuf ?
Post Reply